SALOMON ISAaC ZOON SPORT EN WEOSTRIJDEN Bij Sc Nieuwstijdingen Rechtzaken VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 30 Juni. Zie zullen het nog eens aanrcien. De voorw. veroordeelde Simon P., die zich niet al te stipt had gedragen naar 3e voorschriften aan het reclasseerings voorrecht verbonden, liep heden gevaar, "dat de voorw. straf zou worden ten uitvoer geleg'd, doch gelukkig bestonden er "ter men, alleen maar den proeftijd te verlengen, zoo dat Simon er met den schrik afkwam. Meneer was met zijn meisje uit. De zich in voorarrest 'bevindende verdachte, meneer D. H. S. ziet er uit als een tip-top gentle man. Hem aanziende, hadden we van schaamte wel onder de bank willen kruipen. Zijn daden beantwoordden echter niet aan zijn gesoigneerd uiterlijk, daar hij heden terecht stond ter zake diefstal van een aantal bonbons, gepleegd in den nacht van 15 op 16 Januari op de veerboot Enk huizen—Stavoren, alwaar hij zich bevond in ge zelschap van een dame. Het schijnt dat meerdere snoeperijen en dok' sigaren uit het buffet zijn verdwenen, doch deze diefstallen erkent verdachte niet, ze worden hem niet ten laste gelegd en hij staat er ook niet voor terecht. Maar deze heer is echter al meermalen ver oordeeld wegens vermogensdelicten "en dat is Wel de oorzaak, dat hij voor een betrekkelijk gering feit in voorarrest is gehouden. Hem werd opge legd 1 maand gevangenis met aftrek voorarrest en zal hij dus weer spoedig de gfulden vrijheid hebben gewonnen. Laat hij, zoo hopen wij, er een beter gebruik van maken. Nu mot vasten treil! het pad dbr djetugd betivdjen. De lange veldarbeider Dirk' S. uit Avenhorn, die zijn blanke ziel had besmeurd door diefstal van een aantal ledige zakken, eigendom der viei- lingsvereeniging te Soharwoude, werd heden ver oordeeld voorw. tot 3 maanden met "2 proefjaren en verggoeding der toegebrachte schade tot een bedrag van f 15, af te betalen in 14-daagSche termijnen van fl. Mindfer stichtelijke voorbereiding tot het vieren van bet gjroote vlrcdfefeest. Het schijnt dat sommige lieden er een eigen aardige mentaliteit op na houden. Zoo moesten heden terecht staan de Alkmaarders M. H. S., Joh. S., wegens diefstal en medeplichtigheid daar aan van een flinke sparretop, die de heer M.H.S. had afgehakt van een 'in den Alkmaarschen hout staanden naaldboom, terwijl zijn vriend Joh. S. op den uitkijk stond. Bedoeld boompje, dat geheel waardeloos werd gemaakt, stond achter de muziektuin. Een bloe mist, de heer O. Bruin, die in de nabijheid zijn bloemisterij heeft, was getuige van het gebeurde en aan zijn activiteit mocht men'het danken, dat de daders werden opgespoord. Het .gestolen dien- netje was bestemd! om als kerstboom te dienen! De politierichter noemde het een ergerlijk feit en veroordeelde M. H. S., die niet onverdeeld gunstig bekend staat, 'tot f 40 boete of '40 dagen. Zijn vriend en medeplichtige kwam er met 20 gulden boete of 20 dagen af. Uit dtyi brand ben je met zoo'n Smurkefr. Zekere heer Ccfrnelis H. polderbewonjer van Heerhugowaard, wiens humeur er na de inunda tie met alcoholisch vocht van zijn maag er niet aangenamer op wordt, bevond zich in den nacht van 26 December in het café „De Hengstman", alwaar e'en schitterende soiré de dance op slik- laarzen werd gegeven. Genoemde heer Cornelis droeg echter niet be paald bij tot verhooging van "het dansvermaak en toen hij ten slotte een ander bezoeker dein in houd van een "bierglas in het gielaat had gewor pen, achtte de veldwachter Bleij endaal den tij d gekomen om het rumoerige jonge mensch uit die zaal te verwijderen wegens ordeverstoring in dron kenschap gepleegd. De heer H. verzette zich éch ter zoo krachtdadig, dat Bleijendaal zijn voorne men niet naar wensch te nuitvoer kon brengen- .W,el volgde procesverbaal wegens verzet eu he den veroordeeling tot f 30 boete of 30 dagen. Een nacht van veraihrikkiu-if.cn. In dienzelfden 26 Decembernacht werd het veldwachterlijk prestige gekrenkt door zékeren Cornelis G., dewelke zich niet ontzag den veld wachter een grof scheldwoord naar het hoofd te slingeren. 'Daar de veldwachter echter juist [getoond had, het tegendeel te zijn, dan wat met. dit scheldwoord werd bedoeld, behoefde hij zich Salomon Isaac woonde in het Westen van Lon den. Hij leende geld met woeker, had al viele jaren een bank' van leening gehouden en was tegelijkertijd juwelier. Op den tijd waarvan we spreken, was hij in zeer ggpeden doen en daar hij op leeftijd gekomen was, had hij' het bestuur zijner zaken grootendeels aan zijn zoon overge dragen en besloten het verder gemakkelijk op te nemen. Uiterlijk geleek Salomon maar wéinig op den eon vent ion ee le n woekeraar. Zijn gestalte was welgedaan, terwijl zijn gewone vroolijkheid aan toonde, dat hij noch gierig, noch boosaardig was. Op een zomer-namiddag zat Salomon aan zijn lessenaar in dat deel zijner inrichting, dat be kend was als het „kantoor". Zijn zoon was dien dag uit. De hitte was drukkend en een aandach tig beschouwer moest opmerken, dat Salomon van tijd tot tijd knikkebolde. Salomon werd in zijn middagslaapje gestoord door het binnentreden van een vreemdeling- Het was een lange man van middelbaren leeftijd, op zichtig gekleed en vol zelfvertrouwen. Na ver beid te hebben, dat er onverwachte aanvallen, op zijn beurs waren gedaan, verzocht hij Salo mon hem tot den volgenden dag tien pond ster ling te leenen, en bood hem, als onderpand, eten kostbaren, diamanten ring aan. Salomon beproef de het goud en onderzocht nauwkeurig de steeulen en toen hij zich overtuigd had van de voldoende Waarde van den ring, gaf hij het gevraagde voor schot, waarop de vreemdeling, die den naam van Wilkins had opgegeven, met uitbundige dank betuigingen vertrok. Den volgenden morgen hervatte de zoon zijne bezigheden. Hij onderzocht den ring ook en tot zijn vaders verbazing verklaarde hij de steenen voor onecht en de waarde van den ring slechts een een vijfde van de som, waarvoor hij verpand was. Salomon bekeek de steenen nog eens weer en moest zijn zoon gelijk geven. Het hinderde h|bm geducht, dat hij zich zoo gemakkelijk dupe had laten worden, en hij was hoogst Verontwaardigd, deze eritiek niet aan te trekken, maar het zal hem toch zeker een aangename voldoening zijn, beleediger heden tot f 20 boete of 20 dagen te zien veroordeelen. Hij was niet getapt bij d'en Tapper. Een ons verder onbekend gebleven heetr te Enkhuizen, genaamd Willem G., die zich geheel tegen den zin van den rechthebbende, zich had vertoond in het verlof locaal van den heer Kaze- maker en zich niet op diens eerste vordering aan stonds verwijderde, werd heden ter zake huis vredebreuk veroordeeld tot f 20 boete of 20 d. Van flink werkman tot nutteloozen sdhjans- lflvper. De stevige en gezonde straatmaher Jan V., voorheen te Hoorn woonachtig, en bekend staan de als een eerste klas sikkeraar, is al tallooze ma len veroordeeld wegens diefstallen in dronken schap begaan. "De drank is dan ook wel grooten- deels de oorzaak dat hij nu terecht is gekomen in Veenhuizen, alwaar hij is geplaatst wegens landlooperij hij vonnis van de rechtbank te Zut- phen, voor den tijd van 3 jaar. Maar deze groen kraag, zooals de kostgangers "op de „boerderij" worden genoemd vanwege hun artistieke uit monstering, had nog meer op zijn kerfstok. Hij stond heden terecht terzake Verduistering van een buurfiets, die een kennis voor hem gfehuurd had. omdat Jan zelf daarvoor niet meer in aan merking kwam, door zijn algemeen bekende onso- liiiteit. Hij werd heden veroordeeld tot 2 maan den gev. en zijn vriend, die zoo Vriendelijk was hem voort te helpen, zal f 25 voor het achterover gedrukte rijwiel hebben te Vergoedlen. Je moet maar maly.ijn! Te groot vertrouwen in eon conranton- beridilje. „De Stad Amsterdam" die vermeldde, dat men de overblijfselen van den half gesloopten kruiser „Prince George" aan zijn lot had overgelaten, heeft de ndijkwerker K. v. d- V. te Petten geen overgrooten dienst bewezen. Deze toch was naar aanleiding van dit bericht op eigen initiatief doorgegaan met sloopen, maar werd op heet er laad betrapt door de waakzame rijkspolitie en thans veroordeeld tot f 30 boete of 30 dagen. VOOR DEN KANTONRECHTER Zitting van Vrijdag) 2>r Januari. Dat' blijft trekken aan het kortste eindje. De slager J. de W. te Egmond Binnen bij ver- *tek tot 50 gulden boete of 25 dagen veroordeeld wegens het slachten zonder aangifte van een J wrak zeugje, dat hij voor tien pop van iden vee- 1 houder Glorie had gekocht, was tegen dit vonnis in verzet gekomen. Hij ontkende thans het feit en tartte iemand te bewijzen, dat hij die zeug om zeep had gebracht. De ambtenaar, bewerende, dat j verdachte thans zoowel hemzelf als den veldwach ter Kramer, aan wien hij erkend had, voor leu genaars zette, vorderde opnieuw 50 gulden boe te 01" 50 dagen, waarop de kantonrechter het von- i nis bekrachtigde. Het is' niet verstandig van dezen man, de auto riteiten, die hem tot dusver niet ongenegen waren, tegen te werken. Laat hij liever bedenken dat bij pen carambole hij altijd de bal is, die in dea zak wordt gestopt, tot schade van zijn bedrijf en zijn gezin. 1 Prijzenswaardige overheidszorg Overtuigd dat het heil der varkens in nauw ver band staat met het belang onzer samenleving, heb ben verschillende gemeentebesturen de bouwver ordening ook uitgestrekt tot de varkensschuren, opdat deze nuttige vetzakken niet zijn overgeleverd aan een ongewenschte verwaarloozing. De vee houder Th. W. St. tevens lid van den raad der ge- pieente Engmond, Binnen, had toen hij door den timmerman Apeldoorn een varkensschuur liet bou- •vyen, verzuimd daartoe tijdig vergunning aan te vragen en stond heden te dier zake terecht. Ver dachte was zelf present en ontkende schuld in deze. Hij was de meening toegedaan, dat de uit voerder van het werk volgens plaatselijk gebruik dit verzoek had moeten indienen. De heer Apel- 'doorr. was echter de veronderstelling toegedaan, dat in dit geval een vergunning niet noodzakelijk was en had zich dus niet gehaast. Eerst toen reeds met den bouw was aangevangen, had hij het verzoek namens zijn principaal ingediend. De ambtenaar achtte evenwel verdachte aan sprakelijk en overtuigd van diens schuld werd 20 gld. boete of 20 dagen gevorderd. dat men beproefd 'had hem te bedriegen, ilif» in het vak grijs was geworden en wiens scherpe blik in zaken algemeen bekend was. Het duurde echter niet lang vóór Salomon zijne gewone gelijkmoedigheid terugkreeg en toen, een weinig later op den dag, een tweede Vreemdeling den winkel binnentrad, trad Salomon vlug naar voren om hem te bedienen. Op den nieuwen be zoeker kon men met het volste récht den tittel toepassen van „fotsoenlijk uitziend bejaard heer", en hij maakte Salomon zijn begeerte kenbaar om een kleinigheid te koopeu voor een (gpschenk- 'Daar hij vooraf van buiten den inhoud van 'het win kelraam had bekeken, plaatste Salomon een aan zienlijken voorraad kostbaarheden vóór hem om uit te zoeken. De heer vestigde zijn kleus eindelijk op eenige vrij kostbare ringen. Een mooie ring zou, dacht hij, juist aan zijn bedoeling beant woorden, maar hij was bijzonder moeilijk te vol doen. Geen der ringen, die hij bekdek, beviel hem precies en het scheen onmogelijk hem te "beha gen, toen de zoon Sen ring, dien Mr. Wilkins den vorigen dag verpand had uit het kantoor haalde en aan zijnen vader overhandigde. Het was vreemd, dat het niet bij Salomon was opge komen om diezen ring aan te bieden. Hij en zijn zoon waren door eene gemakkelijke wijze van redeneering tof "de conclusie gekomen, "dat Mr. Wilkins hem niet weer zou komen inlossen en zij hadden daarom 'besloten hem te verkoopen. Bij het zien van dien ring,, begonnen de oogen van den heer te schitteren. Hij paste hem aan zijn vinger, wijdde uit over de schoonheid er van en keek er vol bewondering naar, maar scheen toch tot geen besluit te kunnen komen.'Met den ring in de hand, scheen hij zich te verdiepen in inge wikkelde berekeningen en gaf hem eindelijk met blijkbaar grooten tegenzin terug, zijn spijt betui gende, dat, indien zijn oordeel hem niet bedroog, de prijs hooger zijn moest dan hij betalen kon. Salomon vroeg edelmoedig wat hij er voor geven wilde en de heer noemde na ©enig aarzelen vijf pond sterling. Salomon nam dit aanbod dadelijk aan en de heer vertrok, blijkbaar zeer voldaan over zijn koop. Hollandiia 3—D.T.S* 1 1—61 Wist Hollandia het in Oudkarspel tot een 11 uitslag te brengen, in Hoorn moês't zij met een 6—1 nederlaag zich tevreden stellen. Met een beetje goeden wil had de seorg^wel hooger kun nen zijn, maar afijn, er is gewonnen, de puntjes zijn binnen, en daar gaat het tenslotte toch om. Over den wedstrijd het volgende: 'Op een zwaar te bespelen terrjin laat scheids rechter Honijk, die goed voldaan heeft, de elf tallen opstellen. D. heeft 2 invallers, H. kwam met een mengelmoesje op. Al dadelijk zijn wij in de meerderheid, wat wij al spoedig met eten hard schot van den midvoor beloond zien. De bal verdween keihard via keepers voet in het het denkbeeldige net. Fiven daarna moet onz'e keeper handelend optraden, wat hem echter goed afgaat. Aan den anderen kant is het Je rechts buiten ,die den keeper geen schijn van kans gc-èït, hiermede den stand op 20 brengende. Vlak voor de rust krijgen wij een pinalty te nemen, welke door den rechtsback schitterenid in een doelpunt wordt omgezet. Rust treedt in met 30 voorsprong. Na ide thee valt H. fanatiek aan, en ze weten zoowaar de eer te redden, doordat een hara op doel geschoten bal door onze keepers handen in het doel rolt. Dan worden wij wieer tw:akker. De midvoor iweet met een hard schot onzen voor- Sprong te vergroot en. Even daarna wordt het door toedoen van den linksbuiten 51, én het is ten slotte de linksbinnen, die het half dozijn vol maakt. In dezen stand komt geen verandering meer, hoewel D. nog dotten van kansen "krijgtf. Volgende week krijgen 'wij Wi.G.W. 2 uit den Helder thuis. Oppassen jongens, "W,. is een niet t ©onderschatten elftal. Dat heeft Sparta onder vonden. Uit wonnen wij met niet minder dan 61, zoodat een nieuwe overwinning in de lijn der verwachting ligt. SINT PANCRAS. 1 Vrone I speelde Zondag tegen N.V.V. I te N. Niedorp. Uitslag gelijk 1. i De Vrone-reserve speelde te Heiloo tegen hef 12e elftal. Uitslag 31 in het voordeel van Vrone. géén Pijn en naschrn'nen of stukgaan» dier huid, indien men vóór het inroepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. PU BOL Radio-Omroep EERSTE LANG EDI JKER RADIO-OENTRALE U. SCHUITEMAKER Jr., Noorclscharweude. WKnensdfeig 1 Februari. 11.202.00 Lunchmuziek 2.20—3.00 Concert Kalundlborg. 3.00—4.00 Maak het zelf! Hilversum 4.205.20 Concert uit Hamburg. 6.007.15 Dinermu2iek Hilversum 7.157.45 Gezondheidshalfuurtje. 8.00 Orkest en voordrachtavond. Hilversum Doncferlag 2 Februari. 11.202.00 Lunchmuziek 2.20—3.00 Concert Kalundborg 3.004.00 Wie niet vergeten worden. Hilv.. 4.004.30 Vrouwenuurtje. 5.307.15 Vooravondcoucert. 57.15—7.45 Engelsch. 7.5510.30 Concert gebouwaansluiting. Vrijldiagi 3 Februari. 11.202.00 Lunchmuziek 2.20—3.00 Concert Kalundborg 3.004.00 Vrouwenuurtje K.RjO. Huizen 4.005;00 Gramofoonmuziek. 5.007.15 Voor avondconcert Hilversum 7.157.45 Landbouwhalfuurtje. 8.00 B i nnenvaar tlez ingg. 8.30 Kamermuziek. Zaterdag, 4 Februari. 12.302.00 Lunchmuziek 3.003.45 Lezing over afbetaling'. 4.006.00 Lessen. 6.007.15 Vooravondóonoert Zoodra hij goed en wel buiten gehoor was, verheugden Salomon en zijn zoon zich over hun geluk. De zoon gaf schertsend zich zelf de eer, omdat hij den ring hida 'te vdSTschijn gebracht, maar Salomon, hoewel de dlimheid van' zijn zoon waardeerend, liet zich de eer niet ontnemen Van, zooals hij zei, nog het meest partij te hebben ge trokken van een slechten koop. Maar de dag bewaarde nog1 eene verrassing? voor hen. De onschuldige scherts tusschen Salo mon en zijn zoon was nauwelijks voorbij of Mr. Wilkins verscheen weer op het tooneel. Met een glimlach van herkenning kwam hij naar Salomon toe en hem meedeelenÜ, dat hij, volgens belof te, het geleende van den vorigfen dag terug kwam brengen, legide hij het geld met het kaartje op de toonbank en vroeg beleefd om zijn ring. Salomon en zijn zoon stonden versteld en eenige seconden, staarden zij elkaar vol verwarring 'aan. Daarop werd het stilzwijgen verbroken door Salomon, die aan Mr. Wilkins verklaarde, dat zij ontdekt hadden, dat de steenen valsch waren en ze der halve vermoed hadden te haastig naar nu bleek dat hij den ring niet zo afkomen "inlos sen en dat die daarom verkocht was. Bij dit be richt kende de woede van Mr. Wilkins geen grenzen. Blijkbaar, zei hij, waren zij onbevoegd om over de waarde van den ring te oordeelen, lie minstens drie maal zoo groot was als de kleine som, die zij hem geleend hadden. Voor hoevétél hadden zij hem verkocht? Vijf pond sterling? Bespottelijk! Zij wisten dat zij geen recht hadden om goederen te verkoopen, die zij als pand hadden' gekregen, uitgenomen op den tijd en de wijzle, die door de wet was voorgeschreven, en al hadden zij het recht bezeten om zijn ring te verkoopen, ho ehadden ze er dan nog vijf j>ond voor durven nemen, als ze meenden, dat de diamanten valsch waren Als eenig antwoord op al die dringtende vra gen, kon Salomon alleen nederige verontschuldi gingen aanbieden voor zijne vergissing. Maar, zooals te vet wachten was, was dit niet voldoende en dreigende, dat hij zijnen rechtsgeleerde zou raadplegen, schreed Mr. Wilkins naar de deur. 7.15—7.45 Tuinbouwhaelfuurtje. 8.10—12.00 V-AjRA- RADIO-CENTRALE HART KUIJT. OUD]KARSP|E[L A 117. WflensdUg 1 Februari. 11.20 Het Daventry-kwartet Daventry 12.302.00 Lunchmuziek, Radio-T;-),o. 2.002.20 Voortzetting Franscati's ork. Dav. 2.203.00 Namiddagconcert. Kalundborg. 3.004.00 Maak het zelf! 4.004.20 Voortzetting concert Kalundborg 4.20 Populair klassiek concert. Daventry 5.155.15 Kinderuurtje Huizen 6.157.15 Dinermuziek d. h. Radio Trio 7.157.45 Gezondheidshalfuurtje door Dr. P. ide Vries. Hil versum 7.45 Politiebericht. 8.00 Orkestmuziek en Hoorspelavond Hilvere. 8.459.15 „De Zwerver", in één bedrijf. 9.159.45 Voortzetting concert. 9.4510.00 „De Anjers" in een bedrijf. 10.00 Persberichten. 10.10 Voortzetting concert. Programma op Verzoek. Dendtenlag 2 Februari. 11.202.20 Het Daventrykwartet. Daventry 2.203.00 Namiddagconoert. Kalundborg. 3.004.00 Wie niet vergeten worden. Hilv. 4.004-30 Huisvrouwenhalfuurtje. 4.305.20 Orkest v. d Astoria-Cinema Dav. 5.20 Orgelconcert in de Astoria-Cinema. 5.307.15 Vooravondconcert d. h. Omroep orkest o.l.v. Nico Treep. Hilversum 7.15 Fmgelsche les voor meergevorderden 7.45 Politiebericht. 8.00 Concert vanuit het geb. Monopole te Zandvoort. Huizen Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Daventry. Vrijdag 3 Februairi. 1120 Get Daventry-kwartet Daventry 12.302.00 Lunchmuziek d. h. Radio Trio. 2.002.20 Orkest v. h. hotel Metropole Dav. 2.203.00 Namiddagconoert Kalundborg. 3.00—4.00 Vrouwenuurtje d. Mevr". Kaller Wigman Huizen 4.004.20 Voortzetting concert Kalundborg 4.205.00 Gramofoonmuziek Huizen 5.00—6.00 Concert 6.007.15 Voor-avondconoert o.l.v. N. Treep 7.157.45 Landbouwhalfuurtje Ir. C. J. Droo- gendijk Hilversum 7.45 Politiebericht. 8.00 Schippersles. Hilversum 8.30 Kamermuziek'. 9.00 Carry v. Bruggien spreekt over „Mijn nieu we boek „Eva" en hoe het ontstond. 9.45 Kamermuziekvoortzetting. 10.15 Persberichten. 10.30 Kamermuziek voortzetting. 11.2012.20 Dansmuziek Daventry Zaterdag 4 Februari. 12.302.00 Lunchmuziek d. h. Radio-Trio. 2.002.20 Het Carlton hotel octet. Daventry 3.004.00 Kinderuurtje (K.R.P.) "Huizen 4.006.00 Taallessen, Italiaansah, Fransch, Duitsch. 1 Hilversum 6.007.15 Vooravond-conoert o.l.v. N. Treep 7.157.45 Tuinbouwhalfuurtje. Spreker W. Balk. Hiiv. 7.45 Politiebericht. 8.10 V.A.R.A.-conoert in de groote zaal van het N.V. huis te Utrecht. 10.00 Persberichten. 10.30 Aansluiting van de Cinema Royal te A'dam okerst o.l.v. Hugo de Groot. Programma wijziging voorbehouden. GEVAARLIJKE BANGMAKERIJ. In het ziekenhuis te Almelo is, naar de „Tel.'^ meldt, opgenomen een jongeman uit Tubbergen, die het slachtoffer is geworden van" een z.g.n. spookgeschiedenis. Hij reed met twee vrienden op den weg TubbergenVasse, toen eensklaps een witte gedaante uit de struiken tevoorschijn sprong.. Twee der jongelui, die van de vooroefe ningen terugkeerden, reden zoo hard mogelijk door doch de derde raakte de macht over zijn stuur kwijt stapte af en zette het op een loopen, achter volgd door het spook. De vluchteling struikelde echter en viel zoo ongelukkig, dat hij een der ar men op twee plaatsen brak. Salomon kon zich niet ontvéinzen, dat het! uiterst nadeelig zijn zou, zoo zijn gfoéde naam als eerlijk handelaar voor de rechtbank werd vernie tigd. Hij wist, dat hij ook bepaaldelijk ie wet had overtreden in ttwee opzichten, ten eerst© Jat 'hij verkocht had binnen het jaax, dat voor het inlossen is toegestaan en ten tweede, omdat hij! onder de hand had verkocht in plaats van bij publieken verkoop. Toen hij over zijn toestand nadacht, werd hij zeer bekommerd, iets, wat Mr. Wlkns zeer goed opmerkte. Salomon smeekte hem daarom geen onaang'enaamheden te maken en v'er- klaarde zich bereid om de gevölglen zijner dwa ling goed te maken. Deze verzoenendte houding scheen den toorn van'Mr. Wilkins te doen beda ren. De ring zei hij, was een souvenir en daarom hechtte hij er groote waarde aan. Maar hij wilde niet onbillijk partij trekken van Salomotfs ver gissing en zou daarom tevreden zijn met het geld, dat de ring waard 'was, hetgeen hij bij de laagste schatting berekende op dertig pond ster ling. Het kostte Salomon veel' deze voorwaarden aan te nemen, maar blijkbaar had hij geen keus. Ook was hij verstandig genoeg om in te zien, dat, terwijl het eene deel van zijn. gedrag de afkeuring van velen zou wekken, het andere de:el aller lachlust zou opwekken. Hij betaalde daarom de dertig pond stterling uit, die Mr. Wilkins achte loos opstreek en terwijl hij Salomon en zijn zoon vriendschappelijk vaarwel zei, verliet hij dei) hij een weldoener is voor zijn geslacht, winkel met het air va.ti iemand, die voelde, dat Den volgenden dag was Salomon toevallig aan het spoorwegstation, en zoo er de geringste twijfel bij hem bestaan had, dat hij óp de wreedste wijs tot dupe gemaakt was, dan zou die twijfel ruw zijn weggevaagd, toen hij aan een der raamp'jes van een langzaam wegstoomenden trein het triom fantelijk gezicht van Mr. Wilkins en van den bejaarden heer, den kooper van Men ring, zag. Salomon's ontroering op dit gezicht en zijn ge voel van algeheele machteloosheid, kan de lezer zich voorstellen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 4