Mooie Handen Vergadering van den Raai dezer Gemleente op Woensdag 15 Febr. 's namiddags 2 uur. Voorzitter de Weled. heer J. Burger. Secretaris de heer J. Diam. Na een welkom aan de leden, worden de notu len gelezen en goedgekeurd. Mededeelingen en ingekomen stukken. Goedkeuring van Ged. Staten op de besluiten to het aangaan eener geldlelening van f 1000 voor het- electrisch bedrijf en tot het onifer- handtsch verhuren eener woning aan A. Kant en van een perceeltje bouwland aatn D. Dfekker. Begrooting van den Keuringsdienst voor wa ren in het keuringsgebied Alkmaar voor 1928, waaruit blijkt dat van de gemeenten een bijdrage wordt gevraagd van f 17.35 cent per inwoner: (Vorig jaar 17.9 cent.) Rekening van dien dienst over 1926. Bericht van Ged. Staten, dat tot 1 Jam- 1929 vrijstelling wordt verleend van de verplichting tot het geven van onderwijs in de 'lichamelijke oefening aan de school te Dirkshorn. Verzoekschrift van de ontwikkelingsclub te' Waarland om een subsidie van f 40 voor een cur sus in Staatsinrichting. Poor de meerderheid van B. en W. wordt voorgesteld afwijzend te beschikken. Voorzitter zet de beweegredenen nader uiteen. Niet willende ontkennen het. nut van een derge- lijken cursus, kau hier toch niet van een alge meen belang bij een -dergelijfcein cursus worden gesproken. Bovendien wordt per lid slechts f0.50 contributie betaald, terwijl de cursus door 40 personen wordt bezocht, zoodat B. en W, het geen bezwaar vinden, indien de léden een gulden meer per lid betaalden. Hoewtel de gemeente Ha renkarspel over het algemeen sympathiseert met ontwikkelingscursussen, ziet de meerderheid in B. en W. in dit geval de noodzaak van subsidie niet in. iWeth. Dekker (minderheid in B. en W.) méén de desnoods een kleiner bedrag te moeten toestaan als blijk van sympathie. iWeth. de Groot vindt, dat het op den weg der cursisten ligt, zelf vooruit te loopen. De heer Francis zou zich by. voor Herha- lingsoncberwijs of auderzins gaarne ©enige opof fering getroosten, maar ziet van dezen cursus de noodzaak. In denzelfden geest uit zich dé heer Duijvis. De heer Bakker kan zich wel met dén heer Dekker Vereenigen én gaf in overweging een vrij lokaal aan te bieden. Bij stemming waren de heeren dekker, Bakker en Doodeman tegen het advies van B. en W:., zoodat met 43 afwijzend werd beschikt. Verzoekschrift van W. Dekkér,(J[j Z.utt Jr N. J. Zutt en D. Zutt te Waarland om aan ieder hunner een jaarlijkische subsidie te verlee- nen van f 50.ais bijdrage in de kosten van ex ploitatie van druivenkaasen. Voorzitter zegt, dat B. en W;. afwijzend wen- schen te beschikken, daar men er niet aan kan beginnen het particulier initiatief, mat alle res pect daarvoor, te subsidieeren. Waar dergelijke bedrijven geëxploiteerd worden om te trachten winst te behalen, kan het niet op onzen weg liggen subsidie te verleeneu. Men zou dan bij elke nieuwe cultuur wel kunnen aanvragen. De heer de Vries ziet ook geen aanleiding.het verzoek in te willigen en zegt nog, het een Allen voor om afwijzend te beschikken, eigenaardig verzoekschrift te vinden. Verzoekschrift van den Bond van Dilettanten- Tooneelvereenigingen om een medaille of een gel delijke bijdrage voor het aanschaffen eener me daille beschikbaar te stellen voor een iooneel- wedstrijd te houden. Waar het hier een organisa tie betreft buiten de gemeente en het verleenén de consequentie inhoudj het alle jaren te doen, daar de Boni alle jaren een wedstrijd houdt, stel len B. en W. voor afwijzend te beschikken. Allen voor. Schrijven van het P.E.N. inhoudende de voor waarden, waarop kan worden overgegaan tot aan sluiting van een gedeelte van Slootgaard, Spek- eter en Woudmeer aan het electrisch net. Door de gemeente zal in de aanlegkésten moe ten worden bijgedragen een bedrag van f7860, terwijl nog de eisch werd gesteld dat de Speketer met hare bemaling zal aansluiten. Waar bij B. en W. de bedoeling voorzat ide aanlegkosten over de aangesloten (46 perceelen) te verhalen, evenals in de Schagerwaard was ge beurd, achtte men dit bedrag1 voor hands veel te hoog, om op een dergelijke manier te handelen, waarom nog naar een berekening is gevraagd van elk object op zichzelf. De heer Bakker vindt dat de P.E.N. er mee scharrelt. Onze opzet was geweest de Slootgaard op zichzelf, en heeft hij dan de overtuiging, dat het niets meer zou kosten als in het Waar land Eiehter. heeft de P.E.N. gemeend in ie Woudmeer en Speketer goede afnemers te vin dien, maar, daar hebben wij met de Slootgaard niet me ete maken. Spreker had gaarne bestek van dat gedeelte. Voorzitter merkt op, dat men na bespreking met menschen uit de Woudmeer "zelf op de ge dachte is gekomen, ook dat gedieelfje aan te sluiten. Wat de kostprijs apart betreft, dit is reeds ge vraagd en kan men met een paar dagen het ant woord wel verwachten, waarop besloten wordt dit antwoord eerst af te wachten. Nog was ingekomen een verzioek van de tuin- dersvlereeniging „het Waarland" om een verdicht en verwarmd lokaal beschikbaar te stellen voor een te houden glascursus gedurende Maart en April. Allen voer. Dankbetuiging v'an A. Kant en het R'K. School bestuur. Ingekomen het rapport van het accountanten- onderzoek over de finantieele gestie va:n het G.E.B., waaruit bleek' een winst van f 681.50 over 1927. Er moest nog een verlies worden af geschreven van f 153.75, zoodat men een zui vere winst heeft van f 528.05. Besloten werd de bestemming van dat bedrag aan te houden tot de volgende vergadering, ter wijl de heer De Vries alreeds- in overweging gaf de stroomprijs te verlagen om zoodoende de winst, weer in te teren. Be administrateur-lijnwerker werd een woord van hulde gebracht voor zijn accuratesse. Volgde benoeming van een lid van het Burg. Armbestuur: aftredend de heer 'J. H. T. F Met algemeene stemmen herkozen- Tot leden van de oommissiën tot wering van schoolverzuim werden benoemd voor de school te Kerkebuurt de heeren C. Immens, W. Stroo- per en G. Boekei. School te Dirkshorn de heeren R. v. d. Laan A. Kistemaker en A. Spaans. School in het Waarland de heeren M. Raas, A. Groen en P. Bekker. Wegens overschrijving van enkele posten op de begrooting, hadden overschrijvingen plaats voor den gewonen dienst tot een bedrag van f3111 en voor den kapitaaldienst tot een bedrag van 'f 26.78. De heer Francis was opgevallen dat de post voor de begraafplaats zooveel hooger was, het welk zijn oorzaak vond in de algeheele reparatie van de brug. De heer de Vries maakte nog een 'opmerking over den post: onderhoud raadhuis. Werd even eens tot genoegen beantwoord. Door het B.K. schoolbestuur te Waarland is de afrekening ingezonden der kosten van die school ovër de jaren 1924, '25 en '26. Daaruit blijkt dat dn die jaren is uitgegeven in 1924 f 673.2>4, in '25 f 1398.16 en in 192b f1229.425, totaal f3298.825. Ingevolge de wet heeft het schoolbestuur recht op: over 1924 194 4/2 maal f7.31, is f709.07 over 1925 190 1/ 2maal f9.70 is f 1847.85 over 1926 188 3/4 maal f8.32 is f 1570,40 Tót aal f 4127.32 Aan voorschot werd over die jaren uitbetaald- respect. f515—, f1609 en f1480, derhalve in totaal f305.175, welk bedrag in de gemeentekas behoort te worden teruggestort. Door B. en W. wordt voorgesteld in dien zin te besluiten. Allen voor. Door de eGzondheidscommissie te Schagen is omtrent de in de vorige vergadering in concept opgemaakte aanvulling van het reglement voor >aet B. Armbestuur een gunstig advies uitgebracht waarom wordt voorgesteld tot vaststelling der aanvulling te besluiten. Aangenomen. Door Joh. Ruiter te Waarland is verzocht zijn perceel aan het electrisch net aan te sluiten. De kosten worden geraamd^op f200.waarin be langhebbende een bijdrage van f40.heeft toe gezegd. Aangezien deze aansluiting blijkens opge zette exploitatierekening winst voor het bedrijf zal opleveren wordt voorgesteld tot deze uitbrei ding over te gaan. Het is een aansluiting van 9 lichtpunten, zoodat gerekend wordt op een ont vangst van f51.20, waardoor de winst wordt ge raamd op f6.90. 1 De heer De Vries zou bij andere bewoners daar willen probeeren, ook deze aan te sluiten, waarop de voorzitter antwoordt, dat daar met de opzet op gerekend is. Aangenomen. Met het oog op betalingen voor schoolbuw enz. wordt voorgesteld door tijdelijke geldleening jr». de behoefte aan kasmiddelen te voorzien, om later, als het benoodigde bedrag bekend is, een vaste leening aan te gaan. Goedgevonden. Bij de rondvraag maakt de heer De Vries en kele opmerkingen over een omgewaaiden boom, een te rang afgezaagden boom op Kerkebuurt, die gevaar oplevert en de brug bij G.. Wit, welke beschadigd is door aanvaring. In alles zal voorzien worden. (De heer Doodeman vraagt, of het schaftlokaal bij de nieuwe school ook valt onder art. 101 der schoolwet. Waar de gemeente toch het onderhoud heeft van de school met bijbehooren, blijkt deze vraag geen effect te sorteeren, waarna de verga dering werd gesloten met dank voor de zakelijke besprekingen. door Buitenland DE KONINGIN VAN AFGHANISTAN. De „.Chicago Tribune" heeft te Brussel ©en interview gehad met koningin Soeraya van Af ghanistan, waarbij haar broer prins Tarzi, als tolk fungeerde. Zeg gerust, aldus sprak koningin Soeraya, dat ik de eerste vrouw in Afghanistan ben, die voor de emancipatie der vrouwen in mijn land en voor vrouwen-opleiding heeft gewerkt. Ofschoon van verren afstand draag ik aldus bij tot de gr00te taak van den vooruitgang der vrouw in de wereld. Ik weel dat de Amerika,ansehe vrouw zich daarin bijzonder heeft onderscheiden, en daarom heb ik voor baar zulk een diepen eerbied. De koningin vertelde verder, dat zij de eerste meisjesschool in Afghanistan heeft gesticht. Daar bij stuitte zij op woedend verzet van de zijde der orthodoxe Mohammedanen. Er brak een r-evo- xlutie los, maar deze werd door den koning krach tig onderdrukt. Een gedenksteen 'te Kaboel her innert aan den slag, die geleverd is voor de op voedingsvrijheid der vrouwen. Op het oogenblik, v'ervolgde zij, J^lt deze school 800 meisjes-leer lingen en het geheel© ouderwijs is er op Euro- peesche leest geschoeid. Mijn moeder heeft ©t de leiding en ik help haar zoo goed ik kan. Maar wanneer zij in Afghanistan is, zoo klaag de de vorstin, moet zij steeds nog 'een sluier dra gen. Deze is niet zoo dicht als die van andere vrouwen, maar toch dicht gpnoeg om haar ge zicht aan vreemde blikken te onttrekken. Geen Afghaan, haar familie uitgezonderd, heeft ooit in Afghanistan haar gelaat aanschouwd. Maar die sluier, aldus de vorstin, is ook mijn eenige concessie, die ik' aan die Mohammedaan- sche tradities doe. H. M. vertelde nog, dat zij voor haar Europee- sche reis alleen aan'japonnen voor'400.000 francs heeft besteed. De geheele tournée kost de konink lijke famillie minstens 180.000 p.st. f2.200.0001, en wellicht nog meer. De koningin gebruikt geen poeder, en behalve voor haar lippen ook geen rouge; "daarentegen doet prinses Tarzi (haar schoonzuster) meer aan „opmaken". Zij is veel minder knap dan ko ningin Soeraya, die inderdaad mooi mag heeten, een schoonheid, welke alleen ontsierd wordt door wat te forsche beenen. Men weet, dat H.M. Soe raya de tweede gemalin is van koning Ama- noellah; zijn eerste vrouw schonk' b.em één zoon; Soeraya bracht twee zoons en vier dochters ter wereld. BE MIJNRAMP TE WHITEHAVEN. Alle hoop op redding van ide dertien bedolven slachtoffers bij de mijnramp te Wjhitehaven is opgegeven. In een officieel communiqué wordt medege deeld, dat het onmogelijk is gebleken de plek te bereiken, waar de vermisten zich moeten bevin den. Acht personen konden in bijna uitgeputten toestand gered worden. Zij bevonden zich op driekwart mijl afstand van de plek, waar de ont ploffing heeft plaats gevonden. Al hun lampen op één na gingen uit. Met behulp 'daarvan von den zij den weg naar de schacht. Doordat zij frissche lucht kregen, konden zij, door op Hen grond te gaan liggen, in leven blijven, totdat zij aan de oppervlakte werden gebracht. EEN OVERVAL. In het kantoor van een koffiehuis op den hoek der Leipziger en der Friedrióhsstrasse te Be- lijn is een overval op den 64-jarigen kassier, die tot 6 uur 's morgens had doorgewerkt om de kas sen der verschillende afdeelingen af te sluiten, gepleegd. Hij werd bij zijn vfertrék' door twee mannen, met een pistool in de hand gedwongen de brandkast te openen. Zij stalen een cassette met duizend mark en ontkwamen. De kassier, die een zenuwschok kreeg, kon 'geen signalement de rdaders geven. VERGIFTIGING IN EEN FABRIEK. In de fabriek van de I. G. F ar benindustrie te Leverhusen zijn plotseling 16 arbeiders met ver giftigingsverschijnselen ziek geworden. Zoover tot dusverre kon nagegaan worden, heeft men met zwavelwaterstofvergiftiging te doen tengevolge v'an de uit de afvoerkanaleu stroomenie gas sen. Een arbeider is gestorven. Bij de anderen moet geen levensgevaar bestaan. EiENE! PANIEK VOORKOMEN. Te Mexico City is een hevige aardschok waar genomen, die in een theater, waar een concert, aan den gang was, een paniek' dreigde te ver oorzaken. Toen de onrust onder de concertgangers fatale afmetingen dreigde aan te nemen, rédde de so liste van den avond, een Spaansche sopraan, de situatie. Terwijl vele onthutste bezoekers oplet ten, dat het gebouw begon te wankelen, en ter wijl het begeleidend orkest reeds met spelen op hield, zond de Spaansche zangeres onverstoorbaar reeds haar partij verder, en kalmeerde .daamee ten slotte de gemoederen. Die natuurlijk verder tot rust kwamen, toen de seismische verschijnse len weldra ophielden. EEN NOODLOTTIG SPELLETJE. Te Napels vond een 11-jarig jongetje in d'en kelder van het ouderlijk huis, waar hij hout moest halen, een handgranaat. De jongen dacht, lat het een stuk vuurwerk was en haalde er éenige buur jongetjes bij om van het schouwspel te geniéten. Daar het niet gelukte de handgranaat met eeini lucifer aan te steken, maakten de jongens een vuurtje van oud papier en legden de handgranaat daarop. Bij de ontploffing wérden 11 kinderen ge wond, v'a'n Wie de jongeu, die de granaat gevon- 'dën had, overleden is en vijf anderen in levens gevaar verkéeren. Ook een man, die juist op straat het kelderraam passeerde, werd gewond, döch slechts licht. De politie stelt een onderzoek in naar de herkomst van de granaat. DOOR EEN LAWINE OVERVALLEN. In den omtrek van Bolzano (Bézen) is een vaan drig en drie man van het bataljon Verona van het 6e. regiment Alpenjagers, dat oefeningen hield in de bergen, door een lawine overvallen. Een van de soldaten wist zich staande te houden, doch de vaandrig en twee soldaten werden mee gesleurd. Eerst stortten zij tweehonderd meter diep in den afgrond, en daarna rolden zij langs de helling nog 600 M. naar beneden, tot groeten schrik van het overige bataljon, dat op eenigen, afstand v'an het ongeluk getuige was. Er ging dadelijk een recfdingsexpeditie op uit om de onge- xllukkigen te zoeken, die er na éenige uren in slaagde de beide soldaten te v'indén, die er won derbaarlijk goed afgekomen waren. De éen had een been gebroken, dé arudetla, een sleutelbeén. Het lijk van den vaandrig werd pas den volgen den dag gevonden, bedolven ander een 2 M. dikke sneeuwlaag. Het vertoonde zware "wénden aan het hoofd. DE VISSCHERS OP IJSSCHOTSEN. Van de ongeveer 400 visschers, die tijdéns eert storm aan de kust van Kroonstad op ijsschotsen', die waren losgeslagen, weg zijn gedreven, zijn volgens bericht van het ter hulp gezonden, wa tervliegtuig 30 omgekomen. Dp anderen wisten de Finsche kust te bereiken. DRONKENSCHAP VAN KINDEREN IN RUSLAND. Een Russisch arbeidersblad meldt over efen on derzoek van 610 schoolkinderen in Zamoskworee (een wijk in Moskou): 79 pet. der jongens én' 70 pet. der meisjes zijn bekend met den smaak van sterken drank (Wodka) en 45 jongens en meiöjes, van deze 610, die onderzocht zijn, héb ben zich vaak aan dronkenschap te buiten gegaan. W A RENHUISDIEFSTALLiEN. I'it Schwerin wordt geméld, dat in het waren huis van de Karstadt A. G. omvangrijke diefstal len zijn ontdekt, die reeds ..^feruimén tijd door het personeel werden gepleegd. Tal van bedienden zijn gearresteerd. Zoowel te Schwerin als elders zijn ook groote hoeveelheden uit het warenhuis gestolen goederen in beslag génomen. Bet onder zoek duurt voort. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Vlak bij het gebouw van den Rijksdag te Ber lijn is een vreeselijk ongeval gebeurd. Eén auto is in de Spree gereden^ waarbij éen vrouw en,een 9-jarig zoontje om het leven ktvamen. Uit het onderzoek is gebleken, dat de ,auto éérst links ©en andere auto, die langzaam reéd, heeft gepas seerd en vervolgens weiér heeft getracht de rechterzijde van de straat te beréikén. Hierbij reed' ze echter een stoep op om vervolgens in de Spree te vallen. Het had gesneeuwd en daar door was de straat op de plaats van de ramp zeer glad'. 1 De chauffeur van de auto, die voorbij' gereden was, heeft zich ter beschikking Van "de politie gesteld. Zijn rijtuig werd terstond onderzocht en hierbij bleek, dat inderdaad geen hotsing had plaats gehad, zoodat deze chauffeur geen schuld aan het ongeval heeft. De chauffeur van 'de verongelukte auto moét daarentegen met overdreven snelheid hebben ge reden. Toen de "auto te water stortte 'heeft de koopman, die niet naast de chauffeur, maar bin nenin zat, zijn tegenwoordigheid van geest niet verloren. Hij trapte een ruit iii en wist zich met den chauffeur zwemmend te redden- De vrouw, en het 9-jarig zoontje van den koopma.il, den heer Pankow, verdronken echter. Met veel moeite slaagde de brandweer er in de auto met de twee lijken uit het water te halen. De chauffeur, die door zijn onvoorzichtigheid de ramp heeft veroor zaakt, is nog niet opgespoord1.' Dp koopman vierde Zondag, 'zijn veertigsterij verjaardag en bevond zich met vrouw en kind op weg naar een variété om daar de namidUag- voorteling te gaan bijwonen-, HET WEER IN HET BUITENLAND. Een hevig noodweer heeft op verscheidene palatsen in Frankrijk groote verwoestingen aan gericht. Te Duinkerken woei een groote loods om. Te Killem werd een arbeider, die bezig was electrisch© -draden te herstéllen, uit een mast ge slingerd en gedood. Op de kust van Bretagne stormde het -de laat ste dagen. Verscheidene schepen, die in nood ver keerden, vroegen draadloos om 'hulp, verschil lende personen z'ijn gedood, doordien Zij in aan raking kwamen met electrische draden, die door den storm stukgeslagen waren. De storm in Zuid-Frankrijk is belangrijk in sterkte toegenomen. In het Rhonedal heeft het treinverkeer groote vertraging ondévonden. In het bosch v'an Eivenos brak brand uit, terwijl de boschbran-d nabij Sint-Blaise weer aanwakkerde. Volgens de tot nu toe ontvangen berichten) zijn bij het laatste noodweer in Noorwegen 2Q menschen omgekomen, terwijl er ©en aantal vér- wond werd. Honderden stuks vee gingen verloren en ongeveer 200 huizen zijn verwoest. In het Ertsgebergte heeft een zware sneeuw storm gewoed. Op de passen ligt hier èn daar to I1/2 meter sneeuw, zooiat zij voor auto's on bruikbaar zijn. Ook sleden en tijtuigen kunnen slechts moeizaam vooruitkomen. De stofm heeft tal van telegraaf- en telefoonleidinge>i vernield. Door de sterk gezwollen bergrivieren zijn te Dschankoi (bij Simferopol) in de Krim -de laag gelegen stadswijken overstroomd en de spoorhaven ondergeloopen. In de omgeving staan tal van dorpen onder water. Eenige menschen zijn om gekomen en groote schade werd aangericht.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 4