Spoorlijn Station-Dorp Uoordscharwoude. Uit den Omtrek Buitenland Predikbeurten Groentevervoer Donderdag 1 Maart a.s. zal het 12i/2 jaar gele-, den zijn, dat de 'Spoorlijn Station-Dorp Noord- scharwoude feestelijk weri geopend en die door den Voorzitter van den Noordermarktbond, den Heer S. Brugman, geschonken driekleur op het veilings gebouw -werd geheschen. De koperen bruiloft is dus op handen. Geen reden om feest te vieren, wellicht, daar is het lichaam te officieel voor, maar wel om aan het feit te herinneren. Em wanneer op dien datum de vlag van ons veilingsgebouw zou mo gen wapperen, dan willen wij in haar ontplooide banen zien het symbool van het schitterend suc- cea op het streven en werken van hen, die een zoo begeerd ideaal hielpen verwezenlijken. SINT PANCRAS. Donderdagavond gaf de gymnastiekvereniging „Sport Staalt Spieren" een uitvoering in het lo kaal van den heer Gerritsen, waarvoor tamelijk veel belangstelling bestond. Doo rden heer de Hartigh werd de aanwiezigen het welkom toegeroepen en tevens de wensch uitgesproken, dat men een genoegelijken avond zou hebben. Te oordeelen naar de stemming, mo- 1 gen wij gerust verklaren, dat deze wensch in vervulling is gegaan. Na de openingsmarsch worden verschillende nummers van het programma afgewerkt, al zij het dan niet allen even correct, over het geheel mocht zeker vooruitgang geconstateerd worden, terwijl speciaal vermelding verdienen het wer ken aan het hoogrek door de heeren en de stok- oefeningen voor dames. Voor passende muükale begeleiding was zorg gedragen, terwijl .enkele voordrachten dienden ter afwisseling. Aan het einde werd,door het eerelid, den heer J. van Kam pen aan den directeur, den heer de Bie uit Alk maar bloemen aangeboden vioor zijn eminente lei ding, waarna de heer Kroonenburg, burgemeester, wees op den heilzamen invloed van de gymnas tiek, en de beste wenschen uitsprak voor den bloei der vereeniging, hetwelk wij van harte on- Ja, als 't nou zóó gaat, dan is er van same na werking nog niet veel sprake. Laten wij nu eenjj zien, wat er aan de groene tafel te Noordscharwou- de wrrdt gedit en gedat! Wij hebben immers kunnen lezen, dat men daar leeft in een .gezonde atmosfeer van vriendelijke voorkomendheid en ge- zagserkenningl Nu, ja, er mag er soms één uit den band springen, tengevolge waarvan de g,er, meente een klasje hooger gaat, maar toch, kom, dat is spoedig vergeven. Men moet alles niet zoo, kwalijk nemen. En hoe denkt meiy zou men meenen, aan gezegde groene tafel? - Wel verdraait, daar houdt men vast aan het O! OTJERS z u T D| E GEUS BROi E| RTJES VAN S P ENGLER NICO ,L. KOOIJ KW A DIJK BARTEi N Wat is dat noul. Dat wekt onmiddellijk dö nieuwsgierigheid op van u allen, om te weten/ hoe Oudkarspel er over denkt. - Is ook een gen meente, die verrassingen kan geven! GerustI Flinke lui, hoor, zit ook kleur in, maan .juisti daarom! Men kan eigenlijk nooit weten hoe 't balletje van de speeltafel zal rollen, 't Is daaf een wisselvallig spel. Maar als antwoord op de vraag van Noordscharwoude: „Het oude plan!" antwoordt Oudkarspel: WIJ NVELDT G ROEN Pi A ARLBEPG B A KKER KROO N BO M MER DE! BO; E R KOST E LIJK dat deze tabak frauduleus Duitschland was bin- hengebracht /en dat uiet de verplichte accijnd was 'betaald de fiscus bemoeide zich er mede en legde op zijn beurt beslag op 'de partij. Besprekingen hadden evenwel tot gevolg, dat de tabak werd vrij gegeven, mits deze zoo spoe dig mogelijk uit het land verwijderd zou worden. Dit geschiedde: de tabak werd naar Rotterdam vervoerd en in November -19&5. opgeslagen in het entrepot aan de Stieltjesstraat. Pogingen om de tabak te verknopen faalden, behoudens de accijnsen van "f8 per duizend vie waarde van dei geheele partij bedroeg f205.000 moest daarop nog de tabaksbelasting betaald, worden, terwijl bovendien het banderolleeren van de 'circa 1 millioen pakjes zooveel kostte, dat de I eigenaar idit niet betalen kon. i Bovendien kon men geen "kooper vinden en het igevolg was, dat de tabak ruim twee jaar in het entrepot bleef liggen. Den eigenaar, die voort durend opslagkosten moest betalen, die in dien l tijd reeds tot circa f2500 opgeloopen waren, be- j gon dit tenslotte te vervelen en hij gaf order, dat 1 de partij dan maar vernietigd moest worden. Wij vernemen nader, dat de geheele partij tabak door den eigenaar gratis is aangeboden aan Maat- schappelijk Hulpbetoon. Weliswaar moesten dan I nog de accijus en tabaksbelasting betaald wor- den, doch de minister had den eigenaar doen we- i ten, dat hij, indien de partij bestemd weri voor 1 liefdadige doeleinden, de partij voor een gering bedrag .zou vrijgeven en de chef van 'de sektie j IV der invoerrechten en Accijnzen deelde later zelfs mede, dat de minister had goedgevonden I voor f 2000 het geheele zaakje af te staan. I Men zou dan voor f2000 ongeveer 1 millioen pakjes tabak hebben, d.i. dus tegien o pakjes voor .1 cent. j Men deelde ons méde, dat Maatschappelijk Hulpbetoon dit aanbod niet heeft aanvaard, zoo dat chans de vuilverbranding ze vernietigt. Brief van Krelis Wat ïeven wij toch in een schitterenden tijd. Een tijd van groote technische vindingen, een tijd, waarop allen zich schijnen in te spannen, om het economisch leven te doen opleven. Omdat het noor dig is. Maar als alles tegelijk komt, krijgt 't ejena geen beurt, en wordt het andere verwaarloosd of ftl te vlug afgeschoten. Maar, waar ik 't {thans IJver wou hebbenl Twuijverweg en Mosselen- brug zijn reeds voor mij van de werkstaat ver dwenen. Nog een paar ongelukken en men zal dan gaan inzien, dat het beter was geweest, wanneer men die zaken eerder —i had in orde -— gemaakt. Acli ja,! 11 f Neen, dus niet die om verbetering vragende meer dan urgente werken. Neen, doch de weg Oost- West Noordholland! Die bedoel ik. Die heeft mijn sympathie! Ik voel er zoo veel voor, om- jdat ik ook in de Waard woon." En 'fiu wil ik ons; ,Stateniid helpen. Dat is toch ook een stands punt. Ja, want, o, er wordt zoo .Veel gedaan ,gm des persoons wille. Om der plaats wille. Om des beginsels wille. Om der wille van zoo veelt Natuurlijk, beheerschen deze argumenten weder om de stem voor of tegen het plan, rof de plannen. Ja, zoo bekijk ik 't nu eenmaal. E|til 'hoe zullen onze vroede vaderen er over denken. Hoeveel gemeenten zijn er wel niet bij betrokken. Vier van de Langedijk, Sint Pancras, Koedijk, nou, van de andere enkel belangstelling, i Heerhugowaard, in han'den van het Statenlid, in samenwerking met den Heer Zeeman, die eigen lijk voor den Langendijk zitting heeft, al heeft zijn kleur 't 'm gedaan. D.cch een man van 'beginsel, die mijn sympathie heeft. Dioch daar gaat 't niet :.m. Doch, zoo vroeg ik, hoe 'denken er 'de raadsleden over? Laten wij eens zien. We be ginnen met Sint Pancras. Drommels, die hou den aan de Goede nabuurschap beteekent toch maar alles. Wisten zij zoo elkaar ook maar te vinden wat betreft de Spoorstraat! Waarlijk, wie weet, waartoe een en ander nog leidt. Blijft nog over de gemeente Koedijk, met haar stoere raadsleden. Daar is 't eigenlijk nooit hommeles. Diaar zeggen ze elkander vlak op den man af de waarheid! Zij mogen daar dan een weinig eenzijdig zijn, - toch marcheert 't ook daar, en, onmiddellijk zal men moeten toegeven, dat Koedijk voor deze verbinding een prachtig initiatief heeft genomen. En wat is nu hun oordeel in dezen? Zij zeggen, wij houden ons I 1 ill Goed zoo, Koedijk! Als de weg er is, komt de tijd aan, dat je wel een woordje zal 'meespreken. Daar kennen we je wel voor! Hjoort '^ej ,'t Statenleden? Maar Krelis heeft vertrouwen in U- Uit de letters van uw namen (Pr. Kostelijk! Ptrz. Pr. Zeeman) lezen wij de hoopvolle be lofte: Deze verbinding ZAL' ER KOMtEN1? 'dcch niet voor KERSTIJTt Wat Krelis en; al ien ook wel niet zullen verwachten. Ik geloof ook, dat de Daaimeerders, de Diepsmeerders en andere meerders aanstonds zullen z^gen: Vaart wél dan, gij lachende dreven, gij vriendelijke da len, gegroet! KRELIS. GROEi N KIKKj E RT M U LDER SMI rr i 1. Jb. VISSEi R H A RT COMMi A NDEUR WI L. VISSER D UIF V A N K A MPEN L M EK 'UURLING •SN E L KO E LEMEIJ SLIJKE! R i vast. De Burgemeester weet toch maar de luidies naar zich toe te trekken. Ja, ja, een beetje po litiek bloed zit er wel in. Nu 'naar Broel^ op Langendijk. We kennen Broek nu ook al jaren, en al weer zegt de horoskoop, naar het mij voorkomt. hoe men er in Broek over denkt. Over dezen, weg door het Ambacht dan. Zij nemen wat /hun G LAS O IEVAAR V E N D. Ei BOER A.S: L OT ZU IJ DAM K OEDIJK R, SLOi T O zoo, nog'zoo onverstandig niet. En Zuidschar- woude? Ja, daar zijn de meeningen soms zeer verdeeld. Jonge, jonge, wat kunnen ze daar te keer gaan. 't Is singelier! Maar toch, als 't er opi aan komt, dan strijden ze voor hun dorp, voor 'hun gemeente, dat zeggen hun namen. Zij houden, zich aan het BEI K KER Z, E EMAN K R OON DU BURG K GRO| E N VAN S P ENGLER KR A MER D| IJKHUIZEN Nieuwstijdingen EEN NACHTELIJKE DIEFSTAL Er is dezer dagen te 's-Gravenhage een brutale diefstal gepleegd, waarvan een dame het slachtof fer is geworden. Toen de bedoelde dame, die van Indische af komst is en die eenige gemeubileerde apparte menten bewoont, Vrijdagavond Iaat thuis kwam, legde zij haar sieraden en juweelen af in haar ;slaapkamer en legde ze op het nachtkastje, j Na eenige oogenblikken in haar zitkamer ge-, weest te zijn, ging zij naar bed. Den volgenden ochtend ontwaakte zij eerst te gen i uur en bemerkte tot haar groote ontstelte nis, dat alle sieraden van het nachtkastje verdwe nen waren. v Men vermoedt, dat gedurende den nacht iemand zich met een valschen sleutel toegang heeft ver schaft tot het perceel en alles uit de ''slaapkamer der dame heeft weggenomen. De politie heeft aanstonds een zeer minitieus ■'onderzoek ingesteld, dat echter tot op heden niets -Jieeft opgeleverd. Gestolen zijn een paarlen collier bestaande uit 98 parels, welk collier een waarde vertegenwoor digt van f 18.000.voorts een dunne plat;inariiig fnet grooten brillant in platinazettihg. Déze ring \heeft een waarde van f 2dco. Dan wordt nog vermist een platina armband ter waarde van f 1500.—, een platinaring met brillant !in onyx, een gouden pinkring, een gouden arm band, een armband van zwart olifantshaar met gouddraad, een gouden schakelarmband, een tasch van rood krokodillenleer en een dames sigaretten koker van Russisch zilver De totale waarde van het gestolene moet ruim f 25.000.'bedragen. VOOR f200000 TABAK VERNIETIGD. „Het Volk" schrijft: Men kan op 't oogenblik aan de Vuilverbran dingsinrichting te Rotterdam het „verheffende" schouwspel waarnemen, dat honderden en "hon derden kisten tabak 114 in totaal worden aangevoerd om in rook op te gaan. Echter niet op ide wijze, zooals de bedoeling zal zijn geweest. De tabak verdwijnt in de ovens van de vuilver branding en vergaat daar tot as oh. Omtrent ideze partij tabak vernemen wij nog het volgende: Beeds eenige jaren geleden had de Duitsoh- Hollandische bank te Keulen een groot krediet verschaft 'aan een sigarettenfabriek. Deze ging failliet en de Bank liet beslag leggen op een, groote partij tabak, ongeveer 60.000 Kg. in pak jes van circa een 1/2 ons. Het bleek echter weldra, I BEN GEVAARLIJKE VAL Gistermiddag is een elfjarige jongen, wonende te Loosduinen, op den Haagweg van een reeds rijdende autobus der Westl. Stoomtram Mij. ge sprongen. De jongen kwam- te vallen, maar had oogenschijnlijk geen letsel bekomen. In den loop van den middag voelde hij zich minder goed 'wor den en des avonds overleed hij. De dokter consta teerde b'°eduitstorting in de hersenen tengevolge van den vai. DOOR EEN AS GEGREPEN Donderdagmiddag is in de fabriek van de firma Reinders en Co., olie en voederfabrieken te Zwolle de arbeider E, Sanders, die in de nabijheid Van eenige z.g.n. „wringers" werkzaam was, met zijn kleeren in aanraking gekomen met een as, met het gevolg dat hij, na eenmaal rondgeslingerd te zijn 'zwaar gewond bleef liggen. Hij is zwaar inwendig gekneusd naar het Sophia Ziekenhuis vervoerd, waar men zijn toestand hoogst ernstig oordeelde. DORUS RIJKERIS|. Naar ,,de Tel." verneemt, is Dorus Rijkers in het Ant. van Leeuwenhoeckhuis te Amsterdam ter behandeling opgenomen. Hij schijnt ernstig ziek te zijn. DE INBRAAK TE SCHEVENINGEN. De Haagsche politie heeft thans ook' den mede plichtige van den inbradk in den ujwelierswinkel van den heer Van Wijnen te Scheveningen inge rekend. De man droeg, gelijk gemeld, reeas het bijzon dere kenteeken van een gewonde hand. Toen nu enkele uren na de inbra"ak, een recher cheur den vermoedelijken da/der zag staan praten met zekeren A E. M.. oen ongunstig beitend per soon, die aan het Kortebosch op clandestiene wijze een café éhield, besloot de politieman beide man nen onmiddellijk te arresteeren. Het bleek, dat hij een goede vangst had gedaan. De gearresteerde verdachte inbreker, de 30-jarige koopman, zonder vaste woonplaats, W, A. J. B., Eon tijdens het hem afgenomen verhoor niet ont kennen ,dat hij den avond vóór de inbraak met den onmiddellijk gearresteerden inbreker B. in het café Van M. was geweest, want een rechercheur had gezien, dat beiden uit genoemd caféé kwamen. B. werd nu geconfronteerd met v. B. en Ver klaarde dat deze zijn medeplichtige was geweest in den nacht van Dinsdag op Woensdag. Van B. ontkent dit evenwel, doch ofschoon met groote moeite, neeft de politie al verschillende feiten uit hem losgekregen, zoódat hij wel spoedig een volledige bekentenis zal afleggen- Het blijkt, dat de pols Van v. B. niet door een kogel hem 's nachts door den politieagent nage zonden, getroffen is. De pols is gebroken, toen v. B. over een schutting of muurtje wilde klaute ren tijdens zijn vlucht, waarna hij' door het af knappen van een spijl, waaraan hij zich vast wilde grijpen, achterover tegen den grond sloeg, v. B. zelf beweerde aanvankelijk, dat hij gevoch ten en daarbij zijn pols bezeerd had, doch hij kon niet opgeven waar en met wien! Over het gedeelte van den buit, dat v. B. bij zich droeg, heeft hij nog niets uitgelaten. Er wor den bijv. nog circa 200 gouden riugen vermist, ter wijl het overige ontvreemde nog niet met zeker heid is te melden. Genoemd café mocht zich reeds sedert lang in de aandacht der politie verheugen, omdat het een Verzamelplaats van inbrekers en dergelijke lieden was. A. F. M. had oorspronkelijk verlof, doch dat was ingetrokken, omdat een al te ongunstig ge zelschap er verbleef en er gespeeld werd. Gebleken is al wel, dat een heele reeks inbra ken uit de laatste Jaren in dit „centrum" ont worpen en voorbereid zijn. Zoo 'de inbraak hij kapt. Gerlach, door R. en H. beraamd en uitge voerd, en de inbraak in de Jan v. Nassaustraat. Bij die laatste werd een inbreker op heeteriaad betrapt, terwijl men de andere met een gewonden voet in het café van M. arresteerde. Die twee hebben toen ieder zes jaar gekregen. Een en ander was voor de politie voldoende aanleiding om M. het verlof voor zijn café te ont nemen. De zaak werd echter op denzelfdem voetJ voortgezét, daar M. op naam van een ander op nieuw verlof kreeg. Toen gemerkt werd, dat hij er achter zat, is ook dat verlof ingetrokken, maar het café bleef clandestien in gebruik bij dezelfde oude clientèle. De politie heeft dan ook onmiddellijk huiszoe king laten doen in dat perceel en er den bovenge- noemden W. A. J. v. B. en M. gearresteerd. SNEEUWSTORMEN EN AARDVERSCHiUR VINGEN IN NOORWEGEN Over het zuidelijk deel van Noorwegen woedt sinds Woensdag een sneeuwstorm, die het karakter draagt van een orkaan. De schade die is aange richt is zeer groot. In Sognefjord zijn vele 'huizen vernield, waarbij 5 menschen om het leven kwa men. De spoorwegbaan naar Bergen is opnieuw op vijl plaatsen vernield. Vier bruggen zijn totaal in eikaar gestort. De storm) is zéoo geweldig, 'dat het het meterologisch instituut niet moch geluk ken, met de andere weerstations de verbinding te onderhouden. Ook de telefoonverbindingen met Bergen zijn door schade van den storm verbror ken. Tusschen Stavanger en Hangesund is een yis- schersvaartuig vergaan. Drie mannen der beman ning konden gered en een lijk geborgen worden. Het. Duitsche tankschip „Osman" uit Ham burg, dat stuurloos was geworden en tegen de Noorweegsche kust dreef, is gisteren de haven van Larvik binnengesleept. Gisteren heeft op 26 mijlen afstand van Ber gen een groote aardverschuiving plaats gehad, waar door de spoorwegverbinding OsloBergen verbro ken is. In den loop van den nacht en gister is de toe stand verergerd. Er heeft een reeks verdere aard verschuivingen plaats gehad, die vele bruggen der spooriijn deels vernielden, deels beschadigden. Op het hoofdplateau vielen groote sneeuwmas sa's pc directeur der staatsspoorwegen verklaar de, dat men te doen heeft met de ernstigste ca- 'tastrofe, waardoor de Bergen-spoorlijn tot nu toe geteisterd is. Het noodweer beperkte zich niet tot het ge bied van Bergen, ook het zuidelijk deel van Noor1- wegen werd door een zwaren storm geteisterd. In de gemeente Balestrand werden heden door een groote aardverschuiving drie woonhuizen en een reeks kleinere gebouwen vernield. De eigenaar wan een huis, zijn vrouw en drie kinderen, kwamen waarschijnlijk om. Van de kust zijn berichten ingekomen over ver schillende scheepsongevallen. EEN ORKAAN IN AUSTRALIË Blijkens een Reuterbericht uit Sydney heeft een £ware orkaan aanzienlijke schade aangericht. Drie personen verdronken, tal van personen werden ge wond. 1 EEN KINDERMOORDENARES Uit Luxemburg wordt gemeld, dat het Hof van Gezworenen een jonge vrouw heeft veroordeeld tót 10 jaar gevangenisstraf, omdat zij 5 kinderen, niet uit een echtelijk huwelijk geboren, door mes steken gedood en daarna in een kelder had begra ven. EEN NEGER DIE WRAAK NAM {Een neger te Chicago, die ontslag uit zijn 'be trekking gekregen had, heeft met een revolver ge schoten op den man, dien hij voor het ontslag ver antwoordelijk achtte. Hij doodde 3 personenen verwondde er 2, alvorens hij door een kogel van een politie-agent werd getroffen. EEN SCHIETLUSTIG JONGMENSCHu Op een feestuitvoering van de brandweer te Koch stadt is de 23-jarige Rotendorff in conflict geko men met een der aanwezige brandweerlieden. Na van zijn vader een afstraffing te hebben ontvan gen, begaf de jonge man zich spoedig naar huis en zocht een legerrevolver, die hij met zes pa-i tronen laadde en vervolgens op straat ging probee- ren. Hierbij had hij het ongernk een jong meisje te treffen. Daarna spoedde hij zich naar zijn verloofde: op wie hij 3 schoten loste, waardoor zij aan borsf en armen verwond werd. Tenslotte verwondde hij nog de ouders van dit meisje door eenige schoten op hen te lossen. Eerst door zijn arrestatie kon aan deze schietpartij een einde worden gemaakt- Ned. Herv. Gem. Oudkarspel. Geen samenkomst. Ger. Kerk Noordscharwoude. Zondag voorm. 9.30 en nam. 4 uur Candidaat, Th. Boersma te Schrans bij Leeuwarden. Ned. Herv. Gem. Noordscharwoude. Zendag voorm. 9.30 uur Ds. O. J. Staai- Ned. Herv. Gem. Zuidscharwoude. Zendag geen dienst wegens vacature. Chr. Ger. Gem. Broek op Langendijk. Zondag voorm. 9.30 en nam'. 3 uur O's. Drenth. Doopsgez. Gem. Broek op Langendijk. Zondag voorm. 9.45 uur Ds. Am. de Jong. Ned. Herv. Gem. Broek op Langendijk. Zondag voorm. 9.30 uur Ds. Jellema te Sint Pancras. Nam. 2.30 uur de Heer Duiker van Amsterdam, secretaris Java-Comité. Ger. Kerk Broek op Langendijk. Zendag vöorm. 9.30 en nam. 2.30 uur Ds. Donner. Cat. Zondag 19. 1 Nod!. Herv. Gom. St. Paneras. Zondag voorm. 9.30 uur de heer Duiker van Amsterdam, secretaris Java-Comité. Nam. 3 Uaur Ds. Jellema (H. Doop^) Gercf. Kerk, Be e rh h gowaard. Niet ontvangen. Geref. Kerk St. Pancras. Niet ontvangen. Katholieke Kerk, Langendiijk. Zondag voorm. 10 uur: Hoogmis met preek' door Past. van Noord over: „Ik niet, Ik ook, Ik meer." 1 Cor. 15:2.'2 Cor. 11. Namj: 5 uiur Lof met preek van Past. van Noord' over: „het getuigenis van Martelaren". SLUIS BROEK 'OP LANGENDIJK. 4 Februari 4 motoren 6 5 7 '6 Totaal 22 WARMENHUIZEN. Zaterdag 4 Februari Maandag 6 Februari Dinsdag 7 Februari Woensdag 8 Februari Donderdag 9 Februari Vrijdag 10 Februari Totaal 100 ton. 105 120 4 47 4 60 40 472 19 wagons. 6 19 7 10 10

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2