NIEUWE i (Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Donderdag 26 Januari 1928 37e Jaargang Buitenlandsch Overzicht Stemmingsbeeld Groentenland „De Tuinbouw" te Sint Pancras No 11 IMTERC. TELEPHOOM 52 MMiEDIJkËR COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementspr ij s per 3 maanden f 1.15 g Redact.-Uilg. J. II. HEIZKH - linreel IVoordscharwoude Advertentiën van 15 regels 75 oent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Nadruk verboden. .'Een Fransch diplomaat uit Napoleon's tijd heeft gezegd, dat de woorden er zijn om de gedachten te verbergen. Ik weet niet, of president Coolidge daaraan gedacht heeft, toen hij op het Pan-Ame- rikaansche congres te Havanna zijn groote rede hield. Maar het is zeker, dat het lezen van die re de de herinnering aan die woorden telkens oproept Aiqerika is democratisch, zoowel het Noorden als Zuiden. De macht is er uiting van den volkswil. Elk betoog, dat zich tegen dit beginsel verzet zou pp een Pan-Arfierikaansch congres op feilen te genstand stuiten. De Vereenigde Staten werden er echter van ver dacht het met de democratie buiten de eigen lands grenzen zoo heel nauw niet te nemen. Het is nu de vraag, of ze dat binnen die grenzen wel doen. Maar dat is een vraag, die de andere Amerikjaan- sche staten maar matig kan interesseeren. Die andere vraag, of ze het buiten hun grenzen doen, interesseert die staten in hevige mate. Want het antwoord daarop beslist tenslotte over hun vrij heid. De groote Noord-Amerikaansche republiek beschikt, over zoo geweldige macht, dat de Mid- deu-Amerikaansche republieken feitelijk van haar goeaen wii en van de ernst, die zij met de vrijheid maakt, afhangen en dat zelfs een deel van de Zuid- Amerikaansche republieken op ernstige wijze door haar imperialisme in haar vrijheid belemmerd zou den worden. Het is dus voor de Vereenigde Sta ten, willen ze de goede verstandhouding met het overige Amerika niet verstoren, zaak, hun imperia lisme zoo goed mogelijk te verbergen. En hoe zouden ze dat beter kunnen doen, dan door een lofzang op de democratie en de vrijheid, waar achter dat imperialisme kan schuil gaan. President Coolidge heeft dat begrepen en ge zegd, dal een valk beter in staat is zich zelf te regeeren, dan wie ook er de regeering over mocht hebben. Bravo. De andere Amerikaansche staten konden gerust zijn. Of ze zich nu de zaak van Haïti en Panama en Nicaraqua niet meer herinneren. Een voorgestelde resolutie zou doen vermoeden van wel. Maar president Coolidge heeft immers gezegd, dat een volk zich zelf moet regeeren en dat onze republieken nooit geleid worden door een dier beweegredenen van overheersching en beperking van de bewegingsvrijheid, die in andere tijden en op andere plaatsen noodlottig geweest zijn voor vrede en vooruitgang. Daar kan Amerika het mee \doen. (Europa ook? Want dat „die op andere tijden en top andere plaatsen noodlottig geweeslt zijn voor vrede en vooruitgang," is ongetwijfeld een „Seiten- Jiieb" voor Europa's hoofd. Het zal er zich web licht zoo heel veel niet van aan trekken. Bij ons is de democratie den laatsten tijd een beetje ,jn discrediet. En men verheelt in uitgebreide kringen zijn instemming niet met Mussolini's uitspraak, dat niet het volk, maar de sterkste en brutaalste de macht moet hebben, dat niet het recht, maar het geweld heerschen moet. In het nationale leven klinkt dat nog wat vreemd maar in het internationale zijn we aan dit beginsel wel gewoon. En daarom, omdat het het leven in zoo'n volstrekten zin overheerscht, hebben de ar bitrageverdragen en anti-oorlogsovereenkomsten ook zoo geringe practische beteekenis. Engeland is zoo eerlijk geweest dat te Genève te erkennen. En het herhaalt thans die erkenning in het me morandum, dat het aan de Veiligheidscommissie van den Volkenbond heeft toegezonden. Mooi-op- gestelde verdragen helpen niet, meent de Engelsche regeering, het komt op het aanvaarden en uitvoe ren van de bepalingen aan. Toch durft ook Enge land blijkbaar aan het optimisme, dat we op weg zijn naar den eeuwigen vrede en van het geloof in de verdragen, niet heelemaal afstand doen. Zoo algemeene arbitrageverdragen en soortgelijke over eenkomsten geen waarde hebben, omdat ze toch niet gehandhaafd worden, aan de beteekenis van dergelijke verdragen tusschcn twee staten gelooft de Engelsche regeering wel. Er moeten veiligheids verdragen gesloten worden om tegen bepaalde ge varen in speciale gebieden te waken als de 'Lc| carno-overeenkomst, verdragen, die iederen staat de noodige garanties zullen verzekeren in dat ge bied, waar zijn voornaamste belang en dus zijn voornaamste gevaar ligt. Men is geneigd te vragen, of die dan, £ls het er werkelijk op aan komt, wel gehouden en- (ge handhaafd zullen worden. En onwillekeurig dringt zich de gedachte op, dat er wel wat veel eigenbe lang in het spel is, wanneer Engeland de veelzijdige en algemeene tractaten zoo minachtend beoordeelt en voor de tweezijdige speciaal zich warm maakt Het Britsche wereldrijk wil zich niet algemeen binden, kan' dat wellicht ook niet. Maar waar om dat dan niet eerlijk gezegd? Is het ook, omdat de woorden er zijn om onze gedachten te ver bergen? Het is niet enkel in het internationale politieke leven, dat deze regel zijn kracht toont. Ook in de binneniandsch.e politiek wil men maar liever het niet ailijd zoo zeggen, als men het bedoelt,. De diplomatie is er niet minder noodig. Dan heeft het Duitsche centrum wel heel duidelijk onder vonden. De pas bijgelegde twist tusschen Dfy Marx, den rijkskanselier en Stegerwald, de leider der vakvereenigingen, heeft getoond, hoe vijandig 'de rechtsche en linkervleugel vau deze partij te genover elKaar staan. De aanval van Imbusch, de leider der Katholieke mijnwerkers, op de recht sche oriënteering der Centrum politiek heeft het opnieuw bewezen. Zal ook deze oneenigheid met een oneenigheid der linkervleugel eindigen? Het binnenhalen der schoolwet eischt voorloopig nog het voortduren van de coalitie met de Duitsch nationalen. Maar daarna? Ook de Duitsch-nationa- len zullen wellicht hun eischen gaan stellen. De •benoeming van generaal Groener tot rijksweerminis- ter is een nieuwe strop door hun rekening. De ver kiezingen zuilen ongetwijfeld beslissen. En die schijnen dan de linker groepen wel de beste kan sen te beloven. Onze kooplui wijden in deze dagen hun aan dacht speciaal aan Duitschland. Nu niet alleen, wijl daar dezen winter het hoofdafzetgebied van ons winter-koolproduct wordt gevonden, er is noig| een andere reden. In Elberfeld wordt éen internationaal congres van groenten en aardappelen-handelaars gtehou- den; daar komen afgevaardigden van regeermgen; en van nationale en plaatselijke organisaties sa men. Daar in Elberfeld wil men den internationa len handel in groenten en aardappelen eens gron dig bekijken, men hoopt te komen tot hetere toestanden. Aan de orde zijn de volgende punten; allereerst het internationaal spoorwegverkeer, nog al van belang, met het oogt op het bederf waar aan voornoemde artikelen spoedig blootstaan. Dan staat op de agenda „standaardiseeringi van waren", men bedoelt hiermee iets in 't leven te roepen, dat de goederen keurt en vbn quali- teitsmerk' voorziet, t Komt overeen met het streven van het Uitvoer Controle Bureau, hier in particuliere handen, elders zorgt de Staat hiervoor. 'Dan wil men onreëéle elementen uit dien handel uitschakelen, zoo schadelijk voor den bonafiden kooper en verkooper. Öok over de verpakking wil men een woordje gaan sprekén, en tenslotte staat voor ons Hol landiers het meest urgente punt op de agjenda: het vaststellen van internationale handelsvoor- v'aarden, alsmede de beslechting van geschilled door scheidsgerechten. Zal Elberfeld ten opzichte van beide laatst genoemde punten de zoo giewénschte oplossing brengen Internationale handelsvoorwaarden bestaan er in den gfoentenhandel niet. Nu doet zich het ge val voor, dat men waar deze ontbreken, zich óf zonder eengige voorwaarden behelpt óf zonder meer de Duitsche handelsvoorwaarden acoepteert. Er heerscht ten dezen opzichte nog een won derlijken chaotischen toestand. Hoeveel kooplui handelen zonder eenigte overeenkomst? Nu is het gelukkig, dat er nog vertrouwen bestaat, handeldrijven 2onder vertrouwen is niet mogelijk. Een zakenrelatie van jaren her tusschen twee firma's kan op zoo'n vertrouwelijke basis berusten, dat geen van "beide partijen er ook maar een oogenblik over denkt, om nu eens spe ciale conditiën te gaan vastleggen. Dit zijn de zeer gewenschte zakenverhoudin- gen, indien dit regel ware, het Elberfelier con gres zou overbodig zijn. 't Is echter in de practijk lang niet zoo, en het gemis aan een behoorlijke rechtsbasis, wei- geformuleerd in niet voor tweeërlei uitlegging vatbare handelsvoorwaarden, doet zich meer dan eenmaal pijnlijk gevoelen- Een eenzijdige vast- stellling hiervan als tot heden dikwijls voor kwam, voornamelijk van Duitschen kant, in de zoogenaamde Berliner Bedingungen, is voor deD Hollandsehen exporteur onaannemelijk. Men verlieze niet uit het oog, dat eventueielo geschillen altijd op grond van de handelsvoor waarden worden berecht, die vormen dén hoek- steeen. En als men nu daar nog bij rekent de to taal verkeerde wijze, waarop de soheidsgerecht|en die over de geschillen moeten oordeelen, zijn samengesteld, is de onhoudbare toestand ten volle geteekend. Die scheidsgerechten toch worden uit Duit- sehers gevormd, die zich wel moeten laten vont- lichten door de rapporten, door beëedigde deskun digen, natuurlijk ook Duitschers, samengesteld. Vat men nu dit alles samen, dan is de uit- sprahk niet te stout, als men zegt: de buiten- landsehe verkooper is bij conflict aan de ge nade van de Duitschers overgeleverd. Als daaraan nu eens een eind gemaakt kon worden, zou te Elberfeld uitnemend werk zijn verricht. Wie het bovenstaande goed gevolgd heeft, kan ook hebben opgemerkt, dat aan de StaniariseerineJ Van (goederen groote waarde moet worden toege kend .'t Is eigenlijk een keten van bij elkaar hoo- rende schakels, goederen-oontróle, handelsvoor waarden, scheidsgerecht. Nu Elberfeld tot het verleden zal behooren„ als dit artikel verschijnt, mogen we ook het) gevoelen van onze exporteurs over deze punten weergeven. Ook zij zien duidelijk het verband tusschen deze dingen. Is het wonder, .dat onze kooplui hoe langer hoe meer in hun eiglen welbegilepen belang voorstanders worden van het U. C. B. Zie, 't moet zóó worien, dat het U.C.B.-merk den buiten! andschen afnemer volkomen prima kwaliteit waarborgt en tevens den verkooper recht geeft op onverkorte tegenprestatie van de zijdfe van zijn afnemer. De controle moet daarom aan redelijke eischen voldoen, ook hier zijn We nog lang niet, waar weiwezen moeten. In de aard appelcampagne is het een zaak van onmogelijk heid ,dat de enkele ambtenaar al 't werk afkan. De controle heeft in de practijk gefaald, 't is veel beter den waren toestand bloot te leggfem, dan de werkelijkheid te verbloemen. Niemand is met dit laatste gebaat, allerminst het U. C. B., dat slechts bij afdoende controle aan zijn bestemming voldoet. W;il men aan het merk grooter beteekenis toekennen of toegtekendl zien, dan moet men de consequentie .durven aan vaarden. Nu ontbreekt dit inzicht niet. Zoo mag 'b.v. aan de veilingen van den Vierbond geen bokken- kool geveild worden, we zouden dit product-euvel tot de verborgen gebreken kunnen rékenen- Ge lukkig komt het nu niet voor. Is het nu onredelijk te vorderen, dat op „bok" goedgekeurde kool door het U.C.B. ook wordt ge garandeerd Dat indien eventueel zou blijken, dat de goedgekeurde, van label voorziene partij, toch zeg 10 pCt. bokkenkool bevatte, het U. C.B. voor die 10 pCt. aansprakelijk zou zijn? Of wil men zulks niet. is het dan onredelijk lat de kooper minstens schadeloos wordt gesteld door de veiling, waar werd gekocht Of door het U. ?C.B. of door de betrokken veilingsvereeniging Slechts bij aansprakelijkheid zoo schijnt het ons kan het U.C.B. behoorlijk functioneeren dan zal aan de controle óók de noodige atténtie worden geschonken. Want wil men den handel behulpzaam zijn met het U.C.B., dan moet eerlijkheidshalve men ook durven zeggen "t goed ie door ons gecontro leerd, t wijfel is uitgesloten. Indien wij niet goed controleereu, ziju we zelf en de veilingsvereeni- ginglen de dupe. En is men huiverig, deze consequentie te aan vaarden, dan zeggen we, indien ge aan eenig artikel, wat de qualiteit betreft, twijfelt, wel nu weiger de label. Niets is eenvoudiger. Maar ge bereikt er door, dat de goederen met het merk voorzien, dan ook als eerste kwaliteit moeten worden aangemerktt. Van groot belang zou een 'dergelijke wijze van handelen zijn, waar Tiet de vroege aardappelen betreft. Het U.C.Bemerk 'dreigt juist in en door de aardappelcampagne in miscrediet te geraken, 't Is van algeheeie bekendheid, dat in 't vorig, seizoen tal van halen met label U.O.B., bij aan komst in 't butienlaud, een rottende inhoud ble ken te hebben. Dat mag niet voorkomen. Ook bij aardappelen zou mén van verborgen gebreken kunnen spreken. In den veehandel gekit de regel, door de wet gesanctioneerd, dat in ge val van verborgen gebreken, de koop ongedaan wordt gemaakt. Nuvragen We als aardappelen besmet ziju door ziektekiemen, is dat geen verborgen gebrek? Ta, de vraag mag gesteld, of in vele gevallen de verkooper-bouwer wel vrij uitgaat? Hoe 'dikwijls toch wordt het voorkomen van de eerste ziektever schijnselen gewoonweg verzwegen, men rooit bij 't leven en Wentelt de groote risico op 'den niet- wetenden koopman af. Hoevele duizenden gul dens zijn door deze wijze van doen in 1927 door den handel verloren? Welnu, ook hier is het o.i. alleszins billijk, dat maatregelen genomen worden. Als eenmaal aardappelen voor het Tl .C.B. zijn goedgekeurd^ moet de koopman ook gewaarborgd zijn voor .ie kwaliteit. Ook hier moeten U.C.B. en veilingsVèreeniging de consequentie aandurven. Twijfelt men, 't mid del is zeer eenvoudig, men weigere de label en geve 'den kooper recht op koopvernietiging. Wie zonder label toch accepteert, neemt daar door tevens de risico op zich. WO weten, dat we hier een zóer ernstige zaak) aan de orde hebben gesteld. Vroeg genoeg, om er eens over te denken. Dat deze dinglen onder de oogen moeten worden gezien, staat voor ons vast. Aan de veilingen gaat 'tkalm. De prijzen blij ven als de vorige week ongeveer op dezelfde hoogte. De deensche witte kool wordt nog weinig aan gevoerd, rood en geel echter voldoende. Het weer is nu slecht voor het product, nu er aan de kool weer heel wat werk is en blijkt tevens, dat tal van partijen niet houdbaar zijn. De jaarvergaderingen van de tuinbouwvereeni- gingen worden gehouden, te Zuidséharwoude en Broek is dit reeds geschied. Uit het persverslag van de vergadering te Zuidsch ar wonde gehou den, blijkt dat de toestanden van vele tuinbouwer» tot op heden ver van gunstig was. Er zijn harde waarheden gezegd aan 't adres van het gemeen tebestuur; we kregen den indruk, dat dit is ge daan op hoop van beter. Moge die hoop niet beschaamd worden. Broek 'heeft na de gewone jaarvergadering nog een feestavond gehouden, wijl Groentecultuur 25 jaar 'bestaat. .We vernamen, "dat het een recht gezellige, feestelijke bijeenkomst is geweest. Verdér weten we niets, men feiestte „en familie"; ieder is haas in eigen huis, dat moet zélfs de critische pers erkennen. Jaarvergadering van de vereeniging „De Tuin bouw" cp Dinsdag 24 Januari in het café van den heer Gerritsen, onder leiding van den heer Cu Kloosterboer. Hoewel het gewoonte is, aldus voorz. in zijn openingsrede, op een Jaarvergadering een uitge breid overzicht te geven van het afgeloopen jaar. 700 wil iü, met het oog op de te houden causerie door den Hoofdinspecteur der Belastingen, volstaan met een kort welkom, waarna de notulen werden gelezen en goedgekeurd. Uit het Jaarverslag van den Secretaris stippen we aan, dat het ledental is teruggeloopen van 241 op 232, hoofdeakelijk door uittreding van buiten gewone leden. Samensteller dezes wil zich ont houden van beschouwingen in de toekomst naar aanleiding van de economische toestanden van het oogenblik, daar meermalen is gebleken, dat de- uitkomsten contra zijn. H;ij eindigt met den 'wensch, dat 1928 een voorspoedig jaar moge zijn. Uit de rekening van den Penningmeester bleek een ontvangst van f 1807.82, een uitgaaf tot een bedrag van f1880.46. Nadeelig saldo f72.64. Bezit 6der vereeniging1 f2952.77. Naar aanleiding van heti één tiende j> roe ent van den betaalmeester, merkt de heer Gerritsen op, dat volgens de rekening in het afgeloopen jaar over 13 maanden het één tien de procent is ontvangen, wat geen zuiver beeld geeft over het boekjaar. Overigens werd de reke ning in volkomen orde bevonden. Door den voorz. wordt rapport uitgebracht over het onderhoud met den Inspecteur der Belastingen waarvan het resultaat was, dat door den Hoofd inspecteur een korte beschouwing zal worden ge houden. Besloten werd de salarissen en presentiegelden op dezelfde bedragen te handhaven. Thans werd het woord verleend aan den heer 'Koldendorf, Hoofdinspecteur der Belastingen te Alkmaar. Deze begint met te wijzen op de moei lijkheden van de aanslagregeling ten opzichte van Land- en Tuinbouw, welke moeilijkheden door hem ook in zijn vorige inspectie zijn ondervonden. De- ze moeilijkheden zijn ontstaan bij de invoering van j de Wet op de Inkomstenbelasting 1914, waarbij i 'een ieder gedwongen werd, zulke maatregelen te nemen, waaruit zijn inkomen kon worden vastge- steld. Voordien hadden de landbouwers zich nim mer met de fiscale wetten behoeven te bemoeien, in tegenstelling met degenen, die vielen oqder de Wet op de Bedrijfsbelastingen van 1893. Zoodoende 'is de landbouw feitelijk een jaar of tien op achter, waarbij nog het feit, dat deze aanslag nog inge wikkelder is geworden, doordat vele andere hef- I fingen op dezen aanslag zijn gebaseerd. Als punt van uitgang, wanneer uw aanslag wordt vastgesteld moeten worden genoemd de bronnen, waaruit in- komen kan worden genoten, te weten onroerend goed, roerend kapitaal, arbeid en periodieke rech ten. Zijn nu op 1 Mei dezelfde bronnen aartwez/ig 'als het vorig jaar, zoo wordt uw aanslag vastge steld naar het inkomen dier bronnen over het af- geloopen kalenderjaar. j Met enkel voorbeelden wordt deze bronnen- 1 theorie nog verduidelijkt. Verder is noodzakelijk een grondige kennis van boekhouden en van de wetten. Hoewel het boek houden in wezen gemakkelijk is, is het gebleken in de praktijk nogal moeilijkheden op te leveren. Door velen in den landbouw wordt volstaan met het bijhouden van een bedrijfsrekening alleen, zoni- fler rekenin gte houden met privérekening en -uit- \gaven voor aankoopen tot verbetering van on roerende goederen. Echter wil spreker nog opmer ken, dat men niet teveel bewijskracht toekenne aan een boekhouding. In dit verband wees spreker öp een arrest van den Hoogen Raad, waarbij deze een Raad van Beroep in het gelijk stelde, welke het resultaat eener boekhouding niet aanvaardde, daar men twijfelde aan de juistheid dier gegevens. Om nu uit alle moeilijkheden te geraken, geeft spr. in overweging om allen op dezelfde wijze aanteeke- ningen van ontvangsten en uitgaven te houden en j deze in handen te stellen van daartoe aangewezenl j personen, welke vervolgens de boeken bijwerken. Door de betrokken commissie zal daarop aan de inspectie advies kunnen worden gegeven. Hij noemt als voorbeeld Hoogezand, waar men op vkleine schaal begonnen, thans ruim 900 aangeslote-

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1