NIEUWE izen Raad Koedijk Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 25 interc. telephoon 52 Dinsdag 28 Februari 1928 37e Jaargang Steekpenningen of giften aan den Directeur der Gasfabriek LANGEDIJKER GOITRAMT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Redact.-Uiig. J. II. KEIZER - Rureel Noordscharwoude Advertentiën van 15 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever Vrijdagmiddag vergaderde de Raad dezer ge meente. Alle leden waren aanwezig. Behandeld worden de ingekomen stukken. a. Ged. Staten zenden bericht dat hunne be slissing ten aanzien van de begrooting voor den dienst 1928 is verdaagd. b. Het bestuur der muziekvereen. T.A'V.E N.U. zegt dank voor de verleende subsidie. c. De rekening van den Warenkeuringsdienst over 1926. d. De begrooting 1928 van den Keuringsdienst voor "Waren. «■-. Een schrijven van Ged. Staten, waarin wordt medegedeeld dat Prov. Staten hun ooilege heeft gemachtigd aan de gemeente jaarlijks tot weder- opzeggings een bijdrage uit de Provinciale kas te verleenen en de exploitatiekosten van een door de gemeente te stichten demonstratiebcdrijf voor de teelt van tuinbouwproducten onder glas, en wel tot ten hoogste 1/1 gedeelte van het op de exploitatie mogelijk te lijden verlies. f. Een schrijven van B. en W. van Haren- karspel, waarin wordt medegedeeld, dat de Raad' dier gemeente heeft besloten tot wederopzteggmgs toe 15 pOt te ga.randeeren iu het eventueel tekort in de exploitatie van het dooi de -gemeente te stichten demonstratiebedrijl'. 'g. De stukken onder a tot en met f voor kennisgeving aan te nemen. h. Een schrijven van Më propagandaeommissie van het Ned. Instituut voor offieney, om als lid toe te treden tot deze vereeniging. Voorgesteld wordt afwijzend te beschikken. i. Een schrijven van de adviescommissie der Noordh. Gemeenten voor bouw-ontwerpen en uit breidingsplanuen, om zich aan te sluiten bij deze commissie. Voorgesteld wordt niet op het ver zoek in te gaan. Wat betreft een adjes van den R. K. Lanjar- beidersbond, waarin verzocht wordt dat bij de van gemeentewege te nemen maatregelen ter be strijding van werkloosheid de georganiseerde ar beiders in de eerste plaats in aanmerking komen voor de niet georganiseerdén, wordt besloten dat zooveel mogelijk aan het verzoek zal worden Voldaan, ter beoordeeling van B. en W. Medegedeeld wordt dat de bedrijfsleider voor het Tuindersbedrijf zijn ontslag heeft aangevraagd en nieuwe sollicitanten zijn opgeroepen. B- -en W worden gemachtigd over te gaan tot net stofvrij maken van de Oostwal met weg teer, behalve het split- en gelijkmaken beiragen <1* kosten ongeveer f0.20 per M2. Deze proef, zal worden uitgevoerd Je zamen met het bannehe- stuur van Harenkarspel. In veVbancl met de opmerkingen door Ged. Staten gemaakt ten aanzien Van de gemeen 1e- begrooting 1928 wordt besloten, de post G.I.B. te verhoogen tot f2000, en de kwade posten en onvoorziene uitgaven ieder met f1000. Besloten wordt aan de St. Theresiasehool over 1928 een voorschot op de gemeentelijke vergoeding1 overeenkomstig art. 101 der O.L.wet, 1920 te verleenen groot f1250.aan de R.K. Jongens school f1350.en de bijz. school te Krabben dam f 850. Thans komt in behandeling het rapport uitge bracht door B. en W. opgemaakt in overleg met de gascommissie, uitgezonderd de conclusies Wij hebben de eer u hieronder vérslag te doen van een onderzoek naar mogelijke corruptie, ge pleegd door den directeur van het gasbelrijf in deze gemeente. Het spijt ons, dat wij dit verslag moeten aan vangen met de onaangename me 1-cJe.eliiig,. lat ook onze directeur niet aan de verleidelijke aanbiedin gen, welke Jiem in den loop der jaren werden ge daan, geheel het hoofd heeft weten te bieden. Afgezien van de vraag, of en in hoeverre daar door de finantieele belangen van het gemeentelijk gasbedrijf zijn geschaad, is het onder 'alle om standigheden van ieder ambtenaar, maar speciaal van hem, die staat aan het hoofd van eenigën tak van dienst of bedrijf, streng af te keuren, dat, onder welke benaming dit ook plaats vindt, giften worden aanvaard, om die ten eigen bate aan te wenden. Toen de berichten over de corruptie aan de gasbedrijven in de pers verschenen, heeft de di recteur zich tot den Voorz. van uwe vergadering gewend, om een onderzoek te willen instellen. Dit is evenwel in overleg met ons College en de gas commissie geweigerd, omdat op de handelingen, van den directeur voor zoover ons op dat oogen- blik bekend, geen aanmerkingen waren en de directeur ons verklaarde geen steekpenningen of giften te hebben ontvangen. Dit had de directeur al eerder verzekerd ter gelegenheid van een vraag door uwen Voorz. gedaan of hij waarover in het dorp werd gemompeld voor den aankoop van standpijpen en slangen voor de brandweer, provisie had ontvangen. Daarna werd in de dagbladen ook de directeur van ons gasbedrijf genoemd, waarna hij zijn ver zoek om een onderzoek in te stellen, heeft her haald. B. en W. in gverleg met de gascommissie meen den thans ,door de berichten in de dagbladen, los van het verzoek van den directeur, een onder zoek te moéten instellen. Tijdens dit onderzoek is ons gebleken, dat de directeur niet geheel vrijuit ging en in ieder ge val te kennen gaf een of meermalen 'giften te •hebben ontvangen. In verband met deze bekentenis heeft ons Col lege zich gewend tot de recherche te Utrecht, die zooals bekend is de boeken van efikele leve" ranciers aan 'de gasfabrieken in beslag heeft gi nomen, met het verzoek ons te willen mêdJe- deelen, of de naam van onzen directeur ook in die boeken was vermeld. Nadat van'de recherche bericht was ingekomen, dat zij zich niet gerech tigd achten die mededeelingen rechtstreeks aan ons te doen, hebben wij ons gewend tot den Off. van Justitie te Alkmaar. Deze heeft naar aanlei ding hiervan een onderzoek ingesteld en ons mede gedeeld dat de naam van den directeur énkel werd genoemd in de boeken van de firma Wil son tot een bedrag van f881, welke gelden vanaf 1919 tot en met 1926 do-ar hem waren ontvangen. Nadat dit bekénd was hebben wij opnieuw' een onderhoud met den directeur gehad en in dit on derhoud heeft hij verklaard, van meerdere'leveran ciers giften te hebben ontvangen, voorzoover hem bekend met inbegrip van het door den Officier van Justitie genoemde bedrag tot een totaal cij fer van ongeveer f 2000, Om zoo mogelijk genoem de cijfers te kunnen bevestigen, heeft een onder hond plaats gehad met Jen Voorz. van -den Bond van Overheidspersoneel in openbare diensten, wél ke vereeniging indertijd een adres aan U:w College heeft gericht. Uit dit onderhoud is ons geble ken, dat bevestiging der cijfers door hem niet mogelijk was en werd geadviseerd ons schrifte lijk te wenden tot de leveranciers van het gas bedrijf met het verzoek te willen mededoeten of den directeur steekpenningen of giften zijn ver strekt. l Uit de ingekomen mededeelingen is gebleken, dat deze in overeenstemming waren met hetgeen de directeur ons'had verklaard, terwijl tevens in verschillende antwoorden werd vermeld, dat de directeur als goed koopman zijn inkoopen deed en nimmer om steekpenningen of retourcommissies heeft gevraagd. Ondanks het uitgebreide onder zoek zijn wij niet volkomen bevredigd, omdat niet zeker is komen vast te staan, tot welk bedrag steekpenningen of giften door den directeur zijn ontvangen. Uit het vorenstaande zal u b^jkrén dat de hande lingen van dén directeur streng zijn te veroor- deelen, te meer, omdat de directeur hij het eerste onderzoek verklaarde nimmer giften van be tee kenis te hebben aangenomen, al staat niet Vast, dat door genoemde handelingen de gemeente na deel is berokkend. Het aannemen Van giften» al is dit niet direct, kan ten nadeele van de ge meente zijn. (Thans tot de conclusie komende, meenen wij, - in oogenSchouw nemende de groote toewijding én ijver voor de gasfabriek vanaf zijne benoeming tot heden door den directeur getoond uw cól- ïegc te moeten voorstellen a. Ernstige en strenge afkeuring uit te spreken over de laakbare handelingen, gepleegd door den heer Rijpma, door welke handelingen het ge meentebestuur zich in genoemden heer ziet teleur gesteld b. in de instructie van den directeur van het gasbedrijf een nieuw artikel 19a op te nemen, luidende als volgt: ,,Het is den directeur verboden in welken vorm ook, giften aan te nemen, op straffe van ont slag." Ten slotte deelen wij uw- college nog mede, dat de minderheid, de Burgemeester, heeft gemeend tevens als strafmaatregel te moeten voorstellen, dat door den directeur binnen 5 jaren een bedrajf van f1000 moet worden teruggestort. Dit vorstel kon evehwel door de meerderheid: Van ons college niet worden geaccepteerd, omdat niet is komen vast -te staan, dat corruptie of om- kocperij is gepleegd, waardoor de gemeente ia eft W. opgemaakt wordt driik gediscussieerd en stelt de heer de Groot namens de R.K. Raads fractie voor, om deze voordracht terug te zen- den aan B. en W. en te wijzigen in dien zin, dat op de voordracht worden geplaatst 3 R.K. en 2 andersdenkenden. Dit voorstel wordt met 3 1 stemmen tegen aangenomen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt het adres van het Dep. Warmenhuizen Van de Mij. tot Nut van- het Algemeen, waarin verzocht wordt een speelplaats te willen inrich- ten voor jonge kinderen, niet ingewilligd, op grond, dat zulk een speelplaats op verschillende plaatsen in de gemeente aangelegd zou moeten worden om eenig nuttig effect te bereikén en hiermede groote kosten gepaard zouden gaan. Op verzoek' van den heer Slot zal door B. en iWl worden nagegaan, of het mogelijk is, een af scheiding te maken bij het Sluisplein te Schoorl- dam. B. en W. worden gemachtigd over te gaan tot het maken van plannen voor den aanbouw van een spreek-, wachtkamer én apotheek bij de dokterswoning. Het maken van plannen hiervoor wordt opgedragen aan den heer K. P. Zuurbier te Sehoorl. Aan de heeren K. Baxsingerhorn en J. Swan resp. voorzitter en secretarsi-peimingm. van het 'Algem. Burgerl. Armbestuur wordt op hun ver zoek eerv.ol ontslag verleend onder dank voor de door hen bewezen diensten. Het kohier Hondenbelasting 1928 wordt vast gesteld op een totaal bedrag van f490. De Raad wordt gemachtigd bij Ged. Staten bezwaren in te brengen betreffende de toepas sing van art. '244a sub A der Gemeentewet, op grond van het bepaalde in art. 265i dier wet. Het betreft hier namelijk de forensenaanslag van P. J. Lourman, opgelegd door -de gemeente Sehoorl. Hierna volgt sluiting. De Raad kan zich met het rapport, uitgezon- derd de conclusies vereeuigen, hoéwei hij niet b»- 1 vredigd is omdat niet zeker is komen Vast te staan tot Iwelk juist bedrag steekpenningen of giften door den directeur zijn ontvangenDoor B. en W. zijn evenwel alle pogingen in het werk' gesteld om hiertoe te gerakten, doch konden geen juistere cijfers Verkrijgen. Wat de conclusie be- i treft, deelt de heer v. d. Meij'den alsnog mede, dat hij Wenseht voor te stellen, dat de directeur het bedrag van f2000, in halfjaarlijklsche bedra- J gen van f100 moet terugstorten met 5 pet. rente. Dit voorstel wordt evenwel niet ondersteund. De heer Molenaar stelt voor dit bedrag van f 2000 terug .te storten in 10 jaar. "Dit véorstel iwordt met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Het gewijzigde reglement van het Algem. Burg. Armbestuur, gehoord de Gezondheidscommissie, j 'wordt thans definitief vastgesteld. Over de ge wijzigde Voordracht door de meerderheid van B. Vergadering van den Raad op Vrijdag 24 Fe bruari, des namiddags 2 uur. Voorzitter de Weled AchtD. Heer Kikkert. Secretaris de heer A. Sloof. Na een kort welkom aan de leden, werden de notulen onveranderd vastgesteld. Allereerst wenseht voorz. uiting te geven aan de gevoelens van dankbaarheid jegens het Hoogheem raadschap, dat met het aanleggen van den ver keersweg langs de gemeente aan de verlangens van de ingezetenen tegemoet kwam. Inzake de actie wat betreft het wegenpian, voorloopig door Ged. Staten vastgesteld, heeft voorz. de overtuiging gekregen, dat bij de defini tieve vaststelling ook de door ons gepropageerde weg KoedijkLangedijkHeerhugowaard tot stand zal komen. Van Ged. Staten is bericht ontvangen, dat zij na advies en besprekingen met belanghebbenden geen aanleiding hebben gevonden tot grenswijzi ging der gemeente in verband met annexatieplan nen van Alkmaar, te moeten adviseeren. Ingekomen is de begrooting van den Keurings dienst voor Waren, waarvoor van deze gemeente een bijdrage wordt gevraagd van f 0.1735 Per in woner. 1 Jaarverslag van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Spreker deelt nog mee, dat over het afgeloopen jaar geen enkel verzuim heeft plaats gehad. Bericht van Ged. Staten dat over 1926 door de gemeente aan den Keuringsdienst voor Waren een bedrag van 24.10 gld. was teveel betaald. Van den Bond van Dilettanten-Tooneelvereeni- gingen was een verzoek ingekomen tot beschikbaar-, stelling van een medaille of bijdrage daarvoor voor een dezen winter te houden tooneelwedstrijd. Waar de plaatselijke vereeniging „De Roos" hieraan ook deelneemt, stellen B. en W. voor, gunstig te beslissen, waartoe de Raad overgaat, én waarover de heer Mulder zich ten zeerste ver heugd. Van Ged. Sttaen was ingekomen het verzoek, om terug te komen op de genomen besluiten ten aanzien van de verlaging der Jaarwedden van der* Administrateur en den Bode van het electriciteits- bedrijf. 1 Burgena. en Weth. stellen voor aan dit verzoek tegemoet te komen. Waar zij bij de begrooting, geen voorstellen hebben gedaan, wenschen ze ook thans consequent te zijn. In het schrijven oordee llen Ged. Staten de motieven, waarop tot verlaging werd overgegaan, niet steekhoudend. Indertijd, bij de uitbreiding van het net is het salaris verhoogd, terwijl nadien in den omvang der werkzaamheden niets is veranderd. Den heer Hart verwondert; het niet, dat een dergelijk schrijven is ingekomen, daar hem be kend was, dat een aqtie door den betrokken amb- tenaat was ingezet. Spreker zegt, echter niet van standpunt te zijn veranderd. Toen, terwille van de bezuiniging een slachtoffer, de 5de leerkracht, was geavllen, heeft hij1 g evraagd, of andere posten niet voorgingen. Hij stelt vast dat in de 9 jaren van zijn raadslidmaatschap, hij steeds' heeft meegewerkt de slechte posten te verbeteren. Wat nu het werk; I fWfi van den administrateur betreft, dit is uit den aard der zaak slechts maandwerk. Bij de vorige bespreking achtte de Raad, uitgesloten de heer Jb. Visser, het salaris van f800 te hoog. Slechts ger- durende één maand wordt de volle werkkrachtj vereischt. Stellen we de vergoeding daarvoor op f 160.acht hij de resteerende F 340.voldoende voor het Overige werk. Bovendien heeft hij (de overtuiging, dat'rvele anderen het er graag voor zouden doen. Overigens heeft bij ons niet de over tuiging bestaan, dat het een loonsverlaging was* doch een arbeidsbepaling. Ditzelfde geldt ook teo opzichte van den bode. Als we rekenen de ver goeding, welke in het, particuliere leven bij een-, zelfde arbeidsprestatie wordt toegekend, zijn de door ons voorgestelde salarissen; meer dan vol-, doende. Bovendien kunnen we gerust onze zaken regelen buiten advies van Ged. Staten om, idiq ook niet ingrepen, toen de 5de leerkracht moest verdwijnen. '.De hr. Groen naeent uit de conclusie van Ged. Staten, als zou de vereeniging der functies van ambtenaar en administrateur op het salaris van invloed zijn geweest, te moeten opmaken, dat het schrijven verkeerd was opgesteld. Hier was alleen sprake van arbeidsbepaling. i Voorzitter zegt, dat: bij de vorige bespreking de yereenigde functies zeer .zeker een motief zijn geweest en vindt de argumenten van Ged. Staten: alleszins steekhoudend. Weth W. Visser., Waar de heer Hart thans zoo, vasthoudt aan 5001 gld., oordeelt hij het van dezen zeer lichtvaardig, toen hij indertijd met de ver- nooging tot 800 gld. meeging. Bovendien, vindt, hij het opmerkelyk, dat Hart steeds verband brengt tussche'n den administrateur en de 5de leerkracht. Spr. kan diUniet inzien. De heer Mulder. Waad de 5de leerkrachtmóest vallen om de bezuiniging, bestaat er wel'degelijk; verband. Uit het een vloeit het andere voort. Weth. Jb. Visser zegt het salaris niet te hoog te vinden. Bij de oprichting f 500 bedragende is het bij de uitbreiding verhoogd tot f800. En wan neer wij toetsen aan andere geme<Sitërl is het sa laris volstrekt niet boven peil. Hij acht Gedep. igtaten volkomen in hun recht. De heer Mulder. Het scheelt toch ook wel, wie het waarneemt. Weth. Jb. Visser. Daar heb je het nu al. Wat de opmerking van den heer Hart betreft, als zouden Ged. Staten geen aanleiding hebben gevonden om op te treden in de kwestie 5e leer kracht, zegt voorz., dat men toen absoluut bin nen de wettelijke bepalingen is gebleven. Enj waar algemeen bekend is, de slechte rechtspositie der ambtenaren, zegt spr. het nuttig en noodig te achten als Ged. Staten salarisverlaging tegen gaan. Tegenover den heer W. Visser merkt de heer Hart op, dat hij steeds met een verhooging ac-, coord ging, omreden het voorstel daartoe gedaan werd door de commissie uit de Lichtbedrijven. Toen. echter uit bezuiniging de 5e leerkracht moest vallen, wat door on» werd genoemd een verslech-j tering van het onderwijs, waarvan al gevolgen; kunnen worden genoemd, hebber* wij gevraagd:; is het salaris van den administrateur niet te hoog? Algemeen werd geoordeeld, dat het met f600 nog ruirv was betaald, waarom werd besloten het op f 500 vast te stellen. Spreker zegt de voorgestelde .verlaging oirbaarder te achten dan de opheffing van de 5 de leerkracht en zou in geen geval voor Gea. Staten op den loop willen gaan. Waar B. er* W. de vorige maal nog meegingen met een verla ging van f 600, vraagt hij thans naar de veranders de zienswijze, waarop voorzitter zegt, toen het tusschenvoorstel te hebben gedaan, om te redden wat er te redden viel. Tevens voorziet hij moeilijk'-, 'heden, waarom zij thans consequent willen hande len. Met de beide wethouders alleen voor, werd ',tj advies, om alsnog op het besluit terug te komen, verworpen. Adres van de vereeniging „Ons Belang" met ver zoek: a de geneeskundige armenpraktijk voor de. wijk Sint Pancras, ia spoedgevallen op te dragen aan Dr. Destree; b. verbetering der wegen en ver bindingslanen; c. meer toezicht op het licht der lichtpalen. Waar in de Memorie van Toelichting gewaagd wordt van den grooten afstand naar Koedijk, mee nen B|. en W., gezien de afstanden in andere ge meenten, inwilliging van punt a, niet noodzakelijk te moeten achten. Wat de wegen betreft, zeg}, voorzitter zoo juist een schrijven van de comn missie der Lichtbedrijven te Langendijk te hebben ontvangen, waaruit blijkt, dat verbetering der we gen aan den stratenmaker is opgedragen. Spreker geeft toe, dat ook de lanen dringend verbetering! behoeven en men zal met de wegenschouw in Maart hieraan terdege de aandacht schenken. Pumt c. is al in gewerkt. De heer Groen merkt op, dat de armsten der armen het slachtoffer zijn van deze regeling. Im mers in spoedgevallen zal men toch den naastbij- zijnden dokter halen, in dit geval Dr. Destree, waardoor zij met de betaling dier hulp in groote moeilijkheden raken. Wat de herstelling van den weg betreft, wanneer deze in zijn vorigen toe stand wordt teruggebracht van voor den aanleg van het gas, zal deze nog minstens zoo slecht zijn want al jaren wacht deze weg op grondige verbete-

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1