NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 20 iMTERc. TELEPH00M se Donderdag 16 Februari 1928 87e Jaargang Buitenlandsch Overzicht IHWIIIJkMUIII lllïï JDe2e courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Hedact.-Uitg. J. II. KEIZER - Bureel Noordscharwoude Advertentiën van 15 regels 75 oent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Djt nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD. Nadruk verboden. President Hindenburg heeft ai eens eerder ge toond, dat hij niet de volstrekt lijdzame rol wil zien toebedeeld, die constitutioneele vorsten en presidenten van republieken gewoonlijk vervullen. Dat was toen in Duitschland de parlementaire wa gen scheen vastgeloopen, omdat het centrum niet zonder de Volkspartij met de linkerzijde op stap wilde gaan en die Volkspartij alleen een rechtsche- coalitie wenschte. President Hindenburg's brief heeft toen tot gevolg gehad, dat het centrum zich tot een rechtsche coalitie liet bekeeren, wat de oriënteering van dat centrum naar rechts sterk in de hand heeft gewerkt. Den laatsten tijd heeft er tegen die oriënteering van arbeiderszijde sterk verzet gerezen. En het is niet waarschijnlijk, dat dit verzet aan de thansontstane crisis heelemaal vreemd is. Een van de redenen, waarom het centrum zich met Duitsch-nationalen en Volkspartij, de partijen van rechts en de monarchistische partijen, verbond jwas, ai mag dan Hindenburg's brief niet zonder invloed zijn gebleven, de belofte eener nieuwe Schoolwet, die aan het confessioneel onderwijs en den invxoed der geestelijkheid daarop een groote- re plaats zou inruimen. De belofte werd echter door de bondgenooten niet ingelost. De Duitsch-nationalen, ofschoon over het algemeen geen enthousiaste voorstanders van de wet, willen haar wel slikken, wanneer ze de prijs is, waarmee ze hun invloed op de regeering betalen. Maar de Volkspartij, die nog sterk liberale elemen ten in zich heeft, wil van de wet niet weten' en; heeft nu in de commissie met behulp der linker zijde dë verwerping van art. 201 'bewerkt. Dat heeft het centrum zeer hoog opgenomen. En waar het verzet der katholieke arbeiders het voortzetten van de rechtsche coalitie voor de par- tijd toch voortdurend gevaarlijker maakte, heeft het besloten die coalitie, waarvan het toch wel het resultaat kreeg, waarop het gehoopt had, op te zeggen. Maar op dit oogenblik is president Hindenburg opnieuw tusschenbeide gekomen. Na zijn vorig in grijpen behoeft dit niet al te zeer te verwonderen. De crisis die door het" opzeggen der coalitie ont staan kon, zou bovendien tal van onderwerpen onbehandeld laten, aan welker dringend karakter president Hindenburg herinnert. Maar zij zou voor al het parlementaire leven van Duitschland in ernstige moeilijkheden wikkelen, zoolang het cen trum niet bereid is m!et de linkerzijde zonder 4e Volkspartij een coalitie te vormen. Toch zullen wellicht de Duitsch-nationale gezindheid voor den president en de aandrang, dien zijn partijgenooten op hem geoefend hebben niet geheel zonder in vloed zijn gebleven. De eenige band, die de Duitsch nationaien in de kringen, die vroeger de macht in handen hadden, nog hebben om zich invioed op den gang van zaken te verzekeren, is het voort duren der huidige coalitie. En het zou daarom vol komen begrijpelijk zijn, wanneer ze bij president. Hindenburg hun iqploed hadden aangewend, om dezen tot tusschenkomst te - bewegen, en hij voor dezen drang gezwicht is. Waarschijnlijk zal nu het centrum zich gemak kelijk laten overhalen aan den geoefenden drang toe te geven. De eenige band om de 'Schoolwet ihinnen te halen is het voortduren der rechtsche; coalitie. Wanneer dus de Volkspartij onder Hin denburg's invioed met zich mocht laten praten, zal het ook allicht bereid zijn, wat water ,in zijn wijn te doen. Het eenige wat een spaakj ,in hét wiel zou, kunnen steken, zou het verzet der Katholieke ar beiders zijn, die graag van het verbond met (de rechtsche partijen af willen. Maar allicht begrij pen dezen ook, dat het voordeeliger is dit verband na het binnenhalen der schoolwet, al wordt die dan door het verzet der Volkspartij wordt ver hapstukt dan het op het oogenblik op te zeggen. Zoo zou president Hindenburg's brief ook het Cen trum evenals de Volkspartij wellicht een gelegen heid kunnen bieden eigen standpunt op te geven teneinde eikaar te naderen. En daarmee zou de moeilijke Duitsche regeeringscrisis dan voorlöo- pig ppgeiost zijn. In Zuid-Slavië zal het waarschijnlijk niet zoo gemakkelijk gaan. Maar daar gaat het ook niet om een schoolwet of een meer of minder recht sche oriënteering, maar om het bestaan van het koninkrijk zeiven althans om dat bestaan in zijn tegenwoordigen vorm. Want de strijd tusschen Raditsj, den leider der Kroatische boerenpartij en de radicalen is een strijd tsuschen de fedelarisiten, die het konink rijk der Serviërs, Kroaten en SJovenen ook wer kelijk driedeelig willen maken, waardoor ieder deel zelfbestuur krijgt en de centralisten die feitelijk een Servische overheersching willen. De radicalen die zoolang de meerderheid hadden, hebben het gezag moeten afstaan. Maar Raditsj is er ook! niet in geslaagd de opdracht van den koning uit te voeren en een ministerie samen te stellen omdat zijn partij adeen niet sterk genoeg is. Nu komt er wedicht een radicaal-democratisch ^ministerie onder Davidowitsy. Maar, de groote op- dossing kan slechts komen, wanneer Serviërs, Kro aten en Slovenen het samen eens worden en de Serviërs nun overheerschende politiek willen op geven. Is dat het ook niet, wat de groote oplossing in de wereld in den weg staat, dat niemand ^zijn, bevoorrectite en overheerschende positie wil op-, geven? Het Fransch-Amerikaansch verdrag dat nu eindelijk tot stand is gekomen en dat men i,to(t: andere mogendheden wil trachten uiit te breiden, en de pogingen van het comité voor arbitrage en veiligheid, dat nu pas zijn rapport heeft uitgebracht zijn maar lapmiddelen. Het eenige afdoende mid del is immers het recht, dat men zelf begeert, ook "aan anderen te gunnen. Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. VERGADERING van de N.V. Spoor lijn StationDorp Noordscharwoude (Dinsdagmiddag 3 uur in het café „Spoorzicht." Onder meer dan gewone belangstelling had de ze vergadeiing piaats Bij de opening waren er 18 leden aanwezig. Zooals onze lezers kunnen weten, is deze ver gadering beiegd naar aanleiding van het in de vo rige vergadering genomen besiuit betreffende de caféverpachting. De voorz., de heer G. Barten, wijst op de bij zonderheid, dat thans voor de derde maal verga derd wordt over hetzelfde punt'. Het is bepaald een zeer belangrijke zaak. Ik heet u allen welkom, roep de medewerking in en hoop dat de behandeling zovoeel mogelijk Seensgezind zal zijn, ten beste van deze streek en van ons allen De notulen worden gelezen en onveranderd vast gesteld. Wat de ventilatie betreft is dit met den heer Oosterlee bezien. Een betere ventilatie zal worden aangebracht. Aan de orde komt hierna het betreffende punt' de caféverpachting. De voorzitter licht in het kort de besprekingen van de vorige vergadering toe en zegt dat blijkens informatie, ook de aanvoerders van buiten ten zeerste zijn ingenomen met de tegenwoordige pachters. Het Bestuur zal het ten zeerste op prijs stellen wanneer besloten kan worden geen publieke ver pachting te houden. De heer Brugman licht zijn voorstel betreffende intrekking van het besluit nader toe en merkt op dat het nader onderzoek door het bestuur inge steld, volkomen bewijst, dat we goed doen de menschen van thans te behouden. Als door de menschen gewerkt en geploeterd wordt, met zeer veel onaangenaamheden, daaraan verbonden, moet er eenige zekerheid wezen. Het is een uiterst, moeilijke taak het allen naar den zin te maekn. Als men dan hoort hoe deze menschen in (aller lei opzicht voldoen, men weet dat overmatig veel werk gedaan wordt, moet het meer dan brood ge ven en kan ik me niet voorstellen, dat pm eew klein voordeel een andere regeling moet worden ge volgd. Ai is dan ook het besluit publieke verpachting geen wantrouwen tegenover het 'bestuur, toch is het voor het bestüur verre van aangenaam. De heer A. de Geus is van oordeel dat wel meerderen een extraatje toekomt, die het toch niet ontvangen. Het is echter niet zeker dat onder de inschrijvers geen menschen zijn, die zich met de tegenwoordige pachters kunnen meten. Het bestuur kan evenwel met de tegenwoordige pach ters tekening houden. Als er drukwerk of iets an ders noodig is, wordt ook op eiken cent gekeken. |De heer T. Kostelijk meent, dat het bestuur nu reeds eigenaardig tegenover de tegenwoordige pach ters zal staan, als het besluit wordt ingetrokken. Ais het waar is dat ieder aan het werk is, moet; htet veei meer geven. Hij acht hét ingenomen standpunt niet zuiver. Voorz. zegt dat het bestuur nooit eigenmachtig gehandeld heeeft. Er hangt ontzaglijk veel vanaf, welke menschen men voor een zaak heeft. Meer malen, is een vergelijking gemaakt met Concordia djoch die gaat niet op. De tegenwoordige menschen \vlerken het café op en ze kunnen niet geven wati ze willen. Hij wil bovendien meer geven en 'wat, is er tegen ais de pacht zoo mogelijk Wordt ver hoogd of zoo noodig verlaagd wórdt. Er zijn meer zaken die teniet gaan door verkeerde menschen. Concordia kan daarvan meepraten. De heer T. Kostelijk gelooft, dat de statuten geen onderhandsche verpachting toelaten. De secretaris zegt, mogelijk niet, doch we heb ben jaarlijks machtiging van de vergadering gekre gen. Er is wei meer, dat niet volgens de statui ten gaat. De. menschen zijn altijd geschikt en zq komen nooit met klachten. Ook de Noord prijst hen en het zijn gemakkelijke huurders. We we ten wat we hebben. Laten we voorzichtig zijn- Als er straks een verschil is van/ 4 il 500 gulden,) moet het bestuur maar weerafbijten. Prettig is dat iang niet. - i Voorzitter. We staan omtrent verpachting an ders dan andere jaren. We zullen zeker scherper op de inkomsten toezien. De heer Kostelijk wil schriftelijk stemmen en zou het meervoudig stemrecht willen toepassen. De polder b.v. heeft recht op één zevende deel' van de stemmen. De secretaris zegt, dat altijd de stemming per j De heer Brugman acht dit een eigenaardige sbonlijk is gehouden. zaak. Er is altijd persoonlijk gestemd en boven dien zouden er dan toch volmachten moeten zijn Ff ét voorstel om het vroeger genomen besluit in té trekken wordt met 143 stemmen en 1 blanco aangenomen, zoodat het bestuur wederom mach tiging voor onderhandsche verpachting krijgt. De voorzitter dankt voor het vertrouwen in het bestuur gesteld en geeft de verzekering dat op een billijke manier voor beide partijen de pacht geregeld zal worden. Hij zal moeten verhoogen, dat is zeker. Voor een paar jaar terug waren eq geen termen aanwezig om te verhoogen, doch la ter is het beter geworden. Omtrent het lager stel len van den prijs der consumptie heeft het bestuur de verzekering gekregen, dat die hier geregeld is, evenals dit elders geschiedt. Voor een kop choco lade wordt 15, een glas melk 10, een jfleschje Stout 35, een fleschje Munchener 20, voor koffie en thee 12 en voor ciders 20 cent betaald. iDe heer De Boer zegt door het noemen dezer prijzen van gedachten veranderd te zijn. De be staande regeling acht hij nu billijk. De heer Brugman wijst er op dat er met de pachtsom tokening mee gehouden zou moeten worden. :De heer Kostelijk wijst er nog op, dat door het verminderde fooienstelsel ook de vertering minder zal^wjn. Goedgevonden wordt, de bestaande rege ling te handhaven. Daarna sluit de voorzitter de vergadering met dank voor het genomen besiuit en de aangena me manier waarop het punt behandeld is en dankt ook de pers voor hare tegenwoordigheid. (Door aosolute onmogelijkheid deze vergadering te bezoeken, zijn wij «zoo vrijmoedig, net verslag uit de. „Sch. Ct." over te nemen,). In de na afloop gehouden Bestuursvergadering werd het café opnieuw verpacht aan den tegenwoor digen pachter, den heer L. Dekker, voor een be drag van f1653,hetgeen f400.hooger is, dan waarvoor het voorheen gepacht was. NOORDSCHARWOUDE. Gevonden voorwerpen. Een halve praam. Inlichtingen te bekomen bij de Politie te Nrd.- scharwoude. BROEK OP LANGENDIJK. Gevonden vooi werpen. Een kniptang. Inlichtingen geeft de Rijksveldwachter te Br. op Langendijk. OUDKARSPEL. ■Donderdagavond zonk een vlet van den heer P. Borst Jz., geladen met mest, en los 'was ge raakt, midden in de vaart. Nadat eerst de motor- 1 boot van de Firma Oud er bovenop gevaren was en na lang martelen weer vrij kwam, werd het ge zonken vaartuig weer boven water gehaald. OUDKARSPEL. DIE BAZAR. Gisteravond kwamen de diverse heeren Com missieleden in algemeene vergadering bijeen, om te worden inge.icht over hun werkzaamheden en de uren, waarop zij dienst moeten doen. Er kan geconstateerd worden, dat na de vele bemoeiingen, door het hoofdcomité, en verschil lende commissieleden verrient, men thans de laat ste hand aan de organisatie heeft gelegd. Er is verbazend veel werk gepresteerd. Er is 'doorgezet op een wijze, die den korten tijd van ivoorbereiding zeer vruchtbaar heeft gemaakt. Vruchtbaar in den vorm van een legio goede ga ven van de ingezetenen, winkeliers, grossiers e.a. Veel zeer veel is er binnengekomen en nog steeds worden er toezeggingen gedaan. HHoe kan het dan ook anders, of de Bazar,, .die Zaterdag 25 Febr. voor het publiek geopend wordt, zal velen tot .zich trekken zal een plaats zijn waar men zich kan verlustigen in dep. aan blik van veel moois een plaats waar men de hist niet zal kunnen weerstaan van. al dat moois; te koopen, om daarmede het doel, waarvoor de Bazar wordt gehouden, te doen bereiken. Hier zal menig uurtje van jolijt en prettige ge zelligheid worden gesleten; zal men genieten van het heerlijk kopje thee of koffie, onder de opwek kende tonen van een muzikaal strijkje, of van de radio-muziek, die eenige luidsprekers in de zaal rzullen doen weerklinken. Nog eens willen wij een lijst van Firma'ö) 'en, personen laten volgen, die iets hebben geschonken, voor deze Fancy-Fair: Firma Luijting, Zuidscharwoude. Mej. A. Groot, Zuidscharwoude. G. Worm, Hout/til, Alk maar. L. Dekker, Noordscharwoude. Fa. J. IC. Meijknecht, Enkhuizen. Wilh. Richter, Am sterdam. Bijvoet, Dijk, Alkmaar. Hike Breijer Mient, Alkmaar. Fa. A. Heijn, Fnidsen, Alk maar. Fa. Jac. Met, autogarage, Alkmar. Fa. Bottger, Zuidscharwoude. Fa. Timmerman Sint Pancras. Louis Dobbelman, Rotterdam'. F. Beijssens, Oudkarspel. A. Meereboer, Oud karspel. L. Stokman, Oudkarspel. A. B|. Jansen, Oudkarspel. K. Nap, Oudkarspel. C. van Zijl, Oudkarspel. J. Bruin, Oudkarspel A. Cornelissen, Oudkarspel. C. Spanjaard, Oud karspel. Coop. „Nieuw Leven" Zudscharwoudei P. Goet, Zuidscharwoude. J. Smit, Zuidschar woude. Mej. N. Rempt, Kolhorn. W. Bur ger, Koningsweg, Alkmaar. Thans nog een paar mededeelingen. De heeren winkeliers met uitzondering van slagers en bakkers in OJudkarspel en Noorct- scharwoude worden vriendelijk verzocht, de bij hen, voor de Bazar aanwezige goederen a.s. Maandag .of Dinsdag af te geven aan de personen, 'die daar, om zuilen komen vragen. De heeren slagers en bakkers worden eveneens, vriendelijk verzocht, het door hen toegezegde op Zaterdag 25 Febr. des namiddags half twfee aan, de Bazar te willen bezorgen. ZUIDSCHARWOUDE. Gisteravond was er ten lokale van den heer Stoffers een bijeenkomst van alle winkeliers in die gemeente, welke hadden deelgenomen aan de attractie, welke deze winkeliers den ingezetenen van Langendijk hadden bereid, ter gelegenheid van het Sint Nicoiaasfeest. De heer K. Stam had hier bij de leiding. De zaal van den heer Stoffers was stampvol, aangezien niet alleen de winkeliers zelf maar ook hun dames aanwezig waren. De voorz. memoreerde het verloop van deze gehouden at- - tractie, waarbij een groot aantal waardevolle prij- èen voor het publiek beschikbaar waren gesteld, -den grooten toeloop van kijkers en kooplustigen ook uit andere gemeenten,- den optocht door de gemeenten waarbij het zoo druk was, dat zelfs het verkeer een oogenblikje scheen te stagneeren, de prettige samenwerking en den goeden geest onder de winkeliers, uiting van een noodzakelijke •saamhoorigheid, enz., kortom een met genoegen terugzien op deze uitmuntend géslaagde actie. Behalve dat men "hier bijeen was om zaken) te doen, mocht ook helt feestelijke element niet ontbreken. En al spoedig heerschte er een pret tige feestelijke stemming, die zich uitte in zang, voordracht, muziek. Verschillenden zetten hun bes te beentje voor, waarbij de locale kleur in de win kelnering niet werd vergeten. Het was een echt gezellige bijeenkomst, die er niet alleen van ge tuigde dat de winkelstand te Zuidscharwoude er mag zijn, maar die ook bewees, dat men zijn be hangen weet te behartigen in eensgezindheid en on derlinge waardeering. Het financieel t ekort werd gedekt door de op brengst van een bijzondere attractie op deze fees telijke vergadering, terwijl goedgevonden werd het verband te bestendigen, die de winkeliers in dezen bond, zoodat in het vervolg meermalen in den geest, zooais het nu met Sint Nicolaas plaats vond kan worden opgetreden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1