NIEUWE Hike Breijer Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Zaterdag 18 Februari 1928 87e Jaargang Firma R. J. HOUWING Reveu van de Week Speciaal Corsetten - Magazijn tot maat NO 1 INTERC. TELEPHOON 52 LAWGED1JKER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Redact.-Uitjü. J. I1.SKEIZER - Bureel Noordscharwoude Advertentiën van 15 regel» 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Bit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD. TOB NOOIT. GElEF HET BESTE. Er bestaat een aandoenlijk klein verhaaltje in dat mooie boekje van Olive Schreiner: Droomen. over een schiller, die een wondervolle rooide gloed schilderde in zijn kunstwerken, waarvan geen van zijn collega's wist hoe hij aan de verfstoffen er voor kwam. Toen zij hem dood vonden bij zijn schildersezel ontdekten zij een oude wond in de buurt van zijn hart en ging hun een licht ophun -doode makker had met zijn harte- bloed geschilderd. Aandoenlijk door de eenvoudige wijze van schrijven en de simpelheid van het gegeven, blijft dit symbolische verhaalte waar voor eiken ar- arbeid, die de mensch goed moet verrichten. Zeker, het treft heel mooi, -dat deze werker een artist was, die zijn hart, zijn ziel moest geven in zijn scheppingen, maar toch blijft vloor u enj ons bestaan de waarheid uit dit verhaal: „wij moe ten in onzen arbeid onze beste krachten leggen". Onze tijd is een tijd van massaproductie, on ze producten gaan door tientallen handenparen Voor zij de fabriek verlaten en onze arbeiders zijn onlerdeelen van machines geworden in het groote productieproces van onzen tijd. Er blijft den arbeider geen gelegenheid meer ovter dm ziel in zijn werk te leggen en zoo het rythme van ons tijdsgewricht het gedoogde, wij zouden ons wil len terugdroomen in den tijd, die zoo ver achter ons ligt, toen een timmerman en een schoen maker kunstenaars in hun vak waren. iWaar onze arbeid niet meer toestaat, dat' wij onszelf geven in ons werk en waar de bekwame hand de mindere is geworden van de rappe hand, die a la minute werkt, daar moeten wij trachten in het leven, buiten werkplaats of fabriek het beste te geven, wat wij kunnen. In het verplaat sen van een voorwerp, in het schikken van bloe men in een vaas, in het arrangeeren van onze huiskamer: in alles letterlijk kunnen wij ons geven op z'n best. En dat zijn wij verplicht, want waar de tijd geen gelegenheid geeft in fabriek' of werkplaats, om den mensch te dwingen zijn allerbeste te geven, daar is hpt noodzakelijk, dat wij in het dagelijksehe leven dien goeden trek in ons bewaren en met toewijding en liefde .die dingen verrichten, waarvoor 'wij onze belangstel ling hebben. „Geef het beste wat in u is, 'waar gij' ook zijt." Dr. JOS. DE COCK. Voorde lezers van ons blad, geeft onze psycho logische medewerker Dr. Jos. de Cock, Van Merle- straat 120, 's-Gravenhage, gratis zielkundige ad viezen, o.m. over de wijze, waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun wilskracht en energie kunnen versterken. De vragen zullen geregeld in dit blad worden behandeld. Mochten de beantwoordingen te uitvoe rig worden, dan direct schriftelijk aan de aanvra gers. LiEZER te N.-S. De beste manier om te slagen is, dat gij u het einddoel van uw arbeid nu reeds voor oogen stelt. (Deze voorstelling heeft tweeërlei waarde, n.m., ten eerste dat ge het werk reeds voltooid !ziet in uw gedachte, werkt deze alleen al de voltooiing in de hand en ten tweede zal de 'voorproef van de vreugde over het afgemaakte werk, het ver langen om eraan te werken grooter maken. Bedenk telkens, dat het bereikte doel u voorspoed en ge not zal verschaffen en koester die gedachte zoo dikwijls gij maar kunt. Wij weten wel, de laatste loodjes wegen het zwaarst, maar wij geven u de overtuiging, dat ge in uw onderneming zult slagen, als ge onze raad opvolgt, want dan zal uw werki u geen oogenblik meer verdrieten. Natuurlijk hebt ge dikwijls met moeilijkheden te kampen, maar die te overwinnen geeft zelfvertrouwen en dat is iets wat de moeite volkomen waard is. Verzonden brieven: Winkelier te N.-S.; Mej. G. te Z.-'S-; Moeder te Z.-S.; H. .G te O.; N. NI-'te O.' MIENT 1 Heeft TEL 644 ALKMAAR onze nieuwe AARDAPPEL-SCHILMACHINE al in de Etalage gezien? 14 FEBRUARI. Nu en dan leest men in de bladen over „de lenteboden", welke zich Ln 1928 reeds hebben ver toond. Deze tijdingen zijn allerliefst, maarj in wel heel streng contrast met wat de Februari- tnaand, waaraan wij de eerste helft achter den rug hebben, ons' tot nu toe heeft verschaft. |Op, 9 en 10 dezer werden we vergast op- gewél dig stormweer, nu en dan tot het orkaan-tempo aanzwellend en tevens dermate guur, dat de ruwi ste Maaitsche vlagen welke wij ons kunnen her inneren, daarbij vergeleken slechts „ietwat gril- lige" voorjaarsbuien" werden j In het rubriekje van de ongevallen dezer kro- niek zal men nog een weerklank kunnen vinden van deze. dingen. De aarts-optimisten zijn ge woon te zeggen, dat, indien het eerste jaar-kwar taal „flink uitspookt" men zich mag voorberei den ,op een liefelijke, zonnige lente. Deze ver troosting moge er toe "bij-dragen, om 'de weer- misere van het oogenblik manmoedig te dragen. 1 De Senaat heeft op 8 en 9 Februari j.l. in het openbaar vergaderd. In den avond van 14 dezer I zou het hcoge ooilege voortzetten wat Donderdag- j middag -moest onderbroken worden bij tekort aan „Quorum", toen bleken van de vijftig leden j 24 present te zijn. De voorzitter was daardoor I verplicht de vergadering te sluiten. Op Woensdag 8 dezer heeft Re Senaat zijne j goedkeuring gehecht aan de Rohaver-garantie ofte wel den steun, door de Regeering indertijd be loofd' aan de „Rotterdamsche Bank vereeni ging" die toen in kritieke situatie verkeerde. Door de hulp onder Staatsgarantie via de Nederlandscne Bank verschaft, is verhoed een débacle, welke niet te overziene gevolgen zou hebben gehad!. Minister De Geer onderstreepte in de Eerste Kamervergadering van 9 dezer £at dergelijke iteun, door Vader Staat aan eene Bank geschon ken, tot die heel groote excepties moet blijven behooren. De soc.-demoeratische senator Henri Polak drong aan op een justitioneel onderzoek in verband met de geruchten over geflatteerde (d. w.z. vaische) balanzen, welke indertijd door de Robaver zouden gepubliceerd zijn. Exc. De Geer verwees den heer Polak naar zijn ambtgenoot van Justitie. De afgevaardigde kondigde aan dat wanneer hoofdstuk IV voor 1928 straks, d.i. in April, in den Senaat in openbare behandeling komt, de kwestie van het justitioneel onderzoek, hier bedoeld, nader zal worden besproken. Nog vroeg de heer Polak staatstoezicht op de krediet-instellingen, gelijk dteze controle op het levensverzekering-wezen werd in het leven geroepen. De Minister van Financiën verwees hem naar het ontwerp op de naamlooze vennoot schappen, dat „een kleine schrede" is, zei mr. De Geer, maar senator Polaks ideaal in dez'e. In hare vergadering van 8 Februari keurde de Eerste Kamer nog goed het eerste van de z.g. PeroLeum-ontwerpen, zijnde: uitgifte van terrei nen in Palemba.ng, Rembang, Semarang en Ma- doera aan de Ned. Koloniale Petroleum Mij. Na dat de soc.-democratische senator mr. Mendels dat ontwerp op de liem eigen geestigen, maar ook' zeer heftige wijze had bestreden. Nog heviger was 'sHeeren Mendels oppositie tegen het twee de petroleum-ontwerp, die hij in de zitting van Donderdag 9 dezer vervolgde. In het begin van deze vergadering bracht president Van Voorst een woord van eerbiedige hulde aan de nage dachtenis van prof. Lorentz, den grooten geleerde van internationale vermaardheid, wiens stoffelijk overschot op dien Donderdag te Haarlem ter aar de is besteld en wiens -wetenschappelijke glorie voor binnen- en buitenland bij die droeve ge legenheid werd gehuldigd; aau wiens'groeve ver tegenwoordigers stonden van ons Koninklijk Huis, met Prof. Einstein en vele andere vorsten op het gebied der wetenschap. Minister Slotemaker de Bruine, sloot zich Donderdag j.l. namens de Re geering aan "bij het respectueus woord van hulde, door president van Voorst ter eere der nagedachte nis van den grooten doode gesproken. De Eerste Kamer heeft op 9 Februari het wetje, dat voor den tijd van een jaar der z.g. indirecten vaccinatie-dwang stop gezet, goedge keurd met 2211. De wetsvoordracht, noodzake lijk geworden (zooals men weet) door het voor komen van encephaliteits-gevallen bij pas-inge- ente 'kinderen, werd bestreden door Mrs. Rink, die meende, dat Min. Slotemaker de Bruine wilde aansturen op opheffing van den indirecten vacci- natie-dwang, welk' dwaalbegrip door Z.Exc. van Arbeid werd -weggenomen door -de pertinente ver- zekering dat hij dien dwang principieel wil ver dedigen en de vaccinatie een zegen voor de mensehheid acht. De afdoening van het tweede der Petroleum- ontwerpen werd, gelijk' reeds aangestipt, Donder- dag j.l. verijdeld door het ontbreken van het „quorum", toen gestemd moest worden over eene motie-Mendels, strekkend om de verdere behan deling van het ontwerp te schorsen, totdat de - Minister van Koloniën -de Kamer nader inlichtin- I gen zal kunnen verschaffen. j Over die motie zou dan in den avond van 14 j Februari worden herstemd, terwijl de Kamer de Petroleum-ontwerpen verder zou afdoen, Op 15 dezer vat de Senaat de wets-voordraeht tot fusie van 'de beide militaire departementen aan, waarover menig hartig woordje zal vallen. Terwijl de Tweede Kamer op 14 Februari te een ure, haar vroeglente-ageuda aanvat, te beginnen met 'de Keramatiekvoorstellen. In antwoord op schriftelijke vragen, vanuit ie Eerste Kamer tot hem gericht, heeft minister Waszink geantwoord, dat hij het plaatsen van 'de Friesche taal onder de leervakken niet noadig acht. Vooralsnog kah deze zaak z.i. aan het par ticulier initiatief worden overgelaten. Gaan wij, wordt in de pers gevraqgd, naar 'den Arbeidsvrede Te 'sGravenhage is eene bijeen komst gehouden uitgaand van degenen onder werkgevers die pais en vree willen bereiken tus- schen beide categorieën. Deze eerste conferentie zou tot optimisme mogen stemmen. De vak-cen trales zijn, meldt-men, in principe bereid, aan overleg en samenwerking deel te nemen. Moge men hier niet met een heerlijk schijnend „fata. mormana'' te doen Rebben, doch met iets veel beters. PersonaliaDr. C. Lely, de „Vader", van de Zuiderzee-demping, vertrekt den 22en a.s. naar de Ver. Staten om daar lezingen te gaan houden over het groote werk. Het Tweede Kamerlid idr. i J. G. Scheurer blijft nog in zeer lijdenden toe- I stand verkeeren. Zijn collega Mr. Duijs is herstel- I lend van de ernstige ongesteldheid, welke hem trof en hoopt de verdediging van de wegens op- ruiing gearresteerde Indonesische studenten eer lang te kunnen voeren. Dr. Willem Mengelberg I is in Patria teruggekeerd. De toestand van Jan Toorop, die van zijn huis ter verdere verpleging naar een ziekenhuis in Den Haag is overgebracht, scheen in de jongste dagen iets verbeterd. Prof. Hugo de Vries de wereldberoemde geleerde te Lunteren, viert 16 dezer zijn tachtigsten ver jaardag. Hij heeft zich aan elk huldebetoon ont trokken. Het oud-Kamerlid A. baron van"Deiem, de bekende agrariër, vierde zijn negentigsten ver jaardag. Hij was van 1879—1913 lid van ons La gerhuis. Prof. Jr. Sneller, de groote -oogheelkun dige, denkt op grond van gezondheids-redenen weldra af te treden, als hoogleeraar 'te Utrecht. Aan de universiteit aldaar zijn thans vier vaca tures ,t.w. van de aftredende hoogleeraar Simons, Naber, Snellen en Eijklpan, terwijl er ook nog is 'de vacature-wijlen prof. Magnus. Louis de Vries, onze geniale tooneelspeler, heeft op zij:n tournee in Denemarken rijkdom Van lauweren geoogst en is benoemd tot ridder van de Dane" brog-orde. De schilder Willem van Konijnenburg is ter gelegenheid van zijn 60en verjaardag in den „Haagsehen Kunstkring" met warmte gehuldigd. Tot hoogleeraar in het belastingrecht aan Je R. K. Universiteit te Nijmegen is benoemd mr. G. Russel, adv. en belasting-consulent te Amster- ichem is niet-eervöl ontslagen. Het Raadsbesluit is door den burgemeester aan de Kroon ter ver nietiging voorgedragen. In een juwelierswinkel aan de Badhuisstraat te Scheveningen is „kraakje" gepleegd. Er werd een waarde van 'f6000 geroofd. Drie verdachten zijn gepakt, bij een van hen werd voor tien mille aa ngeroofde waarde gevonden. Op het kasteel „De Hooge Vuursche" bij Baarn, werd inbraak gepleegd. Twiee heeren „krakers" kreeg men te pakken. Het gereohtelijk onderzoek naar die onregelma tigheden, welke aan de secretarie te Meppel zijn gepleegd, wordt voortgezet. In die hofstad werd eene kort geleden uit ln- dië gearriveerde dame H. "des nachts in die door haar gehuurde appartementen van kostbaarheden ter waarde van een kwart ton beroofd. Uit de ongelukken-serie: Tal van branden. Te Leiden aan de Lammermarkt, ontstond -door het omvallen van een kachel brand. Een moeder met nare drie kinderen werden door de vlammen aan getast. Een kindje stierf aan de bekomen kwets uren, drie anderen werden in het gasthuis op- Mien! 17 Alkmaar Tel. 526 T, Wij leveren U een KOUS KNIESTUK. ENKELSTUK KUITSTUK. Ook naar maat verkrijgbaar. Te Amsterdam werd, in de Vijzelstraat een sigarenwinkel gedeeltelijk door het vuur ver nield. Aan de Geldersche Kade in de "hoofdstadi woedde een geweldige brand in gebouwen, w,aax electrische artikelen en lampieka-ppen waren opge slagen. Uit Indië kwam de droeve tijding, dat het gouv'ernementsvaartuig „Zeemeeuw" bij Soerabaèa is vergaan. De 2e officier en acht inlandfeche schepelingen zijn daarbij omgektomen! Het ge weldige noodweer van 10 dezer berokkende in Zuid-Limburg, vooral bij Heerlen, groote ver woesting. Onweer, sneeuw en orkaan „gingen sa men". Het hemelvuur vernielde een kapitale boer derij. Daken werden van verschillende huizen gemkt. Ik sluit 'de „zwarte rubriek" mijner kroniek haastiglijk ,af. Teeken nog aan, 'dat volgens be trouwbare berichten H.M. de Koningin de ope ning der Olympische Spelen 1928 zal bekrach tigen. De Prins-Generaal fe op Donderdag 9 dezer naar St. Moritz, in het Ziwitsersche bergland! vertrokken, ter bijwoning van de Sportfeesten die aldaar worden gehouden. De plechtige viering van -den „diesnatalis" der Leiidsche Hoogteschool werd ditmaal opgeluisterd door de aanwezigheid' van de vorstelijke studiosa freule Van Buren, zijnd eonze prinses 'Juliana. In Fransche Hoofdstad is het zilveren jubileum van de Nederlandsche Kamer van Koophandel gevierd. Onze gezant jhr. dr. Loudon behoorde tot de aanwezigen op het festijn. De aandacht was gespdtst op het -waagstuk', dat de 72-jarige heer Sehuttovaer wilde ondernemen door in een 'reddingboot den „grooten vijver" die ons van Amerika scpheidt, over te steken. -Wie met de zeven kruisjes achter den rug, nög tot zulk een „tour de force overgaat, hij behoort toch wel tot ie „grijze jongens van Jan de Witt". dam. Generaal Bramweel Booth, zoon en opvol ger ,van William Booth, als leider van het Heils leger, kwam in Patria. Jhr. Mr. Karnebeek de 1 nieuwe gouverneur van 'Zuid-Holland, thans te Rome vertoevend, is benoemd tot lid van do „Academie Diplomatique International". Dor us Rijkers, onze kranige levensredder, is ernstig lij- 1 diende, in een A msterdamsch ziekenhuis opgeno- j I men. Uit de doodenlijst: H, Wertheim, oud-no'taris die gedurende een rieèks van jaren ceu praktijk te Amsterdam uitoefende, op 59-jarigen leeftijd Den Haag. Th. J. v. d. Weijer, president-commis- saris van de uitgevers Mij. „Neerlandia", 66 jaar te Utrecht- Ir. A. T. de Groot, hoofding.-direc teur der Rjjks-W^terstaat in Gelderland en O ver- ijsel. Aan de jongste criminaliar-ubriek' ontleen ik: Een 16jarige kantoorbediende stal c.c. f 1000 bij de Philipsfabrieken te Eindhoven en werd in een Haagsch hotel gepakt. Met hog veertig gul den op zak. De „olievlek", de corruptie, blijft zich gestaag uitbreiden. De gas-directeur te Doe- Korte Berichten Hevige stormen worden uit het Buitenland gemeld. Van alle zijden worden ovenstroomingen gemeld. Men heeft getracht Lindbergh, de Amtori- kaansche Ooeaanvlieger te bewegen, niet langer zijn leven te wagen. Maar Lindbergh heeft ge antwoord, volstrekt niet bevreesd te zijn, en voorloopig blijft vliegen. Onze reisminister Kan is in Ovërijsel ge weest. Z.Exc. bezocht -de kanaalwerken in het Westhuizingervéld. De barakken voor de werk lieden werden bezocht. Gedurende vijf jaar lang is daar werk voor duizend menschen. Te Eersel is de heer F. Knaap-en, die lijdienide was aan vallende ziekte, op straat voorover ge vallen en in de modder gestikt. Te Glaremont (Ver. Staten) zijn 17 goederen wagens ontspoord'. Er brak' brand uit, waardoor 4 menschen zijn omgekomen. In een mijn bij Saarbrück'en is het ketel huis ontploft; 8 arbeiders kregen zware brand- Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter in de redhtbank to Alkmaar, mr. W- A. Ubbens, thans rechter-plaatsvervanger in genoemde recht bank. Het Maandag aan "de werf „Conrad" te Zaandam uitgebroken oonflict inzake het ont slaan v!an een smid is door weder-aanneming van den ontslagene opgeheven. De arbeid is hervat. Zondagnacht is onder Batenburg, het meis je M. Van R. door twee onverlaten aangerand en van ongeveer f400 beroofd. 1[Het congres van'den Nederl. Middenstands bond per gelegenheid van het 25-jaxig bestaan van dien Rond zal op 4, 5 en '6 'September te Alkl- maar worden gehouden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1