NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Dinsdag 7 Februari 1928 37e Jaargang Plaatselijk Nieuws^ Jules Verne's 100ste Geboortedag Rechtzaken NO 10 IMTERC. TELEPHOON 52 LANGEDIJKM COIIBANT Deze oourant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Redact.-Uiig. J. H. HËIZEH - Rureel Hioordscharwoude Advertentiën van 1—5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote lettere naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever NOORDSCHARWOUDE. VEREEN. VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING „DRAAGT ELKANDERS LASTEN" Gisteravond 7 uur vergaderde bovengenoemde vereeniging ten lokale tfan den heer J. de Bakker Aanwezig inclusief bestuur 18 leden. De voorz., de heer J. Kuiper, zegt in zijn ope ningswoord, het vorig jaar gezegd te hebben, dat het eigenaardig, is, dat de grootste vereeniging met het kleinste aantal leden vergadert, en ook nu is dat weder het geval. Niettemin hoopt hij dat de te behandelen zaken in het belang mogen zijn van de vereeniging „Draagt Elkanders Lasten." 1 Memoreerende, dat het verloopen jaar voor de vereenignig ook weder gewoon is 'geweest, wijst hij op een strijd in een- nevengemeenté over een, verleende subsidie aan een gelijksoortige vereeni ging. Hij meent dat het bestuur in een dergelijke vereeniging al heel weinig thuis is, want allen weten toch dat het doel van de vereeniging ,j|s „zelf hulp." Onder dit motto zijn de vereenigin- gen voor verpleging in ziekenhuizen opgericht. •Een ieder draagt er zijn steeritje toe bij, elkander bij zulke gevallen te steunen. Het moet gaan met eigen krachten. Zeker kunnen er omstandigheden zijn, dat men gedwongen wordt een subsidie aan te vragen, maar het mag in geen geval een jaar lijks terugkeerende subsidie zijn. Dat mag nooit het idéé zijn. Na den leden en de Pers het welkom te hebben toegeroepen, worden de -notulen van de vorige vergadering door den secretaris, den heer D. Kan sen gelezen, en onder dank aan den samensteller onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Door den Penningmeester, den heer P. van Dijk, wordt hierna rekening en verantwoording gedaan van zijn gehouden beheer. De ontvangsten over 1927 hebben bedragen fl347-i9. de uitgaven f1269.37, zoodat het batig saMo f77.82 bedraagt. Onder de uitgaveir is be- grepen het bedrag voor uitkeering aan 14 per sonen met- 249 verpleegdagen. I Januari 1927 was op de spaarbank geplaatst een bedrag van f497.67, einde 1927 bedroeg dit met bijgeschreven rente f517.44. Het totaal bezit der vereeniging bedraagt f595,26, alzoo een voor uitgang van f45.30. Echter is nog loopende een rekening van on geveer f50. Door den heer J. Keeman wordt namens de commissie van kasnazieners gerapporteerd, dat boeken en bescheiden in volkomen orde zijn be vonden en wordt door de vergadering tot goed keuring overgegaan, waarbij de penningmeester een woord van darik van den voorz. ontvangt voor zijn gehouden beheer. Door den secretaris wordt dan zijn Jaarverslag uitgebracht, .waaruit blijkt, dat geen of weinig bui tengewone omstandigheden zich in de vereeni ging hebb.en voorgedaan. Er werden 4 gewone- en 1 buitengewone bestuursvergaderingen gehou den. Er heerscht in het bestuur een goede ver standhouding. Bedroeg het aantal leden 1 Jan. '27 1229 huisgezinnen en leden dit was 1 Jan, 11928 241 huisgezinnen en leden. De vereen, telt 825 betalende, leden. Htt verslag besluit rriet den wenscfi, dat 192B een voordeelig jaar mag zijn en de vereeniging in, bloei zal toenemen. v De secretaris ontvangt voor zijn verslag een woord van dank van den voorz. j Bij de hierna gehouden bestuursverkiezing wor den de" aftredende leden, de heeren J. Kuiper en P.,, Kramer herkozen met resp. 16 en 17 van de uitgebrachte stemmen. Beiden aanvaarden onder dank deze herbenoe ming. Aan het bestuur wordt overgejaten onderling de afgevaardigden aan te wijzen voor de a.s. Fede ratievergadering en worden in de na afloop gehou den Bestuursvergadering hiervoor benoemd de h.h. J Kuiper en D. Kansen. Voorstellen voor genoemde Federatievergade- ring worden niet ingediend. Hiermede is men aan het einde der agenda ge komen, waarop voorz. tot sluiting overgaat met den wensch dat de vereeniging in groei en bloei zal mogen toenemen; dat de gezondheidstoestand van de leden van dien aard mag zijn, dat weinig] ter verpieging zullen behoeven worden opgenomen 1 en men de volgende vergadering in groot en groo- j ter aantal elkander zal mogen ontmoeten. OUDKARSPEL. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal in Juni a.s. het jaarlijksch onderzoek plaats hebben van de gewone dienstplichtigen der landmacht voor de lichtingen 1916 en 1919. NOORDSCHARWOUDE Gevonden voorwerpen 2 heerenrijwielen. <- 1 belastingplaatje. Inrichtingen zijn te bekomen bij de politie te N oorascharwoude. maker Jnz., welke naast het fabrieksterrein zijn gelegen, onderhandsch gekocht. We vernemen, dat de. scheidingssioot zal worden verbreed om beter Vaarwater, ïcs- en laadplaats te verkrijgen. AFBEELING ZU1DSCHA RW OUDE VAN DEN NEDiEiRLANDSCIILEN BONDi VAN SCHILD ERS P A TROO NS. EEN TENTOONSTELLING. Zaterdag 4 Febr. 1.1. tentoonstelling Van heti vervaardigde werk en prijsuitreiking aan de deel nemers van den schilders cursus, welke is geor ganiseerd door de afd. Zuidscharwoude van den Bond van 'Ned. Schilderspatroons te Scha,gen, Ongeveer half drie uur n.m. opende de voor zitter ,den heer Oudendijk in het lokaal „Het Oude Slot" de tentoonstelling. Hij heette de vele aariwezige belangstellenden welkom en in 't bi zonder den heer J. de Kok als Hoofdbestuurs lid. Onder meiedeeling dat na een flinke propa gandacampagne een 12-tal nieuwe leden waren toegetreden, wekt hij allen op mede. te werken aan de vakorganisatie. Tevens wijzende op het nut eener voortdurende vakstudie, wekte hij de cursisten op tot verdere studie en gaf het woord aan den heer P. Berkhout ajs rapporteur der Jury. Deze wees als oud-voorzitter op het nut van vakorganisatie waardoor het mogelijk is te komen tot vakveredeling. De eenling bereikt hier niets. Samenwerking is noodzakelijk. Het is slechts te betreuren, dat sommige vakbroeders dit, hun eigen belang, nog niet begrijpen. Spreker bedankt de bestuursleden, welke hun ne krachten gaven om te pogen het schildersvak te verheffen en feliciteerde hen met üe voorloo- pige resultaten. De uitslag der prijsuitreiking is als volgt: le prijs A. Harder, A. Paulowna; 2e prijs J, Arts, Nieuwe Niedorp; 2e prijs G. v. d. Eng; 2e prijs K. Kok; 3e prijs L. Roggeveen, Schagen; 3e prijs J. Kooiman; 3e prijs J. Klomp; 3e prijs P. Me-ereboer le prijs G. Bregman, Schagen; 2e prijs J Schoorl; 2e prijs K. Swierts; 3e prijs S- de Beurs, Zuidscharwoude. De heer Blok, vakleeraar, feliciteerde de prijs winnaars, wekte de andere cursisten op een vol gend jaar hun beste beentje v'óóx ris zetit'en. De heer De Kok, hoofdbestuurslid, wijst hier na den deelnemers ër op dat dieze cursïs is daar- gesteld door de afdeeling Ziuidscharwoude. Hij verwacht dat dit streven gewaardeerd zal worden. Met een opwekking, door te gaan op dezen ingeslagen weg, en opwekking tot "deelname aan 'deze nuttgie vak-organisatie en de mededeel ing dat het ledental der vereeniging, dank zij de actie in de afgeloopen week, ruim verdubbeld is, eindigt spreker. Voorzitter zegt dat de cursisiten in het 2e jaar meer punten behaalden dan die van het le jaar en zag hierin het bewijs dat de cursus aan het doel beantwoordt. Hij dankt den leeraar, die heer Blok, voor zijn streven. Door den heer Berkhout werd nog gewezen op het geringe puntenverschil, waardoor hij meen de, dat ook de niet-prijswinnaars zich niet be hoefden te laten ontmoedigen. Hierbij deelt de voorzitter nog méde, dat ,de diploma's om 4 uur worden uitgereikt. Hij opent hiermede de tentoonstelling ein verzoekt de aan wezigen, het werk te bezichtigen. Op smaakvolle wijze geëtaleerd, geven de ver schillende werkstukken der leerlingen een beeld van datgene wat met goed schilderswerk is te bereiken. 1 Hierna werden de diploma's 'met 'n gepast woord uitgereikt, en de bijeenkomst gesloten. eerste plaats op bedacht was, dat zijn zoon een vangsnummer deed dienst een scène uit den Hei- lucratieve betrekking bekleedde, wist hem te der alwaar op 26 Augustus zekere Heer Leendert overreden het ambbtvan wisaelagent te aan- de W. een Heldersche dame, de wed. v.d. H. op vaarden. Dit heeft echter slechts 10 jaren ge- zoodanige wijze had gequalificeerd, dat het wet- duurd, waarna hij zich met volle kracht toelegde boek van strafrecht er bij kon worden gehaald op zijn lievelingsvakken, de geografie en de cos- Deze mijnheer heeft blijkbaar stierlijk het land Uit den Omtrek SINT PANCRAS- We vernemen, dat door het Mannenkoor „Zang- lust" getracht wordt, onder leiding van een nieu wen Directeur, een Gemengd Koor te vormen. WARMENHUIZEN. Tuinbouwbedrijf. Daai de benoemde bedrijfsleider voor het ge meentelijk tuinbouwbedrijf zijne benoeming niet heeft aangenomen, wordt thans een nieuwe op roeping gedaan. mografie Weldra had Hij een geheeleu kring kunstenaars om zich heen gevormd en tezamen met hen, vooral mei zijn vriend Wallet, schreef hij thea ter- en operateksten, b.v. „Pailles rompues" en „Onze jours de siège", die bij opvoering een ègroot succes oogstten. Dan brak de periode aan, waarin hij zioh met volle kracht wijdde aan «Je resultaten der in zijn tijdvak reeds gedane ontdekkingsreizen en het leven dezer groote ontdekkers zelf. En op dit tterrein was het, dat in zijn vruchtbaar brein de stoutste fantasieën ontsproten en hij perspec tieven opende, die in latere tijden tot werkelijk heid zijn geworden. Kapitein Nemo in zijn „Nautilus" is geen fic tie meer, want talloos zijn de duikbooten, die de wereldzeeën doorkruisen en in den wereld oorlog schrik en verderf verspreidden onder ie koopvaardijvlooten. En hoe treft ons als we „Het Monsterkanon van Staalstad" lezen, de vervul ling zijner profetie, zooals die in de beruchte „Dikke Bertha's" tot bloedige realiteit is ge worden. In 1863 verscheen „Vijf weken in een luchtbalon", wat graaf Zeppelin voorbehouden bleef in de practijk te verwezenlijkenin 1866 „Kapitein Hatteras of de Elngelschen aan de Noordpool". Voordat Jules Verne met een zijner werken be gon, maakte hij altijd een diepgaande nauwkeu rige geografische en ethnologische studie van het onderwerp en het is ongetwijfeld zijn onvergan kelijke verdienste op deze wijze tot de populari seering der geografie en ëthnologie te hebben bijgedragen. Een bewijs van zijn vruchtbaarheid wordt wel hierdoor geleverd, dat hij alleen over geogra fische en cosmografische onderwerpen meer dan 100 boeken heeft geschreven. In zijn „Kapitein Hatteras of de Engelschen aan de Noordpool", in zijn „Land der buitenste duisternis", en „De Pel- terijenhandel", heeft hij ovter dp Noord- 'en Zuid poolreizen geschreven: in zijn „20.000 mijlen od der zee" over de wereldzeeën; over de geheelé aarde met al haar landen in „De kinderen van kapitein Grant" en de „Reis dm de wereld in 80 dagen"; in „De strijd tusschen 'Noord en Zuid" en „Een vlotreis" (op het stroomgebied van dp Amazone) over de bevolking van Noord- en Zuid- Amerika. Zijn „Michael Strogoff, de Koerier vaa den Czaar" ontwierp een getrouw beeld van hec vooroorlogschë Rusland. In de novelle „Dr. Ox in 'de stad van 'Quiquen-dons" toont hij zich een meester in het uitspinnen van chemische 3na- kerijen. Hij levert 'hierin epn vermakelijke fan tasie op het chemisch preparaat 'N. 20, stikstof- oxydule of stikstof hemioxyd, het zgn. „Lach gas". „De reis naar de Maan" en ,,Naar het mid delpunt der Aarde" zijn vernuftige astronomische en geologische fantasterijen, terwijl in „Het zwarte goud" talrijke wetenswaardigheden uit d<e steenkoolindustrie worden opgediept. „Robur de Veroveraar", „De wonderlijke avonturen van een Chinees", „Een - leerschool voor Robinsons" en „Twee jaren vacantie" behooren tot de geliefdste ontspannings boeken der jeugd. De laatste 35 jaar van zijn leven heeft de De- roemde romaneier te Amiens 'doorgebracht, waar hij als lid van den gemeenteraad en later als Wethouder van Onderwijs de belangen van de hem zoo na aan'het hart liggende jeugd wist te behartigen. In deze stad is ook een standbeeld voor hem opgericht. Van 1876 tot 1885 hield Verne er een prachtig gebouwd stoomjacht de „Saint Michel" op na, waarmede hij en zijn broeder Paul in 1882 nog een bezoek aan Rotterdam hebban gebracht. Den 24sten Maart 1905 is deze verteller zonder weerga als gevolg van het acuut worden va* diabetes in zijn prachtige woning overleden. De deelneming aan zijn begrafenis 'was overweldi gend. Een ontzagwekkende stoet van litteratoren en intellectueelen volgden zijn lijkbaar. De Duit- sche Keizer liet zich door zijn ordonnans von Flotow vertegenwoordigen. Het grafmonument, gebouwd door Albert Rose, waar de beroemde schrijver den grafsteen half oplicht, de oogen hemelwaarts heft en den rech- ZUIDSCHARWOUDE. Thans heeft de Firma G'. Kramer en Zoon het houwershuis, boet en erf van den heer J. Schoen Woensdag 8 Februari a.s. is het 100 jaar ge leden, dat Jules Verne, de groote Fransche zie ner, die ons in onze kinderjaren in speelsehe vlucht meenam naar de stoute droombeelden zijner fantasie, in Nantes het levenslicht aanschouwde. Hij werd geboren te Nantes als zoon van een een advocaat. In deze stad voltooide hij aan het Seminarie en Atheneum zijne propaedeutisehe stu diën. Later verhuisde hij naar 'Parijs, waar hij rechten studeerde. Hier haalde hij zijn doctoraal diploma in 1849. Het bleek echter weldra, dat hij zich tot zijn advoeatenloopbaan alles behalve aangetrokken ge voelde en meer tot literaire werkzaamheden ge neigd was. Zijn vad^r echter, die er in de aller- terarm symbolisch omhoog strekt, draagt "heUop- sehrift: „Vers l'immortalité et la jeunesse". (Naar da eeuwige jeugd). Dit was het meest waardige gedenkboeken, clat men Jules Verne kon wijden. Zijn stoffelijk om hulsel is dood, zijne ideeën leven en zullen voor altijd: het onvervreemdbaar eigendom der Jeugd blijven. VOOR DEN POLITIERECHTER, Zitting van 6 Februari. 1 'n Mensch z'n zin 'n m4hsch z'n leven Des politierechters audiëntie stond vandaag in het teeken der eenvoudige beleedigingen. Als aan- aan de juffrouw, want hij was al eens wegens be- Ieediging van dezelfde vrouw tot f15 boete of 15 dagen veroordeeld. Nu had hij opnieuw gezwetst er nog eens 15 gulden boete voor over te hebben en de politierechter was zoo welwillend hem zijn zin te geven en hem wederom tot 15 gld. boete of 15 dagen te veroordeelen. 1 Haarlem en Wieringen liggen ver van elkander. Althans ver genoeg om de vijandelijkheden tus schen twee families te beëindigen. En het was ook in deze hoop, dat de politierechte/ de thans te Haarlem woonachtige mevr. Marie G„ huisvr. T. wegens beleediging van een vroegeren loontrekker op Wieringen, dien zij een contractbreker had ge noemd, veroordeelde tot slechts f 10 boete of 10 dagen. Dergelijke ruwe zeden moeten niet worden aan gekweekt De 15-jarige zoon van bakker jS1. te Bergen was in het bezit van een klein hondje, waarvan» hij zich wenschte te ontdoen en zijn wensch 'be vredigde door het arme kleine dier aan een touw' op te hangen en het slachtoffer toen het nog nieta geheel ontzield bleek te zijn, door een mep met een stuk hout op z'n kop den genadeslag te geven Een inwonende oom Dirk W. was zoo welwillend geweest voor den ter dood veroordeelde een strop te «naaien. Het gevolg van die onderlinge samen werking was, dat heden neef en oom, de een we gens het dooden van een dier op noodeloos wreed aardige wijze, en de an<ier ter zake het verschaf fen van middelen daarvoor, terecht stonden. Neef werd veroordeeeld tot f 10 boete of 10 dagen tucht school en oom Dirk ook tot f 10 bóete maar vóór hem te vervangen door 10 dagen hechtenis. 1 Een loslippige kellner t De- reiziger eir~kellner G. K. te Alkmaar kreeg op 31 December een minder prettig dispuut met eenige dames, die zijn moeder een visite brachten en was daarbij zoo onvoorzichtig zich ten op zichte van de gehuwde juffrouw D;. zich uitdruk» kingen te permitteeren, die vallen onder de straf waardige rubriek, eenvoudige beleedigingen. De vernachte, wiens verdediging van beteekenis was- terwiji zijn getuigen k decharge evenmin iets ter zijner ontlasting konden bijbrengen, werd tot 1,5 .-— boete of 15 dagen veroordeeld. Waar het ijs al niet voor kan dienen. De 46-jarige Pieter V., een klein roodkoonig] landbouwertje te Grootebroek, ligt al sinds eeni- gen tijd overhoop met zijn zwager den couranten bezorger, over verschillende kleine kwesties, die echter tengevolge hadden, dat hij dato 4 Januari, toen hij Reindert op het ijs ontmoette, hem in drift eenige klappen op zijn aangelaat toediende, tengevolge waarvan Reindert een salto mortale op het bevroren watervlak maakte. Ernstige gevolgen had deze ontmoeting wel niet, maar ze kwam den loshandigen Piet heden toch op 15 gulden boete of 15 dagen hechtenis te staan. Die heeft nogal eens wat. De stucadoor en voeger Mies H. te Alkmaar, een stevige en ruwe gast, die er gauwer optroeft, dan voor zijn crimineele reputatie dienstbaar iS| moest nu weer terecht staan wegens beleediging van de 50-jarige Mej. F. M!. de Jong, huishoudster, van den volkslogementhouder Bertels, welke juf frouw hij op 9 Januari, toen hij in het logemont vertoefde, het een en ander toeduwde, dat haar zeer slecht smaakte en aanleiding gaf tot het in- (dienen eener klacht terzake beleediging. Het onvoordeelige resultaat van deze bemoeiin gen was voor den heer Mies H'. heden f20 boete of 20 dagen. Van je familie moet je het hebben. Zekere heer Pieter K. te Anna Pauwlowna had in den nacht van 2 ojfl 3 Januari de veiligheidsklep, teveel met alcoholisch vocht belast, zoodat hij te veel stoom opkreeg en dientengevolge in een opge wonden en baldadige stemming geraakte. Mee- fiende dat zijn vrouw haar toevlucht had gezocht bij zijn zwager Wildeboer, ging hij op diens erf de peultjes wat opscheppen en smeet hij tenslotte bij wijze van „au revoir" een bezem door de ruiten. Voor dit familiaar vandalisme werd hij heden gestraft met een geldboete van f 20 subs. 20 dagen hechtenis. v Wei radicaal maar toch niet aanbevelenswaardig De landbouwer Siem KL op Wieringen, ver huurde aan een juffrouw een huisje, waarvan zij in gebreke bleef om de huur te betalen. Om haar tot vertrekken te dwingen, klom de slimme Siem door een dakvenster de woning binnen en spij kerde daarop de deuren vast. Een prachtrecept voor onwillige of onmachtige huurders, maar dat je voor den strafrechter kan brengen, zooals bleek uit Vader Simon, die heden wegens huisvredebreuk tot f25 boete of 10 dagen werd veroordeeld. Die odeurspuit gereed houden.. iDe laatste zaak betrof den verdachte Nic. Z., een ingezetene van Grootebroek, die zich in den nacht van 26 op 27 niet zeer passend «had gedra gen en aan wiens gedragingen wij geen ander woord zullen wijden, als dat de behandeling plaats vond met gesloten deuren. 1

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1