TWEEDE BUD Zaterdag II Februari 1928 Rheumatiek Kloosterbalsem Tuinbouwvereenipg „Tuinbouwbelang" Oud voor Uw tijd AKKER's Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL. VEREENIGING VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING. ■Donderdagavond 7 uur vergaderde deze vereeni- ging ten huize van den heer C. Jansen. Inclusief bestuur waren aanwezig 25 leden. De voorz., de heer J. Keizer, opent de verga dering met welkom aan de opgekomen leden, be treurende dat het aantal opgekomen leden zoo ge ring is. Spr. brengt daarbij in herinnering de w^or den van den voorz. van Noordscharwoude, dat het wel eigenaardig is, dat de grootste vereeniging met het kleinste aantal leden vergadert. Niettemin hcopt hij dat men op aangename wijze zaï verga- dei en en werkzaam zaï zijn in het belang der eeniging en leden. Door den secretaris, den heer J. Bruin worden hierna de notulen van de vorige vergadering gele zen en onder dank aan den samensteller onveran derd goedgekeurd. Mededeeiing wordt hierna -gedaan, dat de lejen, die pc-- autobus naar het ziekenhuis gaan, vrij- vervoer-bewijzen daarvoor kunnen bekomen bij de bestuursleden. Eveneens wordt medegedeeld, dat de heer Üoije- taar cp de vergadering van „Hulp in Nood" tot tij delijk bestuurslid is gekozen van Ziekenhuis ver pleging, in de plaats van den heer A. Kamper, die is vertrokken. In deze vacature moet dan ook straks door officieele benoeming worden voorzien Tensiotte wordt nog eens herinnerd aan hot af gesloten contract met de Kennemer-Autogarage te Alkmaar, betreffende het vervoer per zieken auto. Voor de vereeniging is vastgesteld een tarief van 50 cent per K.M. Hierna wordt door den secretaris het Jaarverslag voorgelezen, dat onder dank door de vergadering wordt ontvangen. Als voornaamste punten teekenen we hieruit aan, dat er 5 bestuursvergaderingen en 1 ledenver gadering zijn gehouden. In het bestuur ontstond een vacature door het' vertrek van den heer A. Kamper. Het aantal leden steeg van 953 betalende en 70 niet-betalende tot 1150 betalende en 113 niet-be talende leden. Voorwaar een schitterende vooruitgang. Het verslag sluit met den wensch, dat 192? voor leden en vereeniging een gunstig jaar mag zijn. Rekening en verantwoording van den Penning meester. Door den heer C. Paarlberg wordt alszoodanig het volgende verslag uitgebracht: Geachte vergadering, Op deze derde Jaarvergadering heb ik als Pen ningmeester wederom tot taak u een overzicnt te geven van hetgeen dit jaar op finantieel gebied ge passeerd is. 'Ook dit jaar weer is gebleken, dat de vereeni ging in een werkelijke behoefte voorziet, zoodat het dan ook geen wonder is, dat door het bestuur de werkzaamheden met lust vervuld worden. Dit jaar hebben we aan 21 leden de reddende hand kunnen toesteken. 21 leden zijn gedurende 1927 voor Rekening van de vereeniging in een der ziekenhuizén opgenomen. Nog 2 meer dan het vorig jaar. Toch is de toestand dit jaar gunstiger geweest daar we het vorig jaar een gemiddeld aantal leden hadden van 800 en nu van 1108. Het vorig jaar was een omslag van 3 cent per .lid noodig, nu was 2.5 cent voldoende en hebben, we dan ook kunnen volstaan met 5 omslagen van 25 cent. Het aantal verpleegdagen was 366 tegen '352 het vorig jaar. Het gemiddeld aantal ligdagen was nu 1.7.5 tegen het vorig jaar 18.5 per patient. We geven gezien deze cijfers wel toe, dat hef aantal opnamen in het ziekenhuis eenigszins ont stellend is all'een voor deze vereeniging in drie jaar tijd 51 ontstellend in dien zin, dat niemand voor de oprichting ooit gedacht-zou hebben, dat het aantal opnamen zoo groot was. Des te meer blijkt echter het recht van bestaan van deze vereeniging en des te meer kunnen we) vaststellen, dat ze een groote sociale taak vervult. Een sociale taak ookj omdat het nierdoor mo gelijk is, de zelfhelp te bevorderen. Meerderen, die thans blijk geven van ernstig willen om zich- zelve ook in deze gevallen te redden, zouden zonder de vereeniging op het liefdadigheidscollege zijn aan- /gewezen, wat voor hen, die daaraan niet gewoon zijn een zeer zware onderneming beteekent. Ook moreel verricht dan ook de vereeniging goed werk Zuinig beheer en een groot aantal leden zijn Vel oorzaak dat met zoo weinig finantieele opoffe ring zooveel gedaan kan worden. De vereeniging kan zich dan ook gelukkig ach ten, dat het bestuur één is in de gedachte om het onkostencijfer zoo laag mogelijk te houden en vóór de leden zooveel mogelijk te doen. We weten uit hoofde van een andere functie, dat onze vereeniging zoo goed als alleen aan de spits staat met de regeling van uitkeering en contribu tie, zoo in het belang van de grootere gezinnen, als voor hen die geen operatie noodig hebben. Hieraan kan niet voldoende herinnerd worden, pok voor die enkelen, die om de kosten meenen te moeten bedanken. Van de 21 patiënten is voor 2 de volle uitkeering van 42 dagen verstrekt, verder is voor 6 patiënten tusschen 20 en 30 dagen vergoed, voor 8 patiën ten tusschen 12 en 16 dagen en voor 5 acht da gen en minder. De uitgaven voor de 21 patiënten waren aan zie kenhuiskosten f 1073.05 en aan vervoerkosten een bedrag van f97.90, terwijl aan bodeloon f78.12, aan schrijfloon f17.05 en aan diversen f80.43 's «uitbetaald, zcodat de totaaluitgaven f 1346 55 beb~ ben bedragen. De entvangsten bedroegen f 1393.50 aan omsia- gen, f 109.80 aan inschrijvingskosten nieuwe ïeden en f1.69 rente, totaal dus f1504.99. Het batig saldo van dit jaar is dan ook f158.44 geweest, tegenover in 1926 een nadeelig saldo van f uo.70. Het kasgeld vorig jaar was f83.61, zoodat het bezit der vereeniging thans f 242.05 is, waarvan f 206.65 °P de boerenleenbank. Uit een en ander blijkt dus wel, dat het ondanks het belangrijk aantal patiënten voor de vereeniging geen ongunstig jaar geweest is. Laat ik besluiten met de hoop, dat hier ook dn de toekomst het stelsel van omslag bestaan blijft, omdat mij meermalen in den omtrek geble ken is, dat juist de bepaalde vaste contributie ien de vrees die te moeten verhoogen, oorzaken zijn geweest, dat minder gunstige bepalingen voor de leden moesten worden vastgesteld. Boek en bescheiden zijn door de daartoe aan gewezen commissie nagezien en geteekend. Dcor den heer Bakhuys wordt namens de com missie van onderzoek rapport uitgebracht, en gead viseerd tot goedkeuring. I Overeenkomstig het advies wordt door de ver gadering besioten. Dcor den voorz. wordt den Penningm. een woord j van dank gebracht, voor de duidelijke wijze waar- cp hij den finantieelen toestand der vereenig. heeft uiteengezet. Ik hoop dat we in de toekomst niet alleen zoo mogen blijven doorgaan, maar de mo- j gelijkheid wordt geschapen onzen leden nog meer I te kunnen geven. De commissie voor het nazien van d'e volgende rekening wordt samengesteld uit de heeren M. Piersma en P. VisSer met als reserve de heer J. de Jong. De afgetreden commissie ontvangt een woord van dank voor het verrichtte werk. Bestuursverkiezing, aftredend de heeren J. Bruin C. Paariberg en E. Slooves, herkiesbaar. De aftredenden worden met resp. 23, 23 en 22 van ae 25 uitgebrachte stemmen herkozen en aan vaarden hun herbenoeming. Verkiezing ter voorziening in de vacature A. Kamper. Het tijdelijk gekozen bestuurslid, de heer J. Ooijevaar wordt met 19 van de -25 uitgebrachte stemmen in deze functie bevestigd, en aanvaardt ook deze benoeming. Voorstellen voor de Federatievergadering wor den niet ingediend. Tet afgevaardigden naar de Federatievergade ring worden gekozen de heeren J. Keizer en Cj. Borst en tot hun plaatsvervangers de heeren E. Sicoveo en P. J. Kat. Aan het Bestuur wordt nog machtiging verleend den beschrijvingsbrief voor deze Federatievergade- riug te Dehandelen, om èen extra-ledenvergadering te voorkomen. Bij de nu volgende rondvraag herinnert de hr. C. Kuilman eraan, hoe voor drie jaar terug de vereeniging is opgericht. Twee jaar terug moest ik uit 'het bestuur treden door vertrok. Het deed mij leed dat ik de vereeniging moest verlaten. Echter heeft men mij benoemd tot eerelid, .waar mede men mij zeer heeft vereert. Trotsch ben ik op den bloei der vereeniging, die zoo mijn Ivolle sympathie heeft. Ik dank u voor die benoeming. Nadat nog op een desbetreffende vraag is toege zegd dat het bestuur een onderzoek zal instellen 4«oor het verkrijgen van een goede telefonische nachtverbinding met de ziekenhuizen, gaat voorz. tot siuiting der vergadering over. Spreker brengt hierbij den opgekomen ïeden dank voor de aangename wijzé~waarop weder is vergaderd, en die zaken zijn afgehandeld, die in het belang van vereeniging en leden gedaan moes ten worden. Hij eindigt met den wensch, dat het volgend 'jaar een grooter belangstelling mag blijken door in grooten getale naar deze vergadering op te komen Noordscharwoude Donderdagmiddag 2 uur vergaderde de vereeni ging „Tuinbouwbelang" in de groote zaal van „Ccncordia" te Noordscharwoude. Aanwezig waren 95 leden. De voorz., de heer G. Barten, zegt in zijn ope ningswoord, dat het hem een genoegen en een groot voorrecht is, de leden van „Tuinbouwbelang" we der in Jaarvergadering te mogen ontmoeten. 1 Vanaf het jaar van de oprichting tot nu toe, hebber de verschillende jaren zich gekenmerkt door verschillende omstandigheden, verschillende omstandigheden ook in onze bedrijven. We hebben altijd kunnen zien in de jaren,, die achter ons liggen, dat er zijn gejweest, goede en slechte jaren, loonende en niet-loonende jaren. Verschillende omstandigheden, verschillende men- schen, naturen en karakters. Dat was zoo, is zoo, en zal altijd wel zoo blijven. Met verschillende karakters bedoei it dit' Wanneer het product de waarde heeft dat het een bestaan oplevert, dan gaat de een naar de markt, terwijl een ander het niet in zijn hoofd krijgt iets aan te bieden. Ja zien we, 'dat de eene, tuinder van den ander die het goed uit de bewaar plaats brengt, koopt en het weer in de schuur op slaat. Berekeningen komen soms echter falikant uit- De eerste winter. Wij hadden allen verwacht, dat niet alleen de roode kool maar ook de andere soorten in prijs zouden stijgen. Er was aan talles gebrek. Men zou het aanstonds niet kunnen beva ren. Maar die verwachting is niet uitgekomen. De herfst is begonnen met hooge prijzen voor roode kool en uien, en nu geeft men nog hooge prijzen Kcmt men nu in Zuidholland, dan hoort men daar beweren, dat hier ontzettend veel geld in komt. Wanneer men dan vertelt hoe de toestand is, dan worden zij wel geheel ontnuchterd. En,, wanneer die toestand ook niet verandert met het hoofdproduct, de deensche witte kool, dan zullen we niet anders dan arme tuinders overhouden. Velen hebben wel roode kool, maar hoe? 3°° h 400 pond van een snees. En wanneer de kool dan ook niet erg duur is, geeft het nog geen teelt. i Was het in de laatste jaren niet best, toch mo-> gen wij constateeren, dat de toestand verbeterd is. We kunnen nog niet zeggen of bet ,een goed of slecht jaar zal zijn, maar de toestand heeff een verbetering ondergaan. Laten we hopen dat we ook met de deensche witte kool goed uitkom men. Hebben we gezien, toen de winter begon, dat de producten in trek waren en in prijs stegen, nu kunnen wij niet spreken van voorspoedig weer. Wanneer Ge een rheumatische aanleg hebt - en dat zult ge gemakkelijk genoeg ontdekken - dient Ge Uw kwaal van meet af te verzorgen, zoo Ge niet oud voor Uw tijd wilt zijn. Zoolang de aanvallen nog van lichten aard zijn, krijgt Ge hen gemakkelijk onder de knie. Geregeld masseeren met Akker's Kloosterbalsem kan U daarbij onschatbare diensten bewijzen. Maar ook bij verouderde rheumatiek en Jicht is Kloosterbalsem in vele gevallen een prachtig wrijfmiddel gebleken, dat in staat is de pijnen belangrijk te verzachten. Groote pot 60 ct Zeer groote pot ft.—. „Geen Goud zoo goed." Ook wat dit betreft mag de hoop gevestigd zijn pp niet te streng winterweer. Wat het markten aangaat, dat is iets waar de tuinders Steeds groot belang in stellen. En wanneer men dan het staatje van verzonden Wagens in de „N.L.Crt." ziet, dan vraagt men zich onwillekeurig af hoe het toch komt dat het aantal wagons van Broek dat van Noordscharwoude over treft. De aanvoer over de markt toch zou een ander beela moet erf geven. Maar dat komt omdat er daar nog massa tuin ders zijn, die er op lingeren hun producten uit de hand te verkoopen. Zij, die geregeld hun goed op de markt brengen staan alle risico. Zij, die uit de hand .verkoopen, dragen geen risico, omdat zij alleen bij rijzende markt verkoopen. En dan leest men in „Stemmingsbeeld" dat de L.G.C. een wijs besluite heeft genomen, en bonnen gaat uitgeven. Wij deen daaraan niet mee. Niet dan in uiterste noodzaak worden er aan onze markt bonnen ge geven. Daarin ligt de kracht van onze tuinders, wan neer wij de genomen besluiten nakomen. Dan staan wij krachtig zij aan zij. Het verheugt mij te "kunnen constateeren dat- het geven van bonnen zoo sporadisch hier voor komt en er zoo'n grooten aanvoer aan de markt bestaat Dat is onze markt een eer. Wij kunnen hieruit concludeeren, dat men ja- loersch is op onzen aanvoer. Mijneheeren, ik heet u en de pers op deze ver gadering van harte welkom en hoop dat de punten met belangstelling en zakelijk zullen worden af- ■gehandeld. Ik hoop, dat deze vergadering zal mogen die nen tot bloei van onze vereeniging, tot bloei 'van den tuinbouw, tot bloei van onze streek. (Applaus. Hierna worden door den heer J. Kliffen als se cretaris de notulen van de vorige vergadering gele zen en onder dank aan den samensteller goedge keurd. Dan verkrijgt dezelfde het woord voor het uit brengen van zijn Jaarverslag. Wij laten het verslag hier in zijn geheel volgen. Mijneheeren, Tot de gewone plichtplegingen behoort ook op onze Jaarvergadering het uitbrengen van een ver slag der werkzaamheden van onze Vereeniging in het afgeloopen jaar. Het kan zich bepalen tot het opsommen der gebeurtenissen, welke zich in meer of mindere mate voordeden. Het kan ook tevens bevatten een algemeene beschouwing van de verkregen resultaten van onzen arbeid en onze vooruitzichten in de toe komst. Ik wil trachten het een met het ander te verbinden om het een beetje bruikbaar te ma ken. Een vereen, als de onze, aangesloten bij een groot lichaam, heeft niet meer dat te verwerken van voorheen. Al nemen we als plaatselijke vereen, vrijwel ons aandeel in de zaken onzen tuinbouw bet.effende, het is toch niet te ontkennen, dat een marktvereeniging, waarvan we een onderdeel uitmaken, in de meeste gevallen, het grootste dee, van de belangen den tuinbouw betreffende, I vcor haar rekening neemt. Mocht ik dan in een vorige vergadering in een overzicht den wensch te kennen geven, dat er voor ons betere tijden zouden aanbreken, dan de laatste twee jaren, ten deele, althans voor velen on zer, zal deze wensch hopenlijk in vervulling wor den gebracht. Immers onze producten, met uitzondering van de Deensche witte kool, welke heden kunnen wor den aangevoerd, leveren een goeden tot een hoogen prijs op, in tegenstelling met het voorgaande jaar. Dit is voor ons een belangrijke factor, juist om dat onze stapelproducten bij ons den doorslag: moeten geven. De zomerproducten hebben voor ons in het al gemeen geen loonende uitkomsten gegeven. De vroege-aardappelteelt was voor diegenen, die hun product vroeg konden afzetten, heel goed te noemen, doch zij, die hiermee ook maar iets la ter kwamen, konden geen voldoende uitkomsten te boek stellen. De natte periode in Juli begon zich te wreken, de gevreesde ziekte openbaarde zich, klachten in den handel over het minderwaardig product bleven niet uit en de verliezen lieten niet lang op zich wachten. Al deze factoren hebben een ongunstigen invloed gehad op de hooge prijzen, welke eerst be steed konden worden en waarnaar met groot ver langen door de telers werd uitgezien. Als we zeggen met groot verlangen, bedoelen we hiermede, dat er, na een ongunstig jaar, met ver langen naar de opbrengst van ons eerste pro duct wordt uitgezien, juist omdat dit dan zoa hoog noodig is. De bloemkoolteelt is in doorsnee slecht ge weest. Niet omdat er geen goede prijzen bedongen konden worden, integendeel, deze waren dooreen goed te noemen, doch, de teelt was tengevolge van de draaihartigheid, op een hooge uitzondering na, beneden peil, en voor velen bedroevend geweest. Dit kwaad in ons product is als het 'ware e«m ramp te noemen voor onze geheele streek en te vens voor onze markt. Hadden we gehoopt, dat bet tamelijk groote kwantum, dat uitgeplant was, geheel tot zijn recht zou komen, tot een opbloei van onze markt in dien tijd zou leiden, het heeft niet mogen zijn. De omvang die deze ziekte aan neemt, doet ons afvragen of we hier nog Janger mee moeten doorgaan of dat we naar iets anders moeten uitzien. Ook de vroege koolsoorten, met uitzondering der vroege, zal een matig beschot opgeleverd heb ben. Hoewel deze teelt goed slaagde, was de aan voer niet zooals we dat voor enkele jaren 'terug gewoon waren. 1 Hiervoor moet de oorzaak gezocht worden vóór een groot deel in de inkrimping dezer teelt tenge volge van de hooge invoerrechten op deze pro ducten, welke van dien aard zijn, dat de kans op succes tot een minimum beperkt wordt, ja, zelfs zoo, dat bij uitzondering op een redelijken prijs in die maanden gerekend mag worden. We stellen ons voor dat dit enkel nog een loonenden prijs zal kunnen opbrengen, ais er van een drogen zomert gesproken kan worden, waardoor de teelt in het buitenland ten deele zal mislukken. Mogen de be doelde invoerrechten over de geheele linie rem mend op ons bedrijf inwerken, het meest laat zich dit toch gelden voor de vroege koolsoórten waarvan de teelt in het buitenland zooveel eenvou diger is ais dit het geval is met onze goede win- terkooi, waarvan het bewaren vooral hun niet zoo gemakkelijk afgaat. En we vragen ons af, hoewel van huisuithot vrijhandelsysteem huldigend, of er ook onzerzijds, met behuip dergenen, die hiervoor aangewezen zijp tegenover dezen onhoudbaren toestand, waarvan het einde nog niet te zien is, geen ,maat!regelefrt van tegenweer genomen dienen te worden ter be scherming onzer eigen menschen. Het artikel peen, hetwelk zich hier in hoofdzaak tot breekpeen bepaalt, wordt wel in zeer sterke mate door hooge toltarieven getroffen. Toch kón er dit jaar, bij uitzondering, een goede tot beste prijs gemaakt worden, wat ten deele' gezocht moet worden in de minder goede teelt zoowel hier als elders. De uienteelt is redelijk geweest, 'met goeden tct hoogen prijs, waarvan een klein extraatje ge haald wordt. Tenslotte zijn wij genaderd tot ons hoofdpro duct, onze bewaarkool. Over het geheel genomen is er, naar de oppervlakte welke is uitgeplant, weinig geteeld, waarbij de roode kool het loodje moest leggen. Zooals u bekend zal zijn heeft deze zeer ta kampen gehad met allerlei voor ons bekende ziek ten als: vallers, draaihartigheid, enz. Het gevolg was, dat onze telling, waaraan doof u allen serieus is medegewerkt, een veel lager kwantum aangaf dan de voorgaande laatste drie jaren. Al spoedig bleek, dat er in het buitenland interesse voor deze soort was, waardoor al gauw een redelijke prijs te bedingen was, welke in zeer vlug tempo steeds opliep, dank zij de hulp van het weer in de maand December.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3