De Java-suiker-indüstrie en haarbeteekenisvoor land en volk Sanapjrin BuitenSand Gevatte Koude dringend vereischte. De Vereenlgde Staten zijn momenteel wel in een onaangenaam dispuut ge wikkeld met Nicaragua en Panama en de moge lijkheid zou kunnen bestaan, dat deze vérwik kelingen een ongunstige tendenz uitoefenen op de solidariteit van Noord en Zuid, getuige de hartiigje terechtwijzing van den te Berlijn vertoevenden Argentijnschen minister Gallardo, die zich onvoor zichtig genoeg had uitgelaten dat het Argentinië bitter \veinig kan schelen wat de V.S. in Nica ragua uitvoeren; doch overigens bestaat er wei nig aanleiding voor vijandschap en dit congres zal daarom waarschijnlijk ook wel leiden tot nau were aaneensluiting. (De PoolsiehrLitausclie kwestie opnieuw aan -v dji. oblie. De afwikkeling van het Poolsch-Litausch ge schil is tenslotte niet zoo naar wensch geschied), dat men zo ukunnen spreken van algeheele paci ficatie. Woldemaras heeft onmiddellijk na terug komst in hét Litausch militair milieu een domper gezet op het nauwelijks opgevlamde enthousiasme door te verklaren dat hij zich bij .de verbetering van de betrekkingen met Polen niet wensch te te overhaasten. Zelfs heeft men in de mogelijkheid moeten voorzien, dat een nieuw beroep zal wor den gedaan op Jhr. Beelaerts Van pioklaini en indien diens bemiddeling niet zou mogen 'baten dan zou de Volkenbondsraad zioh opnieuw met .de kwestie moeten bezig houden. Doch voordien zal Polen zich nog eens opnieuw met voorstellen tot Litauen moeten wedden eu afgewacht moet wor den wat hiervan het resultaat zal zijn. Een lichtpunt in deze reeks van tegenslagen is het feit, dat de overeenkomst tusschen Joegoe- slavië en 'Italië met zes maanden is verlengd. In diplomatieke kringen is men nu van meening, dat dit een stap beteèken't op den goeclen weg naar nieuwe onderhandelingen tusschen beide lan den. door Mr. J. J. TICHELAAR. BE HEDENDAAGSE HE JAVA-SUIKER INDUSTRIE. Vergelijkt men hetgeen de industrie nog geen eeuw geleden produceerde met hetgeen zij thans voortbrengt, dan ziet men direct op welk cone geweldige wijze zij is vooruitgegaan. In 1840 "bedroeg de geheele productie ruim 47.000 ton, in 1925 ruim 2.000.000 ton; zij werd dus meer dan verveertig voudig dDeze 2.000.000 ton werden af geleverd door 179' fabrieken, welke uitsluitend gelegen zijn in Midden- en Oost-Java- In het "Westen, d.w.z. bewesten de grens tusschen de voormalige residenties Batavia en Cheribon, vindt men geen suikerfabrieken, evenmin in Rembang en den Preanger. De Javasuikerfabrikant is, in tegenstelling met den beet wortelsuiker fabrikant eu met zijne colle ga's in verscheidene rietsuikerlanden, o.a. Cuba), niet allleen industrieel, doch tevens landbouwer. Hij fabriceert niet alleen het eindproduct, de sui kér ,hij teelt tevens de grondstof, het suikerriet. Zulks maakt uit den aard der zaak het bedrijf ingewikkelder en riskanter. Ingewikkelder, om dat hij moet zorgen de beschikking te hebben ovëï voldoenden grond voor den riet verbouw, over voldoende water voor zijn aanplant; omdat hij een goed landbouwer moet zijn die moet weten, welke rietsoorten voor zijne gronden het meest geschikt zijn, die op den gesehiksten tijd de ver schillende soorten moet weten te planten, die ziek ten en plagen moet voorkomen en bestrijden, die maatregelen met treffen ter verkrijging van vol doend werkvolk, enz. Riskanter is het gecombi neerde bedrijf, omdat de risico voor misoogsten wegens ziekte in het riet, langdurige droogte of te veel water e.a. voor rekening komt van den 'fabrikant. Het riet wordt bijna uitsluitend geplant op geïrrigeerden grond. Zooira de be Volk ins hare rijst heeft geoogst, maakt de onderneming een aanvang met de werkzaamheden in het veld. Om den grond, die gedurende den West-moesson ver zadigd is door water, weer geschikt te maken voor rietcultuur, moet hij eenigen tijd aau zon én wind worden blootgesteld; hij moet uitzomen". Is dé grond voldoende uitgezuurd, aan wordt he riet geplant, hetgeen geschiedt in de maanden Mei tot Augustus. In den regentijd komt, onder normale omstandigheden, het riet tot Vollen was dom: het gaat bloeien; na den bloei neemt het suikergehalte toe en >de tijd voor den oogst 'komt. In den regel valt dit oogenblik twaalf tot vijf tien maanden na het planten. Bij het oogsten gra ven de Tietsnijders de om de stokken opgeworpen aarde open, totdat zij de oude stek hebben be reikt, steken de rietstokken uit, schrapen de aar de van de ondereinden af, kappen'de wortels en den top met groene bladeren (dat zeer gewild voedsel voor het trekvee is) en binden de stok ken tot bundels. Deze worden op de kar of lorrie geladen en naar de fabriek' getransporteerd. Is het riet in de fabriek aangekomen, dan wordt het, na gewogen te 2iju, naar het molenhuis .ge bracht en vervolgens langs den rietcarrier, een soort tapis roulant, naar de molens gevoerd. Deze molens bestaan uit drie ijzeren walsen, waarvan er twee achter elkaar liggen, terwijl de derde er in dezelfde richting bovenop geplaatst is. Het riet- wordt nu tusschen de beide onderste en den bo vensten cylinder doorgeperst en ondergaat deze bewerking nogmaals in een tweeden en derden en than meestal in een Vierden, soms zelfs in een vijfden molen. Zulks geschiedt om zooveel moge lijk sap uit het riet te halen. Het uitgeperste sap, dat langs de walsen naar beneden loopt* wordt opgevangen en gezeeft, teneinde het van de in het sap zwevende kleine rietvezels en vuil te ontdoen. Het sap, dat van de verschillende molens komt, heet ,;,ruwsap". Wat er verder "met het sap ge beurt, haygt af van de werkwijze, welke de fa briek bezigt, Wil zij de witte suiker voor "de consumptie, meestal superieur genoemd,, afleve ren, dan dient de carbonatatie of de sulfitatie; levért zij bruine suiker voor de raffinaderijeu, z.g. ruwsuikér, .dan dient de defeeatieWijze. Van het oogenblik af, dat het riet in de fabriek 1 komt totdat de suiker er uit gaat, wordt er nauw- j keurig gecontroleerd door meting, "weging of op I tanfdiere wijze, iweljke hoeveelheid sluiker jaanlwlejzigi is en waar zij blijft. Trots alle techniek gaat nog steeds een deel van de in het riet aanwe zige suiker verloren, eu waar elk procent milli- oenen guldens be teekent, spant de geheele indus trie zich tot het uiterste in om die verliezen zoovéél mogelijk te drukken. De vervolmaking van de suikerbereiding uit het uitgeperste sa.p vormt het studieveld van de chemici aan het Proefstation voor de Java-Sui- ker-industrie. Dit is evenwel slechts één van de lichamen, waarin de industrie zich heeft geor ganiseerd. Door hare bijzondere positie van Wes- terscphe Nijverheid in 'eene Oosteische kolonie heeft de industrie herhaaldelijk, zij het vroeger meer dan thans, aan allerlei aanvallen en ver dachtmakingen blootgestaan. De fabrikanten kon den zich daartegen slechts gebrekkig verweren,, in de eerste plaats omdat zij meestal niet gehoord* werden en verder omdat zij, als zij gehoord wer den, niet konden spreken namens de industrie,, doch slechts voor zich persoonlijk'. Om in dezen toestand verbetering te brengen werd in 1894 opgericht de vereeniging „Het Algemeen Syndi caat van Suiykerfabrikanten in Ned.-Indië", bij welke vereeniging thans 175 van de 179 fabrieken zijn aangesloten. Naast de twee reeds genoemde organisaties tref fen wij sinds 1920 nog een derde aan, n.l. den J(ava) S(uiker) W(erkgevers)) B(ond). Deze is geboren uit de arbeidsconflicten, die zich in ge noemd jaar in grooten getale voordeden en houdt zich bezig met de regeling1 der arbeidsverhou dingen. Het doel van de J.S,W.|B., bij welken 160 ondernemingen zijn aangesloten, is het be vorderen van eenheid in de arbeidsverhoudingen en arbeidsregelingen in 'de industrie, èn op 'dit gebied heeft hij in den korten tijd van zijn be staan reëüs veel tot stand gebracht, hetgeen zon der twijfel niet weinig heeft bijgedragen tot .jen tegenwoordigen rustigen gang van het bedrijf. Eene vierde organisatie, n.l. de vereeniging ,-,V(ereenigde J(ava) S(uiker) P(roducenten))", i« ontstaan als gevolg van de benarde omstaniiglhe^ den waarin de industrie in de laatste oorlogsjaren verkeerde. De noodzakelijkheid om den Suikerver koop oentraal te doen geschieden, heeft den stool gegeven tot deze vereeniging, welke in Nederland gevestigd is. Zij verkoopt de suiker welke ioor hare leden wordt geproduceerd, voor gezamenlijke rekening. Feue audere, eveneens in Nederland' gevestigde organisatie is de Bond van Eigenaren van Nederlandsch-Iniische Suiker Ondernemin gen). Het besefv dat het zeer gewensoht was, dat de eigenaren der ^suikerondernemingen, die hoofd zakelijk in Nederland of elders in Europa verblijf houden, zich vereenigden in eene organisatie hui ten Indië, riep den BB-N-LS©. in het leven; daardoor zijn zij voortdurend in staat over alle principieeele, de suiker rakende vraagstukken, van gedachten te wisselen, en kunnen de belangen der industrie ook in Nederland worden bepleit daar waar zulks noodig of gewenscht is. Buiten bovengenoemde vereenigingem behoort ook genoemd te worden de Bond van geëmploy eerden bij de suikerindustrie eu aanverwante ba-, drij ven in Ned.-Indië, meer algemeen bekend ondier dan naam: „De Suikerbond". Deze uit ruim 1800 leden bestaande vereeniging stelt zich ten doel} de behartiging der financiëele eu algemeene be-!, langen van de geëmployeerden op suikeronderne mingen, welke met de suikerindustrie in nauw verband staan. Zij is eene vakvereeniging, mpt welker bestuur de Java Suiker "Werkgevers Bond overleg pleegt omtrent algemeene regelingen, wel ke betrekking hebben op de arbeidsvoorwaarden van het Europeesch personeel. Eene vakvereni ging van het Iulandisch personeel op de suiker fabrieken bestaat niet. Hetgeen daarvoor onder' dien naam vroeger wilde en ook nu nog !wil door gaan, is feitelijk slechts een onderdeel van ie revolutionair-communistische organisaties in In dië. Dergelijke „vakvereenigingen" zijn dan ook door de werkgevers nimmer beschouwd als ver tegenwoordigsters der Inlandsche weidtnerners, on der wie zij trouwens slechts een zeer gering aan tal aanhangers hebben kunnen vinden. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrij dag1 20 Januari, onder voorzitterschap van den. Edelachtbare. Heer P. Kikkert, Burgemeester, Secretaris A. Sloof. .1 Aanwezig alle leden. Iln zijn opening uit de/ voorzitter die beste wenschen voor de Leden met hunne gezinnen in het jaar 1928. Wlanneier wij. lean 'terugblik werpeln op het afgieloopen jaar, kunnen we ons verheugen over het gunstig perspectief, wat den tuinbouw aangaat. Wel heeft de opbrengst der zomörproducten niet aan de gestelde ver wachtingen beantwoord, maar toch mag naai aanleiding der huidige prijzen de verwachting gekoesterd worden, dat het jaar '27—'28 een voorspoedig jaar zal zijn, wat aan dei vermeer dering der bloei onzer gemeente zal meewer ken. Enkele der voornaamste raadsbesluiten wer den gereleveerd, waarna voorzitter de mede werking dér Raad inroept tot behartiging der belangen der gemeente. Door den heer Mulder wordt, als oudste raadslid de wenscih beantwoord, waarbij deze zegt, zeker de tolk der Leden te zijn als hij: voorzitter wederkeerig met de zijnen het beste toewensch. Wat de samenwerking betreft, ge looft spreker zeker te kunnen getuigen, dat bij 'allen de overtuiging bestaat het algemeen be lang te dienen. Echter moet hij tem zeerste be treuren het fieit dat het College van B. on W'. in 1927 met hiet voorstel kwamen de 5e leerkracht af te voeren, wat door spr. een zwarte vlek in de geschiedenis genoemd werd. Spr. herinnert den voorzitter aan diens be lofte, dat hij steeds paraat zal blijven ten aan dien van bet onderwijs. De heer Hart beeft een opmerking naar aanleiding der notulen. Volgens deze heeft de heer Hart inzake die begrafenisrechtien giezlegd, dat na 15 jaar de gmvein aan de gemeente zou den komein. Dit veneischt eemige aanvulling. Hij ging met hot voorstel van B. en W. ac- coord, mits bij de termijn van 15'jaar dezelfde gelegenheid bestaat, deze termijn* te verlengen De inotuliqn werdien hiermede aangevuld, ter wijl de desbetreffende bepaling zoo nog niet aanwezig, in do verordening alsnog zal worden opgenomen. Medeideieling wordt gedaan van een schrij- van van Ged. Staten, dat van een schrijven, der gemeente Koedijk inzake het wegenplan met belangstelling is kennis genomen. Zonder toezelgging te doen, zal men toch indertijd op het gedane voorstel terugkomen. (Betreffende eeln weg Hl. H. Wiaard— Zuidscharwoudie—- Koedijk) j Een schrijven van den Min. van Onderwijs; om ee(n tijdelijke leerkracht te benoemen zom- der de. keuze te moet,en "bepalen tot ©en wacht gelder. Schrijven van don Min. van Binnenland schte Zaken on Ged. Statiën, waarbij subsidie wordt toegestaan, elk tot leen bedrag van 30 pCt. van het uit te koeren arbeidsloon en werkver schaffing. Op de vraag van don hoer Hart leest! voorz. de voorwaarden, waarvan de voornaam ste is, dat ge)en hoogier loon uitgekeerd mag, worden van f2.50 peir dag. Goedkeuring van G|ed. Staten op de wijzi ging begrafetnisnechten en wijziging reglement Burg. Armb. en op da Kasgeldleoning, groot f 10.000. Schrijven van Gteld. Staten, dat zij zich stel len op hot standpunt van B|. en. W. waar deze van oordeel waren, dat die verpleegkosten van de minderjarige N'. Delver voor rekening dier. gemeente Zijpe komen. Schrijven van do hoeren Stuffers, P. Geus Cz., P. Stam M|zt. en J. Plooger, dat zij hun benoeming als lid van de commissie tot wering, van schoolverzuim aannehron. Alle stukkon voor kennisgeving aangenomen Van de caféhouders was het verzoek inge komen het sluitingsuur voor de café's op Za-i terdag en Zon- en feestdagen op 11 uur te bepalen. Waar door het handhaven der zorraetyd de café's in den zomer al roeds om 11 uur offi cieel© tijd sluiten ten de Burgemeester met het toekennen van permissie om later te sluiten, al reeds oen zoo ruim mogelijk standpunt in neemt stellen B:. en Wl. voor hierop afwijzend te beschikken. i De heer Commandeur kan zich er wel nfee vereenigen als de bepaling alleen geldt voor ld en Zondag, omrode vele jongoas juist naar Alkmaar gaan, waar het om 11 uur sluiten is. De hoer Hart is wiel voor het verzoek, mits aangetoond wordt, dat men werkelijk voordeel zal gen neten. Hij vindt het dan voor de be langhebbenden leen broodkwestie. Anders gaat hij met B. en W. moe. Waar zomers de bepa ling practisch al bestaat, en er in den winter om de 14 dagen uitvoering is, waardoor slechts V4 gedeelte van de Zondagen overblijft, zal de heer Mulder te|gen het verzoek stemmen. Wefch. Jb. Visser ziet in het verzoek een belang- van enkelen, waarop Hart opmerkt, dat wij even goed voor die menschen hun belang moeten opkomen len als het geld nu toch ver teerd wordt, houdt spr. bet liever in de ge meente. De beier Groten weet van ouders, dat zij hun kinderen liever op het dorp weten als ra de stad, waar later gesloüen wondt, om welke reden men daarheen trekt. Het voorsteil Commandeur wordt aangeno men met 4—3 stentoen. Tegen beide wethou ders en de heer Mulder. Verzoek van de Nied. Politiehoridenvsreem. om toetreding als begunstiger (min. contribu tie f 10— per jaar) wordt afwijzend op be schikt. Verzoek van J. Spaans, sub-correspondent der arbeidsbemiddeling, den lijnwerker A. Zee man te verplichten arbeiders te nemen over het correspondentschap der Arbeidsbemidde ling. Waar dit verzoek aan het verkeerde adres is gericht en uit dat verzoek niet voldoends blijkt, welk feit wordt bedoeld, wordt voorge-' steld en aangenomen deze zaak door de com missie van toezicht te Laten onderzoeken. Mededeeling van Ged. Staten, dat zij hunne beslissing ten aanzien, van da begrooting 1928 hebben verdaagd. Advies van de Ver. van Nied. Gemeenten), inzake borgstelling bij de aanbesteding van werken. Beide voor kennisgeving aangeno men. Verzoek van de muziek vereen. „Aurora" om' subsidieverhooging; de vorige vergadering we gens staking van stemmen aangehouden. Voorstel B. en W. luidt: f 200— subsidie, waarvan een gedeelte moet worden besteed om) de schuld te 'delgen. i Vooraf wilde de heer Mulder een enkel woord richten tot weth. Wi. Visser voor diens, houding bij de vorige stemming. Wann|eer prea, advies van B. en W. bij een voorstel op dei' agenda wordt geplaatst moet hij ten zeerste betreuren, als by de stemming de meening van één der wethouders geheel gewijzigd is. Hier door heeft een praseadvies in het geheel geen waarde meer. j Weth. W. Visser verdedigt met op te men ken, dat hij de mieiening is toegedaan, dat een' subsidie aan een dergelijke vereeniging miet overgroote meterderheid moet worden toege kend. Overigens heeft in deze zaak aan den; voorzitter alreeds zijn texcuus aangeboden. Hieruit concludeert de heer Mulder, dat ook thans de heer W'. Visser heel waarschnlijk niet zal meewierkefn. Hij merkt op, dat toch, wel meer belangrijke besluiten met een kleinte meerderheid zijn genomen on. Waterleiding en Woningbouw, beide miet 4—3. Weth. W. Visser vindt dat heel iets anders.. De heer Hart zegt, een eerlijk tegenstander, altijd te kunnen respecteeretx Hij is echter, ook ten zeerste over deze houding ontstemd. Bij de wethoudersvterkiezing heeft hij het baan tje niet altijd even gemakkelijk genoemd, maar; zooals weth. W. Visser in deze zaak' heeft1, gehandeld, heeft hij absoluut geen blijk gege ven iemand te zijn, .die weet wat hy wil. Ergens voor te stemmen, als reeds ©en miee- derheid bestaat, in tenslotte met alle wlnderaf meezeilen, .en probeeren bij diie meerderheid', in het gevlei te komein. Spr. geeft aan den, heer Visser den raad bij den aanvang van zijn periode als wethouder geen struisvogel politiek te voeren. Weth. W. Visser bedankt den heer Hart. voor diens compliment ien zegt leergeld te heb ben gegeven. i Voorz. aoht dezie kwestie thans genoegzaam besproken en gaat tot stemming over. Voor de heeren Hart, Mulder en Weth. Jb. Visser. De overigen tegen. Benoeming lid van de Commissie van Toe zicht op het lager Onderwijs. Bienoeoid met 6 stemmen de heer S. Smit; met 1 stem blanco. Als kachelaanmaker wordt tijdelijk benoemd, de heer J. de Vet. I Alsnu is het woord aan den heer 'Hart, welke, heeft verzocht iaën tweetal vragen te mogen, stellen, waarvan er één is vervallen, aangaande de loonen in de werkverschaffing door de be spreking bij den aanvang van de vergadering. Bij de laatste winter heeft spr. opgemerkt en daarover ook vele klachten ontvangen, dat toen aan de gladheid van de wieg niets of zoo goed als niets is gedaan. Waar meermalen in comité toezegging is gedaan, dat hiervoor gezorgd zou worden, moet spr. helaas constateeran, dat meh in gebreke is gebleven of de genomen maatre gelen niet goed zijn geweest. Oindertusschen heeft hij reeds een onderzoek ingesteld en 'is: hem door iemand de toezegging gedaan, dat bedoelde persoon voor f6 per keer met paard, en wagen zand wil strooien, wat zeer geschikt; kan worden genoemd. Voorz'. vraagt wat eigenlijk de bedoeling vajn, den Raad is geweest. Door B. en W. wai gezorgd, idat er zand in de gemeente was, wat; de menschen kondien 'halen, zoolang de voor raad strekte,. Van dat zand is nog over. Of! verlangt men een strengere toepassing van dé politieverordening, waarbij ieder verplicht is, zelf voor zijn e,rf zand te strooien? In den breedte wordt nog over dezie zaak uitigewijd zonder dat nieuwie gezichtspunten wosc den geopend. Tenslotte zal mem 'de zaak na-, der in overweging nemen, waarna de voorz. tot sluiting met dank aan de Pers voor haar, gewaardeerde medewerking ook gedurende het afgeloopen jaar, overgaat. Uit den Omtrek OUDE NIEDiORPl. Bij beschikking van Z.Etxc. den Minister van Oorlog, is aan den heer J. Baran, dienstplichtige van de lichting 1924 voorgoed vrijstelling Ver leend wegens kostwinnerschap. OUDE NIEDORP;. Het woonhuis, vroeger bew;oond door wijlen den heer C. Keesman, thans eigendom van den heer Ursem, is gekocht door Mej. de Wiedt Q. Helder. ZIJDEWIND'. Het woonhuis, annex manufactuurwinkel, eigen dom van Mej. de wei. P. Trompt, is overgegaan op naam van "den heer P. Tromp Jnz. -SINT PANCRAS. Vergadering van de Voetbalvereen. „Vrome" op Vrijdag 20 Jan. in het lokaal van den. heer Gerritsen, onder leiding van den heer Klooster boer. Na opening eh imotulen, volgde mededee ling en. 1 In verband hiermede wordt een aanbieding, voorgele zien van die firma H. J. Schad'd om de leden te verzekering. Naar aanleiding hier van wordt voorgesteld de gelden, welke m het reservefonds werden gestort, te bestemmiaq, voor verzekeringspnèmie. Algemeen goedgevon. Iden, waardoor die leden een uitkeering gewaar borgd wordt van f 10 per week. Besloten werd den gezelligen avond te or- ganiseeren op Woensdag 28 Februari. Het aftredendie bestuurslid de heer P. Ko ning werd herkozien. Hierna sluiting. I 1 EET VISCH. Er wordt te Rome een campagne gevoerd ten gunste: van het gebruik van visch als volks- voedsel, teneinde den invoer van het b uiten- landsch vleesch te verminderen. Het ligt inj de bedoeling dien schoolkinderen, gratis een. kilogram visch te verstrekken. 1 PRINSES HEK,Mi NB. De gemalin van den ex-keizer, prinses Hermin^ is te JBerlijn aangekomen en heeft haar intrek ge nomen in de voor haar gereed gemaakte woning in het Niedlerlandische Palais, dat Unter den Linden gelegen is. -Men herinnert zich, merkt het „Hbld." op, dat ove rdeze zaak een heftige strijd in de pers is .gevoerd, daar men er in republikeinsche krin gen ernstig bezwaar tegten heeft, dat prinses Her mine in dit keizerlijke paleis resideert. DOOR GAS GESTIKT. Een tweede officier en een matroos van het tankschip „Daghestan" zijn te 'Balikpapan, dood bij het benzinereservoir gevonden. Waarschijnlijk' zijn zij door de uitstroomende gassen gestikt. Griep en I rif I uenza geneest men met wettig beschermd tegen vervalschi ngen In Buisjes van 2.5 -4-0 en 75ct. 1,111 in 1 nut BIJ APOTH.EM DROGISTEN Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling Spreker den Heer Dhr- CRAMER, Lid 2e Kamer. Onderwerp „Mahatma Gandhi en Indië", met lichtbeelden. Aanvang 7.30 precies. Entfée f0.25. Leden en Donateurs fO.10.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2