Rubriek van den Arbeid DE ARBEIDERSVAKBE WEGING Dezer dagen heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek wederom een belangrijk overzicht ge publiceerd van den omvang der vakbeweging op i Januari 19.27 en het lijkt ons een 'geschikte ■gelegenheid aan de hand daarvan eenige beschou wingen te wijden aan deze beweging. Ten einde zoo goed mogelijke arbeidsvoorwaar den te krijgen en te handhaven, hebben de arbei ders zich vereenigd in vakvereenigingen, eerst plaat selijk, daarna tezamen met andere arbeiders uit dezelfde of een aanverwante bedrijfstak, in z.g. landelijke* vakbonden. Deze landelijke vakbonden zijn eigenlijk de basis der vakbeweging. Immers de acties, die in de verschillende bedrijfstakken worden gevoerd voor hóógere loonen en verbete ring der andere arbeidsvoorwaarden, gaan vrijwel pteeas uit van deze landelijke vakbonden. Komf men niet tot overeenstemming met de werkgevers, dan zijn het ook weer de landelijke vakbonden, die, indien zij hun belang daarin zien, ejn staking proclameeren en ook de steun bij deze staking geschiedt in de eerste plaats door de landelijke vakbonden. 1 Januari 1927 waren er 240 van deze bonden in Nederland, waarbij zich 6056 vakvereenigingen hadden aangesloten 'en 477060 arbeiders. In totaal waren op 1 Januari 19127 504000 arbeiders geor- organiseerd. De vakbonden hebben zich wederom aangesloten bij z.g. vakcentrales. Dit verband is zuiver federatief, d.w.z. de vakbonden blijven hun zelfstandigheid ten aanzien van de acties in de betrokken bedrijfstak behouden. Uit den naam centrale mag men niet afleiden, dat er maar éfén daarvan in Nederland zou zijn. Ieder, die ons land een beetje kent, weet, dat er overal verdeeldheid is en dus ook hier. In totaal zijn er dan ook 7 vakcentrales, die elk een richting vertegenwoor digen De grootste is de z.g. moderne centrale, het N.V.V., dat nauw samenwerkt met de S.D'A.P, waarbij ongeveer 200.000 arbeiders zijn aangeslo ten, dan volgt het R-'K- Werkliedenverbond met bijna 100.000 arbeiders, dan het Chr. Nat. Vak verbond met ruim 50.000 arbeiders, terwijl dan nog voigt het Neutrale Vakverbond (A.N.VJ met 12.OCO, het Communistische N.A.S. met 14.000 het Syndicalistische NjS.V. met 5.000 en het Vakver bond van Hoofdarbeiders met ióxoco arbeiders. Voor een overzicht van de richting, waarin de ar beiders zich georganiseerd hebben, zijn deze cij fers uiteraard van groot belang. Zooals echter ge zegd, zijn niet de vakcentralen, doch de vakbon den de belangrijkste elementen in de vakbewe ging. De belangrijkste van deze vakbonden was die van de bouwvakarbeiders met totaal 44.0.0 ar beiders, metaalbewerkers 42.0.0, textielarbeiders (26 000, transportarbeiders 38.500, rijks- en gé- jneente-ambtenaren 46.000, spoorwegpersoneel 41.000, leeraren en onderwijzers 34.000, rijks- en 'gemeentewerklieden 28.000, handels- en kantoor bedienden 29.000, land-, veen- en zuivelarboiderv 121.500, typografen 17.000, sigarenmakers 12.500 en, mijnwerkers 7.000.- Verder bestaan nog belang rijke organisaties in de z.g. fabriekmatige bedrij ven van voedings- en genotmiddelen en chemische producten. De inkomsten der vakbonden bedroegen in '26 totaal 11.5 millioen gulden of f25.80 per lid* waarvan resp. 9 millioen en f 20.30 aan contribu tie. De uitgaven bedroegen 9.3 millioen gulden. De bezittingen van vakbonden ai vakcentralen tezamen bedroegen op 1 Jan. 1927 17 millioen gulden. Zoo ziet men, dat de vakbeweging een belangrijke macht vormt in het economische leven van ons land. Het zou zeer zeker te wenschen zijn, dat deze macht steeds zou worden aangewend in het belang van de algemeene volkswelvaart. Waarom ik lieg Heb ik het rand aan hem, sinds den avond toen. we over de arbeidersDeweging spraken, en hij op harleooze wijze zeide: „Ik zou die lui aan het verstand willen Drengen, dat zij om te werken op deze wereld zijn en niet voor hun pleizier?' Of is het nadat nij zijn kieine vier-jarige krulle- boi een draai om de ooren gaf, toen het kind snik kend kwam vertellen, dat de meid een kip ge slacht had „en dat kippie zoo erg gescheid had, omdat het zoo zeer deed?" „Ik zal ja dat janken wel afleeren om zoo'n kip," had hij het bevende kind toegesnauwd, en hij had de deur zoo hard dxhtgeslagen, dat het ge- heele huis ervan trilde. ^Neen; het io ai langer, dat ik hem niet mag lijden; eigenlijk heb ik mijn zwager nooit kunnen uitstaan. Tjen mijn zuster mij, na haar verlo ving vroeg: „Wij zullen met elkaar blijven om gaan, au altoos, niet waar Hans? Wij zullen even als vroeger elkaar deelgenoot maken van al ons lief en leed,toen zeide ik vol jeugdig zelfver-I trouwen: „Natuurlijk kind, dat spreekt vanzelf." Toen vond ik het ook natuurlijk dat broer en zuster eikaar altijd zouden helpen en bijstaan, en nooit de waarheid voor elkander zouden ver bergen. Dat zou mij nooit moeilijk vallen, meen de ik. En thans verzwijg ik de .waarheid V-oor haar; ben ik een leugenaar. Verleden week heb ik het eensklaps ontdekt. Ik had er zelfs geen vermoeden van, en ik heb zeker niet voor spion gespeeld. H,et is bloot toe vallig in zijn werk gegaan.. Maar thans weet ik, dat hij een bedrieger is, dat hij zijn (vrouw ben driegt; zijn vrouw, mijn zuster. „Och, zie je, Robert heeft zijn gebreken; wie van ons heeft ze niet'" zegt mijn zusltier, ^,maar hij is een brave, eerlijke man." Dat is onwaar I zou ik willen uitroepen. Hij is een charmeur, aardig, gezellig, prettig maar j niet eerlijk. Ik heb het gezien, met eigen oogen... Het was een kcoude, natte Noveimber-avond. Zoo een, die iemand het merg in de beenderen doet verstijven. Ik had zitten werken en was ver moeid van den ingespannen arbeid, een eindje gaan omloopen. In gedachten was ik de bolwerken gaan omloopen en had ik de dorpsstraat ingeslagen. Daar waar de straat in den Dennenweg uitloopt, had ik een oogenblik rondgekeken en toen was ik dien weg langs weer stadwaarts gegaan. Terwijl ik langzaam voortliep, hoorde ik voetstappen ach- ter mij van twee personen en stemmen. De eene j was van een vrouw; een prettige, volle, lachende stem. „Neen, zoo dom ben ik niet, om dat zo© 1 maar te gelooven; dat moet je me eerst bewijzen vent,' zeide 'ze. „Stil, daar gaat iemand voor ons," fluisterde een mannenstem, die mij zonderling bekend voor kwam. Zij gingen langs mij heen. In de duisternis wa ren zij geheel onkenbaar. Mijn stap regelend naar 1 de hnune, volgde ik hen op eenigen afstand. Als SPORT EN WEBSTRIJDEN OUDRARSPEL. Behaalde D.T.S. in Den Helder op WJG W. 2 reeds een groote overwinning, nu, Zondag j.l. behaalden zij wederom op hetzelfde elftal een eclatante zege. Met niet minder dan een 50 ne derlaag hadden de Helderschen in D.T.S. haar meerdere te erkennen. De score had zelfs nogi gïooter kunnen zijn, hadden de gasten niet over zoo'n eminenten doel verdediger beschikt. Talrij ke en felle schoten verwerkte deze op sublie me wijze. Over den wedstrijd*het volgende. Reeds direct na den aftrap bestormen de Deetjes de vijandelijke veste, maar hier blijkt de keeper op zijn qui vive te zijn- In den beginne gaat het vrijwel gelijk op, maar allengs neemt D;. het spel in handen. Haar aanvallen zijn buiten gewoon snel en gevaarlijk. Al spoedig wordt dan ook het eerste doelpunt geboren, doordat de links binnen uit een corner ineens schitterend inschiet. Eenigen tijd later is het de rechtsbinnen, die stevig doorzet en het 2e punt scoort. De Hel derschen laten het er niet bij zitten, maar de D1.- verdediging blijkt in vorm te zijn en bezweert telkens het gevaar. Plotseling gaat de snelle D.- rechtsbuiten er in zijn eentje van door en met een prachtig schot in den uitersten benedenhoek wordt voor de 3e maal het W,.-heiligdom door boort. Onder al deze bedrijven door was het on- dertusschen ibeginnen te regenen en toen de rust inging igeleek het terrein dan ook een ware mod derpoel. Ondanks dit, werd na de thee, onder een gestadigen iregen, met frisschen moed begonnen. De Deetjes, die nu wind en regen tegen hadden, behielden ook nu weer het spel in handen. Na een prachtig opbrengen van den D.-rechtsback, is het de midvoor, die voor de 4e maal den "VV.keeper- het nakijken geeft. Keer op keer zwer men de withemden voor de Heldersche veste, maar telkens weer is het hier de doei verdedi ger, die steeds op het juiste moment ingrijp®. Het is bij momenten een ware glijpartij' en som mige Spelers zijn bijna niet meer te herkennen. Tenslotte is het de rechtsbinnen, die na ean'ig geschermutsel, voor het vijfde en laatste doel punt zorgde. Allen, zijn blij, als de scheidsrechter voor de laatste maai zijn fluit gebruikt en er een einde aan dit water en modlderballet komt. Burgerlijke Stand WARMENHUIZEN. (Ingeschreven over de maand Januari) Geboren: Wilhelmus Cornelis, zoon van Th. te Buck en van P. Slijkerman. Nicolaas, zoon van C. Blokker en van M. N.annes. Maria Alida( Antonia, dochter van A. Kraakman en van H;. O Klaver. Gerrit Willem, zoon van K. Blankman twee schaduwen gingen ze voor mij uit. Ik hoor de geen geluid. Eindelijk stonden zij stil. De vrouw scheen af scheid te nemen. Kort daarna, ging ze met snelle "schreden langs mij heen, den weg naar het dorp °P" „Nu, tot morgen, vergeet het niet," riep zij hem toe. „Ja, ja, liefste, tot morgen," klonk het ant woord. ■En toen liepen we elkander weer achterna, 't Was zijn stem geweest, en zijn stap. Maar ik wil de toch meer zekerheid hebben. Wij kwaemn den Dennenweg uit en naderden de stad. Weldra waren wij in het licht 'der lan taarns vna de eerste huizen. Ik stapte wat aan. Bij de derde lantaarn was ik vlak achter hem. Ja, hij was het, Robert, mijn zwager. Ik volgde hem tot vlak bij zijn .woning. Toen maakte ik een kleinen omweg en zorgde te bellen, toen hij al een oogenblik thuis moest zijn, „Het doet me pleizier, dat je komt," zeide mijn zuster. „Robert is ook pas thuis gekomen. Ga bin nen, ik moet nog even naar den jongen zien." „Zoo, Hans, ben je daar," groette Robert vrien delijk. „Wat een hondeweer buiten. Mathilde moet ons straks maar een grogje maken." Zooals zij daar bij elkaar zaten, had een schil der een prachtig ontwerp kunnen vinden voor een schilderij, ,dat het „Huiselijk Geluk" moest voor stellen f „De jongen heeft zoolang op je gewacht, dat hij de oogen niet meer open kon houden. Hij' wilae niet naar bed voor je thuis was. Op he!? laatst zat hij rustig te slapen. Je bent ook weer. erg laat. Ebhard komt altijd veel vroeger thuis, zeide zijn vrouw laatst nog." „Ja, als die zoo gauw wil voortmaken, moet hij weten. Anderen werken langzamer maar mis- misschien ook beter.' „Kwam je direct van het kantoor?" vroeg ik, terwijl het hart mij in de keel klopte. „Ja, jeiui hebt een gemakkelijk leventje. Je hebt zeker nog een wandelingetje gemaakt- „Ik heb vanavond een beetje in den mist romd- geloopen; ik deed het voor mijn gezondheid, maar er was werkelijk geen aardigheid aan." „Dat begrijp ik," zei hij onschuldig, „ik zou er niet van houden." „Waar heb je gewandeld, Hans?" vroeg Ma thilde. „Den Dennenweg langs." Robert keek mij aan. Ik zag dat hij bleek werd. „Wat zal het daar buiten eenzaam en verve lend geweest zijn," meende ze. „Dat was het ook. Op mijn geheele wandeling! kwam ik slechts twee menschen tegen. Het scheen een paartje verliefden en die letten nieit op het weer." RoDert liet van schrik de vork uit de hand val len. „Scheelt er wat aan?" vroeg zijn vrouw. „Neen, lieve, niets. Alleen die duizeligheid weer Dat lange zitten op kantoor maakt mij zoo zenuw en van M. Biersteker. Theodorus Jacobus, zoon van B. van Duin en van J. Groen. Johanna Ma ria Theresia, dochter van BI ,H'. Keizers en van M W. Valk. Divera Cornelia, tiochter van M. J. de Niju en van A. Gastricum. Johan, zoon van J. van Rijn en van D. Vetejt Ondertrouwd: J. de Boorder, oud 21 jaren en A. de Vet, oud 20 jaren. Th. Put oud 25. jaren, en A. Hof oud 23 jaren, i Gehuwd: J. de Boorder oud 21 jaren en A. de Vet oud 20 jaren. Overleden: Cornells Zoon, oud 51 jaren, zoop van Jan Zoon en van Neeltje Ti/n. Arend Kut- terink oud 7 jaren, zoon van Johannes Kutterink en van Maria Wilhelmina Zonnemberg. OUDKARSPEL. (Inge=cnreven over de maand Januari.) .Geboren: Elisabeth Bartholomea, dochter van 'Cornelis Molenaar en Trijntje Danenberg. Trijn tje, dochter van Aris Maarten Derogee en Elisabeth Catharina Middelkoop. Trijntje, dochter van \Jan Wormsbecker en Hendrikje Burgert. Huwelijk aangiften: geene. .Gehuwd: geene. Overleden: Arien van der Gragt, oud 85 jaren, echtgenoot van Aangje Klomp. Arie Kos, oud 9 maanden, zoon van Arie Kos en Qlara jStorm. Dirk Keppel, oud 74 jaren, echtgenoot wan Guurtje Stuurman. Radio-Omroep EERSTE LANG EDI JKER RA Dl O-OENTRA LE D. SUHUITErMAKER Jr., NoondsehhrweniR Woensdag 8 Februari 11.202.20 Lunchmuziek. 2.303.00Cursus Leerbewerking. Hilversum 3.004.00 Maak het zelf 4.20—5.20 Namiddagconcert Berlijn. 6.007.15 Dinermuziek Hilversum 7.157.45 Gezondheidshalfuurtje 8.008.30 Lezing over Jules Verne 8.30 Pionorecital 9.0c9.50 Lezing over Indië to.co11.00 Populaire muziek Donderdag 9 Februari. 11.202.20 Lunchmuziek. 3.0c4.C0 Uurtje wees- en ziekenhuizen Hilv 4.0c4.30 Hulsvrouwenhalfuurtje 5.307.15 V oora vondf oncert 7.157.45 Engelsch 8.20 Concertgebouworkest Willem Mengelberg 11.202.20 3.004.00 4.005.00 5.0c6.00 6.0c7.15 7-157-45 8.008.30 '8.3010.30 12.302.co 3.0-4.00 4.006.00 6.0c.715 7-15—7-45 8.10 Revue Vrijdag lfO Februari. Lunchmuziek. Vrouwenuurtje K.R.O. Gramafoonplaten Concert Vcoravondconcert E Lezing over melk Binnenvaart Kamermuziek Zaterdag 11 Februari. Lunchmuziek F Handelswetenschappen Lessen V ooravondconcert Lezing Bol- en Knolgewassen Hallo Californië" achtig, dat is niet goed voor me. Maar het is al over. Geef me nog een stukje vleesch." i Ik bleef dien avond geen grogje drinken. Hjefc ,was of het gelukkig tehuis mijner zuster op jne 20U neervalen en ik lmoest moeite doen, mijn lie ven zwager geen oorvijg te geven. De volgende dagen liep ik nadenkend rond. Ik hield mij voor, dat ik een slechte kerel was. Ik kende een geheim, dat met het geluk mijner zus- tert en nauwste verbnoden was. en ik deed niets om het uit te brengen. Ik kon mijn zuster niet zonder schaamte in haar eerlijk en openhartig ge zicht zien en ik durfde mijn eerlooze zwager nier te laten merken, wat ik wist. Ik had mijn ont dekkingstocht voortgezet. Ik wist waar zij woon de, in het huisje in het dorp. En ik wist, dat hij haar bijna iederen dag bezocht. De vrees voor een schandaal hield me ervan terug hem zijn eer loosheid in het gezicht te slingeren. Hierdoor zou de waarheid aan het licht komen, doch deze waar heid zdu mijn eenige zuster van verdriet doen sterven. Ik wilde nog eens wachten. Nog eens be denken wat het beste zou zijn. Zij zat bij den haard te lezen. Zij was vroolijk als altijd. Wij praatten gezellig als vroeger, toen wij nog alleen waren en het „eenig geluk eetier vrouw" nog niet tusschen ons stond. „Wat heb je gelezen?" vroeg ik. „Och, een van die moderne novellen, dier er op uit zijn alles te verdraaien. „Slechts de waar heid," heet het. Het is een verhaal, waarin eigen lijk een leugen wordt verheerlijkt. Waarin ge zegd wordt, dat het slecht is, onder sommige om standigheden de waarheid te zeggen; „en bekrom pen egoïsme'"' staat er letterlijk. „En hoe wordt dat betoogd?' „Er is een gezin, waarin voor het uiterlijk al les goed en lief is. Maar de mooie ïnrge vrouw1,' die met haar schatrijke man een huwelijk uit berekening sloot, knoopt een betrekking aan met een vriend van haar man. De heele stad weet 't, alleen" de man niet. Deze houdt zijn vrouw voor een engel van goedheid en liefde. Deze heeft een Waar vriend, die hem de oogen opent, die hem toont wie zijn vrouw is. Den volgenden dag heeft hij zich doodgeschoten. Nu wordt die „ware" vriend door den schrijver veroordeeld, omdat hij zijn geheim niet heeft weten te bewaren en door zijn gepraat het geluk van het gezin heeft vernie tigd. „Stel je voor, Die vriend zou met het' gezin omgaan. Wellicht dagelijks. Hij zou het bedrog kennen, daarvan niets laten blijken, zelfs de schijnheilige vrouw met eerbied behandelen. Hij zcu zijn vriend in den waan laten, dat deze ge lukkig was, terwijl de wereld om dat geluk spot tend lacht. Maar dat zou immers de grootste laag heid geweest zijn, die te bedenken is, zulk een van dag tot dag volgehouden leugen. Zeg, Hans, kun je je voorstellen, dat een man van eer zoq zou handelen?" Ik had het benauwd en voelde mijn hart klop pen. RADIO-CENTRALE HART KUIJT. OUDiKARStfEiL A 117. Woensdag 8 Februari. 11.20 Pianokwartet en Sopraan Daventry 12.302.co Lunchmuziek d.h. Radiotrio Hilv. 2.002.20 Orkest uit het Franscati-restaurant 2-3°3-00 Cursus Leerbewerking Hilversum 3xu4.00 Maak het zelf 4.004.20 Voortzetting concert Kalundborg 4.20 Populair klassiek concert Daventry 5.156.15 Kinderuurtje. Huizen 6.157.15 Dinermuziek d.h. Radiotrio Hilversum 7.157.45 Gezondheidshalfuurtje 7.45 Politiebericht 8.008.30 Jules Verne's honderdste geboortedag. Causerie door jien heer W. Vogt Hilversum I 8.30 Pianorecital 9.0c9.50 Lezing over Indië 9.50 Persberichten 10.00 Populair programma o.l.v. Nico Treep 11.2012.20 Dansmuziek Daventry Donderdag 9 Februari. 11.20 Een pianokwartet Daventry 12.302.00 Lunchmuziek Hilversum 2.002.20 Gramofoonplaten Daventry 2(203.00 Concert Kalundborg. 3.004.00 Wie niet vergeten worden Hilversum 4.004.30 Huisvrouwenhalfuurtje 4.30 Het Astoria Bioscooporkest Daventry 5.307.15 Vooravondconcert o.l.v. Nico Preep. Hilversum 7.15 Engelsch v. meergevorderden 8.20 Concertgebouw-concert Dr. Willem Mengel berg. Hilversum Pl.m. 10.30 Persberichten Hierna Dansmuziek tot 1.20 Vrijdag 10 Februari 11.20 Een pianokwartet 12.302.00 Lunchmuzek 2.002.20 Lunchconcert 2.203.00 Namiddagconcert 3.004.00 Vrouwenuurtje door Mej. D'. v. Twaalf hoven. Huizen 4.0c4.20 Voortzetting concert Kalundborg 4.205.20 Namiddagconcert uit Leipzig Königswu.sterhauzen. 5.307.15 Vooravond-concert o.l.v. Nico Treep. Hilversum 7.157.45 Landbouwhalfuurtje Spreker A. A. Vaandrager. ,7.45 Politiebericht 8.0c Onderwijsfonds voor de Binnenvaart 8.30 Kamermuziek Pi.m. 10.00 Persberichten 11.2012.20 Dansmuziek Daventry. Zaterdag 11 Februari. 12.302.00 Lunchmuziek door het Radiotrio Hilversum 2J002.20 Het Earlton-hotel Octet Daventry 2.203.00 Namiddagconcert Kalundborg. 3.004.00 Kinderuurtje K.R.O. Huizen. 4.00 Italiaansche les Hilversum 4-3°"r-5-15 Fransche les 5.156.00 Duitsche les 6.00—7.15 Vooravondconcert o.l.v. Nico Treep jr 7-iS7-45 Tuinbouwhalfuurtje. Spr. J. F. Ch. Dice te Heemstede. 8.10 Aansluiting van het Flora-Difraïn-Theater te Amsterdam. Uitzending van „Hailo, Ca lifornië." Hilversum Pl.m. io.co Persberichten Daarna Dansmuziek tot 12.20 (Daventry Programmawijziging voorbehouden. Kalundborg Daventry Hilversum Daventry Kalundborg „Je zoudt dus denken," zeide ik, en ik moest; mij geweld aan doen opdat mijn stem niet zou beven, „je zoudt dus denken, dat die vriend nief mocht liegen, zelfs als hij het geluk van een geheel geluk daardoor zou kunnen redden? De map voelde zich gelukkig. Hij had misschien kinderen, die hij innig lief had. In zijn liefde voor zijn vrouwi was geen spoor van verdenking. En nu komt die vriend en vernietigt dat alles, in naam der waar heid. Dat zou een mooie vriendschap zijn." „Maar Hans, dat was toch geen geluk, dat die man genoot. Dat kan toch geen geluk zijn, dat on dermijnd is door zulk een bedrog.? Liever geen geluk dan zoo een." „Lieve Mathilde, gelukkig is hij, die zich geluk kig gevoelt, die zich gelukkig waant. Zouden wii ooit kunnen bezweren, dat wat wij geluk noemen, altijd van het echte, zuivere, gedegen geluk is? En zou jij het over je hart kunnen verkrijgen een ar- gelooze met één slag ongelukkig te maken?" „Ik denk," zeide zij zacht, „dat ik het zoo voor zichtig, zoo geleidelijk zou doen als mogelijk was, opdat een uitbarsting zooveel mogelijk voorko men zou worden. Maar, dat zeg ik, mij anders voor doen dan ik was, liegen of bedriegen, zou ik niet kunnen doen, zoolang ik nog een greintje eerbied voor mij zelf gevoelde. „Toch kunnen er omstandigheden zijn, dat het beter is te zwijgen. Dat spreken „bekrompen egoïsme" is, zooals de auteur zegt. Stel je eens even voor, dat jij een bedrogen vrouw was. Dat je man, Robert, je achter je rug bedroog*. (Stel je verder voor, dat ik het zou weten. Op de een of andere manier kon het mij ter oore zijn gekomen. Als ik dan bij je kwam en zei „Mathilde, hijf is een ellendeling, een eerlooze; zoo handelt hij met jou en je kind. Hier zijn de bewijzen. Wat zou je dan doen? Zou je mij er dankbaar voor zijn, dat ik den blipddoek van je oogen had genomen?1 Neen, geloof me, je zou me niet willen zien, om dat ik je geluk zoo wreed kon verstoren." Ze was opgestaan. Nadenkend zei ze: „Men kan zich niet voorstellen, wat nu eenmaal onmogelijk is. Maar dit weët ik, je zou me gek maken, krankzinnig, dat is zeker. De grootst mo gelijke voorzichtigheid zou daarbij niet helpen, dat ben ik met je eens. Waar moet het heen, als men de waarheid niet meer mag zeggen. Kijk, daar is Robert ai," viel ze zich zelf in de rede, toen we hem de deur hoorden openen, „en ik heb de thee nog taiet; klaar. Laat de romanschrijver zijn hoofd maar met zulke kwesties breken. Wat gaat het ons eigenlijk aan. Niets, niet waar?' „Neen, niets, daar heb je gelijk in,' antwoord de ik. Het geluk mijner zuster, dat mijn hart gebro ken heeft, bloeit rustig voort. Ik kan het niet ver storen. „Jc zoudt me gek maken, krankzinnig," had ze gezegd. Ik zou haar de waarheid niet willed bekennen, tot dien prijs. Ik heb medelijden met haaren daarom lieg ik

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 4