ir Hike Breijer'Sg Spotkoopjes PUROL bij Brand- en Snijwonden Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Zaterdag 28 Januari 1928 87e Jaargang Firma R. J. HOUWING Phot. Atelier Arpèd Moldovèn Groote Speciaal Corsetten - Magazijn No 12 interc. telephoon NIEUWE LAAGERIJOR COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprij s per 3 maanden f 1.15 Redact.-Uitg1. J. II. KEIZER - Rnreel IVoordscharwoude Advertentiën van 15 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever TOB HOOIT. VERSLAPPING. Twee menschen in dienst nemen, om het werk van één man te ver richten is een misdaad tegenover de maatschappij. Henry Ford. Het bovenstaande citaat, uitgesproken door den overbekenden automobielfabrikant, die thans weer zooveel van zich doet spreken, omdat hij een groot deel van zijn vermogen heeft besteed, om! een nieuw auto-type te doen creëeren, waarmee hij de wereld denkt gelukkig te maken; dit citaat is kenmerkend voor den man, die zulke resultaten heeft bereikt als hij met zijn moderne productie wijze. Het is van belang voor alle tijden, (dat er gewaakt worde tegen verslapping, die maar al te dikwijls het gevolg is van de gemakzucht der menschen en het steunen op de arbeidzaamheid van anderen. Wanneer er twee menschen staan voor het werk, dat één man khn doen, Ihetzij met inspanning, hetzij met gemak, dan dreigt de ar beid van beiden te verslappen, wat nadeelig kan zijn voor het werk, maar allerschadelijkst zeker voor henzelf. De fut ontbreekt om een werk aan te pakken, wanneer het ons te gemakkelijk wordt gemaakt en steeds zullen wij op halve kracht blij ven werken en nog minder, wanneer de groote prikkei ontbreekt ,die ons aanzet tot krachtigen arbeid,. Daarom is het een misdaad tegen de samen leving, wanneer menschen, die duizenden arbei ders brood verschaffen, deze verslapping niet te gengaan en den mensch niet behoeden tegen „ven- val van werkkracht." Hoe wij over de stelsels der groote efficiency- ingenieurs denken, doet niets ter zake, één ding echter is vaststaande: deze stelsels hebben het bewijs geleverd, dat de mensch tot grooter din gen in staat is, dat hij over meer 'krachten be schikt, dan hij gewoonlijk gebruikt. Daarom moe ten wij ons allen spiegelen aan de voorbeelden, die wij zien van den efficienten arbeider in groote ondernemingen en ons bewust worden van het feit, dat ook voor ons grooter resultaten zijn weg gelegd, dan wij weten, veel grooter dan wij ^ot nu toe hebben bereikt. Het is zeer jammer, (datj wij onze krachten niet van der jeugd af aan heb ben gestaald om een maximum arbeidsprestatie te volbrengen, maar het is nooit te laat, om onze verslapping te keeren door harden arbeid, want hoe ouder de mensch wordt, hoe meer hij beseft, dat slechts van harden arbeid een mooie levens avond kan komen en niet van verslapping. Dr. JOS. DE COCK. Voor de lezers van ons blad geeft onze psy chologische medewerker Dr. Jos. de Cock, Van Merienstraat 120, 's-Gravenhage, gratis zielkundige adviezen o.m. over de wijze, waarop zij hun 'geest kunnen verfrisschen en hun wilskracht en ener gie kunnen versterken. De vragen zullen geregeld ia dit blad worden behandeld. Mochten de bean.twoordingen te uit voerig worden dan direct schriftelijk aan de aan vragers. Handelaar te N.S. Gij maakt u ongerust over dingen, die moge lijk kunnen gebeuren, maar zeer waarschijnlijk niet gebeuren. Wat nut heeft dat? Hebt ge u dat wet eens afgevraagd? Natuurlijk is voorzorg beter dan zorg, dat zijn wij geheel met u eens, maar wat u doet is geen voorzorg, maar het bedenken Van alle mogelijke gevaren, die u misschien wel eens konden bedreigen. Dit heeft werkelijk geen nut. Ziet, zoodra zich moeilijkheden voordoen, de ze goed onder de oogen en handel dan overeenkom stig uw inzichten en hebt gij uw maajtregelen ge nomen, wees dan tevreden en wacht verdere ge beurtenissen kalm af. Uw fout is, dat wanneer u eenmaal een besluit hebt genomen), u ieder oogen- blik wel weer zoudt willen veranderen. Hieraan moet gij in geen geval toegeven. Eens besloten.: moet gij niet altijd over de zaak denken. Gij moet een andere houding aannemen tegenover de moei lijkheden des levens. Gij moet u op een standpunt plaatsen, vanwaar gij die dingen kunt overzien. Dan komt gij boven de omstandigheden te staan en kunnen de zorgen u niet geheel en al temeer drukken. Verzonden brieven: Mej. S. te N.S.; Tuinder te N.% Ouders te O.; Vrager te B. Prima Ziet Etalage. MEM T - IEL G44 ALKMAAR Ihh van da Week De voorspelling, dat wij voor'het eind van Jan,, nog zouden vergast worden op een tweede peri ode van extra-veile vorst is tot dusverre niet bewaarheid. LJit Zweden kwam - althans voor hen die niet op über-koud weer gesteld zijn alarmeerende tijdingen over een nieuwe „ijs- golf" die over ons land zou worden uitgestort... Nu en dan daalde het kwik in de thermometer buizen even niet onbeduidend, maar dan over won welhaast wieer de „warmere stroom*, zoodat de kans, dat de vrienden en vriendinnen van de schaatssport zich voor het seizoen 1928 geen illusiën meer hebben te vormen, steeds grootier wordt. En de voorbereiding voor het Carnaval is hier en daar reeds in gang!.... De Februari- maand, welke volgens oude traditie immers min stens twee „zomersche dagen" dient te g|even, nadert met rassche schreden. En daarmee ook de herleving in de parlementaire Binnenhofsche brou werij. De verheugende tijding kwam van Financiën dat de Rijksmiddelen in December '27 bijna zes ton gouds meer hebben opgebracht dan in de laatste maand van 1926. Wat te meer betee- kenis heeft wanneer men daarbij in aanmerking neemt, dat over de twaalfde jaarmaand de In komstenbelasting niet in rekening wordt gebracht. Over het geheele vorige jaar kwam er ruim veertien millioen gulden meer dan over 1926 in de Rijkskas. Vooral de opbrengst van de In komstenbelasting was daarbij een factor van be- teekenis. Men kan er zeker van zijn, dat wannder straks de Tweede Kamer weer bijeen is, deze inderdaad schitterende stand van 's-Rijks finan ciën tot „uitgangspunt" zal worden gekozen van menige "bespiegeling. Trouwens aan nieuwe fnter- pellatiën zal 't ook nu uiet ontbreken! En dat o.m. de nieuwe verlenging met dertig dagen van het voorarrest der Indonesische studenten mede tot object van interpellatie zal worden gekozen, men behoeft er niet aan te twijfelen. De belangstelling voor de luchtvaart beweegt zich in de „stijgende' 'lijn. De K. L. M. be raamt voor 1(929 reeds zeer grootsche plannen. Men wil maandelijksche vliegtochten naar Ba tavia inrichten, voorhands in hoofdzaak bestemd voor postverkeer. De heer Fokker kwam uit Ame rika dat hij als zijn tweede vaderland blijkt te beschouwen over en rwerd te den Haag door de vereeniging „Oost en* Wiest" met gouden eere metaal gehuldigd. Ook in andere plaatsen ontving hij blijken van warme waardeering. De alleszins begrijpelijke drang tot wijziging j van de krankzinnigenwet, welke zich z.a. men weet, reeds in de Tweede Kamer kort geleden i heeft geopenbaard, kreeg nieuwe steun in een geval, waarbij aan den dag kwam, dat acht jaar geleden een kapitein in een krankzinniglenge sticht was geplaatst onder omstandigheden welke de Rechtbank te Breda in de afgeloopen wetek aanleiding gaven den benadeelde in 't gelijk te stellen en een psychiater, die de interneering bevorderde, te veroordeelen. Zulke tragische gevallen mogen zich inder daad niet meer voordoen. Doch daarvoor is 't noodig, dat de wetgever met allen spoed in- grïjpe- De bekeuringen wegens overtreding van de be palingen van de fietsbelasting worden aangevat Hier en daar bleek een schromelijk tekort aan tact aan de zijde der personen!, in deze met die controle belast. "Wat zeker niet het middel is om een heffing populair te maken. "Uit Indië kwamen zeer verontrustende tijdin gen over hernieuwde werking van 'de Krakatau. Welke hij de ouderen vooral verlevendigden de herinnering aan de ellende, door dezen vuurspu- wenden berg c.c. een halve eeuw gjeleden aan gericht. Een blijde tijding mag worden genoemd het bericht dat voor het 26ste te bouwen huisje voor Land van Maas en Waal},, uit Londen een be- idrag van f1800 is beloofd. Zoo komen wij er ook iin dit tragisch .geval van verarming en tekort ;aan het allernoodigste. Personalia: Tot hoogleeraar 'voor den leerstoel der Evangelische Vereeniging aan de Universi teit te Groningen is aangewezen dr. O. G. Wage- naar, Ned. Herv. Predikant te Leeuwarden. On ze groote schilder Jan Toorop, onlangs door he vige ziekte getroffen is van dien aard dat hoop op herstel vrijwel uitgesloten moet worden ge acht. De nieuwe Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. v. Karnebeek, gaat een bui- tenlarudsche reis maken,1, alvorens (op 1 Maart) 'zijn functie te aanvaarden. Mr. Ruys de Bee- renbrouk, de president van ons Lagerhuis is bij :den Paus op audiëntie geweest. De oude journa list N. van Harpen, te 'Laren, stichter van het 'Rusthuis voor journalisten, ontving den 18en j.l. ter gelegenheid van zijn 70-sten verjaardag, vele blijken van sympathie. Ir. B. Crasse, chef der wetenschappelijke af deeling 3 er Fokker-fabriek ;te Amsterdam, stelt zich voor in drie etmalen naar Batavia te vliegen, binnen een week die 'heen- en terugreis te maken. De benoeming van mr. O. van Nispen te Sevenaer, thans gezant te Wieenen, tot gezant te Brussel, schijnt vast te staan. Dr. Willem Royaards ontving op zijn 61sten verjaardag in de ziekeninrichting te Am sterdam, "waar hij nog steeds verpleegd wordt, vele blijken van waarydeering en sympathie, o.a. van den 90-jarigen tooneelspeler Louis- Moor. Uit de doodenlijst: Mr. dr .'J. B. Breuk'elmaru^ oud-referendaris Raad van 'State, op 71-jarigen leeftijd. Dr. J. G. van Deventer, 73 jaar, oud- directeur van 'het 'Gymnasium Willem II te Ba- .tavia, Den Haag. W.Evekink, oud-oontroleur-g'e- neraal van de Nederl. Bank, 63 jaar. Prof. Dr< G. de Langen-Wendels hoogleeraax in de God geleerdheid aan de R.K. Universiteit te Nijmle- gen, 61 jaar. Mr. G. W:. Baron v. 9. Feltz, oud lid der Eerste Kamer 74 jaar, te Assen. Maarten Zwollo, beeldhouwer, 31 jaar te Voorschoten. Mr. J. Ankerman, oud-lid der Tweede Kamer, 58 jaar ,Den Haag. naar elk portret, Noordscharwoude. GEOPEND: 's Woensdags van 1 tot 5 uur. 's Zondags van 10 tot 12 uur. Uit de criminaliteits-noVa der week stip ik aan dat de inbreker, die onlangs uit het Haagsche gem. ziekenhuis wist te ontvluchten, 'te Ham burg is gfepakt terwijl hij aan een „kraakje" bezig was. In Den Haag, Rotterdam, Delft en Leiden is een ruitenvernieler aan den „arbeid". Hij maakt allerlei krassen op winkel-ruiten, welke daar- door uiterst licht breekbaar worden. Het is de I politie, ondanks de grootste waakzaamheid, nog niet gelukt den schuldige te vinden. Ook manifesteert zich hier en daar weer de be- j ruchte kuiten-prikker, schrik van 's avonds onbe- j schermd op het pad zijnde vrouwen. Voor de olievlek" der z.g. gas-oorruptie, zich nog altijd gestaag uitbreidend, verwijs ik naar de bladen. Te Amsterdam slaagde een zich als café-piccolo voordoende jongeling er in, bij een familie tien .gulden te krijgen, voor een meneer, die zijn beurs heette te hebben verloren. De rekel kreeg hier dus wel zeer goedgeloovige lieden te pakken. De directeur van stoomzuivelfabriek te Hijken (Dr.), die onder verdenking van verduistering te hebben gepleegd, ai lang gezocht werd, is in uitgeputten toestand gevonden en in arrest ge steld. Gewaarschuwd wlordt tegen personen, die voor geven boomen en planten afdoende van ziekten en insecten te kunnen zuiveren- Zij weten, naar uit Wageningen wordt gemeld, een waardeloos bespuitingsmiddel aan den man te 'brengen. Zegt het voort. Bij een vechtpartij in het woonwagenkaTnp bij Venlo is een 34-jaxige man door zijn schoonvader doodgestoken. In een woonwagenkamp (bij Breda) is een „drame de jalousie" afgespeeld, waarbij de jaloersche minnaar- zijn mede-Rome.0 met een mes vermoordde. De majoor, officier van Gezondheid te 'sGra venhage, die wegens vergiftiging onlangs door het Hoog-Militair Gerechtshof tot vijftien jaar is veroordeeld, heeft tot H,M. de Koningin een gratie-rekest gericht. Reeks van inbraken, Te Bolnes werd vier Zon dagen achtereen in hetzelfde huis ingebrokjen. Steeds werd er geld geroofd. Eindelijk heeft men den dader te pakken gekregen. In Den Haagj, speciaal in de Duinoord-buurt dringen de „cami brioleurs" op klaar-lichten dag de huizen binnen. Uit de ongevallenserie: Te Vorsbeek (L.) zijn drie perceelen in de asch gelegd. Een vermioelli- en macaroni-fabriek te Hoogeveen is door het vuur «v ernield. Een Haagsche hotelhouder kreeg met zijn auto een lichte aanrijding, maar de schrik maakte door hartverlamming een eind aan zijn leven. Bij oefening van handgranaten in de Isabella-kazer- ne te Den Bosch zijn door explosie enkele mili tairen vrij ernstig .gekwetst. Het drijfijs verniel de netten van Urker Zuiderzee-vissehers en be rokkende éene schade van f 10.000 Alvorens ,over te gaan tot het „noteeren" van nog enkel niet-lugubere nova heb ik te wijzen op het voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal en speciaal voor de Katholieken-fractie van den Senaat uiterst pijnlijke geval dat de heer Hazie- voet ,die betrokken was bij het faillissement van de „Nederl. Spaarverzekëring voor Katholieken" ondanks al den aandrang door zijne partijgenooten op hem geoefend, nog steeds geen ontslag als lid van den Senaat heeft genomen. Sommige men schen zijn extfa^dikhuilig. (Dit is nü geschied). De vrede in de gelederen van dien Wielerbond is, vlugger dan men durfde hopen, hersteld. Een Eere-raad zal worden gevormd om alles daar vferder in het reine te brengen. "Onderhandelin gen zijn galmde tusschen de Neierlandsche en Duitsc-he Spoorwegen, teneinde te komen tot in voering van een uniform-goederentarief. z D Mitni 17 Alkmaar Tel, 526 Palfhe 20 pCt. korting. In Amsterdam werd bij een hoogbejaard echt paar na het overlijden van de twee oudjeal, die jaren ILang op kosten der gemeenschap waren onderhouden, eenkapitaaltje van f 7000 ge vonden. Ook dezulken zijn er Op 21 dezer werd herdacht het overlijden vóór een kwarteeuw, van den groofcen Katholieken dieh- ter-staatsman Dr. Schaepman. Laatstelijk is een som van "f43.322.30 aan „gewetensgeld" ontvan gen bij ontvangers enz. van belastingen, waaruit dus blijkt, dat „malgré tout", toch nog de eer lijkheid de wereld nog niet uit is...*

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1