Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Donderdag 19 Januari 1928 37 e Jaargang Buitenlandsch Overzicht Stemmingsbeeld Groentenland e raack- riohten i, welke is geuit, tgenoote eft hem' ilea, dat de leer- zijn ^ge- provisie Se boek- sproken, dat er i Noorid- >ct. heb- iit Oud- [e •winst ïkt hier- •nderzoe- ;aderingl, Spr. ge- goot, in dan de den be ll komen' n sdhrij- tol hefc 'Hij 'wil rtoe wel (Huigen gedeelte. ,nd met ■aderingf,: l als gje- :t verbe enden is iel thans .teel uit- iie voor- NO 8 INTERC. TELEPHOON NIEUWE LAIGIIUKM mum nmnrnnt vptcpiIi nut A - Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Bedact.-üitg. J. 11. KEIZER - Bureel ÜToordscliarwoude Advertentiën van 1—5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreek»aan den Uitgever Nadruk verboden. Leeringen wekken, voorbeelden strekken. En het zijn niet alleen de goede, wellicht die juist niet in de eerste plaats. De Brusselsche studen ten hebben deze waarheid ook bevestigd. Niet lang geleden nog hebben de Roemeensche stu denten in het veroverde Zevenbergen Hongaren en Joden doodgeknuppeld en synagogen en winkels geplunderd, en'daarmee blijkbaar willen toonen hoe de intelleetueele élite zwakkere tegenstanders behandeld en zich aan voor anderen waardevolle en heilige dingen vergrijpt. Hun Brusselsche col lega's hebben de les ter harte genomen ein op de tentoonstelling van Russische kunst 'hun leer zaamheid geloond. Russen cm dood te knuppelen waren er niet. En daarom hebben ze zich tevre den gesteld hun vandalisme bot te vieren aan Russische kunstvoorwerpen. Of de gelijkenis met de Roemeensohe wandalen zich ook in het verier verloop der historie zal openbaren? Roemeensche rechtbanken hebben, waarschijnlijk wel ter wille van den inlruk in het buitenland, vrij strenge straffen aan de vapdalen uitgedeeld. De Belgische justitie is eens wezen kijken op de vernielde Russische tentoonstelling, maar heeft er geen stu dent meer kunnen vinden evenmin als in het club gebouw van de „Jeunesse Nationales Beiges", de fascistische vereeniging, waarvan de helden lid waren. Of ze nu hier uit zal ooncludeeren,' dat de daders niet op te sporen zijn De justitie, den blinddoek wegduwende die haar oogen bedekt, pleegt in onzen tijd maar al' te vaak den persoon aan te zien, voor ze straft en vonnist. De Vlaamsche nationalisten blijven nog in do gevangenis. Het nieuwe gerucht, dat Dr. Berms Want daarom gaat het toch eigenlijk. Frankrijk fcn Amerika discussieeren uu over de vraag; aan- vals- of verdedigingsoorlog. Maar de vraag is of we het geweld willen uitschakelen als beslis sende factor in het internationale leven. En daar op is nog heel weinig uitzicht. Het geweld heeft juist na den oorlog weer oen bevoorrechte plaats in ons leven gekregen. Steeds duidelijker wordt het streven het geweld, de brut»» macht als het groote steunpunt van het gezag te beschouwen. Het Ttaliaansche staatsgezag steunt op dat geweld en laat het zijn tegenstanders vaak duchtig voelen, en het Spaansche, het Russische het Poolsche, het Lithausche. Hoe zouden we da,n in het internationale leven van dat geweld willen afzien. Be Manchester Guardian heeft zeer terecht de vraag gesteld, of Amerika, dat nu in het met Frankrijk en de andere groote mogendheden te sluiten verdrag zelf den verdedigingsoorlog wiJ buiten sluiten, niet naar de wapens zou grijpen wanneer het aangevallen werd. Het Amerikaansche vlootprogram, nog pas door minister "Wilbun in de oommissie van marine uit het Huis van A fgievaardigden toegelicht met de mededeeling, dat de regeering voorloopig 750 millioen dollatf vroeg, is op deze vraag het dui delijk antwoord. Want waarvoor zou Amerika j een zoo reusachtige vloot bouwen, als het zich zelfs niét verdedigen wilde De Engelschen wö ten trouwens wel, waarom Amerika zoon groote vloot bouwt. En dat maakt juist, dat ze zich1 voor die vloot zoo interesseeren, De Amerikanen hebben in den oorlog van de Engelsche vloot en hun eigen zwakheid ter zee te veel last gehad, om zich niet op de toekomst voor te bereiden. De voorbereiding voor den oor die nu al tien jaar in de gevangenis zucht, zou log, aanval of verdediging, is nog vrijwel do voor- rm rwln-afa,, oii^ naamstc bezigheid van iedere regeerin^ van on zen tijd. Dat geeft aan de positie van hiinister van oorlog een bizondere gewichtigheid en maakt nu het optreden van Dr. Gessier voor Duitsehland van zoo groote beteekenis. Die beteekenis wor'dt in dit geval nog verhoogd, doordat de partijen van links de rijks weerbaarheid niet gaarne in na tionalistische handen zen en Dr. Gesier, van huis uit democraat, maar later partijloos zoowel bij rechts als links genade kon vinden. Men schijnt er aan te denken hem voorloopig maar niet to vervangen en daarmede te wachten tot ha afloop der verkiezingen, die in den herfst van dit jaar moeten plaats hebben. Tot zoo lang zou dan een der andere ministers, of wellicht de rijkskanselier Dr. Marx, de portefeuille van oorlog nemen. Het is weliswaar hechts een verschuiven van de moei lijkheid. Maar wanneer de verkiezingen óf aan rechts óf aan links een beslissend overwicht ge ven en het centrum zich dan óok duidelijker verklaren wil, is deze moeilijkheid allicht gemak keiijker op te lossen. worden vrij gelgaten, blijkt allen grond te mis sen. Maar de bedrijvers van fascistische wan daden blijven gewoonlijk onvindbaar. Tenzij dan dat de Russische regeering zich ernstig met de zaak gaat bemoeien. Heel veel ontzag hebben de andere Europeesche regeeringen we'l niet voor haar Sovjet-collega. Maar wanneer de Belgische regeering met een kleinigheid als de vervolging van fascistische heethoofden een diplomatiek eoo flicht zou kunnen voorkomen, zou ze zich wel licht nog wel ie moeite getroosten de justitie op haar plicht opmerkzaam te maken. Het voorval zelf toont intusschen opnieuw, hoe weinig we nog in staat zijn den weg naar den vrede te vinden, die ook de onderhandelingen tussehen Beigxë's bondgenoot, Frankrijk, en de Vereenigde Staten thans zoeken. "Wanneer we het geweld nog als een overtuigingsmiddel zien, als deze Brusselsche fascisten en hun Roemeensche er Itaüaansche collega's en het goed van anders denkenden niet in vree kunnen laten dan is er nog weinig kans dat we in het internationale leven van 't gebruiken van geweld willen afzien. 1360 wagons vertrokken te zijn en hu hechts 780 of 580 wagons te kort. Nu dateert de voldoende aanvoer vanaf na Ja nuari; toch is het o.i. nuttig eens te laten zien, hoe groot dadelijk de opeenhooping is, deels door te felle kou en deels door wagongébrek veroor zaakt. Voor de artikelen rood en 'geel beteekent dit niets, maar geheel anders staat het er met de Denen voor. Hier mag men wel terdege oppas sen, dat het fiasco van Mei—Juni 1927 zich niet herhaalt, 't Lijkt ons zeer dienstig de verzend'cij- fers elke maand te geven, waartoe we in het al gemeen belang een beroep doen op heeron Secre tarissen van de vier veilingsvereenigingen. Drommels ja, nu moeten we ook nog vertellen), wat die Potsdammer landbouwstudenten van dé Broeker veiling vertellen in hun „Reiseberieht". De naam is toch maar alles,. Broek, altijd weer Broek. De Potsdammer hee- ren wisten dat daar de eerste veiling was, 'n prachtgebouw, roemen ze. Maar Broek moet toch oppassen, of N.S. krijgt wel niet de oudste, maar heeft toch de hoogste brieven als winterkoolvei- ling. Vergelijk maar eens de cijfers Van "de laatste telling Wagons kool enz. Rood Geel Deen. Uien. Peen. Totaal Broek 407i/2 817 867 61i/2 19 2172 N. S. 1018 468.50 1-443 77i/2 29.80 3036.130 Enfin, voorloopig komen de hooge oomes nog naar de oudste, mooiste juffer aan denLangendijkl,. 'n eer die N.S. waarschijnlijk de oudere zus, beter gezegd aan mama, wel gunnen zal. Zoo ontaard is de stevig uit de kluiten gegroei de dochter niet! Nu gaan we niet verder vertalen, Wat de Duit- sche heeren schreven, dit epistel wordt anders veel te lang. Laat het genoeg zijn op twee dingen te 'wijzen. In de eerste plaats, dat het zelfs Duitsche intel- I lectueelen onmogelijk is, aJ. neuzende, vragende en noteeronde en ondanks de best mogelijke des- 1 kundige voorlichting van manhen, die er wezen mogen, in enkele uren tijds zich" een juist "beeld van onzen tuinbouw te vormen. De Deensche witte kool laten ze na Vroege aard appelen groeien en zeggen, dat zulks hier gewoon te is. Van zulke dingetjes staan er nog wel een paar in. Doch dat is niet zoo slim; anders is, dat in dat boekje tot in de kleinste finesses heel onze organisatiee ten voeten uit ge teekend wordt. Wat hier tot stand is gekomen, ten koste van véle offers, moeiten en zorgen van nu bijna twee mensdhengeslachten, wordt zoo maar mir nichts dir nichts, onzen concurrenten als 't ware cadeau gedaan. Zij kunnen profiteereu van onze ondervin ding, en dat achten we van beteekenis. We vinden in het boekje afgedrukt een vol ledig veiüngsreg-lement. We vragen, hoe vele), vele jaren zijn noodig geweest, eer men tot die hoogte is gekomen. Zou omgekeerd ooit tegenover ons zoo gehandeld worden? We herinneren ons een leerrijk' voorbeeld, van Vóór den oorlog, nu van Duitschen kant. Onze artillerie had geschut noodig, en de kanonnen waren besteld bij Krupp; eenige Hollandsche ar tillerie-officieren werden belast met inspectie ter plaatse in Essen. Reeds toen was de Duitsche |,achtarkousigheid" algemeen bekend, en geloof de elke vreemde, dat Duitscihland militaire ge heimen had te bewaren, wat de artillerie aangaat). Nu hadden de Hollanders er alles op "gezet, om de Duitsche ingenieurs aan 't praten te krijgen, men ging gezellig uit, en naar onze zegsman be weerde, was men na 't goede der aarde te hebben genoten, in buitengewoon vroolijke, zelfs luid ruchtige stemming gekomen. Nu of nooit, dachten onze militairen en ze poogden langs een omwegje hun doel te bereiken. Plotseling werden de heeren ingenieurs zeer stil, de vroolijkheid was geweken, en in enkele oogenblikken waren ze, allerminzaamst groetend^ Vertrokken. De Hollanders keken sip. En wat dunkt u, zou iemand in staat zijn, Duit sche organisatie-geheimen te weten te komen"? 't Is geen onbeleefdheid, als men weigert zijö economische wapenen af te staan. Ze zonder meer aanbieden, is toch eigenlijk te dwaas om los te loopen. Allereerst willen we een belofte inlossen. Een bouwer heeft verzocht, kort nadat het re sultaat van de jongste kooltelling was gepubli ceerd, om de gegevens van "de laatste jaren in de courant te willen meedeelen. Gaarne voldoen we, indien ons zulks mogelijk is, aan zulke ver langens en we herhalen nogmaals, dat we ons voor verzoeken, op- en aanmerkingen ten zeerste aanbevolen houden. Ziehier de getallen van de jaren 1919—1927: jaar. Rood. "W,it Deen. Uien. Wortel. Totaal 1919 1166 1802 1147 1154 1920 1441 1077 978 3496 1921 72U/2 8621/2 12561/2 62 29i/2 2932 1922 2268 1675 1737 740 440 6860 1923 1564i/a 844 2052i/2 203 173 6437 1924 3048 1449 2337 288i/2 304i/2 7425 1925 4010 2555 2366 329 115 9375 1926 4120 2377i/2 3191 462 156 10306i/2 1927 2140 1575i/2 31351/2 208 78 705)4 ln 1919 en 1920 is voor uien en wortelen niet opgenomen. Nu is dit zeker een aardig en ook wel interes sant lijstje. Doch wie wat voor statistiek voelt, gaat aan 't vragen. Op hoeveel H.A. is die massa gegroeid? 't Ant woord van wie ook zal luiden: 'kWeet het niet. Hoeveel heeft die massa opgebracht vraagt ge geïnteresseerd. En het antwoord zal moeten lui den: „Dat kan u niemand zeggen." In die richting is er nog gloed werk te ver richten en is ons bekend, dat men in deze richting werkzaam is. 1918 f 33.041.163.411/21919 f 26 598.j965.58; in 1920 f21.237.304; in 1921 f23.755.397.186 in 1922 f 14.509.172.16; in 1923 f 13.693J509 in 1924 f22.522.495;" in 1925 f 22.460.712.:37; in 1926 f 18.384.048.26. Het bedrag van 1927 is niet bekend; het boek jaar van de Provinciale Commissie loopt tot en met 30 Juni. Wel mag worden gezegd, dat tot Januari '28 het bedrag een paar millioen hooger was ,dan het omzetcijfer op 1 Januari 1927. t Schijnt ons niet onaardig deze cijfers eens te doen afdrukken, ze zijn in staat het verleden voor den geest te roepen; let maar eens op de cijfers b.v. van de jaren 1922 en 1923, den tijd van de Duitsche Marken-misère. We hopen hier mee aan 't verlangen van onzen belangstellen den abonné te hebben voldaan. Nu we toch aan cijfers onze aandacht besteden, willen we nu het verleden laten rusten en een blik s laan op het heden. Dank zij de welwillende medewerking van de verschillende secretarissen van de diverse markt- besturen zijn we in staat óók op te [geven, "hoeveel kool uien en peen in het tijdvak van 15 Dec. '27 tot 10 Januari '28 aan de veilingen van den Vier bond zijn verkocht. N.M>B. Warmenh. Obdam. Tot. Rood Geel Deen Uien Peen L.G.C 119 113 67 130 1021/2 13 364 55 251/2 10 203 57 42 13 179 12 51/2 1 271/2 2 0.70 0.50 5.20 't Zou me niet verwonderen, als menigeen, dit staatje bestudeer 1 hebbend, uitriep: Maar dat is Wel bekend zijn de totaal-opbrengsten van alle veel en veel te weinig. In 3i/2 Week 780 wagons "°"k 1 J ju dl in totaal over de vier veilingen, waar moet dat heen? Becijferde „een bouwer" laatst niet, dat er eiken werkdag 68 wagons dienden te vertrek ken, wilden we op tijd „los" zijn? Drie en een halve week of een en twintig wferk- da^en- (waarvan een "feestdag, tweede Kerstdagt moét afgetrokken) dus in 20 dagen behoorden groenten, inclusief vroege aardappelen van de kij de Provinciale Commissie aangesloten vei lingen; de secretaris van dat college was zoo welwillend bovenstaande en nu vólgende cijfers verstrekken. Opbrengsten in totaal van alle in de Noord- Hollandsohe veilingen verhandelde producten: Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL. EEN TUINBOUWTENTOONSTELLING. In de gisteravond gehouden gecombineerde Be- sturenvergadering van de V.V.V.V.V. en de tuin- bouwvereeniging „De Eendracht," werd principieel besloten tot het organiseeren eener Provinciale Tuinbouwtentoonstelling, te houden in September 1929 in deze gemeente. De tentoonstelling wordt dat jaar gehouden om verzekerd te zijn van een goede organisatie en voorbereiding. Den Secretaris van de 5 V.'s werd opdracht verstrekt, inlichtingen in te winnen op andere plaatsen, terwijl daarna de diverse commissies zul len worden gevormd. OUDKARSPEL. BEGRAFENISVEREENIGING Deze vereeniging vergaderde Dinsdagavond ten lokale van den heer M- Visser des avonds 7 uur. De voorz. opent met welkom, daarbij zijn spijt uitsprekende over de geringe opkomst. Door den heer van Dok, worden hierna de no tulen van de vorige vergadering gelezen, die onder dank aan den secretaris voor uitgebreidheid en nauwkeurige weergave worden goedgekeurd. Denzelfde wordt dan het woord verleend voor het uitbrengen van zijn Jaarverslag. Hieruit blijkt dat er 4 bestuursvergaderingen zijn gehouden; er een kleed is aangeschaft voor bedekking der kisten in het sterfhuis; er zijn -18 begraefnissen uitgevoerd, waarvan 9 voor leden, en 9 voor niet-leden; 6 maal zijn de uitkleeders ge vraagd, terwijl 12 maal de klok werd geluid. Bedroeg het aantal leden einde 1926 666' dit is thans 691. 9 leden ontvielen de vereeniging door overlijden, terwijl er 27 vertrokken. Bij de gehouden inspectie wérd de kleeding voor het personeel in volkomen orde bevonden. De samenwerking tussehen Bestuur en Perso neel kan uitstekend genoemd worden. Ook dit Jaarverslag wordt onder dank aan den samensteller .goedgekeurd. In bespreking komt thans het punt, het verze keren van het personeel. eD voorz. zegt dat dit punt in de Bondsverga dering is besproken, en men met voorstellen zou komen om het personeel onderling in den Bond te verzekeren. Van een verzekeringmaatschappij is een tarief ontvangen waaruit blijkt, dat per verzekerde gul den f1.25 aan premie moet worden betaald. Deze premie wordt heel hoog gevonden, temeer waar het ongelukkenrisico heel gering is. Besloten wordt dan ook af te wachten welke voorstellen door het Bondsbestuur zullen worden gedaan. Mochten deze niet worden aangenomen, zoo zal een voorstel van den heer Gt. IJff in be handeling worden genomen om het personeel van vereenigingswege tegen ongelukken te verzekeren. Door den Penningmeester, den heer P. J. Kat, wordt rekening en verantwoording gedaan. De totaal-ontvangsten hebben bedragen f 1217.63I/2, de uitgaven f 1x19.031/2, zoodat de rekening sluit •met een voordeelig saldo van f98.6ov Het bezit der vereeniging bedraagt f 1566.05, waarvan op de Spaarbank is geplaatst een bedrag van f 1165.99. Bij monde van den heer G. IJff, adviseert de commissie, die de rekening heeft nagezien tot goedkeuring, daar alels in orde werd bevonden. Overeenkomstig wordt besloten onder dank aan den Penningmeester voor het gevoerde beheer. Voorgelezen wordt dan nog het verslag van de laatstgehouden Bondsvergadering. Als reserveklokluider wordt benoemd de heer D'. Kist, terwijl tevens de bepaling wordt gemaakt dat bij vertrek of anderszins van den klokluider, de reserve automatisch in diens plaats treedt, en er weder een reserve wordt opgeroepen. Dank wordt aan den heer Moeijes en aan zijne echtgenoote gebracht voor de wijze waarop zij de 'kleeding van het personeel bewaren. Besioten wordt dat eenige nieuwe hoedendoozen zullen worden aangeschaft. Medegedeeld wordt, dat tegen het voorloopen door de politie bij begrafenissen, niets gedaan kan werden. Dit is een maatregel van orde. Door den voorz. wordt aangedrongen op het handhaven van het besluit dat geen fooien door het personeel mogen worden aangenomen. Spr. brengt dit naar voren naar aanleiding van een voorgeko men geval met iemand, behoorende tot het per soneel van den uitvoerder der begrafenissen. Dan doet voorz. namens het bestuur het voor stel om met de andere Langedijker gemeenten een kring te vormen teneinde daarin meer plaatselijke belangen gezamenlijk te regelen. Na eenige discussie wordt besloten, dat aan 't Bondsbestuur medewerking zal worden verzocht vcor het vormen van kringen. Men is van oordeel dat hierdoor meer band en belangengemeenschap zal ontstaan. Mocht de Bond hierop niet ingaan, zoo zal toch getracht worden, dezen kring voor Langendijk te vormen. Bij de hierna gehouden Bestuursverkiezing wor den de aftredende heeren A. Swager, K. Schuit en J. Keizer met resp. 20. 20 en 19 van de 21 uitge brachte stemmen herkozen, en aanvaarden zij hun herbenoeming. Tot afgevaardigden voor de Bondsvergadering worden hierna gekozen de heeren W. van Dok en J. Keizer, met als plaatsvervangers de heeren C. Paarlberg en G. IJff. Tot kasnazieners worden aangewezen de h.h. G'. IJff en A. Visser met als reserve de heea A. de Boer. Besloten wordt aan den heer Ruijs, oud-voor- looper der vereeniging een toelage voor 1928 te verleenen van f ?o.— Nog wordt besloten een grootere reservehoed dan de aanwezigen voor het personeel aan te schaffen. Vanuit de vergadering wordt gewezen op de hooge kosten voor een afgehuurde begrafenis, zijnde f60.en gevraagd wordt of dit bedrag niet eenigszins zou kunnen worden verlaagd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1