NIEUWE S Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 22 INTERC. TELEPHOON 52 Dinsdag 21 Februari 1928 37e Jaargang Stemmingsbeeld Groentenland LANHIJKIl (Olim Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zat er da 5 Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Redact.-Uitg. J. II. [KEIZER - Rureel ftToordscharwoude Advertentiën van 15 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naax plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Zoo heb ik dan nu weer eens een opponent, en waarlijk niet de eerste de beste, niemand minder dan de voorzitter van de tuinbouwvereeniging te N'.-S. Hij schrijft heet van de naald, vinnig zelfs, en zijn vinnigheid bereikt haar hoogtepunt, als hij beweert van nu voortaan naarstig te zullen onder-' zoeken of de Ste.nmingsbeelder vertrouwbaar isv Natuurlijk ligt het Stemmingsbeeld van de vo rige week nu voor de vlakte; heeft hij, de geachte Praeses van de N.-S. tuinbouwvereeniging, den Stemmingsbeelder eigenlijk met diens eigen woor den niet dood-geciteerd? Och arme, daar lig ik nu, ik heb den knock-out te pakken. Welke scheidsrechter telt? {De verleiding is sterk - heusch nu een ge peperd stukje te schrijven, maar ik hoop die te weerstaan. Want al ben ik dan mu in ide oogen van den N.-S.er voorman afgemaakt er zijn toch lichtpunten bij zoo zwaren nederlaag. De meest; heldere lichtstraal, de voor-den—op-de-vlakte-lig gende wel het meest opkikkereiide, is deze de heer Barten heeft dan toch erkend, een geheel verkeerde conclusie te hebben getrokken. Het valt niemand gemakkelijk, ongelijk te er kennen, gewoonlijk moet er dan een hatelijkheidje bij; dat ontbreekt ook hier niet, want dat de heer Barten zoo onjuist concludeerde, kijk, dat is nu de schuld van het Stemmingsbeeld. Nu ik het zoover heb mogen brengen, hem ge deeltelijk van ongelijk te overtuigen, nu hij a heeft gezegd, heb ik het me thans tot taak gesteld, Jiem, juist id oor de Stemmingsbeelden in Decem ber geplaatst, te bewijzen, dat hij er geheel en al naast is, zijn citaten den toets der critiek '.niet; kunnen doorstaan, zijn bewijsvoering daar evenmin tegen bestand is. 't Wil me voorkomen, dat zulk een doelstelling hooger is, dan probeeren door zekere uitdrukkin gen te speculeeren op effect bij de massa, die een persheibeltje niet onaardig vindt. Waar de hefer Barten getoond heeft zeer be trekkelijk, zeker voor redeneering en argumen ten vatbaar te zijn, heb ik goede hoop het met hem wel klaar te spelen. j i Tot goed begrip van de geplaatste stukken in December vorigen jaars onder deze rubriek, is het zeer gewenscht vooral acht te geven op ,de toestanden in die dagen. Feitelijk moet men ook rekening houden met de marktpositie, die elk jaar in de. maand December valt op te merken. Altijd éénzelfde beeld, jaar in jaar uit een rommelmarkt, goede kwaliteiten kool treft men er sporadisch aan. Inzonderheid -was het met de marktvoorziening in Nov.Dec. '27 allertreurigst gesteld; de koop lui aan den Langendijk waren onmogelijk in staat aan de markt in ie koopen, wat zij noodig hadden, 'k Heb in die dagen met velen hunner, èn te NVS. èn te B. o. L. gesproken; er was wel vraag, velen gaven zelfs niet eens antwoord op aanvragen, over tuigd als zij waren, toch een eventueele bestelling niet te knunen uitvoeren- De marktvoorziening met goede kooi in den herfst is inzonderheid hetj vorig jaar een punt van bespreking geweest in de diverse tuinbouworganisaties. Ieder tuinbouw - voorman in N.-H(.-(koolland is overtuigd van de noodzakelijkheid, om den afzet van het massa product kool zoo vroeg mogelijk te beginnen, dóór de ervaring van 1927 geleerd (inzonderheid ten uwent is veel leergeld betaald, mijnheer Barten.), durft niemand, die .leiding, dus verantwoordelijk heid draagt, adviseeren: wacht maar het komt op zijn pootjes terecht. En het bestuur van den N.M.B. èn van de L.G.C/ èlk organisatiebestuur dringt er steeds op aan, te zorgen, dat kooplui hun bestellingen kunnen uit voeren. Zóó sterk is het besef van de besliste noodza kelijkheid van geregelden afzet doorgedrongen, dat men er zelfs zeer ernstig over gedacht heeft, toe slag te geven voor goede kool, in den herfst aan gevoerd. v Nu rekent de Stemmingsbeelder altijd heel erg met datgene wat leeft in de organisatie van tuini ders en ook met de belangen van den handel. Gewoonlijk wordt, voor tot publicatie van be paalde stukken wordt overgegaan, met de betrok ken groepen zelfs overleg gepleegd. ;De heer Barten, die voorzitter is van de vereen. „Tuinbouwbelang" te N.-S uit den aard van zijn vooraanstaande positie met al deze dingen op de hoogte moet zijn, gelieve de in December geplaat ste Stemmingsbeelden, die hij in zijn bezit heeft, eens voor zijn gemak te voorzien met dit opf-t schrift in groote letters De koolafzet in De cember is van overwegend belang te achten. Vanuit dezen gezichtshoek moet hij de artike len niet door elkaar, maar in volgorde, na «elkaar lezen en daarnaar beoordeelen. In al die artikelen komt in verschillende varia ties gedurig weer hetzelfde thema terug be vordert door een goede marktvoorziening den koól- afzetde handel vraagt goéd en kan aan de markt niet terecht. Dat is schadelijk èn voor het handels- èn voor het tuinbouwbelang. Ik plaats mij volkomen op het standpunt van de - organisatie; ik zie met de leiders van den Vierbon4 geen ander hulpmiddel, indien aan de markt on voldoende hoeveelheden worden aangevoerd, dan het bonnenstelsel.. Niemand is nog in staat gebleken, iets beters er voor in de plaats te stellen. En moet ik' nu nog eens «herhalen, wat uit den treure in het Stemmingsbeeld heeft' gestaan, dat m.i. verkoop over de veiling regel cn op bon-aanvulling tevens uitzondering moet blijven? 1 Maar tevens wil ik even opmerken, (en ik ver- trouw, dat de mannen uit den Vierbond het «met mij eens ziji^), dat het beter is, tijdig op bon te hebben verkocht, toen er vraag was, dan uit üec- trinair alles-over-de-veiling-principe, maar vast houden. Denk aan MeiJuni '27. Trouwens ook te N.-S. denkt men er niet anders .over, ook daar wordt, ondanks alle gepruttel er 'tegen, op bon verkocht. En veel meer dan u wel 1 denkt heer Praeses van Tuinbouwbelang. 1 Hooge prijzen krijgt men zoo goed als nooit, bij overvoerde markten. Nu de diverse uitlatingen, door u geciteerd, In het Stemmingsbeeld van 8 December, toen er kooplui waren die drie dagen werk hadden, j om 5000 kg. goed bijeen te krijgen, heb ik sterk aangedrongen op milde uitgifte van bonnen. In het belang van den handel, volkomen in overeen- stemming met het bekende standpunt van den Vierbond. In het groote belang van den afzet. - (Omstreeks dien tijd sprak ik ook met kooplui, j uit N.-S., die al evenmin als hun collega's tei Broek in staat waren, hun klanten te bedienen, .Waar het zij nogmaals herhaald in andere 'woorden een gestrand schip een baken in zee I is (MeiJuni *27!) schreef ik in het 'belang? van den handel N.-S. zal hoop (ik r—1 het voorbeeld van Broek wel volgen, door uitgifte' van bonnen? 'En wat maakt u er van, heer Barten? U poogt het voor te stellen, als zou ik da be stuursleden van den N.M.B. een hak willen zetten, de wijsheid van hun collega's van de 'L.G.C. ihun ten voorbeeld stellen. Straks als het voorjaar weer in het land ,'zal zijn, de bloemen ontluiken, ontwaakt ook de in sectenwereld. Als dan het lentezonnetje de bloem kelkjes doet openen, de bonte kleurenpracht het oog bekoort, dan komt het nijvere bijtje en puurt honig en vliegt brommend, als wilde het zijn blijde vroolijkheid uitzoemen, van bloem tot bloem. Op .diezelfde bloemekens zet zich ook de onooglijke, weerzinwekkende wesp. Houdt u ook niet meer van bijen dan var wespen? - Den 20sten December is de toestand anders geworden. In dien tijd schreef de heer J. O!. !uit Noord- scharwoude in de Tuinderij een zeer opgewekt ar tikeltje over de gemaakte prijzen en drukte er zijn tevredenheid over uit, dajt de aanvoeren vol doende waren. Ik nam er dadelijk notitie van eni -- begrijpt ge nu waarom) ik kon schrijven, Ni. S. heeft geen bonnen inoodig. Wat dunkt u, zou iemand, die zoo vreeselijk op den N.M.B. gebeten is, zóó kunnen schrijven?. iDe aanvoeren te Nloordscharwoude in Decem ber, vrij plotseling gekomen, werden door den han del zeer gewaardeerd. -Nog geloof ik, dat deze te danken waren aan de gbede prijzen eenerzijds, en anderzijds te wijten aan de groote finantieele ver liezen, op het eind van het seizoen '27 (door de, tuinders geleden. Toen de marktaanvoer te Noordscharwoude reeds behoorlijk was, liet Broek nog steeds te wenschen over, en weer in het belang van den afzet schreef ik toen over de voordeelen en het gemak bij groo te bedrijfsdrukte, om uit de hand te verkoopen. 't Geeft tijdsbesparing, enz. enfin ge hebt, heer Barten, een en ander juist weergegeven. Ter uwet geruststelling vond u echter ook in een Stemmingsbeeld (dit ten bewijze, dat het ;voorgaande volkomen juist is£), de mededeeling, dat de totaal hoeveelheid goederen op bon verkocht in December ter L.G.C. slechts 18 wagons be droeg. U hebt dit maar over heft hoofd 'gezien, 't kwam ook niet in uw kraam te pas Ge hebt, waarde heer Praeses, met mijn diverse stukjes, waarin werd getracht in het belang van tuinbouw en handel juiste voorlichting te geven, wat al te veel gehandeld naar zeker Fransch re cept; ge kent het wellicht: geef me van 'iemand drie regelen schrift, zorgt gij inmiddels voor een hennepen koord. ;En nu laat ik de defensieve houding varen en ga over totheit offensief. H 1 Als u, heer voorzitter van de vereen. „Tuinbouw belang," iemand bestrijden wilt op grond van het geen hij schreef, moet u naar regelen van ridder lijkheid en wellevendheid citeeren; daartoe behoort dat men niet een brok neemt uit een (stuk van 20 Dec., dit pasklaar maakt en doet kloppen op een artikel van den 8sten. Da,t! zijn geen persma nieren. U kunt weten ge weet het ook hoeveel ellende op ander gebied juist deze manier van citeeren al gebracht heeft; verwarring, oneenigheid, scheuring is er het gevolg van. Zeg zelf, kan dat door den beugel? Ge weet beter. 'Er is meer. Ik wil u niet rechtstreeks beschul digen, maar wel zeggen, dat u door uw citeeren, zooals u deed, den schijn op u hebt 'geladen, to hebben gepuurd niet naar honig. Ge hebt zonder eenige aanleiding daartoe, in kwaliteit als voorzitter van een tuinbouwvereeni- 1 ging, zeer onaangename dingen gezegd aan het adres van een bevriende organisatie. Volgens het persverslag van de door u gepresi deerde Jaarvergadering, hebt ge op grond van het van mij afkomstige veilings-verkoopstaatje in de j courant gepoogd waar te maken, dait Broek maar raak deed. Dit is u uit de hand geslagen, ge erkent I het zelf, dat uw conclusie niet deugde. Nu probeert ge, op grond van uiteengerukte ci taten uit Stemmingsbeelden uw hopelooze positie te redden. Nu schrijft u den Stemmingsbeelder minder gunstige gezindheid jegens den N.M.B. toe, pro beer dat op grond van mijn geschrijf eens waar te» maken, heer Praeses. Wat ik ernstig verzoek is, zoek toch geen'gif, waar het niet gestrooid wordt. Beschuldig noch openlijk, noch bedekt, zonder behoorlijken grond, Kunt ge inderdaad met bewijzen'.staven, dat de L.G.C. jaloersch' is op den N.M.B.? Och kom, zet u over deze kleinzieligheid heen, dien geen ha telijkheden toe aan mannen, die met u in een en hetzelfde groot-organisatorisch verband leven. Wat ik in het vorig Stemmingsbeeld reeds voor spelde, schijnt uit te komen. Graag had ik ala vrucht van dit debat nu eens zwart op. .wit gezien,, een staatje van den N.M.B. hoeveel ton goederen- in December, Januari op bon is verkocht. Nog maals wil ik bij den heer Barten er op aandringen!} daartoe te willen meewerken. Als dat gebeurt, we in staat zullen zijn eens tus- schen L.G.C. en N.M.B!. op grond van cijfers te oor- deelen, dan zullen praatjes in de ruimte verstom men. j Plaatselijk Nieuws - Z UIESC1HA RW OUBIE. ONDERLING BEGRAFENISFONDS, Zaterdagavond j.l. vergaderde bovengenoemd fonds ten hu'ze van den heer P. Kramer. Inclusief bestuur zijn aanwezig 27 leden. De voorz., de heer Jb. Kramer opent de ver gadering met welkom aan leden en Pers en hoopt dat deze vergadering weder vruchten mag dragen in het belang vau het fonds. Door den heer Koeman, Secret., worden hier na de notulen gelezen van de vorige vergade ring en onder dank aan den samensteller onver anderd goedgekeurd. De voorz. doet hierna mededeeling dat wegens besluit van de Bondsvergadering door hem en den heer De Jong vau Iieerhugowaard een onder zoek is ingesteld bij de K. v. K. over het verzeke ren van het personeel van 4e bij den Bond aange sloten afdeelingen. Allereerst werd de vraag gesteld of mén wet telijk tot verzekering verplicht is en wat de pre mie voor een dergelijke verzekering kan zijn. De Secret, verwees echter naar den heer Ter Hofstede van de N.-H. Bank, die als deskundige alle gewenschte inlichtingen zon k'unaién verschaf fen. Als antwoord op de eerste vraag gaf deze te kennen dat men niet tot wettelijke verzekering j verplicht is door het gering aantal werkuren, j Wat de premie voor verzekering betreft, zou j een onderzoek door den heer Ter H. worden inge- I steld, waarop thans als antwoord is ingekomen, j dat men het best doet de risioo van' deze verzeké- I ring. over te dragen aan eeu Ongevallen Verzeke- j ring-Maatsch. I Tegen een premie vau 20 cent per persoon per i jaar wordt recht verkregen op een uitkeering vau: 1 i' 1000.bij dood. j f1000.bij levenslange geheele ongeschikt heid. f 500 bij levenslange gedeeltelijke ongeschikth. j f 6.per week bij tijdelijke geheele ongeschikth. en f 3 per week bij tijdelijke gedeeltelijke onge- j schiktheid). 1 j Bij deze verzekering bedraagt de premie voor 1 den bode f 0.60 per jaar. j Een nader ontvangen bericht geeft de volgen- l de vér zekering tegen een premie van f0.70 per persoon per jaar als de meest aanbevielenswaar- I dige aan: f 3500 bij dood. f 3500 bij levenslange geheele invaliditeit, j f 1750 bij levenslange gedeeltelijke ongeschiktheid 1 f 21 per week bij tijdelijke geheele ongeschiktheid) j f 10.50 per week bij tijdelijke gedeeltelijke onge schiktheid. Dc premie voor den bode bedraagt f2.10. Werd door de Friesche Maatsch. een premie ge- vraagd van f 1 per verzekferde gulden, het Bonds- l bestuur meende dat de premie lager moest zijn in verband met het geringe ongelukken-risioo» Deze gedachte is hiermede bevestigd geworden. Het bestuur van het fonds meende in verband hiermede te moeten voorstellen, het personeel van de bij 'den Bond aangesloten afdeelingen collectief i door den Bond te doen verzekeren. Zoodat de Bond de premies betaalt en dit geld terug ont vangt van de afdeelingen. Bestaat er dan al geen wettelijke verplichting, zoo meent men tooh dat een moreele plicht aan wezig is. De heer S. de Boer Kz. vindt de premie van dien aard, dat hij meent te moeten voorstellen het 2de voorstel te aanvaarden. Wordt goedgevonden. Nog wordt besloten, dat mocht men op 'Ie Bondsvergadering riiet tot overeenstemming ko men, dit fonds zelfstandig tot verzekering zal overgaan. Voorgelezen wordt dan het verslag van de 't vorig jaar gehouden Bondsvergailering. Door den administrateur, den heer W- Koeman, wordt rekening en verantwoording gedaan. Hier bij blijkt dat de ontvangsten hebben bedragen f25.92, de uitgaven f485.95, zoodat het batig j slot, f239.97 bedraagt. Gevoegd bij het saldo 1 f3739.13, beteekent dit een bezit van f4019.10. I Verhoogd met f311.70 in het kleedingsfonds aan- l wezig, vórmt dit een totaal bezit aan het fonds van f 4330.80. Hiervan is op de boerenleenbank geplaatst f 4282/40, in kas f48.40. i Nagezien door de bestuursleden K. !de Boer en Bruin, werden de bescheiden in volkomen orde I bevonden. 1 I Voor het nazien der volgende rekening, zullen door het Bestuur ter gelegener tijd 2 gewone leden worden aangewezen. I De administrateur ontvangt dau een woord van 1 dank voor het beheer der finantiën. I De voorz. wijst daarbij op het verheugende feit dat het fonds gunstig heeft gewerkt en weinig I leden der vereeniging zijn ontvallen. Uit het thans voorgelezen Jaarverslag blijkt» dat er 1 leden- en 4 bestuursvergaderingen zijn gehouden. 16 nieuwe leden werden ingeschreven, 7 zijn er vertrokken, terwijl 2 leden zijn overle den. Momenteel heeft het fonds 557 leden. Er werden 12 begrafenissen uitgevoerd, waarvan 1 buiten de gemeente; 2 voor leden en 10 voor niet- leden. Tenslotte werd nog gewezen op de goéde samenwerking tusschen bestuur, commissarissen en Ook voor dit verslag ontvangt de heer Koeman een woord1 van dank. In verband met den gunstigen finantieelen toe stand wordt door het bestuur voorgesteld de uit keer ingen te verhoogeu en wel die van f75 op f85, die van f65 op f70, voor kinderen van 1— 10 jaar de helft van de uitkeering voor volle leden en voor "kinderen heneden 1 jaar van f 5 op flO.— Echter met dien verstande, dat mocht de re serve beneden de f4000 'loopen, de oude uitkee ring weer van bracht wordt. Na eenige bespreking wordt de verhooging aan genomen en besloten dat deze zal worden gehand haafd, zoolang de reserve niet beneden de f 3000 loopt. Tevens blijft de mogelijkheid open dat de uitkeering op de Jaarvergadering aan een be spreking wordt onderworpen. Op voorstel van het bestuur, wordt in navol ging van andere vereenigingen, besloten tot het aanschaffen van een glas om dit op een lijkkist te kunnen leggen. f Aan het Bestuur wordt overgelaten uit te wier ken, hoe het best een ledenlijst op zegel kan wor- ■den samengesteld aan de haridi van de wet van 1855. Tot bestuursleden worden thans herkozen de aftredende heeren Pi. ide Ruiter Sr. en Jb. Kroon met resp. 26 en 26 stemmen, die hun benoemng onder dank' aanvaarden. Ee voorz. spreekt er zijn vreugde over uit dat in de vereeniging zoo'n goede geest heerscht en de oudé heer De Ruiter in het bestuur is geble ven. Hij' toch is een van de veteranen en oprich- ters. Bij het punt Boudsvoorstellen zal aan den Bond worden voorgesteld het personeel collectief te verzekeren. Rondvraag. Ten aanzien van een gemaakte opmerking, daar na omgezet in een voorstel om den heer Jb. Rui ter als drager te ontslaan, omldat hij' niet in deze gemeente woont, wordt op grond van 'de geringe importantie van dit voorstel met 21 tegen 5 stem men besloten 'den heer Jb. Ruiter in het personeel te handhaven. Als antwoord op een vraag van den heer Jan sen, waarom hij nooit als reservedrager is aange steld, zich daarvoor reeds ongeveer 10 jaar gele den heeft opgegeven, terwijl anderen, die na hem in de gemeente zijn gekomen, wél als zoodanig zijn benoemd, antwoordt voorz., dat in verband met' de kwestie met het personeel, 2 jaar terug in een ledenvergadering de dragers en reserve- dragers zijn benoemd uit die personen, die zich op de vergadering daarvoor aanmeldden. De rondvraag levert verder niets op, waarna voörz. de vergadering sluit, na woorden van dank te hebben gebracht voor de aangename wijze van vérgaderen; aan den bode voor het door hem ver richtte werk en aan leden en Pers voor hun op komst.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1