TWEEDE BUD Donderdag I Maart 1928 Rechfzake&i Uit den Omtrek - HEERHUGOWAARD. Voor den zooveelsten keer vergaderde het co mité voor de met Paschen te houden Bazar ten bate der gymnastiekvereeniging „T.A.V.E.N.U." en der zangvereeniging „Ons Genoegen." De voor bereiding bleek thans zoover gevorderd, dat vrijwel volledig de programma's voor de verschillende da gen vastgesteld konden worden. Aan den optocht welke de opening zal voorafgaan, blijkt door ver schillende groepen deelgenomen te zullen worden. Een aantal jongedames oefent zich reeds onder goede leiding in het paardrijden, teneinde een eere- wacht tie kunnen vormen. Met het oog op deze deelname werd besloten de route te bepalen van Vita Nova tot Excelsior. Tevens zal een optocht worden geformeerd van paardrijdsters en wielrij ders voor de verspreiding der Bazarcourant op zeer uitgebreide schaal ook in den omtrek. Mede werd besloten tot adverteeren in de Alkmaarsche ep Schager Courant, het N.H. Dagblad en de N. Lan- gedijker Courant, aanvangende met de nrs. van 29 Maart. Door de dames-comitéleden zal worden vergaderd ter bespreking van de noodige costuums voor verschillende attracties, terwijl de regelings commissie zorg zal dragen voor de verdeeling der - verschillende functies. Aangezien bij de destijds gehouaen ,,H.U.G.O."-Bazar de ervaring was op gedaan, dat de toeloop van bezoekers direct na de opening zoo groot was, dat men elkaar letter lijk verdrong, hoopt men dit nu te voorkomen, door op het programma te vermelden, dat de verkoop eerst zal aanvangen een uur na de ope ning. Eiken dag zal van 7 tot 8 uur een pauze worden gehouden, tijdens welke de Bazar gesloten zal zijn. Onderhandeld wordt nog met de Firma De Wild uit Alkmaar voo raf en toe een demon stratie met een radiotoestel met raamantenne. Natuurlijk zal er gelegenheid zijn voor een dansje, waaibij door „H.U.G.O." gezorgd zal worden voor dansmuziek. Evenals door „H.U.G.O."' is van ver schillende zijden belanglooze medewerking toege zegd, hetgeen veel zal kunnen bijdragen tot het welslagen der Bazar en er ongetwijfeld toe zal lei-, den, dat de bazardagen recht gezellig en prettig zullen kunnen worden. Binnenland HEIT ONTWERP ZIEKTEWET. (Dr. F. E. Posthuma, oud-Minister, heeft in een belangwekkende voordracht de bezwaren ont wikkeld, welke in breede kringen bestaan tegen, hel ingediende wetsontwerp tot wijziging der Ziek tewet 1913. Dit wetsonttwerp geeft een groote uitbreiding aan den kring der verplicht-verzekerden. Het be trekt eiin categorieën van personen, die óf daaraan, geen behoefte hebben (de hóoger gesalarieerden) óf in wier nooden reeds op andere wijze is voor zien (het huispersoneel), óf die geen recht op ziek- tegelduitkecring krachtens verplichte verzekering behooren te kunnen doen gelden, (degenen, die wel eens een dag voor een ander werk verrichter^) Zoo is het een volslagen raadsel, waarom een dienstbode, die ziek wordt, die in het gezin ver pleegd wordt, en wier loon doorbetaald word.it, ook nog een recht op ziektegelduitkeering moet worden gegeven. De ervaring, die juist het huis personeel met de Invaliditeitswet heeft opgedaan, moest een meer dan afschrikwekkend voorbeeld zijn. En wie zal het noodig achten, aan het hon ger gesalarieerde personeel (directeuren, procura tiehouders), wier dagloon meer dan f 8.be draagt, een ziektegelduitkeering te garandeeren tot een maximum van 70 pGt. van f8.Deze uitbreiding van de bescherming der wet leidt de aandacht af van de hoofdzaak: de verzekering van arbeiders in dienst van een onderneming; bevordert in hooge mate de administratieve rompslomp en daardoor de administratiekosten. Voorts wordt bezWaar gevoeld tegen de vol gende bepalingen van het ontwerp: ie. waarbij de verzekering wordt uitgebreid tot alle arbeiders, ongeacht het bedrag van hun loon en ongeacht of zij in een onderneming werk zaam zijn of niet; •2e. waarbij aan de bijzondere ziekenkas een voorrang wordt gegeven; 3e. waarbij het aantal ondernemingen, dat te zamen een ondernemingsziekenkas mag oprichten tot vier is beperkt; 4e. waarbij aan den werkgever belemmeringen bij het oprichten van een ondernemingsziekenkas in den weg worden gelegd, in dezen zin, dat zijn arbeiders daarover zullen hebben te beslissen; Se. waarbij bedrijfsvereenigingen opgericht door werkgevers, slechts telkens een levensduur van 5 jaren is toebedeeld, ook al voldoen zij aan de be palingen der wet; 6e. waarbij in de ziektewet ten aanzien van de dagloonenberekening bij ziekte, wordt afge weken van de overeenkomstige bepalingen in de Ongevallenwet. VOOR DEN KANTONRECHTER- Zitting van 24 Februari. Die verwaarloosde zegcltjesplakkerij. Mej. v. id. W-, verloskundige te Alkmaar, staat terecht omdat zij gedurende 24 weken verzuimd heeft voor haar dienstbode zegeltjes te plakken, op haar drukken werkkring, die hoofdzakelijk oorzaak is, dat zij die plakkerij niet heeft bij'ge- ho«den. De juffrouw is eöhter reeds in Sept. 1927 gewaarschuwd en wordt haar verWeer dus afgewezen, terwijl de veroordeeling luidt 24 maal 1 f 0.50 boete of 24 maal 1 dag hechtenis. I Dat familie,wasrhje is ook weer beredderd. Voortgezet wordt het zaakje contra den heer J. C. S. marchandl-taljeur te Schoorl, die zijn dochter met haar gezin verblijf had verschaft op 27 Dec. in een woning, die alleen des zomers las zoodanig mag worden gebezigd. Op specialen aandrang van burgemeester Baron von Frijdag, die nimmer een minuut de waarachtige belan gen van zijn gemeentenaren uit het oog verliest, had rijksveldwachter Strooker procesverbaal op gemaakt. Na verhoor van den verbalisant, die verklaarde dat volgens de getuigenis het gezin wel in de woning sliep en verblijf hield, wordt verdachte veroordeeld tot f2 boete subsidiair 2 dagen. Bedoeld gezin is thans weer te Alkmaar woonachtig. Het opgezette vogeldlrama. De heer H. de Graaf op de Voordam te Alk maar, expositeert geregeld een keuroollectie op gezette vogels en andere dieren, die steeds onweer staanbaar de aandacht trekken van den voorbij ganger. Dat is natuurlijk het opzet van de ten toonstelling, en die belangstelling dus zeer aan- aaagenaam, maar minder welgevallig bleek de attentie van een paar rijksveldwachters, die op 2 December den winkel met een bezoek vereer den en een aarttal opgezette vogelen, 2 roerdom pen .verschillende meeuwen, 'n lijster, 'n merel,' 'n ijsvogel en ',n kievit in beslag namen en ver volgens procesverbaal opmaakten, terzake arti kel 2 van de vogelwet, dat verbiedt het vervoer of ten verkoop aanbieden van huiden van be schermde. vogels. Deze ornithologische zaak werd heden behandeld en ter opluistering prijkte des kantonrechters schrijftafel met een keurig opge zette kievit- De winkelier fungeerde als getuige, doch als vierdachte verscheen de heer W. E. uit Zwolle, een preparateur van vogels en andere dieren, van groote reputatie, wonende te Zwolle. De verdachte, getooid met een deftige bontkraag van een of andere voorwereldlijke steenmarter, voerde zelf zijn verdediging en ontkende ten stel ligste, dat de opgezette vogels in casu konden worden aangemerkt als vogelhuiden, in de vo gelwet "bedoeld. Verdachte voerde voorts aan, dat hij zelf de grootste stoot heeft gegeven tot in standhouding van ide vogelwet en hij niet alleen de leverancier is voor vele groote onderwijseol- löge's en scholen, doch ook is Hofleverancier, terwijl hij voor zijn vele verdiensten in deze materie met een ridderorde is begiftigd. Nie mand, noch politic of justitie, autoriteiten of rechtsgeleerden hebben ooit aanmerking gemaakt op zijn branche. Ook overlegt verdachte een mi- nisterlijke missive, waaruit moet blijken, dat deze hoogste magistraat geen bezwaar in het bedrijf van verdachte heeft gemaakt- "Verdachte betoogt voorts, dat de gestorven dieren, door hem gepre pareerd,' in hoofdzaak hun natuurlijken dooi zijn gestorven en geen gewelddadig eind hebben ge vonden. Gebeurt dit soms door êen vergissing, dan verzuimt verdachte niet, den betrokken jacht opziener of jager hierop attent te maken. De verdachte toont voorts een foto van eenige steen uilen, die aan cholera zijn overleden en door ver dachte geprepareerd zijn. Mr. de Bruijs Taefe, de ambtenaar van het O.M., hoewel hulde brengende aan de groote be kwaamheid van verdachte, verschilt met hem in den uitleg v'aii het desbetreffend artikel der vo gelwet. De zaak noemt hij een juridische fijn- proeverij en het staat natuurlijk vast, dat het hier geldt een principieele kwestie. Het is moge lijk' dat de wetgever het anders heeft bedoeld, maar naar zijn meening is het artikel voor geen anderen uitleg vatbaar. Dan had die wetgever zijn bedoeling duidelijker moeten doen uitkomen en aan de hand van den "grootmeester in straf recht interpretatie, professor Simons doet spre ker uitkomen, dat alleen de wetgever zelf be voegd is de onduidelijkheid in zijn wetsartikelen te reetificeeren. Ojj> grond van een en ander vraagt de ambtenaar dan ook schuldigverklaring en ver oordeeling. Daar het echter een principieele kwes tie geldt, vraagt de ambtenaar slechts fö boete of 5 dagten, voorts met teruggave van de in beslag genomen opgezette vogels. De verdachte, die zich niet wel gevoelt en een glas water heeft gekre gen om weer wat op te kikkeren, zegt geen ge noegen met dezen eisch te nemen. De kanton rechter sluit het onderzoek en bepaalt de uit spraak op 9 Maart e.k. IJpma's, piano's zijn wiel voortreffelijk, maar geen natuormonumenetn. De heer A. V., timmerman en caféhouder te Alkmaar aan den Westerweg, die voor Alkmaar als landelijk gedeelte wondt beschouwd, had op den muur van zijn perceel opgenomen een recla me voor IJpma's piano's, die als in strijd met het landelijk schoon werd beschoujwd. De heer V. stond nu terecht en kou den kantonrechter ge makkelijk overtuigen van zijn goede trouw, zoo dat hij tot slechts f 3 boete of 3 dagen wend ver oordeeld. 'n Niet al te voorbarige zegeltjesplakker. Zekere mej. C. M. Wittebrood te Bergen, is als dienstmaagd in betrekking a f 5 per week bij den heer P. K. aldaar en voor haar moet natuur lijk elke week een rentezegel worden geplakt. Eln aangezien nu gezegde heer K. dat door de wet voorgeschreven werk 37 keer heeft verzuimd, on danks de twee maal tot hem gerichte waarschu wing: man, plak', of je gaat in de bak, werd hij heden veroordeeld tot 37 boeten elk van 1 gul den, subs. 37 maal 1 dag hechtenis. Magere Hein zit op tie Loer, op 'n burger i of ',n boer. 'n Onverlichte kar in het avondduister langs den weg ;kan soms 'n kwestie Van leven of dooi geven. Zoo stond in den avond de bakkershondenkar van den deegkunstenaar T. W, uit Schermerhorn aan den linkerkant van een Ier donkere wegen in de Beemster, zonder licht, terwijl de baas de klanten bediende. Het gevolg was dat de motor rijder C. Bakker, bij het uitwijken voor eenige voetgangers, deze kar niet gauw genoeg in do gaten kreeg, zoodat een aanrijding plaats had', dan ook op het erf des heeren G. en eisehte m nieuw rijwiel, welk verzoek echter van do hand werd gewezen. Piet ontstak toen in toorn en toonde zich geneigd met vader G. te gaan bak- kelijen. Toen hij daarop van het erf werd gezet, voegde hij den ouden heer G. eenige minder ge paste zelfstandige naamwoorden toe. Voor welk feit hij heden tot f 15 boete of 15 dagen werdi of liever B. raakte bij het passeeren met zijn arm veroordeeld. De heer G. heeft inmiddels het den wagenkrukj met het resultaat, dat zijn arm een zware breuk bekwam en hij wieken lang niet kon werken en wél 'f 200 schade had. De bakker wenschte echter niet meer dan f50 te vergoeden. Ter zake zijn grove nalatigheid in het nakomen der verkeerswetten, werd hij heden tot f 15 boete of 10 dagen veroordeeld. 't Moet je maar tegenloopen. Zekere meneer K. senior uit Krommenie had te Uitgeest uit den faillieten boedel van St. een vrachtauto gekocht en zond zijn zoon Frans, om dit voertuig te halen. Des vorige eigenaars muts stond echter verkeerd en hij weigerde het num- merbewijs af te geven, zoodat de bestuurder, toen hij zon onfortuinlijk was door een rijksveldwach ter te worden aangehouden, niet in staat was, dit document te toonen. De jonge man stond heden te recht ,doch op grond van zijn toelichting omtrent ide afwezigheid van het nummer bewijs, werd de zaak acht dagen aangehouden, teneinde den ver ha- lisant v. Es als getuige te hooren. Een martelaar, die 't «uk niet meeliep. Het 31-jarige landbouwertje P. G. te Uitgeest boert 3 magere koetjes en is bovendien asthma- tisch, zoodat hij niet veel werk' kan verrichten. Hij tracht nu zijn brood te verdienen als mollen- Vanger en heeft van verschillende landbouwers en veehouders vergunning op hun landerijen mol len te mogen vangen. Aangezien nu élk velletje 40 oent opbrengt, kan de moJlenverdelger wel eens een goeden dag maken en dit was op Dinsdag 24 Januari ook het geval, toen hij zich gereedi maakte met 39 stuks mollenvellen naar dje markt te Purmerendi, waar deze waar veel wordt ver handeld, te vertrekken. De man had echter een reuzesof, daar hij werd aangehouden door een wetsdienaar, die, nadat ide aangehoudene geen machtiging tot het vervoer kon toonen, de mol lenvellen in beslag nam en procesverbaal op maakte. De overtreder stond heden terecht en toonde den kantonrechter een inmiddels verkre gen vergunning. Helaas voor ditmaal te laat, zoo dat hij veroordeeld werd tot f 5 boete of 5 dagen. De veroordeelde vroeg nog nederig om terug- gavé van de velletjest doch het bleek' dat de schoonmaakster van het gebouw daar bereids de piepers op had gekookt, 'n Ongeluk komt gewoon lijk nooit alleen. En nu goedl onthouden, hoor... Rechts gaat op een kruispunt voor. 1 De heer P. F. Slot, koopman te Noordschar- woude, reed met zijn 4-wielig motorrijtuig 9 Jan. den Hoogenbrug hij den Westdijk' onder Heer- hugowaaxd af, toen een zich linksch bevindendie vrachtauto, met onverminderde vaart, niettegen staande Slot als zich rechts bevindend, den voor- tang had, op den wagen van Slot in, met gevolg dat het spatbord werd geraakt en Slot ongeveer f 40 reparatiekosten kon betalen. De dader was de chauffeur, A. v. B. uit Beemster, die kool vervoerde ten behoeve van zijn patroon Blokker. De heer Slot was van meening, dat het hier louter baldadigheid betrof, van de sohade is nog 'niets betaald, doch op raad Van den kantonrechter zal Slot afwachten dat het vionnis van den kan tonrechter, waarbij v. B. tot f30 boete of 30 dagen werd veroordeeld, in kracht van gewijsde is gegaan en dan een civiele actie instellen tegen den patroon Blokker, die verantwoordelijk is voor de daden van zijn chauffeur. VOOR BEN POLITIERECHTER. Zitting van 27 Februari. Beloften die in daden moeten worden omgezet. Dp heer Nic. Z., die in conflict was gekomen met de strafwet, heeft plechtig beloofd beter op te zullen passen en wordt nu door het opleggen van een voorw. straf van 3 maanden met 2 proefjaren in de .gelegenheid gesteld, door daden te bewijzen dat zijn bekteering hem ernst is. Een opkopend monteur. De monteur J. v. L te AMnaar, destijds werkzaam in de Keunemer garage, onthaalde een medearbeider, die zich naar zijn meening een gezag aanmatigde, dat hem niet toekwam, op eenige slagen met een stuk kabeldraad, waarop tegen hem een aanklacht werd ingediend wegens mishandeling. De verdachte werd heden veroordeeld tot f 35 boete of 35 dagen terwijl aan den mishandelde, die f 540 schadeloosstelling eisehte wterd beduid dat een dergelijke hooge vordering niet in het proces kon worden opgenomen, zoodat getuige beter deed een civiele actie aan te vragen van do burgerlijke rechtbank. Klaasje had' er water bij gedaan. Nicolaas B., 'n bescheiden veehoudertje te Groo tebroek, leverde melk aan den slijter J. Kok, doch het bleek helaas, toen de recherche van dokter Moll haar attentie op 2 Nov. aan deze volle melk Weidde, dat het gelevérde kwantum tot 2 maal toe met 'n viertal liters was opgefrischt. De heer Kok is 'echter een lankmoedig mensch én besloot zijn leverancier het vertrouwen niet op te zeggen. Thans koh hij dan ook verklaren, dat de melk weer van onberispelijke samenstelling i« De Veehouder, die geboren is in het teeken van ,,geef ons heden ons dagelijksch brood" moest heden terecht staan en werd met inachtneming van zijn bekrompen omstandigheden barmhartig- lijk veroordeeld tot f 40 boete o~f 40 dagen. Hakten en «ogen. De Barsingerhorner burger en arbeider Pieter S., was op 7 December zeer slecht te spreken ovër zijn buurman, den landbouwer H. G., om dat de zoon van G. zijn fiets in elkander had geraden met zijn hoerenspulletje. Hij Verscheen wiel op zijn kosten doen repareeren, doch voor het overige zijn dé heeren nog sterk gebrouilleerd. Een ongalante behandeling. De 74-jarige, buiten bezwaar van de gemeente kas gepensioneerde stalknecht, gesierd met de fraaie bijbelsche voornamen Simon Petrus, had een loodgieter geëngageerd om de waterleiding in zijn perceel te repareeren, doch kreeg bij het aanbieden van de rekening kwestie omdat de loodgieter een afgenomen kraan niet had terug gegeven. Betaling bleef dus achterwege en toen men de vfouw van den loodgieter op '24 Januari zelf de kwitantie presenteerde, werd zij zeer onheusch ontvangen, het voortuintje uitgeduwd en ontving bij deze gelegenheid van den driftigen ouden heer, die misschien meer gewend is met paar den dan met Vrouwen om te gaan, 'n paar stom pen tegen de borst. Papa Simon Petrus stond heden wegens deze mishandeling terecht en werd ondanks zijn stellige ontkentenis en de uitge sproken verdenking, dat de juffrouw stond te jok ken, veroordeeld tot 'f 20 boete of 20 dagen. De vrijpostige commensaal. Een 38-jarig koopman in schrijfpapier en daar bij passende enveloppen, Maurits de V„ had zijn geboorteplaats Groot Mokum verwisseld met de krentebollenstad Hoorn en als commensaal bij ze keren heer Schouten. Het scheen echter 'dat deze relaties niet tot wederzijdsoh genoegen vérliepen, althans de heer Maupie stond heden terecht als verdacht een bankbiljet ten iiadeele van zijn kost- heer te hebben ontvreemd. De verdachte ontkend ja dat feit niet, doch liet niet onduidelijk uitkomen, dat des heeren Schoutens ega hem toestemming had verleend, diit bedrag, Waarvan hij nu al weer f 2 had gerestitueerd, te mogen annexeeren. Ten einde de Waarheid van deze opgaaf nader te controleeren Werd de zaak aangehouden en zal juffr. Schouten als getuige worden gehoord, 'n Knijpertje ep je neus. In den nacht van 15 op 16 Januari heeft de arbeider Joh. C de W. te St. Pancras zich ver Van correct gedragen en stond nu te dien zake met gesloten deuren terecht en werd in die ge heime zitting tot 3 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK (Meervoudige Strafkamer.) Zitting van Dinsdag 28 Februari) Uitspraken vorige zitting» L. N., Amsterdam, gedetineerd uit andere hoof de, Pasvervalsching, vrijgesproken. Arie K., de Rijp, schuldmisdrijf, 25 gld. boete of 25 dagen. Chr. J. Alkmaar, omzetting voorw. straf 8 maanden gev. voorw., ten uitvoer gelegd. Teun B., Uitgeest, onjuiste belastingaangifte, f2000.— boete of 2 maanden. H. v. d. K., Rijswijk, hoo ger beroep, veroordeeling overtreding motor- en rijwielwet, alleen f200 boete of 50 dagen. Geert B., Helder, als voren f20 boete of 20 dagen. Jacob v. S., Urk, belemmering en bedreiging, vrij gesproken. J. A. J. D., Amsterdam, hooger beroep, veroordeeling overtreding motor- en rij wielwet, alleen f 50 boete of 25 dagen. NIEUWE ZAKEN. Er wordt wei eens te licht over gedacht. Een voorwaardelijk veroordeelde denkt we! eens dat hij nu buiten schot is geraakt, maar vergeet, dat tiet juist nu zaak is te zorgen, dat de Justitie geen vat op hem krijgt, want voorw. straffen aijn gewoonlijk minder malsch dan definitieve en als zoo'n straf wordt ten uitvoer gelegd, is geen hooger beroep mogelijk, en is men nog lang niet gelukkig. Ook de koopman Piet V. uit Wervershoof verkeerde heden in de zuinige conditie dat de 'ten uitvoerlegging van een voorw. straf dreigde. Hoe Piet ervoor staat, weten we niet, daar de vorde ring met gesloten deuren werd behandeld, en de uitspraak is bepaald op 13 Maart. Die is er niet op vooruit geboerd. In deze zitting werd voort behandeld een ver duisteringszaak tegen den handelsreiziger T. te Alkmaai, in welke zaak ex a nader enderzovk werd gelast Dit onderzoek is zeker miserabel slecht uitgepakt daar de officier aan de hand van de bekomen inlichtingen zijn eisch van 1.5 maand opvoerde tot vier maanden. Dat zal 'n dubbeltje op z'n kant zijn. Een 59-jarige sigarenmaker, Nic. B. te Alk maar, bijgenaamd „de natte" wegens zijn vurige liefde voor de nationale volkskanker, was weer (een paar maal tot deportage naar de krenten- plantage veroordeeld en nu in hooger beroep ge komen om te trachten die ramp nog te kunnen be zweren. Maar we vrezen met groote vreeze, dat het hem niet zal gelukken, want hoe groot zijn berouw ook is, hoe groot zijn ijver toit verbetering en hor. vurig de betuigingen van zijn diep leedwe zen over de bedreven drankzonden, helaas, hij heeft het geloof en vertrouwen bij de heeren van het gerecht volkomen verspeeld en in beide ge tallen werd dan ook bevestiging van het vonnis geëischt. Zijn verdediger Mr. de Haas deed nog zijn uiterste best zijn cliënt voor clementie aan te bevelen, maar zelf zal de verdediger ook wel moe ten erkennen, dat het, hier een vrijwel hopelooze zaak geldt. Er is al zooveel consideratie met de zen drankzuchtige, die overigens alleen maar kwaad is voor zichzelf, betoond, dat de kans op verdere clementie wel zoo goed als uitgesloten is.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3