Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 19 IHTERC. TELEPHOON 52 Dinsdag 14 Februari 1928 37e Jaargang De Landarbeiderswet Uit den Omtrek Buitenland NIEUWE LAMDIJKER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Redact.-Uitg. J. II. KEIZER Rureel Noordscharwoude Advertentiën van 15 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Van sommige zijden is er op aangedrongen, dat er een hertaxatie zal plaats hebben van de z.g.n. plaatsjes, die in den duren tijd zijn verkregen ein dat het verschil tusschen de toenmalige waarde en de waarde volgens de nieuwe taxatie voor reke ning van het rijk zal komen. Het springt aanstonds in het oog, dat er zieer groote bezwaren aan verbonden zijn om te onder zoeken, of het mogelijk en wenschelijk is om het groote risico van hen, die in den duren tijd een. plaatsje verkregen hebben, eenigszins te vermin-j deren, en zoo ja, op welke wijze. Men moet niet vergeten, dat naast de talrijken, die in den goeden tijd een plaatsje kochten met behulp van de Landarbeiderswet, er verschillende andere waren, waaronder ook verscheidene kleine boeren, die toen ook met eigen of geleend geld plaatsjes hebben gekocht. Waarom moet men dan op kwijtschelding aandringen alleen voor die klei ne groep, die volgens de Landarbeiderswet een plaatsje hebben gekregen? Waarom moet het Rijk de stroppen van sommige zijner burgers overne men eri van andere niet? Wanneer men tot her schatting overgaat, is het dan wel mogelijk om te bewijzen, dat de onmacht om te betalen het gevolg is geweest van de minder goede tijden; kon het ook niet het gevolg zijn van andere oorzaken, zooals b.v. verwaarloozing, geringe werklust, onoor deelkundige .exploitatie? Hoe wil men daartusschen onderscheid maken? Is het billijk, dat juist de landarbeiders, die reeds eenmaal met Staatshulp 'geholpen zijn, wéér zouden worden geholpen, ter wijl men zich in het geheel niet bekommert om de andere groep van landarbeiders, die in dien zelfden duren tijd hebben gekocht en ook een strop hebben gehaald? En men behoeft zich niet te bepalen tot de landarbeiders. Ook tal van klei ne boeren zijn er ongelukkig aan toe, omdat /zij in den duren tijd hebben gekocht. Diaarom zou hertaxatie een stap op een gevaarlijken weg beteel- kenen en zou ondermijnd worden de verantwoor delijkheid van al die vereenigingen en stichtingen, die. voigens de Landarbeiderswet zijn opgericht, en ook die van de gemeentebesturen. Men zal het dan ook niet zoo nauw nemen met het crediét- geven, omdat men het vooruitzicht heeft, dat Va dertje Staat wel zal bijspringen. Inderdaad, men zou zich met hertaxatie van de plaatsjes op heel gevaarlijk terrein begeven, en moet zich dan ook wel tienmaal bedenken, alvorens daartoe over te gaan. SINT MAARTEN. Door onbekende oorzaak ontstond óp een der kamertjes van het tehuis voor ouden van dagen alhiei, een begin van brand. Gelukkig wisten de Vader en Moeder van het tehuis erger te voorko men, door bed en beddegoed, dat in brand ston 'oor het raam naar buiten te gooien en zoodoen- ^aten ramp van de oudjes af te wenden. BehiNT PANCRAS (Zuideinde.) [Wijnea£ verkooping op Maandag 13 Februari ja lokaal van den heer Jb.. Oudsten overy s^p^n van notaris Luijxz, ten behoeve van Gebr. Oud van 10 perceelen bouwland in de Vrooner- meer. Perceel 1 10 snees kooper A. Schuur f112. Perceel 2 10 snees, kooper D,. Kwant, f 1 ió. Perceel 3 12 snees, kooper Jb. Ruijs, f99.y Perceei 4 91/2 snees kooper A. Schuur f 120. Perceei 5 91/2 snees, kooper J. Lieuwen, f 108. Perceei 6, 12 snees, kooper Dl. Groen, f95. Perceel 7, 4 snees, kooper Dj. Groen, f83. Perceei 8, 9, 10, 361/2 snees, kooper C. de Koning in massa f3682. SINT PANCRSA. Uitslag verhuring gemeenteland. Perceel 1, 19 snees, J. Kloosterboer D'z. 5 'f7.10. Perceel 2, 91/2 snees, W. Korenstra, k f7.25. Perceel 3, 914 snees, J. de Graaf, h f 7.40. Perceel 4, 11 snees, P. Kooij Jnz-, k li 6.70. i Perceel 5, 11 snees, H. Kouwen, k f6. De akker van de armvoogdij viel bij loting ten deel aan J. Kooij Sr. OUDE NIEDORP. Vergadering van de gasvereeniging alhier op Vrijdagavond in het café Balk. Tegenwoordig waren 10 leden. De voorz., de heer A. v. Zoonen, opent Tnet een welkom de vergadering, waarna lezing en goedkeuring der notulen volgde. De heer A. Mijts werd herbenoemd tot be stuurslid. De rekening over het afgeloopen jaar, door de heeren D. Kriller en P. de Geus Kla., 'nagezien^ werd goedgekeurd met een voordeelig saldo groot 'f6.971/2. De ontvangsten hadden bedragen in to naal f 9372I/2 de uitgaven f86.75. Na nog eenige besprekingen van meer huishou- delijken aard, werd de vergadering met woorden van dank door den voorz. gesloten, en werd oven- gegaan tot uitbetaling van rente aan aandeelhou ders. 1 ALKMAAR. KOFA-REBUSWEDSTRIJD. Van de Firma Spruijt. Donderdag 2 Februari had in het kantoor van de Firma Spruijt v.h. Leijers, alhier, in tegenwoor-, digheid van twee vertegenwoordigers dejr plaatse lijke pers, de trekking plaats van de prijzen, wel ke door het lot werden toegewezen aan de goede oplossers van de Kofa-rebus-wedstrijd, welke in de Firmakrant van 7 Januari 1.1. werd aangekondigd. Niet minder dan 2100 inzendingen waren ingeko men waaronder 1080 goede oplossingen. De Hoofdprijs, een compleet Radiotoestel, wel ke viel op het laatstgetrokken lot, viel ten deel aan den heer A- de Waard, Veehandelaar, Egmond aan den Hoef. Voorts werden de volgende prijzen door de na volgende. personen behaald: Gramophoon, H. Geuzenbroek, stad. Gramophoon, P. Hollenberg, Stomp et oren, Zui- der vaart. I f 10.C. Blauw, stad. f 10.I:. J. Son,* daal, Schoorl. f2.50 aanr C. Dekker, Scha- gen. Mej Wed. J. Raves, stad. \P. v, Am-, mers, stad. G. Kaandorp, stad. M. Mulder stad. M. Mulder, Heerhugowaard. P. do Boer, Veenhuiezn. Mej. A. Albrink, Uitgeest. R. Turkstra, Sint Pancras. H. P. v. Ljej- nen, Schoon. N. Weel, Heerhugowaard. C. Appeiman, Stompetoren. A. E. Hopman, stad. Cath. Metselaar, Egmond aan den H,oef, J Dingerdis, stad. C. Hartog, Koedijk. «- Mej. Ooievaar, stad. J. Sloof, Koedijk. M. Bruin, stad. Jac. Groothuizen, stad. P. Zomer Stompetoren. fi.werd behaald door: G. de Groot, stad. J. Kuilboer, Kalverdijk. Mej. W. Smit^-v. Drunen, stad. G. Veer, Heiloo. Wed. ;A. Dapper, Schoorl. R. Hoogeboom, stad. J. van Zijp, stad. Mej. Wed. Waagmeester, stad. Mej C. Slik, Schoorl. J. W. Rol, Midden- Beemster. H. J. Landman, stad. J. Hoor geboom, Egmond Binnen. N. J. Hofmans, stad J. Blok, stad. P. Godijn, stad. W. The- sing, stad M. Zweedijk, stad. M) .Nieuwv land, Sint Pancras A. Butter, Koedijk. j G Klomp Nzn., Koedijk. C. Kloosterboer Visser. Sint Pancras R. Bot Jzn., stad. 5—' T Ploeger, Koedijk. G. Nieuwland, Koedijk. J Zuijdam, Waarland. 1 H. V. Ham, Oter-J leek G. Delis, Schoorldam. Mej. Jr Oly Beemster A. Volkers Az., Heerhugowaard. Mej C. Bakker, stad. Mej. J. Schouten, Spier dijk J. T. Koning Jzn., Zuid-Beemster. P v. d. Poll, stad. C.'Besteman, stad. Pv J Pepping, Limmen. A. Maassen, Bergen. P J. v. d. Bil, stad. M, Buis, Schermeer, Ur- sem J. Coersen, stad. Jac. Bakker, ,'stad. J'o Besteman, stad T. Hartog, stad. Voor andere goede oplossingen zullen nog troostprijzen worden verstrekjt. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Zondagmiddag kwam het driejarig dochtertje van den heer S Schoon zoodanig onder een fiets terecht, dat zij opgenomen werd met een gebro ken been BROEK OP LANGENDIJK. Voor de nieuw te bouwen pastorie der Ned iHerv Kerk alhier, is door de leden een som bijeen gebracht van f 6625 NOORDSCHARWOUDE. Den zesden Februari herdacht de heer K. Boot, Directeur der R.K. Gymnastiekverèeniging „Door Vlugheid Vooruit", den dag, dat het vijf jarenvge- leden is, dat hij de leiding der Gymnastiekvereen. op zich heeft genomen, welk feit den I2den Fe bruari eenigszins feestelijk is herdacht in hotel „De Burg." Om twee uur waren allen in de feestzaal aan wezig: de jubilaris, de heer K. Boot, zijn echtge- noote Mevr. A. Boot-Groot, de Zeer-iEerw. Hr. Pastoor, President der Gymn.-vereen., de heer K. Bruin namens het Patronaats-Bestuur, de heer K. Kramer namens het Gezellen-Bestuur, Eereleden, Leden van Verdienste, Het Bestuur der Qymn - vereen., Heeren-leden en Adspirant-leden. President, de Weleerw. Heer Kapelaan, deed van zijn belangstelling blijken, door den heer Boot een. schriftelijke felicitatie te zenden. De voorz. opende de feestelijke bijeenkomst en schetste hoe de vereeniging vijf jaar geleden de lei ding aan den heer Boot toevertrouwde, en op welke wijze door den heer Boot leiding is gegeven. Daarna werd het woord gegeven aan den Zeer Eerw. Heer Pastoor. De Zeer Eerw. Heer sprak tot den heer Boot enkele woorden van hartelijke waardeering en sym pathie, voor de krachtige leiding aan de vereeni ging gegeven, tot nut van de gymnastiek, om de turners te ontwikkelen naar geest en naar lichaam. De Zeer Eerw. Heer overhandigde den heer Boot namens de gymnastiek-vereen. een klein ca deautje, dienende tot huldiging, en sprak daarbij den wensch uit, dat de heer Boot helt jn gezond heid mocht gebruiken en de leiding, door hem aan de vereeniging gegeven, nog vele jaren mocht vervoigen. (Applaus.1) 1 De heer Boot dankte den Zeer Eerw. Hieer, Pastoor voor de tot hem gerichte woorden, en bestuur en vereeniging voor de huldiging, die hem zoo onverwacht is ten deel gevallen. Hij wensch- te nog vele jaren met allen samen te werken tot bloei der Gymnastiek-vereen. „D.V.V." (Applaus) De heer K. Bruin overhandigde den heer Boot namens het Patronaatsbestuur een schitterenden bloemenmand, en sprak den wensch uit, dat de heer Boot nog vele jaren als leider der <Gymn(- Vereen. mocht worden aangesproken, daar de hr. Boot beschikt over een t alent van leiding, dat ook het Patronaat ten zeerste ten goede komt. (Appl.) De heer Boot dankte ook den heer Bruin voo'r deze huldiging en hoopte dat hij nog véle jaren leiding aan de vereeniging zou kunnen geven. Daarna werd nog eenige tijd in gezellig samen zijn doorgebracht, waarbij de adspiranten nog wer den onthaald op een kleine tractajtie. Het geheel droeg een feestelijke stemming. Na afloop keerden allen voldaan huiswaarts. Nieuwstijdingen 'DE STORM. De storm, die Vrijdagnacht heeft gewoed, heeft vermoedelijk te Amsterdam een slachtoffer ge maakt. Des morgens is ni. uit de Buitensingel- 'gracht bij de Muiderpoort het lijk opgehaald van 'n 62-jarige vrouw uit de Indische buurt. De vrouw js waarschijnlijk door den storm te water gewaaid en verdronken. c Aan den Vrouwenweg te Zoeterwoude is een zestai half voltooide woningen geheel vernield. 4 Te Hoensbroek is, zooals werd gemeld, een huis ingestort, dat behalve door den eigenaar Dols nog door 4 andeje gezinnen werd bewoond. Het geheele dak en een deel der bovenverdieping is door ,de plafonds heen naar beneden gestort. Diq bewoners hebben zich tijdig uit de voeten kunnen ipaken. Een klein kindje echter werd onder de puinen begraven. Het werd er onder vandaan ge haald en was gelukkig niet erg bezeerd. Het moterschip „Vitesse" schipper Liembergen komende geladen met rijst van Amsterdam met' bestemming naar Grnoingen, geraakte Vrijdagnacht op het Enkhuizerzand. Met levensgevaar hebben visschers de „Vitesse" die zijn sloep verloren had binnengebracht. Het klipperschip „Verwisseling" kapitein R. Veltman, geladen met vlas van Stavoren naar Am sterdam, geraakte eveneens in het Krabbersgat van zijn anker en werd door visscherslui en de sleep boot Anna Frater te Enkhuizen binnengebracht. Ook deze verspeelde zijn sloep. Het klipperschip „Carolina" met een lading steenkolen van Amsterdam naar Wieringen, ka pitein H. C. Panneman, kwam eveneens onhoudi baar te liggen in het Krabbersgat. Ook deze werd gered. Te Panningen werd de nieuw gebouwde boer derij met schuur, eigendom van B. Syben te HHeucht-Echel, bijna geheel vernield. Vierduizend pannen werden afgerukt en de muren gedeeltelijk, omvergeworpen. Een paard werd onder het puin bedolven en gedood. Het noodweer was vergezeld van hevigen regenslag. Uit IJmuiden meldt men aan het „N.v.d.D." dat het noodweer vele schepen op de Noordzee in het ongereede heeft gebracht, waarbij vooral trei- lers het zwaar te verantwoorden hadden. - Do stoomtreiler Bergen (IJm. 16), kwam de ha ven binnen en rapporteerde dat Donderdag de ma troos H L. door een stortzee overboórd was ge slagen. Het visschen was dien dag door den storm' onmogelijk. Men had de netten reeds ingenomen, zoodal onmiddellijk pogingen konden worden aan gewend om den ongelukkige in veiligheid te bren gen. Niets baatte echter. Voor de oogen der be manning, onder wie zich ook zijn zoon bevond, verdronk H. L. Hij was woonachtig te Middelhar- nis en laat een vrouw en t/waalf kinderen achter. (Een dertigtal treilers is voorts binnengevallen, alle met schade over dek, vernielde lantaarns enz. Hen stoker van de „Jenny Elga (IJm- 38) werd, terwijl hij bezig was bunkers dicht te maken,, tegen een koelkast gesmeten, waardoor hijj een 'dijbeenfractuur opliep. Verschillende groote schepen konden mede door den storm van Zaterdag niet aanstonds binnenkro pen. De „Grotius" van de maatschappij „Neder land," was des ochtends om vijf uur voor de ha- Ven, doch stoomde opnieuw zeewaarts. Velen wa ren naai IJmuiden gekomen om verwanten af te halen, doch zij moesten tot des middags geduld oefenen. Toen eerst kwam de „Grotius' binnen de pieren. Ook de „Salland" en de „Tiipitz" van den Norddeutscher Lloyd hebben geruimen tijd moeten wachten. Zaterdagmiddag heeft boven de gemeente Dalf- sen een zwaar onweder gewoed. In de buurtschap Ankum sloeg de bliksem in de boerderij van J. van der Meulen. Twee koeien werden op slag 'ge dood. Vrouw Middelveld, die op de boerderij werkzaam, was, werd aan den arm, die thans opgezwollen en blauw is, getroffen. Brand werd niet veroorzaakt, Het visschersvaartuig „Bunschoten 175" schip per K. Koop?, is Vrijdagavond met een lading ha ring van Enkhuizen vertrokken en was Zaterdag avond nog niet op de plaats van bestemming aan gekomen. Men vreest het ergste. De filiaalinrichting van het Kon. Ned. Meteo- ro.ogisch instituut meldt j Het gebied van lagen druk, dat ons Vrijdagavond onweersachtige verschijnselen, onweer en windstoo- i ten bracht, kwam uit heit Noorden tot ons. Vrij- j dagmorgen kwam reeds onweer voor over Ierland, des avonds om acht uur passeerde de onweersbui Amsterdam, zonder als onweer tot uiting te ko men. Er kwam toen ook een windstoot voor van 58 kg. per vierk. M„ met ruimefaden wi,nd( totf West-noordwest, welke richting weer spoedig tot 'Zuidwest kromp. De wind bleef daarna krachtig tot stormachtig tot 3 uur des morgens, waarna de wind met kracht van storm tot zwaren storm uit Zuidwest tot Westzuidwest bleef doorstaan. Ten 5 u. 20 m. kwam een stoot Jvoor van 8*2 kg. per M2. en herhaaldelijk kwam de druk boven de 70 kg. De snelheid over vijf minuten gemiddeld liep soms op tot 18 meter p. s. In die vijf minui- ten is dus zeker de windsnelheid gedurende korte oogenbiikken opgeloopen tot 26 a' 28 meter per seconde. 1 In dt buurtschappen Beckum en Eule bij Hen gelo woedde Zaterdagavond een zwaar onweer met hagelslag en storm. De meeste boerenhuizen le den belangrijke schade. Een massa pannen wer den afgerukt. De hagel bedekte 10 k 15 c.M. hoog den grond. INBRAAK. 1 1 Te Koog aan de Zaan is Zaterdagavond tusschen haif acht en acht uur een brutale diefstal 'met braak gepieegd in de Stijfselfabriek „De Bijen korf" der Firma M. K. Honig. Na te kwart over zeven een arbeider zijn loon te hebben uitbetaald, verilet de dienstdoende chef Eet fabriekskantoor om zijn rnode door de fabriek 'te doen, waar des Zaterdags tot des avonds [10 uur wordt gewerkt. Met het doen van de ronde is steeds tenminste een hait uur gemoeid met welke omstandigheid de dader moet bekend zijn geweest, aldus de „Maan dagmorgen." Kort nadat de diefstal moet zijn gepleegd, zag een arbeider, dat een raam van het kantoor <meti zeep was besmeerd en gebroken. Het daarop in gestelde onderzoek bracht aan het licht, dat de loonzakjes van de arbeiders, tot een totaal be drag van f1140.waren ontvreemd. Door de politie zijn direct maatregelen genomen DE 40.100ste TE ZWOLLE. Spoedig hoopt de 40.000ste inwoner(sterf) zijn (haar) intrede te Zwolle te doen. Op 1 .Februari 1.1. bedroeg het aantal inwoners 39.893. In navolging van Groningen zal ook' te Zwolle deze gebeurtenis niet ongemerkt voorbijgaan, zegt de „Tei." Men zal de moeder van de gelukkige jonge spruit met een kinderwagen verrassen. Overwerkte Zenuwen kalmeeren en worden gesterkt door de Zenu wstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten DE BIGGETJES ZIJN TERECHT Dezer dagen werden, zooais is gemeld, uit een loods achter het ziekenhuis van Huil eenige Gui neesche biggetjes en konijnen gestolen, een gevaar lijk geval, daar drie der „marmotjes" met een besmettelijke ziekte waren ingeënt. De dieren wa- 'ren door de eugdige dieven ajan onbekenden ver kocht, doch thans is men erin geslaagd de geïnfec teerde exemplaren terug te vinden. IN HET DRIJFZAND WEGGEZjONKEN jEen garnalenvisscher uit Southport merkte de- ker aagen plotseling, dat zijn paard en kar in hef drijfzand wegzonken. Met levensgevaar maakte hij een touw aan de kar en riep andere visschers te hulp. Twee uur lang trachtten zij paard en kar te bevrijden, doch hun pogingen werden door den opkomenden vloed bemoeilijkt. Tenslotte verdwe nen paard en kar onder water en eerst toen ga ven zij hun pogingen op. Zij keerden later 'paar de plaats terug, doch er was geen spoor meer van het voertuig te vinden. HET WEER IN HET BUITENLAND - De orkaan, die vergezeld van hagel en sneeuw buien, Vrijdagavond in België is opgestoken, heeft ook gedurende den dag van Zaterdag over het ge- heeie land gewoed. Vele rivieren zijn buiten haar oevers getreden, waardoor aanzienlijke schade is, ^veroorzaakt. Tot dusverre zijn nog geen doodelijke ongevallen gemeld, doch wel werden eenige menschen ge kwetst. HET NOODWEER IN NOORjWEGEN. Voortdurend komen nog te Oslo berichten bin nen over vernielingen en verliezen aan menscheo levens tengevolge van lawine's en overstroomingen Te Vadheim is een huis onder een lawine bedolven waarbij 5 personen omkwamen. Overal in de be trokken districten werden bijgebouwen door lawi nes vernield. Men heeft het aantal dooden em (de aangerichte schade nog niet kunnen vaststellen; er zijn echter zeker 20 of 30 menschenlevens te be treuren Het verkeer op den spoorweg Bergen Osio zal waarschijnlijk langen tijd gestremd zijn

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1