laxeis; Stemmingsbeeld Groentenland Uit den Omtrek De Twuijverweg munhardvs In ons Zaterdagnummer vonden de lezers van dit blad onder het nu juist niet geheel corrfe'cHe hoofdje „Onze Koolafzet", een staatje, waarin werd aangegeven hoeveel kool alsmede uien en peen over 'de veilingen van dien Vierbond is verkocht van 15 Dec.29 Januari. We telden bij den afzet in die periode van 1028 Jan. op de hoeveelheden, verhandeld gednrencfè 'dien tijd van 15 Dec.9 Jan. en kwamen tot het resultaat dat theoretisch op 29 Januaxi de volgende hoe veelheden zijn verzonden: Hoode kool 810 wg.gele kool 4681/2 wg. Dfeensche witte koOl 504.62 wg.uien 78.19 en peen 281/2 wg.verder berekenden we de op ge noemden datum aanwezige voorraden en tievens welk percentage van de totaalhoevieelheid van elke koolsoort, van uien en peen was geruimd; tenslotte gaven we een vergelijkend overzicht, hoe de afzet aan elke veiling van den Vierbond is geweest. We gaan nu nog een stapje verder. Tot den 29sten Januari konden we, op grond van wel willend verstrekte cijfers, positief beweren. Thans Rood! Verzonden 15 Dec.28 Jan. 810 Schatting van 28 Jan.15 Mrt. 445.50 zijn we genoodzaakt den reëelen cijferbqdem te verlaten en het terrein der veronderstellingen He betrdden. Aan 'het volgende mag derhalve niet eenzelfde waarde wordten toegekend als. aan de j.l. Zaterdag in ons 'blad afgedrukte gegevens. Waarom we dan toch ons aan min of meer bespiegelende beschouwingen wagen? Kijk', de tweede periode, van 10 tot en met 28 .Januari, bevat 48 dagen; half Februari heeft weer een telling plaats; van 29 Januari tot en-met 15 Februari hebben we veneens 18 dagen.'We ne men algemeen aan, dat de tweede "kooltelling plaats heeft als het halve seizoen verstréken is; welnu ge begrijpt wel reeds w.aar we heen willen, 'tls ons doel bij benadering een beeld te gevèn hoe. het straks op 15 Februari met "de voorraden kool, uien en wortelen zal zijn. We hebbed slechts één stap in 't onzekere te doen, van een o.i. niet te gewaagde veronderstelling uit te gaan, n.l. deze, "dat er van '29 Febr.15 Maart eenzelfdë hoeveelheid goed zal verzonden worden als ge durende eenzelfde aantal dagen vóór 29 Febr. We krijgen dan dit resultaat: Gele Denen Uien. Peen. 468.50 504.62 78.19 28150 265 325.62 51.69 23.30 neen, van hun eigen, echte ein speciale „Kaas- dragersbier" dat ook Zaterdagavond uit de eeuwep ouae tinnen kannen in de ditobekers is uitge schonken. Alle genoodigden op dezen feestavond rookten voorts uit de lange Goudschg^pijpen, die gestopt werden uit de ronde napjes met de lichte .tabak^ welke overal op de tafel stonden. Lucifers werden niet gebruikt. Allen staken hun Gouwenaars aan de kooltjes vuur aan, die in de daarvoor bestem de ouderwetsche confoortjes eveneens op de tafels gloorden. Er is vroolijk feest gevierd en de stem ming bleef den ganschen avond er uitstekend in. De jubilaris werd officieel gehuldigd namens het gemeentebestuur door wethouder Thomsen, die de zilveren medaille der gemeente aanbood. Vervolgens vereerde de heer Prins namens hét „Nut" den jubilaris een keurig gecalligrafeer- de oorkonde, terwijl verder nog spraken de heer D. Covers als voorzitter der marktcommissie en De Mnuk als waagemester, De heer D. Schenk,, directeur van het marktwezen, deelde bij zijn toespraak tot den jubilaris mede, dat hij uitgere kend had, dat deze in al die 50 jaren niet iriinder dan zeven millioen kaas had versjouwd, een pres tatie om trotsch op te zijn. Tenslotjte bleety, t Jat ook de Alkmaarsche schippers den jubilaris nog een bloemstuk hadden vereerd en dat verschil lende collega's-kaasdragers bij den jubilaris thuis een cadeau hadden gezonden. 1 Het Alkmaarsche Stedelijk Muziekcorps bracht n juDilaris een serenade. (Hbld.) oordeeien, waarlijk, geen wonder, dat het niet voor 12 uur was, dat zij met haar werk .gereed kwam.i Én toen kwam de belangstelling voor de uitspraak. Deze luidde als volgt: Kinderen. le prijs Kerstmannetjes. 2e Boerenkool met 3e Verfdoos. 4e Gelukspop. 5e Elfje. 6e Kabouters. Groepen. Ie prijs Verschillende spelen. 2e Crescendoprogramma van de uitvoering. 3e Chineesche groep. Afifeeling Komisch. Ie prijs Heks. '2© Alle dagen bruine boonen. 3e V ogel verschrikker. A Heeling mooi. Dames. Ie prijs Schietschijf. 2e Rococodame. 3e Gelukspop. 4e Spaansche danseres. Heeren le prijs. Indiaan. 2e Toreador. 3e Kalif. Dames: 1 j le prijs. De Tijd. 2e Droste verpleegster. 3e Tompouche. 4e Sigaret. 5e Wiesp. Origineel. Heeren le prijs Rijwielbelastingduivel. 2e Onbewaakte overwegen. 3e Langedijker welvaren. 4e Poorter. 5e Uncle Sam. Aan het slot werd door den voorj. defr Jury, er op gewezen, dat men ten volle had medegewerkt, waarvoor hij dank bracht aan publiek en gemasp kerden. Ook namens het Bestuur van „Crescendo" bracht hij dank aan allen en riep, voor zoover men de uitspraak aanvechtbaar achtte, de clementie voor de Jury in. 1 Wanneer wij nog vermelden, dat de publieksprijs, een schemerlamp, geschonken door den' Heer Hop,: ten deel viel aan den „Maharadja met zijn (vrou wen," een tweede aan de „Onbewaakte overwegen",) dan meenen wij te kunnen eindigen met te zeggen,, dat dit bai-masqué bij uitstek is geslaagd. 1 Nieuwstijdingen DROEVIG ONGEjVAL TE, LEIDEN. Zondagmorgen is in het perceel Lammerenmarkt 46, waarvan de bovenverdieping is bewoond door de familie Galjaard, brand ontstaan, doordat twee kinderen, die op den vloer aan het spelen waren,, de kachel omgooiden. De moeder, die bezig wa^ het vertrek op te ruimen, trachtte het vuur nog, te biusschen, waarbij zij ernstige brandwonden opiiep. Toen het vuur steeds verder om zich heen greep, liep de vrouw de hulp van de benedenbu ren in. De heer Pauw, een oud-zeeman, ging twee keer het brandende vertrek binnen en redde, eerst een anderhalf jarig jongetje, dat in de wieg! lag en vervolgens de beide andere kinderen. H;et jongste kind overleed echter spoedig aan de beko men brandwonden. De beide andere kinderen zijn naar lift Acad. Ziekenhuis overgebracht. Hun toestand is levensgevaarlijk. De toestand van de vrouw, die in het Elisabethgesticht verpleegd wordt is zorgwekkend. De politie wist met hulp van de (buren den brand te beperken tot het woonvertrek. Een woord van hulde voor het zeer kranige optreden van den heer Pauw mogen wij niet achterwege laten. HET IJS IN DE ZiUKDERZEE. De salonboot „Holland" heeft gistermorgen op nieuw getracht de haven van Lemmer te verla ten en door het ijs heen te breken, doch honderj, meter buiten de haven zat het ijs als een muur.. De boot i§ onverrichterzake teruggekeerd. Oude man doodgereden. Met de laatste tram uit de richting Ter Apel is Zaterdagavond tusschen Weerdinge en Emmen de ruim 60-jarige K. Middeljans uit Weerdinger-» veen bij het uitwijken voor een auto op de tram baan geraakt en door de tram overreden. Zeer ern stig gewond werd hij medegenomen naar Emmen, waar hij tijdens de behandeling door de geneeshee- ren is overleden. Door een Fokstier aangevallen. Zaterdagmiddag bezocht te Eibergen de vroegere verzorger voorwerk van een fokstier den nieuwen Verzorger. Het beest scheen minder prettige her inneringen aan zijn vroegeren baas te hebben, want niet zoodra hoorde het dier weder zijn stem of het werd zeer woest en viel als dol op, VoorS -werk aan, met het gevolg, dat hij dezen ernstig) -poet zijn horens verwondde. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroe pen. De getroffene bevindt zich in zeer zorgelij- ken toestand. 1 ERNSTIG ONGEVAL. Toen Zaterdagavond de heer Vermeulen uit Rot terdam tot het besef kwam, dat hij bij vergissing in een electrischen locaaltrein te Haarlem gestapt was, besloot hij uit te stappen, terwijl die trein al in beweging was. Hij struikelde over zijn ba gage en viel tusschen het perron en de treeplank. Hij kwam in aanraking met een van de vetpotten van den trein en bekwam dusdanige verwondin gen, dat hij spoedig overleed. Buitenland KINDERHUWELIJKEN. De regeering Van "den Britsch-Indischen staat Borota heeft een wetsontwerp ingediend, waarbij de kinderhuwelijken onwettig worden verklaard. Dat de hervorming echter niet al te ingrijpend is blijkt uit het feit, 'dat alleen huwelijken van meisjes beneden acht en jongens beneden 12 jaar onwettig worden verklaard. Een schema zal wor- Dan zal op 15 Maart verz. zijn 1255.50 In 0/0 zal dan geruimd zijn '51j8J0 '62 50 Uit het bovenstaande blijkt wel, dat de alge- meene verwachting inzake den afzet van 'de sta pelproducten hierdoor bevestigd wordt. Dat de roode kool-afzet meer dan voldoende zou blij ken, verwachtte nu ieder; dat het meJt dé gele kool wel loopen zou, geen tuinder of koopman, die zulks betwijfelde. De voorraden uien en peen zullen bij dezen voortgang straks miniem blij ken. En iedereen was er van óyertifigd, dat de afzet van deensche witte kool te wenschen over liet. Waarschijnlijk zullen velen een hooger percen tage van verzending van gele kool hebben ver wacht. Nu kon uit den aard der zaak geen reke ning worden gehouden met hoeveelheden goede ren, die over twee veilingen zijn verkocht, even min is rekening gehouden met gewichtsverlies. Voor de tweede helft van het seizoen is ex derhalve te rekenen op een veel geringere hoe veelheid roode kool, stellig moet bij de 62 pet. enkele proeenten voor gewichtsverlies worden op geteld; dit geilt ook voor de andere'kool, en blijft alleen een ruime, nog te verhandelen voorraad deensche witte kool. Voor deze koolsoort inzonderheid zou een kou degolf je uitnemend van pas "komen; bij een mis schien intredend tekort aan rooid en geel, heeft de houder van witte kool nog een "kans. Zoo erg pessimistisch meenen we, behoeft men ten opzichte van de denen niet gestemd He zijn. Zouden we zoo ergfout gaan, als we eens een verlies aan gewicht van 10 pet. aannamen Welnu, dan komen we al tot om en bij de 40 pet. in de eerste helft van het seizoen als ge ruimd Zeg zelf, is dan een voorraad van 60 pet. van. deze koolsoort zoo gevaarlijk, waar toch over 't algemeen de denen meer gevraagd wonden in de tweede, dan in de eerste helft van het seizoen Nu eens .een heel ander onderwerp- Ons was een boos gerucht ter oore gekomen, het zou er met de kool in de koelhuizen te LJmui- den allerverschrikkelijkst uitzien. De kool zou dit seizoen niet bok gevroren zïjn in 'de ijspa leizen, neen, 'tgoed zou er wegens te hooge tem peratuur verrot wezen. Toen dit praatje ging, (de „men" ligt uit den aard der zaak op 't kerkhof), namen we gretig de gelegenheid te baat, eens persoonlijk ons van den toestand op de hoogte te stellen. En zoo hadt ge, waarde lezers, jl. Zaterdag een viertal „Groentelanders" kuhnen èïen, op zeer gemakkelijke wijze op reis naar het moderne Groenland, naar LTmniden, waar men u de koude van de Poolstreken letterlijk aan Men lijvte kan doen laten voelen. Mogen we u het grootendieels zeer kóoldes- kundig gezelschap voorstellen? Aan het stuurrad van de CadiUac in miniatuur ('n toffe Ford) een 'steunpilaarke van den Langen- dijker koolbeurzen. Hm!!! Adhtung, voor de hee- 271/2 79 7;3 ren op de zachte, veerendie kussens achter in de auto; een tuinbouwer met veel ondervinding, naast dezen een heer, met niet minder 'ervaring en kennis van kool, uien en peen- Voeg daar nog bij, dat de laatstgenoemde heeren voor 'twee jaar óók een bezoek aan dezelfde koolinrichting had den gebracht, dat de heeren levendig gelurenae onzen snellen rit herinneringen aan clat bezoek uitwisselden, (waarnaar de man aan het stuurrad °n die naast hém zat, geinteresseerd luisterden), ,en we vragen, of iemand, gewend de pen te hanteeren, dit nuttig voorwerp zou kunnen laten liggen, zou kunnen zwijgen over zoo interessante réis. De verwachtingen waren verre van hoog ge spannen: „Voor twee jaren" achter in de auto, luister maar lezers „voor twee jaren stapte ik in 'n cel en wat zag ik? Langs den wand reuze-ijskegels, en ik dacht, wat moet Jaar nu van terecht komen. Ten bokkentroep". „En nu zeggen ze dat ze vergeten hebben te koe len, mét als gevolg, dat de kool verrot Is." We herhalen, de algeme,ene verwachting was: „we 'zien vast 'n kooltroep, 'n bende." Met 'n snelloopende Ford ben je in jeen om mezien te I-Jmuiden, en weldra stoppen we voor de koolinrichting. Zeer voorkomend werden we ontvangen, en ten kantore genood. Daar kregen we, ze,er goéd ge zeten, met 't gezicht op 'n snel ronddraaiend geweldig vliegwiel en prachtige machines, al- lerlei wetenswaardigs te hooren- IWe kregen deskundig geleidie en weldra, ston- den we voor de koeloellen^ we lazen op dfe deuren reeas koud-aandoende namen, Groenland, Sibe- rië, Alaska e.a. Deuren, die wat gevangenis-ach- l tig aandoen; zoo massief; met sloten,-die *ri j stootje kunnen verdragen. Onze geleider opende die stevige deuren, liet ons binnen en sloot dadelijk de cel we,er af, de kille kelderkou kwam ons te gemoet, In de cel was het als woei er een fel Noord-Oost,en windje, gevolg van de sneldraaiende ventilatoren. Lezers, we brachten u in kennis met 't reis gezelschap, ge waart mede-luisteraar gedurende den auto-rit, ge hebt vernomen van ©en aller vriendelijkste ontvangst, we hebben u thans in de koelcellen, waar 't echt koel ien winderig was, gebracht. En nu we laten u in de kou. Want we bemerken, dat we mat ons epistel het noodige aantal regels druk hebben bereikt; zooveel regels, zooveel spie. Wat daar boven uitgaat, wordt niet berekend. We hebben heel veel met u op, we zien u graag, maar vul zelf maar verder in. Onzentwege gevoelt ge iets soortgelijke als waart ge ge'boeild door 'n feuilleton; ze kregen elkaar bijv., de ontknoopi|ng naakt en ge leest het woordeken wordt vérvolgd. Blijf maar een week in de koude winderige oei; ook wij schrijven cynisch koud wordt vervolgd. OUDE NIEDORP. In het af geloop en kwartaal werden er in het veefonds alhier verzekerd 548 runderen. Hiervan zijn afgekeurd 7 stuks. De omslag moest hiervoor Worden vastgesteld voor de rhaanden Novepiber en December op 0.3 pGt- eri" voori'de 'maand Januari op 0.1 pCt. Dit is gemiddeld in) de 3 maanden per rund berekend f 1.40. WARMEN HUIZEN. Veiling. Aan de veiling te Warmenhuizen werd in de maand Januari aangevoerd: Roode kool 1.210.230 kilogram, gele kool 251040 kilogram, deensche witte kool 627.435 kilogram, uien 83475 kilogram, peen 43100 kilogram, bieten ,7585 kilogram. Het vorig jaar waren de aanvoercijfers in de zelfde maand voor dezelfde soorten resp. 1.505.925 kilegram, 272.600 kilogram, 677.900 kilogrammen, 115.950 kilogram, 22.25b kilogram, 1.500 kilogr. De omzet bedroeg in Januari ',28 f231.792.19 tegen f78.826.04 in Januari 1927. SINT PANCRAS. Vergadering van Ziekenhuisverpleging op Maan dag 6 Februari ten lokale van den 'heer iGerrit sen onder leiding van den heer A. Schuur. Hoewel het afgeloopen jaar voor de vereen, een kaim verloop had, is toch gebleken, dat de vereeniging in een behoefte voorziet. Immers ve len, welke anders bij Gemeente- of Armbestuur hadden moeten aankloppen, zijn thans van ver- eenigingswege verpleegd. Met den wensch dat de vereeniging in het belang harer leden moge door gaan, wordt de vergadering geopend. Na notulen volgde rekening. De ontvangsten waren f1280.59, de uitgaven f 1061.82, in kas een bedrag van f218.77. Nog te vorderen f 149. Te be talen f330. Bezit der vereeniging f37.77. Voorts stippen we aan, dat voor 1,1 leden 190 'ligdagen zijn betaald, terwijl 5 leden operatief zijn behan- I deld. De omslag per betalend lid heeft bedragen 1 f,2.05 en fi-32 resp. voor hen, die niet en wel in het doktersfonds waren opgenomen. Momenteel telt de vereeniging 792 betalende leden uiit 243 huisgezinnen. De heer J. van der Ham werd als 'bestuurslid herkozen. T-t afgevaardigden naar de algemeene vergade ring werden benoemd de heeren G. Booij en A. Groen. Volgde nog voorlezing van het contract tusschen de Federatie van vereenigingen en de Kehnemer Autogarage betreffende het ziekenvervoer naar het gasthuis. feE ALKMAARSCHE KAASDRAGERS. Een ouderwetsche bieravond. De Alkmaarsche kaasdragers hebben Zaterdag avond hun kameraad T. H(. de Visser, die eeni haive eeuw lang de room-gele zuivelproducten van de weegschaal naar de schuiten gedragen heeft, op bijzonder hartelijke wijze gehuldigd. De jubilaris, die de laatste jaren rijder bij Jiet Oranjeveem is, behoort tot dat oersterke geslacht van kaasdragers, die men „kerels-van-stavast" noemt. Er waren behalve Visser nóg ;vier zulke prachtkerels in de feestzaal aanwezig, alle mannen, die reeds meer dan vijftig jaren op dd Kaasmarkt werkzaam zijn, en nog iederen Vrijdag) dienst doen. 1 Behaive goede kaasdragers zijn zij ook allen goede bierdrinkers maar niet van dat gewone bier. Naar wij vernemen, zal Mr. Oud', het Tweede Kamerlid in onzen Senaat een interpellatie hou den over de Twuijverwegmisère. Hoe 't ook zij, wij komen de oplossing tocb steeds nader. Doos 60ct tegen Verstopping Plaatselijk Nieuws ZANGVEREENIGING „CRESCENDO" MET KINDERKOOR. Zondagmiddag hebben wij weer eens van de mooie en somtijds heerlijke vertolking mogen ge nieten van de verschillende zangnrs., die door de zangvereeniging „Crescendo" en het Kinderkoor, onder leiding van den Heer Willem Hespe, wer den ten gehoore gebracht. W,jj hadden meer bezoek verwacht in „Concor dia." Maar het weer was niet gunstig en des avonds was er Groot Bal-Masqué. Toch konden wij de belangstelling niet gering noemen, en die er war ren hebben met alle aandacht en belangstelling, geluisterd naar de uitvoering der verschillende zangnrs. En hoe dankbaar klonk telkens het apr plaus op, wanneer de laatste tonen in een krachtig forto of een innig mooi ruischend piano ware^i weggestorven. En de zang der kinderen getuigde, weer van de uitnemende leiding, van de steeds toe nemende ontwikkeling in uitspraak, stembuiging en voordracht. Roerend mooi was „Hollands Kracht Schitterend waren de forto's, de piano's, de uitspraak, de voordracht Maar heerlijk ookj klonk de pianobegeleiding, canonisch er tegenin De kinderen zongen allerliefst, mooi, met soms aangrijpérid gevoel „Crescendo," het groote Koor, ontwikkelde zich stellig weer in haar volle kracht. „Lentedauw" was af. Zoo was het ook met „De Winter." Ja,-, veel en heerlijk hebben wij genoten. Toen sprak Hespe. Het was na het laatste lied van het Kinderkoor, dat ook „Crescendo" heet-, Maar, wat de getalsterkte betreft gaat; het niet crescendo. Dat wilde de Heer Hespe even mededeelen. Nog slechts een dertigtal kinderen heeft hij onder zijn leiding en wanneer 't zoo door gaat, dan zal hij aanstonds voor de leiding van dit; kinderkoor moeten bedanken. Misschien klaagt men wet eens, dat hij wat streng is, maar, in den ^zang mag men niets verwaarloozen. Strenge tucht is in dezen 'bevolen. De uitvoeringen zullen er van. getuigen. Hij leidt niet onmiddellijk voor zijn pleir zier, zijn tijd kan hij beter benutten, maar het, ziu jammer zijn, wanneer wegens gebrek aan be langstelling dit koor zou moeten worden opgehe ven. Hij, de "directeur, deed een beroep op dilen, het zoo ver niet te laten komen. Nieuwe leerlingen moesten er komen, niet in zijn belang, maar in het belang van het werk, van het zangonder wijs. Hij hoopte van harte, dat zijn roepstem niet vergeefs zou klinken. Een welgemeend en krachtig applaus volgde Dp deze ernstige waarschuwing, waarvan wij het beste willen hopen. 1 Toen het laatste nr., waaimede di,t matinée weer tot het verleden behoorde ië f onde meg $Prak men over niets anders, dan óver de ui|ne- mend geslaagde uitvoering, en over het genot, dat men weer had mogen smaken. 1 Aan den directeur en aan den Heer Smit, als pianist, onzen welgemeenden dank. BAL MASQUÉ „CRESCENDO" Het uitgeschreven Bal-Masqué door de zangver eeniging „Crescendo", jl. Zondagavond in ^Con cordia" gehouden, was één succes. Niet alleen van de zijde van het publiek, het was iij de groote zaal \an genoemd hotel overvol, maar ook de deelneming aan het bal was enorm. Ongeveer 150 personen hadden zich voor dit bal opgegeven. Wat, een verscheidenheid in kleeding, kleuren, voorstel lingen en vermommingen. Welk een verscheiden heid van maskers. De belangstelling was over weldigend. Maar, laten wij er onmiddellijk aan toe voegen, dat niettegenstaande de groote drukte, er geen zweem van onordelijkheid heeft geheerscht. 'Het ging. er hoogst gezellig toe, en de geest kwam er in, toen het groote orgel van De Wilde uit Alk maar, zijn dansmuziek deed hooren. Nog eens, het ging er heel gezellig toe, en de gemaskerden .had den 't wei wat warm/maar, de opgewekte en vrien delijke toon bleef heerschen tot diep in den nacht. De Jury haa een zware taak. Die 150 in de ver schillende rubrieken te rangschikken, daarna aan de toets der critiek te onderwerpen, dan overleg gen en de verschillende maskers bespreken en be-

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2