rwns en Nieuwstijdingen i Utw Zenuwen Buitenland Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL. DE, BAZAR. Het hoofdcomité vergadert de Commissie voor attiacties vergadert de Reclamecommissie vergadert de Winkelierscommissie vergadert de diverse Damescommissies vergaderen het is alles actie en bedrijvigheid om het eindef te naderen tot het inrichten van deze Bazar. •En men doet het met opgewektheid. H;oe kan het ook anders. De medewerking van alle kanten, zoowel vanuit de gemeente als daarbuiten is schitterend te noemen. De artikelen die worden 'ontvangen, overtref fen alle verwachtingen. Nog 'steeds komen toezeggingen binnen. Maar dat is zeker voor een niet gering.deel te danken aan die Dames, die zich hebben .ingespan nen, om vanuit andere plaatsen goederen los te krijgen. Het wordt geen halve neen een fheele Bazar. Wat de theetuin betreft, deze belooft iets eenigs in z'n soort ,te worden. t We willen niet uit de school klappen men op de Bazardagen de „groote" men \za| dan gelegenheid hebben alles met eigen oogen te aanschcuwen te bewonderen om daarna te koopen. De keuze is grootI Mochten er meer definitieve gegevens in ons bezit komen, zoo zuilen deze wederom worden gepulbiceerd. Wij laten hier wederom een lijstje volgen van goede gevers(sters) Firma Vroom en Dreesman, Alkmaar. 'Fa. Valk, Houttil, Alkmaar. 'Olie, Heerenstraat, Alkmaar. S. Bouma, Verdronkenoord, Alk maar. Spaander Co., Langestraat, Alkmaar. D. Groen, Kooltuin. Wied. G. Oud, Pur- merend. N.V. Saarloos Mij., Amsterdam. G. Hartland, Langestraat, Alkmaar. J. Sleu tel, Dijk, Alkmaar. Gebr. Bervoets, Laat, Alk maar. Ober, Langestraat, Alkmaar. A. Haakman, Langestraat, Alkmaar. Lend, Mient, Alkmaar. Fa. Meijer Zn-, Langestraat, Alk maar. F. M. Fndel, Langestr., Alkmaar. Fa. Cloeck, Laat, Alkmaar. P. van Kessel, Laat, Alkmaar. J. de Vries, Luttik, Oudorp, Alkmaar. Herm. de Haan, Langestr. Alk maar. France Meijer, Houttil, Alkmaar. B. W. G. Lienesh, Langestr., Alkmaar. 'Het Tegelhuis, Alphen a. d. Rijn. Wed. A. v. d. Felaart, Schiedam. Gebrs. van Vliet, Krom menie. Gebrjs Henke Zonen, Amsterdam. Fa. Henneke, Alkmaar. P. J. Baam, Luttik Oudorp, Alkmaar. ZUIDSCHARWOUBiB. Men verzoekt ons mee te deelen, dat het be richt, in ons vorig nummer vermeld ,als zou de bouwers'woning en schuur van den heer J. Schoen maker door de firma Kramer zijn aangekocht, onjuist is. Dit bericht was niet afkomstig van onzen gewonen correspondent. Uit siert Omtrek WARMENHUIZEN. Tninbenwt ereenigjin» Naar wij vernemen, is tot bedrijfsleider van het gemeentelijk tuinbouwbedrijf alhier benoem 1 de heer A. \t. d. Berg te Hilvarenbeek. WARMENHUIZEN. Nutsavondl. Voor afdeeling Warmeithuizen van de Mij. tot nut van Tiet alggemeen trad op Mej. N. Menagé Challa te Nieuwe Niedorp. De zeer groote op komst bewees we', dat de begaafde spreekster hoog aangeschreven staat. Of de aanwezigen even wel zooveel genoten hebben van hare voorgedra gen gedichten van Adema van "Scheltema en van Margot Vos, als anders het geval is geweest van Tiaar reeds meerma'ien voorgedragen tooneelstuk- ken, betwijfelen wij wiel eenigszins. Wij mogen haar dan ook liever zien op het gebied van het vertolken van tooneelstukken. EENE ERNSTIGE ONTPLOFFING. Zondagmiddag omstreeks half drie heeft een ernstig ongeval in de „Hollandia" fabrieken van de firma Kattenburg eu Co. aan den Valkweg te Amsterdam plaats gevonden. Bij het lossen van buizen voor de electrischo verwarming is een zuurstofapparaat uit elkaar gesprongen, waarbij de 30-jarige lasscher J. Zoot jes, wonende Fdammerstraat, zeer ernstig werd verwond. De hevige knal van de explosie had tot gevolg, dat een groote opschudding onder de bewohers van den Overkant van "het IJ plaats vond, doch gelukkig bleef het daarbij voor hen. Behalve het slachtoffer, waren er nog 3 arbeiders in de fabriek' aanwezig, die hevig ontsteld naar het nieuwe gedeelte vau de fabriek, waar "de ontplof fing gebeurde, heensnelden. Een vrij ernstige verwoesting was "in deze fa- brieksruimte aangericht; de ruiten waren gespron gen 'en stukken ijzer van 't uit elkaar gesprongen apparaat waren met geweldige kracht naar bui ten geslingerd, waarvan een paar stukken op kor ten afstand van het Noora-Hollandsche kanaal terecht kwamen. Hoewel de assistentie van de brandweer was ingeroepen, behoefde deze niet op te treden. Het slachtoffer bleek er ernstig aan toe te zijn; een der ribben is in de longen gedrongen- Hij werd naar het Binnengasthuis vervoerd. SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Venhuizen kwam het verzoek van den Minister in bespreking, hem het standpunt van den Raad mee te deelen ten opzichte van de samenvoeging der gemeenten Venhuizen en Wijde- nes. Na een discussie, waarin vooral het verhou- dingscijfer van de schuldenlast der beide gemeen ten, dat i tot 2 is ten gunste van Venhuizen, een belangrijke factor werd genoemd, besloot de raad met 4 tegen 3 stemmen zijn instemming et ,de samenvoeging van Venhuizen en Wijdenes te beV tuigen. DE DIENST HERVAT. De dienst EnkhuizenStavoren is gister hervat. DE RUITENKRASSERS. Ook te Hilversum is een ruitenkrasser aan den arbeid geweest. Bij verschillende winkelzaken in het centrum bleken de ruiten op de bekende wijze bekrast. Zaterdagnacht hebben twee rechercheurs te Amsterdam een ruitenkrasser op heeterdaad be trapt. LAFFE AANRANDERS. Op de grens EindhovenGeldrop werd zeke re v. V. uit Geldrop door drie jonge mannen aan gesproken, die hem om vuur vroegen. Toen hij1 zeide, dal niet te hebben, grepen ze hem (vastl en beroofden hem van f 30.—. Daarna duwden ze hem in net Eindhovensch kanaal, waaruit v V. zich met veel moeite wist te redden. MARIETJE KAN FANTASEEREN Vrijdagavond kwam een man op het politiebu-' reau te Deventer vertellen, dat zijn 12-jarig doch tertje was overweldigd en dat hij haar gevonden had op 'den zolder met vastgebonden handjes en een doek om den mond gebonden. En Marietje deed hel volgende verhaal, bevend en trillend als een espenblad. In den middag, toen ze alleen thuis was, kwam er een man aan de deur. Die gaf haar een slag op het hoofd en verder wist ze niets- meer. Ze kwam pas bij, boven op den zolder. Po- Iitierechercheurs onderzochten en bevonden dat la den van kasten waren opengebroken. Een bedrag- van f 7.50 werd vermist. Maar politie-ervaring leert dat kinderen gemakkelijk fantaseeren. Mariietje wera dus h fair genomen en jawel, ze kwam ten slotte tot een bekentenis. Ze had alles gejokt en het geld zelf gestolen. Want vader was jarig en ze had eenigen tijd geleden, toen vader zoo lief voor haar was, hem voor zijn verjaardag een hor loge beloofd. Ze zou er voor sparen doch daar was niets van gekomen. Maar het horloge had ze ge kocht van die drie weggenomen rijksdaalders. En voor zich zelf had ze er ook een pop van gekocht. INBRAKEN. Vrijdagnacht is ingebroken in een bontwinkel in het perceel Utrechtsche straat 33 te Amster dam. Een aantal bontmantels en andere pelterijen werden meegenomen. Men gelooft, dat er voor meer dan f óoco aan pelterijen gestolen is. POGING TOT VERGIFTIGING? De heer Rekers, kapper te Workum, ontving de zer dagen een pakje, dat uit Almelo was verzon den. Bij opening bleek het vijf taartjes te bevatten Na het gebruik er van werd de heer R. onge steld. Een ingesteld scheikundig onderzoek bracht aan het licht dat het gebak vergiftigd was. De po litie stelt een onderzoek in naar den afzender, doch tot nu toe tast men in het duister. Na deze proefgesprekken werd de aandacht ge vestigd op de beteekenis van de direéte telefoni sche verbinding met New York. (Hdbld.) HALLO NEtW YORK! HIER AMSTERDAM! Het „Handelsblad" spreekt met kiat „Journal of Commerce". Na de draadlooze telefonische verbinding met Nederland rondom den evenaar, die Nader la ndjsdh Vernuft tot stand bracht, eerst in de werkplaat sen van Philips te Eindhoven, toen in de labora toria van den Rijkstelegraafdienst, is .gistermid dag Amsterdam in draaloos oontact geweest met haar dochterstad aan de Hudson. Het honderdjarig „Handelsblad" heeft bij den aanvang van 2ijn tweede eeuw levens de eerste onderneming willen zijn, die met de 'Ameikaan sohe metropool een gesprek voerde en het is wejL heel merkwaardig, dat het daarvoor een relatie kon oproepen, die ook „Journal of Commerce" heet en ook voor kort een eeuwfeest vierde. Anders dan de verbinding met Nederlanüsch- Indië, die direct was en waarbij onze ingenieurs pionierswerk deden, is die met Amerika middel lijk. De brug van geluid, die over den Atlanti- schen Oceaan zich spant, rust met haar laats ten pijler op den bodem van "Groot-Brittannlë. Ons land was ook niet het eerste in West-Europa, dat draadlooze gesprekken voeren kon met de grootie transatlantische republiek. Desalniettemin bracht het oogenblik, toen daar uit de Amerikaansohe metropool het antwoord) klonk op onze vragen, waarvan de echo nog scheen te hangen in de kamer hier, ontroeneiule gewaarwordingen. Daar was vreugde over het succes van het werk der ingenieurs van de Nederlanidsche en de Britsche telegraafdiensten, dat met de uiterste fcorg voorbereid verdiende te slagen. Daar was bewondering voor het vernuft en de technische vaardigheid der mannen, die de dui zenden storingsmogelijkheden, die een diergelij ke verbinding met zich brengt, door streng we tenschappelijk onderzoek hadden onderkend en hadden weten uit te schakelen. Daar was de nuchtere vraag: waartoe zal deze gespreksmogelijkbeid worden 'gebezigd! De beurs zal voor arbitrage-zaken ongetwïj-; feld nu eu Jan van een telefoongesprek onifir beurstijd gebruik maken; de couranten zullen over eenigen tijd wellicht extra late edities met de volledige officieele New Yorksehe marktno- teeringen van dienzelfden dag hunnen brengfen. Toch was er de ontroering, die een dergelijk'; moment met zich brengt, dit onbestemde, onde-' finieerbare gevoel, dat een zuiver kunstwerk, een mooi landschap in ons weet te wekken soms. De sensatie, die een slechts ten deel begrepen, technisch wonder teweeg brengt, ook bij ons kin-' deren van een nuchteren tijd- Juist omdat wij dat over enkele jaren 'wellicht niet meer voor mogelijk zullen houden, zij het hier geboekstaafd op den dag nu de hoofdstad van Nederland voor het eerst een gesprek kon, voeren met de metropool van Nieuw Nederland.1 De keilde „Handelsbladen". Vijf minuten over vier gistermiddag rinkelde een telefoon in ons gebouw. Het eerste telefonische gesprek tnsschen een dagblad in de hoofdstad van de Vereenigde Sta ten en het „Handelsblad" te Amsterdam! Be-i grijpt ge, dat we allemaal in spanning verkeer den Na de officieele gesprekken, welke gistermid dag in Den Haag zijn gevoerd, is het „Handels blad" het eerste dagblad in Nederland, dat in directe telefonische verbinding heeft gestaan mei een Amerikaansch blad, nl. met de „Journal of Commercie", het Amerikaansohe Handelsblad dus. Mr. Jones, managing editor van die courant, oui- medewerken van het „Algemeen Handelsblad", j was aan de telefoon. Onze directeur, de heer A. Heldring, heeft het gesprek aan de Amsterdam- sche zijde van de verbinding gevoerd en ook Je heer E. W. de Jong, bibliothecaris en oud-En- gelsch correspondentvan ons blad heeft met New. York woorden gewisseld. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Het Tweede Kamerlid Weitkamp heeft don minister van arbeid, handel en nijverheid de vol gende vragen gesteld- 1. Is het den minister bekend, dat de commissie voor eerste hulp bij ongelukken, ingesteld bij Koninklijk Besluit van 10 December 1910, voor heen wel subsidie ontving voor cursussen in het verleenen van eerste hulp bij ongevallen aan Rijksland- en tuinbouwscholen, maar dat, ter wijl aan cursussen, bezocht door fabrieksarbeiders dit subsidie wel' wordt gegeven, het voor bovenge noemde scholen is ingetrokken? 2. Zoo ja, is de minister bereid, niède met hiet oog op het feit, dat ook de landbouw wegens het hoe langer hoe meer in gebruik komen van ma chines in het bedrijf bij de veiligheidswet zal worden "betrokken, het opgegeven subsidie alsnog wederom te verleenen, zoodat dte bevoorrechting van fabrieksarbeiders boven landarbeiders zal zijn opgeheven? Onderstaand stuk troffen wij aan in Groene Amsterdammer" Wie echter met Victor Hug ozegt: „Peuplez les éooes et vous viderez les prisons" en daar mee bedoelt dat de school de menschen veel be ter maakt, heeft geen kijk op de maatschappij. De misdadigheid in ongrijpbaren vorm: zwendel, bedrog, deloyale chicanes, trucs, handig- en listig heden in handel en industrie en daarbuiten, neemt m.i. toe, dus die intellectueele misdadigheid, cl ie in geen officieele crimineele statistiek is te zien. Ik heb dit door tal van kooplieden hooren zeg gen. De harp van Treub a loftier harp than mine tokkelde als volgt in „De Telegraaf" van 31 Juli 1924 over „Na. tien jaar": „En destijds (voor den oorlog) was er tenmin ste nog een onderling hertrouwen tussehen de in- dividueele handelaars uit de verschillende lan den en had zich een algemeen erkende zakenmo- raal ontwikkeld, waaraan geen enkel ernstig za kenman zich kon onttrekken zonder uit ie ge meenscha pder fatsoendelijke handelaren te wor den gestooten. Thans hoort men algemeen de klacht ,dat die moraal vrijwel is zoek geraakt en dat ook de grootste huizen terstond klaar zijn met chicanes, wanneer zij ten gevolge van voor hen ongunstig® veranderingen in de markt hunne verbintenissen, bij nakoming, alleen met verlies kunnen afwikkeien. En het ergste van Tiet geval is nog, dat zij in het volgen van zulk een dieven- moraal maar al te vaak door hun regeeringten worden- gesteund. Op dit gebied heeft de oor-, log Europa tientallen van jaren achteruit gezet en de grootste krachtsinspanning zal noodig zijn om de hier toegebrachte schade binnen 'afzienbaren tijd te herstellen". Treub spreekt voorts van een „psychische verwildering" die slechts geleidelijk kan vergroeien. Zoo is het inderdaad, in het groot en in het klein. Wij belastingbetalers geven miljoenen uit om door keuring en controle de vérvalschingj althans een weinig te breidelen. Alleen al de Rot- terdapische keuringsdienst van waren kost jaar lijks 11/2 ton, de bouwpolitie in de groote steden kost tonnen. Al deze miljoenen zouden, bij groo- ter eerlijkheid, beter besteed kunnen worden. Maar het is de toenemende kennis van talloozen die het knoeien steeds wetenschappelijker doet zijn en dan weer steeds diepergaande controle noo dig maakt. Ons onderwijs is intellectualistisch. Wie een goeden kop heeft, krijgt vaak een studiebeurs. Of die persoon ook een goed hart heeft, interes seert niemand. En zie 'hier goede koppen met kwade harten gratis de wapenen verwerven, die zich tegen ons zuilen keeren! Tal van haaien in onze samenleving, verval- schers ,omkoopers, „handige" manipulators enz. zijn ongetwijfeld op school goedwillende en min of meer bedeeede leerlingen geweest. Hoe zijn ze ontwikkeld tot (vauk kranige en energieke) para sieten en boosdoeners? (Men stelle zich deze men schen voor als heeren met goede manieren en al gemeen gerespecteerd). Hoe is de opleiding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden (zie L.O.-wet) een doo ds letter gebleven! Maar ook: hoe heeft de strijd om het bestaan hen vertrapt, die eigenlijk meer zwak dan slecht waren! In de schoolboekjes: brave winkeliers en eerlijke kooplieden. En hoe is vaak de realiteit: valschheid in samenstelling, in verpakking, in maat en gewicht, wetenschappe lijke watertoevöeging, handel in niet meer be staande soorten, handel in met terugwerkend^ kracht gemaakt antiek- Bij kleine, reparaties wor den groote „voorbereid", gapkoersen gemaakt, re keningen listiglijk opgeblazen. Alle denkbare en ondenkbare oneerlijke en deloyale handelingen worden door de ouderen geleerd aan de jongleren, die zich aan hen toevertrouwen als leerling óf bediende. ,als junior medewerker óf volontair. Allicht voelen vele nieuwelingen eerst tegten- zin, maar ze worden uitgelachen of berispt en hoe- velen van ons vermogen het, tegen te stribbelen als onz ebetrekking gevaar loopt Wie eenmaal een jaar of wat in den slag is geweest, ziet al licht niet meer op een paar vuile handen! Zie, zóó is vaak het leven waarin onze onschul dige" abituriënten worden geworpen, en de ouders weten van niets of doen alsóf. Eu het onderwijs weet óok van niets of doet óok alsof. Het levert leerlingen aan onze jammerlijke samenleving af wien geen karaktervastheid is aangebracht, die niet gepantserd zijn tegen verleiding en mislei ding. De jeugd wor dt geworpen in een strijd .waar in alleen de sterke wint, maar wat hij wint is zelj den iets waar men „wat voor koopt". Partijen staan niet gelijkeenerzijds de zwakke ex-leerling', anderzijds de harde wereld waarin hij „vooruit" moet in materieelen zin. Fin hij doet meestal mee aan wat „usance" heet. maar wat veel leelij- ker is. Het onderwijs waarschuwt niet tegen gevaren. Ik geloof dat ons onderwijs „Weltfremd" is en deels tamelijk onontwikkeld. Vel eonderwijs- mannen komen uit wat ik zou willen noemen primitieve milieux die evenmin als hun papie ren opleiding geschikt zijn de innerlijke cultuur en noblesse aan te kweeken die later den leerlin gen moet worden bij,gebrachten die ook geen breeden kijk op de samenleving vermogen te ge ven. Wat weet het onderwijs van den werkelijken handel, van corruptie eu van de knoeitechniek Wat van bankwezen en beurszaken? Het zou niet kwaad zijn als de onderwijzers e.d. hun wel uiterst overvloedige vrije uren en vacanties wisten dienstbaar te maken aan het verwerven van kennis van de werkelijkheid: ten bate van hun leerlingen. De school moet karakters vormen (of eigenlijk, de ontplooiing daarvan be vorderen en leiden); ze moet tot op zekere hoogte onderwijzen wat er in de erewld te koop is, de leerlingen" waarschuwen tegien wiat booze en ster ke machten van hen zullen elscheu. Ein nie mand, zedelijk weerloos maar met een goed ver stand, zoo maar in het wilde weg aanraden in den handel te gaan wegens de „goede vooruitzich ten", maar waar zachte en edele karakters drei gen te worden vermorzeld, j Buiten de school staan slechte raadgevers te over, daarbinnen zijn er te weinig goede. Te veel wellicht van onze opvoeders zijn zelf niet brand schoon: hoeveel onderwijsmannen b.v. verzwijgen jaren lang hun „naar waarheid" .gedane aangifte allerlei bijverdiensten aan. den fiscus en leiden toch jonge menschen zoogenaamd op in alle maat schappelijke deugden? De nieuwe school moet welbewust goede men- schelijke eigenschappen aankweeken als humani teit en offervaardigheid, rondborstigheid en loya liteit. Ze moet er zich niet meer roe beperken, met kennis gevulde argeloozen af te leveren. Ze moet de fiksche leus van vroeger "dagen: „Een man een man, een woord een woord" belwust uieuiw. leven inblazen. komen tot rust en worden gesterkt door Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct Rij Apoth. en Drogisten. EEN ERNSTIG BOBSLEE-ONGELUK Bij de training voor 'de wedstrijden om het Duitsche kampioenschap voor tweepersoons bob sleden ie Ilmendu had een ernstig ongeval plaats. Bij de training geraakte nl. de door kapitein Zahn een der Duitsche deelnemers aan de Olym pische spelen, bestuurde bob in een scherpe bocht uit de baan. De remmer Schroder kreeg een sche delbreuk en was op slag dood, terwijl Zahn er met een beenwond afkwam. HET SPOORWEG O NGEILUK TE BI A ME. Aangaande de spoorwegramp, die zooals gemeld op 170 K.M. van Rangoon heeft plaats gehad!, wordt nader gemeld, dat verscheidene sporwagons zijn vernield. Zoolang de puinhoopen niet verwij derd zijn, is het niet mogelijk precies te zeggen hoeveel menschen bij deze ramp om het leven zijn gekomen. Men heeft echter reeds 40 lijken ge borgen. EEN REiUZENPASTEI. Zaterdag was het feest voor de kindteren van de bekende Eïigelsehe Barnardto's tehuizen, die ten getale van eenige duizenden die ruime Albert Hall te Londen vulden. Het hoogtepunt was Tiet diner, waaraan de lord mayor en echtgenoote deel namen en waarbij een pastei werd binninenge- dragen, die zelfs in de groote ovens van het Stad huis niet had kunnen worden gebakken, want zij was 500 pond zwaar en werd door zes sterke koksmaats gedragen. Toen 'de lord mayor een tee- ken gaf moest de chef-kok een trapje van drie treden gebruiken om de pastei aan de bovenzijde aan te snijden maar alle kinderen hebben er uan ook hun deel van gehad. De pastei werd rondge diend, onder het zingen van „Four and twenty blackbirds" door 24 als merels aangekleede jon gens. EEN ONTZETTEND FAMILIEDRAMA Uit een dorpje in het Noorden van Finland wordt een ontzettend familiedrama gemeld. Twee doch tertjes van een handelaar waren in een eenzaam gelegen woning alleen achter gebleven. Blijkbaar door het spelen met lucifers ontstond er brand en toen de moeder thuiskwam was er een der. meisjes reeds g estorven, terwijl het andere ernstige verwondingen had gekregen. l"er zelfder tijd aldus de „Crt." speelde een neefje van den handelaar nabij de woning met een jongen uit den omtrek. Er ontstond twist tus sehen de jongens. Het vriendje haalde een revol ver te voorschijn die hij van zijn vader had weg genomen en doodde het neefje van den handelaar door een schot in den slaap. (HEVIGE SNEEUWVAL TE NEW YORK. Moeilijk straatverkeer in versehiilleaiidle steilten. Een leger van 3500 sneeuwruimers moest Za terdag te New York op de been worden gebracht* om de straten weder begaanbaar te maken, die bedelveen waren ondeer een dikke laag sneeuw, die den geheelen vooraf gaanden dag en gedurende het grootste gedeelte van den avond was geval len. Zaterdag scheen de zon echter weier uit een helderen hemel, doch het sneeuwruimen werd nog den heelen dag voortgezet. Hoewel de sneeuwstorm te New York niet zoo ernstig is geweest, zijn andere deelen van het land» zwaarder getroffen. Te Washington ligt een sneeuwdek van 25 c.M. en alle regeeringskantonen hebben 21/2 uur vóór den tijd gesloten, omdat anders de ambtenaren misschien niet meer huis waarts hadden kunnen keeren. In het distriet der Groote Meren hebben direct of indirect ten ge volge van den sneeuwstorm zeven ongelukken plaats gehad. De Niagara-water val is vrijwel ge heel bevroren. Zoowel te New York als in an dere steden zijn verscheidene auto-ongevalleti voorgekomen. EENE NOODLOTTIGE VERGISSING?' Te Bundaberg in Queensland zijn 11 kinderen overleden en verkeerden er 6 in levensgevaar, na dat dij ingënt waren tegen "dichter itis met een serum, dat, naar verklaard wordt, afkomstig was van den gezondheidsdienst der regeering. Cf DE HONGERSNOOD IN CHINA. De internationale steuncommissie voor de slacht offers van den hongersnood deelt mede, dat de toe stand in Shantoeng en Zuid-Tsjili met den dag er ger wordt. De dorpelingen sloopen de huizen en

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2