Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Donderdag 2 Februari 1928 37 e Jaargang Buitenlandsch Overzicht N.V. Spoorlijn Station-Dorp Noordscharwoude. Uit den Omtrek NO 14 IMTERC. TELEPtoOOM NIEUWE m LANGEDIJKER (III IUM Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Hedacl.-Uitg. J. II. KEIZER - Hnreel Noordscharwoude A dvertentiën van 15 regels 75 oent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever moet Italië, dat op den Balkan en in Midden- Europa een oppermachtige positie zoekt, heel wat waard zijn de staten, wier steun het daarbij noo- dig heeft, onderling vrienden te weten. Daarom zal het graag vredestichtend tusschenbeiie komen. Het is ook een manier om den vréde en de vre- désverwachting te dienen. Maar het is een die nen met de verovering van de macht als doel. Nadruk verboden. Na de Engelsche heeft ook de Duitsche regee ring een memorandum aan de veiligheidseommis- sie van den Volkenbond doen toekomen. Het was bekend dat Duitschland veel minder afwerend JNI aiB stond tegen de gedachte van de verplichte arbi- Waarom ookwriögTVits maar™'madht trage- en veiligheidsverdragen dan Engeland. En handhaafd blijft, het memorandum geeft hiervan blijk. Waar Duitschland zelf ontwapend is en in den wereld* oorlog vrijwel al zijn macht heeft ingeboet kan het tegen ontwapening en tegen onderlinge rege lingen, waarbij niet de macht, maar het recht als opperste rechter wordt aangewezen 'en de oorlog als 't ware buiten de 'wet gesteld wiordt, weinig, bezwaar hebben. En zoo illustreert de Vergadering der N. V. Spoorlijn Station Dorp- Noordscharwoude, gehouden 31 Januari, des na Duitséh-Engelsche tegenstelling in zake ontwa- j m'ddags drie uur in het Vennootschapsgebouw, pening en veiligheidjdsverdragen *wel heel duide- I bestuur waren slechts enkelen aanwe- lijk de kwestie, die de menschheid nu al zoo lang bezig houdt. Wanneer Duitschland de macht had en een wereldrijk moest verdedigen, maar Engeland ont wapend en machteloos, zou de Duitsche regeering het Engelsche en de Engelsche regeering het Duitsche memorandum gestuurd hebben. En dit is wat de kwestie van den vrede maar ook van ontwapening en verplichte arbitrage zoo onoplos baar maakt. De staten die zwak en machteloos zijn willen wel den eeuwigen vrede en de arbi trage en de onderworpenheid aan de oppermacht van het recht. Maar zij zijn het niet die het in de wereld te zeggen hebben. En die andere, wier wil wet is, omdat ze dien wil met een wereld macht kunnen doorzetten, wat zouden die hebben aan hun macht, wanneer niet die macht, maar het recht de beslissing hield? Duitschland wil wel verplichte arbitrage. Waar om ook niet Het heeft er slechts bij te winnen. Maar Engeland wil het niet en Frankrijk niet en Italië niet. En omdat Engeland en Frankrijk en Italië het niet willen daarom krijgen we ze niet en krijgen we ze nooit. Want Wat vandaag Enge land en Frankrijk niet willen, dat willen morgen Duitschland en Rusland niet wanneer ze boven op de wip zitten. Waarvoor zou ook de tnacht die nen, wanneer ze niet meer de beslissing had. Men kan niet verwachten dat ze zich zelf ver nietigt. En dit moet alle verwachtingen van de menschheid omtrent blij venden vrede en rust den bodem inslaan. Het is immers om de macht, dat men zich druk maakt, de volken, de partijen, de menschen. Dat doen ze in Roemenië, waar de boerenpartij een al dreigender houding tegenover de regeering begint aan te nemen; dat doen ze in Duitschland:, waar Volkspartij en Centrum over de schoolwet twisten; dat doen ze in China, waar de generaals millioenen offeren aan hun madhtsbegeeren en de mogendheden, ook uit machtsbegeerte, het spelletje aan den gang houden; dat doen ze in Nicaragua waar de Amerikanen met bommen en machinegeweren het gezag helpen handhaven en den vrede verzekerendat doen ze overal. In Roemenië zijn de liberalen en de tegenwoor dige regeering er blijkbaar een beetje van ge schrokken, dat nu de boerenpartij op haar 'beurt ook de macht eens in handen wil hebben. Ondér den vorigen premier Joan Bratiean was het gezag zoo vast gevestigd, dat het huiiigt regiem, waarin de groot-kapitalisten en intelleo- tueelen de dictatuur vau Bratiam steunden, wel heel stevig en voor langen tijd verzekerd leek, ofschoon het waraschijulijk de meerderheid van het volk niet op zijn hand had. Maar de broer van den overleden premier is een heel wat min der krachtige figuur. En nu beginnen de boeren partij en de volkspartij bedenkelijk het hoofd op te steken en onvervaard hun eischen te stellen. Zij kunnen daarbij wegens hun voorliefde voor dien te Parijs vertoevenden prins Karei op den steun van een deel van het leger rekenen. En dit maakt hun tegenwoordige stoutmoedigheid juist zoo uiterst gevaarlijk. Het lijkt dan ook aller waarschijnlijkst, dat een herstel Van hun macht prins Karei op den Roemeensdien troon zal bren gen. Heel veel verandert dat natuurlijk niet aan den toestand. De tijd, dat vorsten de politiek, zoo de buitenlandsche als de binnenlandsche, van hun land bepaalden, is sinds lang1 voorbij. Niemand heeft dit duidelijker gedemonstreerd dan Musso lini. Hij deed dit ten eigen behave- Want feite zig, hetgeen den voorz. aanleiding gaf, daarover bij ce opening zijn teleurstelling uit te spreken, vooral met het oog op het punt der agenda: Ver pachting van net Café. Na de opening lezing der notulen door den hr. A Vroegop. Zonder op- of aanmerking werden ze ender dankzegging goedgekeurd. Naar aameiding der notulen en het door den voorz. genoemde punt der agenda, meent de heer Vroegop, aat toch inderdaad nog wel eens goed onder de oogen mogen worden gezien de mogelij ke gevolgen van een publieke inschrijving voor de ze verpachting. Verschillende argumenten worden door spr. aangevoerd, die naar zijn oordeel er toe zouden kunnen leiden, dat op het besluit der vo rige vergadering werd teruggekomen, vooral, om dat de tegenwoordige pachters een stel menschen ^lijken te zijn voor een zaak als deze als 't ware geknipiTevens bleek spr. uit informatie, dat er inderdaad niet zooveel winst wordt gemaakt, als sommigen wel schijnen te meenen. In elk geval acht spr. het gewenscht, dat de zaak nog eens goed overdacht en ernstig besproken wordt. De heer T. Kostelijk erkent .gaarne, dat de menschen, die er nu in zijn uitstekend voor de zaaK zijn, doch z.i. zijn er toch wel meer goedq voor en spreker acht inschrijving, zij het dan ook met recht van gunning, het meest ligt op r dei^ weg der vennootschap, terwijl spr. wijst op heti belang, dat de Banne en de gemeente hebben bij hooger pacht. De heer Vroegop acht een hoogere pacht toch 'een zeer gering bedrag voor het geheel en zou er al tamelijk, wat meer gegeven moeten worden voor een kwart procent meer rente. Door den heer Brugman wordt geezgd, dat 't hem genoegen doet, dat het bestuur nog eens op deze zaak: terugkomt. Spr. meent te mogen ver klaren, dat ook het bestuur van den N.'M.B. volle waardeering heeft voor de tegenwoordige pachters Voorts acht spreker het niet meer dan billijk, dat in een zaak als deze meer dan brood wordt ver-, diend. Natuurlijk kan deze vergadering geen an der besluit nemen, dan had een voorstel daartoe op de agenda moeten staan. Tot zijn leedwezen heeft hij geconstateerd, dat in deze zaak het be stuur niet geheel eensgezind is. Wat de opmerking betreft, dat voor de consumptie hier evenveel be- taSldj moet worden als in elk ander café, men dient in het oog te houden, dat verlaging van conumsptieprijs geheel op mindering van de winst zou komen. Het debat wordt nog eenigen tijd voortgezet, tot door den heer Brugman het voor stel wordt gedaan opnieuw een vergadering uif te schrijven met als punt van behandeling: voor stel tot intrekking van het besluit, het caf^ te verpachten bij inschrijving en het bestuur we der te machtigen, onderhands te verpachten. Nadat over dit voorstel nog wat is gepraat en men onwillekeurig in herhaling valt, verklaart de heer Meereboer dit voorstel te steunen. In stem-i mlng gebracht wordt het aangenomen met 8 te gen 3 stemmen. Besloten wordt nog die vergadering te houder) Dinsdag 14 Februari des namiddags 3 uur. Hierna sluiting met een woord van dank voor opkomst en medewerking. HEERHUGOWAARD. Het volgend jaar zal het 3O0 jaar geleden zijn, - 3at onze polder is drooggemaakt. Met het oog) lijk is hij de beheerschcr over Italië. Blijkbaar hierop zal zeer binnenkort een vergadering wor-i is_ Italië daar nog niet slecht bij gevaren. Maar den uitgeschreven, waar de vraag of en zoo of Europa en de wereld er goed bij zullen varen, is nog die groote vraag. Italië's politiek is nog niet direct vredelievend. En wanneer op 't oogenblik dc Roemeensche mi nister van buitenlandsche zaken te Rome op be zoek is, d'an is dat ook aUeen, omdat Italië van de Roemeensche vriendschap een versterking van Ita lië's positie op den Balkan hoopt, speciaal tegen over ZuidSlavië. De onderhandelingen dienen dus niet bepaald ter versterking der kleine Elntente, al willen de Roemeenen het graag doen voorko men, dat ze de kleine Entente volmaakt trouw blijven. Misschien dat ze wel de Roemeeusch- Hongaarsche verhouding ten goede komen. Italië staat ook met Hongarije op bijzonder vriendsckap- pelijken voet en kan wellicht Roemenië overhalen tegenover Hongarije wat toeschietelijker te "zijn inzake de vergoeding aan de Hongaren, wier 'in Zevenbergen gelegen goederen onteigend zijn. Het ja hoe dit feit feestelijk zal worden herdachtt, HEERHUGOWAARD. Slaakte menigeen een zucht van verlichting bij de verdwijning van de gehate keien uit den Mid delweg, wellicht klonk, vooral van automobilis ten, een kreet van verrukking bij het zien, dat aan het zuideinde een begin is gemaakt met een door- loopende bestrating van ruim 4.5 M. breedte. Met het uitzicht op uitkeering uit het wegenfonds is door het Polderbestuur besloten den geheelen Mid-, delweg van Zuid tot Noord van zulk een bestrating te voorzien. HEERHUGOWAARD. Nadat weer enkele weken van werkzaamheid zijn gepasseerd voor de verschillende commissies voor den Bazar^ welke hier met Paschen zal wor-, ,den gehouden, vergaderde onder voorzitterschap van onzen Burgemeester het volledige Bazarcomité Kon de voorz. ter vorige vergadering niet aan wezig zijn, de notulen en de daarop volgende me- dedeelingen brachten hem al spoedig op bekend (terrein. De regelingscommissie bleek voor de ba- zardagen reeds beslag te hebben kunnen leggen, op de groote tent van den heer J. de Bakker. Ver der had deze commissie reeds naar verschillende 4 kanten de voelhorens uitgestoken, waarbij reeds menig succes te boeken viel. Zoo werd de zekerheid verkregen, dat evenals in 1925 de Firma van Nelle zal verschijnen met den zoo echt gezelligen thee- tuin, dat voor een goed deel reeds is geregeld de i samenstelling van een optocht, met volle mede werking van „Hi.U.G.O." terwijl door de h.h. P^ 'Wonder en L. van Gragt eenige jonge dames zullen worden geoefend in paardrijden voor deelname aan den optocht. Verder kon door deze commissie ^worden meegedeeld, dat reeds voor een aantal at- tracties welke we voorloopig nog maar ge heim zullen houden de leidende personen zijn gevonden. De reclamecommissie heeft zich bezig gehouden met de samenstelling en verspreiding van circulaires, zoowel aan de burgerij als aan de zakenmenschen, zoowel van hier als van elders. Een schema werd gegeven van een uit te geven Bazarkrant, gelegenheid biedend voor het plaat sen van een advertentie, zoo gewenscht op rijm. Het ligt in de bedoeling deze krant in de gemeen te huis aan huis te doen bezorgen, voor zakenr menschen dus een niooie geelgenheid tot reclame. Verschillende andere aangelegenheden werden be- J sproken, waaraan we nog geen publiciteit mogeo geven. Wel meenen we te mogen zeggen, dat alles J er op wijst, dat door ieder lid van het comité alle i krachten worden ingespannen, om den bazar goed j'te doen slagen. Uit de Pens Men maakte ons attent op een zeer belangrijk artikel uit het „Platteland", het orgaan Van den Chr- Boeren- en Tuinders bond. j Het handelt over den belastingdruk' ten plat- tenlajttde. In 't artikeltje in ons "blad vanJZaterdag 21 Januari, getiteld: „Iets over centralisatie en decentralisatie", wezen we ook al op 't verschil in belastingdruk. Meer uitvoerig en ook met meer dere cijfers voorzien, gaat dit onderstaand arti keltje op dit interessant onderwerp in. We laten het in zijn geheel volgen: Op voorstel van de afdeeling Overijssel heeft het hoofdbestuur van onzen bond, in zijn laatst gehouden vergadering besloten, deze zaak aan hangig te maken bij de drie Centrale landbouwor ganisaties, zulks med ein verband met het voor stel der Staatscommissie tot regeling der finan- cieele verhouding tusschen het rijk en de gjemeen ten. Korten tijd daarop heeft de heer Stroink, bij de opening van de jongste algemeene vergadering van de Overijsselsche Landbouw-maatschappij, op krachtige gronden de voorgestelde financieel© ver houding tusschen het rijk en de gemeenten betre den. Met cijfers toonde deze aan, dat geen rede lijke oplossnig gevonden wordt;; zoo krijgt b.v. Rolde, de op ééén na zwaarst belaste gemeente in Nederland fl.52 per inwoner uitgekeerd, ter wijl het rijke 's Gravenhage f3.32 krijgt en Am sterdam f4.59. Blijkens een verslag in het Alg. Handelsblad, heeft de heer J. Smi te Voorburg onlangs te Grijpskerk een rede gehouden over belastingver laging en landbouw. Volgens dit verslag kwam de heer Smid tot de conclusie, dat de gemeentelijke belastingdruk in verschillende landbouwend© gemeenten veel te zwaar is geworden. Er zijn verschillende gemeenten op het platte- lland, waar van T 5000 4 a 5 maal zooveel ge meentebelasting moet worden betaald, dan b.v. in Den Haag. Hij meent dan ook dat voor het platteland niet de Rijksinkomstenbelasting, maar de gemeentelijke inkomstenbelasting in de eer ste plaats komt en dat het bedrag daarvan "flink naar beneden moet. Gezien het feit, dat op het platteland voort durend over de te hooge belastingen geklaagd wordt, ook door de leden van onze provinciale af deeling, is door ons een onderzoek' ingesteld naar dc gemeentelijke inkomstenbelasting welke op het platteland in Overijssel moet worden betaald en naar dezelfde belasting in onze grootste en groo- tere steden. Dit onderzoek werd ten zeerste ver gemakkelijkt door de uitgaven van het Centraal Bureau voor Üe Statistiek. „Belastingdienst 1923 —1927". Van 52 plattelandsgemeenten in Overijssel be droeg de gemiddelde aanslag bij' een zuiver inko men van f2000 voor gehuwden met 2 kinderen "f61.76 (de gemeenten Ziwolle, Enschedé, Hen gelo, Almelo, Kampen, Oldenzaal en Deventer, zijn als steden buiten beschouwing gelaten). Ver schillende gemeenten komen zeer ver boven "t gemiddelde uit: zoo bedroeg de aanslag voor Blok zijl f129, Venekamp f97.80, Giethoorn f92.50, Steenwijk f 107.50, Stad Vollenhove f 130.50, Agbt-Vollenhove f 94.38 en Wanneperveen f 112.52. Stel daarnaast de aanslag in de groote steden; deze was als volgt: Amsterdam f48, Rotterdam f28.60, Den Haag f30.35, Utrecht f40.39, Haar lem f34.50, Groningen f48.79, Arnhem f52,90 of gemiddeld f 40.53. Van de drie grootste steden, Amsterdam, Rot terdam en Den Haag, is het gemiddelde f35.65. Bij een belastbaar inkomen van f 2000 zijn de verschillen tusschen de steden en "het platte land dus wel zeer sprekend. We hebben met opzet ons bepaald tot dezen aanslag en biet tot een hoogeren, aangezien het meerendeel der land bouwers een inkomen geniet dat nog aanmer kelijk beneden f2000 'blijft. Om dezelfde réden hebben we ook nog nagegaan hoe groot de aanslag is bij een belastbaar inkomen van f1000, een inkomen, dat zeer véle boeren in onze provincie zelfs niet bereiken. Voor de 52 plattelandsgemeenten bedroeg de gemiddelde aanslag f9.63. Uitblinkers waren "de volgende gemeenten: Blok'zijt f 19, Venekamp i f 17.80, Ambt-Hardenberg f 16.83, Heino f 16, I Oldemarkt f20.70, Ammen f 16, Ootmarsum 20.50 I Ambt-Vollenhove f21.08, Stad-Vollenhove 40.50 en Wanneperveen f21.59. Daarentegen werden in de groote steden de volgende bedragen gevorderd: Amsterdam nihil; Den Haag nihil: Rotterdam nihil; Utrecht f 1.65; Haarlem fl.Groningen f 1.02; Arnhem f3 90 of gemiddeld fl.08. Men [zegge nu niet dat 't hier toch maar om kleine bedragen gaat. Wanneer ©en kleine land- bouwer in de gemeente Vollenhovie-Stad bij een zuiver inkomen van f1000 f40.50 aan gemeente lijke inkomstenbelasting moet betalen, dan mee nen wij dat dit voor dien man een geweldig be drag is. Tal van boeren kunnen niet dan door uiterst sober te leven en hard te werkien in hun levtensonderhoud voorzien en dan zegt het heel wat of men 30 a 50 gulden meer belasting moet betalen. In véle gevallen zal juist de meer dere belasting het bedrag 2ijn dat de boer moei zaam heeft weten bijeen te brengien. 1 Het loopt met menige plattelandsgemeente spaak en 't is wel zeer noodag dat de georgani seerde landbouw aan leze vraagstukken alle aan dacht wijdt. De ontwikkeling, de opbloei van het platteland, hangt er mee samen. Het kan dan tevens geen kwaad eens te overwegen of het be staan van meerdere zeer kleine gemeenten nog langer bestendigd moet blijven. Zou samenvoe ging van verschillende kleine in vele gevallen geen groote verbetering kunnen teweeg teen gen Waarom is het noodig dat hier een gemeenf© van 700 zielen bijna geen gemeentelijke belas tingen kent en daar, vlak in de nabijheid, een andere ook kleine gemeente mee behoort tot de zwaarst belaste van Nederland. Zouden de be zwaren tegen samenvoeging van gemeenten niet menigmaal wat te zwaar geteld werden? Momenteel is de druk ten plattelande dus wel zwaar- De hoop is nu vooral gevestigd op de her ziening der financieele verhouding tusséhen rijk en gemeenten. De Staatscomissie stelt teleur. Wanneer nu de landbouw paraat is kan wellicht onder minister Kan een betere oplossing gevon den worden, of zou 't nog een ree'kis van jaren moeten duren? Nieuwstijdingen HET IJS IN D|E ZUIDERZEE. Aan het „Nieuwsbl. v. h. Noorden" 'Wordt vaU uit Lemmer d.d. 30 Januari gemeld: Hedenavond omstreeks 5 uur keerde de heer Doornsploet, kapitein van de in onze haven lig gende salonboot „Holland", voor 'de tweede maal met een ijsvlet met levensmiddelen terug met een matroos en de kellner van de „Holland", 2 visséhers en de heer Th- IJkema alhier, neef van de zich op de alhier n het ijs ziittende „Fries land" bevindende vrouwelijke passagier, mèj. A. IJkema van Amsterdam, wier moeder, zoo als we reeds meldden, Vrijdagavond alhier is overleden. Ook ging nog mee met deze tocht, ohze haven meester, de heer R. Kool, die echter, toen men nog maar plm. 500 M. van de haven was Verwij derd, reeds 3 mahl door het ijs gezakt zijnde, eieren voor zijn geld koos en spoedig naar de havfen terugkeerde. Zooals reeds gemeld, is de „Friesland" 12 uur uit het ijs bevrijd, de kapitein van 'de „Hol land" en zijn manschappen daarna meenemend» naar Stavoren. De heer Dporaspleet, die heden avond alhier met een auto van "Stavoren terug keerde vertelde ons: Toen wij gistermiddag omstreeks 12 uur de „Fiesland" tot op een kwartier afstand waren genaderd, brak een der sleepijzers van onze ijs- vlet, waardoor wij de vlet, daar bet ijs ho© lan ger hoe zachter werd, bijna niet verder konden) krijgen, temeer daar we allen doornat en doodmoe •waren. Ik besloot daarop een ladder van de „Friesland" te halen, en daarop de kist met le vensmiddelen, 3!ie wij hadden meegenomen, ver der te vervoeren. Dit gelukte ons. Het praatje dat hier te Lemmer is rondgestrooid, als zouden de man en de vrouw, die zich alsnog als passa giers aan boord bevonden (de twee andere vrou welijke passagiers met de terugkeerende 'fotograaf waren we op korten afstand na de Friesland tegen gekomen ziek zijn, bleek geheel en al on waar te zijn. De oude mau en de vrouw wiareu ge lukkig gezond, en de vrouw beijverde zich zelf» nog om met ons 'de kist met levensmiddelen uit te pakken. Wij besloten, daax wij allen zeer ver moeid waren, vervolgde Doornspleet, maar op 'de „Friesland' 'te blijven, temeer daar de verwach ting was, klat deze boot spoedig in open zee kwam, j f. J

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1