Nieuwe Lanaedijker Courant Woensdag IS Januari 1928 Gemeenteraad OUDIMBSPÉL EXTRA HUMMER m De Raad dezer gemeente vergaderde Maan dagavond te 7 ure ten giefhiaentehuize onder voorzitterschap van den EdelAchtbanen heer A. J. Wijnveidt, Burgemeester. Tegenwoordig waren de heer.sn: C. Paarl- berg. J. Kroon, Jb. de Boer, P. Kostelijk, P. Groen, B. Bommer ien H. Bakker. De voorzitter opient de vergadering met Ida volgende woorden: Mijne Heerlen, ik wensch u met uwe gezin nen een zeer gelukkig en voorspoedig jaar toe en ik hoop dat 1928 zoowel voor de gemeente in het algemeen, als voor u ieder in het bijk zonder aen voordieelig jaar zal mogen zijl». Mogen wij met elkander in eendrachtige sa menwerking dit jaar voel goeds voor de ge meente tot stand kuinnjen brengen Ook de ver tegenwoordigers van die pers onze beste weim- schen. Mogen zij voortgaan hun. leziers getrouw; op de hoogte te houden van de besprekingen! en besluiten, wielke in dezie zaal zulle» worden gehouden en genomen. Ik open de vergadering en stel voor onmid dellijk over te gaan tot het trekken van heflt stemmingscijfer, Als stemnmingscijfer wordt ge trokken no,. 2, zijnde de heer J. de Boer. van den directeur tie hooren. De memorie van toelichting, welke deze hes- gereserveerd? Het kan toch algemeen bekend fcijn, dat het publiek onrustig is en bet alleen daarom reeds nooidig is, zoo. mogelijk en zoo spoedig mogelijk een klaar bewijs van schuld ot' onschuld binnen te krijgen,. Er is thans ieen prachtige gelegenheid voor degascommissie en voor den directeur om het vertrouwen terug i te winnen, dat zie by velenj reeds lang verloren; hebben. Laten zij die 'gelegenheid aanvattal, en niet' ,bij tun voorsMi hebh» smkkïn voor w ie nemen, ook al komen ze da» maar van twee iTT^f f I soc. dem. raadsleden. gelegenheid ontnomen zagen om te zeggen, dat we in verband met die eventueele gascorrupti. aan de fabriek te Noordscharwouda meenden' naar voren te moeten breinlgen, heeft ons aan leiding gegeven "deze vergadering aan te vra- igen. Het z.g.. ondier zoek door die gascommissie of never door den directeur Ingesteld bevredigt ons zoo weinig, dat we het niet verantwoord achten te berusten. In bet justitioneel onder zoek hebben wij zoo weinig vertrouwen, omdat dit uit den aard dar zaak al te zeer beperkt moet worden ingesteld, dat we toen reeds meenden mist het voorstel te moeten komia» mm' een meer uitgebreid onderzoek te dom in stellen. Ons (doel was dan ook niöt om de notulen SÜIierp mos3flJ Ms zoodanig in bespreking te brsingen, doch ingesteld; hij is voorstander "viaigaderwB onderzoekTC van 18 December 1927. Deze worden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. 2. Mededealinjgan De voorzitter doet da mavolgetnidie mededeja- lingen a. van Gedeputeerde Staten goedgekeurd is terug ontvangen, het Raadsbesluit tot bet slui ten van een Rjskeiniing- Courant o'vereenkomsf met de Boerenleenbank alhier; b. van hetzlsilfde college goedgekeurd is te rugontvangen heit Raadsbesluit tot aanvulling van het Reglement van het Burgerlijk Armbe stuur; c. hetzelfde college bericht, dat, aangezien (het onderzoek omtrent de Gemeente Beg roo ting voor 1928 nog niet is af geloop,en, ds be slissing ten aanzfón daarvan wordt verdaagd me©V te wijzien op de onvolledigheid van het: daq er tegenover te staan zooals men er tot heden tegenover gestaan heeft. We wenschen dan ook oen zoo volledig mo gelijk onderzoek |en bevelen daarom de aan neming van het voorstiel tm zeerste aan. De voorzitter zidgt.dat dit voorstiel bij baan1 is ingediend en tie vaas is verzocht een verga dering te beleggen. Spr. heeft aan dit verzoek volgaarne voldaan om de meaning te weerleg-, 'gen, dat in deze gemeente de domperpolitiek wordt gebruikt. Als bewijs dat dit laatste niet het geval is, heiaft hij deze vergadering bijeen- (geroepen. De heer Bakker zegt er niet veel meer van1 te zullen zeggen, want het staat reeds in de toelichting. Hij stelt het ten zeerste op prijs 'dat een zoo scherp mogehjk onderzoek wordt van bed rijven, zoo door den Éeter Bakker de vorige vergadering is aangekondigd. We hebben d|e overtuiging, dat het onder zoek op de wijze zooals thans geschiedt niet een zoodanige bevrediging kan brengen, dat na beëindiging daarvan de onschuld of de schuld kan worden vastgesteld. We willen absoluut elke gedachte van schuld mogelijk in gemeenschappelijk beheer, maar dan moet er ook voor gezorgd worden dat die bedrijven, wie hebben er nog wal slechts één, maar spr. hoopt, dat er in de toekomst riteer dere^ zullen, komien, zooals het in de volksmond wordt geze'gd", geien dievenbende wordt. De kwestie aan de gasfabrieken heeft hun, laanleiding gegeven de zaak goed te doen on derzoeken. Hij dwieept niet met v. d. Stel, maar vindt het van gewicht dat het goed wordt kunnen niet de overtuiging van de gascom missie deelen, dat het tot heden gedane onder zoek aanleiding geeft om1 den directeur in elk opzicht te verdedigen. Immers: f Enkele firma's plaatsen- een bericht in de bladen, idat door hen geen steekpenningen enz aan wie ook zijn uitbetaald. I Daarnaast gaat de directeur van dezie zelfde met machtiging om over de postien van uitgaaifi firma's aanschrijven vragen, dat aan hem gren op die Begrooting voorkomendie, tot op de uitbetalingen als bovenbedoeld zijn gedaan heili der aanfgevraiagdie sommen te beschikken- p..u_~ u_:j. d. de heer J. H. Bosch bericht zijn benoe ming tot lid van- de plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Oinderwijs aan te neme»; e. alle leden der Commissie tot Wering van Schoolverzuim hun herbenoeming hebben aan genomen f. de beerten F. Moeijles Fz. en Jb. de Wit! de benoeming tot hooistiebers hebben aang-e nomen; g. dankbetuiging van delni opzichter der be graafplaats voor de hem verleende vergoeding voor 1928; 3. Ingekomietn stukken. a. adres van den bond van bedrijfsautohou- ders in Nederland houdende verzoek adhaesie: te willen betuigen aan een, door dien bond' aan den Minister van Waterstaat gericht adres betreffende het RijkswegenpLan De voorzitter stelt voor op hst verzoek gun- stig te beschikken omreden in het adres mefc Zulke brieiven worden nu als bewijsstuk naar, voren gebracht, Terwijl tóch in zulke gevallen het antwoord vooraf bekend kan zijn. Ook) als zouden door die firma's wel bedragen- uit gekeerd ziijn, zouden toch zeer zeker niet ai ders zijn geschreven-. Niemand zal dan ook aan een ander antwoord gedacht hebben en toch het is thans een van de bewijzen. I Een derde vraag is eveneens door dan di recteur verzonden, natuurlijk met hetzelfde re- j sultaat. Welke- firma zou aan zijn eigen galg willen hangen? Nog tien brieven naar tien ver schillende firma's en zeker komen van allen J dezelfde antwoorden binnen, ook al hadden ze allen steekpenningen uitgekeerd. Zou de firma Gautzsch een nader antwoord gegeven hebben, ook als de directeur wiel iets ontvangen heeft? Niemand zal het kunnen gelooven; althans niemand buitien 'de gascommissie. Aan den di recteur zijn volgens leigen mededeel ing bed ra- 'gen aangeboden, doch niet geaccepteerd. Hier, grooten nadruk wordt aangedrongen op ver- heeft men den directeur op gezag geloofd; betering van rijkswegen, doch eveneens van althans een leienigszins afdoend onderzoek is' provinciale wegen, ten wegen bij andere oor- j niet ingesteld. poraties in beheer en onderhoud. Jammer ge-. Een nieuw punt is thans weer de 5 pCt. I neeg wordt er in het adnes niet gerept van den Twuyverweg. Wellicht, dat in den briefi aan den Minister van Waterstaat, waarin ad- haesie wordt betuigd, een clausule kan worden opgenomen, waarin op afwerking en weder- openstelling van dien weg wordt aangedrongen De heer Kropn kan zich volkomen met de woorden en het voorstel van den voorzitter vereenigen, want er mocht iets', met betrek king tot den Twuijverweg zijn tie bereiken. In dertijd is door den Minister van Waterstaat een spoedige vergadering toegezegd, ten daar om meent hij -dat het zeer zeker zijn nut zal hebben aan het adres adhaesie te betuigen. Die heer Groen vraagt inlichtingen omtrent ide breedte der wegen en of daaromtrent in het adres nog iets wordt gezegd. D.e voorzitter zegt dat er verschillende pun ten in het adres naar voreh worden gebracht ien o.a. wordt betoogd dat zoo een wegdek ê-oein groot-ene breedte heeft dan 6 M., daar naast geen rijwielpaden aan te leggen daar dit m het belang is van de veiligheid van het! verkeer. Geschiedt dit laatste wel, dan wordt eerder het verkeer in gevaar gebracht, dan dat de veiligheid wordt bevordert. I Met algefmeeme stemmen wordt besloten aan het adres adhaesie tie betuigen. DE GASCORRUPTI E. b. Voorstel van del ledian van den gemeente- te-ad C. Paarlberg, H. Bakker en Jb. die Boer, om zelfstandig een zoo volledig mogelijk onder zoek in te- stellen in verband met de mededee- ®g in de bladeln, 'dat de directeur van het iasbedryf bij .dia gascorruptie zou zijn betrok ken |eln dan in de eerste plaats de b-eschub diiger, de heter v. d. Stel in tegenwoordigheid] dochon^; lioenen zijn benadeeld. Hiet heeft hem leed ge daan dat de commissie in van der Stiel geiei» vertrouwen haeft gesteld. Hij acht het zoowel 'in het be-Ianjg van dein directeur als van de ge meente, omdat hst een algemeen verschijnsel is. Is het niet waar dan kalm de directeur ge- rt-habilieerd wordien. Hij kan zich wel niet met de, nota van dien burgemeester van Zuld- scharwoude ve,roentgen, maar het heeft toch groot© verwondering gewekt dat ef dingen naar voren kwamen die hem onbekend warem Er werd wel etens gezegd dat de cjpjecteur iets ge noot, maar dat wilde hij niet gelooven en on derzocht heeft hij het niet, maar als de 'direc teur b.v. oen aandeel in de winst had gekre- gien, zou dat zoo erg niet zijn geweest maar provisie van uitbreidingen of aankoop van nieuwe materialen gaat die perken te buiten. Bij de salarisverhooging werd er niet bij verteld, dat de directeur op andere wijze nog iets ontving, want als dat het geval zou zijn- geweest. zou men misschien met den bouw van- de "kamerovens nog wiel iets gewacht hebben en zou er misschien wel een onderzoek zijn ingesteld of het werkelijk noodig was dat die er kwamen. Er waren destijds ook nog raads leden die het betwijfelden of aanschaffing van kamerovens wel noodig was. Met dit onderzoek wil hij tegelijkertijd aan gesneden zien de kwestie of de directeur recht had op die 5 pCt. Als wordt uitgemaakt dat dit met het geval is, zou hij van dien directeur: terugstorting ontvangen. In andere gemeente raden is de. commissie verzocht een nieuw londerzoek tie verlangen. Modht het voorstel vai spr. en zijn medevoorstie 11ers niet worden aan genomen, dan is hij wel voor het eerste ta vinden, maar dan ©(en aparte commissie uit den raad, zoodat wanneer de gascommissie het on derzoek niet dpet naar het genoegen van den raad, een afzonderlijke commissie wordt be noemd om opnieuw en zelfstandig een onder zoek in te stellen'. .Wetih. Kroon meent als lid van de gascommissie zijn -meening naar voreen te moeten brengen- Toen destijds de kwestie van de gascorruptie in de -vergadering van de commissie aan de orde werd gesteld, heeft hij den directeur zijn volle vertrouwen 'geschonken. Waar hij niet voor het belang ivan den directeur, doch in het belang van ide gemeente Oudkarspel in de gascommissie zit, heeft spr. volkomen kunnen instemmen met het instellen van een justitieel onderzoek. Hij' vond dat de aangewezen Weg. Met het voorstel van de heeren om nu een ajparte commissie in te stellen kan hij niet mede gaan. Dat er opnieuw een onderzoek wordt ingesteld, vindt spr. Wel goed, tmits het dan maar geschiedt door 'de gas commissie. Blijkt later dat het onderzoek niet op doeltreffende wijze is geschied, welnu, dan kuntoen we altijd nog een onderzoek instellen. Mocht dan blijken dat de dierecteur, wat hij niet hoopty niet vrij uit gaat, dan zou spr. niets anders wen schen dan dat de directeur het genotene aan de gemeenten terugbetaalde. De heer Kostelijk wil even terugkomen, op de notulen van de oommissie-vergadering. Er is des tijds gezegd, dat een onderzoek zou worden inge steld, waarmede hij volkomen aceoord kon gaan. i maar er is toen tevens aan toegevoegd, dat wan neer dit onderzoek ons niet bevredigt, wij zelf een onderzoek kunnen instellen. 1 Spreker kan er niet in mede gaan, dat we op het onderzoek vooruitloopen door nu reeds zelf ■een onderzoek in te stellen. van uitbreidingen. We latien buiten1 beschouwing of dit preceni- taige ten rechtte of ten onrecht© door da» di recteur is gemotisn; wel wetem we, dat daar voor door gee|n einkiele gemeenteraad toestem ming is gegietven. O-vier dit punt, door dein burgemeester van Zuid scha rwoude aangesne den, zal zieker mog wiel het eeni ei» ander naar '-oren gebracht worden, doch wie zijn vaa oor deel, dat dit als losstaaridie van die corruptie waarvan de directeur beschuldigd is, thans hierbij niet in het geding behoeft te worden! gebracht. Toch willen we van dieze plaats ons' genoegen .uitspreken over de publicatie va» genoemde nota, want al zij» wie het ook nietj ten volle eiens met de wijzie waarop de hear Van Spengler zijn aanvalspunten "beeft naar voren gebracht, mogelijk omdat we daarvan de oorzakietn niet keninen, toch zal het zeker voor sommi,ge gascommissiialedien aanleiding zyn, meier aandacht aan de zaak tie schenken, dan er tot heiden aan geschonken is. We heb ben ons ook afgevraagd of in de i» beslag ge nomen boekjes g)een a»dere bedragen voor komen, dan die f 75 en of miani er zeker van is, dat op kolen enz', geien kortingen zijn ge noten. Ook ryst bij ons de vraag of de inliet aanwezigheid van bet bestek van de kamer- ovens op zuivere gronden berust, terwijl we ookmaar laten we eindigen ei» besluiten met de vraag: Is het bewijs geleverd, dat dei directeur onschuldig is? Volgens onze overtuiging is dat absoluut] niet bet geval. Maar 'dan is er ook niet de minste nediemi om den directeur hemelhoog op te beffen als er nog kans is, dat tot de diepste diepten moet worden afgedaald. Waarom staat de gascom missie tegenover een volledig onderzoek zoq Wat die 5 pCt. betreft, meent spr., dat de heer Bakker, eenigen tijd geleden teglen hem heeft ge- zegd:. „zon dat waar zijn", waarop spr. heeft geantwoord dat hij dit zou onderzoeken en hij deelt dan ook mede dat dit inderdaad waar is. Of dit terecht of ten onrechte is genoten, wil hij niet bespreken evenmin de kwestie of het goed geweeest is dat het niet in de raden is besproken. Spr. -verklaart volkomen accoord te gaan met het geen gesproken is door wethouder Kroon. Hij vindt het eigenaardig om naast de jgfascommissie nog een ander© 'commissie te benoemen. De heer Groen zegt, dat aan hét onderzoek, door de oommissie, om den heer v. d. Stel te hotoren in tegenwoordigheid van den (directeur, zeker wel onkosten zullen zijn verbonden; idodh die komen dan zeker voor rekening van. de 5 gemeenten. Hij betreurt het echter dat men nu by zoo iemand' advies moet inwinnen, maar het is misschien! de ©enigste weg, hij betwijfelt of dat bok wiel afdoende zal zijn, die man staat zelf ook' niet zuiver. Spr. voelt ©r ook niet Veel voor, om uit den raad een oommissie te benoemen die zelfstan dig een onderzoek' zal instellen, en wil eerst het justitioneel onderzoek' afwachten. 'Bevredigt dat ons niet, dan kunnen we weer zien- De vorig© vergadering is daartoe besloten en hij wil zich' daarom niet terugtrekken, want het 'ligt op den weg',Van de commissie een onderzoek in te stellen' en waar dit is geschied, iwil hij het resultaat daar van afwachten. De heer de Boer zegt dat de memorie Van toe lichting zijn meening weergieeït. Spr. Vindt het ook absoluut noodzakelijk dat de beschuldiger, v. d. Stel wordt gehoord, en hij zou zeer gaarne zien, 'dat, ingeval een onderzoek wordt ingesteld, de heer v. d. Stel wordt gehoorid. Wefh.. Paarlberg wil eer iets van zegigfen, hoe wel het niet noodlig is, daar Üe memorie van toelichting volkomen zijn meening te kennen geeft. Fr wordt thans naar voren gebracht, dat dé oommissie het moet doen, maar idan is het 'mogelijk dat het onderzoek den - een wel, den ander niet bevredigt, terwijl weer een ander zegt dat de tijd om een onderzoek' in te stellen nog) niet is gekomen. In het belang vab het bedrijf,; gemeente en directeur acht hij een spoedig on> derzoek noodzakelijk en hij wil het justitieel on derzoek niet afwachten. (Waar er "hier een be-, schuldigttng ,is, ziet. hij niet in waarom de be schuldiger niet gehoord zal worden. De heer Groen informeert nog o'f er dioor de commissie nog een onderzoek' wordt ingesteld in zake die 5 pet. De Voorz. wenseht er niet veel van te zeggen; en wijst op andere gemeenten,, iwa,ar hét onder zoek geschiedt door de commissie voor de be drijvfen, wat slechts een adviseerend college is, hier is het een commissie Van beheer, die dus Veel meer macht heeft en wanneer nu alle vijf gemeenten zelfstandig een onderzoek gjaan in stellen, samengesteld uit raadsleden, buiten de commissie om, dan mag er wel een plaatsvervan ger worden gesteld voor den directeur, want het is dan onmogelijk, dat de directeur zijn ambt behoorlijk kan waarnemen. De commissie uit de eene gemeente wenseht b.v. dan den directeur te hooren om 10 uur, een andere weer Om 12 uur^ enz. zoodat dan de 'directeur zich onmogelijk' met toewijding aan zijn taak kan geven. Bovendien, het instellen van een zelfstandig onderzoek', geeft toch zeer zeker een sterke blijk van wan trouwen tegenover de gascommissie, die toch be staat uit de vertrouwensmenschen uit den raad. Spr. meent dat de voorstellers de draagwijdte van hun voorstel niet kennen. Stelt u nu eens het ge val, dat de commissie, als gevolg van dat wan trouwen, heengaat, dan zult u zeggen, dan komen er andere voor in de plaats, maar wat moeten dan die burgemeesters, die ambtshalve lid van die oommissie zijn, en die dus verplicht zijn die vergaderingen bij te wonen Hoe zal dan de sa menwerking in die commissie zijn? Is men met het justitieel onderzoek niet tevreden, goed, maar dan moet men zeggen hoe het wel moet g^beuen. Het is in deze kwestie net als met alles: De beste stuurlui staan aan wal, en het is heel gemakke lijk om onder het genot van een kopje thee en het lezen van een courant, critiek op een ander mans (Jaden uit te oefenen, maar als het onderzoek] geen bevrediging geeft, laten zij, die ontevreden zijn, dan maar zeggen, hoe het wél moet, maar daar staat niets van in de memorie van toe lichting, en wat die 5 pet. Voor uitbreiding be treft, dat is een verschil van meening tuasche» de oommissie en den directeur, daarover zullen we niet spreken, en dan wil ik den heer Groen wel even antwoorden, dat ik die kwestie bespre ken zal, op die plaats, waar ze naar mijne mee ning behoort te worden besproken. Het hooren van den heer v. d. Stel za,l ook' het noodige kos ten. JTel wil ik hier even aan toevoegen, dat zoo als u juist in de couranten heeft kunnen lezen; de directeur een tegen-nota aan den burgemeester van St~ Pancras heeft gezonden, waarin wordt verklaard, dat die 5 pet. tot! 1 pet. kan worden teruggebracht. Spreker geeft tenslotte de voorstellers in over- (weging hun voorstel te iwijzigen in den geest als waartoe door den raad van (Noordscharwoude is 'besloten en moet een zelfstandig onderzoek' ten sterkste ontraden. De heeer Kostelijk kan volkomen meegaan met hetgeen de Voorz. heeft gezegd- Hij1 wil ook niet hebben dat er gezegd wordt: „de gfascommissie doet er niets aan". Djoet de commmissie het niet goed, dan kunnen we 'Weer zien en dan nemen.' we tenminste een zuiver standpunt in. Als dan een voorstel ingediend wordt kan hij daar wel

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 5