PUROL Damrubriek LAND- EN TUINBOUW. KUNSTMEST IN EEN TUIN. In een vorig artikel hebben wij de vraag be antwoord, of kunstmest nadeeligen invloed heeft op den smaak en de kwaliteit van groenten en deze vraag niet alleen ontkennnend beantwoord, doch tevens medegedeeld, dat eerder de smaak en de kwaliteit bij gebruik Van kunstmest zullen winnen. Nu de tijd voor het aanwenden van hulpmest- stoffen is aangebroken willen wij omtrent Ie toe te dienen hoeveelheden-en soorten "een enkél woord zeggen. "Wij mogen als bekend veronderstellen, dat in eiken tuin, ook in het groot, noodig zijn kali- fosforzunr- en stikstofmest, soms ook kalk. Wie omtrent de behoefte aan deze laatsfe stof eenige zekerheid wil hebben, neme een goed gemengd grondmonster en overgiete dit met verdund zout zuur (geest Van zout). Bruist de grond op, dan is kalk aanwezig, doet hij dit niet dan kan be hoefte aan kalk bestaan. In het algemeen passe men bij groenten en bloemen toe: Voor kalimest en patentkali, als fosforzuurmest het superfosfaat en als stikstofvoedsel het Chi lisalpeter. Voor gazons, nietwaar, deze behooren ook tot onze tuinen, geve men in plaats van Ba- tentkali het Kalizout 40 of 20 pet.; van het eer ste de helft van het laatste. Wil men een mooi' gazon hebben en houden, dan dient dit ook be hoorlijk te worden bemest en veelvuldig gemaaid, liefst elke week met een maaimaehinetje. De bemesting mag echter in geen geval achterwege gelaten worden. Hoewel niet alle grondsoorten evenveel mekt vragen, meenen wij toch te moeten aanraden het gras in den tuin te voorzien per 100 M2. 4 tot 8 K.G. Superfosfaat, 8 tot 5 K.G, kalizout 40 pet. en 3 K.G. Chilisalpeter. En nu enkele speciale tuinbouwgewassen. Aardappelen. Hoewel velen in den moestuin geen aardappelen telen, zijn er anderen die dit wel en met succes doen. Wij bevelen voor dit gewas aan, weder per'100 M2, welke oppervlakte ook geldt voor de verder te geven aanwijzingen, 58 Kg. superfosfaat, evenveel patentkali en 3 tot 5 Kg. chilisalpeter. Dit laatste wordt op lichte gronden well in twee gedeelten uitge strooid,. b.v. één deel kort na het opkomen en na eenige weken het tweede doel. Wij merken nog op, dat men voor kalimest nimmer kalizout moet gebruiken. Spinazie. Dit gewas kan door een goede bemes ting vervroegd worden, ook onder glas, terwijl de kleur donkerder wordt. Wij raden hiervoor aan 48 Kg. superfosfaat, 510 Kg. patent kali en 4 tot 8 Kg. chilisalpeter. Postelein. Zoowel op deti vollen grond als on der glas geve men 48 Kg. superfosfaat, 3o Kg. patentkalie en eenzelfde hoëveelheid chili salpeter. Voor peterselie en tomaten gelden ongeveer dezelfde cijfers, ofschoon men bij de laatste vaak hooger gaat. Salade. Deze zoo algemeen geteelde en gewilde groente zal bij een oordeelkundige bemesting zoo wel in kwaliteit als in kwantiteit' w|innen. Hoe beter bemesting, hoe eer de oogst kan worden ver wacht. Men -gebruike 68 Kg. superfosfaat, 3 6 Kg. patentkali en 48 Kg. chilisalpeter. Bhabarber. Indien er één gewas is, dat zeer zwaar dient bemest te worden is het wel de rhabarber. Wenscht men zware, dikke steelen, dan de mest niet gespaand. Hoeveelheden als 10 Kg. superfosfaat, 10 Kg. patentkali en evenveel chilisalpeter behooren niet tot de zeldzaamheden. Vooral op lichtere gronden passe men dezo hoe veelheden toe, dooh ook de zwaardere gronden moeten ter dege bemest worden. Doperwten, peulen, tuin- sla- en snijboonen. Deze groenten hebben in de eerste plaats behoefte aan kali- en fosforzuurmest; 610 Kg. patent kali en evenveel superfosfaat zijn noodig. Chili salpeter wordt in mindere mate vereischt, doch mag niet weggelaten worden- Het meest aan ite bevelen is bij het zaaien, liefst in de regels 2 tot 4 Kg. toe te dienen. Koolsoorten vereisehen ook een flinke bemes ting, vooral bloemkool. Wij raden hiervoor aan 88 Kg. superfosfaat, 810 Kg. jpatentkali en evenveel chilisalpeter. Ten slotte nog iets over de bloemen. Bij pot planten geve men van een mengsel van super fosfaat, patentkali en chilisalpeter nu èn 'dan een eierlepeltje, vooral niet te yeel te gelijk. Bloemen in den tuin kunnen begoten worden met een oplossing dezer stoffen, doch dan niet meer dan 5 Gram per Liter. Het bedoelde mengsel make men in verhouding van 6 superfosfaat, 5 patentkali en 5 chilisalpeter. Verzoeke alles betreffende deze rubriek Se zenden aan D. KLEEN te Winkel. Oplossing probleem no. 187 (Verkroosl) Wit 35—30, 34—29, 30—24, 38—32, 43—38, 37:10, 25:1 en wint. Een aardig slagprobleem, met fraaie nistand. No. 188. Een leerzame slagzet, uitgevoerd door HER MAN HOOGLAND Jr te. Utrecht. No. 189. van J. N. SINGER te Venhuizen. Ter oplossing: Probleem no. 190. Auteur: J. C. LE BLEU te Rruisdijk. ZWART. Wit wint als volgt: Wit. 39—33 38—32 20—14 dreigt. Zwart. *4437 de beste 37:17 9:20 of 19:10 15:2 en zwart staat verloren, want 28 KIT Zwart 8 schijven op 7, 30 en 37. i Wit 8 schijven op '22, 49 en 50. Wit zet en wint. 13, 19, 28, 32, 24, 29j 41, 45, Wit. Zwart. 27—21 26:17 28—22 17:28 40—34 29:40 35—44 24:35 25—20 14:25 44—40 35:33 38 7 2:11 32: 5 Uw Baby slaapt weder rustig als ge de branderige, ontstoken of smettende plekken behandelt met Doos 30 en 60, tube 80 ct. Bij Apothekers en Drogisten A. K. W» Dam me, kampioen van Nederland Uitslag 8ste ronde: Polman Keller 11, Dam meVos 11. _9de ronde: DammePolman 2 0, KeilerVos 11. 10e ronde: Damme—Kei ler 2—0, VosPolman 11. Einduitslag 1. A. K. W. Damme 13 punten, 2. 3 en 4 J. H. Vos, R. C. Keller, W. C. J. Polman 12 punten. Damme behaalde hiermede dus den titel Van kampioen van Nederland, en is tevens onze eer ste vertegenwoordigger op het Olympisch dam- tournooi. Frankrijk heeft voor dit tournooi zijn spelers als volgt gerangschikt: 1. Fabre, 2. Bizot, 3. Dr. A. Molimard, 4. Weiss, 5. Bonnard, 6. Ricou, 7. Bélard, 8. Dumontfils, 9. Serf, 10. SoniieR Ons Modepraatje Dat wij dezen keer ons modepraatje over twee verschillende soorten costuums houden, vindt wel de oorzaak in het weer wat wij nog steeds hebben en dat van de andere landen in het 'Zuiden. De modehuizen blijven echter niet stil staan om steeds maar dikke mantels te lanceeren of re genmantels in hun kasten te exposeeren. Veeleer willen zij ons ai hun mooie exposities toonen, waarmede, zij het nieuwe jaar zijn begonnen. Als wij dan ook zoo eens in de winkelramen van llirsch en Maison De Vries te Amsterdam kijken, treffen wij daar zeer zeker veel nieuws aan. Er zijn al etalages, die den tijd ver vooruit 'loopen en al vele lentetoiletjes uitstallen, maar toch wor den wij het meest getroffen door de warmere japonnen en mantels. i De Parijsche modekunstenaars, die zeer zeker een eerste plaats innemen in de modewereld, kun nen toch zoo nu en dan ook wel leems eer^ nieu wigheid opdoen, door naar andere creaties te kij ken. Zooals wij in de rubriek in beeld brengen, zagen wij bovenstaand snoezig en gedistingeerd toilet. De versiering, die het geheel zoo elegant maakt is afkomstig uit Rusland. Men lette op de typische nalsversiering. De japon is van een fijne lakensche stof op zij door een gesp gedrapeerd en zooals wij zieis bewerkt met roode velvet. dets, die thans weer zooveel toegepastworden, zijn bij deze japon niet. zoo sterk toegepast, maar wtrden vervangen door de drapeering op de zijde van de japon. De zijdedjaperie wordt weer veel toegepast voor middagjaponnen en ook soms ziet men de dra perie langer gemaakt dan de japon. Zelfs van achteren worden de japonnen weer langer, zoo dat men van voren een kort kleedje en van ach tereb een langere heeft. Boven afgebeeld toiletje valt vooral in dezen tijd zeer bij ons in de smaak terwijl men in het Zuiden weer wat lichtere stof verkiest. Zoo zien wij dan dezen mantel van slangenhuid in natureikleur. Deze mantel is niet te warm ep absoiuut waterdicht en beschut ook heel goed te- De versiering loopt tot een klein eind op iden rug en vanachter is de japon verder glad. De go- modellen zelfs weer zoo gemaakt, dat de taille in het midden valt en kunnen wij dus :niet meer spreken van een verlengde taille. Of dit op den duur in de smaak zal vallen, is nog te betwijfelen. Voor de slanke vrouwen zal het, wanneer het kleedje een beetje blousend is zeer flatteeren, voor andere zal het ook weer min der geschikt zijn. Zooais onze lezeressen zullen zien is de man tel van een heel lichte stof en dit is al een tee- ken, dat er het komende voorjaar' en zomer veel licht, waaronder ook wit gedragen zal worden. On der dit wit verstaan wij echter niet het doode wit maar een mooie ivoorkleur, die met geel ~of rose wordt verwerkt. gen koude. Toch vormt dit toilet met de hoed een al meer zömersch geheel en al mogen ei» kunnen wij daar nog niet aan denken, het is toch een plicht van de elegante dame, zich reeds een beeld te vormen van wat over een paar maanden gedragen zal worden. De bloemgarneering varieer ook heel veel tusschen groot en klein. Was voo: een tijdje de groote bloem opzichtig en in som mige gevallen niet fijn, thans worden er ongeveei geheele bouquetten gedragen, bestaande uit vele kieine bloemen of groote bloemen in de mees' prachtige kleuren. Kijken wij nog even naar deze beide toiletjes dan valt het ons dadelijk op, dat de 'taille nie meer zoo laag gedragen wordt dan vroeger. Waar een ceintuur gedragen wordt, zijn sommige EEN 3000-TON GROOT DOK, j bestemd voor de Marine te Soerabaja werd van de Burgerhout's scheepswerf naar Waalhaven gesleept om daar verder gereed gemaakt te worden. Hierboven 'het dok op sleeptouw. Z. K. H. PRINS HENDRIK legde Woensdagmiddag een bezoek van rouw beklag af bij mevrouw Lorentz. Wij zien Z.K.H. bij het verlaten va.n "het sterfhuis, vergezeld door den zoon van wijlen Prof. Lorentz.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 6