Nieuwstijdingen Rechtzaken Plaatselijk Nieuws Land- en Tuinbouw Buitenland vallen, dat de arm uit den kop raakte. Dr. Hoek stra verleende de eerste hulp. EEN SCHIPBREUK- j ZUIDSCHARWOUDE. Het Noorsche stoomschip „Norge" is ten noor- Een zoontje Van den heer K. kwam van eeni den van Haugesund in volle vaart op een klip ge- j hooizolder te vallen, waarbij het noodig werd ge-, loopen en zoo snel gezonken, dat er geen gele- acht het ventje naar het ziekenhuis te brengen genheid meer bestond de reddingsbooten te wa- ter observatie. Men kan nog niet precies constat ter te laten. De kapitein, een passagier, twee hof- teereil) wat d e gevolgen van het ongeval zijn ge- meesteressen en een gevangene, die was opgesloten j wppct kwamen bij de ramp om het leven. Toen het schip begon te zinken, hadden zich de meeste passagiers reeds ter ruste begeven. Er ontjstond een onbe schrijfelijke paniek. De passagiers verschenen ra deloos op het dek en wierpen zich met of zonder reddingsboeien in zee. Tevergeefs poogde de be manning de reddingsbooten te vieren. Daar het Schip in drie minuten tijds zonk, was dit -echte;* onmogelijk. Gelukkig had men op het land de ramp bemerkt, spoedig was een aantal motor booten en een aantal kleinere vaartuigen ter plaat se en konden de meeste schipbreukelingen worden gered. - Volgens de laatste berichten zijn twee lijkeq geborgen. 5 leden der bemanning en 3 passagiers worden vermist. Nader wordt geseind: Het aantal omgekomenen een wielxijdend juffrouw uit OudoTp, I dat het rijwiel wercl"beschadigd. Deze OUDKARSPEL. DiE BAZAR. Na de vele voorbereidingen, staan we thans aan den vooravond van de opening „onzer" ba zar ten bate van de Vereenigingen „Jong Leven", „D. T. S." „Caecilia", „Volharding", „B. A. V in het leven geroepen. 1 Gister begonnen, vandaag nog bezig met het opstellen en aanprijzen der vele geschonken goe deren, hebben de Dames-Commissieleden hun han den vol, om alles gereed te hebben, opdat mor genavond zooals is bepaald de opening kan plaats hebben voor de Commissieleden en hun dames. Wat dit laatste betreft, behoeft er natuurlijk net aaniai omgeKorneneo ^twijfeld of allen, die betrokken zijn bij den ondergang van het Noorsche stoomsch.p aanwezig zijn; de jeug- I dige zoo onmisbare krachten. De theetuin van de fa. Hollsmuller „Norge' 'is reeds tot 11 gestegen. EEN EIGENAARDIGE BEZIGHEID Op den Domplatz te Keulen had een eigenaar dige storing van het verkeer plaats. Onder belang stelling van duizenden toeschouwers is een 20-ja- rige banketbakker in maskeradecostuum langs den bliksemafleider van den Zuidelijken toren naar bo ven geklauterd. Hij werkte zich vervolgens naar boven langs de verschillende gevelversieringen en op de ongeveer 160 meter hooge torenspits voer- spe- ciaali ngericht wat het deoorum betreft door een bekende firma uit Alkmaar biedt een allergezelligst zitje. Neemt ge een kijkje en beproeft ge uw geluk bij de attracties het zijn er vele dan ont moet men daar: sjoelbak Amerikaanschderby- hpel vlotbrug schiettent haktent rad van avontuur enz. en vooral niet te vergeten de de hij een soort van Indianendans uit. Zonder de GLJJBAAN zeker wel een van de meest „trek dooldo ivoor of mor n r»r» hPffa- VAAJJU fli 5 minste moeite daalde hij weer af naar den bega- jjen grond, waar hij door de politie werd opgevan gen en in verzekerde bewaring gesteld. De menig te, die dit schouwspel gadesloeg, maakte alle ver keer onmogelijk, zoodat dit vele uren in de war was. AFSCHUWELIJK. ■Een landbouwer, die vergezeld van zijn vrouw en een vriend, in een auto langs den (eenzamen weg tusschen Morristown en Barnardsville (New Jerseyi) reed, zag vuur onder eenige verlaten kraam pjes langs den weg. De mannen verlieten de auto om poolshoogte te nemen en vonden een vrouw, ,.wier kleeren in brand stonden. De vrouw was ge heel met petroleum overgoten en ook op den grond bleek een groote hoeveelheid petroleum te zijn uitgestort. De mannen rolden de vrouw in )de sneeuw, teneinde het vuur te dooven, waarna zij haar naar het ziekenhuis te Morristown brach ten. De vrouw is daar een paar uur later overleden. Op het terrein waar de vrouw werd gevonden, was niets aanwezig, dat op zelfmoord zou kunnen wijzen, en de politie is dan ook overtuigd, volgens de „Times" dat men hier met een afschuwelijken moord te doen heeft. Het slachtoffer zal ongeveer 40 jaar geweest zijn. Daar haar kleeren van bijzonder goede kwali teit waren en er eenige voorwerpen van waarde o-p haar zijn gevonden, vermoedt men, dat de vrouw welgesteld was. ERNSTIG ONGEVAL IN EEN FABRIEK Op dé in het gebied van Dlombrowa (Polen) gelegen onderneming Hütte Czentochau bij Rac- i kow sprong een vorm met 12 kg. vloeibaar staal, j De gloeiende massa stortte zich over 14 arbei- ,ders eru 2 ingenieurs, die in de nabijheid werkzaam waren, uit. Allen liepe zware verwondingen op. Van drie hunner is de toestand hopeloos. j iEINDE VAN DEN STRIJD IN DE t METAALINDUSTRIE t De vertegenwoordigers van de metaalbewerkers in Midden-Duitschland hebben met 52 tegen 4 stemmen besloten het werk Vrijdag a s. te her vatten. Het gevaar voor een algemeene uitsluiting in de Duitsche metaalindustrie is daarmede defini tief van de baan. (Hibld.j) SPOORWEGONGELUK TE LUIK- In het station van Luik is een buurtverkeertrein in botsing gekomen met een rangeerende locomo tief. Er werden 14 personen gewond, onder wij» vijf zwaar, die naar het gasthuis zijn overgebracht,, j MISBIAAD! Langs den weg NijmegenBeek', ter hoogte van Wijier, is het lijk gevonden van een onge veer 60-jaxigen werkman. De man had een schot wond in het hoofd. Zijn naam is 'onbekend. In het horloge, -dat op hem is gevonden, staan de initialen R. E. M. Os. Of hier van Triisdaad of van zelfmoord sprake is, moet nog woMen on derzocht. kende" vermaken. I Wilt ge een dansje. Gelegenheid daartoe is er te over in de groote tent, daarvoor speciaal ge bouwd op hetzelfde terrein. Zijt ge van plan eenige uurtjes In de gezellige drukte, en tusschen de in feeststemming zijnde aanwezigen te toeven, de garderobe is in de bo venzaal van 't „Huis de Brederode". W-enscht ge van 't vele mooie, dat te kust en te keur te krijgen pardon te koopen is, iets uw eigendom te noemende lieftallige verkoop stertjes zullen u helpen bij het bepalen van uw keuze en wat meer beteekent zullen u aanbevelen dit of dat te koopen. En wie zou er dan later willen zijn, die kon zeggen: ik ben op de Bazar geweest, maar heb er niets gekocht? Niemand natuurlijk!! Het hoofdcomité, de commissieleden, de mede werkenden, kortom alles en allen zijn gereed, om de velen die zullen komen te ontvangen. Tot zoover geslaagd; laat men na afloop kun nen zeggen: „ten volle geslaagd". Dan is het werk niet tevergeefs gedaan. Drukke dagen staan er voor de 'deur maar men zal het opgedragen werk zeker met lust vervullen. Allen op hun post! Maar dan roept het hóofdcomité ook' allen op, te komen naar de Bazar, die Zaterdag 25, Zon dag 26 en Maandag 27 Februari wordt gehouden. Zaterdag om 2 uur opening voor het publiek en verder iederen dag om dezen tijd, met voort zetting tot des nachts 2 uur. Wij publiceeren hier de laatste lijst van goede gevers: Fa B. Blauw, Ritsevoort, Alkmaar. N. Sam son, Alphen a d. Rijn. A. N!. 'A- Justema,, Den Haag. J. Half, Haarlem. Fa, Wed. J. Pool en Zoon, Amsterdam. N. V. Heijbrofeks Groothandel, Amsterdam. Fa. Gebr. van Leer Amsterdam. N. V. Import Maatsch. Amsterdam F. A. Buchemback, Amsterdam. Geeofabrieken Amsterdam. A. Beemsterboer, Zuidscharwoude Piersma, Oudkarspel. J. SWager Oudkar spel Ringers Chocoladefabrieken Alkmaar. v. d. Meijle en Co., Kampen. Fa. A- Smabers Alkmaar Gebr. Winter Alkmaar Hjldering Zaaamarkt, Alkmaar. G. Kuijper, Hekelstraat, Alkmaar. Englebert, Amsterdam. ARR ONDISFEMENTSR ECHTBAN K /.itting van Dinsdag 21 Februari. UITSPRAKEN. C. V. T. Helder, onttrekking, beslag f 25 boete of 25 dagen voorwaardelijk. L. J. M. S., Alkmaar, Fersdelict f50 boete of 5 dagen. j.- C. B., Broek op Langendijk, valschheid in ge schrifte,' 6 maanden voorwaardelijk met 2 proef jaren. Hendrik H.. Zijpe, als voren 6 maanden gev. Smaad, f 25 boete of 25 d.j komen met met gevolg zaak werd voor den kantonrechter behandeld, die van meeniug was, dat het daar geen behoorlijke verkeersregeling was en mr. E. van alle rechts vervolging ontsloeg."De ambtenaar kwam in hoo- ger beroep en heden werden we op dit afgezaagde onderwerp opnieuw onthaald. De officier scheen het eens te zijn met den ambtenaar ©n vroeg ver oordeeling tot f20 boete of 10 dagen, plus ver goeding der geleden schade aan het rijwiel. Mr. E. hield ©en sarcastisch verweer,, dat niet bepaald in den smaak van den president viel en vroeg daarin bevestiging van het vonnis van mr. Bas- tert, die hem van alle rechtsvervolging had 'ont heven. 'n Oog kwijt geraakt. D© barbier en broodjager Dirk K. te de Rijp schoot op 'n noodlottigen dag op een houtsnip, met het treurig gevolg, dat de tuinder Kromhout, die in een schuitje aan kwam varen, door een hagelkorrel in het oog werd getroffen èn wel zoodanig dat hij het gebruik van zijn rechteroog wel voor altijd 2al moeten missen. De broodjager, 'n door ernstige operaties ver zwakt man, met een groot je zin, stond heden wegens schuldmislrijf terecht. Gevorderd werd tegen dezen pechvogel f200 boete of 2 maanden, maar hij had een flinken verdediger in mr. Lees berg., die in een mooi en goed geargumenteerd! pleidooi op vrijspraak en in ieder geval op een minder onmogelijk hooge boete, die deze mini mumlijder van f 15 verdienste per week, nooit zal kunnen betalen, met kracht aandrong. Het zwaard1 van wijlen Hamodes. De fruithandelaar Chr. J. te Alkmaar, voor eenige jaren voorw. veroordeeld tot een voorw. gevangenisstraf, had een der bijzondere voorwaar den verwaarloosd en daar zijn proeftijd nog niet was verstreken, liep hij gevaar -dat de straf alsnog zou worden ten uitvoer gelegd. Hij stond dan ook nu met gesloten deuren terecht, doch de uitspraak is aangehouden tot a.s. week. Het is gevaarlijk dien fiscus tc bedotten. Teunis B., een 76-jarige, nog zeldzaam fris- sche en krasse veehouder, wonende onder de ge meente Uitgeest, had niet overeenkomstig de volle waarheid aangifte gedaan van zijn vermogen en zoo ongeveer 'n 29000 piek listiglijk verzwegen. Maar inspecteur Harskamp kreeg hem gauw in de gaten en heden stond de krasse 'oude baa|3 terecht. Tegen hem werd f 6000 Roe te, subsidiair 3 maanden hechtenis gevorderd, terwijl de inspec teur der Dir. belastingen niet zal verzuimen 'n navordering in te stellen. Bovendien nog de on kosten voor den advocaat mr. 'ie Groot, wiens ijver voor zijn cliënt's belangen toch ook niet onbeloond mag blijven. 'nReuzestrop voor den ouden heer! De man in liet glazen huisje. De weg van den automobilist gaat niet over rozen. Dood, verminking en de motor- en rij- wielwet grijnzen hem op eiken tocht tegen- Dat ondervond ook de automobielhandelaar Hendrik v. d. K. uit Rijswijk, die op 13 November ouder Berkhout 'n fietsrijdend landbouwer uit Ursem en nog wel nadat deze al was afgestapt, aanreed, met gevolg dat diens jas gescheurd en zijn rijwiel werd beschadigd. De kantonrechter .maakte daar geen lolletje van, doch veroordeelde den oldsmo- bielstuurman tot f150 boete of 50 dagen, plus intrekking van het rijbewijs voor den tijd van o I De Veroordeelde, die vooral deze bijkomende straf het ergste voelde, kwam in hooger beroep, maar, ondanks het flinke pleidooi van mr. Buis kool, nog niet met eenig noemeenswaardig suc ces, daar de officier hardnekkig bleef aandringen op bevestiging van het krasse vonnis. Grove onvoorzichtigheid! zwaa|r gestraft. Zekere Geert B. een jongmensch uit Helder, kwam in den nacht van 5 Juli van de kermis te Anna Paulowna en reèd in vróolijke stemming per fiets huistoe, doch geraakte door eigen on voorzichtigheid., het op 't uiterste nippertje van links naai rechts oversteken, onder een autobus en werd in bewusteioozen toestand als gevolg van bekomen schedelbreuk, naar het Marinehospitaal te Helder vervoerd. Hij kwam er nog wonderbest af en kon als hersteld worden ontslagen. Maar nu kwam hij nog in botsing met den kanton- j rechter die hem tot Ï10 boete of 10 dagen ver- oordeelde. Het jonge mensch appelleerde, doch ook de officier was van meening, dat dit von nis tegen een den weg onveilig makend wielrijder juist was gewezen en requireerde bevestiging. Die politic in de verdrukking. De agent van politie Ubhels to Finkhuizeni, die op 24 December een aangeschoten Urker vis- scher naar de boot geleidde, werd bemoeilijkt door andere Urkers, waarvan een hunner, zeke re Jacob van S. den politieman zijn sabel ont rukte en hem daarmede bedreigde. Toen Ubbels nu zijn revolver trok, wierp vlacob den èabel Corn. H., Hoorn, C. Smaad, f 25 boete ol JO a-i ,djrect weg De Urker, heden terecht staande, ont- Hendrik B., Helder, hooger beroepzaak, oproe- j kend8 Ubbela bedreigi te hebben. En daar het - ..,..1.1J j -L 1 ZUIDSCHARWOUDE. Dezer dagen hield het Langedijker Drankweer Comité een vergadering waarin het punt naar vo- j ren kwam om een stand te houden op Ide Huis- vlijttentoonstelling in „Concordia" te Noordschar- j Hvoude, ten bate van de propaganda voor de Ge heelonthouding. Besloten werd om deze stand te organiseeren. Het tweede punt van bespreking was de pro paganda, te voeren tijdens de Blauwe Week en de Sluitingsdemonstratie, die gehouden wordt op den 2den Pinksterdag te Hilversum. Besloten werd om bloemetjes, kranten en propagandaplaten te be stellen. Hierna sluiting. ZUIDSCHARWOUDE. De arbeider J. M., werkzaam in de fabriek van de Firma Kramer, kwam zoo ongelukkig te ping nietig verklaard. J. C. W- T„ Amsterdam, als voren, vrijge sproken. Jan B., Alkmaar, hooger beroepzaak, 3 dagen hechtenis met 3 maanden opzending voetw. NIEUWE ZAKEN- 'n Vreemde grapjas. De handelsreiziger L. N. uit Amsterdam, thans voor den tijd van 11 maanden geabonneerd op het pension „De houten Lepel", wegens verduiste ring, heeft in 1925 zoo hij zegt, louter uit aardig heid, in een op zijn naam gestelde varloopec Duit sche pas geknoeid. Hij had daarin zijn naam en geboortedatum veranderd, welk onzinnig gepruts hem een strafvervolging bezorgde en heden een rtisch werd gesteld tot 1 maand gevangenisstraf. Een gevaarlijk hoekje. Mr. E-, advocaat te 'O., was in de Houttil, hoek' Langestraat bij Worm's winkel met zijn gesloten chrysler in niet bepaald teedere aanraking ge- wettig bewijs voor het strafbare opzet niet best voor elkaar kon gebokst worden, omdat .de agent in de ontstane herrie zelf niet precies had kun nen waarnemen, vorderde de officier voor .den boetvaardigen vertegenwoordiger van het eiland der Heiligen van den jangsten dag, 'n zeer wel kome vrijspraak. De hardnekkige werk verschaffer. De heer J. A. J. D1., chauffeur te Amsterdam, had te Hoorn op een motor gezeten een aanrijding veroorzaakt met een anderen motorrijder, en was veroordeeld tot boete en intrekking van zijn rij bevoegdheid. De veroordeelde kwam in hooger beroep, doch was niet present, toen de zaak werd behandeld. Het vonnis werd toen bevestigd, doch nu kwam "hij weer in verzet echter met het resul taat, dat weer bevestiging werd gevorderd. De opposant kneep hem blijkbaar voornamelijk om het bedreigde rijbewijs en vroeg beleefd hem deze schade, het verlies van zijn betrekking, te willen HOEVEELHEID ZAAIZAAD' EN ZAAITIJD VAN ENKELE GROENTENSOORTEN. De zaaitijden der verschillende groentensoorten op te geven, is zoo heel moeilijk niet, de juiste hoeveelheden zaaizaad op te sommen is veel las tiger, daar we dan met veel verschillende om standigheden te maken krijgen, zooals de kwali teit van het zaad, de kiemkracht, de ouderdom van het zaad, daar 'het lang niet altijd zeker is, ■dat men nieuw zaad krijgt, de toestand van den- grond en de weersgesteldheid. 'We zullen dus veilig doen met middelmatig gunstige omstandig heden aan te nemen. Achtereenvolgens bespreek' ik dan die groenten, die van het vroege voorjaar tot den nazomer gezaaid 'kunnen worden, buiten in den vollen grond. Gemakshalve laat ik dus de teelt in koude of warme bak buiten beschou wing. Spinazie. Zoodra het nieuwe jaar in het land is en de 'grond is niet al te vodhtig, kan; men op een beschut 'plekje in den tuin reeds beginnen, -deze geliefde voorjaarsgroente te zaaien. Het gemakkelijkst zaait men dan op rijen, welke ongeveer 10 cM. van elkaar liggen 'en die men op eenvoudige wijze verkrijgt door b.v. met den achterkant van de tuinhark een geultje te trek ken. Deze geultjes zaait men dik met het spinazie- zaad. Per vierkante Meter heeft men een half ons zaad noodig. Om de drie weken zaait men telkens een bed, tot ongeveer half April. Gelei delijk kan men dan oök met minder zaad vol staan. Op goed bemeste grond kan men wel twee maal snijden. Zomerwortelen. Het eerste bedje dat men aanlegt komt begin Maart gereed. Men zaait op rijen, die 15 c.M. van elkaar afliggen. Het zaad wordt zeer dun uitgestrooid, daar men niet meer dan 2 lood per M2. noolig heeft. Ook bij wortelen kan men opeenvolgend zaaien tot half Juni. Na het opkomen der plantjes die nen ze nog behoorlijk gedund te worden. Het verdient aanbeveling na het dunnen wat kalk over het bedje heen te strooien, daar dit de wormstekigheid tegen gaat- Doperwten en peulen. Erwten in het alge meen kunnen zeer vroeg in het voorjaar uitge zaaid worden. Wanneer het weer het ©enigszins toelaat kunnen de erwten reeds eind Februari den grond in. Men zaait dan op enkele of dub bele regels. Het laatste het meest. Deze dubbelé regels liggen dan ongeveer 30 c.M. van elkaar. Daartusschen kan dan het rijshout of wat nog beter is het hooge kippengaas gezet worden, waarlangs de erwten omhoog kunnen klimmen. Het bed is 1 M. breed en per regel van 10 cM.' heeft men 1 ons zaad noodig. Er kan heel ge schikt een tusschenteelt van radijs of spinazie plaats vinden. Voor radijs heeft men per 5 M2 1/l ons zaad noodig. Kropsla. Ook deze groente kan eind Febru ari, begin Maart worden gezaaid. Van 1 lood zaad kan ongeveer 5 M2. gezaaid worden. Het is ook hierbij goed als men b.v. elke 14 dagen een klein hoekje zaait. Dit kan men gerust tot eind Juli, half Augustus doen. Zoodya de plantjes groot genoeg zijn zet men zé op "bedden uit, op eeti afstand van 25 c.M. Snij biet. Dit is een nog veel te weinig bekend» groente. En toch is ze zoo eenvoudig te kweeken en te bereiden. De bereiding komt overeen met die van spinazie. Men zaait begin Maart op rijen -die 25 c.M. van elkaar afliggen. Het blad wordt een paa rc.M. boven den grond afgesneden en groeit weer aan. Zoo kan men wel 4 a 5 imaal deze groente snijden. Er is per rij van 10 M. ons zaad noodig. Koolsoorten. De meeste koolsoorten wor den half Maart gezaaid. Het zaad wordt niét te dik uitgestrooid, daar men anders veel zwak ke planten krijgt. Per 2 vierk- M. heeft men aan een half lood meer dan voldoende, die 500. plan ten leveren. Bij het uitplantern zet men ze 60 a 70 c-M. van elkaar. Zilveruitjes. Zaaitijd half Maart- Hoeveel heid zaad per vierk. M., 1 lood. Ze moeten dus zeer dik staan, anders worden ze te groot en te los. f Schorseneeren. Zaaitijd half Maart. Men zaait op regels, 'die 20 cM. van elkaar liggen. Vooral niet te dik zaaien, daar men na het op komen, de plantjes op 10 cM. van elkaar uitdunt; 1/2 lood zaad per 2 vierk. M. is voldoende. Witlof. Zaaitijd eind April tot half Mei. Men zaait op regels welke 25 cM. van elkaar lig gen. Men dunt later op 15 cM. in de rij. Per 5 vierk. M. is noodig IV2 lood zaad. Kroten. Zaaitijd begin Mei. Men zaait weer op regels, die 25 cM. van elkaar liggen. Na het opkomen ,-dunnen op 15 cM., in 1de rij. Het zaad: of liever de zaadkluwens dun uitstrooien (in elk „zaadje" bevinden zich 4 of 5 zaadjes). Per. vierk M. heeft men een half ons 'noodig. Postelein. Deze groente zaait mien het eerst nit, de laatste helft van Mei en zoo vervolgens elke 2 of 3 weken een bed. Dit gebeurt uit de volle hand. Benoodigie hoeveelheid zaad per 5 vierkante M. 3 lood. Augurken. Z.aaitijd half Mei. Men heeft meetal maar enkele planten noodig, 1 lood is meer dan genoeg. Men zaait op een regel die op het midden van een hei 'ligt. Boonen. Deze worden gelegd in .Je maand Mei. Stoksnijboonen meest op 5 of 6 om een stok; stokslaboonen meest 6 of 8 om een stok- Bijna overal worden de boonen te dik gezaaid! Voor 25 stokken heeft men aan 1 ons genoeg. Stamboontjes legt men 4 a 5 boonen bij elkaar. Men heeft dan iets minder zaad noodig. De pol letjes minstens 50 cM. uit elkaar. Winter andijvie Zaaitijd half Juni-" men zaait op 1 vierkante M. met de helft van een half ons voldoende planten op 1 vierkante M. (400 pl.) Zoodra ër grond vrij komt kan men dan planten op 30 cM. afstand.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 4