geneest Spr. wenscht echter in de allereerste plaats nog te vragen of deze weg buiten de lijst van het we genplan wordt gehouden en als een afzonderlijken weg zal worden beschouwd. Be. Wat of de Duinstreek kan doen om deze zaak te bespoedigen. De burgemeester van Oudkarspel, de E.A. Hr. Wijnveldt zegt, dat in een de vorige week gehou^- den B. en W.-vergadering de vraag is besproken of de gemeente nog iets moest doen. Temeer, om dat ook wij ons zeer interesseeren voor dezen weg. Daarbij hebben wij ons afgevraagd of er geen wijziging in het tracé zou kunnen, worden, gebracht. Spr. meent in dit verband te moeten wijzen op den Laanweg, die in rechte lijn verbinding heeft met de Spoorstraat. Deze weg wordt door ons naar voren gebracht met het oog op de bewoners van de Diepsmeer/ die ingezetenen van Oudkarspel zijn, en geheel geïsoleerd wonen. In het plan van Gedeputeerde Staten raakt de weg slechts voor een klein gedeelte, de Diepsmeer Het voordeel verbonden aan dezen weg is nog, dal in het verlengde van den LaanwegSpoor straat, in den te maken doorbraak slechts i wc# ning behoeft te worden opgeruimd, terwijl dan de Kleimeer door een zijtak van dezen weg af zou kunnen worden opgezocht. Spr. hoopt dat met het door hem geuitte re kening zal worden gehouden. De Burgemeester der gemeente Schoorl, Ba ron von Friedagh, brengt dank aan B. en W. van/ vKoedijk voor de ontvangen uitnoodiging tot het "bijwonen dezer vergadering. Wat nu dezen weg betreft, wil het gemeente bestuur gaarne medewerken de belangen van an deren te bevorderen. Vooral ook, waar wij het vorig jaar op medewerking konden rekenen. De Duinstreek is echter niet eerste belangheb bende en het gemakkelijker kunnen bereiken van de don- den inleider zoo dichterlijk aangehaalde heuvels, mag zeker niet het hoofdmotief zijn voor het aanleggen van dezen weg. Hier zijn grooter belangen aan verbonden, be langen voor een geheele streek, cultuurbelangen. tEchtèr heb ik mij afgevraagd of er aan het ma- fken van dezen weg niet eenig gevaar is verbonden ,het gevaar, dat door het naar voren brengen van .onze -wenschen, andere plannen daardoor niet zullen worden bevordert. De heer Grünwald, voorz. van de Verkeers-Com- missie uit de Kamer van Koophandel, spreekt er zijn genoegen over uit, dat zoovelen aanwezig zijn, om de belangen van het wegenplan te bevorderen. Reeds lang wordt door de Verkeerscommissie uit de Kamer bijzondere aandacht geschonken aan de wegen van Holtandsch Noorderkwartier. Met belangstelling heb ik de rede van den ge- 'achten inleider gehoord. Waar echter het rijk een groot bedrag heeflt geëischt van de weggebruikers, met name de au torijders, zou ik gaarne gezien hebben dat het Rijk met deze gelden de verbetering der wegen ter hand had genomen. Waar wij in de Verkeerscommissie van de Ka mer reeds lang aan de verbetering der wegen wer ken, verbaast het mij, dat wij steeds groote te-, genwerking hebben ondervonden in de verbete>- ring van een weg, die van het grootste belang is. Waar wij dien tegenstand in al z'n omvang heb ben leeren kennen en ondervonden in de beoogde verbetering van den Twuijverweg, ben ik er hui verig voor, dat Ged. Staten hun medewerking zul len verleenen, wanneer ook de gemeenten niet loy aal en royaal medewerken. Ik heb de overtuiging dat wij anders niets zul len ber.eiken. Alleen dan is er kans op succes, wanneer we rug aan rug staan en met klem bij Ged. Staten kunnen aandringen op verbetering van de wegen. Voor Hollands Noorderkwartier wordt er nog zou weinig gedaan. Spr. wijst in dit verband op den Balgweg, die van het grootste belang is voor Helder, maar waarvan de verbetering door het Rijk wordt geschoven op de Provincie en door- de Provincie op het Rijk. Onze regeering is nog niet doordrongen van de noodzakelijkheid het wegenplan zoo uit te voe ren en de wegen zoo te maken, dat; aan de eischen van het tegenwoordige moderne verkeer wordt voldaan. f Wanneer men de wegen in het buitenland kent en heeft beredén, weet men ook dat de 'gepro jecteerde hier nog veel te smal zijn. Steeds zal de Kamer van Koophandel bereid worden gevonden haar steun te verleenen waar die gevraagd wordt, zal zij doen wat zij kan doen, maar steun ons dan wederkeerig in onze belangen bij de wegen van en naar Helder. Op de vraag van den Heer Van Reen'en ant woordt de heer Kostelijk, dat de Provincie den weg zal aanleggen wanneer de belanghebbenden hieraan hunne medewerking verleenen, en dan zal de Provincie ook zeker een uitkeering ontvangen voor dit ontworpen plan. De Burgemeester van Koedijk, de E.A. Heer Kikkert zegt, dat het hem goed heeft gedaan van verschillende zijden zoo'n goed geluid te hebben vernemen, vooral van de zijde van Bergen en Schoorl, die het plan bezien in het belang dat hun gemeente daarbij heeft. Wat de doorverbinding met de Duinstreek be treft, dit is iets dat door de eventueel te benoe men commissie voor oogen kan worden gehouden Aangenaam is het ons van de Kamer van Koop handel te hooren dat wij haar volle medewerking kunnen krijgen en stellen dit op hoogen prijs. Spr. meent dat het thans op den weg ligt een Verschüknde leden te e" van boschwachter, die haar een eind venier meenTn? iT r f herover nog hun aan de goede hoede van twee gendarmes toever- wednriTd die men' uCn W°ldt fhter.om dcn trouwde. Toen de boschwachter reeds weer een rak te bekostigen A? te- T CljSCn ïind verwijderd was, hoorde hij een schot vallen. gedachtedatdbniett6" T Hij Snelde toe en zaS het meisje dood oj, den dat. dlt met 200 kan voortgaan, en wordt grond liggen, terwijl de gendarmes over haar de billijkheid naar voren gebracht, dat de wer kende leden, die hun tijd en moeite geven tocb recht hebben op 'een kleine vergoeding uit de ge meentekas. Het resultaat is dan ook om voor het tekort voor het jaar 19928 bij den gemeenteraad een subsidie aan te vragen. t Tevens wordt nog besloten in samenwerking met de Burgerwacht van Zuidscharwoude een spreker te laten optreden in het belang van de Burgerwacht, die zich daarvoor heeft aangebo- den. Bij de hierna gehouden Bestuursverkiezing wor den gekozen de heer J. Mul en B. Gutter. Bestoten wordt nog een wedstrijd te houden, voorafgegaan door 9 oefenavonden. De zes hóóg ste series zullen uitkomen voor den wedstrijd. Hierna sluiting onder dank voor de aangename én gezellige bespreking. Nieuwstijdingen Op het Centraal Bureau voor het inschrijven - ,-0 van leerlingen op de gemeentescholen te Amster comité te vormen, dat de plannen thans verder dam hebben inbrekers zich door insluiting een, .gaat uitwerken en met een schema komt waar bedrag van 424.gld. weten machtig te maken de weg moet komen, zoodat allen voor den fa- en ef zich natuurlijk mede verrijkt. Geen spoor talen termijn van 1 Maart volkomen op de hoogte Van de daders. zijn. De Firma van Wezel te Hengeloo heeft f500 Voorgesteld wordt een commissie te benoemen uitgeloofd voor dengene, die aanwijzingen geeft, bestaande uit vertegenwoordigers van Noordschar- d'e ie'den tot aanwijzing van den dader en het heenbogen, haar het geld ontnamen en het in hun zakker borgen. De boschwachter volgde de moordenaars en zag dat zij zich naar de plek begaven, waar het meisje met haar verloofde had afgesproken, waar na zij zich 'van dien jongen man meester maakten en hem gevankelijk wegvoerden. DOOR KOELIES VERMOORD. Uil Medan wordt gemeld, dat 30 verwoede koelies van de onderneming Parna Bolon van de Handeisvereeniging Amsterdam, zich op den 28r- ijarigen assistent W. P. J. van Vessem hebben ge worpen en de^en dodogeslagen. De oorzaak is zeer vermoedelijk, dat de jongeman den koelies ëen standje had gegeven. EEN VROEGERE SLAVIN ERFT 501.000 DOLLAR. Een bericht uit Lexington (Kentucky) meldt, dat Ellen Davis, bekend als de rijkste negerin van het Zuiden en vroegere slavin, overleden is en een fortuin van naar schatting meer dan 500.000 dol lar heeft nagelaten. Dat fortuin had zij op haar beurt weer gekregen van een „farmer" bij wien zij in betrekking was geweest. Óndanks een hef- tigen strijd van de nabestaanden van den „far mer" wist Ellen Davis haar erfenis te behouden. terugvinden der gestolen gouden voorwerpen tot een bedrag van f50:0.—. Er valt dus wat te verdienen. Te Wemeldinge zijn twee bergingsvaartui- gen met elkander in botsing gekomen. Dikke misf was daarvan de oorzaak. Beide schepen hadden ge ducht averij. Een reiziger in kousen had met een logé van fen bot el kennis gemaakt en overnachtten samen Ik meen echter, dat zoolang de weg op (hef ln. betzelfde hotel. Des morgens was de reiziger plan slaat, wij er voor moeten zorgen hem er op' zljn geld kwijt en zijn goede kennis, een Duitscher te houden en daarvoor in de allereerste plaats die- £evd°gen- nen tc waken. j EXAMENS STENOGRAFIE De commissie moet zorgen dat de weg zoo BlJ de gehouden examens slaagden voor Diplo- spoedig mogelijk in het leven wordt geroepen. I ma A Sten°grafie „Stolze-Wery" Mej. H. W. van Wat de wijziging betreft, deze is zeker mogelijk. Dijk^Zaandam en de heeren D. Douma Leeuwarden woude, Zuidscharwoude, Broek op Langendijk, Oud karspel, Koedijk, Geestmer-Ambacht, Heerhugo- waard, Schoorl en Bergen. Burgemeester Wijnveldt van Oudkarspel vraagt of er nog kans is op wijziging van het plan.? Hierop wordt door den heer Kostelijk geant woord dat het een officieus plan is, en uit ver schillende deelen der provincie wel wenschen naar voren zullen worden gebracht De burgemeester van Zuidscharwoude, Jhr. van Spenglei zou de twee Statenleden in de commis sie willen opnemen. t De Burgemeester van Koedijk, voorz., antwoordt dat men reeds op hun volle medewerking kan re kenen, en zullen zij in de Staten alles doen wat- mogelijk is in het belang van deze plannen. H. Rodenhuis, Groningen en P. Wery den Haag* Aan de Dames F. S. Bos Veendam, J. Koning, Euvelgunne bij Groningen, J. Roggen, Groningen en aan de Heeren C. H. Anema, Schalsum ,(Fr.), J. Brouwer, Groningen, J. Feddema, Leeuwarden! J. Hamstra, Leeuwarden, R. Smid, Veendam, E. Veldnuis, Groningen, Diploma A (Certificaat) De heer Paarlberg van Oudkarspel zou dan de een met succes afgelegd examen in Machineschrij- Statenleden als adviseerende leden aan de Commis- ven volgens Wery's Tienvingersysteem (Blindschrij sie willen toevoegen. 1 ven} wera uitgereikt. De heer Kostelijk zegt dat het goed is wanneer MOORD, de Statenleden volledig op de hoogte worden ge- Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft giste- houden. Om verwikkelingen te voorkomen tus- ren de zaak gediend tegen den 2o-jarigen in wen schen het lidmaatschap van de Prov. Staten en dat ner .van Caeplle a. d. IJsel, die op den avond van v*m het comité van actie, zou hij het op prijs stel len buiten dit comité te blijven. Dc voorz. zegt, dat men hiermede aan het ein de der vergadering is gekomen. Wij stellen het op hoogen prijs, dat de verga dering algemeen door de belanghebbenden is be zocht; Dank aan den inleider van deze zaak, die daar voor in de bres is gesprongen en ons een ruimer inzicht daardoor heeft gegeven. Ik zou de commissie willen oproepen met spoed aan het werk te gaan, en dat zij met een conclusie zal komen, die leidt, zooals het straks zoo karak teristiek is gezegd, tot loyale en royale medewer king van alle belanghebbenden. Als de groote belangen voor onze streek voor oogen worden gehouden, kan het'niet anders, of 27 Augustus van het vorig jaar G. Dekker heboen gedood. Voor deze zaak bestond groote belangstelling .Op de publieke tribune was geen plaatsje meer onbezet. Het Openbaar Ministerie eischte 18 jaar ge vangenisstraf. EEN DREIGBRIEFSCHRIJVER. Dezer dagen ontving de landbouwer Vroolijk te Fijnaart (N.Br..) een anoniemen brief, waarin ge- eischt werd, dat hij een bedrag van f900 op een bepaalde plaats zou neerleggen, wijl anders zijn schuur in brand zou worden gestoken. Op raad van den burgeemester werd op dè aap gegeven plaats inderdaad een flesch neergelegd, bevattende een zilverbon van een rijksdaalder, waarvan het nummer was genoteerd. Toen de de Commissie zal met gedegen voorstellen komen. P.oIitie evenwel op de bewuste plek aankwam Met den wensch, dat deze dan door de belang hebbenden zuilen worden overgenomen, volgt slui ting der vergadering. Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL. Keuring van Trekhonden en hondenkarren volgens de Trekhóndenwet Onlangs heeft in deze gemeente plaats gehad de keuring van trekhonden en hondenkarren, vol gens de nieuwe voorschriften van de Trekhonden- wet. .Tér keuring werden aangeboden 11 honden en wagens, waarvan werden afgekeurd 3 honden en 1 wagen. Wij willen de aandacht van belanghebbenden nog vestigen op de publicatie van den Burgemeester, waaruit blijkt dat het zitten op hondenkarren, zon der in het bezit te zijn van een vergunning, ver boden is. Herhalingsoefeningen. De dienstplichtigen uit deze gemeente, D Eecen 'C Goudsblom, Jb. Kos, K. Leijen, P. A. Ootjers en J Kamper, van de lichting 1925, zijn door den Burgemeester opgeroepen, om voor den tijd van 17 dagen voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst te komen. Inlijving. De dienstplichtige D. Hart, uit deze gemeente, lichting 1028, is door den Burgemeester opgeroe pen om op 19 Maart a.s. bij het Regiment der Genietroepen te Utrecht te worden ingelijfd. BROEK OP LANGENDIJK. Het jaarlijksch onderzoek van de verlofgangers der lichtingen 1916 en 1919 zal in Juni aanstaande plaats hebben. Plaats en tijd zullen .nader bekend gemaakt worden. ZUIDSCHARWOUDE. De ectitgenoote van den heer B. kwam zoodanig. vallen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. ZUIDSCHARWOUDE. Door den heer J. Krul is aan het gemeentebe stuur vergunning gevraagd voor het oprichten van zich daar verdekt op te stellen, teneinde de daders op heeterdaad te kunnen betrappen, was de flesch reeds verdwenen. In den omtrek is toep een onderzoek ingesteld' bij winkeliers en café houders naar de zich in hun bezit bevindende rijks daalders en mén slaagde erin op deze wijze een der te water, die er in slaagde de kinderen redden, eeu benzinebewaarplaats voor 2000 L. benzine met spoor te ontdekken. Dit heeft tenslotte geleid aftappomp. i tot arrestatie van G. D<. te Heiningen en na ver- Twee kinderen van den heer K. raakten al spe- hoor achtte men voldoende termen aanwezig om lende met een Vliegende Hollander te water. Door hem in verzekerde bewaring te stellen. Nog ver een speelvriendinnetje gewaarschuwd sprong de va- schillende andere personen zijn gehoord doch de ze zijn allen op vrije voeten gelaten. HEVIGE BURENRUZIE. Zaterdagavond is in de Hooglandstraat te Rot- KIJKaPOSTSPAARBANK. terdam een bloedig burengevecht geleverd. Reeds Aan het postkantoor Broek op Langendijk en de 1 geruimen tijd leefden de familie M. ien de fami- daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd Re K. op gespannen voet. K. weet het n.l. aait M. gedurende de maand Januari 1928 ingelegd 5251.87 dat hij zijn betrekking als heipalenrijder was gulden, terugbetaald f4675.88. j kwijtgeraakt. Zaterdagavond Wilde men het nu Het iaatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1173. BROEK OP LANGENDIJK. De A.R. kiesvereeniging alhier kwam j.l. Dins dagavond in jaarvergadering bijeen. Jaarverslagen van secretaris en penningmees ter werden uitgebracht, afgevaardigden voor de komende vergadering van de Staten "Centrale aan gewezen en in de vacature A. Slot, die aftrad' en niet herkiesbaar was, gekozen den heer Wi. Balder. Toen kwam de inleiding van den heer A. Slot over „Onze handelspolitiek". Een rijk onderwerp, dat terdege bestudeerd bleek en met groote aan dacht werd gevolgd. Fr volgde een zeer geani meerde bespreking, dje mee hielp dat het on derwerp tot zijn recht kwam. De kiesvereenigings- vergadering, ïlink bezocht, is uitnemend geslaagd. NOORDSCHARWOUDE. Dinsdagavond jl. vergaderde de Burgerwacht in het lokaal „De Burg" alhier. Aanwezig 5 'be-, stuursleden, de commandant en 18 leden. De voorz. opent de vergadering met welkom,, den wensch uitsprekende, dat deze Jaarvergade ring moge zijn tot meerderen bloei der vereen/, Dc notulen worden gelezen en onveranderd 'goedgekeurd en geteekend. De penningmeester doet rekening en verant-; - woording van hef gehouden beheer. Uit de reke-j ning blijkt, dat nu geen gemeente-subsidie meer wordt ontvangen, deze sluit met een nadeelig sal do. De voorz. bespreekt den finantieelen toestand der vereeniging en zegt dat deze ongezonde ver maar eens uitvechten. Dies trokken pa, dochter, zoon en schoonzoon der K.'s naar de woning van de niets kwaads vermoeiende familie M., waar man en vrouw slechts thuis waren. Na de gebrui kelijke scheldwoorden als inleiding, raakte men j al spoedig slaags. De overmacht van 4 tegen 2 1 Was echter te groot en het duurde dan oók niet lang, of de vrouw van M. werd door fikschen vuistslag van K. buiten gevecht gesteld. Zij moest zich in den politiepost aan de Wiekstr. laten ver binden. Intusschen werd het gevecht binnenska mers voortgezet, zegt de „Tel." De dochter van R. toonde zich een ware Kenau en met een stuk fietsstuur sloeg zij den ouden M. een gat ln het hoofd, zoodat deze zich naar het ziekenhuis aan den Bergweg moest begeven, om 'daar verbonden te worden D|e K.'s waren dus alleen op het terrein. Daar de zoon en de schoonzoon ook het hunne wilden bijdragen, wisten zij niets beters te doen dan de huisdeur van Al. tot brandhout te trappen. De politie heeft daarna aan 'de ruzie een éind ge maakt. De overwinnaars werden naar het bureau aan den Bergsingel overgebracht, waar proces verbaal tegen "hen is opgemaakt, wegens mishan deling en vernieling. Buitenland MISDAAD? In de Luxemburgsche Ardennen loopt hardnek kig het gerucht, dat nabij Malmedy een verschrik kelijke misdaad zou zijn gepleegd- De mededeel in- gen komen hierop neer, dat een jong meisje dat efen aanzienlijken geldsom naar haar verloofde zou brengen, op weg door het bosch het geleide vroeg Marktberichten i£Hi.TiriJ ü'li i LANGEDIJKER GROENTEMARKT. 1 Februari. 36000 Kg. roede kool 9.3016.20, doorschot 9.90 —14.90, 78000 Kg. gele kool 5.70—10.;20, door schot 4.408.80, 60000 Kg. Deensche witte 3.20 —4.40, doorschot 2.30—3.50, 25000 Kg. uien 13.90—14.60, drielingen 13.90—14.20, 4100 Kg. peen 6.6.40, kleiue peen 2.904.30. ~2 Februari. 28000 Kg. roode kool 12.6015.80, doorschot 8.70 15.10, 62000 Kg. gele kool 5.8010.70, door schot 6.6010.40, 38000 Kg. Deensche witte 3.70 —4.30, doorschot 2.70—3.8Ó, 17700 Kg. uien 13.6014.30, drielingen 13.3013.70. NOORDERMARKTBOND'. 1 Februari. 1400 Kg. uien 13.6091:4.60, drielingen 13.50 14.30, nep 5.605.80, grove uien '13.8014.30 4400 Kg. peen 5.305.60, 96500 Kg. roode kool 12.60—15.70, doorschot 11.70—15.<—43800 Kg gele kool 5.80—11.60, doorschot "5.80—9J60, 74600 Kg. Deensche witte 3.504.30, doorschot 2.70—3.40. 2 Februari. 12400 Kg. uien 13.79—14.70, drielingen 13.60— 13.90, nep 5.90, grove uien 13.8014.30, 1600 Kg. peen 5.5.70, 124200 Kg. roode kool 12. —15.60, doorschot 11.50—15.—, 43400 Kg. gele kool 6.30—10.40, doorschot 5.90—9.60, 106700 Kg. Deensche witte 3.30—4.10, doorschot 2.40 —3.40. WARMENHUIZEN. 31 Januari. 81.800 Kg. roode kool 11.8015.10, 2e soort 11 j30 14.10, uitschot 6.60—9.—, 6300 Kg. gele kool 7.909.30, 2e soort 5.10, uitschot 2.403.50, 29800 Kg. witte kool 2.904.—, 2e söört 2. 2.90, uitschot 1.2.10, 8650 Kg .raien: nep 2.70, drielingen 13.40—13.70, uien 13.70—14.30, grove uien 13.5014.10, 1 Februari. 29800 Kg. roode kool 11.90—15.50, 2e soort 11.70 —13.80, uitschot 8.9.30, 300 Kg. gele kool uitschot 1.50, 16000 Kg. Deensche witte kool 3.20—4.40, 2e sooft 2.80, 2625 Kg. uien 13.10— 14.10, drielingen 13.1013.60, grove uien 14.10. PURMEREND, 31 Jan. 23 stapels kl. fabr.kaas r.m. f51, 3 st. k). boe renkaas r.m. 51.50, 18000 Kg. commissiekaas 266 Kg. boter 2.252.80, 145 vette koeien 0.65— 0.95, 173 melk- en geldekoeien 120320, 12 stie ren, stug, 35 paarden 75200, matig. 17 vette kalv. 1.401.60, matig. 369 nucht. kalv., slacht 1340, fok 1230, matig. 486 v. varkens slaoht 6065, zouterij 5256, vlug. 77 m*. varkens 22 32, vlug. 129 biggen 1018, vlug. 808 schapen 2840, matig. 22 bokken en geiten. Kipeieren 7 8, eendeieren f8.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3