HO IS voor afbraak SINTELS Groote Afslag Ie Mm Fa. YPMA - Langestaat 09 - Alkmaar 3 Slaapkamerameublementen Stemmingsbeeld Groentenland AGENDA CONCERT „Kunst na Arbeid", Wed. L. C. Biskanter, Uw Piano moet WARMER'S Meubelmagazijn 'k Begin nu eens met New York. Of de telefoonverbinding dezer dagen tot stand gekomen tusschen ons land en de nieuwe wereld bedoeld wordt? Wat voor belang zou ons groentenland daar nu bij hebben In de olie doen we hier niet, hoogstens in de Haarlemmerolie, en welke geluksvogel heeft rubber-papieren? Geen inwoner van Groentenland zal het nog in zijn hoofd halen, New York op te bellen: „Hallo New York, hier Langendïjk, 'k wou 's eventjes vragen hoe het bij jullie op de groentenmarkt van morgen ging"; zal nog wel voorloopig op geen kooplui-kantoor klinken. Een telefoontje van f200, nou, men bedenkt zich nog wel even, voor men het aanvraagt. We zijn echter toch wel nieuwsgierig, hoe hiet er in de nieuwe wereld uitziet, of ier nog een kansje bestaat, dat nu een paar oceaanstoomers met deensche witte kool zouden kunnen afladen. Welnu, de voormalige directeur van het Uitvoer- Controle-Bureau, :de heer ig. Peters berichtte:' (Handelsberichten). De koolmarkt te New York' blijft dit seizoen slecht; de prijs van Deensche Witte schommeldie gedurende de laatste 3 maanden van 1927 om de 15 dollar per ton, losverladen '(f 371/2 gulden)' een enkele keer Hep ie prijs op tot 20 dollar, doch heel wat kool weri ook verkocht voor 11 en 12 dollar per ton. Op 27 December 1927 waren van den oogst 1927 verladen 32.016 wagon (v. j. 34.651), terwijl de verlaiing van vroege kool uit de zuidelijke staten per 27 December bedroeg 152 IWagon (v. j. 132). Gezien het feit dat de voorra den Deensche witte kool dit jaar aanmerkelijk grooter zijn dan verleden jaar, loopt de opruiming niet vlot van stapel. Gezien de prijzen te New York is er al bitter weinig kans op, dat de schepen van de Hollaud- Amerika-lijn dit seizoen nog kool zullen vervoe ren, 't goed brengt er eenzelfde prijs op als hier. En de afzet van de denen gaat er blijkbaar net als bij ons, te langzaam, vooral in de laatste dagen, bij een nog betrekkelijk gering aanbod', gingen de toch al niet hooge prijzen nog naar omlaag on naderen de 3 gld- per 100 Kg. al zeer bedenkelijk. Wat thans aan de markten wordt aangevoerd^ vertoont duidelijk den invloed van het voor de kool zeer ongunstige weer- Vooral de gele kool is, zooals de bouwers nog al eens zeggen, ver armd;; de kleur is van mooi groen, lijkbleek) geworden; tal van partijen wtorden opgeruimd, om de eenvoudige raden, dat ze niet langer houd baar zijn. Was 't Verschil in prijs voor enkele weken tus schen doorschot en eerste kwaliteit gering, en was dat geringe prijsverschil volkomen gemoti veerd door de goede hoedanigheid van voornoemd| doorschot, 't is nu anders geworden. Goede gele kool is in prijs gestegen, op den dag Van gisteren is weer voor prima kwaliteit f10 besteed, terwijl doorschot nu evenveel guldens minder opbrengt tegenover eerste kwaliteit als voorheen dubbel tjes. Roode kool is ook weer duurder, weer is f 16 besteed voor de mooiste partijen, 't W;as de Vorige week over de geheele linie beduidend slap per geweest, voor rood en geel hebben zich de prijzen hersteld, voor denen houdt de inzinking aan. Eerstdaags hopen we weer te kunnen publi- oeeren, hoe de afzet van groenten is de nu afge- loopen Januari-maand is geweest. We vermoeden, dat deze voor rood en geel: voldoende is geweest, maar voor de deensche witte kool zal waarschijnlijk wel blijken, dat daarvan de afzet te wenschen heeft overgelaten. Er is in den laatsten tijd in tuinderskringeni nog al eenige bizonderheid over de plannen der Duitsche regeering. Men leest Bchier dagelijks in zijn dagblad van jeremiades van Duitsche boe ren en tuinders, die in koor roepen: bescherm ons toch, sluit de grenzen voor "t buitenlandsch product, verhoog die tarieven. Doet ge 't niet, regeering, wij vergaan. Wie kunnen 't niet bol werken. En we hebben ook al vernomen van regeerings- hulp in den vorm van credieten op langen ter mijn, aan matige rente. Aan landbouwers in Pom- meren is de rentebetaling van schuld aan de Renten Markbank kwijtgescholden, Vader Staat neemt dit peulenschilletje voor z'ijn rekening. 'tls een opmerkelijk geval, die druk op boerien- en tuindersbedrijven. Zeker, in ons Groenten land zouden we al 2eer ondankbaar wezen, indien we ook al gingen klagen. Niet, dat het bij ons nu alles botertje tot den boom is, geen sprake van. Maar we mogen toch een verlichting van finan- cieelen druk waarnemen, de toestand is hiter stellig beter dan 't vorig jaar. Vergeten we echter niet, dat die Noord-Holland- sche koolstreek tegenover andere tuinbouwcentra in een gunstige uitzonderingspositie verkeert. Over de geheele linie is het in 1927 maar ma tigjes geweest. En ook de boeren hebben heele- maal geen reden, om extra over het bedrijfsresul taat van 1927 tevreden te zijn. Wel zal 1927 over 't geheel genomen ietsbeter zijn geweest dan 1926, wat wtel zeer gelukkig is ook, wiant in '26 heeft het bedrijf het gros der boeren verlies opgeleverd. En bleek niet onlangs uit een publicatie van een in 't Noorden ides lands gevtestigd' adviesbu reau voor "belastingzaken, dat de administratie 'verzorgd van houdende boerderijen, dat in lie bedrijven van 1922'26 geen cent is verdiend? Ook in de protectionistische landen is de toe stand niet beter dan hier- Uit Frankrijk beluis tert men telkens herhaalde klachten van boeren, die niet rond kuhnen komen, de Duitsche boeren en tuinders klagen steen en been. Ja zelfs het welvarende, schatrijke Amerika, Waar cle arbei ders enorgme loonen verdienen, alles in welvaart heet toe te nemen, herbergt een ontevreden, mor renden boerenstand. De druk' op 't platteland draagt een internationaal karakter, en 't blijkt nu wel duidelijk, dat de tariefmuren v'an "Frank rijk en Duitschland niet de zoo géhoopte op lossing brengen. Daar is de welvaart op 't platteland zelfs nog minder dan hier. Nu heeft de ingenieur v. Riemsdijk een gooi werk gedaan, door zijn indrukken van "het Duit sche tuinbouwbedrijf, gesubsidieerd en voortge holpen als het is, te publiceeren. Hij bezocht de Gartnerei-Anlagen te Wiesmoor bij Bremen, waar 1 {H.A. onder glas is gebracht en men toma ten en augurken teelt. Verledien "jaar waren we in Bremen, en de groothandel sneeJ gjeweldig op over de „groszartige Gurken en prima Salat" die daar geteeld werd. Neen maar, "tégen die producten kon 'tWestland niet op; nog maar 'n spanne fijds en Duitschland had de Nederlandsche groenten heelemaa lniet meer noodig. Als men zoo zeker, met zooveel aplomb spreekt, maakt dat ook indruk- Eiu wat constateert de nuchtere, practische, deskundige Nederlander? Dat men te Wiesmoor slechts bij hooge uitzon dering vreemdelingen het bedrijf laat zien;; dit klopt wonderwel op een door ons ontvangen be richt, waarin we verzochten, ons bizonderheden over de onderneming mee te dleelen. Wij ontvingen dit antwoord ktam over 4 a 5 jaar, als we „ausgebaut" zullen hebben, nog maar eens met uw verzoek oor den 'dag. Wel was bij 't schrijven een photo gevoegd, maar daar was maar heel weinig uit op te maken. En dat ig. v. Riemsdijk het bedrijf heeft ge zien, dankte hij aan hizondere connecties; met deze boven alle verdenking staande miededeeling kan men hier in soortgelijke ge villen wel eens rekening houden. De Holiandsche deskundige kwam dan tje weten, dat de Staat voor 75 pCt. in deze onderneminjg1 participeert, dat het gewas me't alle mogelijkle en onmogelijke; ziekten was behept, de opzet zoo kostbaar was, dat van rentabiliteit geen sprake kan zijn. Vadertje Duitsche Staat kan van tuin man-spelen nog veel plezier beloven; want ware dit .nu zijn eenig direct belang, 't zou nog gaan. Edoch ook te Frankfort a-M. trof ig. v. Riems dijk iets soortgelijks. Daar waren tulnbouwkofö- nics (gesticht met moderne woningen, voorzien van badkats en verdere moderne gemakken, en deze dure woningen stonden op lillip ut bedrijf jes, zoo klein, dat met geen mogelijkheid er ©en tuinder zijn brood op verdienen kan. Neen, zoolang de Duitsche Staat op die ma nier de tuinbouw bevordert, heeft Nederland nog geen ;l'ast. 't Zou odk wel een wonder wezen, dat daar in enkele jaren gereed kwam, wat hier vrucht is van tientallen jaren ondervinding, noesten arbeid en natuurlijke geschiktheid Van klimaat eh bodem. Aan de wereld-land- en tuinbouwdepressie ontkomen ook onze bodem bedrijven niet. Maar als één ding hoe langer hoe duidelijker voor 'den dag treedt ,is het wel dij, dat geen tariefwfetgeving remedie tegen di,e malaise kan zijn. Ook ter con ferentie te Elberfeld is zulks gebleken. 'De welbespraakte dr. Eisner richtte zich tot de aanwezige Italianen, met het ernstig en drin gend vermaan, toch al hun invloed te willen: aanwenden, om een belemmering van Duitsche import naar Italië te voorkomen. 't Zwaard keert zich tegen hen, die^t hanteert. 't Zal onze Holiandsche afgevaardigden vreemd in de ooren hebben geklonken, toen één Duitscher, inwoner van het protectionistisch land in 't kwadraat, andere landen 'waarschuwde tegen een politiek, die zijn vaderland volgt. 'nHeet hangijzer, die handelspolitiek. ;Wat 'n kanten, wat 'n verOmriTng, ja in wat verward kluwien van bepalingen rit de handel verstrikt. Nieuwstijdingen AUTO IN BK SLOOT. Op den Kruisweg in de Haarlemmermeer is oen luxe auto, afkomstig uit Lisee, geslipt, waarbij de chauffeur zijn stuur verloor en de auto in de wegsloot reed. De "beide inzittenden wisten zich te redden. De auto, welke zwaar beschadigd werd, werd later op den wal getakeld. BRANDIEN. Te Zaandam is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in den kruidenierswinkel, toebehoo- rende aan den beer D. Leuthof aan het Ame land. De bewoners moesten in nachtgewaad het brandende perceél verlaten. Dé brandweer slaagde er 'in de belendend© per- ceelen voor brand te vrijwaren. De kruideniers winkel brandde geheel af. Door tot nu to eonbekënde oorzaak is brand uitgebroken in de timmerfabriek der fa. Knaa- pen te Beverwijk. De brand woedde in het lin kerdeel der fabriek, waar veël hout lag opge slagen. Met veel moeite slaagde de brandweer er in, den brand tot dit gedeelte te beperken. Om ééén uur was men "het vuur meester. De schadje wordt op duizenden guldens geschat. Fabriek en invéntaris waren niet verzekerd. Het vorige jaar is de fabriek tot den grond toe afgebrand. Hoest, Keelpijn. Mijnhardt's Hoest tablet ten. Doos 30 ct. Mijnhardt's Keelpijlntabletten, 60 en- 30 ct. Bjj Apoth. en Drogisten. DB RIJKSLA NDBOND. Gaat «Ie Duitsche boer te gronde, dan gaaf idle natie te gr,ondle." Het congres van den rijks! and bond heeft met algemeene stemmen tot het aannemen van een oproep besloten, die eindigt met dewoorden: „Wij roepen allen, die bet welzijn van het va derland ter harte nemen te hulp. Gaat de Duit sche boer te gronde, dan gaat ook de natie te gronde." Chr. Jongel. Vereeniging „De Heere za! 't voorzien" Broek op Langendijk. j c Agenda voor Zondag1 5 Febr. Bijbelsch onderwerp Jb. Kostelijk. Vrij onderwerp Jn. Wagenaar Jbz. Voordracht C. Bak Klz. Geref. Meisjesvereen. „Ten Arbeid geroepen." Broek op Langendijk Afd. B. Agenda voor Vrijdag 3 Februari. S. Hoogland, Geloofb. Art. 13. K. Lindhout, M. O. Schets 7. Mas v. t. Riet, een voordr. Advertentiën Terstond gevraagd een bekwame HULP in de Huishouding, in gez. v. 2 personentJ)ij Hr. v.d. MOLEN, Schapenland, Broek op Lan gendijk 361. Te koop of te huur: TE KOOP AdresK. DE VRIES, Nóordschar- samen groot 32'/2 snees, genaamd de „Sonneville", gelegen te St. Pancras, gemeente Koedijk. P. N. LEERING Gzn., Makelaar, Oudorp, Tel. 1086. worden in elke hoeveelheid overal aan vaarwater geleverd, f 2,75 per EVP, door R. HEERS, Broek op Langendijk. met afwisseling, door op Zaterdag 4 Februari, in de Concertzaal van P. KRAMER te Zuidscharwoude. Aanvang half acht. Entrée voor n iet-donateurs f 0.40 plus belasting. Bal na. DNOP HO OA MNVöa±S30H U3hIU.QUHua UuQIW Hollandsch Vleesch. voor Schorten, met bijpassende ruiten voor garneering. Steeds het nieuwste. E. BUERS. Houftil Runderlappen 50, Riplappen Rollade, Rip of Ilosbaef Extra Fijne Biefstuk 70, Ilaas Gehakt of Polet Varkenslappen of Karbonade Doorregen Lappen 40, vette Rollade of Fricandeau Gehakt of Saucijsjes Dik vet Schapen vleesch 35, mager 45 Boutjes 50, zonder been 10 cent per pond hooger. Kalfslappen 50 Gehakt of Polet 45 Fricandeau of Rollade 60 Mager Spek 55 bij 5 pond 50 Vet Spek 45 40 Gesmolten Reuzel 45 40 Gésmolten Koevet 40 35 Gemalen Spek 40 35 Rauwe Reuzel 50 45 Dik rauw Koevet 55 50 Schapenvet 45 40 Voor reclame: 3 pond Schapen vleesch 100 2i/a pond Saucijsjes 100 1 pond Koe- en 1 pond Varkens gehakt 80. 1 pond Kalfs- en 1 pond Varkens gehakt 80. Gekookte Lever 40 Leverworst 25 cent. Metworst 50 Bloedworst 40. Magdalenenstraat Alkmaar UITKNIPPEN EN BEWAREN! Zooals bekend, zenden wij tegen inle vering der bons van 10 pond FAAM-TABAK franco een FRAAIE HOUTEN TABAKSPIJP Wanneer U onderstaande bon vóór 30 Juni a.s. inzendt tezamen met de bons van 5 pond FAAM-TABAK aan de Reclame-Afdeeling van Louis Dobbelmann, Hoogstraat 102, te Rot terdam, ontvangt U franco een FRAAIE HOUTBN TABAKSPIJP BON. Deze bon. Ingezonden met de bona van 5 pond FAAM-TABAK aan de Reclame- Afdeellng van Louis Dobbelmann, Hoog straat 102 teRotterdan geeft recht op gratis toezending van een Fraaie houten Tabakspijp Geldig tot 30 jon! 1928. Nieuwe Langedijker Courant FAAM Voorbeelden No. 2 van Dobbelmann's Teeken- en Kleurwedstrijd zullen heden over 14 dagen in dit blad verschijnen. Geref. Meisjesvereen. „Ten Arbeid geroepen" Broek op Langendijk Afd. A. Agenda voor Vrijdag 3 Febr. N. Groen, Gew- Gesch. Schets 20. C. de Graaf, M. O. Schets 4. T. Piugboer, Voordracht. als ze goed is, een twintigtal jaren zonder eigenlijke reparatie bespeeld kunnen worden. Mocht er al eens een enkele snaar springen, dan valt dit onder het stem-abonnement. Het zijn echter alleen de beste Piano's die het zoo lang uithouden. Piano's van mindere kwaliteit (soms zelfs van nagemaakte fabrieksmerken voorzien), blijken spoedig ver sleten te zijn. Goede piano's koopt U bij: Om ruimte te maken van f225 voor f 197,50 Ritsevoort 21 Alkmaar. Zie de Etalage.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 4