NIEUWE Hike Breijer Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier STER-TABAK Zaterdag 25 Februari 1928 37e Jaargang Firma R. J. HOUWING Reveu van de Week zijn W WW w*ww w Erkend de beste NO 24 IHTERC. TELEPHOON 52 LAMDUKER COURANT JDeze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Bedact.-Uilg. J. ll.gKEIZEH - Bureel Woordscharwoude Advertentiën van 15 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever MIEHT I - - TEL 644 ALKMAAR Heelt U onze nieuwe AARDAPPEL-SCHILMACHIHE el in ile Etalage gezien? TOB HOOIT. PJJN. Dit dan is de waarheid, die ik u "breng, Dat ik u kwel om u te waars chu- Het was Bilderdijk, die in de „Ziekte der Ge leerden" een bekend gedeelte schreef over de pijn. Ook hij zag in de pijn evenals de hygiënist Buell slechts den waarschuwer voor erger leed, den bode, die den mensch kwam overtuigen, dat er iets met hem niet in den haak was en dat hij op zijn hoede moest zijn, omdat het anders wei eens zou kunnen gebeuren dat er erger din gen gebeurden. En wat de pijn is1 voor het li chaam, dat is de tegenspoed des levens voor de ziel. Het vers, dat Vondel een midldeleeuwsche rei van maagden in den mond legt: Gods roeden die het lichaam plagen, Zijn bpzems, om de ziel te vagen, is nog steeds waar. In alle rampen en tegenspoe den, waarmee het lichaam van ons gekweld en onze ziel geteisterd wordt, moeten iwij zien even- zooveel reinigingsmiddelen voor onze ziel. "Want de ziel wordt versterkt en zij leert volharden'in den strijd, terwijl zij anders „in blijde weelde zou Tegenspoed is de pijn voor de ziel, die ons waarschuwt dat wij onze ziel moeten louteren en sterken in het verzengende vuur vau het leed. •Wie zoo de verdrietelijkheden des levens ziet, moet overtuigd zijn iedere smart hem beter zal maken en hij zal de woorden van Alfred de Mus set doorvoelen: „Niets maakt den mensch zoo groot als een groote smart"!'' Dit is geen theoretisch gezeur, dit is geen troostpraatje voor menschen, die met grootere of kleinere smarten "beladen, behoefte hebben aan een beetje opbeuring. Neen, het is een waarheid, die de wereld ons dagelijks te aanschouwen geeft, dat de mensch, die gelouterd is in het vuur van de smarten, er rijper voor het leven uit te voor schijn treedt. Verzoen u daarom met hetgeen het lot u te dragen geeft en voel er den zweepslag achter voor een krachtiger en beter optreden, wanneer de tijd voorbij is en het leed gedragen. Wie zijn nederlagen leert beschouwen als de voorbereidingen voor de overwinningen te be halen op zichzelf, vat den diepen zin dezer we reldorde. Dr. JOS DB COOK. Voor de lezers van dit blad geeft onze psy chologische medewerker Dr. Jos. de Cock, van Merlenstraat 120, 's Gravenhage, gratis zielkun dige adviezen o.m. over de wijze waarop zij hun geet kunnen verfrisschen en hun wilskracht en energie kunnen verstrekken. De vragen zullen in dit blad geregeld worden behandeld. Mochten dè beantwoordingen te uitvoerig worden, dan di rect schriftelijk aan de aanvragers. Vrager te O. Veel en velerlei kan de oorzaak zijn van sla peloosheid'. Wij kunnen dat maar niet direct uit een enkel schrijven opmaken. Slaapmiddelen zijn natuurlijk in geen geval goed. Laat naar bed gaan werkt evenmin gunstig, zooals u zelf hebt ondervonden. Wij zouden u nu raden, ga voor gij u ter ruste begeeft, eerst een wandeling maken, dat verfriseht uw geest en brengt kalmte. Slaap verder met open ramen en denk terwijl gij gaat slapen aan iets opwekkends. Zorgen zet gij zoo- Veel en zo over mogelijk van u af. Voorloopig begeeft gij u 's avonds niet in volle zalen of drukke gezelschappen. Gij moet uw geest in de avonduren kalm houden, daarvan zult gij den gun- stigen invloed 's nachts ondervinden. Dit zijn al gemeenheden, die goed zijn voor ieder, die aan slapeloosheid lijdt en verder gezond is. Verder kan de slapeloosheid verschillende oorzaken heb- feen, die gij beter doet eens met uw huisdokter te bespreken. Verzonden brieven: £ej. L. te Z.S.i; H. K; te Z.S.; G'. te B 21 FEBRUARI, jjle derde week van sprokkelmaand 1928 is en geweest van geweldige atmosferische stor- mjn, gierend over stad en dorp, om in Thorbeeki- aJlnsehe stijl te spreken. f Terwijl ik dit ga schrijven, is van de twee „zomersch© dagen" welke naar oude traditie de /tweede maand van het jaar ons moet brengen, 'al bitter weinig gebleken. Op het Haagsche Binnenhof werd, zoowel in Senaat als in Lagerhuis, gestaag en hard ge werkt in openbare vergaderingen. Beginnen wij met de lweede Kamer. Zij vatte op Dinsdag 14 Februari de behandeling van de Surinaamsehe Begrooting aan, welke bij den aanvang van het jongste Kerstrecès nog was blijven liggen. Minis ter Koningsberger bracht in zijne rede van "den 14en warme hulde aan de energie en de toewijding waarmee Gouverneur Van Heemstra, welhaast aftredend, zijn taak in Suriname heeft vervuld. Van hetgeen zijn opvolger, dr. Rijtgers, een broe der van den bekenden antirevolutionairen oud minister uit het kabinet-Colijn, voor Suriname zal doen, worden de allerbeste verwachtingen gekoesterd. Van veel belang was o.a. *s ministers aankondiging, dat toch een consortium is gevormd! waarin vooral Indisch kapitaal deelneemt, cfat zich voor Suriname wil interesseeren. Dok andere mededeelingen, door minister Koningsbergen ge- aaan, geven grona om te nopen, diat te langen teste voor het hier bedoelde West-Indische gebieds deel een betere toekomst zal aanbreken. Tusschen haakjes zij genoteerd, dat een nieuwe interpellatie in de TweedeKamer 'is geboren. Zij heeft den soc. democratischen afgevaardigde van Braambeek' tot vader. Hij heeft verlof ge kregen ,den minister van Waterstaat op nader ie bepalen dag te 'interpelleeren over de arbeids voorwaarden, 'waaronder het personeel van de intercommunale tramwegen zijn taak verricht. In de vergadering van Woensdag 15 dezer is ie Suri naamsehe Begrooting zonder stemming goedge keurd, nadat den minister van "Kolohiën nu en dan tamelijk harde noten 'te kraken waren gege ven. Voor de bijzonderheden verwijs ik naar de dagblad-verslagen De discussie over de begrooting van Curagao, welke hierna volgde, was voor Etxc. Koningsber ger evenmin bijzonder aangenaam. Hierbij ging het voornamgelijk over de gelijkstelling van open haar- en bijzonder onderwijs alsook over de reor ganisatie van de politie in het W.-Indische ge biedsdeel. Het debat nam zelfs een voor "den" minister, die eene uiterst toen aderende én tege moetkomende houding aannam, liehtelijk-gevaar- lijk karakter. De Algemeene Beschouwingen over de Cura§aosche Begrooting eindigde Donderdag middag, en zullen op 21 Februari worden ver volgd. Zeer waarschijnlijk zal de zaak wel op een vreedzaam compromis uitloopen. Maar: de raiin ster van Koloniën moest heel wat scheutjes water in z'n wijn doen. Op Vrijdag 17 dezer werk te de Tweede Kamer 'in de afdeelingen. Onze Senaat kwam in den avond van Dinsdag 14 Februari bijeen. En werd aanstonds verrast door de tijding, dat dan toch de Katholieke sena tor Haazevoet ontslag heeft genomen. "Voorzitter v. Voorst sprak' enkele welwillend-vriendelijke woorden aan het adres van den vèrtrekkenden collega, als wiens opvolger de lijst aanwijst: mr. Reymer, burgemeester van Hilversum en oud lid van de Tweede Kamer. Op dien 14 dezer verwierp de Senaat met 2016 stemmen de motie- Mendels tot schorsing der behandeling van de Petroleum-ontwerpen, welke ik in mijn jongste week-overzicht noemde, en maakte hij die ont werpen met 2114 rijp voor de Koninklijke Sanctie. 1 Aan het ontwerp tot samenvoeging der departe menten van Oorlog en Marine tot een Departe ment van Defensie heeft de Eerste Kamer drie vergaderingen gewijd. Noch pro, noch contra was er meer iets nieuws over deze oude zaak bij te brengen. Tk mag er mij toe bepalen aan te tee kenen, dat minister Lambooy in deze op krach tiga wijze gesteund door Minister-president De Geer, in de Senaatsvergadering van Vrijdag 17 Februari eene ongedacht mooie overwinning be haalde, doordat het fusie-ontwerp toen voor de Eerste Kamer werd aangenomen met 27 tegen 18 stemmen. Vrijheidsbond en Chr. historisehen bleven tegen het ontwerp gekant (behalve ir. De Muralt, de Vrijheidsbonder, die het steunde. De meeste Katholieken, de anti-revolutionairen, behalve mr. Briët, de vrijz'.- en de soc.-democraten stemden er voor. Bij het debat werd herinnerd, dat de heer Colijn, zich nog vlak vóór den aan vang van zijii reis naar "Iudië, ic-i' ?lle warmte voor het fusieontwerp had verklaard. Wij hebben dus Voortaan in Nederland één departement van Defensie. Met de splitsing tusschen Oorlog en Marine is het afgeloopen- Vooral in de sfeer der onder-officieren, die zich in de vereeniging „Ons Belang" vereenigen, openbaart zich voortdurend de actie tegen de Capitulanten-wet, welke weldra bij de Tweede Kamer in behandeling komt. Bij die gelegenheid, zal zich wel eene warmbloedige oppositie open baren. Een ontwerp is op komst tot het Verschaffen van eene ambtswoning aan den Minister van Buitenlandsche Zaken. Men heeft hier op het oog een statig, oud patricisch perceel aan het Lange Voorhout in Dén Haag. De kosten van inrichting zullen blij kens het ontwerp niet meer dan f 70.000 be dragen. Bij Kon. Besluit is de zomertijd-1928 vastge steld op 15 Mei tot 7 October. Hoe de stemming van den heer Braat tegenover deze regeling is, zal spoedig blijken. Over Januari-'28 brachten 'sRijks middelen I i l| f314.736 minder in het Rijkslaadje dan in Jan. '27. Nog geen reden, wederom, tot het wanhopen aan het voortduren van het accrès. Personalia: Onze groote tooneelspeler Louis de Vries werd bij zijn terugkomst uit Denemarken zeer hartelijk ontvangen. Hij ontving een brief van gelukwensch van Min. Waszink. Tot praeses Collegië van het leidsch Studentencorps is geko zen de heer H. P. Linthorst Homan. De gezondheidstoestand Van dr. Scheurer, het Tweede Kamerlid, berokkent bij Voortduring ern stige bezorgdheid. De toestand van onzen schil der J an Toorop bleef het worstelen met den dood- Mr. J. Limburg, de Staatsraad, is aangewezen tot Voorzitter der permanente Commissie voor scheids- rechtelijke uitspraken in geschillen tusschen Noor wegen en Denemarken. Prof. Hugo de Vries heeft op zijn tachtigsten verjaardag het Grootkruis der Orde Van Oranje Nassau van 'H,M. de Koningin, ontvangen. De soc.-democratische senator en voor zitter van den A.N.D'.B., de heer Henri Polak, ontving op zijn zestigsten verjaardag vele blijken van sympathie. IJit de doodenlijst: Mr. Bunschoten, Griffier bij het kantongerecht te Schagen, 6inds medio Decem ber vérmist, en wiens lijk' gevonden is. I. Chr. P.i Nederlandsche Reeders-vereeniging, 66 jaar, Den Krayenhoff v. d. Leur, oud-secretaris van .le Haag. Dr. H. Franssen, anti-re vól. oud-kamerlid der Eerste Kamer, 38 jaar, Zwolle. D. W. Stork, groot-industrieel, oud-lid van de Eerste 'Kamer, 72 jaar, Hengelo. Dr. J. P. Kloos, een vooral in i Indische kringen zeer bekende medicus, op 83- j. jarigefi leeftijd, Den Haag. Mr. A. H. L. Uter- mark, griffier bij de Haagsche Arrondissements rechtbank op 52-jarigen leeftijd. R. H. K. Zaal berg, lid van den Indisch en Volksraad en hoofd redacteur van het „Bat. Nbl." te Batavia. W, Lugard, oud-lid van het Dag. Bestuur van den A.N.W.B. en oud-hoofdredacteur van „De Kampioen", 56 jaar, Den Haag. H. C. Buninlg, gep. dirigeerend off. van gezondheid bij het In dische leger, 59 jaar te Voorburg. Uit de jongste „nova" der misdadigheidsrubrtek teeken ik aan, dat: er wederom tal van inbraken werden gepleegd, o.a. in de Nassaustraat te Haar lem, waar vele antieke en andere kostbare voor werpen zijn geroofd. In een perceel aan de Haag sche Heerengracht werd door „krakers" een be drag van f 2000 gestolen. In de pastorie te Liemp- te wisten zij f4000 te rooven. In de Hofstad kreeg de poltie twee aarts-beruchte en gevaar lijke leden van het inbrekers-gilde te pakken. Te Rotterdam is zij een uitgebreide helers-bendie op het spoot gekomen. In een perceel in de Am- sterdamsche Kerkstraat is iemand van f 7000 beroofd. Men had de vriendelijke attentie nog f2 90 in zijne portefeuille achter te laten. De Kantonrechter te "Middelburg veroordeelde Mient 17 Alkmaar Tel. 526 T, Wij leveren PRIMA KOUS KNIESTUK ENKELSTUK KUITSTUK. Ook naar maat verkrijgbaar. een melkvervalscher die zijn klanten melk had ge leverd voor80 a, 90 pet. uit water bestaande, tot f800 boete en drie maanden principale hech- tenia. Een exemplaire correctie"! Het Gerechtshof te Arnhem heeft de beide j beklaagden in de Culemborgsche roofmoord (Swee j ris en Vroege) vrijgesproken. Het wachten in deze j is nu op „meer licht". De zaak' van 'de Indonesische studenten zal den j 8en Maart voor ""de Haagsche Rechtbank' komen. In de Residentie heeft men een geheime dis tilleerderij ontdekt. De zooveelste onder de wer king van de huidige „Drankwet". De oppositie tegen de nieuwe, Welke is ont worpen, openbaart zich thans o.a. door „propa gandistische vilmpjes" in de café's. Op den Singel te Amsterdam is een looper van een bankiers-firma beroofd van een city-bag, igg' i (SS-*3! waarin voor f15.000 aan bankbiljetten en eenige effecten waren geborgen. Gelukkig heeft men den vermoedelijken dader. Uit de ongelukken-serie: Te Rottepdam' ge raakte een 33-jarige spoorwegambtenaar onder een trein, met doodeiijk gevolg. Te Lisse woed de een geweldige brand in het Rijks-laboratorium voor bloembollen-onderzoek, vermoedelijk door kortsluiting. De schade, door het vuur berokkend, beloopt twee ton, en is niet door verzekering; Op feilen storm, die in de jongste diagen woed de. wees ik reeds. Bij Nederasselt werd door de stijging der Maas een zeer dreigende toestand in het leven geroe pen. Gelukkig wist men dijkdoorbraak te voor komen. Te Apeldoorn werd een jonge vrouw, op de fiets Sizeten, door den storm in het kanaal gedreven, et kostte haar het leven. Het Engelsdie stoomschip Shonga" strandde bij IJmuiden en brak door midden. De schipbreu kelingen zijn gered. De geruchten over het ver gaan van een Urker botter op de Zuiderzee wer den bewaarheid. Gelukkig wist men de drie man, die zich aan boord bevonden, te redden. Te Schiedam woedde een geweldige brand in een lak- en vernisfaljriek, waarbij voor twee ton schade werd berokken!. De verwachte staking in het maat bedrijf van de kleeiing-iudustrie, heeft zich gedeeltelijk gemanifesteerd. In het katholieke weeshuis te 's Gravenhage is een echte en zeer fraaie Benjamin Cuyp gevon den. De beroemdste der beide geniale oud-Hol- landsche schilders van dien naam was, 'weet men, Albert. Ten slotte: een rijwielhandelaar te Haarlem heeft een fietspomp vóór de pui van zijn huis ter beschikking van ieder neergezet. Gansch on beheerd, en dat nog wél in deze dagen. Zóó ietsl geeft den burger toch nog weer (wat moed! BUITENLAND. Le breuk in dé Djuitsche coalitie. De Duitsche coalitie is dood. Zij heeft zelfs haar bestaan niet meer kunnen rékken; in de afgeloopen week is er op krachtige, doch niette min besliste wijze,, een einde aan gemaakt. Het- Centrum heeft meegedeeld geen dag en gteen uur meer met de Duitsche Volkspartij te kunnen sa menwerken. De situatie is nu niet bepaald eenvoudig. Hin- denburg's vermanende woorden zijn tenslotte krachteloos gebleken; ineu heeft zich liever door het partijbelang laten leiden- En toch ook weer ten deele nietimmers men is thans overeen geko men een soort noodprogramma samen te stel len, in de hoop, althans de dringende kwesties nog voor de Rijksdagontbinding te kunnen af handelen. Het Centrum verklaarde zich bereid., dat programma in overweging te nemen; zoowel de Duitsch-Nationalen als de Duitsche Volkspartij maakten reserves. En natuurlijk ook de Volki* sehen, (waarom ook niet?), die heel begrijpelijk van de situatie gebruik maakten om'hun eischen naar voren te brengen. Bezien uit d^n gezichtshoek van het partijbe lang is de gang van zaken zeer verklaarbaar, temeer omdat natuurlijk iedereen angstvallig ie gelaatsuitdrukking van het kiezersvolk gadeslaat en gewaagde toer en op "het koord gaat vertoonen in de hoop, dat men het opmerken en waardieeren zal. Vlak voor de verkiezingen ging het Centrum natuurlijk uiet txansigeeren met een belangrijk beginsel als de schoolvrijheid; dit hebben zij op overtuigende wijze gedemonstreerd. Stresemann maakte zich niet druk om de coalitie door com promissen te redden: 'twas immers heter zoo. Hij moest het liberalisme demonstreeren; en ook hij is daarin geslaagd. Rest er nog een prachtige troef voor de Duit sche Volkspartij: de besparing. Want behalve de leuze, dat de Duitsche Volkspartij de neu trale school voor aanslagen wil behoeden, zal zij er ook op bogen, door haar actie te willen voor komen, dat men voor de Centrum-bedoelingen te veel geld gaat spendeeren. Wat natuurlijk ook in internationaal opzicht van be teekenis is. De stembus-uitslagen zullen uitwijzen, of hun streven succes heeft gehad.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1