TWEEDE BLIID Zaterdag 1 Januari 1928 Het Jaar 1927 BRONCHITIS Uw beschikking gesteld, dank zSJ de stoutmoedig heid vam onze. vliegers, zijn de tweede passa- jgiors'vlucht inaar Lndië en teem leerste zuivere post vlucht inaar Ijidië uitnemend geslaagd. Vliögscholen zijn er in den loop van dit jaar opgericht, in het bijzonder te Rotterdam, dat zich intusscheh minder gunstig onderscheidde door de relletjes, die gevolg waren van het af gesloten brugvierkeer aan den Maaskant. De relletjes waren er ook, toen de Amerikaansche journalisten, die ons land bezochten en voor een uitnemend afgewerkt programma stonden, i te Amsterdam kwamen; toen betoogden daar i een aantal lieden ten bate van Sacco en Vata,- zetti, waarvan zij vermoedelijk evenveel af-' j wisten als van de persoonlijke standing en j kwaliteiten van de Journalisten, die zij tracht- I ten tc beleedigen. Op politiek gebied dient vooral vermeld de omzetting, tengevolge van de verkiezing, van de Provinciale Staten van Zuidholland, die zich te eenigier tijd in de sa menstelling van hst ColLegie van Gedeputeer den voor die Provincie;, maar ook de samen stelling van de Eerste Kamer moet weerspie gelen. En zeker niet minider merkwaardig is de verkiezing van de wethouders van Amster dam, die toch tengevolge had, dat de drie so cialistische wethouders, de toeren Wibaut, Po lak en de Miranda collectie!: aftraden. Zij wenschtèn zich met niet minder dan drie ze tels tevreden te stellen, en drie was naar het oordeel van alle anders partijen teveel. i In 1927 vierde Nederland en terecht 1 feest, omdat Prinses Juliana 18 jaar werd. De Prinses ging sedert dien stuidieeren te Leiden, waar zij algemeen als eien vroolijke kameraad onder de vrouwelijke studenten wordt geschetst en erkend. Een Koningskind dus, dat, geheel in overeenstemming met den geest der-tijder., wat van het werkelijke Leven van de verschil lende lagen der bevolking wil vernemen. Ne derland herdacht op waardige wijze de groo te verdiensten van den grooten Van iHeutz. van erkentelijkheid voor zijn groot verleden. Uiting slechts ten onrechte als een van mili tairen aard beschouwd. Def bekwame staats man, die men in ons land heteft in den heer De Visser, vierde onder groote belangstelling zijl 60s ten geboortedag. De heer Roëll herdacht zijn twaalf-en-eed-half-jarig Commissarisschap van Noordholland, .en niet minde'r dan twee nieuwe Ministers van Staat verkregen bij de jaarlijksche 31-Augustus-beIooningeln, zijnde de heereln Ruijs de Beenenbrouck en van Karne- beek, benoemingen, waarop uiteraard kritiek: niet is uitgebleven. Van'meerdere industrieele jubilea zou melding tet maken zjjin. Wat daar 1 bij voorai in het oog is gesprongen, was de voortdurende aanwezigheid van vertegenwoor digers der Reigaering, die ook op deze wijze wenscht te erkennen het belang, dat zij aan de industrie toeschrijft. V. Wenden wij ons van de wereld in het al gemeen af, bepalen wy ons tot het kiene, toch zeker niet onbeteekenaade Nederland; klein zeker niet, wannieer men het rekent 'in verhand met zijn koloniale gebieden, dan ko men wij tot een nieuwe reeks van gebeurtenis sen, die de moeite loonen bezien te worden. Voorop in-de politieke belangstelling stond het lot van het Nedèrlandsc'h—Belgisch trac- taat, zoo juist voor het eindigen van het jaar met geringe meerderheid in de Tweede Kamer aangenomen. Het was alsof ma deze overwin ning van Minister van Karnebeek de stroom, van tegenargumenten, opnieuw loskwam. Hei aantal Senatoren dan ook, dat zich bij het de bat. waaraan bijkans 50 pCt. van dem Senaat deelnam, tegen het ontwerp verklaarde, over trof al spoedig dat der voorstanders. En op, den beslissend-en dag wist man reeds tevoren,, dat de zege niet zou zijn bij Minister van Kar nebeek, die stond en viel met dit verdrag. Als zijn opvolger trad op de heer JBelaerts Van Blokland, juist korten tijd 'tevoren benoemd, tot Gezant te Brussel, terwijl de heer von Vre denburch, tevoren als. zoodanig fuinctioneeremd, voor Rome werd bestemd. Maar het landsbe lang eischte, dat deze benoemingen, zouden.1 worden ongédaan -gemaakt em er is op het graf van den zoo ontijdig ontslapen Heer von. Vredenburch op gewezen, dat dit landsbelang hem is gegaan boven alles. Hij bleef dus in. Brussel; hij is op dien post gestorven. Minis ter Beiaerts nam van den heer Van, Karnebeek' het Departement van Buitenlandsche Zaken over; schoon geenszins, zeker niet als rede naar, een figuur gelijk aan die vaa zijn voor ganger, heeft hij zich uitnemend den rechten man op de rechte plaats getoond en door zijn openhartig be'.eid veilen gewoninien. In zoover re mocht het voor hem een voordeel heetetny dat de Belgische teleurstelling over de verwer ping van het verdrag zich niet al te krachtig uitte; weliswaar deden de annexionisten on schuldige uitvalletjes o.p Nederlandsch grond gebied, maar van ernstige ontstemming bij de groote meerderheid van het Belgische volk viel niets te bespeuren. Nederland verstevigde zijn, vredelievends verhouding met andere Mogarud- houden door het sluiten van arbitrage- em ver- zoeningstractaten; het zag meer dam een voor aanstaand Landgenoot benoemen tot Voorzit ter van Verzoeningscommissiën tusschen twiea of meer landen; het zag zich, dank zij hst door den Minister genomen initiatief, in de discus- siën te Genève eien belangrijke rol toebedeeld meer dan het tot dusver had gespeeld. Ter ge legenheid van de onlusten te Shanghai maakte de .Sumatra" vlagvertoondat hiermede van eenige imperialistischs demonstratie geen spra ke was, gelijk de Communisten ons wilden doen gelooven, beweiss het feit, -dat de kruiser zijn bestemming naar ïmdië vervolgde, zoodra dit maar eenigszins mogeiijk was. Een belangrijk punt van politiek belang wisrd in 1927 de vraalg in hoeve'rre Nederland het beproefde pad van dén vrijhandel zal verla ten. In deze' richting toch gaan sommige voor stellen van de Refgsering; scherp verzet daar tegen is niet uitgebleven. Gelijk ook- de school politiek van dit bijkans onzijdige Ministerie tot moeüij'khede' naanleiding geeft, vooral wat betreft de uitvoering van ds desiderata van de Commissie-Rutgers- voorai ook wat betreft het zevende verplichte leerjaar, waarvan men de vaststelling re'eds voor Januari wenschte. Minister Waszink heeft in dit Kabinet geen gemakkelijke' taak; geisn wonder dat zijn ge zondheid te wehscton overlaat, en zelfs heeft geleid tot het ziekteverlof van een drietal maan den. Minister De Geer ondervomld bezwaren ten aanzien van zijn ontwerp tot belasting van ra hel buitenland vertoevende Nederlanders, terwijl de Minister van Justitie hst zelf twijfel achtig zal achten of hij zijn wetsontwerp op de Naamlooze Vennootschappen, gezien den daartegen gerezen tegenstand, in veilige ha ven kan brengen. Minister Sloftsmaker de Bruine werd menigmaal aangevallen om zijn veelbelovends, maar weinig gevende sociale po litiek en had zich daartegen krachtig te ver dedigen. De bedoeling is, dat aan den Hoo- -g-en Raad van Arbeid een meer permanent ka rakter zal worden gegevenVan nieuwe dis- cussiën over de even tussle afschaffing van den zomertijd wil niemand weten. En hst algemeen politiek debat, waarmede dis zitting van de Kamers voor 1927—'28 werd geopend, was voorai daarom merkwaardig, wijl het de her leving der oude coalitie-gedachte in het voor uitzicht heeft .gesteld Begeveln wij ons op economisch gsbied, dam zien we, dat er in de grondlagen in ds om geving van Groenlo.. jnevens zout, dat men er vroeger reeds aantrof, ook kolsn zijn gevonden. Een dergelijke vermeerdering van den Dodem- sohat kan Nederland best gebruiken, vooral vaoi zijn metaalindustrie, die1 bij de bekende aangelegenheid van dis brug te Rotterdam een onbelangrijke figuur was. Te Rotterdam1 aanvaardde men de stadsexploitatie van de Gemeentetram; in Rotterdam ook gordde men zich aan tot een nijverheidsteatoonstelling in 1928, die niet algemeen als wenschelijk wordt erkend. Van groot belang zijn de vordieringsn, die men ten aanzien van de verbinding vain Holland en Indië heeft gemaakt; dank zij dsn fusteloozen arbeid van Philips heeft de Ko- -iingin haar onderdanen in Oost- en West-,In dië persoonlijk vanuit het Philips-laborato- tium te Eindhoven toegesproken, en dank zij i Grootbedrijf ,de heer Kolster te Den Helder, die gelden door den hpsr van Later Black ter eveneens beiden hun benoeming aanvaarden,, on der felicitatie van den voorz. en andere leden der Kamer. De diverse Commissiën worden op voordracht van het Bureau zonder stemming in hun functies bevestigd. Ingekomen stukken: Overzicht van de voornaamste verbindingen voor het vervoer van wagens IJl- en Vracht goed van en naar verschillende stations in Ne derland. Voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van de Schippersvereeniging Schut te vaer te Alkmaar, betreffende de verordening der Gemeente Alkmaar, beoogende bescherming der kademuren. r De heer Hoogland zegt dat de gemeente Alk maar bepalingen heeft gemaakt die zeer het Ver deer t© water zullen bemoeilijken. Door verschillende gedeelten in de stad mag niet vlugger gevaren worden dan 75 M. per mi nuut, het vaartuig mag geen schroef voor voort beweging .gebruiken, dan alleen op 3 M. afstand van den wal of bruggehoofd, geen windassen mogen worden aangewend voor het doorhalen •door bruggen. Spr. wijst er op dat de 2e bepaling onmogelijk is uit te voeren, daar een schip dat de schroef niet mag gebruiken, geheel weerloos is en niet qit den wal kan komen. -Spr. zou willen aan dringen door middel van de Kamer, om dat ge deelte van de verordening te doen vervallen,- als zijnde onuitvoerbaar. De heer Ringers is van oordeel dat dit wel is uit te vo-eren, ak de schippers maar wat willen medewerken. Door'het laten draaien van de schroeven worden de wallen geheel ondermijnd. Er wordt niets anders gevraagd -dan het schip uit den wal te halen en dan te -gaan malen. De heer Hoogland meent dat men dan le ver- órdening anders had moeten redigeeren. Verzocht zal werdén de verordening zoo soepel -mogelijk toe te passen. Antwoord der K. v. K. te Hoorn "aan Gederr- Zijn uitvaart werd e-eta demonstratieve uiting teerde„ ^Wten van Noord-Holland, waarin ie ---i - i-, w-enschelijkheid wordt betoogd de kanalen tedioeni graven aan de Noordzijde van Hoorn". De heer Hoogland gaat eerst het verloop van deze kwestie na, en het besluit van de Comm. v. Aalst met aigemeene stemmen is genomen omJ de kanalen ten noorden van Hoorn te maken om de landen open te leggen. •?pr. zet verder het kanalensvsteem uiteen aan de hand van een teekening. j Hij is Dinsdag nog te Hoorn gleweest om de zaak op te nemen, en is nog meer bevtestigfii in zijn meening, dat het wenschelijk is dat de kanalen aan de Noordzijde van Hoorn komen. I De heer Nobel is er van overtuigd, dat de kanalen niet komen aan de noordzijde van Hoorn, aan de hand van de -door verschillende water schappen genomen besluiten. Deze kwestie wordt verwezen naar de Comm. voor de kanalen, en desnoods in overleg te tre- den met den heer Nobel, voor nadere bestu-üeering. Hierna wordt den leden en Pers1 een glas wijn aangeboden. Antwoord van den Postchèque en Girodienst op het verzoek der Kamer om zoo mogelijk tot uitbreiding van 'den internationalen diensit over te gaan. Voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van den heer L. J. Marico te Rotter dam betreffende het nieuwe Staatspraktijk Di ploma voor Handel en Administratie. De heer Nobel adviseert om de -door genoemden heer ingestelde actie niet te steunen, maar 'het verloop nog eenigszins af te wachten. Voor loop ig voor kennisgeving aangenomen. Dankbetuiging van B. en W„ te Heiloo voor -de gezonden gelukwensch ter gelegenheid van de opening van het nieuwe Raadhuk te Heiloo. Voer kennisgeving aangenomen. Motie van den Nederi. Slagershond, strekken de, -dat alsnog, bij wijzig-ing van Wet, de slage- De heer Nobel ondersteunt dit Voorstel. Aan den gemeenteraad zal worden verzocht een dergelijke Comm. in het leven te roepen. Rapport van de Commissie Grondsma, omtrent de vragen van den heer D. H. Grunwald, inzake belastingheffing van de inkomsten van filiaal- ondernemingen. Dit rapport was reeds aan de oude leden toe gezonden. De heer Grondsma zegt dat de Comm. Voorstelt een belastingspecialist uit te noodjigen om van voorlichting te dienen. Te dezen opzichte wordt tot aanhouding tot de volgende vergadering "besloten. Mededeelingeu van den voorz. der Verkeers- commi.ssie, de heer D. H. Grunwald, inzake het Prov. Wegenplan. Deze mededeelingen worden verstrekt naar aan leiding van de besprekingen in de vorigfe ver gadering. Waar gewezen -wordt op het opnemen van ver schillende wegen in het wegenplan, stelt spr. voor om bij den Min. nogmaals ernstig aan te dringen, dat de Twuijverweg in het weglenplan wordt opgenomen, dat de weg van Bergen naar behoor 1 wordtdoorgetrokken, de weg wordt door getrokken van De Kooij naar Ewijcksluis en dó weg wordt gemaakt Kolhorn—Schagjen—Wierin- germeer. Daartegenover worden eenige Wegen aangege ven, -die zouden kunnen vervallen. De heer Nobel raadt voorzichtigheid aan en met te veel te vragen, op grond dat de ProV. aan een bepaald aantal kilometers is gebonden. De heer Valkering wijst er op -dat het een voorloop)g plan is, -dat door Ged- Staten is in gediend om in aanmerking te komen voor uit- k-eering uit het Wegenfonds. Later wordt di+ publiek gemaakt waarin dan verschillende wij zigingen kunnen worden aangebracht. De heer Hoogland meent dat de weg Hel-der- Ewijeksluis Rijksweg is, zoodat deze uit -hiet Prov. wegenplan zou kunnen vervallen. De heer Grunwald antwoord, -dat het Rijk' het op de Provincie schuift en omgekeerd, wat 'dezen weg betreft. Besloten wordt dat de Verkeers-Gommissie een uitgewerkt voorstel zal indienen om te zenden aan Ged. Staten. Vergadering -van le Kamér van' Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier, Woens- dag 4 Januari. '28 ten StadJhui-za te Alkmaar- Voorz. da heer Arntz. Secretaris de heer Scheffel. De voorz. opent de vergadering met een harte lijk woord van 'welkom aan de leden, daarbij een bijzonder woord richtende tot de nieuw gekozen led-en,.de heeren Volkering te Dimmen, Mr. Moens en H. P. Kluitman, te Alkmaar. Spr. uit den wensch, dat zij den weg, door hun voorgangers ingeslagen, zullen, blijven vólgen, tot heil en bloei van. dit Gewest. Daarna wordt- collega Napnes Gorter - gecom - - - plimenteerd roet het 100-jarig bestaan van het wlder d® winkels wo'rden gebracht, „flandelisblail". De Secretaris deelt mede dat nog ingekomen zijn een schrijven van den heer Grunwald om te spreken over do storing in het" telefoonverkeer mét Ten H-eldet; en eèn schrijven^ van de Spoorweg-Mij. over het buurtverkeer. Hierna wordt door den Voorzitter zijn Nieuw jaarsrede uitgesproken, die men elders in onsi blad vindt. De heer Grunwald spreekt zijn genoegen èn erkentelijkheid uit voor deze rede, en gaat -daar bij nog op eenige in de rede genoemde onderwer pen -dieper in. Spr. uit den wensch, dat ons land voor rampen gespaard mag blijven en tevens dat de voorz. nog lange jaren aan het hoofd van deze Kamer mag staau. De heer Grondsma bespreekt ook nog de finan- cieele politiek van gemeenten en de groote zwa re lasten -die worden opgelegd. Spr. wijst daarbij in het bijzonder op Alk maar en stelt er prijs op te verklaren, dat hij liever geen -democraat heet, zooals het tegen woordig schijnt tc moeten zijn, dan op èen grond slag van die politiek de gemeente willens em wetens naar den afgrond te voeren. De voorz. uit nog den wensdh, dat -de leden uit den middenstand zullen medeveahten om voor 1928 verlaging van belasting te Verkrijgen. De 'heer Ringers zegt dat de heer Grondjsma heeft verzuimd den weg aan te wijzen om ver laging te verkrijgen. De heer Grondsma antwoordt dat de gemeen teraden in het algemeen veel zijn verpolitiekt om verlaging te kunnen brengen. De eenige weg om -deze te verkrijgen, is het instellen van een neutrale Commissie, die aanwijst waar verlaging kan en moet worden aangebracht, ads de ge meenteraad 'het dan ook doet. Het moet zijn een neutrale Commissie, waarin uitsluitend handels- mensdhen zitting hebben. Het is de eenige, en uitsluitend1 eenige weg om tot dit doel te geraken. T-ot voorz. van de Kamer wordt hierna geko zen de heer Arntz, die zijn benoeming aanneemt onder dank voor T in hem gestelde vertrouwen, -daarbij zeggende, zijn leste krachten te zullen geven aan -het welzijn van de Kamer en dit Gewest. Algemeen© 'felicitatie volgt. Tot voorz. van het Kleinbedrijf wordt geko- heer Sehmalz en tot voorz. van het De motie, door den -heer De Raat voorgelezen; vraagt ,om alsnog de slagerijen onder -de winkels onder te brengen. De heer De Raat vraagt als inleider, aan de Kamer, om deze motie van den Slagershond te steunen. Zorg ervoor, dat Uw aandoening der luchtpijpen (bronches), die Ge kunt herkennen aan een piepende, pijnlijke ademhaling en een diepen, blaffenden en pijnlijken hoest, niet slepend wordt. Vergeet nooit, hoé dicht de bronchitis de ontstekingskiemen bij deteere longen brengt. Wapen Uw slijmvliezen tegen de aanvallen der bacteriën door ze te versterken met de uit het sap van versche geneeskrachtige kruiden berei de Akker s Abdijsiroop. Deze helpt U het vastzittende slijm oplossen en ver lost U van een pijnlijken hoest, die Uw luchtwegen zou vernielen als ge niet .tijdig Uw toevlucht nam tot de geneeskrachtige en toch onschadelijke AKKER* Besloten wordt adhaesie te betuigen. Mededeeling van de Nederi. Bank te Amster dam, dat de agent te Alkmaar zich met 'de Kamer in verbinding zal stellen betreffende de kleur van het nieuwe bankpapier, waartegen de Ka mer bezwaren heeft geopperd. De Secretaris deelt mede, dat de agent hem heeft gezegd, dat om technische redenen Le be- staadne kleuren zijn gekozen, maar de Nederi. Bank er naar streeft, zooveel mogelijk sterk spre kende kleuren voor de bankbiljetten te vinden. Geantwoord zal Worden dat het antwoord zeer onbevredigend wordt gevonden en zal verzocht worden, de nieuWe bankbiljetten van f25 in te trekken, daar deze zeer sterk gelijken op di* van f 10—. Schrijven van de vereeniiging „jD. O. G!." te Barsingerhorn inzake de dienstregeling van de tram van v. Ewijcksluis naar Schagen. Aan het bezwaar, hetwelk door de Kamer ter kennis van de Ned. Spoorwegen -werd gebracht, Wordt, tegemoet gekomen. Voor kennisgeving aangenomen. Afdruk van een adres der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Amsterdam, gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, betref fende het Ontwerp van Wet tot wijziging van enkele artikelen inzak ede plaatselijke belastin gen. (Het afschrift ligt ter visie op het Secre tariaat). Voor kennisgeving aadglenomen. Adres van den Nederi. Bond van Makelaars in Vaste Goederen, hypotheken en assurantiën te Utrecht, beoogende tot een eventueele wets wijziging ,in -dier voege te geraken, dat slechts vakbekwame, -betrouwbare personen tot de ma kelaardij gullen worden toegelaten. Het Bureau zou willen voorstellen terzake adhaesie te be tuigen ,aan het adres der K. v. K. te Hoorn. 6. Mededeeling van den heer G. Gronicüslma, inzake inoteeringen aan de Alkmaarsche Kaas markt. Spr. stelt v"oor een Comm. in het leven te roe pen, die den prijs van de kaas vaststelt, in ver band met officieele noteering. Dit is in het belang van handelaren en kaasmakers en de geheele kaas industrie. Voorde Borst. Per koker: f 1.50, f2.75, f4.50 Uitgegane stukken: Schrijven aan de Directie der Nederi- Spoor wegen te Utrecht inzake de toepassing Van hetl buurtverkeertarief. Schrijven aan het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, waarbij onze Kamer zich bereid verklaart bij de uitvoering der Z,uiier- zee-Steunwet, eenvoudige aanwijzingen bij den opzet van boekhoudingen aan belanghebbenden te geven. Schrijven aan den Minister van Financiën, met verzoek de rijksdaalder zilverbons weder in cir culatie te doen brengen. Schrijven aan het Bestuur der Postchèque en Girodienst te 's Graveiihagge, met verzoek, zoo mogelijk, tot uitbreiding van "den internationalen dienst over te gaan. Schrijven aan de Directie der 'Nederi. Bank te Amsterdam, waari,n bezwaren worden geop perd tegen de kleur ider nieuwe bank billetter* van 25 gulden. SchrijVen aan het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie te 'e Gravenh'age, met kennisgje- ving dat de Kamer gaarne zou zien, idat per briefpost kleine hoeveelheden goederen tegen 'n daarvoor vast te stellen bizonder tarief zoudón kunnen worden vervoerd. Mi,ssive aan de Eerste Kamer der Staten Ge neraal, waarmede onze 'Kamer adhaesie betuigt aan het adres der K. v'. KL te Amsterdam aan deze Hooge Vergadering gericht, inzake het Ontwerp wet tot wijziging en aanvulling van de bepalingen in het Wetb. van Kooph. omtrent) de Naamlooze Vennootschap en van daarmede samenhangende artikelen in dat Wetboek en in het Wetboek van Strafrecht. Schrijven aan -de N-ederlanisohe Kamer van Koophandel te Zuridh, dat bericht, dat onze Ka mer besloten heeft, haar over het jaar 1928 een subsidie te vérstrekken. Schrijven aan de Commissie voor den Neder- landsch-Zuid-Afrikaanschen Handel te 's Graven- hage. Schrijven aan de Vereeniging Bureau voor Han dels inrichtingen. Schrijven aan de Nederi. Omroep Vereeniging te 's Gravenhage, waarin afwijzend wordt be schikt op de gedane subsidieaanvrage.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3