Nog niet ontmoedigd OE AVONTUREN VAN JOGO EN GOGO verlengd, wat een protest heeft uitgelokt, van he' „Comité van Actie tegen terreur in Indo nesië. Te Waddinxveen is bij een inbraak een be drag van f 8000.- geroofd. Uit het gem. zie kenhuis aan den Zuidwal in Den Haag is aan' beruchte inbreker, recidivist, ontvlucht, die in de gevangenis oen stuk lepel had ingeslikt om a dus in het .gasthuis te worden opgenomen. De vluchteling is nog niet gevat. Het O. M. bij de Haagsche Rechtbank heeft tegen de! hoofdschuldige in het geval van den levensgevaarlijke gewonden, gelukkig herstel den inspecteur van politie Paul, twintig jaar gevorderd. Dezelfde straf is geëischt door het U., M. by de Rechtbank te' Roermond tegen kapper, beschuldigd vain doodslag op ziin vrouw en brandstichting. Verschillende' gevallen van corruptie in het gasbedrijf zijn nader bekend geworden. De befaamde olievlak wordt nog steeds grooter Uit de ongelukken-serie: In het gebouw der „Leidsche Courant" in de Sleutelstad heeft een geweldige brand gewoed, die zeer hevige schade aanrichtte. Do „roode haan" heeft te Oost-Knollendam gem. Wormer een too- neelzaal, café en kruidenierswinkel in de asch gelegd. Alsook eenie uitgebreide garage te Eindhoven. Op een schuit liggend in de Brouwersgracht te Amsterdam ontplofte een aoetyleen-toestel j waardoor ©en 17-jarige-' jongen werd gedood. Uit Berlijn kwam de tijding, dat aldaar bij een auto-botsing do Nederlandsche legatie-se cretaris Jhr. A. P. Baud zeer ernstig is ge wond. W-U verlaten do „zwarte rubriek." Memoree-ren nog, dat het Panorama-gebouw in de hoofdstad door de gemeente is aange kocht. Welke bestemming aan het groots ge bouw zal worden gegeven, schijnt nog niet vast te staan. Tusschen Nederlandsche en Oost-Indische louraalisten is in de afgeloopen wteek geduren de anderhalf uur een prachtig geslaagd radio gesprek gehouden. Het Nederlandsche Wegen-Congres had plaats en het tienjarig bestaan van die Vereeni- ging van verlofs-officieren is met een kame- .aadschappelijken maaltijd gevierd. Minister v. d. Vegte blijkt zich bereid te hebben verklaard, zijne medewerking te ver- leeneui aan den afbouw van de ontworpen spoorlijn Gouda-Alfen aan den Rijn. Uit Vlaardingen kwam blijde tijding ove(r wonderbaarlijk ruime haringvangst in het Ka naal alsof we October instee van Decem ber schrijven Tenslotte: eerlang zullen „gedenkschriften" verschijnen. Althans wanneer de man, bekend onder den naam van Gijs Knolraap, die zijn veeiugjarig jubileum als landlooper te Barne- veld en omstreken genoeg geld weet „bijeen te zamelen" voor papier en potlood tot 't op sch' ift brengen van zijn „memoires", 't Is geen Oudejaars-grap. In „De Maasbode" kan men een en ander vermeld vinden. Zai 't mij gegeven zijn, aan het eind van het straks geboren worden 1928 mijn Lezerskring (s'u y en a!) een ou'derwietsch „Veel heil en zegen!" toet te roepen?.... Ik weet 't natuur lijk met. Maar „voor alle zekerheid" besluit ik hier alvast met deize zegenbede voor 1928.'.... wissel ©en bedrag van zegge 1 heele centen ge zonden. Hoe zou men 't varkentje wasscüien, als de porto eens hooger was als het te veel betaalde? - BROEK OP LANGElNDIJK. De Weleerw. Heer Ds. A. Ei. van Baaien, predikant te Kaag, heeft het beroep door de -Ned. H«erv. Kjetfk alhier op hem uitgebracht, aangenomen. OUDKAIRSIPEL. Gevonden voorwerpen. 1 paar gebreide boerenhand schoenen. 2 paar gebreide kinderhands c hoe tren 1 kinderhandschoentje. 1 combinatietanig. 1 ceintuur, vermoedelijk van leen dames mantel. Inlichtingen verstrakt de Gemeentepolitie. - BROEK OP LANGENDIJK. Den tweeden Kerstdag 's namiddags om 4 uur werd in de Doopsgezinde kerk het kerst feest gevierd van de Zondagschool. De kerst boom was prachtig versierd, de kinderen zon gen heel mooi, en de predikant vertelde het kei stverhaal „Het klokje van Vnedesveer." Bo- vendien werd het fieest nog opgeluisterd door j den solo-zang van mej. St. de: Boer en den neer J. Koeman uit Zuidscharwoude met orgel begeleiding van Gr. -de Bakker. Het was een recht mooi en blij feest. De predikant bracht aan het einde van het feest warmen dank aan: de dames onderwijzeressen der Zondagschool, aan wier groote toewijding het vooral be dan ken was, dat zulk een Kerstfeest kon gehou den worden. - BROEK OP LANGENDIJK. Maandag 2e Kerstdag 's avonds 5 uur werd net Kerstfeest der Chr. Zondagschool gevierd ie de Ned. Herv. Kerk, welk feest onder lei ding stond van den heer IJtsma, die de kin deren het bekende kerstverhaal uit Lukas2 vertelde. Terwijl door de onderwijzers J. Kou wen en K. Bak eveneens een kerstvertelling werd gegeven, waarnaar door de kinderen met aandacht werd geluisterd. Terwijl tevens ter afwisseling kerstliederen gezongen en versna peringen werden rondgedeeld, waarna aan het slot aan ieder kind nog werd uitgereikt een mooi bo-ek of spel. Dank br«enjg»endie aan onder- wijzers en onderwijzeressen voor hun werk ter Zondagschool verricht, werd deze heugelijke avond door den heer IJtsma op de gebruike lijke wijze gesloten. ticheden ontdekt, nadat de Rekenkamer in 1924 de aandacht van den Minister nogmaals od bedoelde aangelegenheid vestigde. ACHT jaar na de eerste waarschuwing o-ndekt bet Ministerie zoowaar, dat er onregelmatigheden' plaats hebben. Wij vragen ons af of de ver guisde magazijnmeester van Woerden zooveel schuldiger is dan de hooge oomes van een Ministerie, dat evenmin vrij-uit gaat, en door net verzuim van ejen onderzoek gelijk staat met een heler. Aan eenzelfde verruim maakte zich Buiten- landsche Zaken schuldig, toen dit Ministeriel de boekhouding van het Rijks-paspoortenkan. roor ongecontroleerd liet voortwerken, of schoon het bij het Koninklijk Besluit tot hetl taruden van toezirh» vejp'ichf was; zelfs ging de nalatigheid zoovar, dat de stand van dia kas niet eens opgenom/en we,rd; gevolg van een en ander was een kas-bekort op het Rijks- paspoortenkantoor van f 37.000. De „steler" za wel gestraft zijn, maar da in-verzuim-ge- blevene? de heler?? De woning van een beambbe bij de Land bouwhogeschool wordt van Rijkswege ver licht en verwarmd; daarvoor wordt het trac- lement van bedoelde beambte verminderd met 81. Ofschoon het Rijk voor vuur en licht van die woning f 240.- per jaar betaalt. Dit wijst op een zuinig beheer," merkt de Reken kamer op. Het getuigt van groote zelfbeheer- kC i Z^' OIKjanks a^e tegenwerking, zoo beleefd en zachtzinnig be blijven uitdrukken In den regel worden diegenen die „steeds blij ven doorhameren" hoe langer hoe luidruchti ger, niet alleen miet hun vuist, maar ook mlat1 hun mond; alleen da Rekenkamer geeft ons het zeldzame? voorbeeld van een niet-te-ont moedigen en tegelijk hoogst correcten en be- achaafden dwarskijker, wien men gaarnie eani- ge dxtators-macht gunt! Plaatselijk üieuws BROEK OP LANGENDIJK. De fiscus, weinig geliefd, zelden geprezen, zorgt zoo nu en dan toch door een koddige, ge- neugtelijk aandoende preciesheid de aandacht "op zich te doen vestigen. De heer A. Kos, vischkoopman alhier, ontving dezer dagen van de belastingadministratie een postwissel. Hij had 15 ets. te veel geofferd en na aftrek van overmaakkosten wefd hem per post- „Steeds blijven doorhameren", is de Leus- voor hen die iets willen hereiken en vooral voor hen, die door hun critiek bezuiniging op Regeeringsuitgaven verwachten. Tot deze critici belioort in de allereerste plaats de Algemeiene Rekenkamer, wier onuit puttelijk geduld in het onvermoeid voortzetten van haar taak men niet anders dan bewomjde-1 ren kan. Waarschijnlijk vindt ook zij in boven genoemde leus den moed haar ondankbaar werk te blijven voortzetten, met de stille hoop dat haar voortdurend en aanhoudend door- hameren toch wiel eens tot gewillige ooren zal doordringen. Hoe ontmoedigend haar taak anders is, moge blijken uit bef volgende: De kosten voor hef bewaren van rijwielen' bij het Centraal Bureau voor de Statistiek be droeg in een jaar f 1560.De Rekenkamer verzocht of daar niet op bezuinigd kon wor den; waarop het Ministerie van Binneialandsche Zaken en Landbouw antwoorddei met een... verhooging van het 'loon der beide fietsenbe- waarders met f 1.— peir week, zoodat de f1560 f 1660— werd. In 1919 had de Rekenkamer dien Minister van Oorlog reeds attent gemaakt op onregel matigheden bij bef Centraal Magazijn be Woer den; eetrst in... 1927 worden deze onregelma- INGEZONDEN (Buiten verantwoordlelijkheid dier Redactie) DE VERKOOP VAN ONZE KOOL. De eerste kooltelling is weer dezen winter ge houden. Verschillende conclusies over Let nut van deze telling zijn in alle toonaarden geuit, en als ik mij niet vergis -dan domineerde bij ae meeste belanghebbenden de meening: ,,het weer is onze koopman en niet de kooltelling". Niette min levert deze telling, de telmeesters der locale vereenxgingen en vooral de hoofdtelmeesters te Alkmaar veel hoofdbreken op. Men kan zich soms zoo zeer vergissen, zooals reeds meer is ge bleken. En als na veel iugespannen telkraohten den geheelen winter de wind uit den Zn i dl west- hoek blaast, dan voelt men als bij intuïtie, dat men zich even gemakkelijk arm als rijk kan telen. Voorstanders en nutbepleiters van 'kool- tellingen voelen hunne telgronden dan onder hum ue voeten verzinken. De motieven van het nut der telling ^>oals: uitvoer bepleiten bij den Minister, voldoende voorraad wagons "bij verladen en wat dies meer zij, worden op een eind toch ook bij het gros tuinders wel wat eentonig. Zoo spreekt .de gevoellooze, de tegenstander vap telling, de man die zijn tijd niet meer verstaad, en dwarsboomer, de opposant. Aldus het oordeel van den voorstander. De laatste telling van den aanwezigen voor raad kool is gehouden. Enkele vereenigingen moe ten hunne opgaven nog vermelden. Op deze op gaven na zijn er op'heden circa 7000 wagons kool inclusief 260 wagons uien en peen. Hoe men ook praten kan, het is een enorme gfoote hoeveelheid voedsel, dat nog bij lange na niet op is. Wanneer al deze groenten op tij dl aan den man gebracht zijn, zal er zeker 'wel vier maanden verloopen. Laten we dit even na gaan. In de eerste vier maanden tellen wij 17 we ken, waarin 17 Zondagen Voorkomen. Tellen wij- deze Zondagen er af, houden we 102 werkda°e'ni over. In deze 102 werkdagen zullen de 7000 wagons verladen moeten worden wil men met Mei van deze hoeveelheid af zijn. Er zal dus iederen werkdag 68 wagons a 10000 kilogram moeten verzonden worden over de ver schillende marktplaatsen, zooals Noordscharwon de, Broek op Langendijk en Warmenhuizen. Als we in aanmerking nemen, dat in de laatste weken bij lange na niet dit kwantum verzonden wordt, en als het dit winterweer blijft), in de eerste weken de aanvoer ook vrij miniem zal blij ven, daar de meeste bouwers een „rijzer" ver wachten, dan zal er natuurlijk een ophooping tot de laatste weken plaats vinden, zoodat deze massa niet in 4 maanden maar in 12 weken verzonden moet worden. Om nu aan de aanvraag te voldoen; zien we weer de bonnenmisère hoogtij vieren.' Aanvoer aan de veilingen komt er niet,, gevold minder concurrentie, in het gunstigste geVal aenf ge stijging der prijzen, de bouwers "die het dichtst bij de veiling wonen „profiteeren", volgens de verder wonende bouwers, het meest van de bon- nen, de gevolgen zijn: onrust, ongenoegen, te kort goed aan de veiling, ophooping van producten naar het eind van het seizoen, en als de winter ■weg is, daling der prijzen, omdat er .dan te veel in eens aan de veiling komt. Hoe in dezen toestand verbetering te. krijgen? Wij stemmen toe met ie voormannen, dat de beste stuurlui altijd aan wal staan, 't Is ook niet zoo aangenaam als er één buiten den kring meent met iets beters aan te komen. Zoo is het echten in dit geval nu eens niet. In Holland bestaat al tijd nog een vrijheid van het woord en de pen. Alzoo geeft dit schrijver dezes den moed geen critiek of aanmerking maar een opmerking te maken. Bij hem komt slechts deze vraag voor beant woording in aanmerking: is het nu mogelijk, dat deze geheele zaak zoo geregeld kan worden, dat we te allen tijde voldoende groenten aan de markt krijgen, weer en wind dienende, zonder ophooping van aanvoer op het eind van het koolseizoen, zon der bonnen? In de laatste oorlogsjaren deed zich deze vraag ook voor. Er moesten groenten zijn tot liet einde van het seizoen, en men regielde het zoo, 'lat dit ook inderdaad plaats vondi, zonder bonnen. Men ging ©eenvoudig een telling houden, dus men wist ten naasto bij de hoeveelheid. Deze hoe veelheid ging men verdeelen. Iedere bouwer kon progressief afleveren naar de hoeveelheid die hij- had .De prijzen werden vastgesteld door een prij- zenregelingcommissie, in alle gevallen, de zaak liep, en op enkele ontevredenen na, was ieder te vreden. Volmaakt krijgen we het hier toch nooit. En nu? Wat belet ons om dat nog eens zoo te regelen, al is het dan iets gewijzigd? B.v'. de kooltelling te gebruiken voor een verdeeling van aanvoer. Ieder geeft opgave hoeveel hij' weke lijks wil verkoopen. Dat verkoopen moet dan ge schieden door aanvoer aan de veiling zoo het weer dat eenigszins toelaat. De kooplui weten 'hoevdel er dan dagelijks kan komen, rekent er naar voor zijn verkoop en vervoer, en als het te hard vriest, dan zou niet de vjeidingleider alleen maar een prijzencomöiissie van veilingleider en bouwers te zamen de prijzen van dien dag kunnen bepalen. Desnoods met medewerking van een paar kooplui, i Een dergelijke maatregel moet dan niet be schouwd worden als een knoop méér aan het dwangbuis van organisatiemaatregelen, maar als een noodzakelijke bepaling voor het algemeen be lang. Zoó als het nu gaat is noch kóópman, noch bouwer geheel tevreden, nu probeer het dan anders We gaven onze gedachten hierover ten beste, zonder bedoeling iemand lastig te vallen. Daar we wel weten dat altijd nog de maatstaf gebruikt wordt 'wie iets zegt, teekenen wij al leen maar met: EEN BOUWER- ONS KINDERVERHAAL WAT JOCO EN COCO AAN WONDERLIJKS BELEEFDEN. liep de zeereis op een eind, zou nog maar een dagje duren, onze mooie groote boot Holland's haven binnensturen. Radja gaf een groote fuif, 'acteerde alle schepelingen koek, gebak, en bier en wijn andere versnaperingen. gaf een prachtig mooi festijn passagiers en den of'cieren. zag nog zelden op een schip schit'rend feest ten afscheid - tweetal deed natuurlijk mee; waren naast den vorst gezeten deden danig zich te goed het verrukkelijke eten. Natuurlijk werd er veel getoast, De kapitein, het glas geheven, Bracht dank en hulde aan den vorst En hoopte dat hij lang mocht leven. Hij noemde het een groote gunst, llon heelc eer, die hij mocht smaken, Dat op zijn schip de hooge heer Die groote zeereis was gaan maken. De Radja prees den commandant, Bracht hulde aan de schepelingen, Prees de bediening op het schip En zeide vriendelijke dingen. Men toastte op het moederland En op het schoone Insulinde, Den band, de trouw, en zoo al meer, Op alles wat men maar kon vinden. En Coco riep maar steeds hoera, Vaak voor er nog was uitgesproken. En Joco hield tot klinken klaar Maar steeds een glas vooruitgestoken. Toen nam een passagier het woord Om eens te speechen op de dieren, Die praatte over 't tweetal zóó, Dat heel de tafel zat te gieren. C f'A Die 't, mikpunt werd \nh hun geplaag i.- ii werd voor den gek gehouden, .)e inenschen op die lange reis Xiet zoo gelachen hebben Zouden. Maar Coco nam daarop het woord, Want hij toch kon uitnemend praten, En wilde, toen een ieder sprak, Zich ook wel even hooren laten. 't Was wat verward, hetgeen hij zei, Hij riep maar zoo iets door elkander, Wat zoo maar voor den bek hem kwam, het een en ander, Hij schreeuwde Die haalde alle grappen op En zei, dat zonder hunne streken, Al had dan wel zoo nu en dan De een of ander boos gekeken, Als zoete vrouw, en koppiekrauw. Hiep, hiep, hoera, en wacht eens even. Halo, halo, daar giet-ie weer, Dag, kapitein, lang zal hij leven! Zijn speech had daverend succes, En Joco hield het glas geheven. Toen riepen alle passagiers: Lang zal het vroolijk tweetal leven 1

Nieuwe Langedijker Courant | 1927 | | pagina 9