in! II dd de Jent Meier courant" mei Eellluslreeril Biieoessel Het nieuwsblad bij uitnemendheid. De raad vergaderde Woensdagavond in vol iallig» zitting. N a opening worden de' notulen gelezen en goedgekeurd. De voorz. brenigt dan éen woord van hulde aan brandmeester en brand lieden voor wat zij gepresteerd hebben by den jongsten brand ie deze ge met en te. Uit de op 8 Dec. .gehouden kasopname bleek dat de ontvangsten hadden bedrag-en f 104016.11V2, de uitgaven f 99862.03V2 waar onder f 24000.— op de boerenleenbank, zoo dat in kas was f 4154.08. Door de Kroon is goedgekeurd het besluit tot verhooging van de opoeinten op die pers belasting. Het verslag van de Volksuniversiteit te Alk maar '26—'27 een dankbetuiging van de N H. Ver. „Het Witte Kruis" voor de subsidb' voor de ontsmettimgsinrichtingeln idem van het bestuur van dej huisvlijttentoonstelling voor de toegestane f 10— voor aankoop van me daille of kunstvoorwerp idem van de r. k. leesbibliotheek voor dis toegestane subsidie worden voor kenniage)ving aangenomen. Op een adre|s van den Bond tegen het vloe ken en het schenden van Gods Heiligen Naam om hiervoor een strafbepaling in de politie verordening op te nemien, stelt de meerderheid van B. en W. voor afwijzend te beschikken, onder verwijzing naar de besprekingen ia '23. Weth. Barten (de minderheid) heeft een on- dei zoek ingesteld naar de practische uitvoe ring van deze bepaling en is thans van oor-, deel dat er veel bezwaren aan zijn verbonden, zoodat hij met het gegeven advies kan meegaan Conform het advies wordt door den raad besloten. Op een veirzoek van mej. de Wed. Bruin Bakker 0m| 2 maanden uitstel van betaling van hondenbelasting wordt beschikt met vierleening van ontheffing. Naar aanleiding van een schrijven van God. Staten om het reglement van het B. A. aan te vullen met de bepaling, dat bestedelingen al leen in die gezinwan mogen worden geplaatst waar geen t. b. c. heerscht, wordt op voor stel van B. en W. door den raad besloten deze bepaling aan te brengen. Een adres van het r. k. kerkbestuur om! volgens art. 72 van de 1. o. wet '20, gelden be schikbaar te stellen voor het maToen van een, schoeiïng, de speelplaats tie beharden met en de muren van tegels be voorzien, wordt aange houden tot de volgende vergadering omdat B. en W,. nog niet met hun praeadvies gereed zyn. Op het adres van dej r. k. milit. veneen. t® Amersfoort om een bijdrage be verieenen van f 15.voor de instandhouding van het milit. tehuis wordt op voorstel van B. en W. afwij zend beschikt. Voorstel van B. en W. tot het yaststiellen van een verordening tot beteugeling van; open bare dronkenschap. B. en W. achten het goed om ook hier deze verordening te voenen, waarmee wordt be oogd het aanleggen van een zwarte lijst, waar op zullen worden geplaatst zij, die zich door; misbruik te buiten gaan. Na voorlezing der verordening wordt deze goedgekeurd. 1 DE NOTA van den Burge meester betreffende de vermeende corruptie bij de Lichtbedrijven. Ingekomen zij^, de notulen van de vergadeJ ring van de Comm. van Beheer, waarin ge sproken is over de corruptie aan de Lichtbe-i dryven, de nota van den burgermeester van Nooid- en Zuidscharwoude daarop en een adres van den Ned- Federat. Bond van Per soneel in Openbaren Dienst, waarin verzocht wordt een Commissie van onderzoek te benoe men uit den raad en uit dim Bond, en, om de subsidie aan de Vereen, van Gasfabrikanten zoo deze verleend wordt, in te trekken. Wat het laatste stuk betreft, stellen B. en W. voor geen Commissie be benoemen, zooals daarin gevraagd wordt en op het laatste af wijzend te beschikken, omdat geen subsidie wordt verleend. De heeir Kooij zegt met verwondering het rapport van den voorz. te hebben gelezen, en meent dat de Commi. die zaak serieus .gaat. uitzoeken. Door den betrokkene de zaak! aanhangig gemaakt bij den 'Oi. v. J. en is spr. van oordeel, dat heit daar in goede handen is. En wat de 5 pCt. betreft, deze bepaling, komt in alle besteikken voor. Spr. kan zich slecht voorstellen dat de Comm. daarvan niets1 zou weten. Uit de notulen kneeg hij 'een indruk! dat toch ook Duif en van Kampen hiervan wisten. De voorz. antwoordt met te verwijzen naar zijn. nota. Een dergelijk besluit is en kan nooit door de Gascomm. worden genomen. Dat moet door de raden worden vastgesteld. De heer Kooij zegt dat men den Dir. er geien verwijt van kan maken. In een dier bestekken par. 27 -staat dat 5 pCt. ten laste van dien) aannemer aan den Dir. moet worden voldaani voor toezich, administratie enz., terwijl in teen: andere paragraaf staat dat ondetr directie wordt verstaan de Directeur dier gasfabriek te, N 001 dscharwoude. De voorz. Wat wilt u daarmee zeggen? De heeir Kooij. Dat deze bepaling open lijk bekend was over het geheele land. De voorz. In welk bestek staat dat. De heer Kooij. Van gasbuizen. De voorz. Van welk jaar? De heer Kooy heeft dat niet nagezien. De voorz. Een besluit van een dergelijke bepaling is mij niet bekend. Ik hoop niet dat de beer Kooij de zaak zoo beschouwt, dat hier de beschuldiger zit en de anderen de ver dedigers zijn. Ik heb aan den raad medege deeld wat ik meende te moeten doe^ en feiten cverlegd. Wianneier de heer Kooij meent, dat ik voorbarig ben geweest, houd ik mij van mededeelingen aanbevolen en zeker niet het minst de Dir. der Lichtbeidrijven. De bewuste bepaling was mij bekend en heb ik alles ter dege gewikt en gewogen. In de bestekken in de jaren 1909—1912 komt zy dan ook voor, maar ik ga liever ove!r tot positieve dingen, en' vraag naar bestekken van latere jaren, waarin dit gestaan zou hebbein. Bij de salaris- verhoogingen van den Dir. is steeds stilge staan by de emolumentenen is zijn salaris on der protest van eienige raden goedgekeurd. Daaruit blijkt dat salarisverhooging zeker niet zou hebben plaats gehad, wanneer de Dir. ge_ rechtigd was tot het declaroeren van de be wuste 5 pCt. te zijnen bate. Deze bepaling be doelt niet andelrs dan het goedmaken van toe zicht, het drukken van bestekken, enz. Toen het salaris f 1000 was is voor een bijzonder geval een gratificatie toegestaan. Ik hoop dat de verwachting van deh hoer Kooij, om niet te spreken van bewondering, in begrypem zal overgaan, omdat het mijn plicht is den raaid zoo volledig mogelijk in te! lichten. Zou ik dit niet doen, da^, ging ik buitein mijn plicht. Vonr mij is het verre van aangenaam, miaar ik stel mij op een ander standpunt, dan mijn collega's in de Commissie. Men moet hierin niet zien personen, maar het tot klaarheid brengen van deze kwestie. De heer Kooy zegt dat hem door den heer Kramei van Zuidscharwoude was medegedeeld dat de O. v. J. de aanklacht nie-t zou behande len en niet ontvankelijk zou verklaren. Een be- zcek bij Mr. Leesberg toonde echter aan, dat <!eze zaak binnenkort in behandeling komt en- leest spr. een desbetreffend schrijven voor door den advocaat aan den Dir. gezonden. Nu blijkt dat de zaak spoedig bij den O. v. in behandeling komt, zou spr. over deze zaak niet verder willen spreken, maar den uit slag van deze behandeling af te wachten. De voorz. zegt dat men geneigd is te ver warren een Justitioneel en een administratief, onderzoek. Uit het gesprokene van den heer Kooij zou hij concludeeren dat deze zijn goed keuring hecht aan de 5 pCt. De heer Kooij. Dat was vóór mijn tijd. De Dir. zal er wel werk voor hebben moeten doen. Wy kunnen gevoegelijk het onderzoek afwach ten. De heer de Geus zegt dat in de laatste gas- commissievergadering over deze zaak is ge- spioken naar aanleiding van het bericht in de couranten. Ik hoopte dat de Dir. het initiatief zou nemen om deze zaak op tie knappen, omdat hij de gedupeerde is en dat heeft hij gedaan. Wanneer de Dir. de koe niet bij de horens pakte, zou de Gascomm. het doen. Hieraa,, zijn natuurlijk kosten verbonden en dat de Dir. zelf een aanklacht in iiende sloeg bij mij zoo in, dat ik er wel vooi te- vinden was om' den Dir. in deze kosten tegemoet te komen, maar dit sluit tevens in zich dat de Dir. het onderzoek goed doet. Wanneer de Dir. zui ver staat en dien indruk heeft hij gegeven, dan hoop ik dat hij den steun van de Gascommissie op waarde zal weten te schatten, en de zaak haarfyn zal uitpluizen. Wanneet 'het onderzoek niet in het rechte spoor wordt 'geleid, ben ik er ook voor verder te gaan. Maar ik dacht dat het thans op den wég lag Oen uitslag van het onderzoek af te wachten, nu blijkt 'dat de zaak aanhangig is gemaakt, en 3pr. moeilijk kan gelooven, dat Ie Dir. het zal laten loopen. De aanklacht van v. d. Stel is voor den Dir. te zeer beieedigend. Wat de procenten be treft, dat is eeen op zichzelf staande zaak en kan men niet rangschikken onder gasoorruptie. De voorz. antwoordt zich alleeen bezig te heb ben gehouden met wat in de Comm. naar voren is gebracht en met de tenonrechte genoten 5 pCt. Alleen hierover heb ik mijn aandacht laten gaan. De Dir. heeft geen recht op. '5 pCt. van de uitbrei ding. Het was mijn bedoeling dat aan 'den raa3j mede te deelen. De- heer De Geus stelt het op prijs, dat wanneer er iets hapert, dit naar voren wordt gebracht. Spr. krijgt echter den indruk dat het een admini stratieve fout is en men dit den dir. niet zwaar mag aanrekenen. Wanneer het hem beloofd is, zonder zwart op wit te staan, dan geldt voor mijeen man een man een woord een woord. De voorz. Het is nimmer bepaald en daaraan mag niet getwijfeld worden. Dat gaat buiten de bevoegdheid van de gascomm. om. Het maken van een dergelijk ebepaling berust uitsluitend bij de raden. De heer De Geus. Die 5 pet. geeft stof tot denken. De voorz. Zooveeel, dat ik dé eerste jaren uitge schakeld heb. De bepaling kan onmogelijk zeg gen dat dit ten behoeve van den Directeur is. Bij de vaststelling van zijn salaris is rekening gehouden met de emolumenten. Etn dan, de be stekken behoefden niet de goedkeuring van het bestuur noch van de Commissie. Ik heb alleen willen aantoonen, dat de gielden ten onrechte ge noten zijn. En nimmer is er gerept van die be paling, omdat zij nooit gemaakt is. Wat nu het onderzoek betreft, men heeft het Justitioneel onderzoek naar de gegevens in de boeken der leveranciers on het administratief on derzoek. En dat heeft niet plaats door den be langhebbende zelf, masr door hen die boven den Directeur staan. Wanneer men een onderzoek wenseht, zegt men niet tegen den belanghebbende, doe jij dat nu eens. De heer De Geus. Hij is toch de gedupeerde De voorz. Wil de directeur ook zelf een on derzoek instellen, dat moet hij weten, maar laat men een onderzoek instellen, dan moet dit ge schieden door anderen. Staat de Directeur vrij dan zal hij dit ook op prijs moeten stellen. De vergadering wordt hierna eenige oogenblik ken geschorst opdat voorz. nadere uiteenzettin gen kan geven. Na heropening zegt voorz. dat men geen rech ter is in eigen zaak. En wanneer er een onÜerzoek wordt ingesteld, behoeft hierin nog geen blijk van wantrouwen te liggen. De heer De Geus zegt dat het hem volkomen koud laat dat er geschreven is naaar de leveran ciers ,om te verklaren 'dat de Directeur geen steek penningen heeft ontvangen. Ook de kwestie Nieu- wer-Amstel is hier van geen belang. Wij hebben alleen te doen met de gasfabriek te Noordsphar- woude. Spr. had echter gehoopt dat v. d. Ste' meer naar voren zou zijn gekomen. De voorz. Wanneer men wordt beschuldigd;, draalt men niet met oen aanklacht tegen den beschuldiger in te dienen. De heer Ootjer3. Wanneer de O. v. J. verklaart dat er niets gebeurd is, dan kan de Dir. een aan klacht indienen tegeu v. d. Stel. De voorz. zegt dat de gemeente recht hoeft op de ten onrechte genoten 5 pet. De heer Do Geus. Ik ben niet voor geien onder zoek, maar verlang een grondig onderzoek. Dat zijn wij verplicht voor alles en het bedrijf. De voorz. Iedere directeur moet toejuichen dat tif geschiedt door menschen, buiten hem om. Hier wordt het onderzoek door den Dir. gedaan er daarmede kan ik mij niet vereenigen. De heer De Geus. Op de vergadering van de Gascomm. is besloten om deze openbaar te ma ken, om achterklap te voorkomen. Dat zal de Dir. ook moeten waardeeren, waar de Gascomm. hem zóó de handen boven het hoofd houdt. Spr. verwacht dat hij door een grondig onderzoek allen zal overtuigen vrij te staan van gascorruptie. De voorz. Daar moet de raad ^ich van over tuigen. De betrokkene moet het niet eens voor zich zelf wenschen dit onderzoek te leiden. De Dir. is als ambtenaar rekenschap verschuldigd aan den raad. En wanneer er een onderzoek naar die administratie wordt ingesteld, ligt hierin nog niets geen wantrouwen. De heer Kooij is van oordeel dat het instel len van een onderzoek ligt op den weg der Gas commissie én niet op dien van den raad. Is het onderzoek van den 0. v .J. niet naar onzen zin, dan kunnen wij verder gaan. De voorz. Daarmee kan ik mij niet vereenigen en daarom heb ik mijn nota aan den raad ge zonden. De Raad is ten volle bevoegd maatrege len te nemen. De heeer Ootjers is het hier ten volle mee eens, maar voor die gasfabrieken waar deze plaatselijk zijn. Hier is het echter een gemeen schappelijk bedrijf en is het volkomen op zijn plaats wanneer bestuur en Comm. maatregelen nomen. En u heeft 't nooit »er sprake gebracht. De voorz. Ik heb aan u medegedeeld dat ten onrechte de 5 pet. genoten is. De heeer Ootjers. Ik had zoo graag gezien dat u het eeerder had gedaan. De voorz. Dat is mosterd na den maaltijd. Ik kon het ook niet eerder doen omdat verschillende dingen mij later bleken. De heer Barten. Er is een administratief onder zoek dat raakt de 5 pet. en een onderzoek door den O. v. J. De Dir. moet zich zelf rehabilitee- ren en een aanklacht indienen tegen zijn beleedi- ger. Durft hij- dat niet aan, dan staal hij ook niet vrij. Laat men eer3t nog eens goed de kwes tie van de 5 pCt. onderzoeken. Daarmee spreekt men neg geeen schuldig uit. De voorz. antwoordt den heer Ootjers, dat in iedere plaats waar een gasfabriek is, een gascom missie is. En het onderzoek wordt steeds geleid door B. en W. of door andere personen. De gas- oomm. zou zoo een delegatie van macht worden. Ik kan mij niet vereenigen met de wijze waarop de zaak wordt .aangepakt. Wij zitten hier voor de belangen van de gemeente Nooridbcharwoude. De heer Ootjers. Ook voor de belangen van de gasfabriek. Spr. ziet liever het onderzoek opge dragen aan de Comm. van de gasfabriek :tani aan de gemeente en had tevens graag gezien dat dit in het bestuur en 'de gascommissie naar vo ren was gebracht. De voorz. antwoordt, dat graag te hebben .ge daan, maar die gelegenheid is hem niet geboden. De pas hiertoe werd hem afgesneden. De heer Ootjers wil de kwestie van de 5 pCt. voor nader onderzoek naar .de Gascomm. terug brengen. Do voorz. Daar bestaan geen termen voor. De heeer Barten zegt dat er een onderzoek moet plaats hebben, en daarvoor is de gascomm. het aangewezen lichaam. En is dit niet naar onzen zin, dan kan de raad zijn sanctie er niet aan geven en zelf een onderzoek gaan instellen. De heer De Geus zegt dat er toch niets tegen is een oommissie van onderzoek te benoèinen uit -ie betrokken gemeenten, wanneer dit door de Gas comm. wordt verzocht. De voorz. antwoordt, dat Waar het rapport uit de Gascommissie bekend is, het op den weg van den Raad van Noondscharwoude ligt om op te komen voor de belangen van de gemeente, te verlangen dat de gelden worden teruggestort, B. en W. wordt opgedragen zich in verbinding te stelllen met een accountant voor deze financieel© aangelegenheid, en aan Ged. Staten te verzoeken een administratief onderzoek in te stellen. De heer Ootjers meent dat aan de Gascomm. kan worden verzocht datgene te doen 'wat door den voorz. is gedaan. De voorz. De Gascommissie vereenigt zich er mee dat de Direct, hit onderzoek doet. Ik niet. De heer B. Laten wij het licht zoeken in de kwestie van de 5 pCt., die nu geheel duister is. De voorz. Ik heb de figuur van de Gascomm. willen redden, maar de gelegenheid is mij niét gegeven. Ex wordt over deze zaak heengfegloden, en niemand heeft er eenige aanmerking op ge maakt. De heer Barten wenseht de zaak terug te stu ren naar de Gascomm. om een onderzoek in te stellen. Over de 5 pCt. kan spr. nog geen juiste conclusie trekken. Bij de buizen was het mij bekend. Wat er later gebeurd is weet ik niet. De voorz. Als men meent dat de gemeente be nadeeld is, treedt men zelfstandig op. De heer Barten. Dan zou ieder der betrokken gemeeente ean oomm. van onderzoek kunnen be noemen. De voorz. Het is geen insinuatie tegen den directeur, maar de gemeente is verplicht een on derzoek in te stellen naar de administratie. De heer Kwadijk meent dat de gascomm. een half onderzoek instelt, want dan laat men niet den Dir. schrijven naar de leveranciers om te ver klaren dat hij geen steekpenningen heeft ontvan gen. Wil de Dir. v. d. Stel niet aanklagen, dan moeten wij of de Gascomm. dit doen. De heeer De Geus. Wanneer iemand zooal? da Dir., in het openbaar beschuldigd wordt, dian is het de plicht van de Gascomm. daarvoor op te komen De voorz. zegt dat men nietalles op de Gascom missie moet schuiven, waar hier voor den Raad- een taak is weggelegd. B en W, hebben in deze ook een taak te vervullen, waar zij mede de aansprakelijke personen zijn. De heer De Geus antwoordt nog dat de gas commissie zich zeker niet zal neerleggen bij een half onderzoek en tevreden zal zijn met een bericht van de leveranciers dat zij geen steék- gelden geven. Het voorstel van de heeren Ootjers en Barten om een volledig onderzoek te doen instellen door de Gascomm. wordt hierna met allen voor aan genomen. Rondvraag. Op een vraag van den heer Kooij, hoe het staat met de plannen voor het plantsoen, antwoordt voorz. dat in de volgende vergadering voorstellen zulllen worden gedaan. De heer Kwadijk vraagt of het niet mogelijk is bij een gladden weg aan beide zijden zand- te strooien. Na toelichting van den voorz. Vereenigt de heer Kwadijk zich met de tot nu toe gevolgde methode. De rondvraag levert verder niets op, waarna voorz .zegt dat dit wei de laatste vergadering in dit jaar zal zijn. Z.Ei.Ahoopt dat de gunstige omstandigheden voor den tuinbouw nog mogen aanhouden en tevens dat de belemmering in he: telefoon- en telegraaf verkeer, van zoo groot be belang, spoedig zal zijn opgeheven. Met der. wenséh dat men elkaar het volgend jaar weder in goede gezondheid zal mogen ontmoeten en met de beste wenschen voor de leden en hun gezinnen, sluit voorz. dan deze vergadering. (Reeds eferdier aan onze abonnée's aan den Langend ijk toegezonden.) ver-schijnt 3 maal pen week, a f 1,15 per 3 maanden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 10