Plaatselijk Nieuws Uit den Omtrek NOORDSCHARWOUDE. JAARVERGADERING van de Coöpe ratieve Boerenleenbank te Nrd.-schar- woude in „Concordia", Dinsdagavond 7 uur. Aanwezig 90 leden. De voorzitter, de neer G. Barten, zegt huiverig te zijn tot net openen der vergadering over te gaan, juist na de lezing van het Stemmingsbeeld in de „N. L. Crt.", waardoor ik, aldus spreker,, ten zeerste onder den indruk ben. Heit spijt 'me dat we hier geen tuinbouwvergadering hebben, maar toch wii ik er tolt geruststelling der tuin- bouwieden dit van zeggen, dat ik afgegaan ben qp de eigen woorden van den Stemmingsbeelder. In een der Decembernrs. van de „N.L:. Crt.", wordt in het Stemmingsbeeld geschreven, dat het niet de eerste, maal is, dat over de 'bonnen ge schreven is, terwijl er verder op gewezen wordt, dat het in Noordscharwoude minder noodig blijkt, om dat daar de aanvoeren goed zijn. Meer zal ik ej thans niet van zeggen. Nog eens, het spijt Jme, dat het thans geen tuinbouwvergadering is. Over een bank vait niet veel te zeggen. Het is zoowat altijd /hetzelfde en het nut ervan behoeven we niet meer te verdedigen. Poch, voor een paar jaar terug heb ben we de Spaarkas gekregen,, wat iets is, tmaar voor ons zeer zeker de veiligste weg voor (geld belegging. Ik zeg dit niet losweg, want bewijzen zijn er voldoende. Ter illustratie leest de voorzitter een artikeltje voor uit de Raiffeisenbode, waaruit blijkt hoe mep er soms door bezoek van agenten van particuliere bankinstellingen in kan loopen. Een gestort bedrag groot f3500, had na een aantal jaren een'afkoopi- waarde van f2227.50. In al de jaren van Bestaan is bij de Boerenleenbank nooit iemand een cent te- 'kort gekomen, terwijl het bovendien niemendal kost. Ik zeg dit, omdat ook hier somsi /igenteh- bezoeken worden afgelegd en beveel de Spaarkas van de Boerenleenbank ten zeerste aan. Vermoe delijk 2al het voor enkelen een goed jaar 'worden, zoodat door hen iets kan worden overgelegd. Ze weten dan d e plaats. Ik heet u allen ^van harte welkom, ook de vertegenwoordiger van de pers en geef gelegenheid voor vrij rooken en een kwartje in vertering. Door den heer J. Kuiper worden daarna de no tulen gelezen en goedgekeurd onder dankzegging Voor het samenstellen der volgende notulen wordt de heer C. Paarlberg aangewezen. Uit het hierna voorgelezen Jaarverslag blijkt, dat de omzet f 276.717.541/2 geweest is, het aantal ieden 168 is, 304 spaarboekjes in omloop zijn, 62 voorschotten en 25 credieten in loopende reke ning zijn verstrekt, en de winst f 1316.59 geweest is. De rentevoet is het geheeie jaar 3.75 'pCt. voor spaargelden en 5 pCt. voor voorschotten geble ven en het bestuur heeft in de op '28 Nov.; ge houden vergadering besloten ook deze voor het komende jaar te handhaven, als de rente aan de Centraie Bank ook onveranderd blijft. Gaat deze met 0.5 pCt. omhoog,, zal het bestuur met 0.25 pCt. verhoogen. Alle bestuursleden en leden van den raad van toezicht waren plichtsgetrouw en nauwgezet en de kassier deed accuraat zijn plicht en ontving steeds een gunstig rapport. Het Jaarverslag werd onder dankzegging goed gekeurd. De volledige rekening en balans laten wij thans hier volgen. Spreker acht het meer dan noodzakelijk, datj daarin verandering wordt aangebracht. Voorzitter zegt, dat voor een paar jaar terug een gordijn voor geluiddemping is opgehangen. Dit wordt echter meestal open gelaten. ;De heer Kansen. Het hokje is soms veel te vol. Voorzitter wijst er op, dat dit slechts enkele malen gebeurt. Het bestuur zal echter de moge lijkheid van verbetering onderzoeken. Daarna sluiting der vergadering met dank aan' 1 leden en pers. (Overgenomen uit de Sch. Crt.) BROEK OP LANGENDIJK. Met ingang van 15 Februari 1928 is de Sta tions-ambtenaar A. H. W,assen overgeplaatst naar AVijdenes en is in diens plaats van Alkmaar naar hier overgeplaatst de heer P. Oud. DE REKENING ONTVANGSTEN. Inh. der 'kas op 31 Dec. v. h. vorig jaar f 6353.48 Ontvangen van de Spaarbank - 126975.30 Terugbetaalde voorschotten - 29580. Ontvangsten in loopende rekening: van de medeleden b. v. de Centrale Bank d. v. verkochte waarden f. o. d. res. gebr. winst Ontvangen rente: a. van voorschotten b. in loopende rekening c. van de Centrale Bank e. van coupons Diverse ontvangsten Totaal f30932.94 - 82568.01 - 3000. - II54-I3' f117655.08 - 4288.74 - 2378.33 - 423I-95 940.-, 4.46 f292407.3.4. UITGAVEN- Uitgegeven aan de Spaarbank Gtgeven voorschotten Uitgaven in loopende rekening: a. aan medeleden f 53207.90 b. a. d. Centr. Bank -79895.16 Uitgegeven rente aan de Spaarbank c. in lcopende rekening Bijdrage Centrale Bank 'Salaris van den kassier Diverse uitgaven Op de reserve gebrachte winst Inh. der kas op 31 Dec. v.d. jaar 116296.79 •22650. 133103106 8432.52 758-97 55-31 600. 680.C9 154 13 8676.47 f292407.34 DE BALANS. BEZITTINGEN! Inhoud der kas op 31 Dec. f 8676.47 Uitstaande voorschotten - 87560.— Te goed in loopende rekening: a. rekeninghouders f 59250. b. Centrale Bank - 103263.07 d. Aand. Centr. Bank - 70. e. Dep. Oblig. C. B. - 8000.— f. Overige Waardepapieren koers 31 Dec. - 9900.— h. Meubilair - 1 j-180481.07 Totaal 1276717.54 SCHULDEN. iSchuld aan de Spaarbank Schuld in loopende rekening: a. rekeninghouders f 20764.67 c. reservefonds -11246.32 Saldo winst f 243389.95 32010.99 1316.59 f276717.54 BALANS VAN DE SPAARBANK- Te vorderen v.d. Coop. Boerenleenb. f243389.96 Spaargelden Stichtingskapitaal f 243339-96 f 50.— f 243389.96 f 2,43389.96 Goedgevonden wordt het winstbedrag wederom in de reservekas over te brengen. Met 93 van de 96 stemmen wordt de heer Gk Barten tot bestuurslid en met 89 stemmen de Een avontuur Toen er in Italië nog geen geregelde postverbin dingen waren en de regeeringen in verscheiden sta- (ten meer moeite deed om op de „Garbaniri" dan op de bandieten te letten, was het, vooral in het gezegende koninkrijk Napels niets wonderbaars wanneer reizigers met extra-post, door een troep bandieten aangevallen en eerst tegen een zwaar losgeld vrijgelaten werden. Maar ook de koninklijke post werd soms door die heeren opgewacht. De postillon moest dan onbeweeglijk op den grond gaan liggen, terwijl de heeren roovers de reizigers allerbeleefdst uitnoo- digden, ai wat zij van waarde bij zich hadden, achter te laten. 'Daarmee was het avontuur iater heel aardig ,om t e lezen, gewoonlijk afgeloopen, tenzij nieit een der passagiers een poging deed om zich te verzetten, of wanneer de rooverhoofdman gegron de redenen had om te vermoeden, dat een Van aileri niet al het geld had afgegeven, dat hij bezat iDan werd de zaak bepaald onaangenaam en soms werd ex zelfs bloed vergoten Dan stuurde de vaderlijke regeering eenige karabiniers, gewoon lijk zonder gevolg, behalve dat er een paar minder terugkwamen dan heengegaan waren. Deze waren niet als helden op het veld van eer gesneuveld, maar eenvoudig naar de bandieten overgeloopen, .waar zij en vooral hunne geweren, met open ai;- men werden ontvangen. (Dat alles was algemeen bekend, maar ik be kommerde mij er niet om, toen ik als (jong schil der met mijn ^fasch en schilderkist op den (rug door de bergen van Napels trok. Welke roover zou net in het hoofd krijgen, een schilder, zonder heer N. Kooij tot lid van den raad ^van toezicht herkozen. Bij de rondvraag wijzen de heeren D. Kansen e.a. op het kleine wachtlokaal bij den kassier. HEERHUGOWAARD. JAARVERGADERING van de Protest Begrafenisvereeniging „De Laatste Eer" té Heerhugowaard, gehouden Maandagavond in het lokaal van den Heer Rus. j Aanwezig 22 leden. Na opening der vergadering door den hr. Brug- I man, voorz., lezing der notulen door den heer De Jong, secretaris-penningmeester. Hierna volgen eenige mededeelingen. In I piaats van de dragers M. Krap en A. .Hittema zijn tot vaste dragers aangeslteld C. Slot en P. Bruin; j voor het verzorgen der kleeding is aangewezen het echtpaar Luchtig; door den heer A. Mienis is bedankt als bestuurslid. Voorz. betreurt dit, aan- 1 gezien dit geschied is om gezondheidsredenen en hij acht zich de tolk der vergadering, indien hij den wensch uit, dat de heer Mienis weer volkomen j mag herstellen en dan weer zal mogen deelnemen j aan het gemeenschapsleven. Met aandacht j werd de secretaris gevolgd bij het uitbrengen van het Jaarverslag en de verslagen der Bondsbestuurs- j en algemeene vergadering. We vermelden uit het Jaarverslag, dat in den loop van het jaar 48 nieu- I we leden werden ingeschreven, terwijl afgevoerd moesten worden 46 leden, waarvan slechts 3 door overlijden, terwijl 42 waren vertrokken en 1 be- j dankte als lid. Het ledental bedroeg op 31 Dec. 523. Door de vereeniging- werden begraven 3 leden en 7 nietieden. Ten zeerste wordt de werking der vereeniging algemeen gewaardeerd. De voorz.itter spreekt eenige woorden van waardeering voor de wijze, waarop voorloopers en dragers hun taak op vatten en volbrengen. Het versiag van de Bondsvergadering gaf aan leiding tot eenig debat met betrekking tot verze kering tegen ongelukken van het personeel. Dieze zaak zaï vermoedelijk op de a.s. Bondsvergade ring wei baar Deslag krijgen, in verband met 'de informaties ingewonnen door de Bnodsbestuursie den Kramer en De Jong. Hierna kwam 'aan de orde de rekening over 1927. Dé heer W. van der Meuien, die met I. Plóeg de rekening had na- gezien, veiklaarde alles in orde te hebben bevon- den. Met het batig saldo der vorige rekening groot I f 167.15, beliepen de inkomsten f 1509.30, de uit gaven 11405.571/2 met een kassaldo tot een be- drag van f 104.721/2. De winst- en verliesrekening gaf een winst aan van totaal f327-57l/2; er is f 10) I afgelost; de leening is zoover afgelost, dat het resteerend deel van de schuld gedekt is door het bedrag, dat tegoed staat bij de Boerenleenbank. JDe secret.-penn. ontvangt den dank der ver gadering voor zijn richtig beheer en zijn uitne mende administratie. De voorz. wijst voor het nazien der volgende rekening aan de h.h. J. de Boer en Jac. Zomer. In het bestuur moeten aftreden de h.h. C. van Twuijver, A. Brouwer en A. Kooij Cz., die met bijna algemeene stemmen worden herkozen. Voor de vacature Mienes werd gekozen de heer J. de Boer. Deze en de heer Kooij ter vergadering aanwezig, nemen de benoeming aan, waarna hij de vergadering feliciteert, wetend dat de heer Kooij zijn taak als bestuurslid nauwge zet opvat, en verwachtend, dat de heer De Boer zich een waardig opvolger zal toonen van zijn voorganger. De niet aanwezig gekozenen, zullen worden aangeschreven. Hierna kwam in be handeling het bestuursvoorstel tot aanvulling van art. 2 van net reglement. Na toelichting door den voorz. en het aanbrengen van een kleine wijziging werd net voorstel met algemeene stemmen aange nomen. De aanvulling zal worden gedrukt en aan alle leden worden verstrekt ter completeering vap hun reglement. De voorz. vraagt en verkrijgt de goedkeuring der vergadering, voor de aanwij- zingv an den heer D|. de Jong tot lid van het Bonds bestuur in plaats van den heer Mienes. Besloi- ten wordt buiten de Bondsbestuursleden twee af gevaardigden te zenden naar de Bondsvergadering het presentiegeld hiervoor wordt vastgesteld op f2.50 voor een middagvergadering en fi.voor j een avondvergadering. Tot afgevaardigden wer- j den gekozen de heeren Jac. Zomer en J. de Boer. I Bij de rondvraag werd gewezen op de hooge kosten eener begrafenis door een onderneming in vergelijking met die onzer onderlinge vereenigin- gen, ook waar het nietieden betreft. Hierom wordt op krachtige propaganda aangedrongen, zoowel van vereenigings- als van Bondswege. Door den. secretaris wordt erop gewezen, dat hiervoor door den Bond reeds een circulaire is verspreid. voorz. zegt, dat de vorige Bondssecret. een ijve rig propagandist is geweest en dat de tegenwoor dige secretaris dit voorbeeld navolgt. Voorts zegt spr., hebben we en heeft het vereenigingswezen een krachtigen steun in de pers, wat z.i. niet altijd vol doende wordt gewaardeerd. De- vraag werd ge steld of voor een elders overledene, die hier be graven moet worden, ook de diensten der vereeni ging ingeroepen kunnen worden, welke vraag be vestigend wordt beantwoord. D,e goede finan- cieeie uitkomsten gaven aanleiding tot de vraag of nu de vereeniging niet gratis een volgkoets beschikbaar kon stellen. Die voorz. ontraadde dit ten zeerste, vooral, omdat de vereeniging doordien de maximumleeftijd van toetreding bij de op richting zoo hoog is gesteld, wat tengevolge zal hebben, dat er voor de vereeniging beslist eenige jaren zuilen komen, welke van haar hooge finan- cieeie offers zal vragen. De Penningmeester was mede deze meening toegedaan en zou in de toe komst dan liever gunstiger bepalingen willen vast stellen ten aanzien van contributie speciaal voor de jongeren. Een voorstel werd niet ingediend. Voor reservedrager hadden zich reeds enkele per sonen aangemeld. De aanmelding blijft tot 1 Maart opengesteld, waarna aanstelling door het bestuur zal volgen. Hierbij zal rekening gehouden worden met. de opmerking, zoo mogelij kalthans één re- i servediager aan te stellen, wonend in de nabijheid j van het kleedingmagazijn. Hierna sluiting. OUDE NIEDORP. I Dinsdagavond werd in de zaal van den heer Balk de laatste der drie Nutsavonden van het Nut I te Oude Niedorp gehouden. Als altijd was de stem tning er weer aanstonds in. Na een mooie inleiding j van den Burgemeester, werden door de verschil- lende leden weer bijdragen geleverd die zeer in j de smaak vielen. Het was reeds laat -tjoen, .tie I Voorzitter met een toepasselijk woord de bijeenr komst sloot en de aanwezigen een tot weerziens: 1 toeriep tot den volgenden winter. meer dan een paar scudi in zijn zak, aan te hou den? Per slot van rekening zou een ontmoeting met de heeren bandieten een aardig avontuur zijn. Ik zwierf echter veertien dagen rond, zonder dat de Fra Diavolo's mij zelfs de eer hunner ken nismaking hadden' gegund. Ik kwam aan de oevers der zee en moest eenige dagen blijven te Pizzo, een klein, vuil, vervelend nest, waar niets te izien. •was. Des ochtends ging ik in zee baden ten maakte wat schetsen van de visschers aan het strand. Des middags, als het te warm was, om uit te gaan, amuseerde mijne hospita mij rnet verha len over haar man, die op het oogenblik' bezig wa« een Engelsche familie door het gebergte te begeleiden. Spoedig zal hij terugkomen en wei twintig scudi meebrengen. Och, wat zou hij blij zijn, als hij den kleinen Cecco zag, die in vier we ken wonderbaar gegroeid was en al loopen en pra len kon. Deze merkwaardige feiten moest ik dag aan Üag nooren en daarbij de kunststukken van Cecco bewonderen. Ik kende de historie al van buiten en iuisterde daarom slechts met een half oor naar Theresa. Op zekeren dag echter, verandering van tableau. Theresa snelde gillend mijn kamer binnen en wierp zich op de knieën. .'„Red mij, signore", riep zij, „red mij. O, die bandieten. Mgoe de Hemel den duivelschen San Feiice, hun aanvoerder, straffen. Die arme Car lo. Nu zal hij vrouw en kind nooit 'wederzien en als een hond in de wildernis begraven worden. Op dezen toon ging zij, naar matige schatting, 'ongeveer een uur voort, onuitputtelijk in klachten en verwenschingen. Cecco stond bij de deur en lachte om de gebaren, die hij niet begreep. Eindelijk werd het mij met veel moeite duide- OUDE NIEDORP. I (Dinsdagavond werd in het café van den heey Pepping aan de Weel in deze gemeente vanwege^ 1 het Witte Kruis een Malariafilm vertoond. Diez^ i mooie film werd op interessante wijze toegelicht j door Dr. J. J. Th. DJfyer. Hfct is (ongetwijfeld, een nuttige en leerzame avond geweest. De zaal was tamelijk goed bezet met belangstellenden, die alle aandacht schonken. De voorzitter van Het Witte Kruis, de heer Pluister, die Dr. Doyer woor den van dank toesprak voor het verschaffen van deze aangename en nuttige lezing, was dan ook zeer tevreden over de belangstelling, die was ge toond en vond het een succesvollen avomd. lijk, dat de arme Carlo op zijn reis naar huisi, in hande. n; gevallen was van den schelmachtiger. San Felice, die hem niet alleen twintig scudi ontno men had, maar nog een losgeld van vijftig .scudi 'eischte, alsof Carlo een rijke Engelschman was, die maar een boodschap naa.r de stad te sturen had om geld te krijgen. Ik troostte de rampzalige met de opmerking, dat de rovoer spoedig merken zou, dat Carlo een arme drommel was en hem dus wel levend zou te- j rugsturen. Daarvan wilde Theresa echter niets we-, ten Ais San Felice eenmaal iets gezegd had, moest dit gebeuren. Als de vijftig scudi er niet kwamen zou haar Carlo worden doodgeschoten. Vijf dagen duurde dit weeklagen, zonder dat ik recht overtuigd werd van het ernstige der zaak,, toen er plotseling iets voorviel, dat mij van mee ning deed veranderen. Op geheimzinnige wijze werd aan Theresa, zoo vertelde zij mij in wanhoop, een kistje gestuurd en daarin lag een pasafge'sneden oor, met een briefje van San Felice, waarin stond dat hij zelf Carlo dit oor had afgesneden als een aanma ning om spoedig te betalen. Als waanzinnig smeekte Theresa mij haar te helpen haar man met zijn resteerend oor terug te krijgen. Ik zou twee menschen van den dood redden. (Eerlijk moet ik bekennen, dat haar wilde smart toch indruk op mij begon te maken, doch wat zou lik doen? Mijn middelen verkeerden niet in een toe stand om zoo maar voor vreemde menschen zulk een belangrijke som te offeren. Den derden dag werd ik verteederd en gaf de arme Theresa tde. vijftig scudi. 1 Haar uitbundige dankbaarheid stelde mij ruim schoots schadeloos. Het was een heerlijk gevoeg aldus een heele familie uit den nood gered et heb ben. Het geld werd door een vertrouwd persoon weggebracht en reeds den volgenden dag verscheen- Carlo met een verbonden hoofd en bleek gezicht. Maar ik afreisde kon ik hem toch nog zonder ver band zien. Het gemis van zijn oor werd bedekt 1 door zijn weligen haardos. I', f Sedert dit avontuur waren tien jaar verloopen 'en ik had het zoo goed als vergeten, toen ik bij, een collega te Parijs kwam en daar verrast werd door een teekening aan den wand, Theresa en Carlo voorstellende, hij nog met het verbonden hoofd. „Hé," zeg ik, „dat is toevallig. Ben jij ook in Pezzc geweest?" 1 Ik vertelde hem mijn avontuur daar en merkte op, dat hij er toch omstreeks denzelfden tijd ge weest moest zijn, omdat hij de beeltenis van. Carlo had vastgelegd, toen die nog met zijn hoofd in het verband liep. „Wanneer ben jij er geweest?" vroeg hij. „Ik? In Mei 1851, En jij?" „Lees eens wat onder de teekening staat.' Ik zag en las: 1491851. „Hoe zit dat?" „Dat wil zeggen, dat mij in September 1851 .precies hetzelfde is overkomen als jou in Mei 1852. Dc heele geschiedenis is een slim overlegd boevenstreekje, die waarschijnlijk nog wel meer lui is overkomen dan ons. Qarlo heeft, als ,hijl nog leeft, zijn beyle ooren nog. Dat verband pnl alles was komediespel, i 1 „Enfin,zei ik, „dan heb ik toch voor mijn vijf tig scudi het pleizier te kunnen vertellen, dat ik met echte Napolitaansche bandieten heb kennis ge maakt. We kwamen er nog goedkoop af."

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 6