TWEEDE BLAD Zaterdag 28 januari 1928 De aanbeveling Uit den Omtrek Buitenland Plaatselijk Nieuws ZUIDSCHARWOUDE. Het slechte weer van Donderdagavond was ze ker mede een groote oorzaak te noemen, dat het aantal bczoekers(sters) op de Openbare Propa- gandavergadering, uitgeschreven door den A. N. G. O. B. afd Langedijk, niet grooter was. Slechts een 50 belangstellenden waren in de kolfbaan van den heer Kramer aanwezig. H:e geheel anders, aldus de heer De Jong in zijn openingsrede, was dit in de eerste jaren van onze beweging. Hierbij herinnerde spreker aan het werk van Ds. Melchers, Ds. Schermerhorn, en Prof. van Rees, de pioniers der drankbestrijding, waar van vooral de laatste bezield was met een heilig idealisme. Diens nagedachtenis zullen wij het beste eeren door althans te trachten diens begon nen werk te voleindigen. Waar de spreker van de zen avond door omstandigheden iets later aanwezig •zou zijn, werden door Mevr. BankersenBoot van Oudkarspel, eerst een paar nummers van haar re pertoire op verdienstelijke wijze gedeclameerd, 't Woord was daarop aan den heer Martinus, voorz. van den A. N. G. O. Bond. I Wanneer wij op onze vergaderingen spreken van het 30-jarig bestaansfeest van den A.N.G.O,.®., hebben wij er toch vooral den nadruk op te leg gen, dat dit tevens en bovenal een sfrijdfeest zij. .Immers, als wij een blik werpen op het heden- daagsche leven, moeten wij tot de erkenning ko men, dat wij nog lang niet hebben bereikt, wat wij wenschen. Als wij na deze dertig-jarige peri ode eeens omzien, kunnen we gelukkig constateerem dat het aloude beginsel, niet drinken, niet schen ken, nog steeds genoemd kan worden den grond slag onzer organisatie. Hieruit moet niet worden opgemaakt, dat wij zoo behoudend zijn, maar kun nen wij prijzen het feit, dat heft inzicht van onze pioniers zoo juist is geweest, toen zij in 1897, de drankbestrijding, welke feitelijk vanaf 18412 had bestaan, voor de consequentie stelden: alles of niets. Zij hebben daarmee getoond, het alcoholisme in zijn hartader te willen treffen. Stellen wij ons nu de vraag: wat hebben wij bereikt? zoo ,wil[ spreker in de allereerste plaats waarschuwen te gen zelfverheffing. Men zal terdege goed doen, om allen vooruitgang niet als winst te beschouwen. Zeker, de drinkzeden zijn veranderd, men kan bijv. dagenlang rondloopen, zonder iemand beschonken te ontmoeten, vele feesten of congressen bijwonen, waar geen alcohol wordt geschonken, men kan thans openlijk voor zijn meening uitkomen, zonder met minachting te worden aangezien, de groote massa heeft thans een geheel ander inzicht op de drankbestrijding dan voorheen, maar, en hierop vestig ik nu juist uwe aandacht, juisft deze (ver anderde drinkgewoonten zijn het, waardoor een oppervlakkig toeschouwer wordt misleid. Instede van de vunzige jeneverkroegen van voorheen, vindt men t hans de drankpaleizen voor bier en wijn. Men ziet geen arbeider meer met een maatje jenever in de jas. daarentegen wel de wijnflesch in den hui- selijken kring, waar moeder voor een gezellig mil- lieu zorgt bij een of ander feestje. In het algemeen, de drinkgewoonten zijn niet meer zoo ergerlijk als dertig jaar terug, waardoor velen geneigd zijn te constateeren, dat ons werk is afgeloopen. Dat zijn echter degenen, welke het -verband tusschen drankbestrijding en geheelont houding niet inzien, welke men in het dagelijksch leven nog bij duizenden ontmoet. Vooral bij de arbeiders in de breedste lagen heerscht deze op vatting en blijkt het dat deze georganiseerde mas sa wel met ons sympathiseerde, maar, nu het be- dert, dat wij ons uit moeiten spreken voor of tegen, nog niet achter ons staat. Juist deze groote legers, welke zeggen te strijden tegen sociale eu velen, zij, die hooge idealen koesteren voor een be tere wereld, laten ons op dit terrein nog in den steek. Spreker wijst nog op een gedachtengang, wel ke zich bij de jeugdorganisatie op elk terrein, ont- ',/Ha, dat is ten minste een kans om uit difc verschrikkelijke nest weg te komen,," sprak de jeugdige musicus Theodoor Velders tot zich zei ven, terwijl hij een krant neerlegde. Op het conservatorium gevormd, had hij als talentvol musicus een onderwijzereplaats aange nomen aan de muziekschool in een kleine stadj, en wachtte hier, bij een karig salaris, op de gelegenheid, zich een betere positie in ie we reld te veroveren. Nog levendiger werd die wensch, nadat hij in de dochter van een hoofd onderwijzer een meisje had leeren 'kennen, dat overeen kwam met zijn idealen en dat had toege stemd in eene verloving. Eti nu bracht de krant de volgende adver tentie „Aan het conservatorium ie 'N. is de be- trekking vacant van leeraar 'in 't klavierspel A„ien de compositieleer, waaraan te verbinden l„is het directeurschap van een groote zang f„vereeniging. Sollicitanten enz." Deze regels wekten een stroom van gfedachten in Velders' ziel op. Eindelijk kwam hij tot het besluit, toegerust met aanbevelingten van ver schillende oud-leermeesters en superieuren, zich aan de invloedrijke autoriteiten te N. te gaan voorstellen. Begeleid door. de zegewenschen zijner verloof de, zwart vanaf zijn das tot de punten zijner laarzen, zdt hij den volgenden dag in den trein- Hij keek eens rond. De eenige miedereizigier was een jong heer, eveneens in 't zwart gfekleed, die vterlegen groette. b/Hé, Vroomberg, ben jij 't? Waar giaa.t de reis naar toe?" vroeg Velder% eert ouden kennis her kennende. wikkelt. Van huis uit opgevoed in een drankvrije omgeving, vestigt zich bij hen de meening, als zou het orankvraagstuk reeds zijn opgelost- Al moge dit voor u zoo zijn, bedenke men toch, hoevele dui- zenaen weer zullen vastroesten in onze hedendaag- sche gewoonten, hoevelen nog tot onzen sitrijd moeten worden opgewekt. Als sociaal levende mensch zal men niet alleen voor zichzelf kunnen leven, maar zich in dienst hebben te stellen van de menschheid De kwestie, waar het feitelijk om gaat, wordt zoo duidelijk in het licht gesteld door het boek „De mensch en de alcohol" door onze georganiseerde tegenstanders, waartegenover door ons is uitgegeven „De menschheid en de alcohol" Wanneer wij onze ideëen als drankbestrijders in alle consequentie willen verbreiden, hebben wij ons vooral te wenden tot hen, die zeggen te strijden voor een betere samenleving, welke in de eerste plaats drankvrij behoort te zijn; tot he,il der Menschheid. (Applaus.,) Nogmaals trad Mevr. BankersenBoot voor 't voetlicht, ditmaal met „De toespraak tot de Hoof den van Lebak" door Multatuli, waarvan een sublie me vertolking werd gegeven. Noemen we o.m. nog „De Moeder, die den knaap Vrede zocht" uit Thomas More van H. R. Holst, wat een dankbaar applaus verwierf. Voor muzikale afwisseling zorg de de heer A. Kist, terwijl de vergadering met een opwekkend woord van den voorz. werd gesloten. PRACTISCHE WENKEN EN AANWIJZINGEN. DER MOTOR- EN RIJWIELWET ie. Voig de teekens en bevelen van den ver keersagent punctueel na. Hij is de persoon, die de verkeerssituatie van alle richtingen overziet'. Denk niet „het kan nog wel," dit veroorzaakt) on gevallen. Vraag nimmer een verkeersagent om in lichtingen. Stel uw vraag aan een surveilleerenden agent, deze zal u welwillend ten dienste zijn. 'ze. Berijd steeds de rechterzijde van den weg: dit geld voor alle rij- en voertuigen. Het is zoowel in de stad of dorpen of zoowel buiten-de stad en dorpen verboden de linkerzijde van den weg te berijden (dit geldt ook voor rijwielen.) De linker- wegheift mag alleen bereden worden als dit noodig is bij het inhaien van andere rij- of voertuigen en rijwielen enz. Een tram is hiervan uitgesloten. Lmkshouden bij het inhalen van een tram is niet geoorloofd. 3c. Bestuurders van motorrijtuigen moeten al tijd als zij vaart willen verminderen of stilhouden een teeken geven, door met een arm, stok of iets dergelijks een op en neergaande beweging te maken terzijde van het rij- of voertuig (stoplicht vols doende.) Willen deze bestuurders van richting ver anderen, dan moeten ze altijd goed zichtbaar een teeken geven, door arm, stok of iets dergelijks (richtingaanwijzers in het midden van den voorruit aangebracht voldoen hieraan niet), buiten het mo torrijtuig in de gewenschte richting te steken. Wielrijders en voerlieden geven dergelijke teekens als het voor de verkeersveiligheid noodig is. 4e. Voorrang op kruispunten en hoeken. Rechts gaat voor, als punt van kruising gelijktijdig wordt genaderd. Bij het omgaan van bochten binnen bebouwde met technische gegevens moet aanwezig zijn. Ieder motorrijtuig moet voorzien zijn van twee deugde lijke remmen en van ten minste één éentonigen hoorn, waarvan het geluid op een afstand van minstens 100 meter duidelijk hoorbaar is, die voor motorrijtuigen op meer dan drie wielen een zwaren voor motorrijtuigen op twee of drie wielen een schellen toon hebben. Ieder motorrijwtuig op meer dan twee wielen (ook zijspan combinaties), moeten een half uur na zonsondergang en meer dan een half uur voor zonsopkomst aan de voorzijde voorzien zijn van twee lichten. Aan de linker achterzijde van een rood licht (tevens nummer met letter helder ver licht/) Tweewielig motorrijtuig aan de voorzijde een helder wit licht en aan de achterzijde een roode reflector of rood licht (tevens nummer met letter verlicht S) Binnen bebouwde kom wordt geen lichtsterkte bepaald, het moet een helder wit licht zijn (geen verblindende verlichting mag binnen bebouwde kom worden gevoerd.) Buiten bebouwde kom moeten de lichten aan de volgende eischen voldoen: Sneineid tot 20 kilometer geen eischen (helder wit licht.) Snelheid van 20 t ut 40 kilometer 25 meter uit- stralnig. Snelheid van 40 kilometer en hooger ico meter uitstraling. f- Bij het tegenkomen van andere rij- of voertuigen rijwielen en vee moeten de lichten wanneer ge noemde rij-voertuigen enz. op 100 meter zijn ge naderd, worden gedempt. Ieder motorrijtuig en rij- of voertuig, moet voor zien zijn van een spiegel, waarmede de bestuurder vanaf zijne zitplaats het links achter hem liggend weggedeelte kan overzien. Wanneer hij vanaf zijn zitplaats zender spiegel het links achter hem lig gend weggedeelte kan overzien, is een spiegel overbodig. I 9e- Rijwielen moeten van een half uur na zons ondergang tot een half uur voor zonsopgang van een helder wit licht voorzien zijn. Achterzijde een roode reflector of rood licht. Reflector móet ver ticaal zijn geplaatst en moet rood uitstralen bij eveentueele beschijning van een lantaarn. Gebruik een goede reflector, er zijn vele waardelooze re flectoren, die niet aan de eischen voldoen. 10e. Rij- of voertuigen moeten van een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zons opkomst van een helder wit licht zijn voorzien en aan den achterkant (links) van een reflector. Hand karren van voren een helder wit licht en aan de linkerzijde waar men duwt een roode reflector. Op dit punt wordt nog vaak gezondigd. ne. Motorbestuurders, bestudeer den afdruk van de Ministerieele bepalingen betreffende de af metingen, de kleur, het aanbrengen en het verlich ten van nummer en letter, welke u bij het nummer- bewijs wordt afgegeven. Het bespaart u voor vele moeilijkheden. 12e. De laagste maximum snelheid is 20 K.M, Voor drukke verkeerswegen en bruggen kan 12 K.M. worden bepaald. P.S. Spoorwegoverwegen bewaakt of onbe waakt. mogen met geen grootere snelheid dan van kommen en buiten bebouwde kommen, waar mep 10 K.M. per uur worden gepasseerd. (Zie naar de geen vrij uitzicht heeft, moet men zonder uitzon- .borden.) dering rechts houden. (Ook bij het inhalen ip - bochten mag daarvan niet worden afgeweken/) j 1. Geldt alleen voor zware motorrijtuigen, Se. Voetgangers, ge moogt het rijverkeer op vrachtauto's en motorrijtuigen, met aanhangwa- den rijweg niet hinderen, ge moet behoorlijk ruim- gens. De wegen worden daarvoor verdeeld in de te laten. Rijverkeer, ge moet de voetgangers als zij klassen I, II en III. zich niet kunnen bergen, gelegenheid geven om den rijweg te gebruiken. Geef elkaar bescherming waardeenng en heb eerbied voor eikaars rechten. 6e. Wielrijders, berijdt steeds de rijwielpaden, zooai. het behoort. Begeeft u steeds achter elkaar bij het inhalen en tegenkomen. Berijdt steeds, wan neer aan weerszijden van den weg een rijwielpad -is gelegen, het rechtsliggende voor u. Een rijwiel pad geeft waarborg voor uwe veiligheid. 7e. Motorbestuurders, weest steeds in het be zit van uw: f a. Rijbewijs. b. Nummerbewijs. c. Beiastingkaart. d. Inschrijvingsbiljet. (1). HEERHUGOWAARD. Onze plaatsgenoote, mej. A. Zomer, ontving van het bestuur der gymnastiekvereeniging ,,Lv'- curgus" te Sehagen de uitnoodiging om de lei ding der dames- en meisjesafdeeling op zich te willen nemen. Mej. Zomer heeft deze uitnoodi ging aanvaard. Als bestuurslid werd herkozen de heer C de Wit. Op voorstel van den heer W. Keizer zaL aan het 'bestuur f 10 salaris worden toegekend. Besloten werd de z.g.n. Sluissloot te laten uit baggeren, waarna sluiting volgde. EEN KOLOSSALE ERFENIS. 'Het grootste vermogen, dat ooit op het belas tingbureau van den staat New York werd geregis treerd, is door de weduwe van Stephen Harkness den medevennoot van Rockefeller Sr. bij de stichting van de Standard Oil Co. nagelaten, name lijk 107 millioen dollar. Er is 18 millioen dollar aan successierechten betaald. De zoon, die de voornaamste erfgenaam is, nat- vangt 90 millioen dollar. AARDBEVING IN CALIFORNIE Donderdagavond i in de Imperial Valley een aardbeving gevoeld, die verscheiden seconden aan hield. Er is geen schade aangericht. AUTO CONTRA TREIN. Het Duttsche rijksministerie van verkeer pu bliceert een memorandum omtrent de ontwikkeling van het autebus verkeer in Duitschland. Dit ver keer, dat, niar de „Voss. Ztg." doet opmerken, tot dusver ook van officieele zijde steeds eenigszins als stiefkind werd behandeld, zal blijkens het me morandum voortaan met groote kracht worden bevorderd. Tot dusver had de rijkspost er het groot ste aandee. in. Gedurende de eerste zes maanden van 1927 vervoerde zij op haar 1600 lijnen met be hulp van 2600 autobussen niet minder dan 21 mil lioen personen. De verschillende particuliere on dernemingen vervoerden met haar 800 autobussen over 233 lijnen eveneens 21 millioen personen, het geen volgens de „Voss. Ztg." een gevolg is van het feit, dat de particuliere ondernemingen met veel meer efficiency worden gedreven. Het memorandum zet zeer uitvoerig de redenen uiteen, waarom het autobusverkeer zich de laatste jaren niet zoo gunstig heeft ontwikkeld als men had verwacht. Vooreerst was er de concurrentie strijd tusschen rijkspost en particuliere onderne mingen, welke tot een strijd om de zeggingschap Itusschen Pruisen en het rijk leidde, en ten twee de de houding der autoriteiten, die jarenlang wei gerden vergunning te verleenen tot de exploitatie van nieuwe buslijnen door particuliere onderne mingen. In de motiveering heet het, dat „omtrent de levensvatbaarheid van het nieuwe verkeersmid del eerst ervaring moest worden opgedaan" maar de „Voss. Ztg." voegt er ter verklaring bij, dat de spoorwegmaatschappij de voornaamste remmende kracht was, welke zich scherp verzette tegen de uitbreiding van het autobusverkeer. De vrees der spoorwegen voor den nieuweD concurrent was niet ongegrond. Onlangs heeft een commissie bij de spoorwegmaatschappij vastge steld dat deze tegenwoordig tengevolge van het. autobusverkeer 250 millioen mark per jaar aan 'inkomsten uit het personen- en goederenvervoer minder ontvangt dan was berekend. Dezelfde com missie schat den achteruitgang der inkomsten voor 1932 reeds op een half milliard. |Een en ander heeft er de spoorwegmaatschappij toe geleid haar politiek te veranderen. De directie heeft besloten zich tot de autobusondernemingen te wenden, teneinde met deze gemeenschappelijk de leiding van het busverkeer in handen te nemen; Met de twee grootste in Rijnland en Hessen is reeds een overeenkomst gesloten. Speciaal belang heeft het rijk bij die buslijnen welke, in de plaats komen voor oorspronkelijk ontworpen lokaalspoorwegen, in streken, waar hoofdlijnen de kosten niet zouden dekken, daar het verkeer er niet druk genoeg is, zooals de Harz, Thuringen enz. Om nuttelooze concurrentie te voor komen is ook met de posterijen een overeenkomst gesloten. Tenslotte wordt er op gewezen, dat het particulier initiatief door de nieuwe regeling vol* strekt niet zal worden uitgeschakeld. SINT PANCRA&. j Vergadering van belanghebbenden bij de Sluis jf$3 IJ^JHAI^I'IT5 r -.. ln de Daaimeer cp Donderdag 26 jan. ten lokale Genoemde bewijzen moet u op eerste vordering van den heer Gerritsen, onder leiding van den hr< tconen aan de ODsnonns-sambtenaren. r aan de opsporingsambtenaren. 8e. Ieder motorrijtuig moet voorzien zijn van een goea werkende stuurinrichting. Brand en ont ploffing moet zoo goed als onmogelijk zijn. Róók- C. Groen. Na opening en notulen volgde rekening van den Penningmeester. Ontvangsten f860.43, uitgaven f2.1.02, voordeeiig saldo f839.41. Boeken en be- damp mag niet veroorzaakt worden. Een plaat scheiden werden in orde bevonden. Hoofdpijn-Tabletten 60 et. Laxccr-Tabletten 60 et. Zennw-Tabletten 75 et. Sltaal-Ta bietten 90 et. Maag-Tabletten 75 et. Bjj Apoth. en Drogisten, r„Naar N.,' antwoordde de andere; „er is daar waar de ander terstond in slaap viel en gin- toen een plaats vacant aan het conservatorium, waar- uit om zijn visites te maken. naar ik wilde solliciteeren, want 't privaat-les- Alles liep naar wensch, want overal gaf men g8venw t°m,PTerCI1 CVert ni6t V6el 0p"" ,hem de schoonste hoop. Ten laatste had hij nog Velders had de onaangename verrassing over het allergewichtigste bezoek af te leggen: bh deze mededeeling spoedig overwonnen, en een den voorzitter der commissie van toezidit, den slim lachje speelde hem om de lippen. rechter Willemer. Deze heer was .eerst om vijf „En hoe kom jij zoo op reis? vroeg Vroom- uur te spreken en 't was nu vier. rni a>. n 1, 1 Velders ging vergenoegd een koffiehuis binn,en, „ik? Uch, een oude tante, een erftante, genoot een koelen dronk en liet zich schrijfde- is gestorven en nu moet ik naar de begrafenis." radschap geven. Hij deed aan zijn meisje eenfg|e „Zoo Dat is eigenlijk met zoo treurig, als 't er mededeelingen over het voorloopig reskltaat iter uitziet, lachte Vroomberg en begon de voor- reis en ze waren zeker erg grappig, want hij deelen van een goede erfenis in 't licht te stellen, lachte gedurig onder zijn werk. velders liet hem m^ar babbelen, en zoo kwa- Daar sloeg liet vijf uur. Ilaastim schoof Vel- 1 menze tegen 12 uur te N. ders een brief in een couvert, stak hem in den „ft heb nog een uurtje voor de begrafenis, zak en £ing op weg naar den rechter, dien hij zei V elders, „en jij Vroomberg, kunt op dit uur thuis vond. Zeer genadig werd hij ontvangen ook geen visites maken; ik sla je dus voor, dat en de groote man beloofde zijn steun, we een lekker morgenwijntje giaan drinken en Vervuld van de schoonste verwachtingen, ver lekker luncneu. liet de sollicitant het huis. „Maar, denk aan mijn portemonnaie." Op het naastbijzijnd postkantoor adresseerde „En denk aan mijn erftante! Beschouw je als hij den hrief aan zijn meisje, verzond dien en geïnviteerd voor het begrafenismaal." vertrdk toen per spoor naar de naburige plaats, Lachend stemde Vroomberg toe, en nu trok- waar hij, Van de gelegenheid gebruik makendie, ken zij gearmd naar een hotel. Berden aten en eenige oude vrienden bezocht, dronken met smaak;; zij werden vroolijk en uit- Den vijfden dag dreef het verlangen naar zijn gelaten, wat zeker grootendeels op rek(ening kwam sehoone en de nieuwsgierigheid, of er onderwijl van den wijn, dien Velders zijn vriend vlijtig ook iets naders bekend geworden was, "hem terug schonk. naar zijn woonplaats. Daar vónd hij inderdaad een Vroomberg vergat geheel het doel van zijn schrijven van den president van de commissie reis en genoot, steeds in hoog|ere mate van den van toezicht. Hij opende het snel, maar wie wijn, terwijl Velders slechts even proefde en met beschrijft het teleurgestelde oiezicht van ,^en een listig lachje de uitwerking op zijn vriend den musicus. gadesloeg. En de schelm kon met het resultaat Angstig las hij het schrijven nog eens over, tevreden zijn, want Vroomberg, die zoo'n goed toen verkreukelde hij met zijn hand den brief leventje niet gewend was, raakte na een uur en slingerde dien van zich af. reeds in het stadium, dat men gaarne het .g|e- Wat stond er in dien brief? De rechter heele menschdom zou omhelzen. Nog eenige haas- schreef: tig geleegde glazen en zijn hoofd zonk moedle l 1 1 op de borst. Met behulp van een kellner bracht „Dat de oommissie vanJ toezicht van hef Velders het offer zijner intriges op een kamier, „conservatorium op uwe medewerking geen bij- „zonderen prijs stelt, zal u duidelijk worden „bij lezing van de door u overlegde „aanbe veling", welke ik bij dezen de eer heb, u „te retourneeren En wat was die aanbeveling Hier is ze „Lieve Anna! „Alles gaat naar wensch. De vijf leden der „commissie heb ik reeds behoorlijk met honig „ingesmeerd, den suffen directeur het hof ;gie- maakt en eenige vleiende complimenten over „zijne afschuwelijke compositiën gezegd, en nu „(gaat het naar den Groot-Mogiol- Dien hoop „ik ook wel in te pakken, "want zoo'n verza- „ïneling titels en ridderorden is al gauw met „een paar buigingen gelijmd. Tot ziensl...," Men denke zich Velders5 toestand- Einidelijk herkreeg hij in zooverre zijne bezinning, 'dat hij naar de woning zijner aanstaande kon gaan. Hij had al een geheel verhaal gereléd gemaakt, om haar uit te leggen, waarom hij niet benoemd' was. Men ontving hem zeer koel en zijn meisje vroeg, of het niet genoeg was, dat de geheiela stad den mond vól hal over het échec en wat het beduidde, dat hij haar, vanuit de verte, zonder een enkel woord, de nutteloos geworden aanbe veling over de post had gezonden. Het duurde lang, eer hij weer genade Vond, maar wegjagen deed men hem toch niet, want er waren weinig huwbare jonge mannen in het stadje. Een paar dagen later had hij nog het genoe gen ,te lezen, dat Vroomberg te N. teaoemd was. De jonge man was zoo verstandig geweest, eerst den volgenden dag, toen hij weer drisch was, zijne visites te maken. Velders besloot, voortaan met het steken van brieven in oouverten heel voorzichtig om te gaan.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3