Een belangrijke vergadering. - Een grootsch plan. f?*** Jiu STER-TABAK Nieuwstijdingen In verband met het feit, dst het voorloopig wegenplan voor de provincie Noord-Holland thans is goedgekeurd, terwijl, met het oog op de defi nitieve vaststelling van dat plan in de aan staande zomer zitting der Provinciale Staten, de gelegenheid geopend is voor 1 Maart e.k. even- tueele bezwaren of wenschen kenbaar te maken, is door den Burgemeester van Koedijk het initia tief genomen tot het houden eener vergadering, ter bespreking van de vraag*,'Mn hoeverre van belanghebbenden ©ene actie zoude kunnen uit gaan, ter bespoediging van de uitvoering der plannen met betrekking van den onderhavigen weg, hl., EEN NIEUW AAN TE LEGGEN WEG HEEBHUGOWAARD—ZUIDSCHAR- WOUDE'KOEDIJK. Uitnoodigingen tot 'het bijwonen dezer verga dering zijn verzonden aan Statenleden uit deze omgeving, aan gemeente- en polderbesturen, ter wijl het Statenlid, de heer P. Kostelijk, te Heer- hugowaard, zich bereid heeft verklaard op die vergadering een 'inleidend woord omtrent deze belangrijke zadk te spreken. Wij willen in dezen nog eens meer breedvoerig memoreeren hetgeen de Heer Kostelijk bij de behandeling der begtooting in de Statenzaal om trent deze belangrijke zaak heeft gezegd Ik moet thans nog een enkel woord spreken, over de begrooting van bet wegenfonds. Het heeft mijn bijzondere aandacht getrokken, dat Gedeputeerde Staten genegen zijn, een weg, die eventueel op het wegenplan is geteekendaan te leggèn, mits de betrokken belanghebbenden be reid waren eenigszins in de kosten tegfertioet te komen. Ik kom hierbij terug op hetgeen door den heer van der Vall is gezegd, over den weg Oost- West, die aangelegd zal moeten worden door het Geestmer-Ambacht. Volgens mededeeling v;fn Ge deputeerde Staten beeft men daarvoor noodig de medewerking van verschillende autoriteiten n.l. de 4 Langedijker gemeentebesturen, gemeente Koedijk, van den polder Geestmer Ambacht eü van eenige Bannebesturen. Ik geef dan ook als nog het College van Gedeputeerde S.taten in over weging om ernstig zijn aandacht te wijden aan den weg, die eventueel door een waterschap zal gaan van 4800 H.A., dat tot heden van een be hoorlijke verbindingsweg verstoken was. Nadruk kelijk heb ik het gezegd, een polder van 4800 hectaren is een poldér, die gelijk staat met die Sehermeer: de Heer Hugowaard is 3500 hecta ren. dn onzen polder hebben wij .13 a 14 vér keerswegen, in de Sehermeer ongeveer evenveel dus alle meer dan in Geestmer Ambaöht, daarin komt ei geen enkele voor. Moet ik mij vei'hieuglön dat er in het laatste wegenplan wel een voor komt, voor de verwezenlijking van 'die plannen zie ik bezwaar, wanneer van de belangstellende autoriteiten een 'dusdanige medewerking! moet worden 'gevraagd als Ged- Staten aangeven. Ik hoop dat~ Gedeputeerde Staten ernstig zul len*-'overwegen of het niet op den wagl der Pro vincie ligt den gieheelen weg, die tenslotte ook dienen zal voor het doorgaand verkeer, in be heer te nemen. Uit het Algemeen Verslag» der af deelingen put ten wij de volgende zinsnede Men verheugde zich dat de weg door het Geest mer-Ambacht (Oost-West) thans op het Wegen plan geplaatst was, maar men drong aan zoo spoedig mogelijk een begin ir mee te maken. Alle vervoer moet thans te water geschiedden. De polder is 4 a 41/2 H.A. groot, en heeft geen tusschenverbinding. Fr is beloofd: als regel zou de aanleg door de Provincie geschieden; daar hangt het tot stand komen van den weg van af. De kleine bannen én polders kunnen die niet bekostigen. In verband dus met de uitgesproken meeningv dat geen financieel e druk op kleine bannen en polders kan worden uitgeoefend, wordt duidelijk onderstreept de gedachte, dat het plah daarvan niet afhankelijk mag worden gesteld. De Memorie van Antwoord bekoelt eenigszins de vreugde omtrent dit aanlokkelijke plan, dat Oost en West Noord-Holland zou verbinden. Wij lezen daarin al. de volgende opmerking: Ten aanzien van den op het wegenplan ingle- volge de Wegenbelastingwet voorkomenden weg door den polder Geestmer ambacht, die eene op pervlakte van ongeveer 4800 hectaren bezit en thans niet 'door een behoorlijken verkeersweg worde doorsneden, brengen "Gedeputeerde Staten in herinnering, dat "bij verschillende gélegehhie- den door hen is verklaard, dat de aanleg van tien weg door de daarbij belanghebbende streek kan worden bespoedigd,- indien zij zich bereid ver klaart in de daarmede gepaard gaande kosten "bij te dragen ol op andere wijze, bijvoorbeeld door gratis beschikbaarstelling van den grond, mee te werken. Eene dergelijke medewerking zou ook in het onderhavige geval aan de spoedige tot standkoming "ah den weg bevorderlijk kunnen zijn. In de eerste plaats kunnen wij niet anders dan de belangstelling van een ieder vragen voor dit ongetwijfeld .groote en grootsch e plan. Beeds eerder is'in deze richting gewérkt, een plan ge projecteerd, dat de gemeente Noordscharwoude zou verbinden met Koedijk, van welk plan wij tot dusver niet meer hoorden en dat of geheel is opgegeven of thans slapende is. Naar het ons voorkomt is men thans aangelegd! op dit nieuwe door de Provincie aangegeven plan, waarbij de bestaande kleine wegen worden be nut en bjj verwezenlijking of uitvoering er van eveneens in het groote wegennet zouden worden opgenomen, waarbij het verkeer in de eerste plaats het grootstebelang zou hebben. Maar de groote vraag, die onmiddellijk naar voren dringt is deze: „Is met het oog op dit ontworpen plan volle samenwerking te wachten van de betrokken gemeente- en polderbesturen en van belanghebbenden?" Zeker geen over bodige srraag. Wij zouden echter verkeerd doen op deze zaak vooruit te loopen, nu binnen enkele dagen betrokken gemeente- en polderbesturen, be nevens belanghebbenden gelegenheid zullen heb ben hun meening in dezen naar voren te brengen Het i3 misschien wat hard gezegd, maar in den laatsteu tijd vooral schijnt er een geest te be staan van stugge handelbaarheid. En 't is toch de geest van goede nabuurschap dat men elkan der, vooral in deze zaak, de hand moet reiken. Fier algemeen belapg sijaat in dezen gehteel bovenaan. Men h«eft nu reeds, gelegenheid over deze belangrijke wegiiitbreiding te denken, maar men vergete niet, dat in dezen alleen het begrip van centralisatie naar voren mag komen, waarhij men zich allen gelijkwaardig' voelt. Het is niet het binnen den engen kring be grensde inzicht waardoor wij ons laten leiden, maar wij zien met open oog de groote perspec tieven, die dit plan opent. Hierbij, cm met eeD der Statenleden te spréken, staat eveneens Je welvaartspolitiek op het spel. E11 wat zal wor den bevorderd in de eerste plaats, zonder neg te spreken van "de groote economische en handels belangen, die met deze expansie verband houden, dat is de werkverruiming, die er door ontstaan zal, en als gevolg daarvan zal bijdragen tot be vordering der welvaart niet alleen, maar Tiet groote verkeer op de meest voordeèlige wijze be langrijk zal bevorderen. Wanneer men het groote plan wil bezien in de lijst van onzen tijd, dan zeer zeker, mag men van de uitgeschreven bijeenkomst de schoonste verwachtingen koesteren. Plaatselijk Nieuws „HULP IN NOOD," OUDKARSPEL. Gisteravond vergaderde bovengenoemde vereeni ging ten loaale van den heer C. Vis. t Aanwezig 41 leden. De vcorz., de heer G. IJff, opent de vergade ring met welkom aan leden, afgevaardigden van Noordscharwoude, de heeren De Kansen en P. van Dijk en de Pers. Spr. betreurt het 'dalt de opkomst niet grooter is, gezien het groote aantal leden dal aan de vereeniging is verbonden, en wijst in dit verband op de groote opkomst ter Jaarver gadering te Noordscharwoude. Na nog gememoreerd té hebben de goede ver standhouding tusscheii de bestuursleden onderling de toestand der vereeniging gunstig is te noemen en dientengevolge de ziektegevallen onder de le den niet groot zijn geweest, verklaart hij deze 28e Jaarvergadering vcor geopend, den wensch uitsprekende dat deze vergadering eveneens een ge zellig samenzijn zal zijn. Door den heer J. Oijevaar worden als secretaris hierna de notulen gelezen en onder dank aan den samensteller goedgekeurd. Mèdëdeelingen. De voorz. deelt mede dat twee der bestuursl- den niet aanwezig zijn, de heer De Wit door ziek te en de heer van den Hoven door het niet op de plaats aaftwezig zijn. Dat door het bestuur is besloten voortaan de •vergaderingen in dit lokaal te doen plaats hebben als zijnde de geschikste gelegenheid. Art. 11 zoodanig is gewijzigd, dat in het (ver volg .ieder lid drie wachtdagen in een persoonlijk beek ja-ar heeft; Dit eruit tevëns in zich, dat de ziektegevallen niet steeds jaar op jaar worden opgeteld, maar ben bedragen f32611.84, de uitgaven f2477.61, 't voordeelig saldo bedraagt alzoo* f784.23. Het ledental vermeerde met 13, terwijl 18 leden door iiverlijden, bedanken, vertrek enz. moesten wor den afgeschreven. Het ledental bedraagt tahns 305 tegen 310 bij den aanvang van dit jaar. Het verslag wordt onder applaus ontvangen. De voorz. brengt de vergadering thans in ken nis met twee voorstellen van het bestuur. De stand van de kas is van dien aard, dat een gedeelte van het bestuur meende te moeten voor stellen de uitkeering te brengen op f 112 of tï 12 per dag, terwijl een ander gedeelte er meer voor gevoeide den uitkeeringsduur te verlengen. De uitkeeringsduur is thans 18 weken voi en '12 weken half. Ook in de vergadering zijn de meeningen ver deeld, en pleit de een voor directe verhooging, de ander voor verlenging van uitkeeringsduur. Voor beide meeningen viel veel te zeggen en was het resultaat van deze bespreking dat met ap plaus besloten werd den uitkeeringsduur te venengen op 26 weken vol en 26 weken half, en de uitkeering te brengen op f2 per dag of f 12 tper week, echter met dien verstande, dat mocht de reserve tot beneden de f 50,0 terugioopen, de uitkeeering op het oude bedrag zal worden ver laagd. Dit besluit wordt van kracht 30 Jan. 1928. Bestuursverkiezing, aftredend de heeren G. IJff en B. Slooves, beiden herkiesbaar. De uitslag van de gehouden stemming is dat beide heeren met resp. 39 en 36 van de 41 uitge brachte stemmen worden herkozen, en hun her- benoeming weder aanvaarden onder dank voor het in hen gestelde vertrouwen. Bij oe loting voor vrijstelling van contributie ge durende 3 maanden, worden de gelukkigen, de heeeren P. Eecen Pz. en J. Hoogland. Thans wordt er eenige oogenblikken gesproken .over de eventueele invoering van de ziektewet en de piaats die dan door de Federatie -zal worden ingenomen Vragen worden gesteld, inlichtingen verstrekt en is het resultaat dat op de vergadering van de Federatie over verschillende gestelde vragen zal worden gesproken. Bij de nu volgende rondvraag brengt de heer D. Kansen, mede namens zijn mede-afgevaardigde vap Noordscharwoude, dank voor de ontvangen uit- noodiging, en wensent den voorz. geluk met het resultaat van zijn wensch, dat dit een rustige en aangename vergadering is geweest. Besloten wordt nog in het vervolg de leden die ziek zijn en die bericht van verhindering sturen schriftelijk) ook mede te laten loten voor de vrij stelling van contributie. De voorz. gaat hierop tot sluiting over, daar bij zijn dank uitsprekende voor de gezellige wij ze van vergaderen. Hij hoopt dat het gewichtige besluit, dat hedenavond is genomen, ook in de 'toekomst zal kunnen worden doorgevoerd. Met ,êen woord van dank tot allen, voor den 'aange nomen geest en gezellige besprekingen, aan de Pers en bestuursleden van Noordscharwoude voor !hun aauwezigheid, valt de hamer. ZUIDSCHARWOUDE. Door de Firma Kramer alhier is aangekocht het naast de zuurkoolfabriek gelegen perceel van den heer Jn. Schoenmaker. Naar wij vernemen zou deze aankoop verband 'houden met uitbreiding van het bedrijf. wordt iemand bijv. in Maart ziek, dén loopt zijp boekjaar het volgend jaar Maart af. Wordt hij daarna opnieuw ongesteld, dan treden opnieüw dé 3 wachtdagen in werking. Tenslotte doet de voorz. nog de mededeeling, dat de Durgemeester door omstandigheden ver hinderd is de vergadering bij te wonen. Door den heer K. Bakker, penningmeester der vereeniging wordt hierna verslag uitgebracht over het tweede halfjaar. De ontvangsten hebben bedragen f1728.69, de uitgaven f 866.111/2 waaronder een bedrag van f 557 -371/2 aan uitkeeringen, zoodat het batig saldo 1862.571/2 bedraagt. Het totaal bezit der vereeni ging is f 5586.32 waarvan op de spaarbank is ge plaatst f5339-72. lEr zijn 67 uitkeeringen gedaan aan 17 verschil lende personen met 351 ziekendagen. Door den heer van Dok wordt namens de com missie van onderzoek geadviseerd de rekening goed te keuren daar alles in volmaakte orde ,is bevonden. Overeenkomstig wordt besloten waarbij den penningmeester een woord van dank wordt ge bracht voor zijn gehouden beheer. De nieuwe commissie voor onderzoek der re kening zal worden gevormd door de heeren P. xGrbot en W. Zweed met als reserve de heer W. Biesboer. Dan wordt den secretaris gelegenheid gegeven voor het uitbrengen van zijn Jaarverslag. Hieruit blijkt, dat al zette het jaar zich zeer ongunstig in, het eindresultaat toch nog gunstig te noemen. -Geprezen kan worden de goede harmonie in het bestuur en de prettige samen werking tusschên de bestuursleden onderling. Er werden 2 leden- en 4 bestuursvergaderingen gebonden. Er werden 236 uitkeeringen gedaan aan 78 verschillende personen niét een totaal van 1145 ziektedagen. De totale ontvangsten heb- R echtzaken VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van Vrijdag 27 Januari Schriftelijke vonnissen G. K. Limmen, overtreding gem.verordening gld. boete of 10 dagen. A. B|. 'R. (jJaïAricurr^ niet voldoen aan de verplichting tot het plakken van rentezegels 20 maal 1 gld. boete of 2 j maal 1 dag hechtenis. NIEUWE! ZAKEN. Een brood, niet volgens eisch, gabak'ktjn, ,'biwngt den bakker ongjemakktfn. De broodbakker G. M. te Oudorp stond wegens aflevering van een oogëbuild tarwebrood,, 'dat niet aan den eisch van de warenwet voldeed. De bakker erkende, doch 'beweerde, dat niemand benadeeld wend- Het verschil zit alleen in het gewicht, dat door de wet niet wordt toegelaten. Hij had de zaak kunnen schikken voor 'f 35, maar die transactie was hem toch wat al te pëperig geweest, dan Waagde hij zich liever aan bet oor deel van den kantonrechter. E»n niet ten onrechte stelde hij op hem zijn vertrouwen, zooals 'bleek uit het vonnis f10 boete óf 5 dagen. Doorloopen asjeblieft. |Een 20-jarige boerenknecht uit Heiloo P. G. te V. genaamd voldeed op 3 Februari niet aan de lastgeving van twee Alkmaarsche politieagenten om zijn weg te vervolgen. Hij had echter zooveel te reclameeren, dat besloten werd om de zaak tot aanstaande week aan te houden, ten einde den verbalisant te hooren. Hij was en bleef links. De 32-jarige autoreperateur J. S. uit Amster dam reed te Alkmaar met zijn wagen, waarin een drietal vrienden waren gezeten, den Baansin- gel op en ontmoette daar een Ford Sedan, welk voertuig door hem werd aangereden, omdat hij niet voldoende naar rechts uitweek. Een spat bord werd van de Ford afgereden en heden Re clameerde de bestuurder Hellingman 16 gulden schade, toen de heer S. wegens roekeloos rijden, althans niet voldoende uitwijken, terecht stond. In deze zaak werden wel zes getuigen en dé charge gehoord. De verdachte en zijn getuigen be weerden dat hij van de aanrijding ongeveer niets had bemerkt. Het leek zoo ongeveer of zij (over een steen waren heengereden. Ook beweerde ver dachte dat Hellingman met volle lichten had ge reden, wat door deze ec^iter ten stelligste werd ontkend. Verschillende andere omstandigheden ep .uitlatingen kwamen hierbij nog ter sprake, doch waaraan ROODE STER zijn nationale bemindheid te danken heeft. ROODE STER is zóó goedkoop dat breede kringen zich het genot van dit edel kruid kunnen ver oorloven en zóó goed dat dui zenden kenners en liefhebbers van een fijn pijpje tabakontdekt hebben wel duurdere maar geen betere tabak te kunnen koopen. Wilt ge 100% waarde voor Uw geld, rookt dan STER-TABAK N.V. Theodorus Niemeijer Groningen SihA# xJL? yAitf >4£ MiAfL ten slotte werd schuldigverklaring gevorderd en betaling van 50 gulden boete of 40 dagen,, bene vens toewijzing der civiele vordering tot een be drag van 16.40 gld. 1 Uitspraak 10 Februari. Rumoerige klanten. In den nacht van 8 op( 9 Deecmber amuseerdei? zich een tweetal naar gedroogde schar riekende bon vivants, C. W. eri A. d. Cf., 'beiden inwoner^ van Egmond "aan Zee, met bij een tweetal jjonge en we mogen er ook wel bijvoegen knappe yrouwtjes van wie ze wisten dat hun echtgenoot op zee zwalkte op de ruiten te tikken. Oe bewoon sters schrokken op in hun slaap, maar warer? zoo verstandig de verdachte bezoekers niet toe te laten ondanks het dringend verzoek. Een hunner was zelfs nog zoo brutaal het te doen uitschijnen of hij de echtgenoot van een der vrouwen 'was. De minder eerbare bedoelingen dezer nachtraven was dan ook niet twijfelachtig en de kanton,- rechtei sprak dan ook de meening uit, dat deze Egmonders ditmaal niet op de konijnenjacht wa ren, doch het op de jonge vrouwen hadden voor zien. Daar dergelijke ongepaste grappen den laat st en tijd meer in Egmond aan Zee worden iven- kocht, werd besloten maar dadelijk met kracht op te treden en de verdachten mitsdien ieder ver oordeeld tot 15 gld. boete of 10 dagen. Handlel en, Nijverheid eji behoorlijk verkor lamgpslaghn. Alweder stonden terecht tjwee vrachtauto chauf feurs uit St. Pancras "G. en L. B„ die in strijd met het verbod den Twuijverweg hadden bera den. Het schijnt dat het provinciaal Bestuur voor geen rede meer vatbaar is.'Zelfs is van hoagjeJ hand bevolen dat streng op overtredingién worl den toegezien. De Alkmaarsche justtiie is echter wijzer en zal natuurlijk' de :wet handhaven. Fich- ter zoo soepel mogelijk, teneinde aan te toon[en, dat deze onbenullige verkeersontwrichting' niet haar sympathie heeft. Verdachten werden dan ook veroordeeld, ieder tot slechts f0.50 boette of. 1 dag hechtenis. KIN D ERPOSTZEGEiLS. Volgens de voorloopige opgaven bedraagt da winst op de van 15 December tot en met 15 dezer verkochte kinderpostzegels, ruim 120.500, dat is ongeveer f12.000 meer dan verleien jaar. De winst, gemaakt op de kinderbriefkaarten, kan op ongeveer f9500 worden gfesbhat, hetgeen aanzienlijk meer is dan verleden jaar. In tptaal is dus ten behoeve van de kinderbe scherming ongfeveer f130.000, bijeengebracht en naar schatting kan onguveer f20.000 meer dan verleden ja ér in ve idee ling giebracht worden. De cijfers van "de opbrengsten van de zegtëls van de vorige jaren waren: 1924'25 f 52.000, 1925—'26 pl.m. f75.000, 1926—'27, f 108.000. HET TRAMONGELUK BIJ LARIElN. Verschenen is het rapport van de commissie van onderzoek naar de oorzaken van het ongeval, dat op 7 Augustus 1927 nabij Laren op den tramweg van de Gooische stoomtram heeft plaais gehad. In dit rapport geeft de oommissie een uit voerig overzicht van de toedracht van "het onge val en de gevolgen daarvan, waarna de oorzaken worden nagegaan, die de oommissie zoekt in het onvoldoende overleg betreffende die punten, waar trams uit verschillende richtingen elkaar moe ten kruisen. Zij heeft aangedrongen op nieuwe voorschriften betreffende het verleggen van krui singen, in dien zin, dat de verleggingen uitslui tend oentraal worden geregjeld- De directie der Gooische stoomtram heeft thans een nieuwe regie- ling ingevoerd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 4