Baad Heer-Hugowaard Burgerlijke Stand Nieuwstijdingen Een treurspel in drie bedrijven Gemeente BROEK OR LANGENDIJK. Over de maand Februari. Geboren: Immetje, dochter van J. Ploeger en van G'. de Boer. -- Cornells, zoon van C Hene- (weer en van M. Bus. Antje, dochter van S Aardema en van A. Glas. Ojverleden: Te Alkmaar overleden, Teunis Klif fen, oud 52 jaar, echtgenoot van A. de Boer. Ondertrouwd: P. Dekker, tuinbouwer, oud 26 jaar met D. Glas, oud 32 jaar. A Balder, koopman, oud 24 jaar wonende te Zuidds'chaxwou- dte met Tr. Bommer, oud 23 jaar. Getrouwd geene. MINISTER KAN OP STAP Natuurlijk, zegt u, die is altijd op stap. Fijn le ven en nogal afwisselend, voor een Minister. Moet u toch heusch niet zeggen. Vanmorgen goed 5 uur ging ik mijn huis (den Haag() uit, aldus schrijft v. D. in het „Vad." Pikkedonker. H^er en daar een lantaarn, die wat schemerlicht gaf. 'n Enkele agent; monstert je met beroepsachterdocht Na tien minuten tramhalte. Nog eens tien minu ten: wagen .van lijn 12 (Regentesseplein.j) Rond rit door Den Haag. Acht voor zes: Station S. C.; trein klaar voor het Noorden. Vertrekuur: zes nul één. Ieder koud. Erg koud. Pakt zich dik in; kruipt in warm hoekje, ramen hermetisch dicht. Twéé minuten vóór vertrek. Twee heeren, blootshoofd, naderen coupé eerste klasse, nader aangeduid met „besproken". II begrijpt: „Kan" en „Meijer." Stem in den coupé met hoofdknik richting „be sproken." „Ze staan tegenwoordig van hoogerhand toch óók vroeg op en dat in hartje winter. Mag, wel geen kou vatten. Anders ligt heele werkver schaffing op zijn Utrecht. Trein staat een paar minuten. Maar kan nog onmogelijk heelemaal stil gestaan heb ben of jongeman met blauw colbert, gezonden jkleur en restant van zijn haren wandelt ditmaal ontbreekt ook het opperkleed op het perron. Amersfoort. Trein stopt. Aan het eind van het station daar, waar de Amsterdamsche wagens wor den aangekoppeld, opnieuw Minister Kan 'is er al En juist als nog een jong echtpaar met spruit en veel bagage zich in het treinrijtuig wringt op het bijna allerlaatste moment „Hij" wipt er weer in. Zwolle: laat ik niet vervelend worden. Maar nog vóór de eerste in de omgeving van Staphorst- He werk gestelde werklooze Hagenaar kans zag om uit te stappen, stond de Man, die voelt dat he< Oog van den Meester de Gemeentebesturen tot activiteit prikkeltal ver aan den overkant. Houdt nou zoo'n Minister op zijn Departe ment Intusschen: Nederland vaart er wel bij. •En het was heusch mijn voornemen niet, om dit over te brieven, maar als u zegt: „Fijn leven" jenz. U gaat zeker om negen uur acht? En om ,vijf uur 's morgens? VOOR BEN ZAKENMAN. Menig zakenman verspilt zijn tijd, óm naar middelen te zoeken, die alle risico in het zaken doen buiten sluit. Dit is verspilling en trouwens ook niet mogelijk. Alles is onzeker. Wil men geen gevaar loopen dan plaatse men zijn geld te gen een paar pCt. bij een bank. Maar wil men; 10 pCt. of meer verdienen, dan gaat dat niet zon der risico. Zeker, door eerst te wegen en daarna te wagen, (wordt de risico tot een minimum be perkt, maar absolute zekerheid bestaat er niet. Het gohcele leven is omringd door risico's- Zon der deze is een fortuin niet te verkrijgen. Wiat zou het zakenleven dood zijn 'als alle gevaar en onzekerheid er af was. De romantiek ervan zou verdwenen zijn. Zou het bovenstaande niet de reden zijn dat zoo véle groote zaken zoo weinig winst maken? Zij trachten alle risico's te elimi- neeren, zijn bang van al het nieuwe, houden vast aan het oude, omdat dit veiliger is, maar missen j daardoor alle voondeelen 'die het nieuwe dikwijls brengt. Zij zijn dan verwonderd, dat nieuwe za kten, die betere methoden dur.ven Tnvoeren, hen voorbij streven. Dit zijn meestal Se kleinere za ken, de eénmans zaken, omdat die meer moe-S bezitten dan een ooilege van Directeuren en Com missarissen. Nog erger is dit gebrek aan onder nemingsgeest bij de overheidsdiensten, met ge volg, dat deze vrijwel altijd met verlies werken, tenzij ze het monopolie van een zeker bedrijf hebben. Waar zonder veel risioo winst te ma ken is, kan men vooral in den tegenwoordige n. tijd op een moordende concurrentie rekenen Wenscht gij dus weinig concurrentie, waagt dan iets. Wie bang is voor mislukking zal het niet ver brengen. Hadden onze voorvaderen in .do 17e eeuw stee,ls den veiligsten weg gezocht, hun nazaten zouden dat tijdperk zeker niet als „De Gouden Eeuw" aanduiden. Zij die de gevaren van het zakendoen betalen met slapeloosheiddoen beter een vaste betrekking te zoeken. Men mofet, evenals Mussolini, plezier hebben in het gevaar- Voor den toekomstigen zakenman is het daar om goed reeds vroeg aan wedstrijden deel t» nemen en zich zoodoende aan verliezen te wen nen. Nog een goede raadgeving is; spaar en L>c proef uw geluk. Maar, bereidt u goed voor, spant al uw krachten in en volhardt tot het einde. Denkt niet te veel aan mislukking, want daar door brengt men zich zelf op den verkeerden weg. Misschien weet u wat oen oud man op zijn sterf bed zeide: „Alles wat ik gevreesd heb is over mij gekomen." Wat komt er van een volk terecht, als al haar zonen naar gemakkelijke en ongevaarlijke baan tjes zoeken? Het schijnt een natuurwet te zijn, dat er altijd gevaar moet blijven. Het houdt ons wakker en brengt het beste in ons naar voren. Durft, na verstandig overleg, risico's te nemen. Gij zult dan waarschijnlijk iu 1930 een voorspoe dig man zijn, en plaats hebben g-emaakt voor anderen. Alles is onzeker, maar indien wij goede plannen maken en steeds weer opnieuw begin nen, zal vroeg of laat 'het geluk aan onze deur kloppen. Diirf en Doel! Vrijdag 24 Februari des namiddags 2 uur, kwam de raad dezer gemeente ter vergadering bijeen. Aanwezig allen. De Voorz. opent met 'n Iwóord van welkom spe ciaal aan den heer Mienes, die na langdurige ziekte wederom z'n plaats mocht innemen. De notulen der vorige vergadering werden on veranderd vastgesteld. De Voorz. deelt mede, dat 21 Dec. 1927 van Gedep. Staten 'n schrijven van goedkeuring is ingekomen, aangaande de begrooting. Van de voorz. der Geiep. Staten was 25 Jan. 'n schrijven ingekomen, omtrent een geldleening Waarbij de voorzitter opmerkt, dat indien de raad het met hem eens is, er nog geen haast bij is deze leening te sluiten. Op 27 Jan. j.l was 'n verzoek' ingediend door het Bestuur van het Wjtte Kruis alhier om sub sidie voor 't aanschaffen van 'n zuurstofapparaat in deze gemeente. De heer Tromp merkt op, gezien de demon stratie voor de cursisten, dat het Wenschelijk is 'u groot apparaat aan te schaffen, daar de wer king met het kleine was tegengevallen. Ook Was er reeds eenig geld onder de cursisten ingezameld voor dit doel. Volgens den heer Mienes zou het doel van Dr. Spierings zijn verschillende personen uit de heele Gemeente bekend tie maken ifiït de werking van het apparaat. De geheele raad is van meening dat het zeer 1 dienstig is als de vereeriiging het Witte Kruis een zuurstofapparaat ter beschikking heeft- j Allen geven hun stem vóór en besloten wordt f150 subsidie voor dit doel te verleenen. Verder "was ingekomen 'n verzoek van het R. K. schoolbestuur van Heerhugo-Waard Noord. Door den gemeenteopzichter was benoodigd leermateriaal geschat op f 100, doch dit was f 23.70 meer. Door den raad werd eenparig goedgevonden dat deze f23.70 van Gemeentewege betaald zou wor den. Op het verzoek' van den N. H. Bond van Or- késtvereenigingen, ter verkrijging eener medaille of deldelijke bijdragen, werd afwijzend beschikt. Vérder wordt medegedeeld, dat de begroeting voor den Keuringsdienst voor .Waren tegen 17.35 oent per inwoner wórdt berekend. Van het jaar 1926 zal nog f56.44 worden terug betaald. Op het verzoek van de Wed. S. Beets, aan gaande kwijtschelding harer hondenbelasting, om dat ze het dier reeds een jaar klwijt was, wordt besloten dit bedrag oninbaar te verklaren. Door den heer Jn. Baars Was ontheffing van schoolgeld aangevraagd. De vóorz. merkt op, dat bij het minimumbedrag 'n bepaald bedrag (wordt toegevoegd dat zich re gelt naar den aanslag in de Rijks Ink. Belasting, zoodat de heer Baars naar dezen maatstaf dus niet te veel betaalt- Na eenige discussie Wordt deze zaak overgelaten aan B. eu W. Hierna kwam het verzoek van den heer G. N. Buren aan de orde, inzake 'n vaste aanstelling alhier. Het resultaat der herstemming was dat dit verzoek met'6 tegen 5 iwerd aangenomen. Het voorstel van B. en W>. inzake nitkeerin.g van voorschot ingevolge art. 101 der lager on derwijswet 1920 werd aangenomen. In het cohier hondenbelasting werd f753 ge boekt vloor 185 honden. Hierna had de benoeming plaats van lid van Burgerlijk Armbestuur. Aftredend Was de heer P. Bakker Szn. Op de voordracht waren vermeld de hoeren P. Bakker en K< Bakker en K Bakkér Szh., waar van de heer P. Bakker met algem. stemmen werd herkozen. Hierna wordt behandeld het voorstel van B. en W„ inzake (wijziging percentage opcenten rijks inkomstenbelasting. Door verlaging der rijksinkomstenbelasting met ongeveer 20 pCt. zal mede voor de gemeente de opbrengst der geheven wordende 100 opcen ten met ongeveer ei^n vijfde deel vermindjeren en is dus de vraag aan ÏLe orde hoe het evenwicht in de financiën te behouden. De heeren Kostelijk en v. Langen zijn van gedachte ,dat het momenteel nog niet noodzakelijk is de opcenten te verhoogen. De heer Tromp vraagt of dit zoo noodig niet 't volgende jaar kan gebeuren, waarna de voorz. deze zaak liever uitgesteld ziet tot 'n volgen-die Vergadering. In gevolge een meermalen gemaakte opmerking vanwege "de slagers in deze gemeente, dat het keurloon van diverse dieren te hoog is en verla ging gtewenscht, zijn door B. en W;. enkele in lichtingen gewonnen omtrent deze kosten elders, en is een belastingvordering als volgt voorge steld a. voor 'n koe, stier of paard f 3.50 Voor een vaars f 3. Voor 'n varken boven 60 Kg. levend gew. f2 Voor 'n varken ben. 60 Kg. levend gew f 1.50. Voor 'n schaap en nuchter kalf fl. Voor 'n geit f0.25. b. Voor keuring van uit nood geslachte of gestorven dieren: Voor een koe, stier of paard f 5. Voor een pink f3. ■bewustzijn verloor en -ter aarde stortte. De ser geant zwaaide hierop zijn garetta, bracht haar ver scheiden zware slagen toe en stiet haar toen met den voet naar den afgrond. Doch het offer als op nieuw bezield door het dreigend gevaar, omvatte krampachtig de knieën van den moordenaar en terwijl deze zich van haar poogde los te maken, ging de deur eener kleine, in de nabijheid der li- terna gelegen, schijnbaar onbewoonde hut open en kwam daaruit een vrouw tevoorschijn die luid „Moord, Moord 1" riep. Van schrik bevangen, maakte de sergeant zich driftig van Juana los, hij ziet, dat zij met bloedt overdekt is. denk't haar doodelijk gewond en neemt de vlucht. Al spoedig, ofschoon een langen om weg nemenae, komt hij aan de haven en bij de kazerne, spreekt den eersten kameraad, die hem ontmoet, aan en vertelt hem, zijn ontroering ver bergende, hoe hij al zeer vroeg, terwijl zijn vrouw nog sliep, van huis is gegaan, om tegenwoordig te zijn bij de levantada. D.en huissleutel had hij, naar gewoonte, meegenomen. En nu verzoekt hij ein delijk zijn krijgsmakker, heen te gaan, bij hem open te sluiten en Juana naar de titerna te gelei den, waar hij, zoodra hij eernst eenige dienstzaken, had verricht, ook zelf komen zou. (Djeze list waq buiten twijfel de dolste driestheid en grensde aan het waanzinnige. Verblind door den gelukkigen afloop zijner eerste beide gruweldaden, hoopte de sergeant, gelijk hij later bekende, door de getuige van den moord niet herkend geworden -te zijn en vertrouwde nu, dat zoo de sleutel bij den zeesoldaat werd gevonden, men zou aannemen, dat dezq Juana begeleid en haar afgemaakt had. Ongelukkig voor Lazaro echter, was de man, tot wien hij zjch wendde, bij de trechtsitelling van (den panadero tegenwoordig geweest en riep zich op eenimaal al de bijzonderheden dier treurige geschiedenis in het geheugen terug. De zonderlinge overeenstemming tusschen het hem gedane voor stel en de omstandigheden, welke den dood van. Voor 'n v'axkén boven 60 Kg-, lev. getwi f 3. Voor een varken ben. 60 Kg. lev gew'. fl.50. Voor een schaap fl.50. Voor een geit f 0.25en dan vórder ter goed keuring op te zenden. Op de vraag van den heer Kostelijk': waarom wordt voor de uit nood geslachte dieren hooger belasting geëischt dan voor gezond slachtvee, merkt de voorz. hierbij op dat gezond slachtvee twee maal aan keuring onderhevig is. De heer Mienes vraagt nog of dit 'n regeling •is in 't algemeen belang of voor enkele slagers. Z.i. zijn de vleeséhprijzeii van dien aard, dat de bestaande belasting betaald kon worden. De heer Kostelijk' meent dat de raai wel op deze verlaging in kan gaan, mogelijk, dat het 'n wenk voor 'de slagers Wordt ,dit voorbeeld na te vólgen. Het voorstel wordt in stemming 'gebracht, warain alleen de heer Mienes tegen stemt, (Wordt dus aangenomen. Thans komt aan de orde de legeskosten welke bij nieuwbouw en andere bouwwerken wordt ge heven. Momenteel wordt f 1 per 100 kub. Meter bere kend. 'n Moeilijkheid moet zoo mogelijk wegge nomen worden, aangaande de bouw van druiven- kassen, warenhuizen en groote kippenschuren. Overwegende dat enkele buitengemeenten voor deze doeleinden geld beschikbaar stellen vraagt de heer Tromp of de gemeente feitelijk wel het recht heeft van genoemde gebouwen legeskosten te heffen, daar deze bouwwerken niet onder ge- mieentetoezicht staan. De tuinbouw aldus spr. i3 altijd vrij geweest en dit toch werd f100 per H.A. wanneer de kassenbouw topneemt_ De heer Krom vöe"gt hier aan toe, waarom dan ook geen koolschuren en varkensstallen vrij van legeskosten te laten bouwen. De voorz. is van gedachte, dat tegen 'n zachte legeskoste geen bezwaar zal zijn. De heer Mienes, meent ook -dat de kassenbouw toch van deze onkosten vrij moet blijven. Dé heer Kostelijk' meent dat er toch consequent gehandeld dient te worden, anders zou de gemun te feitelijk ook geen recht hebben op legeskosten van varkens èn koeienstallen en koolschuren. Spr. voegt hier aan toe: Mocht de kassenbouw een hooge vlucht nemen, dan kan zoo noodig later altijd 'n wijziging gebracht worden. 'Na nog eenige discussies wordt het voorstel van B. en "Wj. n 1. 1 cent per 'M3. legefekosten en kippenhokken met minder dan 25 M2. op- pervl. vrij te stellen, aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Hierna wordt den raad voorgesteld of het niet wenschelijk is bij de brug van"K. v. d Molen in het. lierhuis aldaar van gemeentewege een dreg te plaatsen. De heer Quant wijst hier op Bet laatste ongeluk -dat daar heeft plaats gehad en op het gevaar waaraan alle schippers daar soms zijn blootge steld. Öp de vraag van den heer Kostelijk, of hier niet vanwege het Witte Kruis in voorzien zou kunnen worden stelt de voorzitter voor hierover met dje vereeniging te aceordeeren. Hierna geeft -de voorz. een toelichting op de vraag van Gebr. Kuipers .wanneer dezen tijdens de lichturen gebruik maken van den electrischeu stroom voor de eventueele installatie eener elee- trische melkinrichting. Wanneer dientengevolge de maximale belasting voor1 de gemeente over schreden zou Worden, zou dit het Gem. Elec. Be drijf op ongeveer f45 kómen te staan. Verzocht was n.l. om deze eventueele kosten als proef sa men te betalen met. de gemeente- Na de verschillende meeningen gehoor! te heb ben meent de heer Quant'hier niet verder op door te kunnen gaan, daar van Gebr. Kuipers nog geen antwoord was ingekomen. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorz. op gebruikelijke wijze de publieke vergadering waarna nog eenige interne zaken behandeld wier- den (Ons Blad). den ongelukkigen Perez waren voorafgegaan, deed eensklaps een licht bij hem opgaan. Hij vatte den sergeant bij den kraag en deed hem arresteeren. Juana was, half dood, opgenomen en in het| hospitaal San Agostino gebracht. Desniettemin oor deelde men een confrontatie noodzakelijk. Bij 't zien der stervende brak de sergeant in tranen uit en riep jammerend en handenwringend: „O, pro besta, welk monster heeft u in dien toestand ge bracht?" De zieltogende richtte zich bij dit vreeselijk bewijs van volleerde veinzerij, nog eenmaal met moeite op en antwoordde, haar brekende oogen op Lazaro richtende: „Gij zelf, Picaro." Hierop zeeg 7.ij op haar kussen achterover en was dood. Thans kon er bijna geen twijfel meer bestaan,. Het reeds half gesloten graf had zich geopend om den moordenaar te overtuigen. Zijn loochenen was nu een nieuwe misdaad. Bovendien kwamen, gelijk vaak gebeurd, plotseling getuigen van alle kanten toe. De doodgravers, die veertien jaar, gezwegen hadden, herinnerden zich' de straat del Alto en het geheimzinnige drama, dat daar in het jaar 1804 had plaats gevonden. Lazaro, door zooveel aanklagende stemmen verschrikt, bekende alles, en toen de rechter hem vroeg, of hij wegens den driedubbelen moord geen gewetenswroeging gevoeld had, ant woordde hij: „Neen, het moorden was me een behoefte." Daar hij in zijn betrekking als militair niet aan burgerlijke rechtbanken onderworpen was werd hij voor den krijgsraad gebracht en tot den kogel veroordeeld. Toen het doodvonnis was uit gesproken, bleek al zijn moed verdwenen. Op een klein open plein, achter het klooster del Carmen, werd hij gefusileerd. Vlak voor de terechtstelling trachtte hij nog te spreken, wat hem echter door angst onmogelijk was. Slechts met sidderende lip pen kon hij eenige malen het hem voorgehouden kruis aanraken. Eerst bij het tweede salvo wasj hij dood. Telken jare vindl te Carthagena een even opr merkelijke als winstgevende vischvangst aan het uiterste punt van de haven plaats. De plaats, waar zij gehouden wordt neet Escaubrera en wordt be- heerscht van'Bet gebergte, dat aan den voelt der, heerlijke landhuizen en hoeven, welke nog uit den tijd der Mooren zijn overgebleven, oprijst. Zoodra de lente verschenen izetten de visschers de ge weldig groote netten uit, welke dienen moeten om een soort van vi.scnen (atunes) die uit den Oceaan door de Straat van Gibraltar in de Middellandsche 'Zee zwemmen, in de bocht van Almadrava te vangen. De menigte dier visachen hoopt zich hier allengs opeen, en in de maand Mei vindt de plech tige opening der visscherij plaats, welke primera levantada wordt' geneeten. Deze dag is voor de bewoners van Carthagena een dag van ware feest vreugde. Reeds van vroeg in den morgen wemelen de plaatsen, waar men zich inscheept, van roe rige matrozen en boeren en wordt het vaarwater doorsneden van onteloare jollen en een soort van roeibooten, faiuas geheeten, die uiterst licht ge bouwd en rijk met wimpels en vlaggen versierd zijn. De geestelijkheid begeeft zich vervolgens, het kruis dragende, in plechtstatigen optocht naar den havendam. en neemt plaats in een, daartoe opzet telijk bestemd, sierlijk jacht. Weldra verdwijnt nu de kleine vloot, zachtjes voortgestuwd door deo landwind, die iederen mogen waait en zonder wel ken de schepen de reede slechts uiterst moeilijk zouden kunnen verlaten. Men kan. zich licht voor stellen, welk eene schilderachtige vertooning voor de aan den oever l egerende toeschouwers die lange reeks van schepen van allerlei grootte en (vorm- opleveren moet, welke, door de stralen eener lieete zon beschenen, al meer en meer aan omvang ver liezen en eindelijk als zoo veel kleine stippen aan den lichten horizon verdwijnen- (Elf jaren waren na de veroordeeling en terecht stelling van den panadora verstreken, en niets deed nog vermoeden, dat deze ongelukkige het offer eener valsche beschuldiging geworden was. Dó sergeant Lazaro was tot een derde huwelijk over gegaan en leefde met z'n nieuwe vrouw, die Juana heette in de beste verstandhouding. Op den 12 Mei 1818 op den dag der Levadada, stond -Je sergeant al zeer vroeg op, wekte zijn vrouw en stelde haar voor, om van de literna het voorbijgaan der sche pen mede aan te zien. De literna is een vuurtoren, bestemd om den weg der schepen te verlichten, welke te dezer hoogte van de kust door de Mid dellandsche zee komen. Hij verheft zich op het "kruispunt van het gebergte. Naar het zuiden, op het teriein tusschen het gebergte en den stad&- muur, staat het prachtige arsenaal, doch daar men zich, om het gebouw eene groote uitgestrektheid te verleenen, genoodzaakt heeft gezien om de zij de te verlengen en die, als het ware, loodrecht te doorsnijden, is het gevolg daarvan, dat de noorde lijke helling, welke op Carthagena uitziet, met -huizen, straten en wandelplaatsen bedekt, een aan- 'gènamen we®, oplevert, terwijl dc tegenovergestelde zijde, die de zee beheerscht, tengevolge harer vele insnijdingen een steilen afgrond heeft. Lazaro bewoonde in de voorstad het zoogenaam de visscherskwartier. Dat verliet hij thans met z'n vrouw, niets anders dan een korten, dikken wan delstok bij zich hebbende. Zij beklommen langzaam het gebergte, bij voorkeur eenzame paden kiezende en bereikten den hoogsten top, waarop de liter na gebouwd is. Thans wierp Lazaro een snellen blik in het rond, om zich te overtuigen, dat nió-i mand hem volgde en zij alleen waren. Hij trad zoo dicht mogelijk aan den afgrond en wees Ju ana de sloepen aan, die reeds in de haven verija-f meld lagen. In het volgend oogenblik greep hij met de rechterhand hare mantilla, slingerde haar die met een, ruk om den hals en trok ze zoo gewelr- dig toe, dat de ongelukkige, half verworgd, haar

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 6