Ons Westfriesland Dit was tevens aanleiding ofti twat af te zetten, waarover ook niet te klagen viel en tot heden blijft (aanhouden. Eveneens is dit het geval geweest met de 'gele kool, goede prijzfen bij een goeden omzet en ;'wi-o hiervan geprofiteerd heeft, behoeft zich tot heden niet te beklagen, want het moet weer erkend wor den, er is voor de z.g.n. „taaie 'boeren" tot heden niet aan gewonnen, integendeel. Toch willen we hopen, dat hun nog een kans geboden wordt, om (de geleden schade in te halen en deze kans lijkt ons niet denkbeeldig, al zal voorzichtigheid ge boden zijn. Hadden we gehoopt, dat de deensche witte kool in gelijken tred zou meegaan, dit is tot heden een 'bedriegertje geweest, één vleugje en het stond stiL Hiervan is ook maar door weinigen geprofiteerd, tenviji een groot kwantum nog wacht op betere- .tijden, daar het momenteel niet loonend is voor de bedongen prijsjes. Mocht er aanstonds1 nog wat meer vraag naar dit mooie product komen, eerst dan zaï er van een goede koolcampagne gesprok ken kunnen worden, want juist hiervan ligt verre het grootste kwantum. Mocht het evenwel aan stonds blijken, dat de groote vraag hiernaar te lang op zich laat wachten, dan zal de uitkomst voor menig tuinder nog niet meevallen, vooral niet voor de kleinen onder ons, die hun vleugels piet verder kunnen uitstrekken dan tot eigen bedrijf. Met dit laatste bedoelen we, dat onze tuinbouw, wat de teelt van wintericoo! betreft, een geheel anderen kant uitgaat. We zijn aan het verplaatsen aan het zoeken naar beter, aan het uitbreiden in pclders waar de teeltrisico meer beperkt wordt. Of men laat de teelt geheel aan anderen over en hoopt t er gelegener tijd tot dat het gewone kwan tum bereikt of overschreden wordt en tracht hier mede eigen tekortkoming te dekken Dit is een verschijnsel dat meer en meer op den voorgrond treedt en verband houdt met ver schillende reeds eerder genoemde ziekteverschijn selen, welke de teelt van roede kool zeer bemoei lijkt en riskant maakt. Dit sluit tevens in zich, dat onze intensieve Langedijker koolbouw vcor een 'groot deel teniet gaat en wij daardoor moeten uit kien naar andere gewassen, waarmede we onzen goeden bodem productief kunnen maken. Ver schillende wegen zijn hiervoor wei aan te wijzen, b.v. door middel van wisselbouw onzen grond rein houden met het verbouwen van erwten of granen om later weer een poging te kunnen wagen. Anderzijds worden door ondernemende en tevens Énantiee, krachtige menschen pogingen aange wend ora een geheel nieuwe richting uit te gaan door het bouwen van warenhuizen en diuivenserres Weer anderen leggen zich toe op den bloembollen cultuur en trachten hiermede hun bestaanszekerheid te ver hoog en Dit alles wijst er op, dat we nood wendig een anderen kant uitgedreven worden. We zeggen „noodwendig," doch willen hopen dat er iets goeds uit geboren zal worden voor de 'toe komst. Een goed voorbeeld wordt nu reeds gege ven dcor ons Provinciaal Bestuur, docr oók in onze centra een voor ons geheel nieuw proefbe drijf te stichten, ter verkrijging van meerdere ken nis ook in deze richting. Na dit woord vooraf, wil ik even met u nagaan, wat er in het afgeloopen jaar door onze vereeni- ging is ge.daan om zoo mogelijk onze zakejn in goede banen te houden of zoo mogelijk te bevor deren. gebeurtenissen van grooten omvang hebben dit jaar in onze vereeniging niet plaats gehad. Verandering in bestuursfuncties heeft niet plaats gehad en de onderlinge samenwerking met bestuur en met leden is steeds goed te noemen. 1 Door de opnieuw benoemde zetkoolcommissie. die het vorig jaar eer. goed werk verricht heeft, en Imet veel toewijding een mooi kwantum zaad ge wonnen heeft van de meest geschikte exemplaren roode winterkool, waardoor de leden steeds ge waarborgd zijn jarig zaad, van goede hoedanigheid van vereenigingswege te kunnen betrekken is ook pu weer aan den arbeid gegaan en heeft :ook np weer een heel kwantum opgeslagen. Deze arbeid kost de vereen, een vrij aanzienlijk bedrag, zooals u aanstonds uit de rekening zal blij ken, maar, hier staat onmiddellijk een goed bezit aan zaad tegenover, waarvan verwacht mag wor den, dat hier ook gebruik van zal worden gemaakt. De kunstmestcommissie, hoewel in aantal klein ,doet voor de leden gioote daden en heeft meerma len blijk gegeven een helder inzicht van zaken ,te hebben, hetgeen den leden meermalen een aardig voordeeltje bezorgde. Over de uitvoering hunner werkzaamheden is uw bestuur ten zeerste tevreden en we hopen dat u hiermede zult instemmen, als u aanstonds verslag zal zijn gedaan. De mandenccmmissie heeft eveneens haar werk goed verricht, ten genoege der deelnemers. De broeiramencommissie heeft zeker dit jaar geen uitgebreide taak gehad, toch zal het goed zijn haar te handhaven, niet wetende wat de toekomst ons biedt. Rest ons nog oiize correspondenten van den Planlenziektenkundigen dienst. Ook dat Instituut is met zijn ijverigen medewerker, den heer Mal- lekote, er steeds op uit, de verschillende ziekten in onze gewassen op te sporen, om zoo mogelijk de zelfde weer te bestrijden. Er is ook dit afgeloopen jaar speciale aandacht geschonken aan het ontsmetten van koolzaad met Germisan tegen het „vallen" van de kool en (de z.g.n. „kankerstronken." De uitslagen kunnen u bekend zijn, ze waren jammer genoeg niet vol doende steekhoudend om met vol vertrouwen hier op door te gaan, al hopen we dat toch eerunaaf het j middel gevonden zal worden. Uw bestuur heeft het afgeloopen jaar drie be stuursvergaderingen gehouden, terwijl er met de leden eveneens drie maal vergaderd is. Ons ledental breidt zich weer gestadig uit en .bedraagt nu 19Ö leden. De proeftuin, waarvan onze vereeniging lid is, wordt steeds bezocht door onzen voorzitter, die aari genoemde inrichting tevens een leidende func tie vervult. Geen wijziging kwam er in onze vertegenwoor diging in ons marktbestuur en steeds waren uwe vertegenwoordigers op iedere bijeenkomst van dit lichaam. M..H, hiermede heb ik u het voornaamste uit •ens vereenigingsleven medegedeeld, naast een meer algemeen overzicht, met betrekking tot onze be- tirijven. Het zal u wellicht opgevallen zijn, dat on ze plaatselijke vereeniging niet meer dat heeft te presteeren als toen we nog niet aangesloten waren bij onzen „Noordermarktbond." Toch hoop ik even wel, dat u aangetoond is, dat er nog voldoende ar beidsveld overblijft, dat vaak beter plaatselijk ge regeld kan worden en dat het bestaansrecht onzer vereeniging ten volle rechtvaardigt. Tegelijkertijd kan onze plaatselijke vereeniging een stuwkracht zijn voor onze hoofdorganisatie, een vereeniging, die haar tijd begrijpt en steeds bereid gevonden wordt haar medewerking te verleenen aan algemeene belangen, welke in onze veilingsor- ganisatie naar voren worden gebracht en welke ■steeds beoogt een idealen toestand te scheppen. Wc hopen dan ook, dat we steeds bereid gevonden werden mede te willen werken aan weloverwogen voorstellen, welke ons bereiken van eigen Provin ciale of Landelijke organisaties, en die steeds ver band houden met onze eigen belangen. Steeds moeten we bereid gevonden worden on ze producten zoodanig te sorteeren en aan te bie den, dat ze elke concurrentie van het buitenland doorstaan kunnen en onze producten, voorzoóver we hier zelf iets aan kunnen doen, zoo gemaakt worden, dat we zoonóodig elk tarief, dat er op ge legd wtrdt, te schande maken door ons uitblin ken op de buitenlandsche markten. Maar.... dan moeten we in sorfimige gevallen ons niet laten af schrikken door wat meer arbeid, arbeidskracht is er nog genoeg en wat nood als onze arbeid daar door voldoende beloond wordt? Anderzijds moeten we eveneens ais plaatselijke organisatie bereid gevonden worden, onze verkoop inrichtingen zoodanig te maken, dat het aantrek kelijk en geriefelijk is, zoo dat we allen zeggen: dadr en dédr aileen is onze plaats om onze pro ducten aan te voeren en ten verkoop aan te bier den, dadr kunnen we reeds een dag tevoren alles heenbrengen, dóór kan ons product, desnoods één of meer dagen liggen, zonder dat we ons bezorgd behoeven te maken voor weersgesteldheid of 'an derszins. Maar dan moeten we ook niet terug deinzen voor een uitgave, welke wellicht aanstonds gevraagd wordt. Met een ongemerkt offertje wor den ai deze idealen door samenwerking verkregen, naar we hopen, tot heil van onzen tuinbouw. Onder applaus en hartelijke woorden van dank dcor den voorz. gesproken, wordt dit verslag dóór de vergadering ontvangen. Dan wordt door den penningmeester, den heer Keeman, rekening en verantwoording gedaan van zijn gehouden beheer. Met inbegrip van het saldo 1926 f 1796.32 heb- .ben de ontvangsten bedragen f2662.18, de uitgaven f914.50, zoodat het saldo thans bedraagt f 1747 alzoo een achteruitgang van f48.64. Bij monde van den heer K- Zeeman rapporteert de commissie na accoordbevinding tot goedkeu ring, waartoe onder dank voor het gehouden beheer (kor de vergadering wordt besloten. Bij de hierna gehouden bestuursverkiezing wordt het aftredende bestuurslid, de heer G. Barten met 87 van de 95 uitgebrachte stemmen herkozen en aanvaardt deze herbenoeming. Op verzoek van den voorz. geven, zich thans nog een zestal personen op voor het nemen van een proef met het door de commissie gewonnen taai en extra-taai rood koolzaad. Eveneens wordt onder dé daarvoor gegadigden verloot 9.5 ons bloemkoolzaad tusschensoórt en 3 ons kortbeen, tegen.f6.per ons. Dan w:rdt aan den heer K- van Dijk, £ecre* van de kunstmestcommissie, gelegenheid gegeven 'vcor het uitbrengen van zijn verslag. Het was te verwachten zoo vangt dit ver slag aan dat het slechte finantieele resultaat Van het v-.orgaande jaar, zijn invloed ook zou laten gelden op het terrein onzer commissie. Dit is dan ook gebeurd, ofschoon nogal niet in erge mate. ;Boekten we in 1926 59 betrekkende leden met to taal 217061 kilogram ten .bedrage van f 199^8.24^ in 1927 liep dit terug tot 49 betrekkende leden met totaal 204650 kilogram ten bedrage van f17127.24. Er werden dit jaar 11 monsters getrokken, waar van er 10 aan de gestelde eischen voldeden. Het eene monster, waarbij dit niet het geval was, be trof een partij Patent kali van de Maartlevering. Het onderzoek hiervan wees een gehalte aan van 23.5 pCt., het appèlonderzoek 22.5 pCt., dus een gemiddelde van 23 pCt. Het hierna ingestelde 2de onderzoek, omvattende 2 monsters van 2 verschil lende partijen, wees een gehalte aan van 27.6 pCt- voor de eene en 24.7 pCt). voor de andere partij, zoo dat van de laatste fo.35 per 100 kg. gekort werd. Nog wilde ik eraan herinneren, dat dit jaar on ze commissie maar uit 2 leden bestond. Dit was eigenlijk een proef. De beslissing, of deze proef in regel zal worden omgezet, is natuurlijk aan de vergadering. Onzerzijds is er geen bezwaar tegen, terwijl het de vereeniging kosten bespaart. Et hadden dit jaar weer 4 leveringen plaats ®p de gebruikelijke tijden. De Maartievering in gedeelten aanbesteed werd opgedragen aan de firma Haijtema op 2110, K-G. super na, die door den heer Verburg werd gele verd en bestond uit: I345° zwavelz. ammoniak geh. 20.49 pCt. a f13.40 per 100 kg. is f180230. 5950 kg. zwavelz. ammoniak geh. 20.49 pCt. a f'3 55 Per too kg. is f806.23... 1285c kg. chilisalpeter geh. 15.6 pCt. a f15.15 'per 101 kg. is f1946.78. 9700 kg. chilisalpeter geh. 15.6 pCt. a f13.55 per 100 kg. is f1314.35. 26400 kg. superfosfaat geh. 14.9 pCt. a f2.8" per 100 kg. is f739.20. 2110- kg. superfosfaat geh. 13.8 pCt. a 12.521/2 per 100 kg. is f 532.77. 435o kg. patentkaii geh. 24,7 pCt. a f6.63 Per 100 kg. is f288.40. 5400 kg. patentkali geh. 27.6 pCt. a f7.05 per ,ioo kg. is f380.70. 99350 kg- kalizout geh. 40.5 pCt. a f 5.9(8 per 100 kg is f559.13. 5400 kg. kalizout geh. 40.5 pCt. a f 6.4,5 pen 100 kg. is f348.30. 1700 kg. kaiksalpeter B.A.S.F. a f12.25 Per 100 kg. is f208.25. 1700 kg. kaiksalpeter a f 12.20 per 1O0 kg. is f207.40. 1900 kg. zwavelz. kali a f 12.60 per 100, kg. is f239.40. 50 kg. kalk a f2.20 per 100 kg. is f 1,60. 1199300 kilogram totaal tot een bedrag van f 9374-81- De Meilevering werd gegund aan de firma Haij tema en bestond uit: 21600 kg. zwavelz. ammoniak geh. 20.68 pC.t. a f 13-35 Per 100 kg. is f2883.60. 106-0 kg. chilisalpeter geh. 15.7 pCt. a f15.20 per 100 kg. is f 1611.20. 1 3100 kg. kaiksalpeter B.A.S.F. a f12.98 per 100 kg.i s f401.45- I 22800 kg. superfosfaat geh. 14.7 pCt. a f2.68 I per 100 kg. is f611.04. 12400 kg. patentkali a f 7.0(4; per 100 kg| js f168.96. 2800 kg. kalizout 40 pC.t. a f6.48 per 100 kg. is f 181.44. -• loco kg. kalk a f 1.60 per 100 kg. is f 16. 100 kg. ureum a f33.per 100 kg. is f 33^ 64400 kg. totaai tot een bedrag van f5906.69. De Juniievering. werd gegund aan de N. V. Krol en G">. en bestond uit: 4250 kg. chilisalpeter geh. 15.6 pfC't. a f16.74; I per 100 kg is f711.45. I 2400 kg. kaiksalpeter B.A.S:.F. a f 12.79 per ioo kg. is f306.96. 6650 kg. totaal tot een bedrag van f1018.41. De Oct iberlevering werd gegund aan de firma Haijtema en bestond uit: 1260.. kg. kalizout geh. 41.9 pCt. a f6.33 Per 100 kg. is f 797-58. 1700 kg. kaik a fi.75 per 100 kg. is f29.75.. 14300 kg. totaal tot een bedrag van f827.33. Dc 4 leveringen tezamen bedroegen .204650 kg. tot een bedrag van f 17127 24. Voor levering op Maart 1928 werden de volgen de partijen gegund aan den heer Verburg: 9200 kg. zwavelz ammoniak, 6200 kg. chilisalpeter, 8400 kg. kaiksalpeter B.A.S.F. en 4071,0 kg. superfos faat en aan de firma Haijtema 10500 kg. pat^nt- kaïi en 7400 kg. kalizout 40 pCt. Voor levering laatst April 1928 werd 13800 kg. zwavelz ammoniak gegund aan „Het Landbouw- kantcor,' vertegenwoordiger de heer Kansen. De oesteedde prijzen in 1927 waren over het af- gemeen neg weer lager dan in 1926. Er is reden,, om aan te nemen dat 1928 zich door nog voor-, deeligei prijzen zal onderscheiden. De kalimest- stcffen blijven vrij stabiel en zullen dit wel blijven als gevolg van het samengaan der Duitsche en Fransche producenten, waardoor concurrentie is uit gesloten Of ons ten aanzien van de stikstof een zelfde politiek t-e wachten staat, zal voorloopig] nog wel een vraag blijven. Onmogelijk lijkt het ech ter in de toekomst niet. Hét is intusschen ite ho pen, dat dit niet gebeurt, daar de gevolgen zich' natuurlijk in onze portemonnaie zouden doen ge voelen. - Hiermede ben ik aan het einde van mijn verslag gekomen. Dat de leden hun belang mogen begrij pen en in steeds grooter getale deelnemen aan ón zen coöperatieven aankoop, Door den heer K. Wagenaar wordt namens de rnandenctmmissie het volgende, verslag uitgebracht Aangekocht zijn: 330 witte manden met rotting ooren en kimmen a fo.77 is f254.10. 105 wit te manden a f0.69 is f72.45. 18 witte tralie- manden a f 1.is f 18.34 rotting tralieman den a f 1 60 is f 54.40. 1 30 dichte rotting man den a, fi.60 is f48.Totaal 517 Imanden te gen f 44.6.95- De Glascommissie brengt bij monde van den heer J. Lindeboom verslag van hare werkzaamhe den uit, en zegt: We hebben in het afgeloopen jaar omgezet 40 lijsten a f 1.48 is f 59.20., &n 4 kisten glas a f19.75 is f 77-totaal f136.20. Dc-lijsten werden geleverd door F. Veerman te Westwoud en het glas door v.d. Heuvels Glashan- del te Delft. 1 kist glas is er voor reserve aangekocht, zooi dat de leden in de gelegenheid zijn, ook één o£ meer ramen te betrekken, op een voordeelige ma nier. Dit heeft goed voldaan, want deze voorraad is op 4 ramen na geheel opgeruimd. Hiermede meen ik ons werk te hebben weer gegeven en hoop dat dit jaar het onder (glas gev 'teelde een rijke vrucht mag voortbrengen. Alle heeren rapporteurs ontvangen,! een woord yan dank voor het verrichte werk. Eenige ten opzichte van de kunstmest gestelde vragen, worden door den heer v. Dijk beantwoord. Genaderd tot het punlt voorstellen voor den Noordermarktbond, .worden geen voorstellen inge diend, maar wordt door den heer IJ. Kaan jjje vraag gesteld, hoe het staat met de plannen tqt overkapping van het water bij het veilinggebouw. De heer Kliffen antwoordt hierop, dat 3 bouw kundigen zijn benoemd, die ieder een pian moeten inleveren voor het overkappen van al het water. Benoemd zijn ais zoodanig de heeren H. Tauber te Oudkarspel, S. Vis te Oudkarspel en Joh. Oosterlee te Noordscharwoude. Gistermiddag, zijn er besprekingen gevoerd met de h.h. bouwkundigen. Dc groote vraag is nu, wie van hen het beste plan inlevert, teiwijl het marktbestuur de hoop gevestigd heeft op een plan dat met één spanning kan worden volstaan. Opdracht is vérstrekt tot het indienen van twee plannen. Tevens moeten de plannen voor de algemeene vergadering worden klaar gemaakt. Wat het kosten zal weten we niet, maar het zal zeker ,in de; dui zenden loopen. 1 De heer A. Barten herinnert aan de reserve die gevormd zou worden voor, den bouw van een nieuw veilinggebouw. Komt, daar nu niets van? zoo vraagt De heer Kliffen antwoordt, dat het bestaande voorloopig blijft, maar het plan moet zoo gemaakt dat later een mooi geheel wordt verkregen. De voorz. zegt dan, dat op de groote vergade ring tevens weer gesproken zal worden over het fcoienstelsel. Jammer genoeg worden er nog steeds menschen gevonden, die niet kunnen nalaten fooien te geveri. Dat is een kwaad, dat de wereld uit .moet. Anders kernen wij aanstonds voor dingen te staan, waar door we even ver heen zijn als eenige jaren terug Laten wij ons nu voornemen, het niet meer jlt'e doen. Wij worden er zelf de dupe van. De heer Kliffen zegt nog dat het de aanvoerders zijn die de menschen in verleiding brengen. Maar wanneer het ontdekt wordt en de genomen maatre gelen worden toegepast, dan zijn wij het die de menschen op straat brengen. Het geven van fooien is niet hun maar onze schuld. Thans komt in behandeling het wel meest kar dinale punt dezer vergadering: de sorteering van losse wortelen. In verband hiermede wordt voorgelezen een schrijven van de handelarenvereeniging „De Koop handel," waarin aangedrongen wordt op het invoe ren van de worteiensorteering. Men betreurt het dat het nog niet gedaan en verzocht wordt een sorteer ring zcoais die door het UjC.B. wordt verlangd. I De voorz. zegt nog, dat wanneer het er nu niet door komt, dit zeker toch het volgend jaar het geval zal zijn. Het moet er doo*. Wij moeten ook in dit opzicht één lijn trekken mett de markth vereenigingen uit den omtrek. Waar dit punt reeds meermalen in de verga dering is besproken en komen ook nu weer de toen genoemde tegen-argumenten naar voren. Kcmen uit de leden deze tegen-argumenten, van af de bestuurstafel wordt deze sorteering warm aan bevolen ra verdedigd als zijnde in het belang van de tuinders-. - De stemming brengt tenslotte weder de uitslag dat met 29 stemmen voor, 46 tegen en '13 blan co de gevraagde sorteering wordt verworpen. Tct afgevaardigden naar de algemeene vergade ring van den Noordermarktbond, worden hierna aangewezen de heeren B. Gutter, G. Bakker, IJ. Kaan, J. Hernan, K. Langedijk, J. Langedijk, G. Barten en K. Wagenaar. Tot plaatsvervangers de heeren Dv Kansen en K. Barten Gz. Rondvraag. Door 'den heer G. Bakker wordt gewezen op het onhoudbare van den toestand, dat men meermalen 'langen tijd moet wachten bij het terrein van den heer G. Bos, wanneer daar een motor de lient moet indraaien. I De heet K. Wagenaar zegt, hierover reeds met I den heer Ootjers te hebben gesproken en deze zal den heer Bos aanschrijven, dat verbetering pioef 1 werden aangebracht. I - De heer IJ. Kaan vraagt inlichtingen over de I proeven, die in den Proeftuin worden genomen met kruising van deensche en roode kool. Dc voorz., tevens voorz. van den Proeftuin ant woordt hierop, dat men nog niet aan het einde is met de proeven en deze nog worden voortgezet. Echter kan hij mededeelen, dat men wel iets ge wennen is. De neer K. van Dijk verzoekt den leden er bij het bestellen van bepaalde soorten kunstmest, zoo ais norge patent-kali en kaiksalpeter .er rekening mede te willen houden, dat deze niet in zakken van 50 maar in zakken van icd 'kilo door Duitschiand worden geleverd. Door den heer J. Swager wordt verzocht om Verbetering van het vaarwater aan de zuidzijde van de veiling in de nabijheid van de Hpfstraat. Men is algemeen van oordeel dat hier gemak kelijk verbeteiing kan worden aangebracht. Door den heer H- Barten wordt nog gevraagd of het niet mogelijk is aan finantieel zwakke le den van' vereenigingswege drie maanden crediet te verleenen bij het bestellen van kunstmest. De heer K. van Dijk antwoordt dat men heit 'dan op die wijze gaat aanbesteden. Wat het crediet van vereenigingswege betreft, meent de. heer Kliffen dat de vereeniging die risi co niet kan dragen. Op dit punt wordt dan ook niejt verder ^door gegaan. De voorz. gaat hierop tot sluiting over en doet dit met een woord van dank aan ide ledieuv die door hun opkomst zij het dan verplichtend belangstelling toonden in de te behandelen za ken. .Na nog dank te hebben gebracht voor de za kelijke wijze, waarop de verschillende onderwer ken zijn behandeld en aan de Pers voor hare aan wezigheid, valt de hamer. "Westfriesland is dat gedeelte van Noordhol land, dat wij op de kaart vinden tussohen Alk maar Hoorn, Enkhuizen, Medemblik en Scha- gen, dus begrensd door de Schermeer, Beemster en Zuiderzee om Enkhuizen tot Kolhorn, dan door de Wieringerwaard, de Zijpe en de Preeker. Ik hoor al zeggen: Ja schrijver, dat weten wij allen wel, dus dat oshoeft u niet te schrijven en dat is ook zoo, maar inijn bedoeling is om verder t« beschrijven hoe het vroeger hier was. Ik vond het misschien wel te pas om daar eens een denkbeeld van te vormen; immers in het verleden ligt het heden. Ik Verzoek u dan hiervoor mij te volgen als ik mijn beschouwing teu beste zal geven en maak volstrekt geen aanspraak op volledigheid, nog min der op juistheid, doch wil enkel maar weergeven wat idee ik heb. Na het zeer oppervlakkig lezen van het wei nige, dat er van Westfriesland is beschreven. Wij gaan dan met onze gedachten vijf-eeuwen en nog meer terug, naar den tijd dat alle bovenge noemde polders nog watereu waren, die zanten omringden wat wij Wiestfriesland noemen en wjat toen voor een groot deel ook water was, denk aan Heerhugowaard. Verder veel kleine waterplas sen en poelen, ook bosschen of wouden. Denk hierbij aan de vele dorpen, wier namen met woud of woude eindigen. Tusschen al die poelen waren ook enkele 'hoogere plekken, die men horn noemde; denk aan de dorpsnamen "die op horn uitkomen. Deze hoogten zullen wei de eerstbevolkte zijn ge west en door wie? natuurlijk door Westfriezeu, die daar hebben gevonden een oord voor jagers en v'isschers en zéker ook wel wat landbouwers, die de enkele hoogere en meest droge plekken wel hebben benut om voor eigen onderhoud wat graan en ook nog wel wat anders te. teelen, ik meen veelal war; el ge wassen enzdat gaf voedsel voor menseh en dier, die allen er op warm aangewezen om zich te redden en te leven van wat zij zelve konden voortbrengen. Dit tengevolge van d« om standigheid dat zij leefden rondom uoor water onvingd en zonder landwegen alleen bij groote droogte en bij zeer strenge vorst kon men dit oord verlaten en ook enkel bij sterk ijs was -dit land toegankelijk voor anderen, ook voor hen die het belaagden. Hierdoor is het te verklaren dat het eeuwen geduurd heeft eer dat Westfriesland door anderen is overwonnen en a.an de Graven van Hol land onderworpen, die al veel vroeger W.estfries- land zich zagen toebedeeld, maar het nooit kon den onderwerpen. ï)e Westfriezen waren door de omstandigheden waarin zij leefden op zichzelven aangewezen eD hebben daardoor ook een zeer sterk vrijheidsge voel gekweekt, zochten nimmer aanraking met anderen en duldden allerminst overheersching, trotsch als ze waren op hun, wat 'wjij heden zouden noemen, autonomie of eigen rechter. 'Doch, zooals reeds gezegd, de taaiste volhar ding en moed waarmede zij ten allen tijde voor

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 4