Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier Zaterdag 4 Februari 1928 37e Jaargang Onze Koolafzet NO lö IMTERC. TELEPHOON 92 NIEUWE LAHCrEDIJKER COIIKART Deze oourant versohiint "m. w -- - X V JV Deze oourant verschijnt TVT II "I T"W "I "I J 1 15 Bedact.-UHg. J. II. KKMZEB - Bnreel Noordscharwoude per 3 maanden Advertentiën van 1—5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. öroote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgevor In 't Stemmingsbeeld uit Groentenland in ons blad van j.l. Donderdag werd in uitzicht ge steld, dat zou worden gepubliceerd, welke hoe veelheden groenten in den tijd van 10 tot en met 28 Januari aan de veilingen van den Vierbond' zijn verhandeld. Dank zij/de welwillende medewerking van hee- ren secretarissen der veilingsvereneigingen en be taalmeesters en veilingleiders zijn. we in staat de volgende cijfers in ons blad af te doen drukken. Geveilde producten (inclusief op bon verkocht) per wagon vanaf 10 Januari tot en met 28 Jan. van 10 ton. Rood Warmenhuizen 88.80 N. M. B. 222.170 L. G. C. 125 Obdam <j Totaal verzonden 445.50 i Gele 14.14 84.86 158 8 265 Denen 38.06 156.56 118 13 325.62 Uien. 5.22 21.47 '24 1 51.69 Peen. 3.®0 10470 9 23.30 Verzonden 15-12-17 t.m. 9 Jan. 364.'50 203.50 179 27.50 '5.20 Verzonden 15 Dec.—28 Jan. 810 468.50 504.62 78.19 28150 Voorraden aanwezig op 15 Dec. rood Gele Denen Uien. Peen. Warmenhuizen 504 N. M. B. 1018 L. G. C. 470J50 Obdam 40 132.93 468.50 817 52 520.32 1443 867 75 24.09 77.50 61.50 21 29.50 19 2 Totaal 2032.50 Verzonden 'SlO 1470.43 468.50 2905.32 504.62 165.09 78.19 71J50 28 ..50 Voorraad 29 Januari 1222.50 1001.93 2400.70 85.90 43 In 0/0 is geruimd 40 0/0 32 17 47i/2 40 Het percentage over 'de vier veilingsvereenigi gen afzonderlijk is als volgt Rood' Gele Denen Uien. Peen. Warmenhuizen 38 0/0 N. M. B. 34 L. G. C. 52' Obdam 55 30 29 33 54 15 148/io 21 W/10 44 43 53 100 20 42 58: 25 Rechtzaken VOOR DEN POLITIERECHTER. Strafzitting van Vrijdag 3 Februari. Onvol'tf|oend(e aggu men tut ie. De 20-jarige landbouwersdiscipel uit He'iloo, P. G .de V., die in den avond van Zondag 15 Januari, na het sluiten van café's en dansgele genheden door de agenten Rademakers en Roor.la tv as aangetroffen bij een rumoerig clubje jonge lieden, die post haiden gevat op de stoep van 's Hoeren Hooglands vischwinkel en die zich niet op desbetreffende last tgeving van de agenten, om zich in een bepaalde richting te verwijderen, zag zie hheden bij de voortzettting zijner zaak ge steld tegenover den verbalisant Rademaker. Deze erkende dat verlachte dien avond had gesproken ove reen klacht, die hij wilde indienen wegens mishandeling, doch hij werd toen verwezen naar het bureau, omdat de openbare straat niet de plaats is om dergelijke klachten te onderzoeken. Hij was dan ook wel later op het bureau versche nen, waar de conversatie mett den inspecteur zoo slecht vlotte, dat deze hem maar had verzocht heen te gaan. Verdachte was dien avond niet be schonken, maar volgens het oordeel van den agent Rademaker maaktte hij den indruk een kop pig en onverzettelijk persoon te zijn. In elk geval had hij niet voldaan aan 'het hem gegeven bevel, zich in de aangegeven richting te verwijderen en werd hij dan ook met voorbij- ziening van zijn argumenten ttot f5 boete of 3 dagen veroordeeld- 'n Sloffe zakenman. De aannemer van 'bouwwerken H. T. B. te Helder was in gebreke gebleven, niettegenstaan de herhaalde aansporingen om den Kamer van Koophandel op een desbetreffend formulier mede deelen, dat hij zich niett meer met bouwwerken bezig hield en zich dus als zoodanig in het handelsregister kon worden doorgehaald. Een dergelijke formaliteitt is kosteloos en wordt dus in hoofdzaak uit slofheid df onver schilligheid nageglaten. Voor een goede admini stratie van de K. v. Kooph. is zij echter onmis baar en om nu 'dergelijke nalatigen. eens flink uit hun zalige dolce far nieqtte. op te schrikken, werd dezen delinquent veroordeeld tot f10 boete of 5 dagen. Conflict mett die bioscoopverordening; van Alkmaar. De 69-jarige heer Willem W., directeur van de Cinema Americain verscheen als verdachte voor den kantonrechter, omdat hij in den avond van 30 Dec. in strijd met de verordening ©en twee tal joggies, die den leefttijd van 18 jaar nog niet hadden bereikt. De heer W. had deze knaapjes vanwege hun zeer bescheiden afmetingen, aan vankelijk gethxeerd op 4 jaar, doch het bleek later datt Zij den 12-jarigen leeftijd hadden be reikt. Hoe het echter ook zij, de jongens hadden den gestelden leeftijdsgrens van 18 jaar nog niet bereikt en mochten op 'clien avond, bestemd voor filmkeuring, biet worden toegelaten. De hoofd agent Meerbus had dan ook na gepleegd overleg met den inspecteur tegen den ondernemer proces verbaal opgemaakt. De heer W, erkende het feit, doch beweerde ,dat een der commissieleden, de heer v. Gulik hem na bespreking met de an dere aanwezige leden vergunning had verleend. De ambtenaar stelde natuurlijk in 't licht dat geen biosc'oopcommissielid de bevoegdheid bezit, ontheffing te verleenen, derhalve vorderde hij f 15 boete of 10 dagen. De kantonrechter heeft de zaak uitgesteld tot 17 Februari en zal alsdan nog hooren als getuige hooren den heer G. van Gulik, het door den heer W,. bedoelde lid der stedelijke bioscoopcommissie. Onaangename buurtjes,. De 42-jarige loodgieter H. G. Kriek te Uit geest en diens gezin worden op ©en zeer onaange name wijze bejegend door hun bejaarde naaste buren, de kalkovenarbeider. T. en diens echtge- noote. Hoewel dit echtpaar den 70-jarigen leeftijd al heeft bereikt, geéït het nog blijk van een groote, hoewel niet prijzenswaardige vitaliteit, door het den loodgieter en diens huisgenooten het leven zoo zuur mogelijk te maken. Niet alleen door scheldwoorden en verdachtmakingen, maar ook door het maken van een helsch lawaai in rustige avond en nachtelijke uren. Ten einde raad heeft de lodgieter er maar eens werk van gemaakt en moest de 70-jarige huisvrouw A. H. B. T., ge boren R. wegens 'het veroorzaken van nachtelijk burengerucht, terecht staan. 7ij was niet ver schenen en werd bij verstek veroordeeld tot 'f 15 boete of 10 dagen. Deze gezellige oude tante had onder meer ook nog gezegd dat zij de loodgietersfamilie zoo lang 'zou treiteren, tot zij in een krankzinnigengesticht moesten worden opgenomen. Verder commentaar is zeker wel overbodig. Een tekort aan gemeentelijke overheidszorg Volgens het bezonken oordeel van den heer kantonrechter kan te Alkmaar een belangrijk te kort worden geconstateerd aan publieke gelegen heden om zich te absenteeren. Hoewel we er ter rehabilitatie van onze geboortestad onmiddellijk aan willen toevoegen, dat de retirades, waarover wij beschikken, uitblinken in comfort en elegance, zoo dat zelfs het plafondlicht niet ontbreekt. De schaarsche gelegenheid, hierboven aangeduid was heden echter oorzaak, dat de 26-jarige J. K. de desbetreffende verordening had overschreden en heden werd veroordeeld tot f 1.50 boete of 1 dag hechtenis. Een onjuiste wetsinterpretatie. De hondenrijders zijn ontegenzeggelijk leelijk ge dupeerd door de verscherpte trekhnodenwet, die sinds 1 Januari van kracht werd. Het gebruik van een hondenkar voor groote afstanden is hierdoor vrijwel onmogelijk geworden, daar alleen ver gunning wordt verleend om op de kar plaats te nemen aan ziekelijke, oude of gebrekkige perso nen, zulks ter beoordeeling van den burgemeester De koopman en straatnegociant JP. S. te Alk maar is een 25-jarig flink, gezond jongmensch en valt dus niet onder de hierboven aangeduide cate gorieën. Toen hij dus 25 Januari op den Rijks straatweg door den agent Roorda werd aangehou den, zittende op een door honden voortgetrokken kar, werd hij onherroepelijk op den bon geslingerd Thans terechtstaand, beweerde hij de meening te zijn toegedaan, dat sommige gemeentebesturen de toepassing van de wet hadden opgeschort, onder meer de gemeente Heiloo, onder welker ressort hij was gecalanceerd. Volgens zijn uitleg was hij dus casu quo niet strafbaar. Hem werd echter te verstaan gegeven, dat de gemeenten geenerlei bevoegdheid hebben deze rijkswet krachteloos te j maken en verdachte veroordeeld tot f2 boete of 2 dagen. j Dat is misschien uitstel van executie. De 32-jarige werkelooze en met asthma ge plaagde huisschilder A. A. O., die in een woon schuit vertoeft en thans door een defect aan zijn zeilmateriaal gedwongen is om in Alkmaar te ver toeven, had op 27 Januari zijn geluk aldaar -b<f> proefd met de cocoszeep en boorbandnegotie, doch viel, daar hij geen ventersvergunning bezit, al heel gauw als slachtoffer van zijn roekeloosheid in de handen van agent Webster, die hem een spoed- convocatie uitreikte voor de zitting van heden. De verdachte had velerlei bedenkingen tegen de on welwillende manier, waarop hij als tijdelijk inge zetene van Alkmaar werd behandeld. Bovendien ontkende hij op heeterdaad door den agent be trapt te zijn. Deze had het feit zelf niet gecon stateerd, doch zijn licht opgestoken bij menschen bij wien hij dan zijn koopwaar had gepresenteerd Gevorderd werd f3 boete of 3 dagen, doch de verdere behandeling is geschorst tot a.s. week en zal alsdan gehoord worden den verbalisant Webster Twee schriftelijke vonnissen. Engel G., strooper te Egmond aan Zee, verbo- I den vervoer van konijnen, vrijgesproken. Jaco bus S., handelsreiziger te Amsterdam, aanrijding ^an een fietsend jong meisje, Jansje Bos, vrijge sproken. Nieuwstijdingen BE STAAT IN HET ONGELIJK GESTELD. De Hoog© Raad heeft arrest gewezen in de zaak tusschen den Staat der Nederlanden en majoor G. A. de Reede. Majoor de Reede werd eenïgen tijd geleien op non-activiteit gesteld wegens reorganisatie der infanterie. Hij was evenwel van meening, dat deze op non-activiteitstelling onrechtmatig was en niet steunde op de desbetreffende wettelijke bepalingen, op grond waarvan hij alsnog uitbe taling vorderde van liet volle tractement. De Haagsche rechtbank ontzegde de ingestelde vordering, doch in hooger beroep werd deze door het Gerechtshof aldaar toegewezen. Van deze be slissing voorzag de Staat zich in cassatie, maar de Hooge Raad heeft het inggestelde cassatiebe roep verworpen, daarbij overwegende, dat majoor De Reede niet behoorde tot een der bij de re organisatie opgeheven staven, maar tot het 10e reg. infanterie, dat ook na de reorganisatie is be houden gebleven. De op non-activiteitstelling vond dan ook geen steun in de wettelijke bepalin gen en is door het Hof terecht onrechtmatig verklaard. HET IJS IN DE ZUIDERZEE. Het is bijna ongelooflijk doch helaas maar al te waar, dat, terwjjl in geheel Nederland geen ijsschots meer te zien is, de haven te Lemmer nog steeds door een massa ijs van de open zee is afgesloten. Langs onze kust, van IC u in ze tot voorbij Mirdummerhoek, over een afstand van 1 plm. 80 K.M. en een breedte in zee van pljm. 10 K.M., strekt dit ijsveld, dat bijna geheel met' i een handbreed zeeslib is bedekt, zich uit. Met I verlangen wordt hier dan ook uitgezien haar een I breeden wind met uittocht naar het Noorden en een hoog getij water, in zee, waardoor we hier van dit ijs verlost kunnen worden, want blijft de wind zooals hij nu al weken is (Z.W.) dan kp1 het wél Pinksteren worden, vóór wij van dit ijs verlost zijn en er weer een zeilschip onze haven kan binnenkomen. Ook de salonboot „Hol land" van de Hoil.-Friesl. lijn zit hier sedert de vorige week Maandag, toen dit stoomschip hier van Stavoren is binneugeloopen, Uoor het ijs als een muis in de val opgesloten. Door den burgemeester van Lemsterland is aan den minister van Waterstaat "het telegrafisch ver zoek gericht, om een ijsbreker van de marine, om het ijsveld, dat zich nog steeds voor de Lem- mehaven bevindt, in zee op te breken. EEN VERSCHRIKKELIJKE DAAD De dochter van vrouw M. te Zevenbergen bracht op 7 November jl. een 'kind ter wereld^ dat echter door haar moeder in een kleedingstuk werd verstikt. Op aandringen van deze vrouw be droef van O. het lijkje in een hoekje van de schuur Beiden hadden zich gisteren voor de arr. rechtbank te Breda te verantwoorden. Uit het getuigenver hoor bieek de ernst van deze daad van de groot moeder, die in koelen bloede het kind van haar jeugdige ongehuwde dochter van het leven heeft beroofd, alleen omdat zij vreesde het loon vart haar dochter f7.30 per week te moeten mis sen. Daarom had zij ook de toestemming met het huwelijk van van O. geweigerd. Het O. M. eischte tegen van O. een gevangenisstraf van twee maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. T^gen vrouw M. was de eisch een gevange nisstraf van twaalf jaar met bevel tot onmiddel lijke gevangenneming aan welk laatste verzoek door de rechtbank werd voldaan. (Tel.J Inbraken. Dezer dagen heeft de politie van het bureau stadhouderskade te Amsterdam, '2 mannen aan- gehouden, die vermoedelijk 'hadden Ingebroken in een kruidenierszaak in de v. Woustraat en daar een mislukte poging tot Weemalen herhaald' hadden gedaan om een brandkast te openen. Een van de twee had met het geval niet veel te maken, althans de bewijzen ontbraken, en hij is o pvrije voeten gesteld. De tweede, die in het' bezit was van Inbrekerswerktuigen, kwam er niet zoo gemakkelijk af, zegt het „Hbld." Hij zou m de oei worien gezet. Voor 't echter zoover was, heeft hij een po ging tot ontvluchting gedaan. Tijdens het ver hoor liep hij opeens, voordat iemand hem koD tegenhouden, naar een geopend raam. Hij dook, het hoofd naar beneden, de stadhouderskade op. De man kwam op zijn handen heer, maakte een. salto en stond op zijn voeten. Hij rende den rijweg over tot aan den waterkant en dook voor de tweede maal, ditmaal in de gracht. De politie vischte hem op en zette hem in de cel. Hii is thans ter beschikking van den officier va,n 'jus titie gesteld. Intusschen is geblekeu, dat de inbreker een help-er had gehad een andere dan degene, die aanvankelijk was gearresteerd. Aan het licht is gekomen, dat d ebeide mannen een stuk of zes inbraken in de stad op hun geweten hebben. Zij zullen nog aan eenige bureaux moeten worden, •gehoord. De politie heeft dus met een duikelaar en zijn vriend een goeden greep gedaan. I)E GOEDE RECHTER. Ter griffie van het kantongerecht te Hoorn, werd aan het „Hdbld-" medegedeeld, dat naar aanleiding van het bericht, waarin verteld wordt hoe een oud moedertje, dat onmachtig was te betalen, de dupe was geworden van 'de veror dening in haar gemeente inzake de waterleiding door twee verschillende personen, een uit Haar- lom on een uit Naarden, het bedrag van de ver- schuldigde boete, zijnde f3 was opgezonden. SELEF. VERBINDING MET AMERIKA. Woensdagmiddag is te Rotterdam het eerste betaalde gesprek met New York gevoerd. Aan vraagster was de N.V. Catz' Handelsvereeniging. Door den Rijkstelefoondienst was deze firma aan gezegd, dat het gesprek om half vijf zou plaats vinden en met slechts een kwartier vertraging kwam het gesprek door. Naar de firma Catz me dedeelde was het gesprek voortreffelijk en konden verschillende belangrijke transacties worden afge sloten. Ook in New York was men enthousiast over het resultaat. EEN PANIEK IN DE KERK. Tijdens een propaganda- en feestavond van den vrijwilligen landstorm in de gereformeerde kerk te Donkerbroek, raakte een film, die vertoond werd in brand. Fr ontstond een paniek, aldus de „N.RUrt." Toen men de deuren filet open kon krijgen, werden de ruiten van de consistoriekamer stukgeslagen, waardoor velen zich in vêiligheid trachtten te stellen. Intusschen werd het branden de toestel naar buiten gebracht 'en in een sloot gegooid, waarna het gevaar geweken Was. Aan de kerk is echter nog al wat schade toegebracht. VERDUISTERING. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde den 25-jarigen J. van 't H., gewezen bediende bij de Centrale Suikermaatschappij, wegens verduis tering van 2000 zakken suiker ter waarde van f90000 tot één jaar gevangenisstraf. De eisch was éen ja^r en zes maanden. AARDSCHOKKEN. Van Donderdag op Vrijdagnacht kwart over 3 is in de omgeving van het Hallstaedter-meer op Opper-Oostenrijksch en Salzburgsch grondgebied een sterke aardschok, welke twee tot drie secon den duurde, waargenomen. De trilling had een stootend karakter en kwam van het meer uit Noord-Westelijke richting. De aardschok was zoo hevig, dat een groot deel der bevolking uit den slaap gewekt werd. jEr wordt geen melding van schade aan ge bouwen gemaakt.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1