Uit den Omtrek IJS EN „VOLHARDING." PROV. KAMPIOENSCHAP HARDRIJDEN NOORBt-HOLLANB'. Vielen die) vorige wied strijden totaal in het water, door den dooi, nu kon dain de kampioen wedstrijd voor Noordholland hardrijden, door gaan. Ja, op het nipeprtje. Weer is de dooi ingetreden. En niet twijfelachtig. Harde wind en regen kwamen met ongekende kracht op zetten, de daken dier huizien zijin weer schoon, men kan de straatsteienien weer 'zien, de huizen vertoonen wederom hun gewone aanzicht en in- plaats van wit ziet 't er buiten nu bruin, wij zouden haast zeggen wat fleuriger uit. De kampioen wedstrijden op "t Waardje wer den. zooals men ons inlichtte, bezocht door een drieduizend mienschea. Welk een gezicht op de baan. j i I Dat scheerde en streek in sierlijke streeketn, in bochten en kringen op 't ijsvlak dooreen, en gleden de ijzers als vleugels aan voeten, licht deinend en golvend en zwevend daar heen. "t Ging Langzaam, steeds vlugger, rechts, links, vol emotie, vooruit, kort van streek, heel snel langs de baan, of zwevend en glijdend, in sierlijke houding, de handen gekruist met een schoone er naast. Iet was een volslagen. Hol- landsche winter, die jongen en ouden thans nep op de baan, herinnering wekte aan vroe gere baantjes, geneden met haar, voorbij is 't gegaan. Nu zag men opnieuw de jieugd- gloed ontwaken, heit ging alleen, naast of ach ter elkaar, maar vrijers en vrijsters, zij von den tenslotte in ,,koek en soopie" altijd weer elkaar De uitslag van den wedstrijd van Dinsdag is als volgt: 1 Dinsdag werd te Oudkarspel het Provinciaal kampioenschap hardrijden op de schaats, voor Noord-Holland verreden. De uitslagen luiden als volgt 500 M. T. Boot, Purmerend 541/5 sec.; 2. Jtp Koe, Oudkarspel 57 4/5 sec.; 3, G. Mettes', Haar-1 lem 57 4/5 sec. 1500 M. 1. T. Boot, 103 1/5 sec.; 2. IC. Kaai) Bergen, 105 sec., 3. J. N* Paarlberg, Harenkar spel 3.24/5 sec.; 5000 M.: 1. T. Boot, 11 min. 7 4/5 sec. 2. K. Kaan, 11 min. 124/5 nee.; 3. J. N. Langendiijk. Oudkarspel, 11 min. 24 2/5 sec. Kampioen werd dus T. Boot te Purmerend. PROV. KAMPIOENSCHAP iSCHOONRIJDiEN. NOORD-HOLLAND. Op 'de ijsbaan te Heiloo hadden Dinsdag die wedstrijden schoonrijden plaats voor dames (hm het Provinciaal kampioenschap) en voor paren. De uitslagen waren als volgt: Dames (29 deelneemsters) 1 mevr. J. Kraak Kroon te Amsterdam, 2. Mej. G. Koster te Berk hout, 3. Mej. M. Boot te Purmerend) 4. Mevrj Eu C. Schoor 1—Keetman te Barsingerhorn, 5. Mevr. v. d. Klashorst—Verbeek te Aerdenhout< Paren (22 deelnemers) 1. Mevr- C. Luiting Met en J. Met, 'Alkmaar, 2. Mej. G. Koster'Berk hout en Jac. Amoureus, Alkmaar. 3. Mevr. Kraak—Kroon en J. de Waal te Amsterdam. DE GEÏSOLEERDE EILANDEN Ameland is thans geheel door ijs ingesloten zoodat er geen kans is, dat de boot de 'eerst volgende dagen zal varen. Hollum zoowel als Amelandergat zijn één ijsveld. Zooals gemeld is de post van drie dagen per vliegtuig ge- bracht en weggehaald. Opk ging een passagier j mede. Gisteren kwam er weer een vliegtuig. Verschillende vacantiegangers zitten hier op; gesloten. De correspondent van Vaz Dias op Schier-' monnikoog seinde draadloos via Leeuwarden., dat het telegrafisch verkeer, dat bij de vorst was verbroken, thans per radiodienst via Leeuwarden weer hersteld is. De burgemeester heeft de Posterijen namens de ingezetenen be dankt. Bij aanhouden van.de vorst is herstel ling van den kabel onmogelijk. Post en pas sagiers zullen pef vliegtuig wordien vervoerd. Bij gunstig weer gaat e,r weter een vliegtuig naar Ameland en Schiermonnikoog. Indien de ruimte het toe.laat er staan reeds 19 zakken' mail gereed zulten ook enkele passagiers naar en vaji de eilanden kunnieto worden ver voerd. Verder wordt ,ge,meld, dat die postboot naar XJrk, met de mail aan boord, vast zit en het Keteldiep. Indien het gelukt, de post van de boot naar Kampen terug te* brengen, zal de1 K.L.M. zich met de espeditie daarvan naar ;Urk belasten. HET WEER IN HET BUITENLAND Gisteravond is het bovetti Parijs en omge ving hevig gaan sneeuwen Het drijfijs op de Elbtei zet zich aan die be- needp-Elb's vast. Het verkeer voor kleine sche pen en sleepbootien moest ia vele gevallen war idea stopgezet evenals de veerdiensten. De ijs- vorming in de Elbe heeft een grootaa omvang aangenomen Het ijs in het Kattegat en in die Soat heefit' zich door den sterken Zuid-Westelijken storm in beweging gezet, waardoor een verlichting voor de scheepvaart in de Dieensche wateren is gekomen. De dooi duurt in En'geland voort. Verschil lende overstroomingen worden gemeld. In 't Kanaai woei igisterein een hevige storm. Naar Belga uit Belgrado meldt, woedt een storm in ongekende hevigheid op de kust van de Adriatische zée,, waar alle verkeer stop' staat. De sneeluw ligt twee-enneen-halve Mtr. en hier en daar zelfs drie M. hoog. Alle spoor wegverbindingen tusschea Zegrab en Dalmatië zijn onderbroken. De „Tagepost" vetrnaemt uit Mostar, dat tengevolge van den sneeuwval in een groot gedeelte van Bosnië en de Herzegowina hon gersnood is uitgebroken. Het provinciaal bestuur van Mosar heeft be sloten een crediet van 500.000 dinar voor de verzorging van het noodlijdende gebied te ver- leenien. HHet is echteir zeier de vraag of het gebied van levepSmiddielen kan worden voorzien, om' dat het verkeer nog steeds belemmerd is. In het Palowitzer bosch bij Bielitz hebben mijnwerkers die lijken van vier zigeuners ge vonden, die doodgefvroren waren. In de sneeuw weredn voorts nog vier bewustelooze zigeu ners gevonden, die men naar het ziekenhuis ge bracht heeft. Zondag was het te New-York kouder dan het daar tot nu toe geweest is. Verscheidene persone^ zijn tengevolge van de koude omgeko men. Ook in de Zuidelijke staten is het zeer kouud. Er woeden sneeuwstormen. Uit New-York wordt gemeld, dat de koude in de VereJan. Staten het aainital slachtoffers reeds heleft verhoogd tot 60. De overstroomimgetn in Engeland, veroor zaakt door den snellefn dooi vain Maandag en den harden regen hielden aan, maar in den: nacht daarop is de temperatuur gedaald ten hield het op mejt regienen zoodat de toestand verbeterde. Die aanhoudende wind heeft belet, dat het ging misten. In Londejn is het hoogte; water het eimstigst in het gebied van Harlesdenl waar 200 huizen en verscheiden wégen er van te lijden haddenTal van belangrijke wege-ni naar het Zuiden van Enigef.anid zijn onbegaan baar, doch de toestand in bejt Theemsdal is* dank zij de maatregef.en van het rivierbeheer, minder ernstig dan verwacht was. Te Reading en te Pangboume) blijft het watier stijgen, maar men neepit aan dat mm dien toestand goed in de hand heetft en het koude droge weer van; heden zal er toe bijdragen dat het water weg zakt. Te Brugge (België) waar de sneeuwval de laatste dagen vooral sterk is geweest, was Maani dag de dooi 'Ingetreden, doch gisternacht is in de heele streek weer een massa sneeuw ge vallen met belt gevolg dat het verkeer opnieuw1 is gestremd. Talrijke! ongelukken worden ge meld. De technische diensten ia de provincie treffen maatregelen met het oog op den dooi, daar vooral in het Noorden der provincie groo- te overstroomimgeln worden verwacht. De sneeuwlaag bereikte op sommige plaatsen een: hoogte van 2 tot 3 metier. EnkeLe gemeenten zijn geheel van het verkeer afgesneden. Het Noorden der provincie! lijkt een eindeloos sneeuwveld, waarboven alleen de daken der huizen en de) kruinen der boomen uitsteken. Elders in het land is heit weer zachter en is de ijskorst beginneln te ontdooien. In de omgeving van Londen zijn 7 kindenefh door het ijs gezakt e|n allen verdronken. ELF JONGE MEISJES DOOR WOLVEN VERSLONDEN. In het plaatsje Maromoroszeget werden sinds Kerstmis 11 jonge meisjes vermist. Thans is gebleken, dat zij de prooi gewor- iden zijn van wolven, diel hen verscheurd hebben ZiEiS KINDEREN OP EEN AFGEDREVEN IJSSCHOTS. Naar gemeld wordt zijn de zeven kinderen die bij Willemshaven op een ijsschots naar zee waren afgedreven, gevonden en glared door een marinevaartuig. Zij hadden vier uur op de schots doorgebracht. Naar de Marinewerf te Willemdia ven mede deelt, bevonden zich op de afgedreven ijsschots geen zeven kinderen, zooals eerst werd aangeno men, maar slechts zes. Deze konden door een marinevaartuig worden gered. Het stoomschip, dat de kinderen aan boord heeft, ligt echter op het oogenblik nog in het ijs vast. EEN GROOT AANTAL SLACHTOFFERS Het aantal doodem, zooals Reiuter uit Chica go meldt, tengevolge van, den sneeuwstorm van vier dagen wordt thans op 75 geiraamd. Hon derden zijn gekwetst bij branden, en door die vorst. i Plaatselijk Nieuws NOORDiSOHARWOUEiEl- t „D OLLE KANS''. f Den twee'den Kerstdag voor 't eerst, nl. voor de jongeren, voerde j.l. Dinsdag „Het Kleine Tooneel" op „Dolle Hans", van Jan Fabricius, voor de ouderen. Men had de aankondiging van deze voorstelling, kunnen stellen met de mededeeling „ijs en Werter dienende", want, een half volle zaal. Dien dag toch was do kampioenwedstrijd hardrijden op 't Waardje gehouden, en 's avonds was de baan verlicht voor de schaatsenrijders. Voorts was 't een gladde weg, de dooi was juist inglevallen en wij ooncludseren uit een en ander, dat dit de reden is geweest, dat het bezoek aan deze tooneel- voorstelling niet grooter is geweest. jjpDolle Hans" stond op het programme. Fen bekend stuk. Reeds eerder hier opgevoerd, toen, als wij ons niet vergissen, het Kleine Tooneel nog „Cicero" heette. Alsof wij nu verwacht hadden, dat de vertolking niet zou slagen! Wanneer „Het Kleine Tooneel" optreedt, is men bijna zeker van het succes. "Wat is 't eigenlijk een onbegonnen werk critiek te oefenen, wanneer men moet er kennen, dat de vertolking wederom schitterend was. Ja, dan heeft men niet veel meer te zeggen, zoo zou men meenen. Toch een enkel woord- Het draait alles om „Hans Hartman", bijgenaamd „Dolle Hans", de door Majoor de Weert gehate Indo, de academievriend van Kees Wiitte, de huisvriend van Does, Controleur, zoon van Majoor de Weert, de superieur van Tiemers ma, den sergeant, en ten slotte de stille aange bedene van Jolanthe, de echtgenoote van den controleur. Dolle Hans" kan zich in zijn rol, als hij be grepen wordt, uitleven, er zit climax in, impulsie, en indien men oVer temperament heeft te be schikken, dan doet de gave -wan opvatting 'het spel slagen of niet. De rol werd uitnemend ver tolkt, met bijzondere toewijding. „Jolanthe", een rol voor een warm karakter, bekoorde in haar wanhoop en hartstocht, en wérd schitterend uitgebeeld, de rol werd begrepen. /Majoor de Weert", die wij in zijn vooroordeel en haat tegen de Indo's alleen begrepen, was moei lijker te vertolken. Positie, houding en spel, in deze samenvatting, waren een veld vol voetangels cn klemmen. Dilettanten maken er iets van of niets. Deze uitbeelding in stijl te zien, is zidb zelf kennen en zidh te kunnen verplaatsen, is begrip hebben omtrent de opvatting. Majoor d* Weert was niet ongelukkig in zijn spel. ,Does", de Controleur, had bijna de zwaarste taak. Hoe moeilijk wordt het spel wanneer het tot het groote conflict komt lusschen den Majoor en Dolle Hans"! Met alle respect mag over de vertolking gesproken worden. „Kees Witte" was weer een sympathieke rol- Minder omvangrijk, doch van niet minder be- teekenis. Voor de vertolking alle lof. „Tiemersma", een en al toewijding! Heel goed. Een subliem tooneeltje, wanneer hij 't voorstel tot ontvluchting doet. Een rol, die mooi gevoeld' werd. Zoo heeft ,/Het Kleine Tooneel" alle aanwezi gen wederom een avond van kunstgenot doen sma ken. Wij mogen heusdh trotseh zijn op zoo'n .gezelschap, maar de leden mogen ook trotseh zijn op zidh zelf. Het tooneel was schitterend ver zorgd, en een bloemenslot voltooide het id geoogste succes. Een der medespelers, de Heer J. Deutekom, werd ter vervanging gleroepen van een tier mede werkers, die de rol van „Kees Witte" moest ver tolken. Op 't nippertje móest de rol worden ge leerd, en de vertolking was heel goed. Men beloonde dezen vriendendienst met een bloemen mand. Het publiek leefde ten volle mede. Wij hebben weder eeh mooien avond beleefd in „Concordia". OUDKARSFEL. Tot ambtenaar ter gemeentesecretarie alhier is benoemd onze plaatsgenoot P. Spanjaart. OUDKARSPEiL. Hinderwet. Burgemeester en wethouders dezer gemeente hebben bij besluit van 3 Januari j.l. aan de Bataafsehe Importmaatsehappij te 'sGra- venhage, vergunning verleend tot het oprichten van een ondergrondsche benzinebewaarplaats met bovengrondische aftapinriehting vóór het perceel,, wijk A no. 329. BS] worst wordt de huid ruw en schraal en springen lippien en handen stuk. Men verzacht dn geneest dit met Doos 30 en 60, tube 80 ct. PUROL ST. PANCRAS. Loop der bevolking over'1927: Ingekomen 65 personen, geboren 31 personen, totale vermeerdering 96 personen- Vertrokken 84 personen; overleden 12 personen, totale vermindering 96 personen. Het bevolkingscijfer blijft dierhalve onveran derd: 1347. Nieuwstijdingen PROF. Dr. J. VAN REES t Te Hilversum is in dieln nacht van Dinsdag1 op Woensdag op drie ie»n zevientigjarigein leef tijd overledietn prof. dr. J. van Rees, oud-hoogt- leeraar in diet histologie aan de Uiniversiteti. te Amsterdam. Jacob van Rees werd den löden April 1854 te Utrecht geboren. Zijn vader Otto van Rees was de schrlijver van „Geschiedenis der Staat huishoudkunde in Nederland tot op het einde der 18de eieuw", een bekend economist en his toricus. Die zoon werd tel Utrecht opgevoed, studeerde er en promoveerde in 1878 op een proefschrift „Over luchtadieiming van Carci- nus Moenas." Gelijk hij eeinige jaren geleden aan Annelèn mededeelde, heeft Van Rees reeds als student al niet meel gedaan aan de drinkgewoonten. En meer en mieer is hij gaan imizien, hoe ver keerd het is alcoholhoudende dranken te drinken. Van' Rees' loopbaan als hoogleieraar is in 1924 afgesloten bij het bereiken van den ze venfigjarigen leieftijd. Dien 5dea Juni van dat jaar gaf hij in het physiologisch laboratorium aan het J. D. Meijerplein zijn afscheidscollege. Velen kwamen bij deze gelegenheid afscheid nemen van den heengaanden hoogleeraar, die in zijn toespraak allen herdacht, die invloed hadden gehad op de vorming van zijin persoon en karakter. Het is algemeien bekend, aat professor Van Rees zich niet alleen als geleerde, maar ook als strijder voor maatschappelijke idealen heeft la ten kennel In 1899 werd hij een van de me destichters van de Tolstoiaansche kolonie (Ia ternationale Broederschap) te Blaricum. Twee jaar tevoren had hij den Algemeen-en Neder landschen Gebeelonthoudiersbooud helpen vor men, nadat hij'reeds enkele jaren tevoren op het punt van alcoholhoudende) dranken geheel abstinent was geworden en in 1899 vegetariër, ln 1903 richtte hij met anderen die Humamh taire School te Blaricum op; in 1904 deed hij mede aan de Rein-Lieven-beweging; in 1908 werd hij mede-oprichter van dien Nederland' schen tak der I dependent Order of Good Tem plars. Ook aan de stichting van het Religieus Socialistisch Verbond en van dien Bond van religieus-anarcho-communisten inam hij een werkzaam deeil. De anti-alcohol-congress-en te Bazel in 1895, te Londen in 1909 en Dien Haag 1911, Milaan 1913 en Lausamiae i923 beizocht Van Rees als gedelegeerde. Nadat Van Rees zijn professoraat had neer gelegd, bleef hij onvermoeid strijden voor zijn levensidealen. Verleden jaar keerde hij terug uit Indië, waar hij een reeks Lezingen o.a. over geheelonthouding had gehouden en nog on vermoeid maakte de 73-jarige plannen om ook Amerika te bezoeken. Aan het leven vol strevien van den idealist is thans plotseling een einde gekomen. Als een voorbeeld van plichtsbesef en vol harding in den strijd voor idealen zullen, miet ons, velen heim in herinnering blijven houdefit HET KAMERLID DUYS. In den gezondheidstoestand van den heer Duys is gedurende de laatste dageny belangrijke ver betering ingetreden, meldt „Het Volk". Wel zal hij nog geruimen tijd het bed moeten houden,,i maar zijn dokter is over den gang van zakeni zeer tevreden. HET LUCHTVERKEER OF SCHIPHOL. Het luchtverkeer op Schiphol is volgens de statistieken in 1927 belangrijk toegenomen. Het personenvervoer bedroeg, wat zakenreizen op de internationale lijnen "betreft, in 1927 10.750 tegen 7623 in 1926; het goederenvervoer resp. plm. 480.000 K.G. tegen 2&4.D0O K G., hetgeen dus een belangrijken vooruitgang bewijst. Het aantal personen, dat gebruik heeft gemaakt van de korte pleziervluchten, door de K.L.M. georga niseerd, bedroeg plm. 6500 tegen "1105 in 1926 en 3150 in 1925. De groote toeneming van dit „iklein-toerisme" in 1927 is gedeeltelijk te danken, aan de verlaging van het tarióf van f7.50 op f6 en ongetwijfeld ook aan de popularisatie van het vliegverkeer door de groote Holland-Indië-vluch ten van Geysendorffer en Lt. Koppen en tenge volge van de geslaagde Oceaan-douchten. De K. L. M. had in het afgeloopen jaar slechts één ernstig ongeluk te boeken n.l. bij Seven Oaks in Augustus j.l. In 1927 heeft de K.L.M. twee lijnen meer ge ëxploiteerd dan in 1926 (Essen en Bazel) Plannen tot exploitatie van een lijn LondenParijs zijn gestuit op "het veto der Fransche regeering. Meer en meer blijkt in andere landen een vrees voor de Nederlandsche concurrentie de regeeringen te inspireeeren tot het nemen van protectionistisch© maatregelen, waardoor de exploitatie van interna tionale lijnen door de K.L.M. steeds bezwaarlijker wordt. Gewezen moet wjorden op de groote beteektenis van de luchtvaart voor goederenvervoer. Vooral bij de bloemen-export maakt men zeer veel ge bruik van luchtvervoer- Op sommige dagen werd wel 2000 K.G. getransporteerd, hoofdzakelijk naar Berlijn en Scandinavië. De Aalsmeerder kweekers erkennen ronduit, dat zij het luchtver keer niet meer kunnen missen. Ongeveer 80 pCt. van hun export geschiedt per vliegmachine. Ver der worden veel aardbeien langs "dezen wfeg naa,r Engeland vervoerd. En dan is het niet te ver wonderen ,dat de Parijsche modehuizen en par- fumer'ief abrikanten de voorkeur geven aan het comfortabel en luchtig vervoermiddel om hun laatste exqquise vervoermiddel om hun laatste exquise producten over Nederland uit te storten. ER VAN DOOR. Zooals mem weet is de chief van de admini stratie van den Gemeentelijken Geneeskundi gen Dienst te. Rotterdam, die 56-jarige hoofd1' commies C. J. K. spoorloos verdwenen met medeneming' van een bedrag van 25000 gulden ten nadeele dier gemeente. IC., d:e al geruimen tijd de verantwoordelijke positie bij den Geneeskundigen Dienst bekleed de, genoot het volle vertrouwen en dé sympa thie van nagenoeg allen, die met hem omgingen Hij deed zijn werk met ambitie. Vrijdagmorgen jl. liet de chef door zijn om dergeschikte gelden halen van de Rotterdam- sche Bankveree,niging welk geld bestemd was om de loonen aan het personeel uit te betalen. Een deel van het geld betaalde hij dien-zelfde^ morgen uit, ongeveer 25 mille bleef over. Te gen twaalven verzocht hij des middags naar! Den Haag te mogen gaan hetgeen gaarne toe gestaan werd. Des middags te vijf uur bemerkte het per soneel dat in de brandkast moest zijn, dat het geid niet geborgen was, waar het hoorde te zijn. Bij nader onderzoek bleken die 25 mille op een gulden of 20 na verdwenen. De politie werd gewaarschuwd, doch IC tieek niet meer in die stad te zijn. Men kreeg aanwijzingen welke de vieronderstelling billijk ten, dat hij over de grens gevlucht is. De chef was ongetrouwd. Hij had in da laatste jaren veel geld geleend, hetwelk hij van zijn salaris niet kon terugbetalen. Vrijdag na zijn vertrek van het kantoor heieft' hij door het storten van geld bij den girodienst of anderszins verscheidene schuldeischers vol daan, o.a. een familielid, aan wiea hij 4000' gulden schuldig was, en een collega, die hem 3000 guilden had geleend. Ongeveer 3000 gul den heeft hij voorts voldaan aan anidere schuld eischers, zoodat hij met ongeveer 15000 gul den gevlucht moet zijn. De hoofdcommies zou over een jaar of vijf met pensioen gaan ea dan 3200 guldien per jaar genieten. In de kringen waar K. vertoefde, wekt deze handelwijze verwondering ea ver slagenheid. i

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2