E NIEUWE Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Zaterdag 8 Maart 1928 87e Jaargang Firma R. J. HOUWING Corsetten - Magazijn No 27 INTERC. TELEPHOON 52 LAWGED1JKER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnem«ntsprijs per 3 maanden f 1.15 Kedact.-Uitg. J. II. KEIZER - Bureel Noordicharwoude Advertentiën van 1—5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever MIENT I Heeft TEL 644 ALKMAAR onze nieuwe AARQAPPEL-SCMILMACHINE al in de Etalage gezien? TOB WOOIt7~ SiPEiOULEiEIREN. Maak nooit uw studie van speculatie, want al die studie is verkeerd. WATERS. Voor heel wat menschen is het leven een groo te speculatie: zij hopen, verwachten, wenschen, dat de goedede één of ander hun leven zoo zal bestieren en op geheimzinnige wijze langs banen en baantjes zal leiden, dat de levenshon derdduizend hun den een of anderen dag in den schoot zal vallen. Dit zijn de levensspeculanten) die hun hoogste troeveu vergooien, d.w.z. de men schen die, zooals het in den volksmond heet „op zien komen" wachten. Er zijn menschen, wien deze levensspeculatie wonderwel gelukt; maar dit zijn er slechts wei nigen in vergelijking met de millioenen men schen, die onze planeet bevolken en de levens wijze dezer enkelingen is zeker niet maatgevend voor allen. Zij zijn de weinigen, wier manier van doen gij niet dient te volgen. Want zij wagen niets en winnen bij toeval wiel! Maar dat is het leven niet. Gij moet uw heele leven inzet ten, uw heele leven wagen, maar niet aan de on zekerheid, die de wankele fortuin slechts geeft, maar aan de weloverwogen, goeddoordaehte mo gelijkheden, die het leven bieden kan. Want spe- culeeren blijft speculeeren, zichzelf en zijn ver mogen op het spel zetten en toevertrouwen aan een schim, die niet bestaat. De levensgelukzoekers, die probeeren hun slag te slaan, komen er in den regei allerongelukkigst af. Zij gaan hopeloos onder en worden onder den voet geloopen door hen, die met klaren blik de levensmogeilijkheden en levenskansen hebblen doorschouwt en getracht hebben, die aan te grij pen en er van te maken, wat er met energie van te maken valt. Het leven is geen Beurs, het is geen loterij en wie het als zoodanig beschouwt, moet het groote risico van zijn gokkerijen dra gen. Verstandig is hij, die het kapitaal zijner ener gie inzet en er mee woekert in de groote bedrijfs inrichting die Leven heet. Dr. JOS DE COCK. Voor de lezers van ons blad geeft onze psy chologische medewerker Dr. Jos de Cock van Merlenstraat 120, 's Gravenhage gratis zielkun dige adviezen o.m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun wilskracht en energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld wor den behandeld- Mochten de beantwoorlingen te uitvoerig worden, dan direct schriftelijk aan dc aanvragers. Lezer te O.: Gij denkt geheel verkeerd. Treurig zou het er uit zien, als niemand zich boven zijn omgeving kon Verheffen. Maar dat gelooft gij toch immers zelf niet? Zeker heeft de omgeving grooten in vloed op den mensch, maar even waar Is het, iat niemand een groote afkeer kan gaan gevoelen voor dingen, waarin hij als het ware is grootgebracht. Die drang naar verbetering, die uit hemzelf voort komt is voor hem een groote stuwkracht in de goede richting en houdt hem boven de omgevngi, waafin hij gedwongen is te verkeeren. Doet gfij nu eens evenzoo en stel er een eer in uzelf hoog te houden. Goede lectuur zal u hierbij van groo ten dienst zijn. Verzonaên brieven: H. te N.S. Mej. G'. te'Z.S. Reven van de Week 27 FEBRUARI Prins Carnaval heeft voor een jaar de teeke nen zijner „jolige waardigheid" afgelegd. De Vasten is ingetreden. Wij staan op de kentering van Sprokkel- naar Lentemaand. De twee tra- ditioneele zomcrsche Februaridagen bleven achter wege, ondanks al het geschrijf over „lenteboden." in- de bladen. Deze boden zullen er wel zijn, maar althans de grootótedeling bespeurde er tot dusver bitter weinig van, met uitzondering dan van de bloemtrossen, die gevent worden en die doen uit zien, nog steed.,, naar een gracieuser publieke ver koop van Flora's kinderen. De Tweede Kamer heeft in de afgeloopen week rustig en vlug gewerkt. Er waren gedurende het debat over de diverse ontwerpen, die achtereen volgens aan cie orde kwamen, zeer weinig leden in de zaal. Zoodra het op stemmen aankwam, zag men de afgevaardigden, gewaarschuwd door de electrische rebellen uit den foyer aansnellen. Om na hun parlementairen „stemplicht" te hebben vervuld wederom in grooten getale ter koffiekamer te verdwijnen. Ons Lagernuir. heeft in zijn vergadering van Dinsdag 21 Februari, de Begrooting van Curacoa, voor 1928 afgedaan, goedgekeurd. Nadat Mi nister Koningabeger, zoowel wat het hervatten van overleg met den Kolonialen Raad over de reor ganisatie van de politie in het W .-Indische ge biedsdeel, als wat de algeheele, absolute financieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs in Curacao, zich ganschelijk geschikt had naar de wenschen en voorwaarden, ZJSxc. van Kolo niën geopenbaard en gesteld. Ook de Begrooting van de Staatsmijnen in Limburg is den 21 en j.L voor den Senaat rijp gemaakt. Waarbij hulde werd gebracht aan de Directie van het Staatsmijn- bedrijf en de heer Hermans, de katholieke Lim burger erop wees, hoe o.a. de woningtoestanden in de mijnstreek allengs beduidendzijn verbeterd, zeer veel verbeterd. In de Kamerzitting van Woensdag 22 Februari is door het Lagerhuis goedgekeurd het ontwerp, scheppend een art. 326 Wetboek van Strafrecht, gericht tegen de flesschentrekkerij. Voortaan zal degene, die een beroep of een gewoonte maakt van het koopen van goederen, met het oogmerk om zonder volledige betaling zich, of een ander de beschikking over die goederen te verzekeren, kunnen worden gestraft met ten hoogste drie ja ren. Flesschentrekkerij in den goederenhandel is idus nu op één lijn\g esteld met oplichting. Tever geefs trachtte de heer Abr. Staalman via een amendement bepaald te krijgen, dat ook het 'niet-' betalen van nachtverblijf onder de nieuwe bepa ling tegen de flesschentrekkerij zal worden op genomen. Met 4012 stemmen werd dit amende ment verworpen. De Kamer vereenigde zich Woensdag j.l. nog met een wijziging in de Pensioenregeling voor het spoorwegpersoneel en met bepalingen, betreffende het opium en andere verdoovende middelen, welke overeenstemming aanbrengen met het internationa le opiumverdrag van 1925. In vergadering van Donderdag 23 dezer, vatte de Tweede Kamer de behandeling aan van het Radiowetje. Daarin stelde de regeering een rege ling voor van wat per Algemeenen Maatregel van Bestuur zal en kan worden bepaald ter regeling van het Radio-verkeer, voor zoover dit niet be stemd is voor het overbrengen van telegrammen -of het voeren van gesprekken. Op Vrijdag 24 dezer, werd het Radio-ontwerp afgedaan. Bij de stemming over de verschillende amendementen, behaalde de heer J. J. C. van Dijk, de anti-revolutionaire oud—minister enkele overwinningen op Minister v.d. Vegte. Wat het publiek wel het meest zal hebben geinteresseerd is de aanneming met 5020 stemmen van het amendement Draaglever-Fortuijn, de bepaling be treffende op te brengen retributie schrappend. Het ontwerp is zonder stemming goedgekeurd. In den laten middag van 24 Februari vatte de Kamer nog aan de Capitulantenwet, welke Minister Lambooij heeft te verdedigen. Zoowel de heer Tilanus, als Mr. Van Rappard, ontwikkelden zeer ernstige be- jzwaren tegen deze wetsvoordracht, welke gelijk algemeen wordt aangenomen „zeer zwak" staat. In mijn eerstvolgend overzicht zal ik kunnen aan stippen hoe dit Capitulantenontwerp door de Ka- l mer is „bejegend." In de jongste dagep is de verhouding tusschem Nederland en België weer op den voorgrond getre- !den. Geciteerd werd het woord, door den Minister Hijmans in den Belgischen Senaat enkele dagen geleden geuit, dat spoed met het treffen van een nieuwe regeling zaak is, opdat zich in België „het ongeduld niet openbare." Ook zonder deze ietwat op een dreigement lijkende waarschuwing, zal het Haagsche Plein in deze wel diligent blijvenj Minister Slotemaker de Bruine heeft, zooals men kon verwachten een Staatscommissie samen gesteld, welke zal hebben na te gaan, of thans tot verlaging van den drankaccijns kan en moet worder. overgegaan. Er bestaat goede grond, om te gelooven, dat men tot dezen maatregel zal besluiten, ondanks den nog altijd voortdurenden tegenstand uit een deel van -het kamp der drank bestrijders. De Centrale Commissie voor de filmkeuring is den 24en j.l. door Minister Kan geïnstalleerd. De achttiende Nederlandsche Jaarbeurs is te Ut recht geopend. Ook nu belooft zij een prachtig succes te worden. Personalia: De soc.-democratische senator Hen ri Polak, is op zijn zestigsten verjaardag op wer kelijk enthousiaste wijze gehuldigd. In den ge zondheidstoestand van het Kamerlid Dr. Scheu- rer is verbetering gekomen. Hetzelfde kan wel licht worden getuigd van den schilder Toorop, wiens einde men reeds nabij achtte. De Tweer I de Kamerleden Duijs en Leenstra, zijn, voor de eer ste maal na hun ziekte, in de vergadering van ons Lagerhuis verschenen. Mr. J. Woltman, secr.- generaal van het Dep. van Oorlog schijnt voorbe- stemat e zijn om eerlang op te treden als secr.-ge- neraal van het nieuw te vormen departement van Defensie. Mr. Reijmer, Burgemeester van Hil versum, is door het Centraal Stembureau geko zen verklaard tot Lid van de Eerste Kamer. Er heeft zich een comité gevormd om onze groote tooneelspeelater Mevr. De BoerVan Rijk, weldra ter gelegenheid van haar 75sten verjaardag, de middelen ter beschikking te stellen, tot hef vervullen van haar hartewensch, het nog maken van een tournée in Oost Indië. Uit de doodenlijst: Dr. van Kleef, oud-direc teur-chirurg van Calvariënberg te Maastricht, te 's-Gravenhage overleden. Ir. M. G. Hoekstra, oud-inspecteur van het Middelbaar en Technisch Onderwijs in Indië, 68 jaar, Den Haag. Me juffrouw M. W. Macladne Pont, oud-directrice v. het opleidingsgesticht „Slosa Semna" te Zetten, oud-sen ctaresse van de Heldring-gestichten, 76 jaar, Den Haag. Jhr. H. Lahman Trip, gep. generaal, oud-adjudant van Koning Willem III, te Oegstgeest. C. R. H. Spoor, kunstschilder 60 jaar te Heemstede.' Uit de rubriek der criminalia: De looper van de Haagsche Tram-Mij., die eenigen tijd geleden f 15000 heete „verloren te hebben" is tot de be kentenis gebracht, dat hij het geld ergens ver stopt had, onder pressie handeelnd van eenige beruchte boeven. Naar aanleiding van deze ver klaring zijn thans tien leden uit het meest be ruchte deel van het Haagsche boevengilde inge sloten. Het Carnaval te Den Bosch is geëindigd met een tragisch voorval. Een 19-jarige knaap heeft een. meisje een hoogst ernstig kwetsuur., toegebracht in de roes der feestvreugde. „Drama de jalousie.' De „olievlek" van de corruptie breidt zich nog voortdurend uit. Voor de bijzonderheden verwijs ik naar de bladen. Het getal inbraken, in de jongste week ge pleegd, is zoo mogelijk nog iets grooter dan ge woonlijk. Uit de ongelukkenserie: In de Vondelstraat te Amsterdam werd een tachtigjarige dame slacht offer van gasverstikking. Oo khier was het on voorzichtig hanteeren van een ga&toestel, de oor zaak. De „roode haan" hield op schrikbarende wijze huis. Tc Susteren (L.) is een uitgestrekte boeren hofstede door het vuur geteisterd. Grootendeels nield. Te Amsterdam woedde brand in een as- faltfabriek, waarbij een werkman door schrik ge dood werd. Te Hoorn is een groote houtopslag plaats door de vlammen verwoest. Natuurlijk was er weer de serie van auto-onge vallen, waarvan een botsing tusschem auto en mo torfiets op den Vuchter straatweg te Den Bosch, waarbij een veertigjarige man het leven liet en 2 personen zeer ernstig gewond werden. Er is de rupsenplaag in Limburg, dermate ernstig, dat j de burgemeesters van verschillende gemeenten in onze zuidelijkste provincie vergaderden ter bera ming van middelen tegen deze bezoeking. !De S.D.A.P. schreef haar Paaschcongres uit tegen 7, 8 en 9 April a.s. Het zal te Utrecht wor den gehouden en kan, gegeven de woeling in de ze partij gedurende de jongste weken, allicht een extra-levendig verloop hebben. Het korps rijdende artillerie te "Arnhem, de ver marde ,,gele rijders" vierde zijn 135-jarig bestaan. De vischprijzen begonnen abnormaal te stijgen. De vereeniging ,,Horecaf" (hotel en 'restaurant houders) beraamde reeds middelen om aan aeze stijging paal en perk te stellen. Te Katwijk wer den militaire oefeningen gehouden, door 'H.M. de Koningin ern Prinses Juliana bijgewoond. De Prins-Generaal keerde van zijn reis naar Zwitser land in Piatria terug. BUITENLAND. De kwestie met Italië over Z;uidiLTirol. Onverwacht als een rukvlaag was een dezer diagen het bericht uit Rome, dat Mussolini, in verband met de scherpe, anti-fascistische uitla tingen in het Ooetenrijksche parlement, overwoog, om zijn gezant te Weenen terug te roepen. On der de huidige omstandigheden, waar de span ning op dit gedeelte van den aardbodem toch reeds verre boven het normale is, zou een daad als deze, fatale gevolgen kunnen hebben. De bui is tenslotte, even snel als ze was opgekomen, weer afgedreven. Volgens nadere berichten, was het uitsluitend Mussolini's bedoeling, om zich inlichtingen te verschaffen over de gezindheid van Oostenrijk; De radicale Abend ziet in dit gebaar van Mussolini een poging om Auriti, deD gezant, die weinig gezien is en anti-fascist is, te verwijderen. Zoodat de zaak waarschijnlijk met een sisser afloopt, al moge het antwoord van Mussolini op de redevoeringen in den internatio nalen raad van Oostenrijk niet zoo vriendelijk klinken; trouwens, voor twee jaar terug werd reeds eenzelfde geluid gehoord. Met dat al, de kwestie leek in den beginnte ernstig genoeg. Zooals bekend, betrof het ook nu weer Zuid-Tirolin de Duitsche pers verschij nen daaromtrent dagelijks berichten, handelende over de onderdrukking, welke 'de Duitschers daar van de Italianen te lijden hebben. Gevolg was, dat de christelijk-sociaal Kolbe dezer dagen on voorzichtige dingen zeide, welke redevoering ten slotte den vorm aannam van een anti-fascistische demonstratie. Waarop onmiddellijk de Italiaan- sche Kamer, gedisciplineerd als zij is, veront waardigd vragen ging stellen; en Mussolini, nog meer verontwaardigd, antwoord gaf. Bondskanselier Seipel heeft evenwel getracht olie op de golven te gieten; het is te hopen, dat zijn streven succes zal hebben. Be veilighridklebatten te Geneve. De veiligheidsdebatten te Geneve vertoonen weinig teekening. Bezwaren, reeds lang vroeger gehoord, moeten opnieuw opgeld doen; hetzelfde geldt van de argumenten, welke te berde worden, gebracht, en over het ,algemeen kan men wel zeggen, dat men er slechts weinig opschiet. Eigen lijk zou een algemeen veiligheidspact, waar'in alle staten waren betrokken, den meest idealen vorm zijn van een overeenkomst, welke op ieai vrede gericht is. Regionale verdragen hebben al tijd een schaduwzijde; zij kunnen n.l. zoowel een instrument zijn voor den vrede, als voor den oorlog. Zoo was het immers toch ook mogelijk, dat een geschil rees tusschen Italië en 'Joego-Sla- vië, naar aanleiding van de verdragen van Tirana, welke door Joego-Slavië zijn geïnterpreteerd als aanslagen op de onafhankelijkheid der Balkan volken. Maar tal van staten willen niet aan een alge- meene overeenkomst; een van de krachtigste te genstanders in dezen is Groot-Brittannië. Zij heb ben er allemaal iets op aan te merken; hoofdbe zwaar schijnt te zijn, dat het te veel verplichtin gen zou scheppen. En zoo komt het ook dat de rapporteur, de heer Politus tot de conclusie komt in zijn rapport: De veiligheid, geboden door het Pact, bevat te veel onzekere elementen, dan dat de staten, die zich bedreigd achten, er toe kunnen besluiten, in aanzienlijken omvang de garanties te vermin deren, welke zij voor hun veiligheid vinden in hun bewapening. Be Buitsch-Rnssisclie onderhandelingen. Volgens de laatste berichten is de président van de Russische Staatsbank Scheinmann, naar Rusland teruggekeerd, daar de met Duitschland' binnen het kader der economische besprekingen gevoerde cr ed ie tonderh a ude 1 in gen mislukt zijn. Voxgens een der bladen zouden de Russen niet minder dan een leening van 300 millioen mark, benevens goederencredieten met een looptijd van verscheidene jaren ten bedrage - van 600 millioen en de noteering van Üe tsjerwonjets aan de Ber- lijnsche beurs eischen. De Russen zijn niet erg bescheiden in hun eischen; en het is begrijpelijk, dat Duitschland, dat nog zoovele verplichtingen heeft te vervul len, zich daarbij niet fcllindelings gaat storten in een financieel avontuur, waarbij slechts een uiterst geringe kans van slagen bestaaf. Alkmaar Tel. 526 Corsetten Corselets Buikbanden Rechthouders 2 m Elastieken Kousen Zwachtels enp Voetmanchetten Uitsluitend verkrijgbaar prima kwaliteiten in (Depót PALTHE - Almelo)

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1