Dee li een e€ 3. "~vi ~Öi CJe 1. Ee 2. Vi Damrubriek TE I om te in tw Woud den t: Inli schrij 5 FÉt Zuidsi TE 45 om te Te gowaa AAI prima Heerb f2.5 lichtin wordt Adr St. Pa Vi Gi in pri Verl Vi Koolzad en Fries bij JA< gendijl J' Notar nemei Dir.s 's avom CORD bliek 1 Onder op eer! de veil schikt, bewoon Eigend Te a tussehe tension 2e van (21) er Laat Te aan aan d Arie di Eigei ma kei- wijl de planten moeten worden gevrijwaard tegen tocht. Komt men op een wintermorgen tot de ontdekking, dat een der planten is bevroren, dan. brengc men deze in een koele vorstvrije kamer, opdat het ontdooien in een zeer langzaam tempo •plaats heeft. Hierdoor is het mogelijk, dat de scha de voor een groot gedeelte wordt beperkt. In den zomer hebben we met de temperatuur geen last, zelfs niet met de uit zuidelijke streken stammen de planten. Plaats der planten- In het algemeen verdient het aanbeveling de planten zoo dicht mogelijk voor het venster te plaatsen, opdat ze volop licht Reb ben. Een zeer belangrijk gedeelte van hun voedsel kan siechts worden opgenomen, in het licht, zoo dat een goede verlichting, een der hoofdvoorwaar den is voor een flinke ontwikkeling der plant'. Op eenigen afstand van het venster is de lichtsterk te reedr beduidend minder en veroorzaakt in heel wat gevallen een kwijnenden toestand. Bij het plaatse/ var ee/. plant, dien/ zooveel mogelijk te worden vermeden, dat het licht uitsluitend van een kant komt, daar anders de bovengrondsche deelen naar deze zijde zullen groeien. Is dit niet anders te ondervangen, dan draaie men de planten klagelijks om Bij voorkeur georuik maken van het venster, weike naar het Zuid-Oosten is gekeerd Onze bewering, dat planten steeds zoo dicht mogelijk bij het venster moeten staan, verdient eenige beperking wat het zonlicht betreft in den zomer Aanhoudende felle zonneschijn is nadeelig en veroorzaakt bruine plekken op de bladeren, of doet ze geheel vergeelen. Polten. Een eerste eisch aan potten te stel len is, dat ze goed poreus zijn. Plaats dus nooit een plant in een mooi geglazuurde pot, doch zet de plant in een doodgewone ouderwetsche bloempot. Degenen, die dit niet mooi genoeg vinden, kunnen plant en pot in een grootere en mooiere zetten. Waar oude bloempotten, die reeds geruimen tijd dienst hebben gedaan, een groot gedeelte van hun poreusheid hebben verloren, doet men verstandig met deze stuk te slaan en voor drainage te gebrui ken. In elk geval moeten gebruikte potten eerst grondig met een borstel met zand en zeep worden gereinigd, alvorens er planten in te plaatsen. N!a zoo'n reiniging worden ze eenige uren in een em mer met water geplaatst. Ook nieuwe potten moe ten eenige uren in water worden gezet, voordat men er planten in plaatst- De kleine openingen in zoo'n nieuwe pot zijn gevuld met lucht en hoewe' dit natuurlijk voor de plant heel goed is, zou dit tot gevolg hebben, dat de aarde waarmede we ze vullen, vast in den wand zou worden gezogen. Het verpotten zou hierdoor later ten zeerste worden belemmerd. Gaat men een plant verpotten in een iets grooter pot een tot twee ceptimeeró is in den regel al voldoende dan is het gewenscht, met eeen puntig houtje den omtrek van de aard kluit wat los te maken, zieke wortels af 'jte snij den en zorg te dragen ,dat de oude 'sbherven, welke we voor drainage onder in den pot doen, vooral het gat niet afsluiten. BRAND TB BEVERWIJK. In hotel „De Zon" te Beverwijk woedde een ernstige brand, die het grootste gedeelte van het hotel verwoestte. Wat er over bleef. AMERIKA AINSCHi Een ware historie uit het land der vrijheid. Een Amerikaan wandelt op straat. Onder den arm draagt hij een pakje. Een agent vliegt op hem af. Wat hebt u daar? Dat ziet u. Een pakje. Wat zit er in dat pakje? i Een fiesch. Wat zit er in die fiesch? Kijk' zelf maar. Dit zeggende laat de Yan kee het pakje op straat vallen. De fiesch (breekt^ en een gele vloeistof verspreidt zich. De agent haast zich zijn vinger erin te steken om te .proeven. Whisky, luidt het resultaat'. Proces Verbaal. De zaak komt voor rechter Louis H. Burns, van de balie te New Orleans en deze ondervraagt den agent. Was u gewaarschuwd, dat die Amerikaan smokkelaar was? Neen. Heeft men u gewaarschuwd, dat hij whis ky in dat pakje had? Neen. Enkel door mijn fijne neus heb ik1 hem weten te betrappen. Zoo, zegt de rechter. Dan spreek ikt (dfen beklaagde vrij, gezien het feit, dat hij in dit pakje evengoed iets anders dan whisky had kunnen ver voeren en dat het woord „vrijheid" niet meer dan een frase zou zijn, als men den agenten de vrij heid gaf, alles en ieder na te snuffelen. Den volgenden dag werd Louis H. Burns be noemd tot rechter te New York'. Is dat een coin- cidentie of een symbool? Is; i i Ne. 184. Zwart 10 schijven op 11, 12, 15, 17, 18, 21# van C. BLANKENAAR. 23, 25, 28, 29. wDie Verschalkier". Wit 10 schijven qp 31, 32, 35 tot 40, 43, 45) .Wit zet en wint. DE EERSTE EI.ECTRISCHE LOCOMOTIEF bestemn voor de Nederlandsch-Indische Staats spoorwegen heeft de fabriek van de „Heemaf" te Hengelo verlaten. Ons Modeplaatje Het uitkiezen der kousen brengt meer smaak mede dan menigeen wel zal denken. De kousen,; die tegenwoordig gedragen wórden mogen niet meer zoo opvallend zijn, maar moeten in een har monie zijn met de costumes of de hüidtint. De vleeschkleurige kousen, die eenige seizoens ge leden zooveel gedragen werden, zijn thans totaal uit de mode. Voor daags is de tendence thans donkere kleu ren, alhoewel die in den winter meestentijds wel gedragen worden. De tinten zijn 'nu neutraal en varieeren in ver schillende nuances grijs en beige. Toch is er smaak rioodig om zooveel mogelijk de kleuren in goede combinatie met de toiletten te kiezen. Om hiervan een voorbeeld te geven, noe men wij hier eenige kleuren met de daarbij 'pas sende tinten. i Allereerst lanceerden de Parijsche modekunste naars de tourterelgrijze kousen. Dit is een grijs beige kous, men verwarre vooral niet het echt grijs, want dat is een kleur die niet >veel meer door de elegante dames gedragen wordt. Een tour- terellc kous kan men dragen bij zwarte, blauwe, grijze en purperkleurige costumes. Castor is een grijs-bruine kleur, en wel een der donkerste kleuren, die men thans ziet dragen. Ook deze kleur past goed bij een zwart toilet, maar harmonieert beter bij de thans overheerschende 'roode en groene kleuren. lEcaille is een zachte maar niet licht beige kleur. Een heele donkere kleur grijs, het zoogenaamde gris-deuil wordt wel bij rouwkleeren gedragen in- plaats van zwart, maar in gewone omstandighe den wordt deze kleur nooit gedragen. Al deze kousen, die men overdag kan dragen, worden meestal van niet te mooie kwaliteit ge nomen en verschillen heel veel van de kousen, die des avonds gedragen worden. De kleuren voor den avond zijn: Tcurteretle beige,, dat is een kleur, die veel heeft van een licht door de zon gebruind gezicht], ,en zeer veel gevraagd wordt. Men kan deze kousen dan ook bij de meeste toiletten dragen met |uit!j- zondering van de mat rose, blauwe en mauve kleu ren. Beige France, een kleur, waar weer meer grijs in is dan in de Tourterélle beige kous. Hierbij past weer meer een donkere kleur zooals 'zwart of eèn heei levendige kleur, of saphire. i Trianon, rose, beige, kan praktisch bij elke kleur gedragen worden. Voor sport in het algemeen draagt men veel fa Voor de wintersport koopt men meestal zui- wollen ot zijden met wollen kousen, ook al weer j- j u v - j 11 i ver wollen kousen, die dan ver over het .boven in harmonie met de kleur van het sportcostuumpie r, 11been heensluiten en meestal op zij met een kwast- Bij het golspel ziet men de kousen, die van wol of zijden woi zijn, veel in verschillende kleuren 'ïe gegarneerd zijn. Te St. Montz zagen wij' veel gecombineerd en ook weer in overeenstemming kasha-kousen dragen, gekozen in de kleur van met het toiletje. Deze kousen zijn veelal gejribt. kasha-naturel. Hierboven geven wij eenige modellen van sport- Wij beelden hierbij nog even af een snoezig1 kousen. Zooals men ziet zijn er ook patronen kasha-toiletje, dat nu reeds te Parijs gelanceerd in deze kousen, maar toch geven deze kousen werd. Zooals we zien is het een complet, de man een rustigen indruk. tel is afgezet met haas. WIT Zwaxt 7 schijven op 5, 8, 9, 10, 11, 14, 29,, dam op 1. ■Wit 8 schijven op 21, 24, 25, 32, 33, 35, 38 en 40. Oplossing: Wit 25—20, 32-28, 21—16, 16:7, 35—30, 28 —23, 33:2, 2—11! Zwart: Alles gedwongen. Het idee, om een zwarte schijf op veld 25 te krijgen, is fijn uitgewerkt, terwijl de werking? met den zwarten dam prachtig is„ uitgevoerd. Kon na den damslag van wit, de zwarte schijf op 39 gespeeld worden, dan werd de remise nog verkregen, doch thans wordt zlwart met een prach tig slot ter aarde besteld. Ter oplossing: Probleem no. 185. Auteur: D. KLEEN te Winkel, eerste publicatie. ZWART. lfoon Huis en Hof ALGEMEENE WENKEtf VOOR KAMERPLANTEN. Rekening houdende met de omstandigheden, waarin de houders van kamerplanten gewoonlijk verkeeren, zuilen we eenige wenken geven, betref fende een juiste behandeling der planten. De hon derden kwijnende planten, zijn even zoovele stil zwijgende aanklagers der onkunde, of erger nog, der zorgeloosheid hunner meesters of meesteres sen Langs twee verschillende wegen kan men zijn kamer cpvroolijken met frissche, mooie plan ten. De gemakkelijkste manier is wel, dat de bloe mist ons voortdurend voorziet van mooie planten, die na eenigen tijd, als we er schitterend in ge slaagd zijn ze grondig te bederven, door andere worden vervangen. Deze methode is al heel een voudig en vergt alleen een goed gevulde porte- monnaie. I Door de planten zelf te kweeken, of door de gekochte plantjes met de vereischte zorgen te omringen en ze op te kweeken tot goede huisge- i nooten, bereikt men langs goedkooper en leerza mer weg hetzelfde resultaat. We hebben al veel jeremiades van diverse huisvrouwen moeten aan- hooren, yjaarvan de hoofdzaak steeds weer neer komt op deze klacht.... „Ik kan geen planten hou- j den, want wat ik er cok aan doe, bij mijl willen ze niet tot een behoorlijke ontwikkeling komen. Dergelijke klachten zijn ten eenenmale ongegrond De pianten prefereeren geen bepaalde verzorgster, doch verlangen een zoodanige behandeling, dat ze in staat worden gesteld, zich in hun volle pracht te kunnen ontplooien. Laten we nu eens nagaan, hoe we dit doel het beste kunnen bereiken). Temperatuur. Om verschillende redenen zijn betrekkelijk weinig planten geschikt, om geheel en al in de kamer gekweekt te worden. Veel woon kamers zijn onvoldoende verlicht, de ventilatie laat nog wel eens te wenschen over, zoodat dó at mosfeer nieL altijd voldoende frisch is. In den win ter geeft het op temperatuur houden der kamer Igroote moeilijkheden. Overdag is het te warm en des nachts daalt de temperatuur soms tot om het vriespunt. Vergeet in den winter vooral niet, steeds een ketel water op de kachel te plaatsen,, daar anders de lucht veel te droog wordt. Dit is zoowel voor ons als voor de planten van belang. Voor be ginnelingen is het aan te raden, alle planten, welke in vee, zuidelijker streken thuis behooren, zooveel mogelijk te vermijden. Deze vergen in den winter een uiterst zorgvuldige behandeing, of gerakeln in i een kwijnenden toestand. In het algemeen moeten sterke temperatuur verschillen zooveel mogelijk worden vermeden, ter- Verzoeke alles betreffende deze rubriek Se zenden aan D. KLEEN te .Winkel. Oplossing probleem no. 182 (Kleute). Wit 19—13, 19—23, 24:33, 28—22, 47—41, 5045, 45:1 en wint. No. 183. van J. BLANKENAAR, „De Dwingeland". ZWART WIT Zwart 11 schijven op 2, 4, 7, 8, 9, 12, 13, 15, 16, 18 en 19. Wit 11 schijven'op 17, 20, 21, 27, 31, 32, 37, 39, 40, 41 en 48. Oplossing Wit Zwart 27—22 16 of 18:47 39—34 18 of 16:38 37—31 15:24 of 12:21 48—42 12:21 of 15:24 42:33 47:29 34:1! Deze „dwingeland" verdient zijn naam ten vol le, ofschoon de ontleding niet diep is ontwik keld. Dit probleem is een van de laatste composi ties, welke deze auteur heeft gemaakt. De stand na den damslag op 1, is oogenschijnlijk Voor zwart nog sterk döch bij nader inzien weinig meer waard, daar wit alle vrijheid van beweging behoudt met zijn dam. 6 10 15 20 26 30 35 40 45 50

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 6