trill dcemb. 1927 Hike Breijer -LAlCE£ZE^"^ en in zangen, 800 kg. rood© ko'de" in den winternacht. Op- gele kool 5.70—8.1' mienshheid in deze gewijde, koöl 3.40—4.60, 13i het vurig verlangen, waarvan lingen 8.60, 235(hg verwacht. Speciaal Corsetten - Magazijn tot maat 8 .1 rstrooiue IWrede op aar do. collect© zending voor. dé joden en verstrooide Gereformeerden in Ned. Indië. Katholieke Kerk Langendflk. KERSTDAG 1. - Voorm. - 5 uur. Plechtige Nai Êm sprank door pastoor Van Noord die rijk maakt". '2 Cor. 8:9.- Voorm. 10 uur: Hoogmis Nam. 6 uur. Plechtig Lof II W. Sluys over: Ons Kers KERSTDAG II feest v: H eersten Martelaar. Als Marktber Hiermede bemest brengt de vredesgedac'hte in gemeenden ('n 'eïl de harten. Maar zal er werkelijk deelneming e,en ongestoorde vrede komen, dan overlijde^1" aheraerst zijn vrede tusschen de vol den P-n; Ruim negen jaren geleden verstomden 1de kanonnen op het slagveld. De puinhoopen door den gruwelijken oorlog veroorzaakt, zijn nagenoeg opgeruimd, maar de onafzienbare kerkhoven met de kille graven getuigen nog van den onuitsprekelijken jammer, welke in den weneldkrijg over hot menschdom werd ge bracht. i i Het staat vast, dat de mogelijkheid van een nieuwen wereldoorlog denkbaar blijft, zoolang nier het verstand de overwinning1 op het ge weld zal hebben behaald. Gelukkig is daar de Volkenbond, al staat hij nog in de kinderschoe nen. Moeizaam schrijdt hij voort, want nog al tijd zijn er talrijke machtigen der aardie, wier daden de pogingen tot volkerentoenadering verstoren: nojg altijd is in het Oosten de re volutie-vaan hoog opgeheven isn drijven com munistische leiders krachtdadig tot gewield en opstand aan. Wij allen beseffen, dat wij, iru navolging van den nobelsten onder ons, onziej beste krachten in dienst moeten stellen van het! internationaal vredeiswerk, dat in Gienève wordt verricht. ,,Vrede( op aarde" ruischte eertijds door de ceders van den Libanon. „Vnede op aarde" is thans de internationale vnedesklank, welke zich vanuit Gelnève over de geheele we reld voortplant. Virade op aarde. Kerstavond is de avond van vefriTmering ien verbeelding, het sprookje van schoonheid en dichterlijkheid. In aller 'hart heierscht de warm te der innigei genegenheid, in aller gemoed de verteted-erinjg len de blijdschap van bet familie leven. 'Het is de avond van vnede in eigen huis, die menigmaal zoo gansch verschilt van de atmosfeer in den dagelijkscben werkkring. Immers, in hoe menige ondem-dming valt aan de goede verstandhouding heel wat te verbe teren. In hoe' menig géval wordt de b-edrijfs- vrede verstoord, doordat de actie zich niet richt op verhooging van het algeimasn wel vaartspeil, doch op het eenzijdig eigenbelang. Dit maakt het waarlijk niet gemakkelijk om den geest van de werkers in het bedrijf te verbe teren door maatreigelen, die nu eenmaal onver biddelijk rekeiniing moeten houden met het eco nomisch mogelijke. Heierscht er echter in een onderneming eien geest van onderling vertrou wen, dan zijn allen spoedig doordrongen vairï de waarheid, diei de belangen van de partijen, welke in de productie samienwerken, in hoofd zaak parallel loopen. Keirstmis wekt bet ver langen, dat ook in het bedrijfsleven de ware vrede ie|enmaal werkelijkheid moge worden! .Vrede op ;aarda Weder klinkt alom in belden ien in zangen, het „Vred© op aarde" in dien winternacht. Op nieuw vestigt del menschbeid, in smachtend verlangen naar wareln vrede, haar hoop op hoogere macht. i Alleen delgenie echter, die de Kerststemming, van vrede efn weemoed blijvend in het hart houdt, ziet aan de kim den lichtglans van een bettene toekomst gloren. .'at Wils", zoowel zang, muziek' en voordracht werden op voortreffelijke wijze weergegeven. Als bijzondere attractie vermelden wij nog een zang nummer van den heer C. Engel met zijne doch ter, die in dit lied de plaatselijke toestanden weer gaf van ons dorp, zij oogstten hiermede een gewel dig applaus. Het was inmiddels reeds laat geworden en zag de voorz. ziöli genoodzaakt, ofschoon het pro gramma nog niet was afgewerkt, de vergadering om half twiee te sluiten. - BROEK OP LANGENDIJK. Verrgadering van dei ijsclub „Winterver maak" op Woensdajg 21 December 1927, 's avonds 7 uur in het café van den beter J. Ide Boer, onder leiding van den voorzitter S. Wa genaar, welkte de aanwezigen ©en welkom toe roept en zich velrblijdt dat er zoovelen gehoor gegeven hebben aan dan oproiep, hopende te-- vans dal de besprekingen van dien aard mo gen wezen, tot meerdere opbouw van de ijs- club, gezien heit feit, dat zie hiair ter plaatsei in ©en behoefte voorziet. Laten we dan van- deze .gedachte uitgaan len trachten onz© ijs- club steeds te' leiden in goede banen. De notulen weird-en gieLezen en onveranderd goedgekeurd. Uit het verslag van dein Penningmeester! bleek dat de' ontvangsten van die afgeloopam 2 jaren hebbeln bedragen f 168.80 en de uit gaven f 166.11, alzoo een batig saldo van f2.69 Uit de besprekingen bij het fimanciëel ver slag bleek dat ter nog onbetaalde rekeningen zijn, waaruit de vraag werd afgeleid, hoe of bet mogelijk was dat elr nog ©en batig saldo; aanwezig kon zijn, daar dez© rekeningen nog. lcopende zijn. Door den P-enningmelester werd hierop ge- i antwoord dat bedoeld© rekeningen gekomen I gard. In verband met deze zaak leest Voorz. de toegezonden notulen der gascommissievergjadering, Iwaarna wordt medegedeeld, dat de directeur zich over Mr. Leesberg tot -den Officier van Justitie heeft gewend, m-et verzoek'deze zaak te ondier- zoeken. Thans meenen B. en W, het voorstel te moeten doen in het belang van de gasfabriek de direc teur zooveël te beschermen tegen "den laster, wel ke Wordt uitgestrooid. v. Kampen merkt even op, -dat door hem niet is gesproken 'van foO per wieek zooais in enkele kranten staat vermeld, maar f88 per Week, zijnde het salaris van den directeur. Door den heer Lek wordt eerst gevraagd, of het waar is dat de directeur uit eigen beweging geen gebruik maakt van 'de 5 pCt. toeslag over de uit breiding aan de fabriek, wat bevestigend wordt beantwoord. In verband hiermede kan de heer LLek zich -den gedachtengajig van het publiek bes tindenken, -wanneer door deze de gestes van den directeur wonden becritiseerd. Als de direc teur vrij uitging, had deze, zijns "inziens, beter gedaan den heer v. d- Stel te doen laten uitnoo- digen. Had deze dajn niets kunnen bewijzen* dian •Was voor ons de zaak af geiweest. Hierop zegt Voorz., -dat de heer v. d. Stel in het bezit scheen te zijn van een afschrift van het -door de Justitie in beslag genomen steekpennin ningenboekje der firma Gautsdh, waarin de naam Noordscharwoude voorkwam. Veel onpartijdiger -dan een bespreking met v. d. Stel achtte men een justitioneel onderzoek, waarop de heer Lek Verklaart er genoegen mee te kunnen nemen, dat de zaak zoo wordt afgewikkeld. Voorz. doet nu een beroep op de leden, de direc teur zooveel mogelijk te verdedigen tegen ongamo- tiveerden laster en verdachtmakingen. Naar aanleiding hiervan merkt de heer Stiel op, t- 1 17 zijn na bet afsluiten dter boekien en zoodoend© dat de pers op dé gas commissievergadering aan- overgeschrefv-en wordien op bet volgende boek- Wezig behoort te zijn, immers hiermee voorkomt jaarj men den laster. Hierna volgde btestuursverkiezing. Aftredend De Voorz. is het hiermede niet eens, daar deze was -den heer W. Blok, secretaris, terwijl er de vergaderingen der -gasoommissie beschouwt als ©en vacatur© was ontstaan door het tusscben- besprekingen van B. en W. in -de gemeenteraden, tijds bedanken van dten voorz. M. Wagenaar. Overigens -wordt van het verhandelde een kort Gekozen welnden de heeren J. Wielings en communique aau de pers verstrekt. P. de Hartigh. j Met dien verstande, aldus de heer Lek, dat van Bij punt varia wenscht v. d. Pol dat er in Voorstellen, welke een kleine möderheiid' behalen, den vervolgd des zomers de contributie opge- geen melding wordt gemaakt, haaid wordt, terwijl hij tevehs gaarne zou zien De heer Muurling kan er zich wel mee vereeni- het bestuur pogingen aanwendde om een stuk gen, daar deze de bestuursvergaderingen der gas- land onder water t© zettien, opdat we dan ©er- der in de gelegenheid zijn gebruik te maken van schaatsenrijden. Zal rekening mee wor den gehouden. Door den heefr Schelhaas werd nog gewez-en op het gevaar eh gevraagd of het red-dingsma- teriaal ten allen tjjde aanwezig is, waarop be vestigend wterd geantwoord. Verders -niets meer van belang aan de orde zijnde sluit -de voorz. met ©enige woorden van dank voor de behandelde besprekingen, ver trouwende tevens dat deze mogen zjjn tot nog meerderen bloei van onze vereeniging. commissie meer als B. en W, vergaderingen be schouwt. I De heer Snel ziet het zoo, -dat hetgeen wait voor het publiek' niet te slikken valt, niet' in de krant komt. 1 v. Kampen meent ook' wel, dat de tijd gekomen I is dat de gascommissie in nieuwe banen wordt I geleid. Echter schuift deze de schuld op de raads leden zelf, welke toestonden, dat de Burgemees ters niet alleen ambtshalve lid der commissie zijn, maar ook nog bestuurslid. Wanneer het dan ook gebeurt dat de Burgemeesters homogeen zijn be treffende een zekere zaak, kan men gerust de commissie opdoeken, daar er in den regel wel over de vaart naar hun Warenhuis, wordt toege staan op nader door B. en W, te stellen voor- W-aarden wat betreft hoogte en tie nemen veilig heidsmaatregelen voor het scheepvaartverkeer. Verhuring van 'gemeenteland, voor een groot deel liggende in de -gem. Br. op Langend, zal plaats vinden ongeveer half Jan. 1928 op de ge- Wone voorwaarden. Door den heer Snel wordt nog het uitgeveende land naar voren gebracht, (waaraan flink w,at in orde -dient te worden gebracht, wil het "een goed stuk land worden. Spr. zou hiertoe willen overgaan, te meer daar toch de gelden ter werk- loosheidbestrijding zijn uitgetrokken. Door de le- •den zal eerst nog een onderzoek 'worden inge steld. 3 6 Waar uit een oproeping van wachtgelders om een leerkracht voor de O.L. school geen geschikte kracht benoemd kon worden, wordt, mede op ad vies van den Inspecteur, voorgesteld, den heer Hoekstra aan te stellen tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. School. De benoeming zal moeten; geschieden voor rekening van de gemeente, ter- Wijl aan den Minister verzocht zal worden de benoeming te -doen geschieden voor rekening van het Rijk, terwijl we attent blijven om een wacht gelder te benoemen. Algemeen goedgevonden. Eien schrijven was ingekomen van den heer Lek, waarin deze opmerkt, dat niet de noodige maatre gelen zijn genomen bij het doorspuiten van de wa terleiding, w-elke klacht door den Voorzitter ter bestemder plaatse zal worden overgebracht. Naar aanleiding van de eerste 'gladheid, eenigien tijdl terug, waarbij het te lang duurde eer zand was gestrooid ,zag de heer Lek gaarne een nadere re geling. In het vervolg zal bij -den stal van Goot jes een hoeveelheid zand worden opgeslagen, waar door men het vlak bij de hand heeft. Overigens, krijgt -de heer v. Kampen als uitvoerder meer vrij mandaat. Waar we aan het einde van onze agenda zijn en dit zeker de laatste vergadering in -dit jaar zal zijn, wenscht Voorz. nog te memoreeren de goede verstandhouding tusschen de leden en hoopt deze dat 1928 zich door eenzelfde aangename eensgezindheid zal kenmerken in het belang van gemeente en gemeentenaren, aan w-elke Spr. een voorspoedig jaar toewenscht. De beste wensehen worden nog geuit aan het adres van Weth. Duif, terwijl dank wordt gebracht aan 'de Pers voor haar gewaardeerden arbeid, waarna de vergade ring wordt gesloten. i. Rubriek van den Arbeid Plaatselijk Nieuws - BROEK OP LANGENDIJK, „Het „Plaatselijk Nut" te Broek op Langen-dijk gaf Woensdag 21 Dec. 1927 hare eerste Buitenge wone Vergadering in dit seizoen ten huize van de nheer Vijzelaar. Zooals wij dat gewoon zijn was de opkomst der leden zeer groot. De Voorz. opent omstreeks 8 uur met een hartelijk welkom aan de aanwezigen de vergadering, welke -door ziekte eenigszins is verlaat. Spreker vertrouwt er echter op, dat de avond er niet minder gezel lig om zal zijn. Daar ?.r op onze laatste Buitenge wone Vergadering reeds sprake van was, dat wij een nieuw tooneel zouden krijgen, doet het spreker genoegen te kunnen mededeelen, dat wij hierin zijn geslaagd. Door bijzondere medewerking van de heeren J. M- de Jong en J. Boekestein, die in deze hun arbeid geheel kasteloos hebben gege ven, zijn we nu in het bezit van ©en mooi tooneel. Het -doek wordt inmiddels wieggetrokken en ver schijnt voor ons een mooi tooneel, waarmede de leden onder langdurig applaus hun instemmingl betoonen. De heeren De Jong en Boekestein heb ben hiermede inderdaad een mooi en goed werk verricht, waar 'de voorzitter hun nog eens spe ciaal -hulde voor 'brengt. Inmiddels verklaart de voorz. de vergadering voor geopend en wordt overgegaan tot het af werken van het uitgebreide programma. Dit pro gramma is evenals de vorige keeren voor „Elk Vergadering van den Raad op Donderdag 22 Dwc. 'smiddags 3 uur. Afiw-ezig wegens ongesteld heid de heer Duif. Een vacature. Voorzitter -de Fid.Aehtb. heer Kroonenburg. I In ziju openingswoord uit deze den wensdh', j dat de ongesteldheid van dien heer Duif van kor ten duur moge ziju, opdat deze zoo spoedig mo gelijk zijn werkzaam aandeel in de gemeentezaken kan hervatten. Hoelwel spreker aan d|e groeve van den heer Kloosterboer al reeds diens nagedachtenis eerae, meende hij toch van deze plaats nog mei een kort woord zijn erkentelijkheid te moeten 'betuigen' voor alles wat de heer Kloosterboer voor deze ge meente 'heeft gedaan. Evenzoo brengt Voorz. ook namens den gemeenteraad zijn eerbiedige hulcie aan wijlen den heer Schuit, van wielke spr. per soonlijk veel steun heeft ondervonden. Namens de familie van den heer Kloosterboer dankt de heer v. Kampen den Voorz. voor diens belangstel ling ,aan den overledene betoond. Stemmingen zullen aanvangen bij den heer v. Kampen. Naar aanleiding van de notulen, -welkte zonder aanmerkingen worden goedgekeurd, merkt de Voorz. op, dat de lantaarns bij v. Kampen en Kloosterboer voorzien zijn geworden van 200 kaarsiainpen, waarmee B. en W. van oordeel zijn, dat deze zaak thans voldoende is afgewik keld. Ingekomen procesverbaal van kasopname bij den Ontvanger, waarbij volgens de boeken aan- Iwiezig behoorde te zijn en was f 3545.891/2- Toestemming van het Hoofdbestuur der Post en Telegrafie om voort te gaan met Radiodistri butie in deze gemeente. Verslag examen politiediplorna. Mededeel ing der gehouden collecte vcor alleen staande bliuden t-e W-olfhteze, wélke opbracht f 31.15. Mededeeling dat het snoeien der boomen van af Barton tot aan de Steenenlaan is opgedragen, aan -den heer J. Groen voor f 37. Mededeel ing dat de Groot boekgeldten der ge meente zijn verkocht a 73 15/16 pCt., waardoor dteze met rente hebben opgebracht f 6530.20. Hiervan zijn betaald twee geldleeningen resp. groot f 2700 en f 2500. De overige gelden werden besteeM tot overname van den molen uit de veen derij. In totaal hebben deze gelden een koers winst opgeleverd van pl.m. f 1250. Van Ged. Staten goedkeuring op de aanvulling van het Reglement Burg. Armbestuur. Al deze stukken voor kennisgeving aangeno men. Gascorruptie. Zooals bekend is, aldus de Voorz., wordt ook onze fabriek genoemd in verband met de gascor ruptie, waarom deze zaak door Bestuur en gas- Alkmaar lel. 528 71 Wij leveren O U een PRIMA KOUS KNIESTUK ENKELSTUK KUITSTUK. Ook naar maat verkrijgbaar 3 leden zijn, 'welke graag met het bestuur mee gaan, terwijl het feit dat een persoon voor zich 2 stemmen kan uitbrengen, herinnert aan den tijd van vroeger. Waar men zich -beschouwt als B. en W]. is het toch niet noodlg, dat zij daarin stem recht uitoefenen, immers In de raden hebben de Burgemeesters toch ook enkel een adviseefende stem. Wanneer soms nog mocht blijken, dat er iets heeft plaats gevonden, zal er op de Burge meesters dan ook een 2Ware verantwoordelijkheid; rusten, immers zij waren met interne zaken op de hoogte. Thans protesteert deze er -tegen, dat geen rondvraag bestaat in de glascommissiever gadering, wat deze belemmerend vindt werken op een vluggen gang van zaken. Tenslotte stelde de heer Snel voor aan de pers toegang te verleenen, hetwelk' wordt pangenomen met alleen de heer Muurling tegen. Op voorstel van B. en W, zal aan de Wed. Groen -welke wegens hoogen leeftijd haar huisje, hetwelk door haar gratis werd bewoond, heeft verlaten, teen pensioen worden toegekend van f 4 por week. Middels is reeds een verzoek' ingekomen van het Witte Kruis om het huisje te mogen huren. commissie terdege onder de oogen is gezTen, waar- J Waar echter rde werkzaamheden er in nog in uit door ons de conclusie is getrokken, dat -de vollen gang zijn, zal dit verzoek in een volgleridc directeur volkomen vrij staat. Wat de heeren vergadering worden behandeld. misschien nog niet bekend is, is het feit, dat uit j Een verzoek van de Kon. Ned. Politiehondlver- het steekpenningenboekje der firma Gautsch moest eenlging om toe te treilen als lid met een mini- blijken, dat aan onzen directeur steekpenningen mumbijdrage van f 10 -wordt voor kennisgeving zijn aangeboden iu verband met diens advies bij aangenomen. den bouw eeuer fabriek te Nieuwer Amstel, het- Verzoek van de heeren Jb. Kooij en O. Groen gee ndoor den directeur 2 tolt 3 reaal Werd gewei- I Czn., om electrische leiding te mogen spannen WIJZIGING ZIEKTEWET. Toen in 1913 de Ziektewet Talma was aange nomen, had zeker niemand gedacht, dat zij in 1927 nog niet zou zijn ingevoerd. Allerlei om standigheden hielden deze invoering echter tegen, en loeu na den wereldoorlog minister Aalberse in 1918 maatregelen trof om die fwlet in te Voeren mét enkele wijzigingen, waarbij meerdere vrijheid zou wordien gegeven aan het particulier initiatief, kwam bij de beihandeling in -dien Hoogen Raad va,n Arbeid het z.g. plan Posthuma-Kupers naar vo ren. Dit leidde tot een compromis tusschen -de centrale organisaties van Werkgevers en arbei ders ,dodh minister Aalberse wilde het niet aan vaarden, en klwam daarna zelf met ©en Ontwerp- Ziekte- en Ongevallenwet, waarbij, zooals uit den naam reeds blijkt, de ziekte- en de Ongevallenver zekering iu één wet en op éen basis Waren gere geld. Fidoeh, aan het ministerieele leven van Prof. Aalberse k'wam een einde, zoadat zijn ontwerp niet behandeld werd. Zijn opvolger, minister Kooien, heeft niet den tijd gehad -de zaak ter hand te nemen, zoodlat de tegenwoordige minister van Arbeid, Prof. Slotc- maker de Bruine, na eerst h-et ontwerp te Tiebbeni ingediend, thans een nieuwe wettelijke regeling! van de ziekengeldverzekering voorstelt. De rege ling is gedacht als een wijziging Van de Ziekte- Wet Talma, d-xih een zeer belangrijke wijziging. Immers, terwijl de Ziektewet Talma slechts ar beiders in ondernemingen verzekerde en de losse arbeiders buiten sloot, -wordt thans voorgesteld, dat aile arbeiders verzekerd zijn, zoowel de losse arbeiders als de niet in een onderneming werk- 'zaam zijnde arbeiders, bijv. -dienstboden, enz. De moeilijkheden, die -dit moe zal brengen en die Talma zeer" goed zag, worden hier niet aange roerd, dus nog minder opgelost. Het blijft voor hands een raadsel hoe -ie minister dit zal regelen. D-e uitkeering zal 70 pet. van het loon bedra gen gedurende maximum 26 w-eken; de premie te betalen door den werkgever, die echter de helft daarvan van het loon van den arbeider af mag houden. Een moeilijk punt, misschien wel het moeilijkste punt in de organisatie van de verze kering. Het schijnt alsof de Minister ruime vrijheid aan het particulier initiatief heeft "gegeven, im mers, behalve -de uitvoering door -ie Raden van Arbeid, kunnen ook nog onderlinge ziekenkassen, ondernemingsziekenkassen en bedrijfs vereenigin- gen worden erkend. De voorwaarden, die voor deze erkenning vervuld moeten worden, zijn, ver geleken met het Voorontwerp van den Minister, zeer veel verzwaard. In het bijzonder heeft die ondernemingsziekenkas en ook de bèdrijfsvereeni- ging het moeten ontgelden en men vraagt zich afjj hoe het mogelijk is, Jat de Minister, gezien de goede resultaten, die overal met de onderneminlgs- ziekenkassen zij bereikt, deze verziwaring heeft kunnen voorstellen. Wij zullen hier niet op de bijzonderheden van de Wet ingaan, Daaromtrent- zou ©ok nog wel heel wat te zegggen zijn, bijvoorbeeld voor wjat betreft de berekening van de uitkeering, -die voor tal van arbeiders practisch onmogelijk 'wordt. Onze hoofd indruk is, dat aan het ontwerp tal van ernstige bezwaren kleven en dat het zeer de vraag zal zijn of de Staten-Generaal het zonder ingrijpende wijzigingen zullen kunnen aanvaarden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 3