MEDE DUD Donderdag 16 Februari 1926 Uitersten Uit den Omtrek UKer ,Een eigenaardig verschijnsel toch, dat men bij personen, persoonsgroepen en geheele volken, ze kere voorliefde voor uitersten kan opmerken. Steeds weer is het de leus, alles of niets. E'n- kele voorbeelden uit de praktijk mogen dit verdui delijken. Voor 30 k 40 jaar was het een (uitzondering, dat zoon of dochter uit den middenstand meer dan gewoon lager onderwijs ontving'. Zoudejn er toen minder heldere koppen te vinden zijn geweest onder den boeren-, burgers- en tuindersstand dan, nu? Men dacht er niet aan, zijn kind naar Hj.jBl.1S4 of .Gymnasium te zenden; ook in dien tijd waren er toch zeker heel wat ouders onder hen, die dit onderwijs konden bekostigen. De zoon ging, na den schooltijd te hebben door gemaakt, in den handel, kwam op de boerderij, liep in het gunstigste geval nog wat op de winteravond- school, een enkele profiteerde van het onderwijs aan land- en tuinbouwschool en daarmee was het uit. ,Een toevioed van leerlingen, uit den midden stand afkomstig, aan Middelbare scholen, als thans, er was geen sprake van. Van het eene uiterste, negatie van middelbaar en hooger onderwijs, verviel men in het andere, een boven mate waardeering van schoolgeleerdheid. Met als gevolg, dat voor alle z.g.n. intellectueele beroepen, als onderwijzer, leeraar, jurist, dokter, ingenieur, een onevenredige animo ontstond, en men tnans met bezorgdheid moet vragen, hoe al die geletterden aan een positie kunnen komen. 't Is nu al reeds niet mogelijk, alle gegradueer den, akte- en diplomahouders te plaatsen, wat tot gevolg heeft, dat menschen met een academi- schen graad solliciteeren voor politie-agenit, voor se cretaris in kleine plattelandsgemeenten. Toen de bekende fabriek van Philips sollicitanten opriep voor de betrekking van portier, meldden zich n.b. ingenieurs als gegadigden. L Voor veertig jaar was de invloed van de arbei dersklasse uiterst gering. De daglooner op de groote boerderijen, op tal van plaatsen in ons land, was weinig in tel. De afstand tusschen baas en knecht was- - geweldig--groot, persoonlijke-vrijheid kende d e arbeider nietde dagtaak begon gemeen lijk des morgens vier en eindigde des avonds om zeven uur, tegen een loon, dat in Zuidholland en Zeeland beneden den gulden en in andere plaatsen een ietsje er boven per dag bedroeg. De .arbeider? had geen stem in het kapittel, hij had niets ip te brengen, geen stemrecht voor Gemeenteraad, Pro- yinciaie Staten of Tweede Kamer. Hij werkte heel vaak zeven dagen "in de week, jaar in jaar uitj kinderen gingen naar de fabrieken, men leze de Regeeringsenquete, in de 9oer jaren uitgebracht ovei de. arbeiderstoestanden in Twente. Het volksgeweten werd wakker geschud, men bestudeere eens het aangrijpend geschrift van Dr. A. Kuiper over Christus en de sociale nooden. In dat boekske komtde eminente schrijver er voor uit, dat Christelijk Nederland zijn roeping tegen over de arbeidersbevolking schromelijk heeft ver zaakt. Zien we den tegenwoordigen toestand. Van weerloos is de arbeidersklasse machtig ge worden. In sterke bonden heeft zij zich georgani seerd, naar invloed is geweldig, haar stem wordt, dank zij het algemeen stemrecht voor mannen ,en vrouwen, gehoord bij monde van eigen afge vaardigden in schier eiken gemeenteraad, zoowel als in de vergaderingszalea van de Staten, Provin ciaal als in die van Eerste en Tweede Kamer. Van niet geteld, is zij bijna politiek overmachtig ge worden; in de wetgeving speelt zij een rol van .groote beteekenis. Ja, de bekende oud-burgemeester van Rotterdam de heer Zimmerman durft zelfs verklaren, dat we door de super-democratische volksvertegenwoordi ging zoover gekomen zijn, dat de gezonde ver tegenwoordiging van het bedrijfsleven er onder lijdt. 1 Nu wonen we in Nederland op een duurte-eiland in Europa; waar geen oorlogsgevolgqn te dragen zijn. Wel zijn we ook hier van het eene uiterste in het andere vervallen. 'En is men er eenmaal beland, dan is het een' heele toer uit het moeras te komen. Hoe weinig, begrip er is over het economisch mogelijke, over ?de roeping van de overheid, over de verhouding van overheid en bedrijfsleven, toont duidelijk een artikel van den heer Straub, rijksambtenaar te Am sterdam in „De Gids", orgaan van het Christelijk Nationaal Vakverbond. "t Is precies of die menschen met een blinddoek vóór oogen rondioopen. Uit de hóóge belasting- ophrengstcijfers leidt men „mir nichts, dir nichts" een algemeene welvaart af. O ogenblikkelijk is men daar met zijn oordeel gereed, wat ni. de Staat met dat geld moet doen- Belastingverlaging? Dwaasheid, want wat is het gevolg van belastingverlaging? Dat de Staat dan het overschot overhevelt in het goudreservoir der bezitters, en dat is wel het verschrikkelijkste wat gebeuren kan. Laat die hooge belastingen blijven, adviseert de heer Straub; van dat geld moet ten eerste in hóg vlugger tempo de Zuiderzee drooggelegd; (de goeie man mag hier wel eens beter informeeren) het TwenteRijnkanaal gegraven; en de rijksambtenaren en werklieden, slachtoffers van de bezuiniging onder het vorige ministerie, moeten volledig worden schadeloos gesteld.. Geiukkig is de heer Straub nog geen minister van financien. O, gij landbouwers die zwoegt en tobt en in 5 jaren geen inkomen hebt gehad, gij tuinders, die in dito omstandigheden verkeert, betaalt zon der morren uw belastingpenningen, 'k Begrijp niet, dat gij, plattelands-gemeenteraden de zuinigheid nog betracht, luistert toch naar de nieuwste econo mische wijsheid des heeren Straubs;. Schroeft de belastingen op, vordert toch meer, dan ge noodig hebt; laat dat goud economisch besteden, legt wegen aan, bouwt, verlicht, rioleertl, ge schept welvaart. Wist ge het nog niet? 't Komt vast daar vandaan, dat ge nog te con servatief, te landelijk zijt, gij mist stellig het diep economisch inzicht van dezen rijksambtenaar. Doch ironie ter zijde. Niemand zal, als hij kennis neemt van de eco nomische toestanden van omstreeks 1890, deze ge- wenscht achten. Het groote voordeel mee uit die dagen is echter, dat in de tweede helft der negen tiende eeuw, naar het woord van den bekenden, reeds genoemden Zimmerman, toen het kapitaal is gevormd, door uiterste krachtsinspanning en sober ieven, waarvan het tegenwoordig geslacht de vruchten piukt. Wat is het voordeel van onzen tijd, daartegen over, ondanks betere sociale verhoudingen? Heeft het andere uiterste ons volk, als geheel genomen, haat gebracht? En al meer gaan de oogen der eco nomen en staatslieden, er voor open, dat er ver andering zal moeten komen. Hoe? Een geweldige vraag. - SINT MAARTEN. JAARVERGADERING van de Tuin- bouwVereen. „De Groenteteelt", Dins dag j.l. in het café van den Heer P. Schrijver, alhier. (Een 'groot aantal leden was ter vergadering aan wezig, wat wel verband hield met de belangrijk heid van het program, daar dit een paar verstrek kende puntjes bevatte. De heer D. Swart, voorz., opende deze verga dering met een welkom aan leden en pers. Voorz. sprak zijn genoegen uit over het feit, dat 'deze vergadering, in tegenstelling met vele voorgaande, in opgewekte en hoopvolle stemming plaats vond D;e reden niervan zijn de hooge prijzen 'onzer groenten, netgeen spreker doet zeggen, dat dit op de gezichten der leden te lezen staat. De hoop uit sprekende dat 1928 voor leden en hun gezinnen goed mag ztjn, geeft voorz. aan secretaris het woord, die de notulen der vorige vergadering leest en zonder aanmerking werden goedgekeurd. Eén ingekomen stuk van den Plantenziektenkundigen Dienst betreffende desinfectie van zaaizaden. Na lezing werd besloten dat zij^ die er belang üp stellen, ten huize van den secretaris nadere inn zage en voorlichting hieromtrent kunnen verkrij gen. Hierna volgde een goed gestyleerd Jaarverslag waarmee secretaris applaus en dank verwierf. Tot leden der commissie nazien rekening werden benoemd de heeren D. de Geus, P. Breed \en S^ Korf. Uit de rekening bleek een ontvangst van f663.44, een uitgaaf van f515.21, een voordeelig saldo groot f146.23. De rekening aardappelsproei er gaf aan een ontvangst groot f308.11, een uitgaaf f280.96, voordeelig saldo f27.15. (De heer D. de Geus, lid der commissie tot na zien der rekening, deelde mede, dat hem bij (het nazien hiervan niet gebleken was, dat door pen ningmeester retourcommissie of steekpenningen 'waren genoten ,dus adviseerde tot goedkeuring. De neer P. Breed bracht hierna een uitgebreid ver slag der op 11 Me,i 1927 gehouden algemeene ver gadering uit, waarvoor hem door voorz. dank ge bracht werd. Bij de behandeling salarissen bleef voorz. zijn f15.secretaris zijn f25.behouden terwijl de penningmeester van f 10 op f15 werd gebracht. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden D. Swart, L. Batten en Jb. Roos/herkozen welke dit allen aanvaardden. Gedurende deze stem ;ming werd door velen gebruik gemaakt om de tee- kening der te stichten nieuwe veiling te bezichti gen. Als bestuurslid voor het Cjentr. Bestuur, werd bij acclamatie herkozen de -heer C. de "Geus, die zich deze benoeming liet welgevallen^ Thans komt een belangrijk puntje aan de orde en wei „bouw warenhuis." Voorz. deelt mede dat door den heer S. van Dfunen alhier, een aanbod gedaan is om voor eigen rekening een warenhuis te bouwen en dit aan de vereeniging in ihTur af te staan voor een nader over "een te komen huur prijs van f 500 k f 600 en tevens dat de vereeniging zich verbindt om de huur voor vijf jaar jop zich te nemen. Daar het den leden allen voldoende bek kend is, waarom tot dusdanigen bouw zoo hier en daar wordt overgegaan, zal hij dit nader memoree- ren. Op een ongeveer 2 maanden terug gehouden bestuursvergadering, is een nadere bespreking met den heer van Drunen over genoemd plan gehou den. De plaats waar te bouwen is nog niet gerei- geld, doch dit moet aan De Stroeit plaats vinden Het warenhuis zal 120J ramen groto worden en wordt berekend met den grond op pl.m. f 70CO. Hoe of de exploitatie hiervan moet plaats vinden is nog niet door het bestuur opgelost, daar .dit voor hen en ook voor de leden alhier, !niet zoó' maar gezegd is. Voorts moet nóg een nadere be spreking met de zustervereen. te Valkkoog en (Eenigenburg over dit punt gehouden worden, die ook als belanghebbenden worden aangerekend. Na velerlei besprekingen werd in beginsel be sloten t ot het huren van het te stichen warenhuis eq werd het bestuur dezer -vereen, aangewezen als comm. voor de nader te regelen werkzaamheden. Vóórts om als vertegenwoordiger deze c< vereen., overleg te plegen met de zustervereen en een conferentie te houden met het gemeentebestuur en het Centr. Bestuur om deze te bewegen bij een minder gunstig finantieel verloop, een gedeelte voor hunne rekening te nemen. Thans kwam in bespreking het plan stichting nieuwe veiling e.c. Voorz. licht toe dat in, klem afgeioopen zomer een terrein is aangekocht be stemd om aldaar een nieuw veilingsgebouw met overdekte goot te stichten. Door den heer W. Dirkmaat te Broek op Langendijk is een schetsje ontworpen. Het te stichten veilingsgebouw op deze teekening wordt; lang 20 M. en blreed 13.5 M. Djatj is nog iets grooter dan de Brodker veiling|. Do gooten hierop zullen ruimte bieden itot ligging van ioo vaartuigen. D.e begrooting van helt gehee> met inbegrip wegvaren grond, komt ruim bere-, kend op pl.m. f 50.000. Voorz. wijst er op dat dit' een grootsch plan is waar hij als lid van het! Cfj B. eerst bezwaren tegen had, maar bij nadere be schouwing dit geheel moest steunen, daar men,, genoodzaakt zijnde te bouwen, dit op niet te be krompen wijze moest doen, daar het vele groene land aldaar ons de verzekering geeft, dat in den loop der tijden, de groenteteelt zal uitbreiden. 'Bij de bespreking bleek, dat een elk voor nieuw, bouw voelde, maar door enkelen werd naar vo ren gebracht, dat met het in gebruik nemen dep oiieuwe veiling, het systeem na- of monstterveilen moest worden stopgezet daar anders èn nieuwe veiling èn nieuwe gooten een paskwil waren. Voorz. èdeelde mede dat hij het volste vertrouwen had^ dat dit euvel, als er ruimte voor ligging der vaar tuigen was, vanzelf zou ophouden. Tot stemming) overgaande wordt met 25 voor en 3 stemmen te gen in beginsel besloten tot den nieuwbouw vei ling. Een algemeene vergadering ter bespreking van nieuwbouw veiling zal gehouden worden, waar voor benevens de heeren D. Swart, C. de Geus en L. Batten gekozen worden de heeren P. Breed, G. Bijpost, W. Bijpost, P. Jonker, Jb. Roos. 'en Jn de Geus en als plaatsvervangers de heeren Bakker, D, Barten, T. de Geus en S. van Drunen., Bij de bespreking voorstellen voor de algem. vergadering, zal op voorstel van den heer G .Bij-V 'post als punt op den beschrijvingsbrief komen* om vanaf het volgende seizoen alles te veilen per vaartuig. iEen aandeel groot f 50 wordt hierna uitgeloot. De gelukkige was A. Groet Cz. Bij de rondvraag 'deelde voorz. mede, idat de veiling vanaf Woensdag om 8.30 begint. Voorts drukt voorz. na een inleiding door D. de Geus, de 'leden op het hart om de formulieren der ;,Tuin-t bouw-Onderlinge goed in te vullen, daar dit an-, ders tot netelige gevolgen kan leiden. 'De heer L. Barten deed verslag over de resultaten van de aardappelziektebestrijding met pota, welke in ver gelijking met sproeiing, volgens Barten, beter re- ssultaten had. Niets meer te verhandelen, sluit de voorz. te 11 uur deze druk bezochte en belang rijke vergadering. VALKKOOG. Bij onderhandschen verkoop is het perceel van den heer P. de Boer uit Schagen op den bewoner, den heer Jn. Kuiper, overgegaan. Vergadering van het bestuur der Langen dijker Groentencentrale te Broek' op LLangendijk, op Dinsdag 14 Februari 1928, des middags 2 uur, irt het betaalkantoor. De voorzitter, burgemeester Slot, opent met een welkom, waarna door den Secretaris de no tulen werden gélezen, wielk© onveranderd wer den vastgesteld en ge teekend. tegenwoordig waren 27 leden, waaronder 2 leden van Koophandel. Afwezig de heer Munt- jewerff van Schermerhorn. Uit het rapport over het betaalkantoor bleek, dat er in de maani December was geveild voor een bedrag van f 260.929.62, waarvan voor Broek op Langendijk f 69272.40, St. Pancras f 30055.77, St. Pancras R.K. f 4893.68, Zuidscharwoude f 27511.34, Zuidscharwoude R.K. f4575.26, Koe dijk f55021.90, Heerhugowaard f 19840.72, H.H. Waard R.K. f34162.59, Ursem f 1082.98, Hens broek f3491.88, Schermer f8538.97, Oterleek f 109.66, Diversen f 2366.47. In de maand Januari is geveild voor een be drag van f 586068.51, waarvan voor Broek op Langendijk f 121433.36, St. Pancras f 114160.07, St. Pancras R.K, f 14323.01, Koedijk f 118592.76, Zuidscharwoude f80794.58, Zuidscharwoude R.K. f 9065.34, Ursem 4362.70, Hensbroek1 f5079.37, Schermeer f29230.77, Oterleek f3928.81, Diver sen f7753.54. De keuriijsten Van 'December en Januari, welke resp. 15 en 10 keuringen bevatte, werden geen op- of aanmerkingen otter gemaakt. Schrijven ingekomen van het Centraal Bureau over het aanleggen van een ledenlijst op zegel, waardoor de leden wettelijk verbonden zijn aan hun vereeniging. Deze lijsten zullen op de alge meene vergadering gepresenteerd worden. levens schrijven ingekomen van het O. B. met bericht dat voorstellen ingediend kunnen worden voor haa ralgemeene vergadering vóór 20 Febr. a-S. Hiervan werd geen gebruik gemaakt. Schrijven met rekening ingekomen van den heer Wartenhorst, aangaande zijn bemoeiingen inzake den Twuijverweg. Schrijven ingekomen van de Schippersvereeni- ging, met verzoek' om een bijdrage voor het open houden van de vaart gedurende den winter. Daar de schippersvereen. nog een batig saldo, heeft, werd besloten thans een bijdrage te verkenen van f 50.—. Ingekomen schrijven van een koopman met een klacht over den keurmeester. Hierover ontstaat een heele discussie, waaruit bleek Jat en tuinder eu koopman wel eens onte vreden zijn over de keur. <T De heer C. Wagenaar Kz. merkt op dat wij een zeer serieusen keurmeester hebben, die zijn taak ernstig opvat, doch klachten zullen er al tijd wel blijven. Wat het schrijven aangaat, werd in handen gesteld van het dagelijks bestuur, wel ke leen onderzoek zal instellen. Schrijven ingekomen van de vereen. ,,de Koop handel waarin vermeld dat "één van haar loden de klacht lieeft geuit dat zijn schuit met kool zonder kennisgeving ouder de overkapping van- daa ngehaald was én verzocht of dat niet meer plaats zal hebben. Hierop is een schrijven teruggezonden aan „Koophandel", dat nooit een schuit zonder ken nisgeving onder de overkapping verwijderd is en dat steeds schuiten, welke geveild moeten wor- dien voorgaan, doch dat producten van "kooplie den, die op den "dag zftjn overgehouden, voor den nacht steeds een plaats onder de kap kunnen krij gen. Tevens is de waarschuwing gedaan, dat wan neer iemand zich niet houdt aati 7de bepalingen van den beambte of den veilingleidier, de k3n<a beloopt, dat steeds zijn schuiten geweigierd zul len worden voor een plaats onder de ovierkapping. Met dit schrijven werd de goedkeuring der vergadering uitgesproken. Schrijven ingekomen van 'de secretaresse van het huldigings-comité voor wijlen den 'Weled. Gestr. Heer Mr. H,. C. Dresselhuijs, waarin be dankt wordt voor de gift welke de L.G.C. heeft gegeven en tevens dat uit vele kringen, doch' vooral uit de tuinbouw, zooveel steun en sym pathie betoond werd. Schrijven ingekomen van den Uitgever van het Tuinbouw-jaar boek, met verzoek de leden op te wekken dat boek te koopen. Het bestuur wil hiertoe gaarne medewerken, daar ze overtuigd» is van het nut, dat elke tuinder dat boek iu zijn bezit heeft. Alle opgaven "kunnen gedaan worden bij den Secretaris van de L.G.C., daar bij een flink kwantum de prijs zeer laag is. Me- bij een flink kwantum de prijs zeer laag is. Medegedeeld werd dat cite bascule's die reeds 3 jaren gebruikt zijn, niet beet meer aan de eischen v'oldioen. Dienaangaande is een fabrikant gevraagd,, te komen zien welke gebreken aan de bascule's zijn; b.v'. het uit de messen loopen en oók dat de weegbrug vaster moet liggen. Die gebreken zijn door den fabrikant opgenomen en zal met het maken van nieuwe bascule's, hiermede reke ning worden gehouden. Ook zal iemand aangesteld worden, welke speciaal voor de bascules en ge wichten zal zorg dragen. Door den penningmeester, de heer C. Spaans, werd: de jaarrekening uitvoerig voorgelegd, wel ke was nagezien en door het dag. bestuur en door 2 leden van de vereeniging Schermerhorn. De voorz. bracht dank aan den penningmeester voor zijn accuraat beheer. Vastgesteld werd dat de algemeene vergadering gehouden zal worden op 'Donderdag 8 Maart a.s., aanvangende 's morgens half elf in café „de Roode Leeuw" van den heer Schoeuder te Scher merhorn. Vervolgens werd de agenda voor deze verga dering klaar gemaakt en de voorstellen van be stuur en vereenigingen voorloopig besproken. Bij de rondvraag brengt de heer Kloosterboer in bespreking de fietaweg St. Pancras—Koedijk en zegt dat die weg van groot belang is voor de Koedijker tuinders, zoodat het ook beschouwd kan worden als een marktbelang en zou willen voorsteUen dat de L.G.C. er hare steun en melte- /werking zou willen verleenen. De Secretaris steunt dit voorstel ten volle en zegt dat op de agenda der alg. verg. in 1925, welke gehouden is te Koedijk, een voorstel ge plaatst was om steun te verleenen aan een n&uw te maken weg St. PancrasKoedijk. Dat voor stel is daar met algemeene stemmen aangeno men, zoodat ik meen dat daarop door ons kan doorgewerkt worden. ■Wordt algemeen goedggvondlen. De heer Kramer (Koophandtel), zou het in overweging willen geven dit besluit bij de ge meenten St. Pancras en Koedijk schriftelijk ken- baa rte maken. Zal aan voldaan worden. De heer Glas (H.H.Waard) vraagt of de ge wichten, die aangeschaft zijn, alle nog aanwe zig zijn. Gevreesd werd van niet en daarom zal ook een- andere regeling getroffen worden. De heer Schaap brengt klachten ter sprake over het wegen bij' het spoor. Aanbevolen werd dat als iemand meent dat er niet goed gewogen wordt, deze dan zelf de bascule nakijkt of idat hij den keurmeester den veilingleider vraagt dit te willen doen, dan komt het direct in orde. De heer Hoogland zou het zeer gewenscht ach ten, als de vaart dicht vriest, de vereenigingen ovierleg plegen inzake het openmaken. Het komt nu wel eens voor, dat met het oog op" het open hakken, 'de v'aart bij een vereeniging wel eens dicht blijft, terwijl het door een andere vereeni ging opengemaakt wordt, waardoor de vaart zeer slecht bevaarbaar wordt. De vergadering is het hierover eens en besluit bij voorkomende geval len ovierleg te plegen. De heer Glas (Br. op L.) vtaagt hoe of de reuzenbloemkool, waarvan wij thans zaad heb ben, zich in Italië hebben opgedaan. De voorzitter deelt mede, dat de bloemkool in Italië, afkomstig van hetzelfde zaad, dat wii zitter dat professor Brigant de verzorging van thans hebben, heel best waren, verder zegt voor- het zaadwinnen zoo uitstekend leidt, dat hem daarvoor alle lof toekomt. Hierna werd de ver gadering door den voorzitter gesloten, welke zegt dat hij met voldoening deze vergadering heeft geleid en dankt hartelijk voor de aangenamja samenwerking.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3