Stemmingsbeeld u» Groentenland Nieuwstijdingen Voor ik mijn 'koelhuis-kool-artikeltje vervolg, moet allereerst een punt naaf voren worden ge bracht. De lezers van deze rubriek zullen het) gaarne aannemen, als de schrijver van het stem mingsbeeld beweert met aandacht de verslagen van tuinbouwvergaderingen te volgen. Daar zit gewoonlijk heel wat copie in, men kan uit de verslagen opmaken, wat onder de tuin bouwers leeft. De verslaggevers kunnen er zeker van zijn, mij onder hun meest trouwe lezers te vinden. Aan die verslaggevers mijn compliment, afgaande op hun berichten, daarop zelfs meerma len critiek baseerend, is het me nimmer overko men, op de vingers te worden getikt door de op merking „het verslag deugde uiet." De vorige week vergaderde de Tuinbouwver- eeniging Tuinbouwbelang te Noordscharwoude. De voorzitter sprak een openingswoord en heeft zeer opmerkelijke dingen gezegd over de courant, waar in staatjes van verzonden wagons voorkwamen, en heeft er zijn verwondering over uitgesproken, dat het aantal verzonden wagons groenden te Broek dat van Noordsch. zou overtreffen. Uit de marktaanvoeren zou men tot een heel ander resul taat besluiten. De voorzitter van Tuinbouwbelang heeft ech ter de oplossing dadelijk bij de hand. Weet g.e, waar dat van daan komt Dat zit 'm in die Broekter, Zi.S., Pan-crasser, Waarder en Koedijker boeren, die er op „linge red' hun goed op bon te verknopen. I>ie bon'rerkoopers dragen geen risico weet je, aangezien ze alleen bij rijaende markt ver- koopen. En dan leest de heer Voorzitter van Tuinbouw- j belang tot z'ijn ontstemming in het Stemmings beeld, dat -de L.G.C. wordt geprezen, juist van wège die bonnen. Hoe is 't toch mogelijk'? Hoe is het toch mogelijk', vraag ik op mijn beurt, dat een voorzitter van een tuïnbouwver- eéniging op zoo 'losse indrukken, zonder behoorlijk nazien en studie er toe kan komen, zulkie onhoud bare stellingen te verkondigen Willen we de zaak nu eens nagaan? Bezien we dan allereerst bet uitgangspunt van de redeneering van den voorzitter van de N.S- tuinbouwvereenigiug het aantal verzonden wa gons te Broek is grooter dan te Noordscharwoude. I Hij heeft dat uit de courant en nu wil ik wel. verklappen, dat de stemmingsbeelder dat staatje heeft opgesteld. „Wat de voorzitter van Tuinbouwbelang er uit leest, staat er echter niet in." Er is geen sprake van, dat er in totaal van 15 Dec.29 Jan. meer wagons van Broek dan van N.S. zijn verzonden. De zaak staat zóó: in die periode ruimde de L.G.C. totaal 744 wagons groenten a 10 ton, en de N.M.B. 7524 't Verschil is dus zèer miniem, maar precies andersom als de voorzitter geliefde (te goeder trouw, natuurlijk) voor te stellen. Waar het uitgangspunt van de redeneering des voorzitters hiermede onherroepelijk onderstboven ligt, kan er van de rest zijner beschouwingen, wijl deze op zoo totaal foutieve basis rusten, evenmin iets overblijven. Nu begrijpen we zeer Wel, hoe de voorzitter aan deze dwaling gekomen is, hij heeft wat al to veel naar het percentage gekeken. Om nu volkomen duidelijk te zijn, willen we dit even toelichten met een voorbeeld en nemen het artikel deensche witte kool en willen daar door laten zien dat Noordscharwoude „slechts 14.8 pet." van zijn totaal voorraad in eenzelf- den tijdsduur verzond tegen de LG.C. 21 pet.', terwijl toch de hoeveelheid uitgedrukt in wagons te N.S. in dat artikel „hooger" is. De N.M.B. had een voorraad op 15 Dec. aan witte kool groot *1443 wagons. 'De verzending be droeg van 15 Dec.29 Jan. 2131/2 wagon, is 14.3 pet. De L.G.C. telde een voorraad witte kool groot 867 wagofts, verzond „minder waggons", nl. 185, doch dit is van haar totaal voorraad 21 pet, Met dit voorbeeld hopen we den voorzatter zijn vergissing duidelijk te hebben aangetoond. Ware het bij deze vergissing gebleven, 'k zou er verder niets van zeggen, led-er mensch maakt fouten en 't is werkelijk nu niet erg nobel derge lijke dingen uit te meten. Doch er volgt nog iets op, wat ik onmogelijk zonder tegenspraak kan laten passeeren. Men schijnt in NS., kringen er maar niet mee te kunnen ophouden, al maar het sprookje rohd te bazuisen: O' die L.G.C., daar komt maar |p schijntje tier veiling, daar bloeit het bonnenstol- sel, ten koste van *de markt. Z,ie haar ons, naar den N.M.B., waar zooveel zuiverder inzicht wordt Nu gelieve de voorzitter van Tuinbouwbelang te hedertken, dat hst 200 verfoeide bonnenstelsel, zoowel te Broek als te N.S. bestaat. Gij, aangeslo tenen bij den N.M.B., verkoopt op bon laat mij dat nu eens in uwe verontwaardigde ooren mo gen fluisteren, neen bulderen. Ik stel dat feit even vast. Gij, voorz. van Tuinbouwbelang zijt door uw lidmaatschap van uw plaatselijke organisatie, ook verbonden aan den N.M.B. Die N.(M.B. is lid van de organisatie „de Vierbond" geheeten. Welnu, de Vierbond nam een besluit, geldig óók voor den N.M.B., om de kooplui in de gelegenheid te stellen, op den dag van verzending op bon groenten aan te koopen. Wat hebt ge er toch tegen? De L.G.C. doet niets meer en niets minder, dan 't geen haar recht is, en houdt zich stipt aan de eenmaal onderling getroffen regeling. En de handel respecteert de martier, waarop te Broek de zaken worden geleid. Em Uit dien hoofde, wijl ook de Vierbond deze goede rege ling trof, noem ik haar goed. Maar weet ge, wat de LG.C. altijd doet en de N.M.B. nooit? In elk verslag van de gehou den vergadering van het bestuur van de L.G.C. in ons blad vindt ge een opgave, „hoeveel goed er op bon is verkocht". Men handelt er met open deuren, 1 Wat doet men aan den N.M.B., niet 't bestuur, maar de leden ter jaarvergadering? Daar doet men heel vaak net als gij, heer voor zitter van de vereeriiging Tuinbouwbelang. Men praat wat in de ruimte. O-, die verfoeilijke bonnen, k\ik toch ee»« naar Broek, maar publi ceert zelf hierover „niets". Kijk, we hebben 't over „een zaak" .ën we kun nen precies als met de verzonden wagons met cijfers werken. En laat die voor jitter van Tuindersbelang er nu eens werk van maken en er op aandringen, dat men te N.S. net als ter LjGjj. publiceert, niet „hoeveel bonnen" er afgegeven zijn, doch hoeveel „ton goederen" op bon zijn verkocht. Alleen wil ik hem nu al vast de verzekering gieven, dat het percentage op bonnen dezen win ter te Broek verkocht, van geen invloed op de markt kan zijn geweest. Hoe hoog dat percentage is, houden we voor- loopig in petto. We wachten nu op publiceering van cijfers van uit „de Noord", doca vreezen nu reeds, dat er niets van komt. Iets beweren, oóh dat is geen kunst. Bewijzen is heel wat moeilijker. Vanwege de bonnen-affaire, die nog al wat ruimte vroeg, moet ik me verder wel bekorten. 'kL'et u vonge week in een del van het koel huis te lJm uilen, waar het koud was, Qfe graai boven nul) en knap woei. Allereerst zagen we gele. kool. Wat 'n gezicht, verbeeldt u een stapel kool op borsthoogte, 'n gezicht lang, ter breedte van 2225 stuks in de laag. Van kool, zeker 5 pond zwaar per stuk- Die kool zag er prima uit, daar mankeerde niets aan. De roode kool voor zoover op 'tijd omgelegd, was eveneens in z.eer goeden staat en nu de koolprijzen voor rood zoo stijgen, wordt er Stellig aan verdiend. ■We zagen echter ook roode kool, die .een keer te weinig was omgelegd; er vertoonden zich op dat goed schimmelplekken, bij onderzoek bleken deze voornamelijk daar Voor te komen, wa,ax be schadiging duidelijk zichtbaar was. Voorname lijk door stooten. Onze totaal indruk' was zeer goed. Ovter renta biliteit van koelen willen we niet spreken, we missen daartoe de noodige gegevens; 1 eene jaar is het andere niet- Vanwege de groots massa copie moet zelfs voor ditmaal het Stemmingsbeeld worden Bekort. Wat ook weer niet erg'ls; Vorige wgek consta teerde nl. een uiterst -welwillend lezer dezer ru briek, dat er puur in gezwamd werd, ja 't begon een beetje op romanleotuur te gdlijk-en. Voor welk' pluimpje ie schrijver zeer gevoe lig ïs. I Uitersten aan den Langendijk Nu over de zaak aan den Langendijk, het on derzoek naar vermeende oorruptieve handelingen van den directeur der licbthedrijven. De positie, waarin deze ambtenaar zich nu bevindt, is toch wel een zeer eigenaardige. Hij' staat' niet onder verdenking, wordt zelfs door den ■opsteller van de bekende nota. niet in staat van beschuldiging gesteld, al hoewel hij tóch Volgens die nota eigenlijk zijn plicht' zoodanig ver- zaakt heeft, dat hij niet te handhaven is. Op deze allerwonderlijkste re.deneering hebben we reeds een keer gewezen. Een andere kant van deze zeer onverkwikke lijke affaire willen we eens naar voren brengen. Er is nu eeu perscommuniqué verschenen, be langstellend Langendijk weet nu precies hoe de zaak staat( De 5 pet.-kwestie is van de baan, uit oude notulen en bestekken, alsmede uit de herinnering J van oudere gascommissieleden schijnt voldoende j gebleken, dat in dezen 'Ie hoofdambtenaar der lichtbedrijven geen verwijt treft. Eigenaardig toöh. Jaar in jaar uit kómt op gezette tijden 'ie gas- oommissie samen, de bedrijfsbelangen word;en be sproken, er werd en wordt gewikt, gewogen, ge controleerd en gevisiteerd. Een accountant beeft jaar in jaar uit de boek houding nagezien, het dagelijksch bestuur uit de gascommissie heeft toch zeker ook gedaan, wat zijn plicht was. Em thans wordt op eenmaal de situatie zoo, door de bekende nota dat het vertrouwen in alle controle is ondermijnd. Door het openla ten van de mogelijkheid van corruptie en van het ten onrechte opstrijken van de bewuste 5 pet. door den directeur, geeft de opsteller van 'ie nota te kennen: de mogelijkheid bestaat, dat heel de cascommissie, waarvan ik zelf voorzitter wak, jarenlang, haar controle-plicht óf onmachtig was na te komen, óf schromelijk heeft verwaarloosd. 1 Natuurlijk wagen we heit niet, een conclusie te trekken als de opsteller der nota deed. over tuigd als we zijn, dat controle-oefenen over der gelijke bedrijven, door niet-deskundigen, altijd min of meer te wenschen ovter moét' laten. 't Is anders toch wel opmerkelijk, dat incn van het eene uiterste, volledig vertrouwen, gesteuni door gas-commissie-toezicht en accountantsonder zoek, nu plots in het andere uiterste van ónuif gesproken, .doch klaarlijk aanwezig Wantrouwen is vervallen. Leg b.V. maar eens naast eikhar het uittreksel uit da notulen uit een "der gasoo.mm issic - Ver gade- ringen, waarop "deze zaak ter Sprake kwam en de jongste publicatie na de laatste samenkomst van het college. Nu versta men ons wel. We bedoelen geenszins, de wenschelijkheid van de doofpot-methode in dezen te bepleiten. Inte gendeel, de publieke opinie is dusdanig veront rust en beinvloed, dat op het meest concientieuse onderzoek' moet worden aangedrongen. Er mag geen,"zweem van twijfel overblijven, het vertrou wen in het overheidsbedrijf is danig geschokt; men aanvaardt nu eenmaal tienmaal eerder het slechte dan 't' goede. De elders blootgelegde toestanden in soortge lijke bedrijven wekken het wantrouwen nog meer op. Er rijzen tegen de wijze, waarop men nu gaat ondex-zoeken, "bedenkingen. We hooren al tegen ons aanvoeren wat' is logischer, dan een beschuldiger te verzoetten zijn beschuldiging waar te maken? Indien met een verzoek aan den heer v. i. Sfnl met vergoeding van reiskosten volstaan kan wor den, zonder meer, dan zal ons Bezwaar wel niet zijn weggenomen, maar toch verzacht. Wij vreezen, dat het hierop zal neerkomen, (precies als te 'Doctincbemi)),^ dat de heer v. ii Stel met diens 'juridischen raadsman als betaal de deskundigen van de gascommissie zullen fun geer en. Het staat een overheid niet vrij, (uit moreels overwegingen), alle middelen tie baat te nemen. Haar prestige verbiedt zulks. En dat daaraan blijkbaar niet voldoende aandacht is geschonken, althans door de meerderheid in de gascommissie niet, valt te betleuren. Het onderzoek zelf moet worden toegejuicht, slechts de wijze waarop men 't hier wenscht en 't' middel, dat men wil itoepassen, kan ons niet be vredigen. In deze onze meening werden we versterkt, toen wc Zaterdagavond in ons dagblad lazen, dat de officier van Justitie te Leeuwarden instructie ljeeft verleend tegen 14 gasfabriek-directeuren zelfs zijn directeuren buiten dienst opgeroepen, wijl zij verdacht worden refour-commissiën in ont vangst 'te hebben genomen van de bekende firma's Gautzsch en W;ilson. Dat is de eenig juiste manier. Over vermeende corrupt ie ve handelingen moét de rechter oqrdeelen; in de bettende notta van den heer Burgemeester van N.- ien Zi.-Scharwoude wordt ook en zeer terecht onderscheid gemaakt tusschen corruptieve handelingen en administra tieve fouten. Hoe is men er in vredesnaam toch toe kunnen kómen, waar 'die 5 pet .affaire blijkens het perscom muniqué heeft afgedaan, nu zelf toch met behulp van een v. d. Stel een onderzoiek in te stellen naar vermeende corruptie? Misschien moet de oplossing hiervan psycholo gisch worden gezocht. Voor ons besef staat 't vast, (ook de Socialistische Voorwaarts en de Anti-Revolutionaire Standaard schreven in dezen geest) dat geen overheid dergelijke middelen ge bruiken kan, zonder haar prestige te ondermijnen. De beteekeiiis van de Kamers van Koophandel iHet is bekénd, dat de invloed, die er van de( Kamers van Koophandel in haar oude constructie, uitging, niet bijster groot was. En aanvankelijk leek het, dat in het algemeen de nieuwe Kamers van Koophandel zich niet konden verheffen bo ven het niveau, waarop de vroegere Kamers ston den. Gaandèweg is echter haar invloed toegeno men. Langzamerhand zijn de nieuwe Kamers van Koophandel, piet in het minst tengevolge van de invoering van het Handelsregister, in ons econo misch beste» ingeleefd. belangrijke adviezen op allerlei gebied zijn van de verschillende Kamers uitgegaan. En dikwijls met gunstig resultaat. Want al werden deze advie zen door de betrokken colleges niet altijd onvoor waardelijk opgevolgd, meermalen was de invloed, dien de Kamers van Koophandel op tal van 'ba- sluiten van overheidswege oefenen, merkbaar. .De doorsnee-zakenman voelt weinig voor de politiek. Hij meent zijn tijd beter te kunnen be steden. Het gevolg daarvan is, dat het commerci eel element maar al te veel in de overheidscolleges ontbreekt of aithans niet voldoende aanwezig is. Als correctief hierop kan in niet geringe mate gel den de invloed, die de Kamers van Koophandel, daartoe wettelijk ingesteld, kunnen oefenen door haar adviezen aan de wetgevende en besturende lichamen. Het is dan ook wenschelijk, dat van de Kamers, mede tengevolge van haar samenstelling, in steeds meerdere mate actie zal uitgaan, tenein de dén hier bedoelden invloed op de politieke over heidscoileges te versterken. KOFA- Met verwijzing naar den in dit nr. voorkomenden uitslag „Kofa," deelen wij mede, dat de juiste op lossing was: „In ons dierbaar Nederland is Kofa de mach- 1 tigste inkoopkombinatie; vandaar het bekende gezegde: „Kofa slaat alles."" KOOLTELLING Uitslag telling der winterproducten op 15 Febr. 1928 bij de Tuinbouwvereeniging „De Groentecul tuur" te Broek op Langendqk. 1 Kilogrammen Gele kool 1.445.000 Deensche witte kool 946.000 Roode kooi 183,.403 Uien io6l8eo Peen 15.100 (Deze cijfers zijn voor de telling van 15 Dec. 1927 als volgt: 1 Kilogrammen Geie kool 2.716.000 Deensche witte kool 1.638.600 Roode kool 578.300 Uien 400.500 Peen 49.800 Beleefdheid en goede vormen Hoewei het anders moest zijn, staat het wel vast, dat de opvoeding der kinderen grootendeeis op schooi plaats heeft. De onderwijzer(ea) of leeraar(es) heeft in de maatschappij de gewichti ge taak te vervullen niet alleen van voorgang(st!)er in de schoolsche wetenschap, maar ook van op- voed(st,)er Zonder twijfel zal een ieder hooge waar deering hebben voor het vele, wat inzake de op voeding van de jeugd reeds wordt gedaan door het onderwijzend personeel. Toch zal aan een zeker deel daarvan nog wat meer aandacht moeten wor den geschonken, nl. aan het systematisch bij brengen van beleefdheid en goede vormen. Het is pijnlijk maar waar, dat tijdens en na dep grooten oorlog, speciaal onder de jongeren een mate van vrijheid van bewegen is ontstaan, wel ke medebracht een loslaten van wat vroeger als vanzelfsprekend werd geacht aan goede vormen. Ook slecht begrepen z.g.n. democratische denk beeldder. leidden tot het overboord werpen van wat toch inderdaad tot werkelijke beschavingsge woonten behoorde en steeds zal blijven behooren. Daarom is het wel noodig, dat op school iets meer worde gedaan aan het bijbrengen van de normale begrippen omtrent beleefdheid en goede vormen. Wordt de dagelijksche omgang tusschen. men- schen niet aangenamer, wanneer die staat in het teeken van goede vormen, dan wanneer er een zekere grofheid heerscht? Waren niet steeds goe de vormen een uitvloeisel van werkelijk innerlijke beschaving? En zal dus omgekeerd de bescha ving niet bevorderd worden door het in de 'hand werken van het gebruik van goede vormen? Laat ons in onzen huidigen materialistischen tijd een weinig aandacht schenken "aan deze idealistische aangelegenheid. 1 AANGETEEKENDE BRIEVEN ONDER SCHEPT. De 'recherche te Devienter heeft bevonden, dat de boekbinder E-, die bij de N..V. Multicolor te Deventer een aangetieeketnde brief heeft onder schept, zich nog tweemaal aan soortgelijke feiten heeft schuldig gemaakt. Het Is zeer wel mogelijk dat hadelsspionnage aan de zaak niet vreemd is- i M i t DOOR EEN MITRAILLEUR,KOGEL GETROKKEN. Zaterdagüiiddag omstreeks half vijf heeft een zeer ernstig ongeval plaatlis gehad in de gym nastiekzaal van de bijzondere school te Budel, waar aan een aantal jongelui, welke w|orden óp- geleid voor de vooroefeningen ondier leiding van een sergeant-majoor en een sergeant, een mitrail leur gedemonstreerd werd:. Bij de proefneming met deze mitrailleur, die naar men meende met losse patronen was geladen, ging een scherpe patroon af en trof den jongieman, die voor den mitrailleur stond. De kogel ging door zijn linkerarm. Achter hem stond de 19jar-ige jongeman Wi. Rooyakkers, die den kogel in de horst kreeg. De ongelukkige over leed kort daarop. De andere jongeman w,erd naar he Liefdehuis vervoerd en kon, na verbanden te zijn, huiswaarts keeren. De marechaussee heeft bet lijk in beslag geno men. De sergeant-majoor en de sergeant zijn in ar rest gesteld. t 'Tivsieaa H,IJ HAL BEROUW. lEenigen tijd geleden meldden wij een en ander over een sluwen oplichter, die den winkelier V. aan den Kleverlaan en den winkelier N. aan de v. Ostadestraat te Haarlem tot zijn slachtoffers maak te. Bij V. belde hij imidden in den nacht aan, om na mens een goeden klant boodschappen te halen en f25.klein geld te leenen om te kaarten. Op de zelfde wijze wist hij den winkelier N. te bewegen om f 20 te geven. Thans heeft de oplichter getoond nog zoo slecht niet te zijn, zegt de „TeL." Bei de winkeliers ontvingen Zaterdag een aangeteeken- den brief met het geld, dat zij reeds lang verloren waanden. De toegezonden bedragen gingen verge zeld van een briefje waarin de afzender zijn ex cuses aanbood voor het feit, dat hij het geld niet eerder had kunnen verzenden. De 'brieven, zijn uit Amsterdam verzonden. ONTSLAGEN WEGENS 1 DIENSTWEIGERING Van een groep, omvattende zes en twintig werk lieden van de Stadsdrukkerij te Amsterdam, zullen a.s. Donderdag voor het Scheidsgerecht voor werk lieden zes man verschijnen, voor de geheele club appelleerende van een straf, aan de zes en twintig geëmployeerden door het college van B. en W„ op voordracht van den directeur der Stadsdrukkerij, 'opgelegd. Zij zijn wegens dienstweigering gestraft met voorwaardelijk ontslag uit den gemeentedienst, met een proeftijd van drie jaren. HiHet betreft het volgende: Den 4den November jongstleden werd des namiddags het personeel der drukkerij aangezegd dat Het des avonds moest terugkomen om het Verslag van den Woningdienst over 1926 af te ma-* ken. Zij, die voor dat overwerken in aanmerk' kwamen, vroegen of zij tramkaartjes kreget ders was h.i. de tijd tekort om delg' (avo-ij tijd terug te zijn. Dat werd gejweigerd o 3n_ directeur reeds in de Januarivergadering v„it van de Dienstcommissie heeft medegedeeld - voor dergelijk doel geen tramkaartjes meer v, eb den verstrekt. De zes en twintig mannen hebben daaiop geweigerd, het van hen verlangde overwerk te verrichten. Na persoonlijk onderzoe(<| door den directeur, heeft deze zijn voordracht tot voorwaardelijk ont slag wegens dienstweigering bij B. en W. ingezon den, die er hunne goedkeuring aan hebben, gehecht. Het meerendeel van deze groep behoort tot de Federatie van personeel in overheidsdienst. Enkelen zijn leden van de Roomsch-katholieke organisatie „St. Paulus" en eenigen van den Modernen Bond van Overheidspersoneel. Van elk dezer organisaties zal een verdediger voor appellanten optreden. De inbraak te Scheveningen Na de gedane arrestatie van de twee verdachte personen is de politie opnieuw aan het werk geto- gen. Bij de huiszoeking vond men eenige koffers, ..lie een schat van de meest verfijnde inb^ekerswerk- tuigen bevatten, keurige, vernuftige instrumenten, volkomen geschikt om er de zwaarste brandkasten mee te openen. Het was een zeer goed voorzien depót, dat aldus ter beschikking v.an de vaste bezoekersstond. B. heeft al wel zoo'n beetje laten doorschemeren dat beiden ook betrokken zijn hij verschillende inbraken, die den laatsten tijd gepleegd zijn. Docb feiten noemt hij niet. In de komende dagen zal er, stukje bij beetje, nóg wel wat uit de beeren los gekregen worden. Steeds luidde bij de vorige inbraken het signalement „een lange en een korte" en dat komt bij de gearresteerden wel uit. Al is 'tnatuurlijk erg vaag. M. is tenslotte aangehouden als verdacht van medeplichtigheid. Dit bijv. in den vorm van ver gemakkelijking vajn de inbraak, inlichtingen ge ven of heling. De heer A. v. Wijnen heeft meegedeeld, dat na inventarisatie gebleken is, dat het' ontvreemde

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2