MEDE BEAD Zaterdag 3 laart 1928 Baad Broek op Langendijk Tariefmuren Donderdagavond half acht vergaderde de Raad dezer gemeente. Met kennisgeving afwezig de hr. C. Oijevaar. Na opening door den voorz., gaat deze voor in gebed en worden de notulen van de vorige ver gadering ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken. Schrijven van den Comm. d. Koningin, dat aan den Burgemeester verlof is verleend zich i mnd. buiten de gemeente op (te houden, ingaande i Jan. Proces verbaal van op 24 Febr. gedane kas opname waarbij alles in orde werd bevonden en in kas was een bedrag van f 270.76. Op de boe renleenbank was geplaatst een bedrag van f 5000. De exploitatierekening van de Woningbouw-ver- eeniging. Heeft ter inzage gelegen. Het onderhoudsfonds bedraagt f2801.68 en is geplaatst op de Middenatandsspaarbank. Een adres van de vereen, tot ontwikk. van den landbouw in H. N., houdende verslag van het on derzoek naar de medewerking van belanghebben den bij de eerlang uit te voeren kanalisatieplannen De heer Koedijk is van oordeel dat voor hier van het meeste belang is het kanaal Huigendijk Omval. Echter zijn er verschillende gemeente en polderbesturen, die het gevraagde bedrag niet toe gezegd hebben. Wat behelsd nu dit stuk? Wanneer het plan tot uitvoering komt, zal dat dan zoomaar gaan? Dan maken die gemeente- en polderbe- sturëng ebruik van datgene wat zij niet steunen. De voorz. weet niet of men voldoende kennis heeft genomen van den inhoud van het stuk. 't Is een vereeniging, die zich ook met de kanalisatie heeft bemoeid, na het ontwerpen van de planner; door de CommissieVan Aalst. Door deze vereen, js iqok gezegd, dat het plan op sommige purïten niet uitvoerbaar zou zijn en eenige geprojecteerde Jcanalen ook overbodig waren. Tevens heeft men Prof. Visser, een Niedorper van geboorte, in den arm genomen, en deze heeft op een vergadering te Alkmaar de bezwaren tegen het plan ontwikkeld En zoo dient men ook dit rapport te beschouwen. Zij willen lh|iermee zeggen, dat de kanalen, waar zij bezwaren tegen hadden, ook bij de belangheb benden geen steun zullen ondervinden bij de uit voering daarvan. Het kanaal waar wij echter het meeste belang bij hebben HuigendijkOmval ver keert echter in gunstige conditie. Ook verzoekt de vereeniging geen medewerking te willen verleenen bij het toepassen van dwangmaatregelen om den steun te krijgen. Anders is het adres van geen be- Het is onze taak met den meesten drang te ar beiden dat het kanaal HuigendijkOmval tot stand komt. Het is een hoogst noodig kanaal, vooral wanneer men weet hoe er den afgeloopen winter is gemarteld met de vaart langs de Zes Wielen. Het adres wordt voor kennisgeving aangenomen. Door Ged. Staten waren eenige bemerkingen gemaakt opde begrooting, zoodat deze nog niet is goedgekeurd. Van B. en W. van Alkmaar is ontvangen de ba lans,- winst- en verliesrekening van den Warenkeu- ringsdienst. Heeft ter inzage gelegen. Het Postkantoor is wederom voor den tijd van 3 jaren verhuurd aan het Rijk voor een som van f 3000 per jaar, met de mogelijkheid tot verlenging met tweemaal één jaar. De huur gaat in 1 Juni 1928 en eindigt 31' Mei 1931. Van B. en W. van Koedijk was een uitnoodiging ingekomen, tot het bijwonen van een vergadering met vele andere gemeente-, polder- en -bannebe- sturen ter bespreking van het plan tot het maken van een weg HeerhugowaardJLangedijkKoedijk (Hiervan is uitvoerig verslag geleverd.) B. en W. hebben deze vergadering bezocht en daarna een sympathieschrijven met dit. plan gericht aan het' Provinciaal Bestuur. Bericht van den Prov. Waterstaat, dat deze ge meente is aangewezen als onderhoudsplichtige van den weg Ambachtsdijk en Prins Hendrikkade, die beiden opgenomen zijn in. de wegenbelasting. De gemeente zal daardoor een vergoeding ontvangen uit dit fonds voor het onderhoud. De heer Zuijdam vraagt of er nog verplichtingen zijn hoe men den weg moet onderhouden? De voorz. De wegen die voor uitkeering in aan merking komen moeten aan een zekeren stand voldoen. 1 l Bericht van den Inspecteur der Dir. Belastin gen dat de gemeente-opcenten voor de grondbe lasting zijn geraamd op f 1320 en de gemeente- opcenten voor de personeele belasting op f3150. In verband met een schrijven van den Min. v. O. K. en W. zegt voorz., dat de o.l.s- het vorig jaar weder het aantal van 97 leerlingen heeft bereikt. Het vorig jaar was ook aangesteld een assistente en hadden B. en W. het gewaagd er bij den Mij- nistei op aan te dringen de rijksvergoeding voor deze onderwijskracht te mogen ontvangen. Hier op echter wordt in bedoeld schrijven afwijzend beschikt op grond, dat assistenten niet vallen on der de categorie van onderwijzers in de wet be doelt. Van B. en W. van Oudkarspe» i sontvangen de rekening van den vleeschkeuringsdienst over '27, waaruit blijkt dat deze sluit met een voordeelig ;saldo van f 454.241/2 en iedere der aangesloten ge meenten een uitkeering zal genieten van f90.84. Een schrijven van G. Blom, Sluiskade, met ver zoek te mogen aanleggen een pad vanaf zijn wo ning over de gedempte sloot naar de kade en een hek te mogen plaatsen op den scheidingslijn van het gedempte gedeelte. Op voorstel van B. en W. wordt besloten het verzoek in te willigen, op voorwaarde, dat de daar voor bestaande commissie eerst nog een onderzoek zal instellen. Van B. en W. van Alkmaar is ingekomen de be- grooting voor den Warenkeuringsdienst. Door B. en. W. wordt aangeboden het berede neerd verslag over de volkshuisvesting in deze gemeente. Van den Inspecteur der Dir. Belastingen is in gekomen een overzicht van de afgewikkelde kwa de posten ten aanzien van de personeele belasting. Naar aanleiding van het reeds eerder meegedeel de, zegt voorz., dat het aantal leerlingen aan de o. 1. s, thans' vrijheid geeft over te gaan tot het aan stellen van een derde leerkracht. Deze benoeming wordt echter ten zeerste be moeilijkt door het fei't, dat aanstelling moet ge schieden uit wachtgelders. Men krijgt hiervoor een lijst van wachtgelders, maar steeds blijkt het weer dat deze niet goed wordt bijgehouden. Tot driemaal toe is door B. en W. een 4- of 5-tal onderwijzers(essen) opge roepen en kwam men tot de ontdekking, dat zij of alreeds een betrekking hadden of moeilijk ver plaatsbaar waren. Zoodoende zullen B. en W. nader overleg ple gen met den inspecteur om anderen uit de lijst te halen en zullen zij aan den Min. verzoeken de assistentet ot tijdelijk onderwijzeres te mogen be noemen. In behandeling komt thans een schrijven, met bijgevoegde situatieteekening van den heer K. v. der Molen, met verzoek, hem toestemming te willen verleenen tot het doortrekken van de Wil- helminastraat, deze alzoo in verbinding brengende met de Prins Hendrikkade. Adressant wenscht den weg een breedte te geven van 5 Meter. 1 De voorz. zegt dat hierover in B. en W. nog- «naar voorloopige bescprekingen zijn gehouden, en omlijnde voorstellen nog niet kunnen worden ge daan. Door adressant wordt voorgesteld een weg- breedte van 5 Meter. B. en W. zouden met het doortrekken van den weg accoord kunnen gaan, zoo aan dit stuk een breedte van 6 Meter werd gegeven. Daarbij geen toestemming te geven tot het dempen van de 2 slooten, die gepasseerd moe ten worden, doch alleen de ie sloot te dempen en de 2e (te doen overbruggen. Geen vergunning te verleenen tot het aanleggen van een voetpad, maar daarvoor een weg te maken van vier Meter br. met aan weerszijden een talud van 3 Meter. tEn tenslotte een bouwverbod uit te vaardigen aan den omringdijk. De heer Koedijk zegt dat het toch voorloopige besprekingen zijn, en zou daarom liever den weg op 5 Meter houden om een rechten lijn te houden. De heer Ven is van oordeel, dat men het met; de eischen, die B. en W. wenschen te stellen, aan van der Molen onmogelijk maakt bouwterrein te verkoopen. En er is in onze gemeente gebrek aan bouwterrein. Wat de brug betreft, deze is abso luut overbodig en van geen nut. Men heeft er maar last van in den weg. 'En wat heeft men aan een goede brug, wan neer het water toch niet verbreed kan worden? Wat het maken van den weg op 6 Mr. betreft en de verdere eischen, daarin kan spr. wel meegaan. De voorz. antwoordt dat het niet gaat om de bieedte maar om de hoogte van de brug. De brug die in de Withêlrnihastraa'riigï is "ïöch alreeds 40 c.M. lager dan die in den hoofdweg. De heer Ven antwoordt hierop, dat men in den Polder niet met grooter vaartuigen dan 3 ton kan varen, zoodat ook alreeds hierdoor de brug overbodig wordt. De beslissing over deze zaak wordt aangehou den tot de volgende vergadering, opdat de raads leden de zaak nog eens kunnen onderzoeken en het advies van de Gezondheidscommissie kan wor den ingewonnen De voorzitter gaat hierna over tot het doen van MEDEDEELINGEN INZAKE DE VERMEENDE CORRUPTIE BIJ DE GEMEENSCHA LICHTBEDRIJVEN De voorz. zegt in de vorige vergadering den raad in kennis te hebben gesteld met het verhandelde in de commissievergadering van 6 Dec. waarbij ook de uitgebreide notulen zijn overgelegd. In de vergadering van 6 Februari waren ver zoeken ingekomen van de raden van Noord- en Zuidscharwoude, om een onderzoek in te stellen naar de bekende. 5 pCt. Hierover is zeer veel te doen geweest, vooral naar aanleiding van de nota door mijn collega van Noord- en Zuidscharwoude samengesteld. Door de commissie is toen besloten op deze verzoeken niet in te gaan, op grond, dait uit de bestekken en voorwaarden, die aanwezig waren, bleek, dat de Directeur deze 5 pCtj. ten rechte heeft genjten, zooals mede duidelijk werd uit uittrek sels van de notulen. Ook verschillende oudere le den der commissie herinnerden zich dit. Dit is een kwestie, die met de corruptie niets te maken, heeft en dientengevolge treft den Directeur hierin geen verwijt. Het is de heer Van Spengler, die deze zaak in zijn raaen van Noord- en Zuidscharwoude nog al hoog opgezet. In diezelfde vergadering van toen, is de handel wijze van de commissie ook goedgekeurd. ;Een andere vraag is of de Directeur vrij uitgaat van corruptie. In de vergadering van 6 Februari is op verzoek der gemeente Oudkarspel besloten, v. d. Stel uit te noodigen, zijn geuitte beschuldiging waar te maken. Hoewel hiervoor een meerderheid werd gevonden, ging het toch niet van harte. In een daar toe aan v. d. Stel gericht schrijven werd tevens gezegd dat hij alleen moest komen en niet met zijn advocaat. Ais antwoord werd ontvangen tevens de mede- deeling dat de corruptie betrof de Firma Wil son en Gautzsch. Echter wenschte hij ook niet alleen te komen maar met zijn advocaat en eisch- te voor ieder van hen behalve reis- en verblijfkos ten een vergoeding van f 100. In de nu Dinsdag gehouden vergadering werd besloten niet in te gaan op de gestelde eischen,-, Wat de kwestie met beide genoemde Firma's be treft, deze berust reeds in handen van den Offic. van Justitie te Alkmaar. Mijn persoonlijke indruk is zoo zegt voorz. dat de Directeur ten opzichte van de corruptie geheel zuiver staat. Nooit heb ik den indruk ge had dat de directeur zich daaraan bezondigde. Tevens is nog aan een 18-tal Firma's waarmede de Lichtbedrijven zaken hebben gedaan, om in lichtingen verzocht, en op 2 na verklaarden alle nooit steekpenningen of retourgelden aan den Di recteur te hebben geschonken en konden dit onder eede bevestigen De andere 2 verklaarden, dat men een .eerlijk gegeven woord moest gelooven, en zij alleen den eed van betrouwbaarheid van hun verklaringen voor den rechter wenschten af te leggen. Maandag j.l. heeft het eerste verhoor van den Directeur voor den Rechtercommissaris plaats ge had. De gevolgen van dit verhoor en verder on derzoek in deze zaak dienen wij af te wachten. Sommigen moge nioeweren dat dit geen vol doende onderzoek is, voor mij is het 't hoogste, waar naar waarheid en recht zal worden gehandeld. De heer Koedijk wenscht hier niets aan toe te voegen, doch nog wel een enkele opmerking te maken. Voor zoover door hem als plaatsvervan gend gascommissielid de zaak is meegemaakt, stelt hij het volste vertrouwen in wat de gascommissie doet, o mdeze zaak op waardige wijze af te handelen. Het publiek is bij dergelijke dingen er voor klaar om driftig en hard te onderzoeken. Dit is een zaak die m.i. zeer teer aangepakt moet worden. Men kan wel overhaasten, maar niet te secuur handelen. Het geldt hier een ambtenaar, met een verantwoordelijke betrekking. Hij moet zijn eer behouaen, omdat die niet geschonden is. De gascommissie en het dagelijksch bestuur doen alles om deze zaak zoo waardig mogelijk te lei den. De voorz." zegt nog aan het gesprokene te kun nen toevoegen, aat eveneens in de vergadering van ijl. Dinsdag is besloten bij nog meerdere firma's, dan reeds bij genoemde 16, een onderzoek in te stellen. Deze opdracht is door het bestuur gaarne aan vaardt. Dé heer Zuijuam vraagt of de gascommissie met den Officier van Justitie in verbinding staat of dat het onderzoek over den Direct, loopt? 0e voorz. antwoordt van niet over de gascomm. De heer Zuijdam zou het toch noodzakelijk achten dat de gascomm. met den O. v. J. in ver binding staat. iDe voorz. Waartoe? Nu de zaak in handen van den O. v. J. berust kunnen wij er niets meer aan doen. Als de Directeur het niet had gedaan, zpu dit zeker voor de gascomm. een reden zijn geweest om het te doen. Nu bestaat er voor ons geen aanleiding om hier de hand Ln te steken. - 0e heer Zuijdam meent dat het publiek er dan ook anders over zou denken. IDe voorz. En zou de O. v. J. het dan anders gaan behandelen? De heer Smak wijst op Warmenhuizen, waar men zich ook tot den Q. v. J; heeft gewend^ en toch ook alle inlichtingen heeft gehad. De heer Ven wenscht te verklaren tot heden net volste vertrouwen te hebben in de gascom- missieleden, die door dezen raad zijn afgevaardigd en acht hen volkomen capabel deze zaak tot het einde af te wikkelen. Niemand hierover meer het woord verlangende wordt overgegaan tot dé verkiezing van" een arm voogd, wegens periodieke aftreding van den hr. C. Kostelijk. Op de aanbeveling komt voor no. I de aftre dende en no. 2 de heer D. A. Kansen. v De uitslag van de stemming is, dat de aftre dende met algemeene stemmen wordt herkozen. Benoeming Lid van de Commissie van Toezicht op het L. O., wegens periodieke aftreding van den heer L. Molenaar. Op de aanbeveling is door B. en W. geplaatst de aftredende als no. 1 en als no. 2 de heer C. Smit. Ook hier is de uitslag dat de aftredende met algemeene stemmen wordt herkozen. Een voorstel tot wijziging van de begrooting voor den dienst 1927, welke wijziging ter inzage heeft gelegen, wordt goedgekeurd. Rondvraag. Hierbij vestigt de heer Koedijk er de aandacht op, dat er door de bouwers wordt geklaagd over ondiep vaarwater bij de Sluiskade en sluis. Het zich daar vormen van een dam moet wor den toegeschreven aan het schutten door de sluis en het werken der motoren. De voorz. antwoordt hierop dat B. en W. tcoh 'ook het voornemen hebben de 'kolk uit te die pen en kan meteen aan de genoemde ondiepe plaats .de noodige aandacht worden geschonken. Niets meer aan de orde zijnde, volgt hierop sluiting der vergadering. De rechtbank te Berlijn veroordeelde den hr. Sch. daarop wegens valschheid in geschrifte en het omkoopen van een ambtenaar tot drie maan den gevangenisstraf. Thans eindelijk is de verdediger van tien heer Sch. erin geslaagd vast te stellen, dat men met een grove nalatigheid van dén consulairen amb tenaar heeft te doen, die zich namelijk heeft ver schreven en daarna den datum als boven gezegd, heeft veranderd. De indertijd onschuldig veroor deelde is zooals gezegd thans door de recht bank vrijgesproken. KINDERMISHANDELING Een 47-jarige vrouw te Lonneker had bij haar in huis genomen een thans 14-jarigen Hongaarschen jongen, Julius Stumpf. De vrouw werd ervan ver- dacnt de jongen op meer dan afschuwelijke wij ze gekrabd, geslagen en zelfs gebeten te hebben. In Juni is de jongen door een politiedeskundige onderzocht, terwijl van de verwondingen een serie foto's werden gemaakt, die gisteren de zaak diende toen voor de rechtbank te Almelo de verklaringen nader illustreerden. Ter zitting bleek, dat in den hals van den jon gen inderdaad nog een litteeken van een ernstig kwetsuur zichtbaar was. Ook op den rug en over zijn armen had Stumpf in Mei groote diepe wonden. Daar de vrouw, alle schuld bleef ontkennen, is bij het onderzoek' de mogelijkheid onder de oogen gezien, dat de jongen leugens heeft opge- discht en zichzelf de verwondingen zou hebben, j toegebracnt. De politiedeskundige, die indertijd de foto's heeft gemaakt, verklaarde, naar de „Tel.' i meldt, dat het z.i. onaannemelijk is, dat iemand zichzelf zoo ernstig zou hebben verwond. Vorige pleegouders van den knaap, die nu ongeveer vijf jaar in ons land is, verklaarden den jongen nog nooit op een leugen betrapt te hebben. Het was een heel gewone knaap, die wel eens eenige schram men op zijn gezicht of aan de handen had, maar zulke ernstige wonden hadden zij nimmer geziep De Officier van Justitie oordeelde het ten las te gelegde bewezen en eischte twee maanden ge vangenisstraf. De verdediger, mr. Noyon achtte het bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak. MEN WIL NIET ANDERS De centrale recherche te Rotterdam heeft aan gehouden den 25-jarigen reiziger W. V. uit Nrd.- Brabant. Eenige weken geleden heeft deze zich te Rotterdam gevestigd en een bemiddelingsbu reau opgericht. Hij stelde verschillende agenten aan en verlangde van hen een borgstelling. Hij) nam, wat hij krijgen kon, zoodat de gestorte) bediagen varieerden tusschen 150 en 250 gulden. In totaal had hij op deze wijze ongeveer 800 gld. ontvangen. V. plaatste verder advertenties, waarin hij hypotheken aanbood tot een bedrag van 400.000 gulden. De aangestelde agenten behoefden vrijweljg een werk te .verrichten. Dit wekte hun argwaan op en spoedig begrepen zij, dat zij beet genomen waren. De recherche werd in de zaak gemoeid, waarop de reiziger werd aangehouden. De familie van V. heeft zich bereid verklaard de geleden schade te vergoeden. Dit is reeds de derdEmaal binnen twee weken, volgens "de „Tel" dat de recherche een dergelijk geval te behande len krijgt. Zij waarschuwt nadrukkelijk niet in te /gaan op advertenties, waarin borgstelling wordt verlangd, tenzij dit geschiedt onder bankgarantie. Nieuwstijdingen ElEN ElCHTE POTTER. ,Te Bussum is op 77-jarigen leeftijd overleden een bedelaar, J. v. d. B„ algemeen bekend onder den bijnaam „Jan Pot", zoo genoemd om zijn neiging tot potten", die blijkbaax zeer groot was, zegt „de Standaard". Na zijn dood bleek hij een vermogen te bezitten van ruim f 30.000. Een broeder van 'J. v. d. B., die thans in een krankzinnigengesticht verblijft, is de rechtmatige erfgenaam. ONSCHULDIG VEROORDEELD. De Berlijnsche schepenenrechtbank heeft Dins dag den te Amsterdam woonachtigen diamanthan delaar Sch., die uit Tsjecho Slowakije afkomstig is, in een nieuwe behandeling van zijn proces van tie hem ten laste gelegde overtreding der pasvoor schriften en het omkoopen van een ambtenaar vrij gesproken, nadat hij de hem wegens deze feiten indertijd opgelegde gevangenisstraf van drie maan den reeds lang heeft uitgezeten. De heer Sch. had zich destijds, naar de „Tel." herinnert, voor het afloopen van zijn pas, die van een visum van het Duitsche consulaat was voor zien, naar Berlijn begeven en zich op het politie bureau gemeld. Daarbij moet hij voor den dienst- doenden agent van politie een sigaar hebben neer gelegd met de woorden „Bezorg mij geen moei lijkheden." Deze woorden verwekten bij den agent argwaan en bij het nazien van den pas werd ge constateerd, dait de datum gewijzigd was. Inplaats van 2 Maart stond er namelijk 2 Mei Beter dan het geschreven woord in vele kolom men geven kan, toont onderstaande vergelijking welke betrekking heeft op een plattegrond van Europa vertoont op de laatste economische conferentie te Genève waarop alle landen door tariefmuren waren omgeven. De muren verschil len in hoogte naar gelang van het gemiddelde van het tarief: hoe hooger dus het tarief, hoe hooger de muur. De gemiddelden waren als volgt: Nederland .6 Engeland .7 Denemarken 8 België 9 Ierland 10 Zwitserland .11 Portugal .n Noorwegen .12 Turkije .12 Oostenrijk 13 Finland 13 Zweden -13 Frankrijk 15 Duitschland .15, Tunis - IS Albanië 15 Estland .16 Griekenland 16 Bulgarije -17. Italië 17, Letland 17 Roemenië .18 Hongarije 19 Tsjecho Slowakije 20 Joego Slavië 20 Polen 22 Sp^ije .28 Uit het bovenstaande ziet men dus, dat Ne derland de laagste tariefmuur heeft. Het merk waardige van het geval is, wat u uit onderstaan de vergelijking zult zien, al zijn de cijfers niet van het laatste jaar dat Nederland ondanks zijn lage tarieven, den grootsten handelsomzet per hoofa der bevolking heeft (den geheelen handels- omzet dus, gedeeld door het totaal aantal inwo ners van het land.) Een en ander ter overdenking voor de protectionisten. Nederland per hoofd f1130. Engeland per hoofd f 420. België per hoofd f 620.—. Duitschland f 210. Frankrijk f 207.— Vereenigde Staten f 120.—

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3