mèee medegaan, maar een oommissie uit de raden vindt hij niet goed. De gasoommissie wordt dan niet meer vertrouwd, maar gewantrouwd. De heer Bakker heeft met aandacht het ge sprokene van den voorzitter gevolgd, maar meent, dat, Waar in andere plaatsen een commissie Van onderzoek wordt ingesteld die zelf het onderzoek leidt, dit niet behoeft te leiden 'tot wantrouwen tegeonver de gasoommissie. Op ander gebied kan de oommissie verdienste lijk werk verrichten, daar weten we niets van, want die vergaderingen zijn geheim, De een zegt dat er iets gebeurt en een ander zegt van niet en daarom wil hij v. d. Stel hooren. Dit zal wel koeten met zich 'meebrengen, maar dat is geen reden om niet op het voorstel in te gaan. De Waarheid Wordt gezocht en ie heer Groen gevoelt er wel niets voor om v. d. Stel te hooren, maar Spr. vindt dat toch van groot belang, want de ^Telegraaf" heeft uitgerekend dat de directeu ren f 30.000 aan steekpenningen op zak hebben gestoken, dat dus vau de arme gasverbruikers is igestolen. Het kan zijn dat v. d, Stel zulk een wroeging heeft gtekregen dat hij daarom besloten heeft het openbaar te maken. Hij Vindt het van de oommissie niet goed dat zij den beschuldiger niet igehoord heeft. Spr. meent, dat wanneer iemand beschuldigd wordt, er toch in de aller eerste plaats reden is om den beschuldiger te hooren. "Weth. Kroon verklaart 'zich nogmaals als te genstander van een afzonderlijke oommissie uit den raad. Hij heeft voor zich de overtuiging dat de directeur onschuldig 'is. Hij is er niet tegen dat door de 'commissie v. d. Stel wordt gehoord; is de directeur onsdhuldig, dan moet hij er prijs op stellen zich tegenover v. d- Stel te kunnen) verantwoorden. De heer Groen is tegen het hooren van v. d. Stel, tmaar heeft ook gezegd dat het mogtelijk zal zijn. een goed onderzoek in Jte stellen, v. d- Stel kan niet vrijuit gaau. Spr. kan zich ver eenigen met hetgeen de Voorz. heeft gezegd en vindt de benoeming van een afzonderlijke oommis sie niet noodig. De gasoommissie is gioéd genoeg. De heer Kostelijk 'beschouwt dit voorstel als een bespoediging van het onderzoek', men moet echter niet denken dat de oommissie stil blijft zitten, als het onderzoek niet bevredigt, kunnen we weer verder gaan. De heer de Boer heeft niet de zekerheid dat v. d. Stel -gehoord zal worden door de commissie. Hij meent dat het wel van belang is voor de ge meente en voor den directeur. Zoolang hij deze zekerheid niet heeft, zal hij vast blijven houden aan het voorstel. De heer Kostelijk. Daar kan het geschieden, wijzig daarom uw voorstel. De heer Paarlberg: Er wordt meermalen ge zegd dat iie commissie niet stil zou ziften, maar in de vorige vergadering! is gezegd, dat de direc teur onschuldig is naar de meening van de oom missie, maar het onderzoek is niet goed gebeurd Als hij de zekerheid had dat de commissie een onderzoek instelt en v. d. Stel wil hooren, wil hij zijn voorstel wel wijzigen, anders heeft het todh geen kans van slagen en daarom "kan het misschien van belang zijn, het te wijzigen. De Voorz. zegt niet te weten 'wat er in de oom missie zal gebeuren, hij kan geen toezeggingen doen. Het heeft hem verwonderd dat de voor stellers hem niet hebben geantwoord. Hij had gehoopt dat zij hadden gezegd: dat hun voorstel op goede banen was gegrondvest, maar het blijft bij de toelichting. Alles wat hu geschiedt, is naar aanleiding van de nota van een lid van de commissie en die 5 pet. zal zeker onderzocht worden, doch de directeur heeft een tegennota ingediend, waardoor die 5 pet. tot op een vijfde kan worden teruggebracht. De heer Paarlberg meent naar voren te moeten brengen, daax de voorz. zich er over heeft ver wonderd, dat de voorstellers met geen enkel be wijs zijn gekomen, en geen onderzoek hebben inge steld, dat zij geen enkel punt kunnen aanvoeren hetwelk tot een onderzoek hunnerzijds zou heb ben kunnen leiden alleen wilden zij dat V. d- Stel gehoord zou worden, zij konden geen punten aangeven. De heer Bakker is het met het gesprokene van den heer Paarlberg eens, en nu heeft de Voor zitter gezegd dat iit alles geschiedt naar aanlei ding van de nota van een lid Van [de gasoommissie, doch dit is niet juist. Tpen de nota hier ter sprake kwam, Iwas de nota van den burgemeester Van Zuidscharwouide niet bekenden toen had hij reeds dit voorstel willen doen. De Voorz. is het niet eens met den heer Paarl berg, men had tooh een brief kunnen schrij ven aan v. d. Stel. Op de vraag van den Voorz. of idie heeren hun voorstel handhaven, antwoordt de heer Bakker dat het na. het gesprokene van den voorz. wel niet! zal worden aangenomen en hij is "wel bereid zijn voorstel te wijzigen als zijn medevoorstellers daarmede accoord kunnen gaan. Hij wil zijn voor stel zeker wijzigen, in dien geest dat er door de commissie een nieuw onderzoek wordt ingesteld., doch wenscht de zekerheid te hebben, dat v. d. Stel woMt gehoord in tegenwoordigheid van den directeur. De heeren Paarlberg en "de Boer Verklaren zich met het gesprokene van den heer Bakker te kunnen véreenigen. Het voorstel wordt in dien geest gewijzigti dat een zelfstandig onderzoek worde ingesteld; zoo hiervoor geen meerderheid wordt gevonden, aan de gasoommissie een nieuw onderzoek te verzoe'ken waarbij v. d. Stel zal [worden gehoord in tegen woordigheid van den directeur. De Voorz. zegt ook een voorstel gereed te heb ben, luidende als volgt: ;,De JEtaad verzoekt met den meesten nadruk, de commissie van beheer der lichtbedrijven tot het instellen van een zoo volledig mogelijk! onderzoek, in verband met de mèdeieeling in de bladen, dat de 'directeur van ons gasbedrijf bij de gascorruptie zou zijn betrokken en daar toe in de eerste plaats de beschuldiger, de heeer v. d. Stel, in tegenwoordigheid van den directeur te hooren. De Voorz. brengt alsnu het voorstel van de heeren Paarlberg, Bakker en de Boer in Stem ming, hetwelk alleen met de voorstellers voor, wordt verworpen. Hierna wordt in stemming gebracht het voor stel van den voorzitter, hetwelk met algemeene stemmen wordt aangenomen. De Voorz. zegt de commissie met dit besluit' in kennis te zullen stellen en het in de gascom- missievergadering te zullen verdedigen. Rondvraag. De heer Bakker gevoelt zich als "jongste raads lid gedrongen een woord van dank te richten tot den voorz. voor den nieuwjaarswensch, welke door hem in het begin der vergadering is geuit. Spr. wenscht den voorz. en diens echtgenoote eveenens een voorspoedig 1928. Men heeft hem verzocht, in deze vergadering méde te deelen, dat bij de oprichting van de .UL.O.-school, de leer middelen door een firma in Amsterdam zijn ge leverd, onder voorwaarde dat 10 pet. provisie moest worden uitgekeerd aau de in wonende boek handelaren. Dit is reeds meermalen besproken, doch nu is hem voor kort medegedeeld, dat er in Zuidscharwoude 1 boekhandelaar en "in Noord- scharwoude 2 boekhandelaren deze 10 pet. heb ben genoten, terwijl de boekhandelaren u'it Oud- karspel nog steeds pp 'hun aandeel in de winst wachten. Hij vindt dat onbillijk en verzoekt hier naar een onderzoek te willen instellen. De Voorz. zegt deze zaak te zullen onderzoe ken en aan de orde te brengen in de vergadering!, welke eertijds zal worden gehouden. De heer Bakker. Voorts is men hij Spr. ge weest met de klacht dat een betonnen goot, in het midden van het dorp, smaller is dan de anderen, zoodat de ingezetenen niet met den be zem deze goot kunnen reinigen. De Voorz. zegt onderzoek toe. Weth. Kroon zegt even terug te willen komen op de kanalisatie naar aanleiding van een schrij ven, dat de Raad dezer gemeente niet tol het verleenen van een bijdrage bereid was. 'Hij 'wil hier echter verklaren, -dat de Raai hiertoe wel zou willen besluiten voor het gedeelte „Huigen- dijkOmval" doch niet voor het oveftge gedeelte. De heer Kostelijk deelt mede, in verband met zijn opmerking, geuit iu de vorigie vergadering dat gaskachels niet zoo goed verwarmen als ge wone kachels en dat het nog veel moest verbe teren, wilde de gaskachel, welke bij bekenden is geplaatst, (Voldoening g|even, dat deze kiaehel thans door een andere is vervangen, en momenteel uit stekend voldoet. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de voor zitter de vergadering.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 6