T l Buitenlandse!* Overzicht Buitenland De Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Donderdag 2 FeDruari aanstaande wordt door het Mannenkoor „De Lofstem", onder leiding van den heer Paul Kok, een uitvoering gegeven in de Ned. Herv. Kent amier. Medewerking wordt verieenfl door de heeren Jac. Stammes viool en Jac. Kostelijk orgel. De vereeniging, aie zich reeds een goeden naam heeft verworven, za. ook nu weder zeker kunnen rekenen op vode belangstelling. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nr. voorkomende advertentie OUDKARSPEL. Vrijdagnammiaag stond het motorrijwiel van Ds. G. de L„ een Indian, op de Spoorstraat bij het pand van den s.ager P. Kuiiboer. Doordat spelende jongens aan het motorrijwiel kwamen, viel dit om met het noodlottig gevolg, dat het twee-jarig zoon tje van den heer Kuiiboer er onder kwam te lig gen. Hoewel op het oog niet gekneusd zijnde, werd het ventje toch met hevige pijnen opgenomen ZUIDSOHARWOUEE. De heer F. Wonder heeft zijn bouwerswoning met een 4-tal köolschuren en tuin onderhandsoh verkocht aan den heer A. Berkhout alhier. De heer Wonder is voornemens deze gemeente met terwoon te verlaten. ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen dat het erf naast de woning van wijlen de Wed. J. Boon als bouwterrein is be stemd en dat reeds een tweetal gedeelten zijn verkocht. Het bekende weiland zal in bouwland worden herschapen. Dat wordt dan een heele verandering. OUDKARSPEL. De bejaarde arbeider A. Maassen werd door een koe op zijn hand getrapt, met gevolg dat dit lichaamsdeel ernstig gewond werd. Hoewel ver zekerd zijnde bij de Tuiribouw-Onderilnge, is dit lichaam niet in staat een overeenkomst te sluiten met de Langedijser geneesheeren, zoodat ook dit geval verder in Alkmaar moest worden behan deld. Door Dr. Vogelenzang was het voorloo- pig verband gelegd. Het wordt zoo langzamerhand tijd, dat er aan dezen toestand, die alleen op den Langendijk be staat. eens een einde wordt gemaakt. OUDKARSPEL. Door de Tooneelvereeniging „Jong Leven" zal het in stuaie genomen toóneelspel in 5 bedrijven „Het Licht in den Nacht" reeds in de laatste helft van Maart worden opgevoerd. Waar de regis seur, de heer Slikker, dan, 25 jaar aan het di- lettantentooneel zal zijn verbonden, zal door hem jlen roi worden vervuld van Peter Bolke, den blinden mandenmaker. Gezien het succes van „Jong Leven" met de laatste uitvoering behoeft er zeker niet aan getwijfeld te worden of ook dit zal weer een mooie uitvoering worden. Men melde zich aan als donateur OUDKARSPEL. - Onze plaatsgenoot, Willem Kos, die eenigen tijd vertoefd heeft te Oslo (Noorweger^) om daar deel te nemen aan de Europeesche kampioenschap wedstrijden hardrijden (schaatssport), is thans in Davos (Zwitserland) om deel te nemen aan het Wereldkampioenschap (hardrijden.) Waar Willem in Oslo zoo'n uitstekend figuur heeft gemaakt, is het zeker goed gezien van den Nederlandschen Schaatsenrijdersbond, hem ook in Zwitserland te doen uitkomen. OUDKARSPEL. DOODELIJK ONGEVAL. Gistermiddag ongeveer vijf uur heeft zich een ,'droevig ongeval in onze gemeente afgespeeld, dat een ernstig verloop heeft gehad. De chauffeur M. die met een luxe auto leen passagier naar den trein van kwart over vijven -moest brengen, stopte bij het z.g.n. Zaagmolen pad om daar te keeren. Achteruit het plein oprijdende, werd de oude heer D. Keppel, door den auto aangereden. K. kwam hierdoor te vallen, waarna - de auto met het linker Voor- en achterwiel over hem heen ging- De chauffeur ontdekte het ongeval toen het ergste reeds gebeurd was. D;oor ijlings toegeschoten personen, werd K. die nog leefde, opgenomen en bij v. H. binnen gedragen alwaar hij na eenige oogenblikken over leed. De doctoren Vogelenzang en Hoekstra, die spoedig aanwezig waren, konden slechts den dood constateeren door een bloeduitstorting in de hersenen. Chauffeur en passagier waren begrijpelijkerwijze zeer ontdaan. De heer K. was 74 jaar. Door de politie, die den auto in beslag heeft genomen, wordt een onderzoek ingesteld. M. staat bekend als een uitstekend en zeer voor zichtig chauffeur. Naar ons heden nog werd medegedeeld, heeft de reiziger verklaart dat door den chauffeur sig naal is gegeven voor deze achteruit reed. KOLF WEDSTRIJD. De uitslag vanden kolfwedstrijdi in de kolfbaan van den heer Vis gehouden, is als volgt: punten totaal. Vriendenkring Noordscharwoude 836 f2900) B.A.V. Oudkarspel 848 Volharding, Oudkaj-spel 791 Ons Genoegen, Noordscharwoude 760 (2841) Op Maat, Zuidscharwoude '777 (2818) Gezellig Samenzijn, Zuidscharw. 760 (2783) De vijfde en laatste match heeft plaats in de kolfbaan van den heer de Bakker. RIJBEWIJZEN. Aan «He houders, van rijbewijzen va® vóór I November 1925. Houders van rijbewijzen, uitgereikt vóór 1 No vember 1925, worden er nog eens opmerkzaam op gemaakt, dat hun rijbewijzen bp 30 Juni 1928 hun geldigheid verliezen. De houders van die bewijzen zullen derhalve op dien datum in het bezit moeten zijn van een rijbewijs, afge geven krachtens de bepalingjen der gewijzig-Le wet. Het is wenschelijk, dat de aanvragen idaar- to;- omstreeks do maant Maart a.s. zijn inge- diend teT provinciale griffie, aangtezien er anders niet voor kan worden ingestaan, dat de nieuwe rijbewijzen tijdig in het bezit van belanghebben den zijn gekomen. Met het oog! op een regelmatige afdoening wordt daarom op spoedige indiening dier aanvragen aangedrongen. Voorts wordt onder de aandacht gebracht, lat in den vervolge nieuwe rijbewijzen slechts zullen worden afgegeven tegen inlevering van de oude. UITSLAG VERKOOFING. gehouden door Johann W. C. Kroon, Notaris te Zuidscharwoude op Vrijdag 27 Januari 1928 's avonds 6 uur, iu het café ,,De Roode Leeuw" te Zuidscharwoude. Onder Koedijk: 1. Twee akkers bouwland aan de Zomersloot, grenzende aan Zuidscharwoude, nabij Noordschar woude (9 en 12), afkomstig van wijlen den heer C. W. Bruinvis, laatst in huur geweest bij den heer P. Barsingerhorn. Figendiom vaï de Ge meente Alkmaar. Kooper P. Kooij Pz. a. voor f 51.t— per snees en b. voor f 50 per snees. Onder Oudkarspel: 2. Een akker bouwland in de Diepsmeer (161/2) eigendom van den heer C. Pranger Cz. Opgehouden op f 50.per snees. 3. Een huis, schuur en erf aan de Oostzijde van de straat, waarvan de woning in 'huur is bij C. Groot tegen f 4.per week. Eigtendom van de Erven van Mej. de Wed. P. Balder. 2/3 der koopsom kan als le Hypotheek ver kregen worden. Te aauvaarien 1 Mei a.s. Kooper S. de Groot voor f4810. 4. Een akker bouwland, ten Oosten van ie Wwdc sloot en ten Zuiden van Je Schagersloot (13). Direct te aanvaarden. Eigendom van den heer Arie van Diepen. Kooper Jb. Kroon Az. voor f68.p. snees. UITSLAG PUBLIEKE VERHURING gehouden door Johann W. C. Kroon, Notaris te Zuidscharwoude op Vrijdag 27 Januari 1928, na afloop publieke veiling, 'savouls 6 uur, in het café „De Roode Leeuw" te Z.ui dsch ar wou ie voor de ntijd van 6 jaren, om te scheuren Het perceel Weiland, ten Oosten van de Achterburg gracht te Zuidscharwoude, in 6 gedeelten, als is afgepaald (13, 11, 9, 10, 8 en 9). Eiglendom van den. heer 'C. Kroon Jbz. Huurders van: 13 snees Hk. v. d. Vliet voor f 12J20 per snees. 11 snees dezelfde voor f 11.50 per snees. 36 snees W. Kouwen voor f 11.50 per snees. meeer waar het juist de rijksweer is, welke het buitenland steeds met vrees vervulr^n waarop ook veelvuldig kritiek is geoefend. Het bewijst ook de goede wil van President von Hindenburg, om de repubiikeinsche idee te verstevigen, daar immers het officierskorps hier nog zeer sceptisch tegen over stodd en nog staat; generaal Groener staat echter bekend als iemand met uitgesproken de mocrat iscne principes. "Wat het aftreden van Gessier betreft, hier zijn de omstandigheden minder gunstig. Crediet-verlee ningen op groote schaal, ongefundeerd en wel licht ook ongemotiveerd, noopten hem tot heen gaan. 'Mogelijkheid bestaat, dat hij het slachtof fer is geworden van anderen, die hem niet (vol doende hebben ingelicht, doch hoe het ook zij, het geld is weg. Dat evenwel de benoeming van Groener eveneens op zijn aanraden is geschied, kan opgevat worden als het bewijs, dat de aftredende minister met toewijding zijn taak vervuld heeft en dat ook van zijn opvolger wenscht. Trouwens de benoeming zelve schijnt haar redenen te heb ben. Immers, duidelijk bleek, dat Hindenburg voor voor deze post een persoonlijkheid wenschte, die in ieder willekeurig ministerie zitting kon hebben, wat ook, in verband met de mogelijke zwenking naar links bij de komende verkiezingen als een daad van beleid kan worden aangemerkt. De verbanning van Trofzki c.s. De verbanning van Trotzki en de zijnen is dan toch een feit geworden. Verspreid over het on metelijke Russische Rijk zijn nu de boosdoeners, die het gewaagd hebben den almachtigen Stalin te weerstreven. Daarvoor hebben deze mannen nu gestreden dat zij door hun vroegere strijdmakkers naar de koude Siberische oorden werden verban nen. Vroeger was het de Tsaar, die zijn toevlucht nam tot dit demagogisch strafmiddel, doch het blijkt nu toch ook, dat de bolsjewieken er ook wel het rechte gebruik van kunnen maken. Voor zijn heengaan heeft Trotzki tegenover de correspondenten van het „Berliner Tageblatt" nog zijn goede trouw betuigd. Hij scheen daarbij won derwel in zijn lot te berusten. Doch tegelijkertijd treft ons, dat het door helm tot stand gebrach te onderaardsche net der oppositie nog niet is .opgespoord. Is het misschien de wetenschap, dat nog niet alles verloren is, welke hem den moed geeft de komende gebeurtenissen met zooveel kalm te onder de oogen te zien? Uit den Omtrek ST. PANCRAS. De heer Jb. Wagenaar alhier, die zijn oplei ding genoot van den heer Du Burck te Zuid- seharwoude, slaagde ook voor Jiet examen Boek- j honden van de Vereeniging van Leeraren in ,1e j Handelswetenschappen, zoodat hij voor alle 3 der meestbekende examens op het gebied van Boek- i houden slaagde. Het Pan-Amerikaansche Congres. i Zooais reeds verwacht werd zijn de besprekin gen van het Pan-Amerikaansche Congres tot dus-;.! verre in groote eensgezindheid gehouden. j President Cooiidge heeft een groote cerebrale re- devoering gehouden, waarin de naam Nicaragua zelfs niet voorkwam en de afgevaardigden van het Congres hebben hem er niet hard om gevallen Het moge zijn, dat een enkele toeschouwer, die bij de groot sche ontvangst van de Noord-Ameri- kaanscne delegatie toen duizenden langs den weg geschaard stonden, in een vertwijfelden uitroep lucht gaf aan zijn verontwaardiging, doch in het algemeen gesproken hebben de Zuid-Amerikanen zien er maar bij neergelegd, dat hun groote broer uit net Noorden zijn eigen weg wenscht te gaan,; en dat daar weinig aan te doen valt- En misschien is dat ook maar het beste, want zooals de zaken nu gaan is het in Amerika zoo slecht niet gesiteld. Cooiidge erkende de mogelijkheid, dat geschillen konden rijzen tusschen de diverse staten van het,: continent doch zijn pleidooi voor vreedzame op-, lossing was krachtig en overtuigend. Wat de on derlinge verhouding tusschen de Amerikaansche- staten betreft mag Europa daar gerust een voor beeld aan nemen, zooals Sauerwein in de „Matin" betoogde, en dat nog wel terwijl de omstandig heden van dit oogenblik, nu de interventie in Ni caragua als een zware schaduw boven de Nieuwe Wereld hangt, waarlijk niet gunstig zijn. Terecht wees Sauerwein op het feit met klem, dat een Pan-Europeesche gedachte eigenlijk dringend nood zakelijk is geworden, daar immers gevaren van aden kant dreigen: een nieuwe oorlog, een sociale revolutie, en last not least het sterke Ame- rika, dat de Oude Wereld wel eens kon (gaan, beschouwen als een schoone kolonisatie-gelegen heid. Nu zal het voorloopig nog wel niet zoo ver komen, doch voor de Europeesche politici steekt in dit congres een schoone les het is nu maai; zaak hiervan te profiteeren. Generaal Groener Rijksweerminisfer. Het aftreden van Gessier en de opvolging door generaal Groener is in de politiek van Duitschland alleszins een gebeurtenis van gewicht. Dat de Parijsche bladen bijna zonder uitzondering deze benoeming toejuichen is een gunstig teeken, te- DE SPAANSCHE TROONOPVOLGING. Alfonso XIII, de Spaansehe koning is een po pulair vorst. Hij neemt in door zijn hupsche wijze van optreden, zijn prettigen glimlach, zijn zeer veelzijdige belangstelling, zijn eenvoud. El- ken dag rijdt hij uit. Fr wordt geen drukte voor gemaakt. De straat wordt niet afgezet en vóór de ko ninklijke auto rijdt slechts een agent der motor politie met zijspanwagen, waarvan de verschij ning Zijne Majesteit aankondigt. Wie den ko ning ziet, neemt zijn hoed af. Het gaat 'alles heel simpeltjes toe zoo luidt het in een brief uit Madrid aan „De Tijd". Behalve man van innemende manieren en aan gename omgangsvormen is de Spaansehe monarch ook een vorst van meer dan gewone intelligien tie. Hij kent Spailje, de mogelijkheden 'en voor uitzichten van zijn land zoo goed als wie ook zijner raadgevers en hij weet zich boven elk politiek regime te handhaven, zonder gjenood- zaakt te zijn, zijn overtuigingen gewéld aan te doen. Helder inzicht en diplomatieke souplesse gaan bij Alfonso 'XIII hand in hand. De koning verzet zich niet tegen de machthebbers in zijn land, maar"hij bindt zich ook aan dit dicta toriaal regime niet nooit dermate, dat hij niet terug zou kunnen. Is Alfonso XIII dus eeu in aile opzichten bekwaam en voor zijn taak berekend vorst, des ondanks zijn er Velen, die in de toekomst in ie Spaansehe dynastie wéinig vertroulwen hebben. Er is zorg in Spanje over de troonopvolging er is vrees ook en die vrees is niet misplaatst, 'tls waar, dat de huidige vorst nog jong is en nog lang, kan regeeren, maar niettemin zal er c<en dag komen, waarop 3e Spaansehe kroon een an der zal drukken. Wiens hoofd zal dat zijn? Niet dat van den eerstgeborene tenzij men zich met een vorst-in-schijn zou willen tevreden stellen, en dat is in onze dagen vrijwel uitgesloten. van den kroonprins, 'den 20-jarigen Alfonso, Pio, Christ ino, Fduardo, Francisco, Guilermo, Carlos, Enrique, Eugen'io, Fernando, Antonio, Venencio, Prins van Asturië. Deze bezit, bij al zijn voorna men, in de verte niet de kwaliteiten zijns va ders. Hij is om het zeer verzachtend te zeg gen een uiterst eenvoudige van gfees1- Zijn groote liefhebberij is het kweeken van planten en vogels. Er zou misschien een directeur van een hoenderpark uit kunnen groeien, maar zeker geen modern regeerder van een groot, zich sterk ontwikkelend land. De tweede zoon van Alfonso en Victoria Eugena, de Engelsche, die een zoo goede Spaansehe .geworden is, de 19-jarige Jaime, komt als troonopvolger in het geheel niet in aanmerking: hij is doofstom. Tot voor betrekkelijk korten tijd had men dus in den derden zoon, den 14-jarigen Juan Carlos, Spanje's toekomstig mo narch gezien. Er was al is dat, omdat de be treffende berichten voorbarig waren, van offi- cieele zijde tegengesproken needs ernstig sprake van dezen prins als troonopvolger de juro te proclameeren. Deze mogelijkheid schijnt evenwel nimmer te kunnen wo'rden verwezenlijkt. De der de toch vtertoont symptomen van dezelfde ziekte de haemophilie waardoor ook de beide oudsten zijn aangetast. Het is de ziekte", die het leven van den laatsten kroonprins van'Ruslanl. den Tsarewitsj in voortdurend gevaar bracht en diens gezondheid ondermijnde. Zooals men weet is de gevreq#4e kwaal erfelijk en gakt op de man nelijke leden van een familie door de vrouwelijke linie over. De moeder van de Spaansehe koningin nu was een zuster van de moeder der vermoorde Tsarina- Het verband is dus duidelijk' en de 'medische wetenschap staat tegenover deze rampspoedige ge volgen, die het Spaansehe koningspaar afgeschei den van alle dynastieke kwesties, ontzaglijk veel leed veroorzaken, volkomen machteloos. Zoodat Spanje's dynastieke hoop fhans geheel gevestigd blijft op den laatsten zoon, den 13-jari- gen Gonzalo, die tot dusver een 2eer normaal en gezond ventje is, zoo goed als zijn beide zus ters gezonde jonge meisjes zijn. De Spaansehe troonopvolging is een aangele genheid, die Velen in den lande ter harte gaat. Spanje is door en door een koninkrijk en men zou zeker niet gaarne den huidigen regeerings- vorm door een andere vervangen. De toekomst is op dit stuk nu evenwél tamelijk onzeker en baart groote ongerustheid. Als steeds roept die ongerustheid allerlei zon derlinge berichten in het leven. Zoo wist oen Fransch blad dezer dagen zelfs mee te deelen, dat koning Alfonso, om dynastieke redenen, het voornemen zou koesteren zich van zijn vrouw te laten scheiden. Zelfs zou de koning reeds zijn toekomstige, gemalin, een zeer jong meisje, on- lings in Italië ontmoet hebben uitverkoren. Is het noodig er op te wijzen, dat dit bericht volkomen uit de lucht gegrepen is? „Dit alter natief is niet in overweging genomen," zeilde ons een Spaansehe autoriteit, dien wij over het ver haal spraken. Men kan gevoe,gelijk aannemen, dat dit dementi volkomen met de waarheid strookt. Niettemin blijft de vraag, wie Alfonso XIII op den troon zal opvolgen voorloopig zonder stel lig antwoord. Radio-Omroep EERSTE LANG EDI JKER RADIO-CENTRALE D. SCHUITEtMAKER Jr., Noordscharweud*. Zondag, 29 Januari. 8.309.30 N. C. R. V. Morgenwijding Huizen 10.00 K.R.O. Kerkddienst uit Zwolle. 1 12.401.40 Lunchmuziek. "Hilversum I.404.30 Kamermuziek' 4.306.15 Vooravondconcert. 6.30 V.E.RjO. Jeugddaguitzending 7.308.00 Bijbelexegese. "Huizen 8.00 Sport- en persberichten. 8.10 Concert. 10.3011.50 Dansmuziek van Berlijn. Maandag 30 Januari. II.20^—3.00 Lunchmuziek. 4.405.50 Kinderuurtje "Hilversum 6.007.15 Binermuziek. 7.157.45 Engelsch 8.00 8e opera-avond, ,,de bruiloft van Janette" en „de klompenpolka". "Hilversum Dinstlfag 31 Januari. 11.202.00 Lunchmuziek. 2.203.00 Concert. Kalund'b'org 3.004.00 Knipcursus Hilversum 4.006.00 Varia. 6.007.15 Vooravondcoueert Hilversum 7.157.45 Engelsch. 8.009.00 Utrechtsche avond Huizen 9.0012.00 Vroolijke Weensdhe avond'; later gramofoonplateu Hilversum. RADIO-CENTRALE HART KUIJT. OUBiKARSFElL A 117. Zondag 29 Januari. 8.309.30 Morgenwijding N.CJR.V. Huizen 10.00 Uitzending van den Hoogdienst uit de St. Miehaelskerk, Nieuwstraat, "Zwolle. K.R.O/ 12.30—1.40 Lunchmuziek o.l.v. Is. Trijtel. I.40 -4.30 Beethoven- en 'Schubert-programma. Bijzondere kamermuziek uitvoering Hilvers. 4.30—5.20 Vooravondconoert o.l.v. N. Treep 5.20 Kerkdienst uit de Geref. Kerk H. V. te Haarlem. Huizen 7.308.00 Bijbel-exegese. Lezing1 'door Prof. Dr. R. Jansen "Huizen 8.00 Concertavond K.R.O. Daarna tot 11.50 uur Dansmuziek' Berlijn Maandag 30 Januari. II.20 Het Daventry-kwartet 'Daventry 12.302.00 Lunchmuziek d. h. Radio-Trio. 2.002.20 Voortzetting orgelconcert. Daventry 4.405.50 Kinderuurtje o.l.v. Mevr. Ant van Dijk. Hilversum 6-157.00 Causerie van Ds. Jac. v. Hes. Den Haag. Huizen: 7.157.45 Engelsch voor beginners. Hilv. 7.45 Politiebericht. 8.00 8ste Opera-avond in dit seizoen- Opvoering van: „D eBruiloft van Jeannette le bedrijf „De Klompenpolka" in 1 bedrijf Persbericht. 11.2012.20 Dansmuziek Daventry Tyekstboekjes bij ons verkrijgbaar. Ilinsdlag 31 Januari. 11.20 Het Daventry-kwartet. "Daventry 12.302.00 Lunchmuziek Radio Trio Hilv. 2.002.20 Het Rio Grande Trip Daventry 2.203.00 Namiddagconoert Kalundborgj 3.004.00 Knipcursus. Hilversum 4.004.20 Voortzetting "Kalundborg 4.205.20 Concert van Leipzig Konigiswus- terhauzen. 5.306.00 Dinermuziek 'Huizen 6.007.15 Vooravond-concert d. h. Radio- Trio. Hilversum 7.157.45 Engelsché conversatie 7.45 Politiebericht. 8.009.00 Utrechtsche stedenavond iu de zaal van Tivoli. Huizen 9.00 Vroolijk Weensch Programma 'Hilversum 10.20 Persberichten. 10.30 Gramofoonplaten. I He ker r aanta gand; G. O een 5 den 1 H: openi bewe; van van I van v ideal! beste nen v zen ai «zou zi Oudk; pertoi Woon van d Wa het 3 hebbe gen, c Immei daagsi men, wij wi ode ee dal he ken, r slag 0 opgem nen w pioniei drankl bestaa niets. in zijn nu de spreke gen zi om al! Zeker, dageni te onti waar than? met rr massa drankt vestig anderd opperv van de men tl ziet ge de jas, seiijker lieu zo In 1 meer z velen j is afge "verbani houdin, leven 1 arbeide vatting sa wel dert, tegen, legers, velen, tere w steek. Spre ke zich „Ha verschi jeugdig ven, te op talentv nomen en wai gelegen reld ti wenséh onderw overeen stemd i En 1 tentie „A („trek ^!»iien l„is 1 r„vere Deze in Vele besluit, schillen aan de voorstel Begel de, zw< laarzen, Hij kee een jonj vterleger f,JHé, naar to< kennend

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2