TWEEDE BLAD Zaterdag J Februari 1929 Kloosterbalsem Buitenlandsch Overzicht /J Brandwonden en Blaren AKKER's Prisisgjorueliten in Duitschland1. Zoo schijnt dan ook nu, na hot ingrijpen van den Rijkspresident von Hindenburg het crisis gevaar, dat in den kaatsten tijd een steeds drei gender vorm ging aannemen, goeddeels bezwo ren. Zijn verzoek aan Marx, den rijkskanselier, xom geen middel onbeproefd te laten om der coalitie het voortbestaan te .verzekeren is een duidelijke wenk van het grijze staatshoofd, dat het hem hoogst onwelgevallig zou zijn, wanneei de partijen, zooals het heet „consequenties" gingen trekken uit den schoolstrijd, hetgeen zou neerko men op een uiteengaan van het kabinet. Sommi gen, met name de linksche partijen, zien in deze inmenging van von Hindenburg een Duitsch-Na- tionale Manoeuvre; immers verondersteld wondt, dat de Duitsch-Nationalen graag zoo lang moge lijk mee-regeeren, ook met het oog op de nade rende verkiezingen; zij hebben immer sïhans de gelegenheid om hun werkprogram nader te stipu- leeren hetgeen als vingerwijzing kan fungeeren voor den Duitschen staatsburger, die straks zijn stemplicht moet vervullen. Doch meer voor de hand liggend is de ver- ondierstelling, dat de rijkspresident slechts ge leid werd door tactische overwegingen. Want het is toch een onmiskenbaar feit, dat oplossing van het schoolprobleem noodzakelijk is voor de paci- ficaie van de binnenlandsche politiek; uit dien hoofde moet het ook wel een van de liefste wen- schen van von Hindenburg zijn. Indien men „con sequenties" zou gaan trekken, zou men het con flict wel op den spits drijven, doch van op lossing zou geen sprake zijn. Wat is nu aan nemelijker dan dat von Hindenburg, gehoor ge vend aan zijn liefsten wensch, gaat aandringen om deze netelige kwestie uit den weg te ruimen, bijv. door middel van een compromis? Waarhij het dan ook mogelijk zou worden, de verdere loopende zaken, zooals de begrooting s£f te wik kelen, om dan vervólgens met eien gerust hart de verkiezingen tegemoet te kunnen gaan. Ondiertusscben moet nog afgewacht worden of het beroep inderdaad een gewillig oor wordt ge boden. Reide partijen, zoowel de Duitschie volks partij als het Centrum hebben zich schrap ge zet bij dezen beginselstrijd. Zonder twijfel zul len de verkiezingen, welke iu het voorjaar wor den gehouden, in het teeken van dezen strijd staan. •i Be politieke strijd in- Homeland. Scherper nog dan in Duitschland, treden in Engeland de tegenstellingen aan den dag ook zal hier de stembus moeten uitwijzen, welke rich ting de komende jaren zal worden ingeslagen. In Duitschland heeft de tegenstelling, in het bijzonder wat de schoolstrijd betreft, betrekking op den kloof tusschen liberalisme en «lericalisme. In Engeland is dit nog geprononceerder lig gen de polen nog verder uit elkaar hier gaat de strijd tusschen socialisme en pnti-socialisme. De minister van handel heeft dit dezie week nog scherp geformuleerd, toen hij de regeering verdedigen moest tegen de aanvallen van Labour- zijde tezake dat in de troonrede geen passages voorkomen, welke op afdoende regeling van het werkeloosheidsprobleem kunnen doen hopen. Het streven van de regeering is, zeide leze minister, om door het ontwikkelen van de bronnen van welvaart tevens het probleem der werkeloosheid tot oplossing te brengen. Hij verheelde daarbij niet, dat het uitgebreid steunstelsel, zooals de socialisten dat willen, een on-ding is, dat dit streven maar in den weg staat en daarom ook als een handicap moet worden beschouwd. Het kan niet ontkend worden, de conservatieven De Onbekende Gast (Naar het Fransch). Kindielf, het is onmogelijke Maar, Henri, ik verzeker je Dat je een dwaasheid hebt begaan met je manie om iedereen te kennen. Maar hij heeft het aangenomen, zeg ik je. 't Is wat moois. In elk geval is het zeker, dat hij Taconnet niet kan zijn. Die is gisteren de stad uitgegaan. Ik zag hem zelf in derf trein stappen. Maar wie kan ik dan hebben geïnviteerd? Dat is het juist, wat ik je vroeg.. Kom papa, nou niet boos worden, viel hier Yvonne, de eenige dochter van het echtpaar Laoste, in de rede. Die meneer is heel „comme il faut," en ik ben er zeker van, dat wij hem wel eens ergens ontmoet hebben. Maar zeg me nu eens, Yvonne, sprak haar vader na eenig nadenken, hoe de zaak eigenlijk is toegegaan. Dan moet u niet zoo leeelijk kijken, papa, en drink eerst uw koffie, die koud staat te worden. Yvonne Lacoste, de beweeglijke, twintigjarige Parisienne, was met haar mousselinen kleedje en prachtige, blonde krullen zeker het aantrekkelijk ste in het met kunstvoorwerpen rijk voorziene, salon aan den Boulevard Malesherbes. Zij zette bij den fauteuil, waarin haar vader zat, een tafeitje met het koffieservies, schonk een kopje in, omheisde in het voorbijgaan mama en ging toen op haar gemak in een laag stoeltje zitten. U weet, papa, dat mama en ik naar de Tri nité zijn geweest om het trouwen van Jeannette- te zien. O, wat waren er een lui en wat de den die twee suisses deftig Ter zake kind. Val mij nu niet in de rede, papa. Die; tweei Suisses hooren er bij. Die twee gegalonneerde hee- ren, die de wacht hielden bij den ingang van de kerk, lieten plotseling hunne hellebaarden klin ken en riepen met deftige stemmen: „Past op de zakkenrollers." We waren nog in het portaal. Ik keerde mij om, mama ook en wij 'zagen vlak hebben recht tot praten. Zij kunnen wijzen op belangrijke resultaten van hun politiek; ua de grooe staking in '26 is het land er in het afgeloo- pen jaar op verrassende wijze weer 'bovenop ge komen; te voorzien is daarom ook, dat dit succes den regeeringspartijen bij de komende verkiezin gen geen windeieren zal leggen. W.at natuurlijk niet uitsluit, dat Groot-Brittannië een democra tische regeering zal krijgen, hetgeen trouwens ook de algemeene verwachting is. Die val van die Ncarsthe regeejring. Na een zeer korte bewindlsperiode heeft de Noorsche arbeidersoregeering er het bijltje bij neer moeten leggen. Toen men tot vorming van oen arbeidersregeering overging, was dit eigen lijk voortgevloeid uit een zonderlinge parlemen tair everwikkeling; de niet-socialistische hadden evenwel het lot van het kabinet in handen. De regeering heeft willen laten zien, wal er van een socialistisch program is te maken; het resultaat was een kapitaalvlucht. Nu ligt de arbeidersregeering verslagen; waarschijnlijk zal een liberale regeering haar opvolgen. Uit den Omtrek - heerhugowaard. u;- :V - t"s t* JAARVERGADERING van de Profest. Vereenïging voor Ziekenhuisverpleging „Helpt Elkander," op Dinsdagavond, in het lokaal van den Heer Rus. Aanwezig waren 32 leden. Na een kort openingswoord door den voórz., den heer S. Brugman, werd door den heer A. Groot, Secretaris-Penningmeester, het verslag voorgelezen der vergadering, uitgeschreven door „L.I.D.", het ondersteuningsfonds bij ziekte, ter voorloqpige bespreking voor de stichting eener vereeniging voor ziekenhuisverpleging. Vervolgens werden de n itulen gelezen der stichtingsvergade- r'ng, gehouden 11 Mei 1927. Onder dankzegging werden deze goedgekeurd. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van den heer W. Koeman wiens vrouw was verpleegd in het tijdsverloop tus schen den stichtingsdag en 1 Juli, waarop de uit- keeringen zouden aanvangen, gaf aanleiding tot het bestuursvoorstel om aan dit lid te vergoeden de verpleegkosten. Na eenige discussie werd hier over gestemd met den uitslag, dat het voorstel met 22 tegen 8 stemmen en 2 blanco werd aan genomen. Hierna werd door den Secr.-Pemningm. net eerste Jaarverslag uitgebracht, hetgeen hoogst bevredigend genoemd kan worden. Werden de po gingen tot stichting der vereeniging met onge dacht succes bekroond, door daadwerkelijken steun en medewei king van velen, het verder beloop was eveneens zeer gunstig. Einde D|ecember telde de vereeniging 942 leden, waaronder 53 niet betalende- den en verdeeld over 290 gezinnen. De inning der contributie ging zeer geregeld en leverde geen moeilijkheden op; door een aantal leden werd de contributie over het jaar ineens voldaan; de finan- tieele toestand is zeer gunstig. Het bestuur verga derde vier maal, tot bode werd benoemd de heer C. Smak. Besprekingen werden gehouden met be trekking tot verzekering tegen operatiekosten, waar omtrent advies werd ingewonnen van Dr. Spiering en welke aanleiding gaven tot de voorstellen tot aanvulling en eenige wijzigingen in doel en voor waarden en het huishoudelijk reglement op het convocaat vermeld. De behoefte werd uitgesproken naar federatief verband met zusterverenigingen; het verslag eindigde met een opwekking tot aller medewerking voor groei en bloei der jonge ver eeniging. Onder applaus der vergadering dankte de voorz. voor dit eerste Jaarverslag, den Secret.- Penningmeester toewenschende nog menig opge wekt Jaarverslag te mogen uitbrengen. Door den heer Slinger werd als lid der commissie voor het nazien der rekening, hierover een gunstig rapport uitgebracht, waarna door den secret.-Penningmees- ter het finantieei verslag werd voorgelezen. Hier uit stippen we aan dat de totaal ontvangsten heb ben bedragen f1021.41, terwijl de uitgaven belie pen f454.39, met als voornaamste posten f147.20 voor verpleeggelden, f146.05 stichtingskositen. Het boekjaar leverde een batig saldo van f567.02. Slechts 2 leden zijn verpleegd geworden met Met kinderen altijd wat! \7andaag is het een stuk gevallen knie, morgen is het een buil, een snede in de vinger, of heeft een duim het bij het timmeren moeten ontgelden- Het is in al deze gevallen, dat Moeder's pot Akker's Kloosterbalsem goede dien sten kan bewijzen. Kloosterbalsem werkt bij alle beschadigingen van de huid pijnverzachtend en antiseptisch en is dus vooral voor kinderen een ideaal middel. Groote pot 60 ct Zeer groote po» f 1. ,,Ceen Goud zoo goed. voor ons een heer, met een bloem in het knoops gat, die voor ons boog. Mama aarzelde, maar 't was duidelijk, dat zijn groet ons gold. Wij nader den ook en toen zei mama: We rekenen op u, dat weet uaan staanden Maandag. We eten om 7 uur. Maar zei de heer. K Neen, neen, geen excuses, antwoordde mama, de uitnoodiging is gedaan en wordt aan genomen. Wij raakten toen in het gedrang den heer weer kwijt. Kostelijk, zei de heer des huizes, Jeluj vraagt een heer te eten, dien we niet kennen. En hij heeft gegroet.. O, misschien heeft hij jullie eens hier of daar gezien. Waarschijnlijk weet hij niet eens waar we wonen. O, ik ben er zeker van, dat hij het te we-i ten zal komen, antwoordde Yvonne lachend. Bijna alle lui, die in de kerk waren, kenden ons. Ik wasch mijn handen in onschuld .zei de heer Lacoste. Ik ben voornemens aanstaan den Maandag ziek te worden. O, Elise wat een nonsens. Kalmeer je wat Henri. We zullen wel zien. Ik zal hem wel gaan zoeken, den man, dien ik voor Taconnet hield en die het misschien ook was j En ik zeg je Nu ja, in elk geval zal een van dej dames, die in de kerk waren, mij wel kunnen zeggen, wien ik eigenlijk heb gevraagd en als we dat .weten, zult ge wel eveen naar hem1 toegaan en hem op heldering geven Ook dat nog? Nooit. Maar het is toch een heel nette heer, papa, zei Yvonne. Uit de Trinité komende, was Leopold Chabert in gedachten verzonken, zoodat hij bijna een van zijn beste vrienden omverliep. Wat scheelt jou? vroeg de vriend., Och, ik zoek naar de oplossing van een raad sel en kan die maar niet vinden. Maar, ,zeg, was jij ook bij die trouwpartij, daar straks? Nu wordt het goedi. Ik heb je de hand nog 49 verpleegdagen. Ook hiervoor ontvangt da Secr.-Penningmeester den dank der vergadering. Bij de Bestuursverkiezing werden met bijna al gemeene stemmen herkozen de heeren A. Kooij Cz. en P. Haster, die de benoeming aannamen. De heer P. Biauw, mede aftredend, was verhinderd, de vergadering bij te wonen doch had weder (de opmerking gemaakt, dat hat in het belang der vereeniging zou zijn, indien de bestuursleden zoo veel mogelijk over de geheele gemeente verspreid woonden, weshalve hij in ernstige overweging gaf voor hem inplaats iemand te kiezen uit het noor- 'delijk deel der gemeente. Dientengevolge werd ten deel der ledenlijst voorgelezen. Die uitslag was, dat na twee vrije stemmingen, herstemming moest plaats hebben tusschen de heeren H. Reijne en Jac. Klaver, waarbij laatstgenoemde werd ge kozen. Deze verklaarde mede de benoeming aan te nemen, waarna de voorz. de vergadering feli citeerde, hopende, dat zou blijken, dat een goede keuze is gedaan, zoowel met de herverkiezing der aftredenden als de verkiezing van den heer Klaver, spr. niet onbekend in bestuursfunctie. Door de vergadering werd besloten het presentiegeld voor bestuursvergaderingen te stellen op 75 ct. Hien- ïia kwamen de voorgestelde wijzigingen en aan vullingen aan de orde, waaromtrent door den voorz. vooraf een inleiding werd gehouden. Enkele wij zigingen gaven aanleiding tot eenig debat, wat aanleiding gaf tot eenige nadere toelichting van bestuurszijde. De voorgestelde wijzigingen en aan vullingen werden zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Ais voornaamste aanvulling vermelden we, dat de mogelijkheid wordt geopend voor ver- j zekering tegen medischen hulp in een ziekenhuis tot een bepaald bedrag; geen verzekering voor sa- natoriumverblijf; wijzigingen in het huishoudelijk reglement kunnen worden aangebracht bij vol strekte meerderheid van stemmen. Bij de rond vraag werden nog enkele vragen beantwoord; met verlangen wordt tegemoet gezien de opening van het nieuwe neutrale ziekenhuis te Alkmaar, op dat men, door gebrek aan ruimte in het stadszie kenhuis, niet meer in de noodzakelijkheid komt, ^opgenomen te worden in het religieus ziekenhuis. ©ij de sluiting der vergadering zegt de voorz. dank voor de wijze waarop hem de leiding der vergade ring gemakkelijk en aangenaam is gemaakt. Hij sluit met de beste wenschen voor de leden en de mooie vereeniging. POSTERIJEN. Voor rekeninghouders bij den postchèque- en girodienst wordt de gelegenheid opengesteld de be dragen der voor hen aankomende postwissels - telegrafische- en expresse-postwissels uitgezonderd zonder dat deze stukken worden besteLd, rechte streeks op hunne postrekening te doen storten. De daartoe strekkende verzoeken, welke een ver-, klaring moeten inhouden, dat afstand wordt gedaan van het recht om de wegens deze postwissels plaats gehad hebbende stortingen te weigeren, behooren, met opgaaf van het aantal postwissels, dat gemid deld per maand door de verzoekers wordt ontvan gen, te worden gericht aan de directeuren der be trokken postkantoren. Aan deze verzoeken zal in het algemeen slechts dan kunnen worden voldaan, als de belangheb benden geregeld postwissels ontvangen en het aan tal daarvan per maand niet blijft beneden een voor elke plaats vast te stellen gemiddelde. Nadere inlichtingen kunnen ten postkantore wor den verkregen. gegeven. 1 Het is waar ook. Heb je mij idan ooki zien praten met een dame, die een jongedame bij zich (had. Je kunt wel zeggen, een verrukkelijk mooie jongedame Je bedoelt mevrouw Lacoste en hare dochter Eindelijk riep Chabert uit, eindelijk weet ik haar naam Ei, ei. Nu begrijp ik, waarom ja als eejn slaapwandelaar rondloopt. Je bent verliefd op de mooie Yvonne. Heet ze Yvonne? 1 Dat hoor je. Neen, maar je begrijpt me verkeerd. Bij het ingaan der kerk, in het gedrang, stond ik plot seling voor een dame, die me scherp aankeek. Ik dacht, dat het iemand was, die ik ergens ontmoet had, ofschoon ik mij dat niet herinnerde, en :ik groette natuurlijk. Toen kwam de dame naar mij toe en zei zacht „We rekenen op u, .dat weeit u aanstaanden Maandag. We eten om zeven uur." Ik zocht een excuus, maar zij wilde niet 'hooren en verdween in de menigte. En daar zit ik nu me)t een invitatie voor een diner van iemand, die (ik' niet ken. Gelukkig kan ik het afschrijven. Maar, h propos, is die dame niet een beetje getroubieerd? Getroubieerd? Mevrouw Lacoste? Het is een van de aardigste vrouwen, die ik ken -.en ja zult heel verstandig doen, van die uitnoodiging gebruik te maken. Een eenige dochter. Enfin, je hebt haar gezien. Je weet, dat mijn positie mij niet veroor looft aan trouwen te denken. A[ propos., waar wonen ze? Boulevard Malesherbes no. 102. Goed maar ik ken den man niet. O, een uitstekende baas. Hij houdt vantde kunst. Jij, als dichter, zult er dus goed ''te pas komen Heusch, ga er heen. Het zal je niet be-' rouwen. Ze hadden mij ook wel te eten kunnen vragen, want ik ken de lui al lang. 't Was eenige maanden later. In een klein sa lon van he' buis op den Boulevard Malesherbes zat mejuffrouw Yvonne met een verzenbundeltje in de hand, dat haar vader voor haar had medage- De PortVerlaging- (De Directeur-Generaal der posterijen en tele grafie maakt bekend, dat met ingang van 16 Februari, het port der akten, gedrukte stukken en monsters, welke per zeepost naar Nederlandsch Jndië worden verzonden, wordt verlaagd en zal bedragen voor akten en gedrukte stukken 11/2 cent per 50 gram of restend gedeelte van 50 gram, met een minimum van 71/2 cent voor akten; voor monsters 2 cent per 50 gram' of restend gedeelte van 50 gram, met een minimum van 5 cent per zending. bracht. Wel, vind je het mooi? vroeg meneer OLa- coste. Zeker, papa, antwoordde het jonge meis je, maar op het oogenblik heb ik geen trek in lezen. En zij legde het boekje neer. j Nog altijd zoo slecht gehumeurd? Luistef eens kind? Ik heb een nieuwtje voor je. Je hebf nu deze xaatste zes maanden verscheiden aanzoe ken afgewezen, maar ik heb er nog een. O, u weet, dat ik niet trouwen wil. Maar dat is een dwaasheid, kind. Hoe krijg je zuike gedachten in je hoofd? Als ,er op dit oogenbxik eens iemand kwam om je hand te vragen? Op dit oogenblik? stamelde Yvonne. Is het waar, mama? En wie Mevrouw Lacoste, die tot dusver zwijgend had geluisterd, knikte toestemmend en eer zij den tijd had iets te zeggen, ging de deur open en de knecht diende aan: Meneer Leopold Chabert. Beiden waren venegen, Leopold en Yvonne. Zij wisten niet wat te doen. 1 Maar geef haar toch een zoen, jongmensch, zei plotseling de vader. Ze behoort jou. En zich tot zijn vrouw wendende: Dat huwelijk heeft ons veel te doen gegeven, lieve. De •jonge juffrouw verloor den eetlust, maar wilde niets aan papa zeggen, en dien meneer moest ik ook zelf gaan opzoeken. Hij kon niet werken en durfde zich niet declareeren, zei hij, vanwege den bruidsschat. Ja, kinderen, als martia niet alles had geraden, zou jullie nog een heelen tijd hebben moeten treuren. Ik merkte natuurlijk niets. Dus, beste vriend, als jij niet veel van je schoonmoeder houdt, doe je haar groot onrecht. Ik houd al zoo lang van haar, sinds den dag, dat we elkaar in de Trinité gezien hebben, O, ja, viel Yvonne in de rede, en ver beeld je, dat papa ons toen een standje heeft ge geven, omdat we u ten eten hadden gevraagd bij vergissing. Ja, kinderen, voegde mevrouw Lacoste er bij zoo gaat het. Zonder mijn, vergissing, zooais Yvonne zegt, zouden jullie elkaar ver moedelijk nimmer gevonden hebben.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3