Nieuwstijdingen Kooper D. de Geus Jbz. voor f io-l.— p. snees. 12. Vier akkers Bouwland, tusschen het Heins kendel en de Zomersloot. a. (241) in huur bij Jb. Schoenmaker Pz. b. (24!) bij A. van Di.&y pen. c. (i6j) bij P. de Ruiter Cz. en d. (8)1 bij C. Bakker Az. Koopers: 28 snees de Diaconie der-Herv. Gem. te Zuidscharwoude vóór f71.50 per snees. 16 snees de gemeente Zuidscharwoude voor f 74.per snees. 16 snees C. Timmerman voor f70.per snees 12 snees de gemeente Zuidscharwoude voor f69 per snees. Het Weiland en het Bouwland is in huur (tot; ■Kerstmis aanstaande. jEigendom van de Erven van wijlen Mej. de Wed. Jn. BOON—De Geus. „HERCULES" en „HYGIéA". Onze gymnastiekverenigingen hebben weer van zich doen spreken. Gisteravond, ten lokale van den heer J. de Bakker. De zaal was flink bezet. Het was de eerste uitvoering, of eigenlijk de tweede, maar die was voor de jongeren gege ven, dat de vereenigingen onder leiding staan van den heer K. Bood. Hierop wees de voorz. der vereeniging Hercules", de heer A. Ootjers, toen hij den avond opende. Allereerst een welkom aan allen en zoovelen, hetgeen pleitte voor de belang stelling in de zaak der gymnastiek. Hij weea op de directeurswisseling, door welke de ver eenigingen onder krachtiger leiding waren ge komen. Zeker, er kon met genoegen worden terug gedacht aan de geschikte leiding van den heer Nol, die ongetwijfeld zijn best had gedaan, maar die langs bebaande wegen zijn Weg vervolgde en niet naar nieuwe richtingen zocht, waarin de gymnastiek eigenlijk meer zal en kan beant woorden aan het doel, dat men er aan stelt, nl. lichamelijke en geestelijke ontwikkeling. Een ge zond lichaam immers maakt den geest vaardig, waarom 't hem speet, dat nog altijd niet meer ouders doordrongen waren van het nut van flin ke lichaamsontwikkeling. De vereenigingen tel den heel wat leden, maar niet genoeg. Nu echter een nieuwe leider de gymnastiek in nieuwe banen zal voeren, ons oud-lid, de heer K. Bood, die men allen kent als een uitnemendien directeur van andere vereenigingen en een gymnast van den eersten rang, hoopt men, zal ook weer meer sym pathie worden geboren voor onze vereenigingen. Onder zijn leiding toch is het reeds gebleken, en zal van avond worden gedemonstreerd, dat er reeds vooruitgang is te bespeuren. "Hiermede werd de avond voor geopend verklaard. Nu ja,' nu moet men van ons niet verwachten, dat wij elk nr. gaan bespreken. Geen sprake van. Be avond was vol, meer dan vol. Een snelle af werking Werd! bevorderd en hetgeen aan spron gen, zwaaien, slingeren, vrije oefeningen en ryth- mische oefeningen werd vertoond, waarlijk, 't heeft onze verwachtingen overtroffen. Vooral de rythmische oefeningen werden algemeen bewon derd. Schitterende standen en buigingen, verras sende bewegingen, die aardig effecteerden in zach te en steeds wisselende kleurenglans. Hot paard en de brug zijn werktuigen van "beteekenis ge worden. Schitterend werkten de ouderen en de jongeren aan deze werktuigen, die nu niet meer voor het hoogrek onderdoen- Mooie groepen wer den opgesteld, krachtige en soms 'gedurfde oefe ningen aan het hoogrek, verbaasden en verworf derden. En de leider zelf, de heer Boot, op het paard zweeft hij in de lucht, aan de brug houdt hij zich niet vast en maakt oefeningen 'aan het hoogrek, zonder het aan te raken, dat noemt men school. Nou, of het 'merkbaar was, dat de ver eenigingen reeds vooruit waren 'gegaan. Het pu bliek was opgetogen, aan het applaus kwam schier geen einde. Het was den prachtavond, zei iemand tegen ons. Ja, antwoordden Wij, dat was t net. Zóó werd er over de uitvoering gespróken. Ons dunkt, het kan toe. 1 Ein de slotgroep werd 'geïllustreerd door Ie dames, die de rythmische oefeningen hadden ge houden; zij omkransten, in halve rondte liggen de, den kring van turners en turnsters, ouderen en jongeren, geflankeerd -door de beide vaandels, en mochten woorden van lof hooren uit den mond van den heer Burgemeester van'Oudkarspel. Warm enthusiasm© sprak uit het dankwoord en de voor de beide vereenigingen veelbelovende pro fetie, dat niet alleen de uitvoering zijn bijzon dere goedkeuring droeg, maar dat hij er nu alles in de toekomst van verwachtte. Een aanbeve ling aan de ouders om hun kinderen te doen in schrijven bij een der beide vereenigingen, volgde, overtuigd als hij was, dat dit de gezondheid moest bevorderen. En het sucoes van den avond was grootendeels verkregen door de leiding van den heer Bood. Hoogelijk prees Z,A. leiding en pres taties van dezen "directeur, aan wien men zich gerust kon toevertrouwen. Toen kwam het publiek met zijn bijval, luid applaus. De heer Wijhveldt had nu wel goede woorden gesprokén, maar We Burgemeester n eend'- ei een daad aan moeten toevoegen. En wanneer wij rfu vertellen, dat de vereeniging een donateur rijker werd dien avond, dan zoeken wij maar niet langer naar het adres. Zoo werd de avond besloten, dankbaar en vol daan. Laten we nog even vermelden, dat er tiw-ee taarten met het opschrift Wordt lid van „Her cules" en ,,Hygiéa", door bakker Kaai aan de Spoorstraat op kostelijke en smakelijke wijze ge garneerd, aan twee dames wenden geschonken, 'die •de kunst verstonden van raden. Eet smakelijk! HlET MOOIE WEER! •De weerkundige medewerker van het „Vad." /schrijft: In het Noorden is de depressie verdwenen en is daarvoor een gebied van hoogen druk in de plaats gekomen, terwijl dat, hetwelk in het Zuiden lag zich over het vasteland uitbreidde. Als gevolg hier van verdween het groote luchtdrukverval en werd het weer over het geheele vasteland windstil en over het algemeen helder of licht bewolkt. Van daar de groote verbetering van de weersgesteld heid en de snelle en sterke overgang van «stormt achtig weer op het buitengewoon mooie weer der laatste twee dagen, dat een voorproefje is van de neel vroege lente. Er gaat bijna geen enkele Februaiimaand voorbij, die ons niet enkele van zulke mooie dagen brengt. Gelukkig is het weer aan de traditie getrouw gebleven, niettegenstaande de stormen, die voorafgegaan zijn, geen belofte van mooi weer inhielden. Overigens is de groote verandering in de lucht- drukverdeeling ten goede gekomen aan het laat ste gedeelte van den winter in het hooggebergte. De toevoer van warme lucht uit den Oceaan heeft plotseling een einde genomen, zoodat de tempo ratuur haar normaal verloop terugkreeg en de vorst 'in het hooggebergte terugkeerde, zooals reeds de berichten omtrent de voortzetting van den win tersport hebben doen zien. Het is dus nu heej duidelijk geworden, dat de dooi, die aar verle den week plotseling is ingevallen, niets anders is geweest, dan een abnormaal en spoedig voorbij gaand verschijnsel, waarop niemand heeft kunnen rekenen. In Frankrijk keerde eveneens de lichte vorst te rug, zoodat daar de t emperatuurverhoudingen weer ongeveer gelijk geworden zijn aan die, welke daar voor de warmtegolf heerschten. In het hooge Noorden heeft de zeer strenge vorst nog aangehouden. In het Noordwesten, bij IJsland, verscheen gis teren een nieuwe depressie, die echter niet tot het vasteland doordrong. De barometer bleef niettegen staande de verlaging van de luchtdrukking in het Noordwesten nog een weinig stijgen, terwijl ook de wind naar het zuiden overliep, zwakke sympto- mes van de nadering van een depressie in het Was ten. Het is echter te hopen, dat deze voorloopig wat uit de buurt blijft, zoodat wij nog wat kun-, nen genieten van het zeldzame mooie weer, daU wei iedereen welkom zal zijn. REROOFjD. De Deensche slager H,. L. uit Kopenhagen^, wass voor zaken naar ons land gekomen en wildq ook Rotterdam bezoeken. Op het station D. P. uit den trein gestapt zoch hij viuchteloos naar den uitgang en werd toen aan gesproken door drie landslui, die hem niet alleen den weg wezen, naar het stationsplein, maar ook verder begeleidden. Het werd een kostelijke middag, de vrienden wezen hem geestdriftig op het stadhuis, waarbij vergeleken dat van Kopenhagen kinderwerk is, en troonden hem mee naar feestlokalen en dans paleizen. De avond was gevallen, de dorst toegenomen. Was het wonder, dat de vier Scandinaviërs tenslot te moe werden en dat drie hunner een /kameifr wisten, waar het goed rusten zou zijn? Zoo belandde de slager des avonds laat met zijn kornuiten op een kamer, waar de pils rijker lijk vloeide, de jeneverflesch klokte en de gramo- phoon onvermoeibaar was, zegt- de „Msb." Toen de Kopenhagenaar in den nanacht wakker werd, stond hij in een onbekende straat, zonder city-bag. Hij tastte naar zijn portefeuille, die was mager en slap, naar zijn portemonnaie, dito. pen agent ontfermde zich over hem. Op het politiebureau kwam de ontstellende zekerheid: be roofd op een onbekende kamer, in een onbeken de straat, door onbekende landslui, city-bag weg, 300 Deensche Kronen en 40 Hollandsche guldens overgegaan in handen van landgenooten. GEEN KONING IN DE RAADSZAAL De Socialistische burgemeester van Goor, de heer W. van der Sluis, heeft indertijd de aandacht op zich gevestigd door de bekende vlaggenkwestie. Thans heeft hij op andere wijze zijn roode hart laten spreken. jEen borstbeeld van Koning Willem III dat sinds tientallen van jaren in de raadszaal stond, heeft hij laten verwijderen en doen opbergen op den zolder. Maar ook ditmaal konden zijn roode gevoelens hun lusten niet botvieren. iEerst dwong de gemeenteraad den burgemeester om op nationale feestdagen de vlag weer uit te ste ken en thans besloot diezelfde raad het borst beeld weer in de raadszaal te doen plaatsen!. DE BANKLOOPER VAN DE H, T. M. HEEFT DE f 15-000 NIET VERLOREN !De gewezen banklooper van dé Haagsche Train, weg-Mij., cljjjï 27 September van het vorige jaar voor de H. T. M. f20.000 moest halen'bij eef.v bank en slechts vijftig bankbiljetten van honderd gulden op het kantoor bracht, verklarende de ove rige f15.000 verloren te hebben, is naar het „Vad meldt, opnieuw gearresteerd. Destijds hield hij stijf en strak vol, dat hij van- niets wist. Hij deed voor het oog mee, om de op-; lossing van het geval te vinden. Toen deymaalt»-' "schappij, waarbij de H. T. M. tegen d erge Lij kd verliezen verzekerd is, er prijs op stelde, dat ihef. geval door een „ziener" behndeld zou worden, had de beambte geen bezwaren met vertegenwoor* digers van de maatschappij mee te gaan naar Scheveningen. De ziener zeide te zien, dat de beambte het geld van den eenen zak in den an deren had voergestoken. Maar verder is hij niet gekomen. De verzekeringmaatschappij betaalde het geld uit. Later heeft de H. T\>M. den beamb te eervol ontslagen. 1 Thans is echter gebleken, dat de man het geld verduisterd heeft om het ten eigen bate aan wenden. Veel pleizier heeft het hem niet gebracht. Naar verluidt is hem meermalen door ongure elemen ten, dfe zeiden op de hoogte te zijn, geld afgen perst, onder bedreiging, dat zij hem anders zou den verraden. De banklooper, die een autozaak was begonnen, vertelde bij zijn bekentenis, dat twee gebroeders, ;oude schoolvrienden, die, wetende dat hij de be schikking had over groote somméff, hem aan het lijntje hielden. Deze heeren schijnen veel pressie op hem te hebben uitgeoefend en hielden <ook andere bankloopers van de H-.T.M. op het oog. ;Op den 27sten September des ochtends tusschen 10 en 11 uur had de man f 20.000 ontvangen bij Op- penheim en van Till. Hij is met het bedrag ge'loopen naar Meijendaal, waar hij f15.000 verstopte in de buurt van het radiostation. Daarop liep hij door naar Leiden. Daddelijk nadat bekend werd, dat er f15.000 verdwenen was, werd de banklooper aangeklampt door zijn oude schoolvrienden, maar nu weigerde hij te zeggen, waar hij het geld geld gelaten had. Deze gebroeders zorgden ervoor dat de man het geld niet kon terughalen. Ten slotte is de banklooper, door angst gedreven, het geld gaan halen. Niet alleen de broeders, maar ook hun kornuiten hebben van het geld ontvan gen en dat werd hun gegeven, omdat) z e ieder op hun beurt dreigden met chantage. Van het bedrag van f15.000 had de man thans nog f2 k f300 over. De handlangers van den man zijn ook Igej, arresteerd. De politie meent met deze arrestatie tevens de meest beruchte inbrekers van Den Haag in handen te hebben. Een negende verdach te in deze zaak is een dergenen, die zich in voor- loopig arrest bevindt, verdacht van den inbraak bij een juwelier te Scheveningen. Allen zullen deze week ter beschikking van de Justitie worden ge steld. D-E BEROOVING VAN DlEN BANKLOOPER- De daders gepakt. De politie heeft Zaterdag gearresteerd de da ders van 'de berooving van den 76-jarigen bank looper der firma Matthes en Co. op den Singel te Amsterdam, waarbij een tasch met f30500 aan waarden werd ontvreemd. Reeds sedert eeni- ge dagen had men aanwijzingen gekregen. Bij de Utrecbtsche politie had zich ri.l. een vrouw ge meld met de meiedeeling, dat ergens op een "ka mer te Utrecht eenige personen in gezelschap van vrouwen verbleven, die verdacht veel geld uitgaven. Toen de politie kwam, was het nest leeg, -doch verdere nasporingen brachten bet vol gende aan bet lichtde aanslag werd des morgens om 10 uur gepleegd en om half één des middags hadden drie mannen en een vrouw de hoofdstad per auto verlaten. Deze mannen waren de 26- jarige Hendrik Nan Kikkert, geboren te Uieuwén- dam, de 30-jarige Piet Veldhuijzen, terw'ijl num mer drie de chauffeur was. Het viertal was des middags te Utrecht gear riveerd, waar de vrouW de mannen in 'kennis heeft gebracht met nog andere vrouwen. Vast gesteld was, dat zeer veel geld werd uitgegeven. De mannen hebben er mee gesmeten. "Zij staken de vrouwen in dure costuums, kochten sieraden en losten voor haar bij de bank van leening ver pande sieraden af. Van Utrecht begaf het gezel schap zich naar Den Haag, waar ook op grooten voet geleefd werd en vervolgens haar Rotterdam. Hier werd twee nachten doorgebracht en kreeg de Amsterdamsche Vrouw "haar congé. De auto werd in beslag genomen en het gezelschap ging uit elkaar. Zondag zijn, naar de „Crt." meldt ,-de beide personen K. en "V. door den oommissaris van politie van het bureau Singel in verhoor geno men. Beiden ontkennen iets af te weten van de berooving van den kaslooper. Op een vraag, hoe zij aan het geld kwamen, gaven zij onwaarschijn lijke antwoorden. De een zeide, dat de ander Wat geld bij zich had, en nummer twee zegt, dat zijn zuster 'te Utrecht de gelukkige bezitster van een kleine honderd gulden was. Be kaslooper zelf heeft Kikkert niet kunnen herkennen, "daarentegen heeft iemand, die getui ge was van zijn vlucht per rijwiel, hem herkend. Deze persoon liep aan den overkant van de Hee rengracht, zag Kikkert uit de Treefsteeg komen en vervolgens op een rijwiel springen. Nasporingen omtrent den buit zelf hebben nog. "geen resultaat opgeleverd-. De politie, die in deze zaak zeer snel en met succes heeft gewerkt, zet haar onderzoek op groote schaal Voort. Alle ge arresteerden zijn in verzekerde bewaring gehou den. DE GASCORRUPTIE. De gemeenteraad van Groenlo heeft het rap port van -de commissie inzake oorruptie aan de gasfabriek goedgekeurd. De conclusie luidt, dat geen termen aanwezig zijn om den directeur het in hem gestelde vertrouwen op te zeggen. De raadscommissie van onderzoek naar even- tueele corruptie te Doetinchem heeft zich met een adres tot den minister gewend, met verzoek den burgemeester alsnog te gelasten het raads besluit tot schorsing van den gasdirecteur ten spoedigste uit te voeren. Zooals men weet, is dit besluit ter Vernieti ging aan de Kroon voorgedragen. In de raadsvergadering van Purmerend werd besloten het aanbod aan te nemen van den vo- rigen gasdirecteur De R. om de f 2000 retour- commissie te mogen betalen in jaarlijksche ter mijnen van f200. Voorts besloot de raad het eervol ontslag te veranderen in ontslag- Eén voor stel tot verlaging van 'de toelage met f 650 per jaar werd niet aangenomen. INBRAKEN. De Bossche justitie heeft Vrijdag den inval gedaan hij twee beruchte personen te Gemonde en daar een karrevracht goederen gevonden, af komstig van verschillende inbraken te Boxtel. De daders, die in het bezit van vuurwapenen; waren, zijn gearresteerd. Zaterdagavond tusschen. 6 en 7 uur is in het perceel aan de Heerpugracht te 's Gravenhage,. warin gevestigd is de winkel vn den heer A- H. een brutale diefstal gepleegd. Terwijl de eige naar en het personeel zich in een der beneden vertrekken bevonden, heeft een dief zich toegang verschaft tot de boven-étage en daar een schrijf bureau opengebroken. Uit een geldkistje is een bedrag van ruim f 2000 gestolen. De politie te Heerlen is'er In geslaagd de hand te leggen op den beirijver van verschil lende inbraken, die den laatsten tijd aldaar heb ben plaats gehad. Het bleek te zijn de 16-jarige J. G., die te zijnen huize aan den Ten Essener- tweg werd gearresteerd. CARNAVAL. In het Zuiden des lands zijn de earnavalfeesten weer begonnen. In 's Hertogenbosch gingen zij gepaard met verschillende vechtpartijen. LEELIJKE VAL. Naar het W.ilhelminagasthuis is vervoerd eén 67-jarige man, die op de Tweede Kost verbren- kacle te Amsterdam bij het verrichten van werk zaamheden in een 1.50 M. diepen put was geval len- en zich daarbij ernstig had bezeerd. DIEFSTALLEN TE AMSTERDAM. Uit een perceel in de Andreas Bonnstraat zijn ontvreemd een aantal dameskleeren en ©en eet servies. I Uit een perceel in de Brederodestraat zijn ont vreemd een bedrag groot f 49, een gouden me daillon en een portemonnaie met twee kwartjes. BRANDKAST GEOPEND'. Inbrekers hebben zich toegang verschaft tot een kantoor in de Koggestraat te Amsterdam. Zij hebben hun krachten beproefd op twee brand kasten, welke zij hebben gepoogd open te boren. De eerste kast weerstond den aanval, de anidere bezweek. Vermoedelijk tot groote teleurstelling van ïle ongewenschte bezoekers, bevatte de kast niet veel geld. De heeren moesten zich met het luttele bedrag van f 2 tevreden stellen. MALVERSATIES T;E STOPPELDIJK. In de gisteren gehouden zitting van den ge meenteraad van Stoppeldijk werd, naar V. D. bericht, besloten den secretaris dezer gemeente, den heer W, van Son te schorsen, tevens in zijn fupetie als gemeente-ontvanger, wegens geconsta teerde onregelmatigheden. Gisteren was het parket uit Middelburg ter plaatse om een onderzoek in te stellen naar 'ie gemelde onregelmatigheden bij het Burgerlijk Armbestuur en bij de Gemeente-Electriciteitswer- ken. Ook de administrateur en "de electrician der Electriscbe bedrijven zijn geschorst. Tot plaatsvervangend gemeente-secretaris werd benoemd de heer A. J. Baart, volontair ter secre tarie te St- Jan Steen. ÜOODELIJK ONGEVAL BIJ DfE HOOGOVENS. Vermoedelijk tengevolge van het weigeren van de luchtremmen is een arbeider uit Velsen op het terrein van 'de Hoogovens te IJ muiden onder een cokeswagen terechtgekomen. Zijn hoofd werd nagenoeg geheel verbrijzeld, zoodat de dood spoe dig intrad. POT MET GLOEIENDi IJZER OMGEVALLEN. Acht gewonden. Te Sliedrecht is op de ijzergieterij der firma Versteeg een pot met gloeiend ijzer omgevallen, waardoor acht Werklieden brandwanden bekwa men. Door totnutoe onbekende oorzaak Sloeg plotse ling een met gloeiend ijzer gevulde gietpan om. In de omgeving van deze pan werkten acht ar beiders, die trachtten te vluchten. Allen bekwa men brandwonden. Eenigen van hen zijn vrij ernstig aan de voeten gewond. De gewonden zijn allen naar hun huis gebracht en worden thuis verpleegd. OVERREDEN. De driejarige Lv de Drijver, gewoond hebben de in de Waalhavenstraat te Rotterdam, is in die straat door een auto overreden en gedood. MARKT- EN WINKELDIEVEN GEARRESTEERD. Dinsdagmiddag betrapte een rechercheur op de weekmarkt aan den Goudschen singel te Rotter dam een vrouw, die vau een kraam goed wilde stelen. De vrouw werd gearresteerd en in haar woning werd huiszoeking gedaan. Daar vónd men een piaatstroomapparaat, dat eenigen tijd geleden als gestolen werd opgegeven. Naar aanleiding van deze voridst zette de politie het onderzoek door en toen werd een groote partij manufacturen, uit winkels eu marktkramen gestolen, gevonden. In verband met een en ander is ook de man van 'de vrouw aangehouden. HOOG WATER. Men schrijft uit Deventer: De IJsel toont ook thans weer zijn gevaarlijk karakter bij hoogen waterstand, Gisteren steeg het water tot 5.62 M. plus N.AJP., met een was van 11 cM., terwijl Westervoort nog een stijging met 15 cM. aankondigt. Men vestigt intusschen hoop op een blijvend vallen van Let Rijnwater en op een snel wegvloeien van het water op den LJsel bij stil weder, intusschen is hier het fraaie park de Worp geïnundeerd- De autoriteiten heb ben de dijkcoupures doen afsluiten, ter "bescher ming van de Haven. Aan de Zuidzijde der stad wordt een ijzeren vloeddeur gereed gehouden tgr bescherming v^n het Knutteldorp. Een duiker onderzocht reeds, of deze deur goe'i sluitend kan worden gezet in de sluisopening "bij de Nieuwe Havén. Bij Geesteren is de Bolts beekdijk doorgebroken. Alles staat blank. Het water is iets gezakt, maar in Schipbeek' en Berkel is het hoog. Men wil de kaden voor de Bolsbeek landwaarts terug zetten en het Zuidafwateriugskanaal verruimen. Afdoende verbetering kan echter slechts komen door normaliseering van de geheele Schipbeek. Uit Grave: De veerpontdienst is gestaakt; 'de Veerstraat is overstroomd, de overtocht naar de voormalige brouwerij geschiedt per motorboot met veerpont. Uit Zaltbommel: De veerweg is overstroomd, de gierpont is buiten dienst, ïi-e ovértocht ge schiedt per stoomboot met halve pont.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2