li geneesten aa de -huid ffrrP-MW Buitenlandsch Overzicht - - 5K in den rug Kloosterbalsem Burgerlijke Stand MIJNH ARDT's Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Ingekomen en vertrokken personen oVer de maand Januar1' 1928: Ingekomen: A. Biersteker, dienstbode, van St. Paneras naar hier Dorpsstraat 42. M. Zwaan, dienstbode, van Opperdoes naar Dorpsstraat 344. Vertrokken: J. Gutter, dienstbode, van hier naar Alkmaar, Kennemerstraat 69. Tr- Wagenaar, dienstbode, van hier naar Heer- Hugowaard (Zuid). Gr- van den Bergh, dienstbode, van hier naar Renkum, Oranje-Nassauoord. BROEK OP LANGENDIJK. Donderdag 2 Februari trad voor .de A.R. Kies- vereenigingen in de Statenkiieskring den Helder, op de Weled. Achtb. Heer A. Oolijn, burgemees ter van Nieuwer Amstel met het onderwerp „de taak der overheid". Waar de voorz. der A.R. organisatie verhinderd was, trad de heer A. Barten van N.8. als leider der vergadering op. Na de gebruikelijke opening, het lezen van notulen en jaarverslagen (vooral de laatsten waren zeer interessant) werd den heer )Colijn het woord gegeven. De spr. behandelde drie punten: de beteekenis van de Provinciale Staten, als het college, dat de Eerste Kamer heet; t,en tweede de Provinciale Overheid als werkgever in overheidsbedrijven, wa terleiding, electriciteitsvoorziening, krankzinnigten verzorging, en ten laatste, haar beteekenis als uitvoerster van zeer belangrijke wetten. Buitengewoon leerrijk en interessant was de rede, die door de vergadering met stille aandacht is gevolgd. Er volgde eeriig debat. Na een woord van dank aan den spreker door den voorzitter, sloot de heer Colijn de uitnemend geslaagde ver gadering met dankzegging. BROEK OP LANGENDIJK. Naar we vernemen is er in ©ene vergadering van manslidmaten der Ned- Herv. Kerk besloten^ over te gaan tot het bouwen van een nieuwe pastorie, op de plaats van het huis, hetwelk nu bewoond wordt door J. Boon, zoodat dit perceel wordt afgebroken. BROEK OP LANGENDIJK. Woensdagavond hield het „Pilaatselijk Nut" al hier, haar 2e Buitengewone Vergadering ten lo kale van den heer Vijzelaar, waarvoor als spreker was uitgenoodigd Ds. J. H. van Giessen uit Oost- Graf t dijk. De voorz- opende omstreeks 8 uur de vergade ring en heette de talrijke aanwezigen harteüjk welkom. Spr- gaf te kennen, dat het aan 'het be stuur is mogen gelukken, bulten onze 'jaariijk- sche vrouwenavonden nog een derde te organi- seeren en is onze keus gevallen op Ds. van Gies sen. Deze toch is voor onze streek geen onbekende en hebben wij zoowel hier als elders reeds eerder van zijn kunst mogen genieten. Spr- vertrouwt ook nu weer op een genoegelijke avond en geeft dan ook gaarne het woord aan Ds. van Giessen. Deze had als onderwerp gekozen „De verloren zoon", roman "in 2 gedeelten door Hall Gaine. Hoewel het eerste gedeelte ruim '11/2 uur duurdje, werd dit met de meeste aandacht gevolgd en hingen de aanwezigegn a.h.w- aan sprekers lip pen. Ook bij het tweede gedeelte, wat niet zooveel tijd vergde, kon men een speld hooren vsSlen en is het ontegenzeggelijk waar, dat Ds. van Giessen wederom een nieuw sueoes heeft te boe ken. Daarna kregen wij nog de noodige luimige stukjes, waarom uitbundig 'werd gelachen. Omstreeks 12 uur sloot de voorzitter dezen ge notvollen avond. Spr. dankte Ds. van Giessen voor "den künstvollen avond, dat er is genoten Hoor de aanwezigen viel op te maken aan hun aan dachtig gehoor, er 'zat spanning in, en riep Ds. van Giessen een hartelijk tot weerziens toe. De avond werd afgewisseld door eenige muziek nummers, waaraan eveneens de meeste aandacht werd gegeven. BROEK OP LANGENDIJK. Donderdag 2 Febr- 1928, gaf het Chr. Mannen koor „de Lofstem" een uitvoering in de Nei,. Herv Kerk, onder leiding van haren directeur de heer Paul Kok Deze uitvoering mag in alle opzichten geslaagd heeten, terwijl we, wat betreft de ten gehoore gebrachte nummers, konden -bemerken dat deze nog zoo jonge vereeniging, onder leiding staat van een bekwaam dirigent. Vermelden we nog het mooie orgel- en viool spel van de heeren Jb. Kostelijk -en Jb. Stam- mes, waar 'we met bewondering naar 'hebben ge luisterd, dan 'kan het niet anders óf directeur en leden kunnen terugzien op oen goed geslaagden avond, de 'talrijke aanwezigen bereid. Uit den Omtrek ST. PANCRAS. Donderdagavond hield de aid. St. Panor&s van „Volksonderwijs" haar jaarlijksohen feest- en pro- paganda-avond in het lokaal van den lieer Ger ritsen. In zijn welkom aan de'talrijke aanwezigen sprak de heer Sinjewel een kort propagandistisch woord, waarna een vertolking wierii gegeven van „Brief in Schemer" van Heijermans, gevolgd door een meer komisch nummer: „Bij- de waarzegster". Een levensliedje: „Jongen, waarom huil je, waar na door de toon-eelvereeniging werd' opgevoerd: „Vrede op aarde", met als slot-apothese een ta bleau, waarin de Vredesengel triumfeert over de macht van het militairisme, hetwelk bijzonder insloeg. Na de pauze; waarin tot stijving der kas een taart werd verloot (gew. door W. Groen) eerst )een levensliedje, „Mammie, waar ben je," decla matie „Eliza's vlucht", waarna door de tooneei- vereeniging nog een blijspel werd gegeven. De eerste kusles van den nieuwen onderwijzer". Wis memoreeren een best geslaagden avond. In de alhier gehouden "vergadering der Commis sie tot wering vaii Schoolverzuim, is tot voorzit- ter en secretaris herkozen resp. de heeren D'. j Swart en W. C. Speets. ST. MAARTEN. De bxoodbakkerij v'a.n den heer C. Peetoom alhier, is bij onder handsche verkoop overgegaan op den 'heer G. Jongens. Eveneens het woonhuis met koolberging van den heer A. Groet Cz. op diens zoon, den heer C. Groet. OUDE NIEBORP. Voor den dienstplicht, lichting 1929, zijn voor dez egemeente ingeschreven 12 personen. Indertijd, toen de maritieme oonferentie schip breuk leed op de niet te overbruggen tegenstel lingen, was dit soort voorspellingen niet van de lucht; de Uitstekende kenner der internationale verhoudingen, Jules Sauerwein kwam toen in óen artikel, hetwelk hij ook aan deze kwestie wijdie, tot geen andere slotsom dan admiraal Plunkett thans. Doch daar staat tegenover, dat sindsdien zich een niet onbelangrijke wijziging in de omstandig heden heeft' voltrokken, en dientengevolge is de bewering van Plunkett op zijn minst genomen eenigszins uit den tijd. Door de Britsche Regee ring is nu het besluit genomen enkele kruisers van haar bouwprogram ïe schrappen; Amerika ging wel door mêt het voteereïn van reusachtige credieten voor oorlogsmateriaal, doch tegelijker tijd waren het toch Amerikanen, die opnieuw het initiatief namen tot het lanceeren van een ver klaring, welke, indien zij geaccepteerd was, de AAN DIE JEUGD!! Kinderen, willen jullie in het bezit komien van een alleraardigst spel, het taam-spesl uitgeloofd door de firma Louis Dobbelmann te Rotterdam aan de verbruikers barer prima rook tabak, merk Faam, Vraagt dan aan je vader, broer of oom of hij „Faam-Tabalk" wil rooken, de geurigste baaitabak1 voor den laagsten prijs, en of hij de bons, die op alle pakjes Faam Afge drukt zijn (behalve op Faam-blauw), aan jullie wil "geven. Iedereen die aan de Reclame 'Afdea ling van „Louis Dobbelmann" Hoogstraat 102, Rotterdam, de bons van 5 pond Faam-Tabak in zendt, ontvangt een „Faam-spel". Dit spel is zeer leerrijk fen amusant. Met -den ouden heer Faam maakt men een reis om de wereld per vliegmachine, luöhtsehip, trein, stoom schip, kameel of slede. Schipbreuk, déraillement, noodlanding en andere gebeurtenissen maScen deze avontuurlijke' reis zeer spannend. Een gezellig spel voor den familiekring. 1 De verklaring,en van adlmiraal Plnnkett. Groote ontstemming werd allerwege veroor zaakt door de nogal onvoorzichtige verklaringen van een hoogggeplaatst mirine-autoriteit admiraal Plunkett, 'die de meening uitsprak, dat volgens de wetten van de logica een oorlog tusschen Groot- Brittannië en de Vereenigde Staten tot die onver mijdelijke dingen behoorde. rf~iÊ I kif p-v ONTPLOFFING BIJ DE, HOLLANDIAFABRIEKEN. Door onbekende oorzaak ontplofte in de Hollaniia-fabrieken in Amsterdam Noord een autogeen laschapparaat. Vrijwel geten ruit van het groote fabrieksgebouw bleef gespaard en 'een mecanicien werd zeer ernstig, «gewond. Ineens is het er Ineens, terwijl Ge een stoel verzet, een krant opraapt of een andere oogenschijn- lijk onschuldige beweging maakt, schiet de pijn in Uw rug. Als ge er het minst op voorbereid bent, krijgt Ge het Spit in Uw rug. Hebt Ge Akker's Klooster bal tem in huis - en omdat dit middel in zoovele gevallen te pas komt, zijn velen niet gerust, wan neer niet een pot in hun kast staat - dan kunt Ge U van stonde aan met dezen weldadigen balsem laten wrijven. Het zal U verbazen hoe snel Uw aanval verdwijnt. AKKER's Groote pot 60 ct. Zeer groote pot f 1.— 'Geen Goud zoo goed" oorlog althans buiten de wet zou hebben gesteld. N u kwam daar, midden-in en onverwacht, zoo'n vecht grage zeebonk verklaren, dat dat allemaal nu wel goed en wel was, maar ctat men beter deed zich voor te bereiden op hetgeen men toe'h niet meer uit den wég 'kon gaan, den oorlog. Ze hebben den man niet laten uitspreken en dezer dagen kwam het bericht, dat hij zijn ont slag had genomen; „bonze tongen" beweren dat hij bij deze laatste kwestie niet zoozeer de ac tieve, dan wel de passieve rol heeft gespeeld. Objectief beschouwd, is de fout van Plunkett zoo ernstig niet: eigenlijk heeft hij niets andiers gedaan dan zijn eigen conclusies getrokken uit de mislukking van de maritieme conferentie. Im mers, reeds in den eiseh, dat geen dier beide Angel- Saksische mogendheden bij haar broederstaat ten achter wilde staan in de bewapening ter zee hou.Iit reeds de erkenning in, dat de mogelijkheid be staat, dat zij eens hun krachten aan elkander gaan meten. Heter, vollediger en meer afdoende zou zijn geweest, indien van regeeringswege het echec van deze belangrijke conferentie was gedesavou eerd. Woldtemaras en de Dnitsehers. Woldemaras is, zooals reeds Vroeger werd aan gekondigd, naar Berlijn getogen, naar het schijnt met groote politeike voornemens. In de „B.Z. am Mittag" publiceerde hij ter inleiding, een vriendelijk gesteld artikel, waarin hij zooveel als beterschap beloofde wat ie behandeling der Duit- schers in het Memelgebied betreft, in de hoop waarschijnlijk hierdoor den weg te ëffenen voor 'de door hem gekoesterde politieke oogmerken. Ten slotte zijn de door hem bereikte resultaten toch nog grootor geweest, «dat men 'aanvankelijk zou gedacht hebben. Tegenover de Duitschers had hij zeer veel goed te maken; van de hun toege- zeigde autonomie in het Memelgebied is niets terecht gekomen, dank zij het willekeurig op treden der Litausche .autoriteiten. En «dan, ide verhouding tussehen Duitschland en Polen is thans niet van dien aard, dat het aannemelijk zou zijn, dat Stresemann zich liet gebruiken voor Woldemara's doeleinden tegen Polen gericht. Eienigen tijd geleden zou dit misschien anders ge weest zijn; doch sindsdien onderhandelingen wer den geopend over een handelsverdrag veranderde de situatie onmiddellijk. In dit licht bezien is het arbitrage-verdrag dat Woldemaras dan toch maar er door heeft ^ve ten te krijgen, .een mooi sucoes. Een handjelsver drag werd voorloopig nog niet aangegaan;; tot dusverre werd lus wel een aanvang gemaakt met het aanknoopen van vriendschapsbanden, 'doch Duitschland schijnt nog te schromen, positieve verplichtingen «aan te gaan tegenover Litauen. Trouwens de oprechtheid van Stresemaun's vre deswil is te groot, dan dat hij pleitbezorgger .zou willen zijn voor een Woldemaras, wiens handel wijze na de verzoening, welke door be middel in1») van onzen Jlir- Beelaerts van Blokland tot stand gebracht werd, op zijn zachtst uitgedrukt, wél eenigszins vreemd is te noemen. "Toch heeft dit bezoek misschien nog gunstige gevolgen; want ongetwijfeld zal Stresemann zijn overredingskracht aangewend hebben om de span ning, welke nog steeds den vrede der Oostzeesta- ten bedreigt, weg te nemen. Gemeente BROEK OP LANGENDIJK. Over de maand Januari. Geboren: Guurtje, d. van P. Boeijer en van A. Strijbis. Jan, z. van J. P. den Hartigh en van A.. Slot. Trijntje, d'. van K. Blom en van M. Kansen. Immetje, d. van J. Ploeger en van G. de Boer- Levenloos geboren kind van N. P'. van der Wel en C. Appel. Overleden te Alkmaar, Dirk de Jongh, oud 68 jaar, echtgenoot van A. Butter. Overleden alhier, Johannes Molenaar, oud 23 jaar, wonende te Alkmaar. Ondertrouwd en getrouwd geene. Gemeente ZUIDSCHARWOUDIE. Geboren: Cornelia Johanna, d. van Gerarius Theodorus van den Vliet en van Johanna Chris tina Cornelia Kooijman. Bernardus Jaeobus, z. van Gerardus Theodorus v. d- Vliet en van Johanna Christina Cornelia Kooijman. Jaco bus, z. van Johannes v. Kleef en van Maria Beemsterboer- Dirk, z. van Laurentius Fran- eiscus Bergen en Afra Stoop. Overleden: Guurtje, Danenberg, oud 75 jaar, echtgenoote van Simon Bommer- Levenloos aangegeven kind van D. Schermerhorn en B. MuLLct. Jan Kliffen, oud 65 jaar, weduwn. van Elisabeth Jonker- OndertrouwdAnthonius Bartholomeus Hurk- mans en Agatha Commandeur. Gemeente ST. MAAARTEN. Over de maand Januari. Geboren: Philippus, z. van Gerrit Bos en Geer- truida Maria Nap. Pieternella, d. van Arie Sij- brands en Trijntje Zeeman. Johannes Cor nells, z. van Jan Tak en Geertruidia Adriana: Bakker- Cornelia, d. Van Jan Rus en Neeltje Keizer- Ondertrouwd en getrouwdGeene. Overleden: Jan Tesselaar, oud 81 jaren, we duwnaar van Petronella van Hanxleden. Dirk Schermerhorn, oud 62 jaren, echtgenoot van Ma ria Waiboer. Hoofdpijn Tabletten 60 et. Laveer-Tabletten 60 et. Zennw-Tabletten 75 et. Staal-Ta blei ten 90 et. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. AAN DE OVERZIJDE VAN HET IJ TE AMSTERDAM bevindt zich een woonschepen-kerkhof. Tal van oud gedienden vinden hier e/en rus- tigen ouden dag. Wanneer een woonschuitbezitter zijn woning afdankt, is hij ver plicht zijn schuit naar kier te sleepen. 1

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2