BERICHT. Het volgend nr rvan ons blad zal a.s. Woensdag verschijnen en daarna op Oudejaarsavond. De Uitgever. Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL. Naar wij vernemen zijn de jassen en petten, Welke door den rijksveldwachter en den gemeen te veldwachter in beslag zijn genomen en van dief stal afkomstig waren door de eigenaars herkend. DiE GASCORRUPTIfE AAN DEN LANGENDIJK. Naar wij vernemen, zou naar aanleiding van fiet door den Heer Burgemeester van Zuid- en Noordscharwoude ingestelde onderzoek naar de eventueel gepleegde gascorruptie alhier, een uit- rgebreid rapport aan de leden van den Raad te Zuidscharwoude zijn toegezonden. Dit rapport zou een ander licht werpen op de reeds door de gepubliceerde notulen bekend ge worden feiten en in de eerstvolgende raadszitting een der belangrijkste punten van bespreking uit maken. UITSLAG PUBLIEKE VERKOOPING gehouden 'door Johann W. C. Kroon, notaris te Zuidscharwoude, op Donderdag 22 December 1927 in 'de herberg „de Roode Leeuw" te Oudkarspel voor C. Pranger, O. Bakker en D. Gelder- 1 Vier akkers boulwland in de Bleekmeer on der Harenkarspel (21, 22, 23 en 21). Koopers ,0. Bakker en D'. Gelder voor f4365. Voor C. Pranger "Cz. 2. Een perceeltje boulwland en water ten wes ten van de Voor burggracht te 'Oudkarspel l1/»- Kooper H. Stennenberg voor f92, per snees. - BROEK OP LANGENDIJK. De dienstplichtigen der lichting 1928 zul len als volgt ingelijfd worden: Jan van Gulik en Jan Steffelns, 21e Regt. Inf. Ie ploeg van 2—6 Januari, Kampen. Comelis Boon, 6e Reigt. Veldart. (berediw), le ploeig van 2—6 Januari, Leftden. Klaas de Boer en Jan Bommer, 21e Regt. Inf. Ie ploeig, van 2024 Febr. Amersfoort. Pieter Baldelr, Jacob Huibers en Jan Kok, 21e RPegt. Inf. ld pl. van 1—5 Maart, Amers- Comelis Aarsen, lel schoolcomp. Regt. Kust Art., Ie ploeg 1—5 Mei Helder. Jan Bakker, 21e Ragt. Imf- le plaeg van 20—24 Juni, Amersfoort. Jan Balder, le schoolcomp. Relgt. Kust-Art. 2e ploeg van 2—6 Juli, Hellder. CCornelis Kruk, 2e comp. Hospitaal sold, ziekendrageir, 3e plaag van 1—5 Oct. Utrecht - ZUIDSCHARWOUDE. Donderdagavond j.l. vergaderde de Coöperatieve VevbruiKsvcreeniging „Nieuw Leven" (U.A.) in 't lokaal van den heer P. Kramer. Inclusief het bestuur zijn aanwezig 28 leden. De voorz., de heer P. Zeeman opent de verga dering met welkom, en zegt dat het iets buitenr gewoons is dat een 2e ledenvergadering wordt gehouden. Het kardinale punt der agenda is dan ook „aanschaffing heetwateroven." De notulen van de vorige vergadering worden door den voorz. en niet door den secretaris ge lezer, hetgeen verband houdt met het punt be stuursverkiezing. De notulen worden onder dank aan den samen*- steiler goedgekeurd. Afwezig met kennisgeving zijn de heeren L. Paarlberg, S de Boer en B. v. d. Wal. De voorz. deelt dan mede dat de secretaris, de heer Jb. Kramer heeft bedankt als bestuurslid Thans wordt door den voorz. in bespreking ge bracht het punt: opheffing regeeringscrediet en geieende gelden, waarbij tevens besproken zal worden het aanschaffen van een heetwateroven en het afsluiten van een eerste hypotheek. In verband met de plannen van het bestuur tot opheffing van het regeeringscrediet, is een confe rentie gehouden met de commissie van 9, een com missie die zich indertijd garant stelde voor een bedrag van f 17500.—. Dit bedrag is thans reeds teruggebracht tot f6000.—Dit bedrag zou a] reeds f 3000 zijn geworden, als men niet stond voor de aanschaffing van een oven met grooter productievermogen, de invoering van den 8-uren- dag, de afschaffing van den bakkersnacbtarbeid, waardoor het bedrijf zoo dient te worden ingericht dat aan de moderne eischen kan worden voldaan. Thans kunnen wij zoo vervolgt voorz. niet meekomen. Werd in 19121 een nieuwe oven ge bouwd, het ware goed geweest indien toen reeds een dergelijke oven was geplaatst, maar waar t toen niet gebeurd is, is het thans noodig geworden. Dientengevolge is de commissie van 9 bijeen geroepen omdat de zaak bezwaard moest worden met de gelden voor de aanschaffing van den oven. Teven; moest aan die commissie toestemming ge vraagd, worden voor den bouw. Haar is den toestand volkomen uiteen gezet, en waar gerust kan worden gezegd, dat de schul denlast niet hooger is dan f60:0 en daartegenover staat een bezit van ongeveer f 340 o.kan mer ook gevoegelijk spreken van een overbdoig gewor den zijn dezer commissie. Daarmee is ook feite lijk haar aansprakelijkheid opgeheven en rust op het bestuur de moreele plicht om haar geheel te ontheffen van aansprakelijkheid. Het bestuur zou dan de resteerende f 60 o willen aflossen om ge heel vrij te komen. Derhalve wordt aan de verga dering machtiging gevraagd een eerste hypotheek te mogen afsluiten van f120:0.voor den bouw van den oven en het aflossen van de resteerende f 60 o regeeringscrediet, om dan tenslotte met het voordeelig saldo bij de HI.K., dat ongeveer f4000 bedraagt, de geleende gelden af te lossen. Zonder eenige discussie wordt de gevraagde machtiging verleend en daarmede de voorgestel de geste van het bestuur goedgekeurd. De voorz. richt dan een bijzonder woord van dank tot de commissie van 9. Hiermede is een phase in de geschiedenis van onze coöperatie af gesloten. Haar daad, om zich garant te stellen, was van groote beteekenis voor het voortbestaan van onze coöperatie. Hadden die heeren dat niet gedaan zeker zou onze coöperatie niet meer -hèb-H teerd is echter dat ernstige inwendige bloeiin- ben bestaan. (Applaus.) g*" zgn iranmiTOÏ T In bespreking komt dan, de aanschaffing van - EEN GEHEIME DISTILLEERDERIJ. een heetwateroven, voor het bezichtigen waarvan Bij een landbouwer aan den Spiermgw 2 bestuursleden, de bedrijfsleider en de Mr. bakker Nieuw-Vennep is een volledig, t naar Arnhem, Zutfen, Deventer en Apeldoorn zijn ting in beslag genomen, bestaande uit twee geweest. De voorz. licht hierbij toe dat de bestaande oven «een bakruimte heeft van 10 vierk. M. en de heet wateroven een van 15 vierk. M. Verschillende directe voordeelen zijn aan de zen oven verbonden. Echter ontspint zich hier een breedvoerige dis cussie, waarbij in verschillende technische bijzon derheden wordt afgedaald. et resultaat is niettemin, dat met algemeene stemmen wordt besloten tot de aanschaffing van pen heetwateroven. Than» komt aan de orde de verkiezing van een bestuurslid. De voorz. memoreert dat bij de vorige verkie zing een abuis is gemaakt door de verkiezing van den heer Jb. Kramer, waardoor twee broeders in het bestuur kwamen, en dit reglementair verbo den is. 1 Het uittreden van den heer Jb. Kramer is hier van echter geheel onafhankelijk, daar andere oor teds en zeven vaten en andere benoodigdhelen. Volgens den landbouwer behoorde het toestel aan iemand uit Haarlem. - I I KI HARPT HoofdPij n-tabletten 60ct Laxeer-tabletten 60ct Zen UW-tabletten 7 5ct St a a I -tabletten 0 Oct Maag-tabletten 75ct BIJ APOTH.EN DROGISTEN. DIE KONINGIN EN HET KERSTFEEST. Het is de laatste 'jaren de gewoonte vqn H. M.. de Koningin geworden het Kerstfeest te midden van hare ondergeschikten op de Velu'we, hetzij te Gortel, Hoog-Soeren of Uddel, te herdenken. Woensdagavond geschiedde dit met de bewoners van Uddel, waarvan vele hoofden van gezinnen h»n dagelijksdien arbeid ia de bc^ehe. V» he. het bestuur het echter wenschelijk oordeelt, dat Kroondomein vinden. het bestuur voltallig is, wordt door den voorz. aan de vergadering gevraagd of zij kan goedkeuren op deze bijeenkomst tot verkiezing pver te gaan. Dc heer Jb. Kramer maakt hiertegen bezwaar en had verwacht, dat de vraag zou zijn gesteld, waarom hij is uitgetreden. De heer P. Hart wil gaarne die vraag van den beer Kramer overnemen, maar waar de kwestie die tot dit uittreden aanleiding heeft gegeven, ge heel los staat van de verkiezing, ziet hij er geen bezwaar in eerst de verkiezing te houden, on* daarna een verklaring te vragen. Met 5 stemmen tegen besluit de vergadering tot aanvulling van het bestuur over te gaan. Bij de tweede vrije stemming (de eerste had geen resultaat), wordt met 21 stemmen tot be stuurslid gekozen de heer Jan de Jong van Oud karspel, die deze benoeming aanneemt en door den voorz. in het bestuur hartelijk wordt welkom geheeten. De rondvraag, die hierna wordt gehouden, geeft den heer De Jong de gelegenheid de vraag te stellen of het niet mogelijk is, dat de gemeente Koedijk eerder van brood wordt voorzien, waar op voorz. verzoekt deze vraag in het bestuur jte willen herhalen. Door den heer A. Goudsblom wordt gewezen op het late brood bezorgen door de venters en vraagt of hierin geen verbetering kan worden gebracht door het toevoegen van noodhulpen. De voorz. antwoordt hierop, dat het vooral des Zaterdags niet mogelijk is in een bepaalden tijd klaar te zijn met het venten. Indertijd is alles in overleg met een bestuurslid van den bakkers- gezellenbond en met medeweten van de venters contractueel geregeld en vastgelegd. Spr. is er niet voor een loopend contract te veranderen en wil deze kwestie het volgend jaar bespreken bij het opmaken van het niéuwe contract- Ook dit onderwerp geeft aanleiding tot breed-, voerige discussies die tot geen resultaat leiden, zo'odat deze kwestie het volgend jaar zal won den geregeld. Door den heer P. Hart wordt dan de <vraag herhaald, waarom de heer Jb. Kramer uit het bestuur is getreden? Op verzoek van den voorz. leggen de heeren Jasp. Gias én A. Schrijver hun verklaringen af, Beide heeren deden dit geheel vrijwillig, omdat de voorz. in deze partij was en men hem anders zou kunnen verdenken een eenzijdige voorstelling van de zaak te geven. De vergadering betreurde het dat de heer Jb. Kramer zich in den loop van den avond had ver wijderd. Discussies worden na de gegeven uiteenzettin gen niet gevoerd, waarna de voorz. tot sluiting ider vergadering overgaat, onder hartelijke woorden van dank aan de aanwezigen voor de verleende medewerking. 1 Uit den Omtrek OUD1E1 NIEDORP. Uit de 29 sollicitanten is tot machinist voor den W.O.S.-polder te 't Veld in deze gemeente benoemd de heer K. Vlaaxkamp aldaar. Op de voordracht stonden: 1. K. Vlaarkamp, 2. W. Leegwater, 3. J. Ligthart Pz. OUDE NIEDORP. Tot molenmeester van de Fraddingsrij ter-pol der is herbenoemd de heer C. de Boer. OUDE NIEDORP. Donderdagmorgen geraakte de heer C. G. in de timmermanswerkplaats van F. L. alhier met zijn hand in de zaagmachine en bezeerde zich zoodanig, dat hij naar het ziekenhuis moest wor den vervoerd. In het „Theehuis" was een prachtig versierde Kerstboom' geplant, waaromheen kleinere boom pjes met ontelbare kaarsjes prijkten. De genoodigde arbeiders hadden plaats geno men, toen H.M- met gevolg per auto te half vijf van het Loo arriveerde. E,ven later kwam Prins Hendrik met zijn adjudant van Bennekom naar het Uddelermeer. Voorts was een negental vrien dinnen van Prinses Juliana genoodigd, die met de Prinses een dameszangkoor vormden dat een zestal Kerstliederen ten gehoore bracht. De Prin ses Was met hare vriendinnen reeds te drie uur gearriveerd voor het houden van een receptie. Na een hartelijke begroeting ging de Konin gin voor in gebed, waarna Zij eene eenvoudige Kerstrede hield. Hierna deelde Zij persoonlijk die verschillende Kerstcadeaux uit, aan ieder een kort woord toevoegend. Ter afwisseling wer-den de Kerstliederen gezongen, terwijl chocolade, li monade en gebak werden gepresenteerd. Nog geruimen tijd onderhielden de Koningin en de Prins zich daarna mét verschillende aan wezigen, waarna het gezelschap te zes uur naar het Loo terug reed. Hel was een aardig intiem feest, waarbij wel het meest treffend was de eenvoudige en harte lijke wijze, waarop onze' Landsvrouwe zich met hare ondergeschikten onderhield. KERSTVERRASSINGEN VOOR DAKLOOKEN. Hoe harder het te Parijs vriest, hoe warmer het hart vamdom IParijschen politieman schijnt te worden. De dienaren der wet in de lichten de Seinestad zijn op één der voor die arme noodlijders zoo troosteloozie' vriesavonden langs de zij straten en de kadien op den Seine-oever getrokken, waar dakloozen poogden een of andere beschutte plek te vinden om den nacht' door te brengen. De politiemannen noadigden! de stakkers uit naar het hoofdbureau om daar wat warms te eten en te drinken en in eenl verwarmd lokaal te rusten. Velen der dakloo zea waren achterdochtig en weigerden aan vankelijk op de invitatie in te gaan. Doch tien- siotte volgden zij de politiemannen en mochten de voldoening smaken, op het politiebureau al het comfort te vinden, wat hun beloofd was. EEN BOTSING OP Z,EE. Twee reddingsbooten en twee sleep booten zijn uitgezonden om het stoomschip „Prince of Wa les" bij te staan aan boord op weg van Cowes naar Southampton, in den avond in botsing kwam met het Amerikaansche jacht „Cuffida". Het' Amerikaansche jacht zond noodseinen liit. Ten slotte werd het beschadigde stoomschip Sout hampton binnengesleept. Er zijn geen dooden of gewonden. EIEN LUIPAARD' LOSGEBROKEN. los extra "personeel van 7000 h 8000 man werkte1 stond machteloos. Vanmorgen zag men tal van' arbeiders p'eir schaats naar hun werk gaan en nog vanmiddag vermaakten zich in het Westen; de kindèren met schaatsenrijden op straat. Ten minste even erg als in Berlijn schijnt; hefïn Saksen te zijn. Te Chemnitz, Plauen en Zwicskau zijn vier personen, die door de, gladheid uitgleden, zoo ongelukkig terechtge komen, dat ze aain de gevolgen zijn over leden. i. De plotselinge dooi heeft ernstige overstroo- mingen veroorzaakt in verschillende deelen van' Groot-Brittannië en Ierland. Aleen iin Oost-Pruisen vriest het nog. In het gebied van den Middien-Rijn is de: temperatuur binnen 24 uur van 20 graden on der tot io graden boven nul gestegen. Dienten gevolge dreigt er ernstig gevaar voor hoog water. Vanmorgen werd reeds van den Boven- Rijin gemeld, dat de Rijn in den afgeloopem nacht gemiddeld 0.75 meter is gedaald. Het vrriest op het oogenblik alken nog maar, in Oost-PPruisen, waar de temperatuur nog, tien graden onder nul was. Overal elders in Duitschland dooit het. In: het Zuiden is de temperatuur 2 tot 5 graden boven nul gestegen. NIEUWE VORST? I Volgens den Engelschen draadloozien dienst wijzen de weerteekens erop dat het wilde weer, dat thans in Zuid-Engeland heerscht, niet lang, zal duren, en dat het strenge winterweer, dat nog steeds in het noorden van Engeland: heerscht, zich ook aan het zuiden zal meedee- len. Het wordt geenszins onmogelijk geacht; dat Londen nog een witten Kerstmis te zien; zal geven. STORM IN SILEZIë I In Silezië heerscht een hevigen Fönstorm met een kracht van 30 mieter per seconde. Bij een station wenden door de kracht van. den storm een aantal spoorwagons omverge worpen. Groentevervoer BROEK OP LANGENDIJK. Zaterdag 17 December S Maandag 19 December Dinsdag 20 December Woensdag 21. December Donderdag 22 December Vrijdag 23 Deoember Totaal I NOORDSCHARWiOUDE. Zaterdag 17 Deoember öMaandag 19 Deoember Dinsdag 20 December W,oensdag 21 Deoember Donderdag 22 December Vrijdag 23 Deoember Totaal WARMENHUIZEN. Zaterdag 17 December Maandag 19 Deoember Dinsdag 20 Deoember Woensdag 21 December Donderdag 22 Deoember Vrijdag 23 December Totaal Wagons. Wagons'. Wagons. Predikbeurten Herv. Gem. Ondkarspeb le Kerstdag nam. 6.30 uur Rerstfeestviering, I Ger. Kerk Noordscharwoude. le Kerstdag v.m. 9.30 uur en nam. 4 uui? Een luipaard, uit Rotterdam aangekomen, 'heeft Dc D Em pred te Santpoort. nieuwstijdingen de onderscheiding genoten, op de voorpagina s van alle Londensche bladen te verschijnen als „Leopard at large" („Luipaard losgebroken"). Hij was 's nachts ontsnapt. Toen dit te Londen bekend werd, hield men de kinderen binnenshuis en sloot deuren en hekken stevig toe. In den loop van den middag 'werd de luipaard in een doorgang ontdekt, gegrepen en weer Buitenland BjEi GEZONKEN AMERIKA ANSÜHE DUIKBOOT. Geen teek en, an van leven, meer. De duikers vermochten geeu teekenen vau le ven meer te ontdekken aan boord van de duik boot, nadat er gedurende vijf uren frissahe lucht naar de torpedokamer was gestuwd. De marineautoriteiten hebben moeten toege ven, dat het schijnt dat er geen spoortje hoop mee ris dat aan boord van de S 4 nog iemaind in leven is. DE RIJWIELBELASTING. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging der Rijwielbelasting aangenomen, de Eerste nog niet. „Haevael moeten wij nu betalen?" vroegen een paar lezers. Wij vememeh, dat het wetje in de eerste, zitting na Kerstmis in de Eerste Kamer zal, worden behandeld. Keurt die Kamer het goed - wat nauwelijks aan twijfel onderhevig is nen met vertraging'van etenige uren aan. dan zal het nog vóór 1 Januari in het Staats- Sneeuwval in Saksen., blad verschijnen. Daarna zullen de plaatjes» j),e koude is in Sakseh zeer verminderd. Er, aan de postkantoren t<e koopen zijn voor f 2.50. valt veel sneieuw. Die spoorweg naar Neustadt Zij zullen geldig zijn tot en met 31 Augustus, d0or de sneeUw versperd, zoodat de dienst 1929. gestaakt moest wórden. Daar in verband met de' wetswijziging, de DOOI EN REGEN. Het ijsdek van de Moezel is is beweging gekomen. Bovetn het heele Rijngebied regent het, hoewel niet hard. De sneeuw is geheel weggesmolten. Het spoorwegverkeer van en naar Berlijn was vanmorgen weer vrij geregeld. Daaren-- tegen kwameln de grroobe internationale trei-, plaatjes eerst laat, misschien zelfs pas begin Januari te krijgen zullen zijn, zal de controle niet voor omstreeks half Januari beginnen. DE VACCINATIEWET. De gladheid te Berlijn en in an dere stteldiein. Sedert Donderdagavond zijn alle straten, pleinen eln trottoirs in Berlijn tengevolge van' l"- den regen, die onmiddellijk bevroor, met een' De Tweiede Kamer heeft gistermiddag het: ijslaag bedekt, zoodat een wandeling door de' wetsontwerp tot wijziging der Vacckiatie-weSr stad een halsbrekende toer is geworden. Hef aangenomen met 77 tegen 1 stem. Tiegen de; heer Bulten (R.K.) f V HEiT KAMERLIBi DiUIJS. De „Voorwaarts" verneemt uit Den Haag, lat. de toestand van het socialistische Tweede Kamer lid Duijs nog steeds vrij ernstig is. Mét zeker heid kon nog niet vastgesteld worden welke de kwaal is, waaraan de heer Duijs lijdt; geconsta- aantal ongevallen is dan ook zeer groot. Alleen 's morgens al zijn 93 personen, allen mei arm en beenbreuken opgenomen en naar de ziekenhuizen vervoerd. Botsingen tusschen auto's, trams en autobussen zijn schering en inslag, maar gelukkig zijn ze tot nog toe goed afgeloopen, daar er alleen maar materieele schade uit ontstond. De gemeentelijke reini gingsdienst, die ook vandaag wieer met een 2e Kerstdag v.m. 9.30 uur dezelfde. Ned. Herv. Gem. Noordscharwoude. le Kerstdag v.m. 9.30 uur Ds. Staal, extra collecte. Ned. Herv. Gem. Zuidscharwoude. le Kerstdag v.m). 10 uur Ds. van Meurs extra collecte voorr de' vredesbeweging. 2e Kerstdag 4 uur Kerstfeest met die kinde ren der Zondagschool. Zaterdag 31 Dec( 7 uur Ds. van Meurs extra- collecte. 1 Chr. Ger. Gem. Broek op Langendijk. le Kerstdag v.m. 9.30 uur en nam 3 uur Ds. Drenth. 2e Kerstdag v.m. 9.30 uur Ds. Drenth. Doopsgez. Gem. Broek op Langendijk. le Kerstdag v.m. 9.45 uur Ds. Am de Jang. 2e Kerstdag v.m. geen dienst, nam. 4 uur Kerstfeest. Ned. Herv. Gem. Broek op Langendijk. le Kerstdag 9.30 uur v.m. leesdienst, nam. 2 30 uur Ds. A. Verwaal van Alkmaar. 2e Kerstdag v.m. 9.30 uur Ds. H. J. Hak,, Alkmaar. Ger. Kerk Broek op Langendijk. le Kerstdag v.m. 9.30 uur en nam. 2.30 uur Ds. Donner Cat. Zondag 14. 2e Kerstdag V.m. 9.30 uur Ds. van AndeL van Sint Pane ras. i Zaterdag 31 December (Oudejaarsavond) 7.30 uur Ds. Donner. NodL Herv. Gem. 8t. Panera». le Kerstdag v.m. 9.30 uur en nam. 6.30 uur. Ds. Jellema. 2e Kerstdag 9.30 uur v.m. Ds. Verwaal uitj Alkmaar. I Geref. Kerk St. Paneras. le Kerstdag v.m. 9.30 uur leesdienst, nam, 3 uur Ds. van Andel. 2c Kerstdag v.m. 9.30 uur Leesdienst. Geref. Kerk, Hecr-hagewaard. le Kerstdag v.m. 9.30 uur Ds. van Andel, nam. 2 uur preeklezen. 2e Kerstdag v.m. 9.30 uur Ds. van Andel.,

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 2