I2'|2 jaar geleden Gascommissie en publieke opinie Uit liet Jaarverslag van de Toen was het feest op ons dorp, voor onze gemeente, voor alle noordelijke gemeenten in den omtrek, voor Handel en Nijverheid. Toen werd ónze Toevoerlijn geopend; toen juichte de Noordermarktbond, toen jubelde de heele omgeving. Het was de inzet van een nieuw tijdperk, waar in onze Handel en Tuinbouw zich zouden ont wikkelen op een wijze, die de grondslag mocht heeten van de komende en thans heerschende wel vaart. Een eeresaluut aan allen op dit koperen feest. Den Besturen der N.V. Spoorlijn Statibn Dorp Noordscharwoude en van den Noordermarkt bond onze hulde. Aan aandeelhouders en leden van de N.V. en den N.M.B., benevens aan onze tuinbouworganisaties onze welgemeende en har telijke felicitatie. Tnans wappert onze driekleur wederom van ons veilingsgebouw, waar de polsslag wordt gevoeld van den grooten slagader, die handel heet. Zij ont plooit zich als een symbool der overwinning; als vrucht van eensgezinde samenwerking en een ern stig streven voor de groote belangen van onze rij ke en vruchtbare omgeving, waar de nijvere hand eenmaal haar ontginningsarbeid begon, waar de Handel, met stoere kracht, ongebonden in zijn vlucht, eer. gebied veroverde, waarop zijn naam wereldvermaard werd, waar vlijt en arbeid en we tenschappelijke voorlichting de uitgeoefende cul tuur opvoert en veredelt, daar symboliseert ook de veilingsvlag het „Concordia res parvae crescunt" (door eendracht worden kleine dingen groot). Plaatselijk Nieuws - NOORDSCHtARVvOUDE. Hedenmorgen de vlag op het veilinggebouw. Als eene feestelijke herdenking aan het feit, dat 1421/2 jaar geleden de opening plaats vond van on ze toevoerlijn. Vanmorgen werd de veiling door den veiling- leider, den heer J. Ootjers, geopend met een wel kom op dezen morgen aan allen die de veiling bezochten, met een eeresaluut en een felicitatie aan allen, die het initiatief hadden genomen, deze werken tot stand te brengen. De gdebleken resultaten eener gemeenschap pelijke samenwerking werden hier gedemonstreerd op een wijze, waarop, zoo werd gehoopt, zou worden voortgebouwd. (Applaus.) BROEK OP LANGENDIJK. Ingiekainen en vertrokken personen in die maand' Februari 1928. Ingekomen: H. E. Hooimeijer, dienstbode, van Anna-Paulowna naar liier, Dorpsstr. 205. M. Brouwer, (wed. G Renooij) zonder beroep van Andijk naar hier, Dorpsstr. 407. A. Smit, dienstbode van Heerhugowaard naar hier, Dorpsstraat 188. P. Out, met gezin, beambte Ned. spoorwegen, van Alkmaar naar hier Wil- helminastraat. J. M Lindhorst, dienstbode van Oud-Vossemeer naar hier, Dorpsstr. 318. Vertrokken: G. A. Gerards, bakker, van hier naar "Harderwijk, Schapenhoekje 14. Tr. Leegwa ter huishoudster van hier naar Amsterdam, van Ostadestraat 206. K. Smit, tuinbouwer van {Hei naar Medemblik. N. Borsten, dienstbode, van hier naar Amsterdam, Hobbemakade 29, 2 hoog. A. H. .Walsen, met gezin, beambte Ned Spoor wegen, van hier naar Wijdenes. BROEK OP LANGENDIJK. Gevonden voorwerpen Een kinderportemonnaie met inhoud een gouden damesringetje; een slappen gek leurden heerenboord; Inlichtingen ter secretarie. ZU1DSCHARWOUDE. Dinsdagmiddag ontstond, vermoedelijk als ge volg van de slechte kachelpijp, brand in de wo ning van P. Gutter, bakker bij de Coöperatie. Door een eigen slang op de waterleiding en em mers water, was het spoedig gebluscht. - OUDKARSPEL. eD uitslag van het raden, naar het nummer, met als prijs het gfatis behangen van uw kamer, één van de attracties op de gehouden Bazar, is thana ook bekend. tl et nummer dat in het couvert was gesloten d'Ss 2. Door niemand der vele raders, is dit nr. op geschreven 5 personen hadden no. 1 als het getal opgeven. Onder hen werd dan ook geloot, omdat no. 3 ook niet geraden was. Bij deze loting werd 'als gelukkige prijswinster aangewezen Corrie Oque. - OUDKARSPEL. Men deelt ons mede, dat het door den H,eer iP. J. Kat ge/aden nr. van het Witte Stadbriefje, door den heer Zeeman aan de Bazar geschonken, door dezen niet is aanvaard, maar ook weder aan de Bazar-commissie is afgestaan. Het publiek aan den Langendijk en tè St. Pancras heeft met meer dan gewone 'belangstel ling kennis genomen van de diverse publicaties van de gascommissie, van de bekende nota van een lid dier commissie en van de diverse verslagen van raadsvergaderingen, waarin de zaak van Ver meende corruptie aan de gasfabriek is besproken. Het publiek begint nu tot 4e meening over te hellen, dat door de onderzoekmethode, van 'de zig-zag-lijn van de commissie, er ten opzichte van het bedrijfsbelang corruptie wordt gepleegd. En we vragen, is daar «geen reden voor Als één ding meer en meer aan den dag komt, is het de allerellendigste verhouding, die in de gas commissie zelf aan den dag treedt, 'tls gelijk een huis, dat tegen zich zelf verdeeld is; een schip met meerdere kapiteins aan boord; zegt de een naar rechts, dan de andere naar links. Van een dusdanig samengesteld college kan geen doelbewuste leiding uitgaan; het gehaspel vér- raadt zich in de uitgaande missives, wordt gere peteerd in dé raadsvergaderingen. We willen even herhalen wat zooal in deze kwestie is besloten. De allereerste mWve van de gascommissie in den vorm van een perscom muniqué sprak van ongeschokt vertrouwen. Daarop volgde de bekende nota van een lid der commissie, al onze lezers wel bekend. Die werkte als de knuppel in 't hoenderhok. Daarop is de nota behandeld in de raden van de gemeenten Noord en Zuidscharwouüe; Noordschar woude verwees het getwenschte onderzoek naar de gascommissie terug, Zjiidscharwoude even eens, maar meende 't nuttig, een stok bij de hand te hebben. Doet ge 't niet, is het resultaat of zelfs de methode niet naar onzen zin, dan zuilen we zelf onderzoeken. Deze raad, ieder Langen- dijker is er van overtuig!, weet haar prestige te handhaven! De gascommissie komt weer bijeen, en neemt de volgende besluiten: a. na onderzoek (lees verslag vergadering N.S. uitspraak van weth Ootjers) spreekt zij' uit, dat de 5 pet- door den directeur rechtens is genoten en b. den heer V. d Stel uit te noodigen zijn beschuldiging aan 't adres van de gasfabriek waar te maken. Weer vergaderen de raden van Noord- en Zuii- scharwoude, de eerste wenscht alvorens zich tot Gedeputeerde Staten te wenden, (op voorstel van den Voorzitter van dien Ran!) de resultaten van dé te houden gascommissie-vergadering af te wachten, terwijl Zuidscharwoude's vroedschap besluit, om de hooge oomes in Haarlem uit te noodigen, orde op- zaken te stellen. Verzocht zijn nu of worden: a. de gascommissie. b. de heer v. d Stel c. de officier van Justitie; dl. Gedeputeerde Staten. Ware 'de zaak niet te ernstig, er zou volop re den zijn, met dezen wonderlijken wirwar van adviezen en besluiten, gevolg van onderlinge ge schillen, den spot te drijven. Eir 'wordt al mee gespot en weer vragen we, is daar geen reden toe De meerderheid in het college van de gascom missie, die wist klaar te krijgen, dat de heer v. d. Stel werd uitgenoodigd, kan, indien genoemde heer bere'id is te komen, daar nog véél genoegen van beleven. De directeur van de gasfabriek te Doetinchem tjerd aangezegd voor een raadscom missie, aangevuld met en bijgestaan door haar deskundige adviseurs, den heer v. d. Stel en diens advocaat, te verschijnen, edoch hij weiger de. Doch dat liet de raadsmeerderheid er niet bij zitten en dreef door, dat den directeur per deur- waardereexploit werd beteekend voor de oommissie c.s. te komen Weer volgde weigering en nog maals een exploit, en voor de derde maal we< gerde de diercteur. De verbolgen raadsmeerderheid gaf nu dien Vaerspannigen ambtenaar op staanden voet ont slag, maar de burgëmeester droeg dat raadsbe sluit ter vernietiging voor aan de Kroon. .En de Kroon heeft dat verzoék des burgemeesters in gewilligd, den directeur voor een jaar 'in zijn functie gehandhaafd, gedurende dien tijd kan 't onderzoek door daartoe bevoegden worden gedaan. 'tls nu wel zonneklaar gebleken, dat 'slands hoogste autoriteiten, adviseurs van de Kroon, al- ierminst instemmen met !t besluit èn te Doetin chem èn hier dood een meerderheid van 'de gas commissie genomen. Em 't is ons een voldoening te mogen oon3ta teeren, in ons laatste stukje over deze zaak, on der 't hoofdje „Uitersten aan den Langendijk", eenzelfden toon te hebben "doen hooren. We zouden er veel voor voelen, en er onze in stemming mee betuigen, indien de gasoommissi'" er toe kon besluiten, haar besluit, den heer v. 3. Stel te verzoeken zich met de zaak te bemoeien in te trekken. Beter "ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald. Men stelle zich maar eens voor, dat de directeur in navolging van zijn èollega te Doetinchem, zou weigeren, voor de commissie plus den heer v. d. Stel te verschijnen. In twat situatie komt men dan? En in de tweede plaats ware een, intrekking van het raadsbesluit van Zuidschartw$>ude, Géd. Sta ten er in betrekken, zeer geiwenscnt. Zoo iets is toch feitelijk' onze eer als Langen- dijker gemeenteD en die van St. Pancras te na. Men betuigt zijn onmacht of' noem het on.'wil, eigen zaken fe beredderen en draagt tevens zijn vuile wasch (onderlinge verdeeldheid) naar buiten. De gascommissie mag er iwel terdege mee réke nen, dat de publieke opinie v'an die narigheid zachtjesaan beu wordt en aan deze zaak oen eind wil zien gemaakt. Het in den aanvang ingenomen standpunt, onderzoek door de gascommissie waar het admi nistratie betreft, en onderzoek door den officier van Justitie wat vermeende corruptie aangaat, is het eenig juiste. Daar had men bij moeten blijven; alles wat meer is gedaan en besloten, heeft de zaak vertroebeld en houdt" een oplossing en gewensohte helderheid tegen. Een voorbeeld, hoe 't wél moet, heeft de oom missie uit den Raad van Warmenhuizen gegeven. Die commissie heeft geen mijnheer v. 'd. Stel, geen Ged. Staten noodig gehad, om de zaak daar tot oplossing te brengen. Daar is men recht door zee gegaan, zag rechts nog links, en drong eensgezind en doelbewust op helderheid aan. Eit dat vraagt de publieke opinie aan den Langendijk óók. 't Blijkt thans als men den rechten weg "bewandelt, gebruik maakt van de diensten vau Tiet openbaar gezag, waarin ieder nog vertrouwen stelt, men in korten lijd de zaak oplossen kan. Dat is óók voor de Gascommissie aan den Lan gendijk de aangewezen weg, dat men dien nu ook opga. En den strijdbijl begrave. A. T NASCHRIFT: Wij ontvingèn van de j.l. Dins dag gehouden vergadering der Gascommissie geen perecommuniqué, doch naar wij met zekerheid meenen te kunnen mededeelen, is met meerder heid van stemmen besloten den Heer van vier Stel af te schrijven, aangezien men rïiet op zijn. aanbod wenschte in te gaan, n.'l. met zijn advo caat te verschijnen,-waarvoor hij bovendien be taling voederde. RED. Voor de uit de hand verkoop zijn in November afgegeven 82 bonnen en in December 735. In dezelfde maanden van het vorige jaar be droeg het 68 in Nov. en 464 in December. De aanvoer bedroeg van"! Januari tot 31 Dec.: Roode koo'l 19.619.441 K G. 16.286.487 K.G. Gele kool Wiitta kool Aardappelen Uien Wortelen (losse) Martelen (bos) Slaboonen Rabarber Ramenas Bieten Rapen Andijvie Schorseneeren Sla Tomaten 'Bloemkool 15.530.863 14.406 387 15.391.914 2.490.524 743.487 287.000 bos "125.926 K G '107.840 14 004.294 11.963.727 11.479.260 3.180.276 833 937 371.719 bos 77.724 K.G. 96.580 23.500 624 630 21 000 67 410 krop 702.040 5.975 191.805 krop 3.145 K.G. 16.600 '42.648 K.G. 2220857 stuks 1.640.607 st. Wanneer wij de K.G. bij elkaar tellen dan blijkt dat er in 1926 globaal zijn geveild 6915 wagons van 10000 K.G. en in 1927 globaal 5862 wagohe hetgeen een verschil geeft van 1053 wagons. Dit groote verschil kunnen iwij vinden in de vier bovenste getallen van ide kool en aardappelen. Het vorige jaar is op onze jaarvergadering naar voren gekomen om bij deze cijfers ook de be bouwde oppervlakte te geven, oTh een betere ver gelijking te kunnen maken. Daar echter de alge- meene tuinbouwteUing nog niet klaar is, wordt daar op g'iwacht, omdat dan bepaald zal wor- 'den hoe het verder geregeld zal worden. De omzet der veiling bedroeg van 1 Jan. tot 31 December over 3e jaren 1925, '26 en 1927. Januari f382.418.67 f390.686.97 f212.810.01 331.854/ Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus 306.011.92 701.290.60 150.570.11 12.692.47 486.797.68 250.472.89 260.472.08 September 252.872.35 October 132.270.52 November98.546 94 December 223.560.42 592.748.14 154.309.41 8.091.51 378.558.42 494.017.97 193.149.30 129.029 89 139 565 98 126 659*17 152.161.22 273.982.18 331.296.63 245.168.02 13.41-7.10 463.055.09 656.967.50 198.092.14 202.038.63 214.584.97 181.033.87 260.929.62 Totaal f3.702.429.65 3-090.832.44 3.253.375.76 In het vorige verslag hadden wij vier jaartallen geplaatst, omdat de laatste drie steeds lager wer den, gelukkig kunnen wij nu weer èen verhooging contateeren van ruim f160000.- De eerste \hjf maanden waren echter belangrijk lager nog dan het vorige jaar, doch de laatste zeven maanden hebben het goed gemaakt. Wij willen hopen dat de uitkomst van 1928 weer iets hooger zijn mag, zoodanig dat wij het een loonend jaar kunnen Uit dert Omtrek WAARLAND-. Curs,us Glaseultuur. Alhier zal een cursus voor glascultuur wor den gehouden, waarvoor wel animo schijnt te be staan. Reeds hebben zich 20 deelnemers opge geven. Deze cursus zal worden gegeven "door den Rijkstuinbouwoonsulent ,den heer Hazeloop, die de' volgende iweek met dezen cursus zal beginnen. Zij. die alsnog aan dezen cursus wenschen deel te nejnen, kunnen zich opgeven hij den sécretaris der afdeeling „Harenkarspel Oost". t Kunstinestaankoa p. De levéring van de gezamenlijke aangekochte kunstmest voor de leden der „Tuindersbond Ha renkarspel Oost" is opgedragen aan de Firma Ilaytema te Alkmaar, als zijnde de laagste in schrijvers. De prijzen waren als volgt: 23050 K.G. Ammo niak f1230, 12800 KG. kalizout 40 pCt. f654, 7150 K.G. Chili f 13.10, 7800 K.G. Chili f 13.10 7800 K.G. kalksalpeter f1225, 6150 K.G. pa tentkali f723, 63550 KG. superfosfaat f260, 700 K.G. Ureum f2725. De eerste levering zal geschieden vóór 8 Maart a.s. "(Ons Blad). Nieuwstijdingen „DE SCHUTTEVAER." De reddingboot, welke Zondag haar tocht naar de Ver. Staten is begonnen, draagt den naam van haar uitvinder J. P. Schuttevaer. Al jaren en jaren liep deze, aldus de ,,Nj. R. /Crt met plannen rond, om dqor middel van een groote zeereis de deugdelijkheid van zijn systeem reddingboot te toonen. Deze boot mqet twee voor deden bieden - boven de gewone reddingsloepen. In de eerste plaats kan zij via een railbaai» van het in nood verkeerende schip in aee worden, geworpen, waardoor zij op eenigen afstand van het schip in het water terecht komt. Het gevaar, dat zij bij het te water laten bij een zware deining tegen den scheepswand te pletter slaat, hetgeen de boot onbruikbaar maakt, nog voordajt zij in het water ligt, wordt dus belangrijk kleiner. Boven dien kan de boot ook te water worden gelaten, als het in nood verkeerende schip sterk slagzij) maakt. In de tweede plaats is de boot geheel overdekt en met een automatisch werkende bakkiel toe gerust. De schipbreukelingen zijn dus in de Schut tevaer-boot minder aan wind en weer blootgesteld en er bestaat' geen gevaar dat de boot volstaat. De bakkiel zorgt er voor, dat het schip steeds weer recht komt te liggen, ook al zou een grondzeetje de boot geheel onderstboven werpen. 1 In 1920 zijn enkele demonstraties met het op deze bijzondere wijze te water laten van de „Schut tevaer" gegeven, één keer op de rivier, ongeveer ter hoogte van den mond van de Leuvehaven, toen er van Capelle een boot te water werd gela ten en één keer op de Noordzee, nabij het vuur schip „Maas" toen een boot van de „Meerdrecht" werd „geworpen." Destijds bestonden er al groote plannen, maar het zou toch nog acht jaar duren, voor er weer eens de algemeene aandacht op de „Schuttevaer" werd gevestigd. Ditmaal geldt het een demonstratie om de groote zeewaardigheid van de „Schutte vaer" aan te toonen. Een onzinkbare reddingboot, die uit elke po sitie weer in den goeden stand terugkomt, moge op de lange Oceaangolven weinig kans op ver drinken geven, het is toch niet te hopen, dat het bootje in slecht weer zal komen. Het risico, het welk in dat geval aan dezen tocht verbonden is, zal wel niet gering zijn. Overigens zal men aan deze onderneming ten aanzien van het reddingwezen vermoedelijk geen geen al te groote waarde moeten toekennen, maar beter doen het als een soort sportief evenement te beschouwen, dat de Nederlandsche zeemanskunst eer zal kunnen aandoen en waarvan hartelijk ge hoopt mag worden, dat het aan de verwachtingen van het ondernemende viertal zal voldoen. |Er waren te Londen geen berichten over de aankomst van de „Schuttevaer" tot Dinsdagavond VERGIFTIGING DOOR BEDORVEN HAM. Te Nieuw-Vennep werl een geval van veïgifti- ging geconstateerd door het gebruik van ondeug delijke ham. Verschillende leden van 'het gezin P. Dol hadden er van gegeten en werden daarna ernstig ongesteld. Het vleesch was afkomstig van huisslachting en werd voor consumptie goedge keurd. Een poes, die eveneens van het vleesch hal gegeten, is reeds gestorven. Een slager, die de ham te rookeh had gekregen, heeft er op attent gemaakt, dat ze bedorven was. De keuringsdienst onderzoekt het geval. Buitenland DE HONGERSNOOD IN ALBANIË- Nadat vorige week het verzoek van de regee ring van Albanië, de kwestie van de hulpverleeninig aan den hongersnood in Noord-Albanië op de agenda van de a.s. raadszitting was geplaatst is dit punt Maandag weder plotseling van de agenda teruggenomen, meldt de corr. van de „N.R.Crt." te Genève. De Albaneesche regeering heeft hierbij een vrij eigenaardige handelwijze getoond. Nadat zij de vorige week een dringend schrijven aan Sir Eric Drummond gericht had met verzoek de kwestie van den hongersnood op de agenda van de raadszitting in Maa"rt te plaatsen en Sir Eric daaraan gevolg had gegeven, heeft de Albaneesche. regeering op een vraag van den secretaris-generaal van den Volkenbond, welke vertegenwoordiger Albanië voor dit.doel naar de raadszitting zou af vaardigen geantwoord, dat zij in de onmogelijkheid verkeerde iemand zelf te delegeeren, en Sir Eric Drummond verzocht de belangen van Albanië in den raad te willen bepleiten. Hierop heeft deze geantwoord, dat dit hem nauwelijks mogelijk was en dat hij vermoedde dat de raad 'niet in staat zou zijr de kwestie van den hongersnood in Al banië in behandeling te nemen, indien niet iemand uit Albanië zelf aanwezig was cfm de noodige in lichtingen te geven aan den Volkenbondsraad ep mede te deelen, wat Albanië van den Volkenbond wenschte. Op dit telegram heeft thans de minis ter van buitenlandsche zaken van Albanië geant woord, dat de Albaneesche regeering desniettemin /in de onmogelijkheid blijft verkeeren een afge vaardigde naar Genève te zenden en daarom ver zoekt het punt eenvoudig van de agenda van Maart te schrappen en tot later aan te houden. Sir. Eric Drummond heeft natuurlijk niet anders kunnen doen dan ook aan dit laatste verzoek gevolg te geven, maar het optreden, Van de regeering van Albanië, die in een dergelijke voor Albanië zoo belangrijke aangelegenheid niemand kan vinden, om de belangen van Albanië op eigen verzoek te Genève te bepleiten, vindt begrijpelijkerwijze te Genève nogal critiek. BE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Bij Kuensebeck is een wagen, hespannen met twee paarden, op een onbewaakten overweg door de locomotief van een goederentrein gegrepen. De wagen vloog aan splinters en de beide voer lieden werden zwaar gewpnd. Een is spoedig overleden ,de andere verkeert in levensgevaar. De paarden schijnen ongedeerd te zijn gebleven. INGEZONDEN Geachte Redactie, Mag ik in uw nr. van 1 Maart een bescheiden plaatsje innemen voor het onderstaande, waarvoor dan bij voorbaat m'n dank. 1 SEPT- 19i 5 1 MAART 15(28 Bij het noemen van deze beide datums komt ons voor den geest het 121/2-jarig tijdperk, dat daar- tusschen ligt. Voor velen zegt het wellicht niets, voor vele honderden uit onze omgeving echter,

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2