NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Donderdag 9 Februari 1928. 37 e Jaargang mm»-*, Nieuwstijdingen No 17 IMTERC. telephoom 52 LMGEDIJKER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Kedact.-Uilg-. J. II. KEIZER - Bureel Noordscliarwoude Buitenlandsch Overzicht Het gewone steekspel tusschen den Duitschen en den Franschen minister van Buitenlandsche Za ken, heeft dezer dagen weer plaats gehad. Strese- mann verweet Frankrijk dat het de conclusies uit het verdrag van Locarno nog niet had willen trek ken en o.a. Rijnland vrij geven en Briand antwoord de daarop, dat Duitschiand het verdrag van Ver sailles vergat. Dit is nu zeker niet zoo heel erg, 'Het is misschien wel goed, wanneer de mensehen elkaar eens duidelijk de waarheid zeggen. En men zou haast willen wenschen, dat vooral Briand het nog wat duidelijker gedaan had. Maar het is die waarheid zeif, die verontrustend is. Locarno en Thoirry nebben ons de illusie, gegeven, dat het wel eens een anderen kant uit zou kummeni gaan. Heel sterk is de illusie wel nooit geweest. Voor wie zich de oorzaken van den oorlog herinnerde, was het t?cn wei duidelijk, dat dergelijke oorzaken niet door een overeenkomsst en een vriendelijk onder houd konden worden weggenomen. Niettemin scheen het, of Frankrijk bereid was niet de uiter ste consequenties uit zijn overwinning te trekken en naar ean voorloopige schikking aan den Rijn te streven. De latere gebeurtenissen hebben diq hoop weggevaagd. En van die gebeurtenissen is het jongste steekspel tusschen Duitschland's en Frank- rijk's minister er slechts ééne. Maar door haar vorm krijgt ze de beteekenis van een uiteenzet ting, waarom Locarno en Thoirry niets helpen,- van een duidelijke uitdrukking van de tegenstelling, die onoverbrugbaar lijkt. Wanneer Stresemann zich op Locarno beroept, dan antwoordde Briand mef een beroep op Versailles. Dat is het markante feit. Want Versailles wil zeggën, de Duitsche ne derlaag en de verzekering van Frankrijk's opper gezag. En een beroep daarop wil niet anders zeg gen, dan dat Frankrijk dit oppergezag niet op wil geven. Misschien kan het dit ook niet opgeven." Duitschiand is verreweg de sterkste. Zoodra de natuurlijke toestand hersteld wordt, verliest Frank rijk meer dan het oppergezag wordt het een twee derangs mogendheid. Dat is het, waartegen Frank rijk zich door den oorlog heeft willen verzetten en waartegen het zich, nu die oorlóg door anderer hulp ten zijnen gunste is uitgevallen, natuurlijker wijs blijft verzetten.* Daarom ziet Briand nu al om naar een nieuw middel om zijn overheerschen- de positie en Duitschland's zwakte aan den Rijn te verzekeren, wanneer in 1935 de bezetting moet eindigen. En daarom helpen Duitschiand ook geen Locarno's of Thoirry's. Daarin had Von Freytag Loringhoven, de Duitsch-nationale woordvoerder, die, na Stresemann sprekende, Frankrijk's vrees eerst recht wakker maakte, volkomen gelijk. Maar hij had ongelijk, toen hij daaruit als het ware de ■conclusie trok, dat revanche Duitschland's eenige gedachte moest zijn, dat Duitschiand Frankrijk als vijand moest blijven beschouwen. Niet voor Duitschiand, voor Frankrijk is die vij andigheid een behoefte. Duitschiand heeft geen speciale middelen noodig om de sterkere te zijn. Zoodra de natuurlijke toestand hersteld is, is het die van zelf. Daar behoeft geen overheersching van .Frankrijk te volgen- Maar wel volgt er een groo- tere politieke en economische invloed uit, dan Frankrijk natuurlijkerwijs bezit. Wil Frankrijk zich j .daarin schikken, dan is de zaak gezond. Dat het j dat niet wil, heeft Briand's antwoord belwezen. En dit houdt de vijandigheid in stand, die het groo- te gevaar van West-Europa blijft. Kunstmiddelen Advertentiën van 15 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote Lettere naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever de schaduw stelt, dat is een rechtstreeksch gevolg - OUDKARSPEL. I De voorzitter r terne0611 Wereld00rl0g en de overwmning der En- Bij de op 7 Februari gehouden stemming, ter een hartelijk welkom toe en spreekt er^zjnTlfjd- verkiézingv an een voorzitter, aftredende de heer schap over uit dat er •Er zijn meer gevolgen, waar de Entente en de wereld last van hebben. En dit openbaart zich thans op hoogst onaangename wijze aan de com missie van Sir John Simon in Engelsch Voor- £ndië. Het Voor-Indisch nationalisme is geen gevolg alleen van den oorlog. Maar deze oorlog en de leu zen, waaronder hij gevoerd werd, heeft het stre ven naar vrijheid toch de kracht gegeven, die het thans toont. Want omdat geen Indiërs van deze onderzoekingscommissie' deel uitmaken, is zij met vijandige betoogingen ontvangen en wordt zij door- de Indiërs geboycot. Of zij op deze manier veel zal kunnen bijdragen tot het uit den weg ruimen! van misstanden en het gedeeltelijk tegemoetkomen aan de wenschen der Indiërs? Ook de Engelschen willen ondanks hun practischen zin de realiteit niet altijd aanvaarden. Ze is ook wat moeilijk soms, niet enkel vQpr Frankrijk aan den Rijn. Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. VERGADERING van de Commissie van Beheer der Licht'bedrijven te Noordscharwoude, op 7 Februari 1928. t Tegenwoordig alle leden. Na opening, deelt de voorzitter mede, dat on der meer is ingekomen een schrijven van den Hr Du Buick te Zuidscharwoude, inzake de vertegen woordiging in de Commissie door plaatsvervangers. Besloten wordt te berichten, dat dit uitge maakt dient te worden door den Raad der ge meente Zuidscharwoude. De voorzitter deelt mede dat de aansluiting van Koedijk tot stand is gekomen en dat in verband hiermede een leening moet worden aangegaan groot ten hoogste f16000.— af te lossen in 39 jaren onder deze kosten zijn ook begrepen de eventueeie kosten, die gemaakt moeten worden voor ae aansluiting van een 10-tal perceelen onder de gemeente Oudorp, waarvoor stappen zullen wor den gedaan. Besloten wordt den Raden "voor te stellen deze ieening te sluiten. j Ingekomen zijn brieven van de Raden der ge meenten Zuidscharwoude, Noordscharwoude en Oudkarspel, betreffende de z.g.n. CORRUPTIE EN DE 5 pCt. VOOR UITBREIDINGEN Voorzitter meent, dat deze 2 zaken niet met elkaar in verband staan en de besprekingen daar omtrent ook afzonderlijk kunnen worden gehou den. Hij brengt het eerst in bespreking het ge nieten van de 5 pQt. van uitbreidingen. Hij stelt voor gezien de uittreksels uit de no tulen, de bestekken, de nadere toelichting van den Directeur en de uitlating van enkele oud-leden, deze zaak te laten rusten, omdat naar zijn mee ning, uit de door hem genoemde gegevens blijkt, dat dezci 5 pCt. niet ten onrechte is genoten, maar dat de Directeur daar het recht toe had. Jb. Kroon Jbz., en een lid van bestuur, aftredende de heer P. Kroon Kz., voor den Polder O erg- en Kerkmeer, zijn opgekomen 21 stemgerechtigde le den, die uitgebracht hebben 45 stemmen. Beide aftredenden werden met algemeene stem men herkozen. Hierover wordt van gedachten gewisseld en zijn verschillende leden ër voor een en ander toch aan hls overeenkomsten of commissies van toezicht hel- de hand van de door den voorzitter genoemde ge pen daartegen nicjt. gevens en eventueel nog andere gegevens, alsnog Het is de fout geweest van de vredesverdragen 1 nader onder de oogen te zien. t van den grooten oorlog, dat ze van de gedachte uit-, ging, dat dergelijke middelen een met geweld ge schapen toestand konden waarborgen. De nota's der kleine Entente aan den Volkenbond over den invoer van wapens in Hongarije bewijzen echter, dat die gedachte nog steeds de Europeesche staten be- Jieerscnt. Dergelijk protest kan misschien een en kele keer dergelijken invoer keeren, maar niet voor altijd. Maar wat moet de Volkenbond doen? Hon garije kan het wel een reprimande geven. Maar bij allen wapeninvoer is er een staat die ontvangt en een die invoert. En nu is het wel zeker, dat hier Italië aan den invoer schuldig staat. Kan de Vol kenbond zich ook tegen Italië keeren? Niemand, die het geiooft En maakt dit dan het nuttelooze van het protest der kieine Entente-staten al nie waarschijnlijk? Het is duidelijk, dat Italië belang andering in de verhoudingen na den oorlog is er- heeft bij een versterking van Hongarije. De vet mee aangeduid. Italië's vroegere bondgenooten verzetten zich te- gen een versterking van Italië door Italië's vroegere vijand. En wat nog meer zegt: het is allerwaar schijnlijkst. dat die versterking zeer speciaal tegen een dier vroegere bondgenootschappen, tegen Zd. j Slavië gericht is. Maar dat zij dat is en moet zijn, I dat met andere woorden de ItaliaanscheServische tegenstelling zoo hevig is geworden, dat het daar uit dreigend gevaar, momenteel het gevaar, uit de j Fransch—-Duitsche tegenstelling voortkomend, in Uit de bespreking blijkt, dat onder de voorstan ders van een onderzoek door de Commissie, ook leden zijn, die nu reeds van oordeel zijn, dat de vergoeding niet ten onrechte is genoten, maar zich daarvan gaarne ovetruigen. De leden, die geen onderzoek meer wenschen, mcenen, dat aan de hand van hetgeen door den, voorzitter naar voren is gebracht blijkt, dat de vergoeding genoten mocht worden. Besloten wordt het voorstel van den voorzitter aan te nemen. De voorzitter zegt verder, dat nu besproken kan worden de z.g.n. corruptie. Hij is er niet! voor Van der Stel t e hooren. 1 Uit de bespreking blijkt, dat de leden het niet allen eens zijn. De voorstanders om Van der Stei te hooren, meenen meerendeels, dat dit de eenigste persoon is die lich* kan verschaffen, terwijl andere voor standers meenen, dat daardoor de zaak spoediger aan een eind zal komen. De tegenstanders zien niet in, dat Van der Stel bewijzen kan leveren en meenen dat de Justitie wel zal uitzoeken hoe ons bedrijf staat ten opy zichte van de corruptie. 1 BESLOTEN WORDT VAN DER STEL UIT TE NOODIGEN HIER TE KOMEN OM ZIJN BESCHULDIGING TE BEWIJZEN. I Hierna volgt sluiting. OUDKARSPEL. DE BAZAR. Alweer de bazar, zullen misschien verschillende yan onze lezers zeggen. Ja, geachte lezers en leze ressen, „alweer de bazar." omdat dit een bazar wordt die den naam „bazar" met eere kan dragen. Valt er op het oogenblik dan weder zooveel mede te deeien, dat het noodig is, daarvoor een piaatsje in de krant in te ruimen.? Och, niet direct I Maar het is noodig, dat over eenige weken, de boeren, burgers en buitenlui op die plaats komen waar alles zich heeft vereenigd tot één groot warenhuis, „De Bazar." We vinden het alleen jammer voor de Directie bestaande uit de heeren G. Hart, voorz., D. Kist secret., en J. Blom penningmeester, welke drie manschap is omgezet in een kwartet, door den Heer Burgemeester dezer gemeente, als Eere- Vcorzitter te benoemen een eere-baantje, geen recht hebbende op winst-uitkeering dat het een liquidatie-uitverkoop is. 1 Maar het is juist de liquidatie-uitverkoop, die de heeren reeds bij voorbaat de handen doet wrij ven, omdat zoo'n succes verwacht wordt. Hoe kan het ook anders, waar deze directie, bij gestaan door pientere chefs en handige bedienden al hét mogelijke doen om op den dag van de ope ning: den menschen die in queu zullen staan, toe te kunnen roepen: „gaat dat zien! gaat dat zien! Liquidatie! Alles moet wegl Een Amstelveld in het klein. Er bestaat tot op den laatsten dag gelegenheid voor het inbrengen van goederen. Is de bazar" van Oostersche afkomst, deze af komst verloochent zich niet, doordat men een ge zellig zitje heeft in den Chineeschen theetuin. Alles in stijl. Aankleeding en décor. Of het kopje thee of mokka u door een scheel- oogige langstaart zal worden gepresenteerd, dat is iets waarover wij niet zijn ingelicht. Enfin de risico dat het misschien niet zoo zal zijn, wjl •men natuurlijk gaarne loopen, door zelf te komen zien. 1 Thans willen wij de derde lijst laten volgen, van firma's, waar de Directie beslag op verschillende goederen heeft kunnen leggen. S. Stam, Oudkarspel. J. Deutekom, Oud- karspei. Barneveld, Noordscharwoude. Jac. Smit, Noordscharwoude. Fa. A. Groot, Nrd.- Scharwoude. D:. Nap Klz., Oudkarspel. C. Langedijk, Oudkarspel. Mej. WagemakerKop pen, Oudkarspel. M. Verweel, Zuidscharwoude. J. H. Keizer, Noordscharwoude. P. Sasburg Heerenstraat, Alkmaar. Doggenaar, Geest, Alk maar. Kokkes, Langestraat, Alkmaar. Ten Brink's Theehandel, Leeuwarden. P. Deugd en Co. Perronstraat Alkmaar. S. Trijbetz, Lange straat, Alkmaar. Imhulsen, Fnidsen, Alkmaar C. Schrieken, Oudkarspel. Mevr. Eecen, Am sterdam. Van Til, Boterstraat, Alkmaar. P. Preijer, Voordam, Alkmaar. Jac. Kuijt, Zd.- 'Scharwoude. C. Hinke, Zuidscharwoude. v. d. Lugt Rotterdam. P. J. de Groot, Oudlcar- ]spel. Alb. Bruin, Oudkarspel. N. V. A. M01, Nijmegen. Van Dijk, Huigbrouwersteeg Aikmaar -H. Stam, Noordscharwoude. C. Jansen, Oudkarspel. G. Zeeman, Oudkarspel J. Jongsma, Oudkarspel. P. Blankendaal, Oudkarspel. P. Kuilboer, Oudkarspel. S. Evers, Oudkarspel. H. Aarts, Oudkarspel. C. J. Vennik, Oudkarspel, Jac. Bol, Oudkar- spei. H. Overtoom, Oudkarspel. Corn. Vis Oudkarspel. Jn. Kok, Oudkarspel. P. Blom Oudkarspel. W. Verkroost, Oudkarspel. M. Swart, Oudkarspel. P. Heertjes, Oudkarspel. Th. Muileboom, Oudkarspel. C. Kroon, Oudkarspel. Jac. Kaas, Oudkarspel. C. Paarl- berg, Oudkarspel. C. Rootjes, Oudkarspel. P. J. IJff, Oudkarspel. Anth. de Groot, Oud- karspel. D. Schuitemaker, Noordscharwoude. A. v. d. Meuien, Noordscharwoude. G. Bos Noordscharwoude. L. Huigen, Noordscharwou de. A. van Zoonen, Noordscharwoude. Wed. L. Kuiper, Noordscharwoude. Jac. P. de Boer, Noordscharwoude. A. Bouwens, Noordscharwou de A. Heijmans, Noordscharwoude. J. Kui per, Noordscharwoude. L. Hop, Noordschar woude. -E. Waai, Noordscharwoude. E. de Beer, Noordscharwoude. Visser, Fnidsen, Alk- maar. K. W. Moller, Oudkarspel. G. Bak- ker, Oudkarspel. Wed. Bregman, Oudkarspel, j dat er nog zoovelen zijn, die toonen belangstelling voor ons fonds te bezitten. De notulen werden gelezen en onveranderd vast gesteld. Uit het Jaarverslag van den secretaris bleek, dat het fonds telt 403 leden, 2 leden zijn overleden, Vvaarvoor een uitkeering is verstrekt van ieder f50 Verder bleek, dat de contributie over het af- geloopen jaar per lid heeft bedragen 58 cent, waar uit valt af te leiden, dat het fonds zeer goedkoop werkt. j Verder werd nog mededeeling gedaan, dat ter vergemakkelijking van de controle, het kaarten- systeem is ingevoerd. Terwijl tevens nog werd medegedeeld, dat het fonds 25 jaar heeft bestaan, Waaruit blijkt, dat trots allen tegenstand, welke het in den beginne heeft ondervonden, wel dege lijk recht van bestaan heeft. De ontvangsten hebben in het afgeloopen jaar bedragen f158.95 en de uitgaven f139.07, saldo f 19.88, gevoegd bij het kassaldo zijnde f67.61, maakt een bezit op 1 Januari 1928 van f87.49. Bij monde van den heer P. Stammes werd me degedeeld, dat de boeken en bescheiden in orde werden bevonden en wordt een woord van dank gesproken voor het accurate beheer van den Pen- ningmeester. Tot rapporteurs voor 1928 werden benoemd de heeren P. Beers en J. de Bree. 1 Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de hr. G. Biersteker herkozen terwijl voor den heer Jb. \Kansen, welke als zoodanig niet meer in aanmer king wenschte te komeen, wegens lichaamsgebreken de heer P. Stammes werd gekozen. Bij de rondvraag wenschte de heer P. Stammes, dat er, gezien het goedkoope werken van ons. fonds, eens wat meer propaganda gemaakt werd tot het werven van nieuwe leden. f Voorzitter antwoordt dat telken jare er in de bladen op wordt gewezen en acht dit vlodoende. Door den heer P. Beers werd het plan geopperd om onzen penningmeester, welke 25 jaar bestuurs lid van het fonds is, een blijk van waardeering te schenken, voor zijn ijver en belangelooze toewij ding aan het fonds bewezen. Werd in dien geest besloten. Hierna sluiting. ZUIDSCHARWOUDE. Be uitslag van den kolfwedstrijd, gisteren on der de leden van „Op Maat" gehouden, was: le prijs O. Berkhout, 2e P. Goet, 3e K. de Boer, 4e J de Geus, 5e W, Glas, 6e J. Beijne, 7e A. Berkhout, 8e P, Kooij', 1 9e J Zijp, 10e K. Kout, Serieprijs P. Boon, 56 ZUIDSOHARWOUDOE. Bij de gehouden handicap-biljartwedstrijd tus schen de leden van de Sociëteit „Op Maat" was de uitslag: le prijs A. Kramer, '2e prijs A. Kist, 3e prijs J. de Burck. 159 pünten. 159 158 T5)4 150 >K 149 147 141 138 137 SCHANDELIJK In den Middelpolder onder de gemeente Nieuwer Amstei, woont sinds jaren een oude schillenopha- ter, die thans wegens hoogen ouderdom er het pijltje bij neer heeft gelegd. Hij huist daar in een bouwvallige woning, die korten tijd geleden van gemeentewege onbewoonbaar is verklaar. Dezer da lgen nu heeft de huurder van het land, waarop de wening staat, het dak van het huisje afgebroken, 'zoodat de oude man aan wind en weer was bloot gesteld en hij den nacht tusschen de vier muren doorbracht, terwijl de regen naar binnen gutste. De buren vonden den man,-die zich haast niet kan verplaatsen, verkleumd en verstijfd in zijn dak- looze woning en bewerkten, dat hij opgenomen werd in het R. K- Tehuis voor Ouden van Dagen te Ouderkerk. INBRAAK- v Dinsdagmiddag tusschen 12 en 3 uur is een inbraak gepleegd in kasteel „De Hooge Vuursche" 'van den heer Van den Bosch te Baarn. Het is de •Baarnsche politie gelukt de zvermoedelijke daders van deze inbraak in den loop van den middag te arresteeren. Het bleken te zijn twee Amsterdam-i mers, van wie er een pas gevangenisstraf wegenq inbraak had ondergaan. --- BROEK OP LANGENDIJK. De inbrekers zijn binnengekomen door het in- Jaarvergadering van het Plaatselijk Onderling trappen van spiegelruiten aan een der zijkanten Begrafenisf nds op Dinsdag 7 Februari 1928, des 'van het kasteel. Daar de bewoner in Amerika ver avonds haif acht in het lokaal van den heiar J. j toeft, kan niet bepaald worden wat wordt vermist de Boer. 1 Het heele huis was in groote wanorde.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1