NIEUWE Hike Breijer'si Spotkoopjes Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Zaterdag 4 Februari 1928 37 e Jaargang Firma R. J. HOUWING MIEHT I - TEL 844 ALKMAAR Heelt II onze nieuwe AARDAPPEL-SCHILMACHINE al in ile Etalage gezien? TOB NOOIT. AUTEURSWET. de Heer D. ZEEBAAN te Zuidscharwoude, B 90 "is Auteurs Compositeurs et Editeurs de Musique. Inn van de Waak Reuze Bloemkoolzaad Le Gerf Bloemkoolzaad Alle soorten Koolzaad Jn. WIT ZONEN, BflOEK OF LANGENDIJK No. 13?. Groote Speciaal Corsetten - Magazijn Mient 17 Alkmaar Tel. 526 NO 15 IMTERC. TELEPHOON 52 LANGEDIJKEB Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 KEIZER - Unreel Noordscharwoude Ad ver tent iën van 15 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtst reeks aan den Uitgever' Door mij is benoemd tot VERTEGENWOORDIGER voor de Ge meenten Broek op Langendijk, Zuid- en Noordscharwoude, Oud- karspel en Omgeving Oe Vertegenwoordiger, PEDRO MIGNETT. l it 1.1 I 1 H ij il li' ;|"i! |':pt[ hoVen, hoogleeraar in de physiologie te Leiden, op te violgien. Prof. dr. Lorentz, de vermaarde Leidsehe Ge leerde, werd door een zeer ernstige ongesteldheid aangetast, welke de viering van zijn gouden jubi leum belette, maar kwam gelukkig de crisis te boven. De toestand van Mgr. Gallier, denR.K. Bisschop van Haarlem, wijst nog steeds op beden kelijke zwakte. Het Kamerlid mr. Duijs, is lang zaam herstellende, maar moet nog geruimen tijd rust houden. Mr. Dr. v. Leeuwen, de vice-presi- HEJT ZWAKKE GESLACHT. Dan worden vrouwen tot hyena's. Friedrich von Schiller. Zeker, vrouwen 'tobben ook wel en óf 2e klagen kunnen en zuchten.onder benarde omstandigheden: geen verstandige vrouw zal Het ontkennen en geen man, hoe ridderlijk van aard, zal het oneenS zijn met onze woorden. Maar het is ons in de practijk des levens dikwijls voorgekomen, dat w|ij moesten erkennen, dat de gewone niezonde vrouw gesteld ttegenover den gewonen, f linken man het in het dragen van de moeilijkheden des levens verder bracht dan haar echtvriend. Wij hebben vrouwen gezien, die de zorgen des levens fier der wisten te trotseeren dan de overigens flinke mannen, die zij hun echtgenooten noemden. Het is een bekend feit, dat vrouwen pijnen beter door staan dan mannen, waarschijnlijk als gevolg van een verharding in dit opzicht als gevolg van'haar taak Van kinderen voort brengster eeuwen en eeu wen achtereen- Maar dat de z'wiakke sekse zoo sterk' is in het dragen van zorgen, dat wordt door de mannen maar al te dikwijls over het hoofd ge zien, wanneer het leed is geleden. Deze uitspraak is niet een galant saluut, maar een waarheid, die de man wel eens1 mag hooren. Wat kan een vrouw niet missen zonder klagen; wat is zij een hyena, 'die uit de lijken van klee- dingstukken en huisraad iets weet te maken, dat te gebruiken is; wat is zij een duivelin in het) uitdenken' van leugens, waarmee zij haar man in den waan moet brengen, dat alles best marcheert. Washington Irving zegt ergens: „Vaak was ik in de gelegenheid de 'Zielskracht der vrouwen gade te slaan, waarmee zij de sloopendste kente ring der fortuin verdragen. Rampen, die den geest van een man breken en hem in het stof doen buigen, schijnen alle energie van het zwak kere geslacht wakker te roepen en zulk ©en onver saagdheid en verheffing van karakter mee te doelen, dat dit somtijds de grenzen eter verheven heid nadert. 3 Laten de mannen zich hieraan'spiegelen, want wie zich aan de vrouw spiegelt, spiegelt zich zacht. "Dr. JOS, DE COCK, noemd. Exc. Slotemaker de Bruine behoort tot "de ijve- 31 JANUARI. rigstc leden van het zittend ministerie. Prins Carnaval begint a,l zijn best te doen om 'De Minister van Arbeid, H. en N. heeft het op de kentering van Louw- en Sprokkelmaand de in.ltlatief &enomen voor vorming van een oom- menschen in lustige stemming te brengen. Èr missie van onderzoek t.o. der oprichting van zijn reeds „bal masqué's et parés" gevierd,'zoo- ^erkloozenkassen voor personeel in overheids- Voor de lezers van ons blad geeft onze psy chologische medewerker Dr. Jos. de Cock, van Merlenstraat 120, 's Gravenhage, gratis zielkun dige adviezen, o.m. over de wijze, waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun wilskracht en energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld worden behandeld. Mochten de beantwoordingen te uit voerig worden dan direct schriftelijk aan de aan vragers. Tuinder te Noordscharwoude. Gij wilt om de dingen heenzeilen en dat Is Ver keerd. Moeilijkheden, die men niet dadelijk onaer de oogen ziet, nemen in grootte'toe en wanneer men zich te lang bezint of men de 'hinderpalen zal ontwijken of overwinnen, ziet men zich dik wijls op een gegeven moment geplaatst tegenover schier onoverkomelijke dingen. Neen, de beste en de kortste weg om door moeilijkhedeA heen te komen, is er dwars doorheen te gaa.n. Daarom doet gij het verstandigste door de moeilijkheden, .even flink, kort onder de oogen te zien en dan niet te talmen, maar ze met krachtige hand aan te grijpen, want de brandnetel steekt slechts hem, die even voorzichtigjes zijn handen er naar uitsteekt. Ein weet gij wel, dat een vijand, die gij' vastgrijpt, minder gevaarlijk is dan één, die eenige meters van u af op uw aanval wacht! Zoo zijn oök moei lijkheden, die gij aangrijpt lang zoo gevaarlijk niet meer, want gij kent haar sterkte èu 'grootte en kunt al worstelend er dwars doorheen gaan links en rechts van u afslaand. "Wie gevaren omzeilt kan slechts aan een zijkant slaan, raakt de moeilijke dingen niet in het hart en zal zeer lang werk hebben voor en aleer hij eindelijk den hartader te pakken heeft, dien hij moet be reiken, wil hij een einde maken aan de strikken, die men hem spant. i Aan onderstaande airessen is persoonlijk' ant woord gezonden, aangezien beantwoording in dit blad te uitvoerig werd: G.S. te N.S.'; Mej. J. te Z.S.; N. N. te B. als men het vroeger uitdrukte, ondanks de waar heid, dat een beduidend percentage van de jon geren en van de ouderen iu onze dagen meedoet aan de dagelijksche danserij. Het oude deuntje van „Het is maar eenmaal kermis in het jaar" het is meer dan eenig ander lieieke üit de mode geraaktHet moet worden vervangen door „Het is nu eiken dag kermis in het jaar" en toch gaan zoovelen gedrukt onder de misère der tijden. De ware vroeglentestemming zal eerst kunnen ontlui ken, wanneer de dag- en nacht vorstjes hebben, plaats gemaakt voor zoeler atmosfeer. Wij leven nu in de laatste week vóór de her vatting hunner legeslatieve werkzaamheden door beide takken van het Parlement, dienst, speciaal v'oor degenen, met w'ie arbeids overeenkomst is aangegaan. Eene kleine inter departementale commissie is door de ministers Kan en Donner 'gevórmd, ter voorbereiding van een partieele wijziging der Krankzinnigenwet. Tot de dingen van algemeen belang mag wor den gerekend de Olympiade-voorbereiding. Men mag veilig aannemen, dat de vreemdelingen, die ter eere van het groote sport-festijn dit jaar naar Nederland zullen komen, niet over gebrek aan lojgeerruimte zullen hebben te Idagen. De werkzaanflieden aau bet Stadion berden belemmerd door staking, ook volgens pertinente verzekering van den architect, den hoer Jan Wils; <Jent van den Raad van State, vertrok Zaterdag zal deze „strike" niet beletten, dat eind Februari j-h 28 Januari naar het buitenland om daar her- vroege kortbeen en tussclien soort, vroege en bewaarkool. Verkrijgbaar bij indirecten vaccinatie-dwaug niet de generale sym pathie van den Senaat bezit. Intussehen behoeft aan de goedkeuring Vau het ontwerp niet te worden getwijfeld. Een veel „harderen dobber" zal Minister Lam- booy hebben in den Senaat, met het wetsvoorstel tot fusie der departementen van Oorlog en Ma rine. Zeer waarschijnlijk zal ook dit wel voor de Koninklijke signatuur rijp worden gemaakt, maar aan de stemming zal ongetwijfeld een langdurig en allicht een warm debat voorafgaan. Minister De Geer heeft zijne Memorie van Ant woord gepubliceerd over het ontwerp tot tijde lijke verhooging van het invoerrecht op aarde werk, ,de speciaal voor Limburg zoo 'belangrijke wets voordracht. Z.Exc. vergelijkt de oppositie te gen dit. voorstel met „eene kannonnade, gerichf op een eeudagsvliuder- Doet dus zijn uiterste best om te verduidjelij- I lijken, dat men i.e. met niets te maken heeft op protectie gelijkend. Welke verzekering niet beletten zal, dat uit het kamp der „freetraders" welhaast een vurig .„te wapen" tegen dit voorstel zal worden aangeheven. Aan „praatstof" zal het de Tweede Kamer bij haar vroeglente-periode van wetgevienden arbeid stelllig niet ontbreken. Daar is de kwestie der herziening van het Bezoldigingsbesluit, waarover in verband met het- geen de Centrale Commissie van Overleg de Re geering zal voorstellen, velerlei, ook tegenstrij dige 'geruchten telkens opduiken. Bij de behande ling daarvan kunnen zeer warme momenten in het Parlement voor 'den Premier van het intjer- mezzo-kabinet, tevens Minister van Financiën, weldra 'aanbreken. Nu en dan hoort men reeds iets van de aller eerste klanken der voorposten-geviechten van de Kamerverkiezingen, welke over c.c. anderhalf jaar zullen worden gehouden, in Juli '29. De politieke rede van den leider der Chr. historische partij, .<Jr. De Visser, te Almelo gehouden, heeft in. zeer sterke mate de aandacht getrokken. De heer De .Visser bepleitte daarin herstel van de Coali tie wellicht uitgebreid met den Vrijheidsbond. I11 hoever deze politieke prognose zal blijken bewaarheid te worden, het djent nader te blijken. Er is thans de zeer actueele kwestie der reor ganisatie in het Staatsbedrijf van Posterijen, T. en T. Bat in deze sfeer „groote schoonmaak" op komst is, schijnt vast te staan. Geruchten, dat de Postdirecteuren- behalve die van de kantoren Ie klasse op 55-jarigen leeftijd zouden worden op pensioen gesteld en vervangen zullen worden .door commiezen-titulair, zijn officieel tegengespro ken. Wat de naderende reorganisatie bij P. T. .en T. dan wèl zou 'beteekenen, ook dit moet de toe komst leeren. Het „Hbl." kondigde aan de vor ming van een interdepartementale commissie tot onderzoek' van bet rendement van de gevangenis- arbeid. Nederl. Journalistenkring een 'kleine subsidie te verleenen voor hetgeen noodig zal wezen voor 'de ontvangst van de buitenlandsche journalisten in d* Olympiade-periode. Aangestipt zij, met vreugde, dat de Utreehtsche Jaarbeurs, welke van '21 Februari tot 1 Maart Krimpen a. d. IJsel. De heer Teun Ottolander, pionier van de O.-I. planters, Vierde te Boskoop zijn 75en verjaardag en werd bij die gelegenheid door zeer velen gehuldigd. Als opvolger van den heer Hazevóet, van wien men hoopt en verwacht, dat hij alsnog ontslag zal nemen als lid van de tot medewerking. Onze kroonprinses heeft wederom haar villa's zal wordengehouden, zich verheugen mag in Eerste Kamer, zal als zoodanig optreden mr. buitengewoon veel blijken van sympathie en zin Beymer, burgemeester van Hilversum. Wanneer JUfa to zal kunnen geschieden, schijnt nog lang niet vast te staan. Uit de doodenlijst.: Dr- A. N. Erkëlens, gep. officier van gezondheid, Indische leger, 82 jaar, te Rijswijk (Z.H-) H. B. J. van Rijn, oud-buige- meèster van Venlo, op 80-jarigen leeftijd aldaar overleden. Mr. J. P. van Elwijck, kantonrechten te Delft. Uit de jongste criminalia: Te Rotterdam is een juweliers'winkel geplunderd door inbrekers, voor een waarde van f4000 aan sieraden werd er ge stolen. De politie deed een inval in een speelhol te Rotterdam, vond er met lood bezwaarde iob- belsteenen. Enkele guiten werden ingerekend. 'Op klaarlichten dag heeft een Italiaan op het Koningsplein te Amsterdam een jonge vrouw neergeschoten. Zij overleed tijdens het vervoer. De man, die natuurlijk in arrest werd gestelid; deed mislukte poging tot zelfmoord. Uit het gebouw der Rechtbank te Breda is •een yrijwel nieuwe fiets gestolen. Zelfs „de leeuw in zijn hol" wordt door de „diefjes up to date""1 niet meer gevreesd. Tegen de N.V. „Het Oosten" waaraan verkocht de z,g. Monte Carlo-lootjes, is door de politie proces-verbaal opgemaakt op grond van overtre ding der Loterij-wet misschien ook nog van an dere wetten. De reeds aangekondigde, in bijzonderheden be kende verlaging van de Post-tarieven treedt op 1 Februari a.s. in werking. Te hopen is, dat volgens minister v. d. Vegte's „halve belofte" in de Tweede Kamer onlangs afgelegd, nu ook de telefoontarieven- aan de beurt zullen komen. Wat voor het dalend rendement bij dezen tak van Staatsdienst zeer gewenscht mag worden ge- Te Veldhoven, bij Eindhoven, bestal een klein zoon zijn grootmoeder voor c.c. f3700 en ver braste het geld. Hij werd te Luik gelukkig ge pakt. Te Bussum is het gedeeltelijk verkoolde lijk van een vrouw gevonden. De te onderzoeken vraag was, of hier misdrijf in het spel' is.' Een dievenbende, uit vijf personen van '20- tot 25-jarigen leeftijd bestaande, vloog te 's Graven hage in het net. Deze hoeren waren reeds gerui men tijd aan het werk. Te Leiden kwam weer eens ©en zedensehandiaal aan het licht. Verschillende personen werden in arrest gebracht. Te Amsterdam, in de Foeliestraat heeft de po litie inval gedaan in een „werkplaats" van val- sche munters, die iu de hoofdstad valsche rijks daalders in omloop brachten. Voor de diverse nova in verband met de gas- eorruptie verwijs 'ik naar de bladen. Evenzeer Voor de jongste evolutiën op het gebied van de ruitenkrasserij. Te Amsterdam werd een liefheb ber van deze ruiten-vernieling Zaterdag j.l. op heeterdaad betrapt. Uit de jongste ongelukkenseriede „gewone" auto-ongevallen en wat daarmee in verband staat. Bij Steenwijk Iwerd een man op een oubewaakten overweg vermorzeld. De „roode haan" heeft o.a Dr- J- H„ Gunning JJHztn, te Bilthoven, de het bekende hotel „De Zon" te Bevferwijk, in bekencle theoloog, ontving ter gelegenheid van zijn do asch gelegd. 70sten verjaardag zeer vele blijken Van sympa- De opbrengst van de Kiuder-postzegels en brief- thie. Dr- G. G. J. Rademaker, arts te Utrecht, is kaarten heeft dit jaar f120.500 opgebracht, wat volgens „de Telegraaf" bestemd om Prof. Eint- f 20.000 meer is dan het vorig jaar. Bravo. te Katwijk' a. Zee betrokken, in verband met het door H.K.H. voortzetten harer studiën a,an de Leidsche Universiteit, het universiteitediner ten Hove, den 23en Januari gegeven, eu waar zoowel hoogleeraren als studiosi en studiosae aan den koninklijken disch gebood waren, vormde een feestelijke voorbereiding tot het eindigen der win- ter-vacantie van de koninklijke studente. Het dames-comité ter huldiging Van H.M. de Koningin-Weduwe op haar zeventigsten verjaar dag begint reeds in Mei a.s. met inzameling van giften. Het Comité wenscht haar oproep tot sa menwerking uit te strekken 'tot „alle vrouwen in Nederland". Eir zal ongetwijfeld weerklank vinden in den lande. Personalia: De toestand- van den zeer ernstig lij denden schilder Jan Toorop bracht, tot zoo veler Vreugde en ook verwondering, na. de hoogst ver ontrustende berichten, eenige aanleiding tot hoop. J

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3